MIDDELRIRGSCHE COGRANT. N°. 300. 140" Jaargang. 1897. Dinsdag 21 December. Deze courant verschijnt da ge lij ka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 20 Dec. 8 u. vm. 38 gr. 12 u. 48 gr., av. 4 u. 41jjr. F. Verw. tam. kr. 0. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertenfttën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeïj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 20 December. BENOEsmroEir EAZ. Bij kon. besluit: is Eliza van den Brandeler, te Leiden, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw is benoemd tot directeur van en leeraaraan de R. H. B. S. te Winterswijk O. ten Have, thans leeraar aan genoemde school is benoemd tot magazijnbediende bij bet hoofdbestuur der posterijen en telegraphie J. van der Beek, thans vaste knecht bij gemeld hoofdbestuur is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer dr A. Drost Dz., en tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Craandijk, respectievelijk voorzitter en onder-voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Zendelinggenootschap. PLAATSELIJKE ACCIJNZEN. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der ge meentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Hellevoetsluis, Mid- delharnis, Vlieland, Helder, Urk, Terschelling, en Vlissingen, blijkt dat vele leden teleur gesteld waren, doordien ook na de wet, regelende de financieele houding tusschen het rijk en de gemeenten, de noodzakelijkheid blijft bestaan voor de bedoelde gemeenten afwijking toe te laten van den regel, gesteld bij art. 241 der ge meentewet. Waar sedert de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen in 1865 telken jare de uitzondering voor deze gemeenten moest wor den bestendigd, had men gehoopt, dat na de nieuwe regeling der gemeentefinanciën deze voorziening had knnnen achterwege blijven en zulks te meer, omdat al de zeven betrokken gemeenten door de wetswijziging hoogere uit- keering uit 's rijks schatkist zullen ontvangen. Men drong aan op eene herziening der meer gemelde wet tot regeling der gemeentefinan ciën, althans voor zooveel betreft de gemeen' ten, die in zeer ongunstigen financieelen toe stand verkeeren. HOE DE SUIKER RENDEERT. De minister van koloniën geeft in zijn me morie van antwoord bij 't ontwerp tot afschaf fing van het uitvoerrecht op suiker een staatje, behelzende de financieele uitkomsten van 32 suikerfabrieken over de jaren 18931896; die over 1897 zijn nog niet bekend, maar kun nen, in aanmerking genomen de lage prijzen, niet beter zijn. Welnu 6 daarvan gaven in al die jaren geen cent dividend, 5 gaven in 1893 een nitkeering, sommige een zeer goede (de cijfers zijn 14, 5, 5, 12'/s en 61/* pet.), daarna niets, een gaf in 1893 drie pet. en heeft daarna geliquideerd een gaf er de eerste twee jaren niets, daarna 6 pet., drie gaven het tweede jaar niets, maar in 1893 en 1895 resp. 7'/ten 2'/j, 15 en 5 pet., 15 en 3 pet., terwijl slechts van de laatste ook de uitkomst over 1896 vermeld wordt nl. 8 pet.vier nieuwe fabrieken gaven in 1896 resp. 5, 3, 2'/s en 9 (deze laatste in 1895 4'/») pet. Slechts twee zijn er, die al deze 4 jaren dividenden gaven, nl. 10, 17'/s, 20 en 6 en 25, 12.3/5, 10.34/100 en 13.4/10 pet., terwijl van eenige andere de volgende divi denden vermeld zijn8.1/5 en 2.5/8 (1894 en 1895 ontbreken), 20.7/10, 3.1/10 en 5.1/10 (1896 ontbreekt), 14, 5 en 7 (1894 ontbreekt), 6, 6 en 8; 815 en 5; 7, l1/, en 3; 14'/,, 6 en 6 (van deze 4 ontbreekt het laatste jaar); 24,93/« en 5 (hier ontbreekt 1895); 163/<, 8 en 