MIDDELBURGS» COURANT. 140e Jaargang. 1897. Donderdag 23 December. N°. 30^2, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Dec. 8 u. vm. 27 gr. 12 u. 41 gr., av. 4 n. 31 gr. F. Verw. tam. kr. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regefj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Vli8singenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 22 December. TWKKWK HAMER, In de avondzitting dier kamer van Dinsdag werd de beraadslaging voortgezet over de be grooting van waterstaat en wel over de af- deeling spoorwegen, waarbij verschillende leden het woord voerden. Heden wordt de behandeling dier begrooting voortgezet. Daarvoor zie men onze rubriek Laatste berichten. BEKOEMDfGËN ENZ. Bij kou. besluit is, met ingang van 1 Maart 1898, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Warffnm H. Zondervan, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom, uit welke laatste betrekking hem tegelijkertijd eervol ontslag werd verleend. zgn benoemd tot inspecteur der dir. bel. te Amsterdam 3de kantoor Ph. Top, inspecteur aldaar; 7de kantoor D. Schindler, inspecteur te Tielte Tiel W. H. J. van Hien, inspecteur te Sneek; te Sneek J. M. van der Minne, adjunct inspecteur te Amsterdam; en tot adjunct inspecteur te Amsterdam F. P. Wetbmar, waar nemend adjunct inspecteur aldaar. De gewone audiëntie van de ministers van binnenlandsche zaken en koloniën zal deze week niet plaats hebben. Daarna wees dr Snijders nog op de photo graphic en het geluid, werkingen die eveneens tU8schen uiterst geringe hoeveelheden stof plaats grijpen, op den invloed van onweegbare bymengselen op de eigenschappen van metalen en besprak hij ten slotte de gevoeligheid van physiologische verschijnselen, zooala reuk en smaak. Een en ander werd door fraaie proeven en door projecties met den sciopticon opgehelderd. De hoogst belangrijke, duidelijke, en tevens onderhoudende en geestige, voordracht werd door het auditorium met groote dankbaarheid ontvangen. Dr. Snijders spreekt a. s. Donderdag in Ons Huis, waar dus den deelnemers een interessante avond te wachten staat. UIT STAD EN PROVINCIE. T In de bijeenkomst van Maandag avond van het Natuurkundig Gezelschap te Mid delburg, sprak dr A. J. C. Snijders van Zutphen over De rol van het onmeetbaar kleine in de natuur. Na in een inleiding te hebben gewezen op de onmeetbaar groote en onmeetbaar kleine hoeveelheden, in de natuur voorkomende, en de beteekenis der laatste bij natuurprocessen te hebben vermeld, behandelde de spreker al lereerst eenige chemische processen tusschen onmeetbaar kleine hoeveelheden en toonde met proeven aan, hoe men die hoeveelheden nog veelal door scheikundige reacties kan opspo ren. In verband hiermede stond spr. stil bij de vergiftigheid van gedestilleerd water voor lagere organismen (oligodynamische werking), en bij de oplosbaarheid van glas en van ge steenten in water, waarby slechts kwestie is van uiterst geringe kwantiteiten, met noch tans belangrijke gevolgen. In de tweede plaats werd gewezen op de be teekenis der kleinste organismen (koraaldieren, krijtdiertjes, bacteriën enz.) en stilgestaan bij de belangrijke verschijnselen waarbij deze laat- Bte een rol spelen (rotting, infectie, gisting, zuivelprocessen, stikstofvoeding der planten e. a.) Vervolgens werden eenige moleculaire wer kingen behandeld, gewezen op de spanningsver- schijnselen in uiterst dunne vliezen en in hard- glas, op het kristalliseeren en op de absorbtie van gassen door vaste lichamen. Kerkvoogden en notabelen der herv. ge meente te Zaamslag hebben besloten tot den bouw van een nieuwe kerk overtegaan. Een werkman