12 (hier ontbreekt 1894). UIT STAD EN PROVINCIE. Zooals onze lezers zich wellicht herinneren zullen, heeft de Staatscommissie voor de ver betering van den waterweg van Dordrecht naar zee ten slotte twee plannen als uitvoerbaar aangewezen, namelijk verbetering van bet Oude Maasje en verbetering van 't Hellegat. Op verschillende gronden gaf echter die commissie de voorkeur aan het eerste plan, waarmede, zoo het heette, ook het comité voor den waterweg van Dordt instemde. Naar wij nu uit betrouwbare bron vernemen, is genoemd comité thans in elk geval vaneen ander gevoelen en is van die zijde op eene 16 dezer gehouden vergadering een motie aangeno men, die aan den minister van waterstaat is medegedeeld, en waarbij wordt gehandhaafd het aanvankelijk ingenomen standpunt, dat de beste waterweg van Dordt naar zee door het Hellegat voert. W9 deelen dit mede, omdat ook oen groot Zeeuwsch belang daarbij betrokken is, waarvoor al8 pleitbezorger de burgemeester van Brouwershaven met kracht is op getreden. Zaterdag herdacht de heer J. F. Fak Brouwer Mz. het feit, dat hij gedurende vijf en twintig jaar deel had uitgemaakt van het be stuur der godshuizen alhier, in welke be trekking hij al dien tijd meer bijzonder belast was met het bestier over het Armweeshuis en het Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Het bestuur van de godshuizen maakte den jubilaris zijn opwachting, om hem met zijn feest geluk te wenschen. De heer mr. A. P. Snouck Hurgronje bracht dien gelukwensch onder woorden en tevens hulde en dank aan den heer Fak Brouwer voor de vele moeite en zorgen, die hij zich steeds getroostte in het belang der verpleegden in genoemde gestichten. Hij uitte daarbij de boop, dat de gezondheidstoestand van den jubilaris, die in den laatsten tijd te wen schen overlaat, spoedig zoo moge verbeteren dat hij weder, evenals vroeger, zijne taak kan hervatten. Namens het bestuur werd vervolgens den heer Fak Brouwer een fraai souvenir aangeboden. De tentoonstelling van aquarellen van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio te 's Gravenhage Zaterdag en Zondag van wege de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk alhier gehouden, is druk bezocht. Van de gelegenheid voor ambachtslieden en dienstbaren om voor de kleine entree van vijf cent de expositie te bezichtigen werd door 85 personen gebruik gemaakt. Verkocht zijn Jongste Zus van C. Verveer en Een buurtje te Veere van Jan de Jong. Morgen (Dinsdag) heeft de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester van Veere en Vrouwepolder, jhr Van Panhuys. In eerstgenoemde gemeente geschiedt dit ongeveer half een, in laatstgenoemde half twee uur. Te Veere is het programma vastgesteld als volgta ontvangst door de eerewacht te paard (30 man) onder den commandant M. Adamse, aan de grens der gemeenteb optocht naar de Zanddijksche poort; c ontvangst door de commissie en eerewacht te voet, (40 man) de vertegenwoordigers der visscherij (7 man) en de jongelingschap (25 personen)d optocht naar het stadhuise welkomstgroet der school kinderen in de vestibuleinstallatie op het stadhuis; g bezoek aan de scholen; h uitge leide uit de gemeente naar de grens van Vrouwepolder; i des avonds diner, den burge meester op den Campveerschen toren aange boden door de notabelen der gemeente j sere nade door de zangvereeniging Uitspanning door Inspanningk fakkeloptocht en l vreug devuren tot slot. De feestelijkheden nemen omstreeks tien uren een aanvang, terwijl de nieuwe burgemeester omstreeks twaalf uur in de gemeente wordt verwacht. De heer G. Habertsma, gemeente-bouw meester te Vlissingen, is door de Alge- waterleidingmaatschappij te Amsterdam benoemd tot chef administrateur, standplaats Almeloo. Wegens te laat vertrek van Queensboro- pier, veroorzaakt door te late aankomst van den trein, kwam de dagboot Duitschland Zater dag eerst des avonds te 7.45 uur te Vlis singen aan. Post uit meer dan 450 zakken en man den bestaande en passagiers zetten met een extra-trein te half twee uur 's nachts de reis voort. De gemeenteraad van Serooskerke (W.) heeft in zijn zitting van Zaterdag tot gemeente-geneesheer benoemd den heer dr Smit Sibinga, arts aldaar. Uit Koudekerke schrijft men ons Dat men met geweer en patronen gewapend uitgaat om hazen, patrijzen of welk wild ook machtig te worden is eene heel gewone zaak, maar dat men enkele mannen, met dezelfde voorwerpen gewapendjacht ziet maken op een paar runderen behoort niet tot de alledaagsche aangelegenheden. Zulks geschiedde toch de vorige week onder deze gemeente. Het was den eigenaars van twee jonge vaar zen, die den geheelen zomer in de weide ge- loopen hadden, niet mogelijk ze op stal te krijgen; welke listen ook werden aangewend, de dieren lieten zich niet vangen, maar waren wel geneigd, indien ze in 't nauw gebracht werden, hun belagers aan te vallen. De weer- spannigen den geheelen winter buiten te laten was niet wel doenlijk; ze werden daarom tot veel verminderden prijs aan een slager ver kocht, die op zijn beurt maar zien moest, hoe zijn eigendom voor eigen risico in banden te krjgw. Nieuwe pogingen werden in het werk gesteld ze levend te vangen; het was een achttal mannen echter evenmin mogelijk de uithuizigen te bemachtigen; niets kon hun vaart stuiten, breede waters, waarover ze niet konden sprin gen, werden overgezwommen, zoodat ze in buurten kwamen, waar ze niet thuis behoorden, en, door het voortdurend jagen opgewonden, gevaarlijk konden worden voor mensch en dier. Eenmaal gelukte het een der dieren te vangen, maar zoodra bemerkte de ander zulks, of het kwam tot ontzet opdagen, zoodat de gelukkige vanger zijn buit moest loslaten. Toen met 't geweer er op uit en eindelijk na dagen arbeid en nadat weer duidelijk was gebleken dat ieder schot geen koe is, gelukte bet de weerspannigen in handen te krijgen. Overeenkomstig een reglements-bepaling zijn door het bestuur der werkliedenvereni ging Eigen Hulp te Goes 23 leden geschrapt, lede rustverstoorders op de jongste soirée. - Zaterdag geraakten te I e r s e k e bij het opstoken van de kachel de kleederen van een meisje in brand. Zij liep naar buiten en wekte door haar geschreeuw de aandacht van een paar buren. Een hunner bluschte tijdig de vlammen met een emmer water, die daarjuist stond, zoadat het meisje met een paar niet belangrijke brandwonden aan de armen vrij kwam. Yoor de betrekking van gemeente-archi tect te Zierikzee. welke 1 Jan. e.k. open valt, hebben zich vijf sollicitanten aangemeld. Tot arbeider in vasten dienst der pro vincie Zeeland op den provincialen weg W a 1- zoorden Hulst is tegen 1 Jan. benoemd J. Cappendijk, herbergier te Hulst. De benoeming was een gevolg van het pen- Dneeren van den tegenwoordigen arbeider Baveco. H E R IJ K. Volgens besluit vaa Ged. Staten is deze herijk in 1898 bepaald 'aio volgt, voor Middelburg, ook voor St. Laurens, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Jan., 1, 2, 3. 4. 8, 9, 10, 11, 15, 16,17,18,22, 23, 24 en 25 Febr., 1, 2, 3,4,9,10 en 11 Maart. Oost- en West-Sonburg, ook voor Ritthem, 14 Maart. Vlissingen, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23,24, 25 en 26 Maart. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joos- land, 28 Maart. Veere, ook voor Vrouwepolder, 29 Maart. Serooskerke (Walcheren), 30 Maart des voorm. Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, 30 Maart deB nam. Domburg, ook voor Aagtekerke, 4 April. Westkapelle, ook voor Zoutelande, 5 April. Koudekerke, ook voor Biggekerke en Melis- kerke, 6 April. Cortgene, 18 April. Wissekerke, 19 en 20 April. Colijnsplaat, ook voor Cats, 21 en 22 April. Stavenisse, 2 Mei en 3 Mei des voorm. St. Annaland, 3 Mei des nam. en 4 Mei, St. Philipsland, 5 Mei. Oud Vosmeer, 6 Mei. Tholen, 7 en 9 Mei. Poortvliet, 10 Mei. Scherpenisse, 11 Mei. St. Maartensdijk, 12 en 13 Mei. Zierikzeee, ook voor Kerkwerve, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juni. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 27 en 28 Juni. Zonnemaire 29 Juni des voorm. Noordgouwe 29 Jnni des nam. Dreischor 30 Juni. Eikerzee 1 Juli des voorm. Ellemeet 1 Juli des nain. Renesse 2 Juli des voorm. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des nam. Haamstede, ook voor Burgh, 4 Juli. Onwerkerk 5 Juli des voorm. Nieuwerkerk 5 Juli des nam. Oosterland 6 Juli. Brninisse 7 en 8 Juli. Belanghebbenden zij herinnerd, dat het laatstgeplaatste goed keur ingsmerk voortaan ge durende twee jaren, op gevaar van straf, onge schonden moet worden bewaard; en dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), wegens de daartoe noo- dige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkamtoor te Middelburg geschiedt. WEEZENVERPLECINC. Onder voorzitterschap van den heer dr. Z. Th. Diehl en in tegenwoordigheid van 4 bestuurs leden en 1 gewoon lid werd Zaterdag te Goes de gewone jaarlij ksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot weezenveiple- ging voor Zuid- en Noord-Beveland. Pe rekening om het jaar 1896, bedragende in ontvang 5278.96 en in uitgaaf 4774.09', dus een goed slot opleverende van 504.86', werd goedgekenrd. Vervolgens werd de begrooting voor 1898 vastgesteld in ontvang en uitgaaf ad 1345 met een post voor onvoorziene uitgaven van 220. Blijkens het jaarverslag over 1896 zijn in dat tijdvak geene bijzondere omstandigheden voor gekomen. De sympathie voor de vereeniging neemt helaas niet toe, noch van de zijde der kerkelijke en burgerlijke armbesturen, noch van die van particulieren, waardoor het 't bestuur moeilijk valt het getal weezen nit te breiden. Het blijft echter maar hopen, dat er eenmaal weer een tijd komen zal, waarin het doel en de werking der vereeniging beter zal worden erkend en gewaardeerd; en in dat vertrouwen op de toekomst bepaalt het bestuur zich tot de opvoeding van de weinige weezen, die nog aan zijne zorg zijn toevertrouwd. Het getal leden bedroeg 170, waaronder 22 corporation, tegen 189 waaronder 23 corpora- tiën in 1895. Het getal begunstigers bedroeg 61, tegen 62 in 1895. Voor 1896 werd ontvangen aan contributie der leden 627.50, bijdragen van begunstigers 63.75, renten van kapitalen 466 en aan bij dragen van armbesturen en de verplegingskosten 125. Onder de uitgaven kwam voor ver plegingskosten 496.10, kleeding 118 70, ge neeskundige behandeling 95.95' enz. Vanwege de vereeniging worden 5 weezen verpleegd; een wordt opgeleid voor dienstbode, een voor naaister, een voor meubelmaker, ter wijl de twee anderen voor het onderwijs wor den bestemd. In November 1896 verloor de vereeniging een harer weesjes door den dood. Het gedrag der weezen was goed; allen