te Zuidzande, een te zwaar geladen geweer willende afschieten heeft zich door het stukspringen van het wapen zoodanig aan de linkerhand gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Men vreest dat hy éen of meer vingers zal moeten missen. - De redactie van De Kampioen heeft eenigen tijd geleden een prijsvraag uitgeschre ven voor een goed verhaal van een fietstocht, vergezeld van eenige photographische opne mingen van de doorgetrokken streek. De eerste prijs, 70, is toegekend aan den heer dr A. Schouten te IJ z e n d y k e, voor een verhaal van een tocht van Middelburg naar Eecloo. Over de toekenning van den 2en en 3en prys zal nader worden beslist. Op muzikaal gebied. Denn alles Fleisch ist wie das Gras, zong als een heilige marche funèbre de meester, die in hei toonleven zulk eene belangrijke plaats innam en nog lang zal blijven innemen. „Heerlijk schoon heeft hij in zijn Requiem het vergankelijke bezongensomber klinken zyne voorspellingendoch uit dat sombere ontwikkelt zich een toon, die op een nieuwe toekomst wijst. Maar ook dan jubelt hij niet stil ernstig vermaant en onderwijst hij. Zijne muze schildert liever donkere tinten dan hel dere. Zijne indrukken zijn niet die van een licht ontvlambaar, impressionabel gemoed; ze uiten zich niet als bij iemand, die spoedig onder een nieuwen indruk komt. Het is de consequente denker, die het leven van den ernstigsten kant opvat en heeft leeren kennen, die u nit zyne muziek wordt geopenbaard." Deze woorden, waarmede S. van Milligen in Eigen Haard van 8 Mei 1897 zijne beschouwing over den toen pas ontslapen Brahms opende, kwamen ons meermalen in de gedachte, Dins dagavond op het concert, door de Zangveree- niging Tot oefening en uitspanning aan den meester gewijd. Van drie zijden leerden wy hem kennen als scbryver van orkestwerken in zyne Tra- gisehe Ouverture, als liederencomponist in de Vier ernste Gesdnge en als koorcomponist in het Requiem. Reeds dadelijk in de Tragische Ouverture openbaarde zich die ernstige stemming, die den grondtoon vormt van alle werken van den componist. Een werk als dit wordt niet aan stonds begrepen en gevoeld; het is daartoe piet; ale sommige der compositiën van oudere Gemeenteraad van Goes Zitting van Dinsdag avond te 8 uren. Voorzitter de heer Wesselink, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren Van der Peijl en Coenen met kennisgeving. Een voorstel van burg. en weth. om in zake de gemcente-financiën een adres te richten aan H. M. de Koningin, met daarbij behoorende toelichting, werd ter visie gelegd voor de leden. Van het hoofd van school C was een schrij ven ontvangen, dat de onderwijzer G. Baardolf Maandag is overleden. Dit werd voor kennis geving aangenomen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het verzoek van den voormaligen directeur van het gasthuis P. Hedel, om weder in het genot van pensioen te worden gesteld, waarop in lichtingen by het gasthuisbestuur zyn gevraagd in een besloten zitting is behandeld en dat op voorstel van burg. en weth. goedgevonden is aan Hedel te kennen te geven, dat de raad zich onbevoegd verklaart in deze eene beslis sing te nemen. Op voorstel van burg. en weth. en advies der financieele commissie werd de begrooting der gascommissie voor 1898 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 22.567.74, en de prijs van het gas bepaald op 7 cent per Ms. Tot verevening der begrooting van 1897 werd uit onvoorzien op een paar posten overgeschre ven tot een bedrag van ruim f 125. Daarna werd vastgesteld bet suppletoir ko hier van den H. 0. van 1897 ad f 184.86 en het 2e suppletoir kohier der belasting