ge noten behoorlijk onderwijs, ook in den gods dienst De periodiek aftredende leden van het be stuur mevr. I. Geill te Krabbendijke en de heer Z. D- van der Bilt La Motthe werden herkozen en namen hunne herbenoeming aan. LANDBOUW. Onder voorzitterschap van den heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke werd heden voormiddag op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling „Walcheren" der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De opkomst was niet grootslechts een der tigtal leden was aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notnlen ge schiedde mededeeling van eenige ingekomen Btukken. Daaronder behoorde een brief van het hoofdbestuur, ten geleide van een leerplan voor de wintercursussen in landbouwkunde en met verzoek op het nut dier cursussen de aan dacht te vestigen. Verder kwam ter tafel een schrijven van hetzelfde hoofdbestuur inzake den hoefsmid cursus. Bij den vorigen cursus zijn 6 smeden niet geslaagd, aan wie men nog gelegenheid zou willen geven zich verder te bekwamen. Deze zes personen zijn bereid aan een herhalings cursus deel te nemen. Die cursus zou op bescheiden schaal moeten gehouden worden. Het hoofdbestuur wil 60 bijdragen in de kosten, terwijl de afdeeling nog te beschikken zal hebben over 30 uit het provinciaal subsidie. De afdeeling zal de rest van de kosten bij betalen, terwijl de deelnemers f 5 elk sullen moeten storten. De heer Voorbeijtel deelde nog mede, dat het Ned. Paardenstamboek voor dat doel voor Zeeland 200 heeft beschikbaar gesteld,waarvan het aandeel der afdeeling 25 zal bedragen. De heer Polderdijk wees erop, dat het hoofd bestuur bij zijn aanbod van 60 de verplich ting heeft opgelegd, dat ook de afdeeling gelijfce som zal bijdragen. De voorzitter deelde mede, dat dit wel in de notulen van het hoofdbestuur is vermeld, doch dat dc brief, die thans in behandeling moet komen, daaromtrent geen woord bevat. De heer Polderdjjk verklaarde van oordeel te zijn, dat de notulen in deze den doorslag geven. De voorzitter was van een andere meeni hij herinnerde er aan dat de notulen nog niet gearresteerd zijn en de vergadering zich aan den brief te houden heeft. De heer Voorbeijtel stelde voor, dat de ver gadering besluite instemming te betuigen met het plan en den herhalingcursus op zal richten, zonder verder de geldkwestie te bespreken, en alleen een crediet te verleenen voor het bedrag dat zal blijken noodig te zijn. De heer Meeuse meende dat machtiging aan de vergadering diende gevraagd, of zij een crediet wil toestaan tot een maximum van 60. De heer Voorbeijtel geloofde dat de hosten niet zoo hoog zouden loopen* De voorzitter wenschte dat de vergadering eene limite stellen zou, wat den heer De Troye aanleiding gaf te vragen, hoe de toestand van de kas is. De voorzitter deelde mede, dat de kasjdo uit gave wel dragen kan, waarop de heer De Troye aanbeval de som van 60 te voteeren. Na nog eenige discussie werd door de ver gadering, zonder hoofdelijke stemming, een on bepaald crediet toegestaan. De voorzitter deelde nog mede, dat door het bestuur het initiatief is genomen om, met an dere afdeelingen te zamen, te trachten den heer Van der Meen weder te krijgen als prae- tisch onderwijzer. Een samenkomst tot bespre king dezer zaak zal Dinsdag 28 dezer te Goes plaats hebben. Hierna werd door den heer J. Polderdijk, afgevaardigde ter vergaderingen van het hoofd bestuur, verslag uitgebracht omtrent het ver handelde op de laatst gehouden bijeenkomst. Dit is onzen lezers bekend. Vervolgens