op de honden ad f 50. Ten slotte werd overgegaan tot de benoeming van commissiën wegens periodieke aftreding. Hieromtrent is alleen te melden, dat de heer Ramondt, aan de beurt van aftreding, niet meer in aanmerking wenschte te komen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs en dat in zijne plaats de heer I. G. J. Kake- beeke als eerst aanbevolene werd benoemd. Ter vervanging van mevr. Mervenné, naar Middelburg vertrokken, werd als regentes van het weesbuis benoemd mevr. Van Kalmthout- De Meulemeester met 7 stemmen, tegen 4 op mevr. QnadekkerVeenkamp, de eerst aanbe volene. Voor lid van de commissie voor classificatie van schoolkinderen werden door de diaconie van het R. K. Par. armbestuur aanbevolen de heeren P. Stieger en J. B. van Kalmthout. Laatstgenoemde werd benoemd met 9 de heer Stieger verkreeg er 2. Daarna werd de zitting gesloten. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegens straatschenderij J. W. S., Vlissingen, tot f 1 b. a. 1 d. h.; T. d. R., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.; laten staan trekdierJ. C., Middel burg, W. H., Serooskerke, tot f 3 b. s. 2 d. h.; loopen op grond, waarvan de toegang ver boden is: A. N. B., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; het bij zich hebben van een wapen C. H., Serooskerke, tot f 1 b. s. 3 d. h.; het doen van uitgravingen in de duinenD. J., J. d. V., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h.; op een vaartuig, des nachts, niet voeren van een helder wit licht: J. M. Sz., Antwerpen, tot /"5 b. s. 3 d. h.; verkoopen sterken drank in het klein: E. P. B., Vlissingen, tot 2 X 15 b. s. 5 d. h. iedere b.: wateren buiten de bakken te Vli8singea: J. C. N., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; Verder wegens dronkenschap: A. A., J. D., C. J. M. L., J. B. H., N." if. A. B., W. K., P. P. d. K., Middelburg, P. H., A. V., J. K., Vlissingen, W. H., A. H., Westkapelle, tot ƒ1 b. s. 1 d. h., W. G., J. L., Middelburg, W. H. S., Vlissingen, L. v. E., Arnemuiden, tot 3 b. s. 2 d. h., P. J. D., Middelburg, M. L., singen, tot 5 b. s. 3 d. h., W. J. P., Middelburg, tot 2 X 5 b. s. 3 d. h., J. B., Vlissingen, J. H., Westkapelle, tot 2 dagen h., J. C. M., Middelburg, tot 10 dagen h., H. J., Vlissingen, tot 14 dagen h., H. M., Vlissingen, tot 2 X 2 weken h. Vrijgesproken zynA. P. v. B., beklaagd van het als bezoeker in een kamer zich niet op het sluitingsuur en A. S., Vlissingen, beklaagd Yan tapper niet zorgen dat zijne lokalen te midder nacht ontruimd zyn. De zaak van den bekenden De Jong den man der beide geheimzinnig verdwenen vrouwen die sinds 11 September jL zich in preventieve hechtenis bevindt, is verwezen naar de openbare zitting der rechtbank te Arnhem, Hy zal terechtstaan wegens oplichting en diefstal. A1b verdediger is hem toegevoegd mr. F. N. L. Aberson. meesters, doorzichtig genoeg. Men zou het meermalen moeten hooren om er alle schoon heden van te kunnen begrijpen. Maar toch maakt het reeds dadelijk een machtigen indruk men voelt dat hier een meester aan het woord is; men komt onder den invloed van de schoone klankcombinatiën. Meer toegankelijk voor het groote publiek was het tweede nummer van het programma: Vier ernste Gesdnge, de laatste compositie den ontslapene. Zeer schoon werden zij ge zongen door den heer Arthur Van Eweyk uit Berlijn. Met zijne mooie stem, zwaar en forsch in de diepe tonen, zuiver en afgerond tot in de hoogste noot, die in het werk voorkomt (een g), wist hij de rechte vertolking der Ge- sünge te geven. Hoe vol uitdrukking was die vertolking, hoe duidelijk de uitspraak! Hoe fraai was o. a. de voordracht in het slot van no. 2 Und der noch nicht ist, ist besser denn alleBeide Hoe heerlyk klonk in no. 3 de aanroep: O Tod wie wohl thust du dem Dilrftigen l Wat kwamen in no. 4 de tegenstellingen mooi aan het licht en welken indruk maakte vooral het slot daar van Nun aber bleibet GlaubeHoffnung, Liebe, diese dreiaber die Liebe ist die grösseste unter ihnent Waarlijk, op zulk eene wijze gezongen, komen de heerlijke producten van Brahms' muze tot hun recht en worden zij verstaanbaar ook voor den leek. Het publiek toonde zich dan ook zeer dankbaar en riep den artist tweemaal terugbij de tweede maal liet hij den wakkeren directeur, die hem aan het klavier begeleid had, in de eer daarvan deelen. Aan de zangvereeniging zelve was het woord gelaten in het Requiem. Naar men verhaalt, zou Brahms zich hebben uitgelaten, dat hy onder bet lobrijven yan dit werk niet bad De arr.-rechtbank te Maastricht heeft de vronw uit Born, die een geweerschot op een buurman loste, waardoor deze licht verwond werd, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. LANDBOUW. De Moniteur Beige van 18 dezer bevat een bericht, waarbij wordt ingetrokken het in de Ned. St. Ct. van 19 en 20 dezer, no 291, medegedeelde bericht in dien Moniteur van den 17en daar te voren, betreffende den invoer van paarden, rundvee en schapen in België op 24 en 31 dezer maand. Slechts de invoer van rundvee en schapen zal op genoemde dagen in plaats van de daaropvolgende dagen geoor loofd zyn en wel uitsluitend langs de kantoren van Zelzaete (station), Meenen (station), Momig- nies (station) en Welkenraedt (station). ONDERWIJS. Tot eerste onderwijzer aan de openbare school te Sliedrecht is benoemd de heer D. A. van Houte, onderwijzer te Papendrecht, vroeger te Westkapelle. Door den gemeenteraad van 's-Gravenhage is benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan eene openbare school aldaar de heerP. J. Schyf te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. Op het eerste kunstenaarsconcert van den heer Leon C. Bouman, Maandag 1.1. te Nijmegen, waarin de violist Willy Bnrmester medewerkte, werd o. a. door het* orkest (dat der Arnhemsche orkestvereeniging) voor de eerste maal in Nederland uitgevoerd 2 Stttze uit de tweede (Pa8toral-)S»mp/40«/e van Otto Lies, nl. het tweede deel Adagio en het dorde Intermezzo. Het zeer melodieuse werk, dat meesterlijk geïnstrumenteerd is, had groot succes. In Januari wordt hetzelfde werk onder leiding van den componist te Arnhem uitgevoerd op een concert met uitsluitend composities van den heer Lies. In Jannari zal tevens te Utrecht eene uit voering plaats hebben van Lies' 4e Symphonic door het orkest van den heer Wouter Hut- scbenruyter, Cornély, van de Gaulois, volgt Rodays aan de Figaro op, zoodat van een weder- optreden van Rodays, nadat de Dreyfuss-zaak achter den rug is, wel weinig sprake zal zijn. Typisch is dat ook Cornély tot de twyfelaars aan de schuld van Dreyfuss behoorde, maar daarover in zyn blad niet mocht schrijven. Verschillende Berichten. De heer mr. C. W. E. Yaillant, van wiens overlijden te 's-Gravenhage wij in ons vorig nommer melding maakten, bereikte den leeftijd van ruim 83 jaar. Hij was in 1837 te Utrecht gepromoveerd en werd eenige jaren later be noemd tot adjunct-commies aan het departement van justitie. Hy werd echter spoedig, nadat hij den rang van commies verworven had, benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg, kunnen vermoeden, dat het zóo moeilijk was Indien dit verhaal niet waar mocht zyn, zoo bewijst het toch, dat het Requiem hooge, zeer hooge eischen stelt aan de uitvoerders. De