was aan de orde het uitbrengen van het verslag over het proefveld over 1897. De heer J. Polderdijk, lid der commissie, was rapporteur. Hij deelde mede dat het proefveld verdeeld is geweest in acht perceelen. De proef was een bemestingsproef. De opbrengst bedroeg 12.66 heet. boonen en 129 bos stroo, een handels waarde hebbende van 84.64. De uitgaven be droegen ƒ127.53, zoodat de proef een tekort opleverde van ƒ42.09. De proef was niet be moedigend, doch men moet rekening houden met de omstandigheden. De kunstmest heeft door de droogte niet het resultaat ^geleverd, dat men daarvan had verwacht. Superphosphaat bleek voor de boonen de beste meststof. len der aanwezigen verklaarde bij een be mesting met dezelfde meststof een gunstig re sultaat gehad te hebben. Van het op diewijzo bemest land oogstte hij 15 hectoliter tegen 12 heet. per gemet van ander onbemest land. Aan de orde was de benoeming van drie bestuursleden, noodig doordat aan de beurt aftreding zijn de beeren Js Goedbloed, J. Marinissen cn P. JBoouijon, dio oohooi- Ko^i«!oo baar zijn. Ingeleverd werden 36 briefjes. Al de aftre denden werden herkozen en wel de heeren Marinissen met 34, Besuijen met 32 en Goed bloed met 30 stemmen. Verder werden uitgebracht op den heer A. van Leerdam 2 stemmen en een stem op de de heeren J. Langebeeke, J. Volkers, C. Reij- nierse, P. Pouwer Az. en L. Krijger. De heeren Marinissen en Goedbloed, ter ver gadering aanwezig, verklaarden, onder dank zegging voor het in hen gestelde vertrouwen, de herbenoeming aan te nemen. Hierna werd door een der aanwezigen mede gedeeld, dat het veiligheidsgebit, dat de vorige maal is verloot, in de practijk niet voldoet ten minste niet voor éen paard. Een ander van dezelfde meening; hij zag er echter wel nut in voor twee. Beiden gaven echter te kennen, dat het als veiligheidsgebit wel dienst kon doen. De heer Voorbeijtel gaf den wenscb te ken nen, dat bij de in 1898 te houden paarden markt weder eene verloting zou worden ge houden, De vergadering betuigde daarmede hare instemming en verleende, voor zooveel noodig, daartoe een crediet van 25. Hierna werd de vergadering In de St. Ct. van helen is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand November 1897. In Zeeland kwamen voor 4559 gevallen, bij 133 eigenaars, van mond- en klauwzeer en 17 gevallen, bij 9 eigenaars, van vlekziekte bij varkens. Van mond- en klauwzeer deden zich o. a. voor het bij de hieronder genoemde gemeenten vermelde gevallen Dreischor 546, Duivendijke 551, Eikerzee 506, Ellemeet 225, Kerkwerve 239, Noordgouwe 509, Noordwelle 208, Ouwer- kerk 223, St. Philipsland 139, Scherpenisse 175, Wissekerke 249 en Zonnemaire 358. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in Nederland was 10.306, van schurft bij schapen 4924, van vlekziekte bij varkens 51 en van miltvuur 17. Als een bewijs hoeveel minder bieten dit jaar per scheepsgelegenheid verzonden werden dan het vorige jaar, deelt De Fiscus mede, dat op de weegbrug te Grouw dit jaar zijn afge wogen 4.312.310 KG. tegen 11.045,066 KG. het vorige jaar. Schippers, knechten en werklieden klagen dan ook sterk. Opmerkelijk is het echter, dat aan liet sta tion Kijkuit tusschen Hulst en Axel, waar zeer veel bieten verzonden worden, er dit jaar meer zjjn dan het vorige. Daar liggen nog heele bergen bieten, die geladen moeten wor den. Men rekent, dat het wel Kerstmis zal wor den, eer men met de verzending gereed zal zijn, De meeste dezer bieten gaan naar de fabriek

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1