zangvereeniging heeft zich met moed en yver er aan gewaagd en de uitkomst is gunstig geweest. Na de beschouwing in ons nommer van jl. Maandag kunnen wij eene bespreking van het werk zelf achterwege laten en ons bepalen tot de uitvoering. Te beweren, dat het geheele werk een on verdeeld goeden indruk heeft gemaakt, zou schien wel wat te kras zijn. Met name hebben wij het oog op de bekende Fuga aan het slot van het derde deelDer Gerechten Seelen sind in Gottes Hand. Wy gelooven, dat zij, behoudens eenige afwijkingen aan het slot, goed werd uitgevoerd, maar wy durven het niet constateeren. In eene zeer groote ruimte, byv. in een groote kerk, zal deze fuga zeer zeker indruk maken door het imposante van haar karakter, door de meesterlijke doorwer king van de motieven door de verschillende partyen. Maar voor onze concertzaal leek ons de klankmassa veel te zwaar. Evenzeer scheen ons dat in den zesden Satz het gedeelteTod, wo ist deinStachell Dit daargelaten, viel aan het Requiem over het geheel eene zeer goede vertolking ten deel. Al dadelijk, in den eersten Satz bij de lange zinnen der zaligspreking: Selig sind die da Leid tragen werd de vereischte stemming ver kregen. Wonderschoon klonk in het tweede deel de fijne middensatz: Bis er empfahe den Morgenregen und Abendregen. Hoe weldadig klonk na de zware fuga van het derde deel de inleidisg in de woningen der gelukzaligen welke betrekking hij bekleedde tot bet jaar 1851, toen zyne benoeming volgde tot raads heer in het voormalige gerechtshof van Zee land, van welk college hij 10 jaar later presi dent werd. In 1875 werd hij voorzitter van het gerechtshoi te Amsterdam. Den 1 Juli 1884 bekwam mr. Yaillant eervol ontslag uit 's lands dienst. Met ingang van 1 Jan. is tot adj.-ingenieur le kl. der St. Sp. benoemd jhr J. C. van Reigersberg Versluijs, thans adj .-ingenieur 2e kl. - Ter bestrijding van het gebruik van sterken drank heeft de firma P. Stoffel Czn. te Deventer, besloten na verloop van een jaar aan iederen arbeider, werkzaam in hare zaak, die kan verklaren, gedurende dat jaar geen sterken drank gebruikt te hebben, 15 uit te keeren, terwijl de firma bovendien gelijk be drag in een fonds zal storten, dat den grond moet leggen voor een pensioenfonds, dat ge naamd zal worden het Onthoudersfonds en be heerd zal worden door de genoemde firma. Het departement Heerenveen der Mij. tot Nut van H Algemeen heeft Maandag op zijn vergadering, met algemeene stemmen de vol le motie aangenomen, die ter kennis van het hoofdbestuur zal worden gebracht Het departement Heerenveen, kennis geno men hebbende van het door de Mij. tot Nut 't Algemeen uitgegeven geschriftje Waarom lijkverbranding verboden spreekt er zijn leedwezen over nit, dat het hoofdbestuur gemeend heeft partij te moeten kiezen in eene kwestie, waaromtrent ook onder de leden der maatschappij nog zooveel ver schil van gevoelen bestaat dat het dit gedaan heeft door de uitgave van een geschrift, dat niet gelezen kan worden zonder een gevoel van walging op te wekken, en dat dus, afgescheiden van den inhoud, naar de meening van het departement, ook om den vorm, ongeschikt is om onder het volk ver spreid te worden; gaat over tot de orde van den dag. Wie lieblich sind deine Wohnungen, en met hoe fijne nuanceering werd dit uitgevoerd geen accentje ontbrak. En in het vijfde ge deelte, hoe genoten we daar van de mooie gloedvolle voordracht door mevr. C. van hare prachtige ariaIlir habt nun Traurigkeit. Als de stem van een engel nit den hooge zweefde haar volle ronde sopraan boven de eerbiedige bede van het koorIch wil euch trosten. Waariyk; wij hebben reden, op zulk eene artiste trotsch te zijn Het pnbliek wilde dan ook geen gehoor geven aan het in de zaal aangeplakt verzoek om tusschen de verschil lende nummers geen teekenen van goedkeuring te geven, maar barstte in een luid applansuit. Het zon ons te ver voeren, wanneer we nu nog alle schoonheden van het werk zonden opnoemen. Koor, orkest en Bolisten werkten om het zeerst mede tot het vormen van een schoon geheel. Wel leek ons in het begin van het Requiem de stemming van enkele koperinstrumenten iets te laag; later verbe terde dit echter. In het koor waren het de heeren, maar vooral de tenoren, die onze aandacht trokken met hun betrekkelijk klein aantal hadden zij tegenover de damespartijen eene zware t: waarvan zij zich echter dapper kweten. Zijner in Middelburg geen goede stemmen meer, die dit kuddeke willen komen versterken? Anders Het vei wondert ona dan ook niet dat een paar damea werkende leden het initiat e! hadden genomen om haar, die ateeda belangeloos bereid ie hare sco zeer gewaardeerde medewerking te verleenen, namens de werkende leden een bewjjs van sympa'hie daarvoor aan te bieden. Dit plan vond algemeene inatemming. Dins dagavond nn, bij hare thuiskomst, rond mevr. C. een mrtnir, dst wiw bw ftcr mpjpom» lêlpwmtip, Een hoofdconductenr en twee conducteurs van de H. IJ. S. M. zijn in het bezit gevonden van uit een bagagewagen gestolen paling. Zij werden onmiddellijk geschorst. - By de te Dordrecht gehouden tentoon- stellingstoterij viel de hoofdprys, een briljan ten stel, op het lot 6006het salon-ameuble ment werd getrokken door 33984; een huis kamer-ameublement door 39560 en een noten houten ameublement door 37125. Dinsdag werd de Rotterdamsche sleepboot Leonard, die een ander schip naar zee gesleept had, door het Deensche s.s. Soend aangevaren en in den grond geloopen. De Leonard zonk 50 meter uit het Noorderhoofd. De bemanning is gered. Zondagmorgen viel te Rotterdam een negenjarige knaap al spelende van een aan de Nassauhaven staanden spoorwegwagen, en bleet op dekplaats dood. Door den val was de hersen pan van het knaapje gespleten. Omtrent het tweegevecht tusschen twee Haagsche heeren, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, wordt nader bericht dreigt het gevaar, dat de stemmenverhouding, die Dinsdagavond nog goed was, in de war zal geraken, waardoor de uitvoering van groote toonwerken bezwaren zou kunnen ondervin den. En dit zou te betreuren zijn. Vooreerst voor de zangvereeniging zelf. Haar brengen we even onze hulde, dat ze den grootsten meester van den tegenwoordigen tijd een avond gewijd heeft. Dat dit niet eer heeft kunnen gebeuren, lag voorzeker niet aan haar de wyze, waarop het geschied is, verdient echter allen lof. Dan voor haren eminenten directeur. Wy zouden, om niet altijd hetzelfde te moeten zeggen, het gewone compliment aan zyn adres wel achterwege willen laten, maar mogen het ditmaal niet doenvoor de voorbereiding en uitvoering van een reuzenwerk als het Requiem mag hem een woord van hulde niet onthouden worden. Maar in de derde plaats voor de kunst. Er zijn, gelooven wij, niet veel gemeenten van den omvang van Middelburg, waar uit voeringen plaats hebben op de wijze als Dinsdagavond in onze stad. Die uitvoerin gen moeten hier mogelijk blijven; maar daar toe is dringend noodig, dat steun verleend worde van alle zijden, zoowel door hen, die knnnen medewerken, als door het publiek, Er waren Dinsdagavond nog vrij wat stoelen ledigdat had niet mogen zijn Laat ons eindigen met het uitspreken van den wensch, dat die steun meer en meer ver leend worde 1

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1