BUITENLAND. pathie de beweging te volgen, die in de laatste jaren tegen het drankgebruik wordt op 't ge touw gezet, doch achtte de wijze, waarop heden de bestrijding was gevoerd, niet gelukkig. Hij vroeg wat de hoofdoorzaak zijn zou, dat er zoo weinig menschen zijn, die zich buiten den drank kunnen houden. Hij gaf toe dat er gevallen van heridïtaire predispositie voorkomen en dat zij, wier ouders drinkers zijn, een ernstiger strijd te voeren hebben tegen het drankmisbruik dan anderen, maar hij wees er verder op, dat er veel erger ziekten zijn dan die voortkomen uit het matig drankgebruik. Z. i. is het drankmisbruik hoofdzakelijk een gevolg van de sociale toestanden en hij meent dat, wanneer in de eerste plaats het drankge bruik niet zondiger werd voorgesteld dan het is, in de tweede plaats gezorgd werd voor goede woningen en in de derde plaats voor goede voeding, de bestrijding veel meer vrucht zou dragen. Armoede lenigen is ook een mid del tot. verbetering. Spreker komt het voor, dat het bespreken van ethische beginselen oen hoogst aangename bezigheid kan zijn, maar hij betwijfelt of daar mede het drankgebruik met vrucht zal worden bestreden. Hij verwacht meer succes ervan dat de drankbestrijders zich aansluiten bij de be weging voor loonsverhooging. De heer Schram, daarna weder het woord nemende, beweerde dat er in Nederland 25.000 vergunningen bestaan en 60.000 wijn- en bier huizen, zoodat er een kleine 100.000 gelegen heden bestaan om zich te bedwelmen. Hij wijtte aan het drankgebruik de stijging van het aantal krankzinnigen en zenuwlijders, waarvan het meerendeel behoort tot de alcoho listen. Hij wees erop, dat de drankbestrijders niet tegen de dronkaards te velde trekken, maar tegen de matige drinkers, dat zijn de verleiders, de nette, respectable mannen, die anderen ten exempel gesteld worden. Hij wees op de beweging in Engeland en Noorwegen, die zeer veel goeds heeft gewrocht. Spreker gaf toe, dat er moet gezorgd worden voor betere woningen en goede voeding, maar liet er het licht op vallen, dat ook zij, die dat hebben, den drank niet terzij zetten; dat juist de gegoeden, in de sociëteiten niet minder drank consumeeren dan de kleine man. Onder hen, die streven naar sociale recht vaardigheid, vindt men vooral hen die den drankstrijd mede strijden, ten bewijze waarvan spreker wees op John Burns en kardinaal Man ning bij de strike der Londensche dokwerkers. Dat het groots drankgebruik bij het volk voortkomt uit armoede, sprak de heer Schram tegen, daarbij eraan herinnerende dat in Fries land in de vette jaren, toen er veel geld ver diend werd, meer gedronken werd dan in de magere jaren. Spreker herhaalde wat hij in zijn rede ook reeds had gezegd: tal van wetenschappelijke mannen van naam, zoowel geneesheeren als natuurkundigen, zijn het eens dat het gebruik van alcoholische dranken niet goed, niet nuttig en niet geoorloofd is. De heer Bolle, daarop nogmaals het woord verkregen hebbende, zeide dat hij dagelijks in de sociëteit komt en toch bijna onthouder is. Hij gaf den spreker de verzekering dat deze met groote overdrijving de gevolgen van matig gebruik schetste. Waar de spreker het aantal gelegenheden, waarin bedwelmende dranken worden verkocht, onder cijfers bracht, meende de heer Bolle nog veel verder te kunnen gaan. Bijna in elk huis vindt men in Nederland alcohol, 't zij voor het gewone gebruik, 't zij voor uitwendige wassching, 't zij als medicijn in de zoogenaamde huismiddeltjes. Hij constateerde, dat niet alleen de alcohol een vergif is, maar tal van andere genotmid delen dat zijn, terwijl naar zijne meenïng niet in de eerste plaats de alcohol maar de wijze waarop tegenwoordig de menschen als per sneltrein door het leven worden gejaagd schuld heeft aan de toename der bevolking van de krankzinnigengestichten en de inrichtingen voor zenuwlijders. Na nog eene korte repliek van den heer Schram, sloot de heer Van Slijpe de bijeen komst. Vooraf betuigde hij zijn dank aan den spreker en aan dr Bolle voor het door hen ge sprokene. Hij wenschteden aanwezigen echter nog eene vraag ter overdenking mede huiswaarts te geven Stel zeide hij ongeveer dat geheel onthouding niet het middel is dat het kwaad keeren kanstel dat hetgeen van die zijde wordt aangevoerd overdreven is, laat ieder toch eens nagaan wat voor de toekomst meer gewenscht óf dat dc drinkgewoonte meer en meer ••iude óf dat de geheel-onthouding mee? meer veld wint. Verschillet Berichten. Aan den luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, is door de Koningin regentes opgedragen om gedurende den winter voor de Koningin eene reeks van voordrachten te houden over de organisatie en administratie van het leger en over het gebruik van het leger in tijd van vrede en in tijd van oorlog. Prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont komt Maandag weer eens bij onze koninginnen in Den Haag logeeren. De heer P. H. de Rijke, buitengewoon opzichter van den waterstaat, thans te Gennep, is benoemd tot opzichter bij de gemeentewer ken te Schiedam. Aan de universiteit te Amsterdam is af gelegd het doctoraal examen in de geneeskunde door den heer J. P. Plankeel. Te Utrecht is Vrijdagnacht plotseling overleden de oud-hoogleeraar J. I. Doedes, die den 20en November onder talrijke bewijzen van belangstelling zijn 80en verjaardag had gevierd. Het bestuur van den Ned. Uitgeversbond heeft zich met een adres gewend tot den minis ter van binnenlandsche zaken, ten einde kracht dadig bet adres te steunen van de Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, waarin die maatschappij eerbiedig verzoekt, dat er van staatswege gelegenheid worde gegeven om de deugdelijkheid van papier te doen onderzoeken. Bij de te Rhenen gehouden aanbesteding van de restauratie der door den brand zoo zwaar geleden hebbende kerk werden aanne mers de keeren gebr. Koud ijs te Doorn voor 40.225. Het comité tot verbetering van den maat- schappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft besloten tot de oprichting van een vereen iging, die het doel van het comité zal trachten te bevorderen. Het comité is daartoe geleid door de overweging, dat de velerlei bemoeiingen aan het comité geldelijke verplichtingen opleggen, bezwarend voor de draagkracht van slechts enkele personen. Het heeft nu een oproeping gericht tot de adheren- ten van het comité, 303 in getal, en tot allen, die voor de werkzaamheid van het comité sympathie gevoelen, om tot het lidmaatschap der vereeniging toe te treden. Het comité bestaat uit de heerenmr E. Fokker, 's Hagemr W. L. P. A. Molengraaf!', Utrecht; mr J. C. Overvoorde, le secretaris, Dordrecht, en uit de damesfreule J. de Bosch Kemper, voorzitster, Amsterdam mevr. H. H. SeholtenOommelin, 2e secr.-penning- meesteres, Amsterdammevr H. A. van der LaanDe Joode, Haarlem, en mevr H. F. BoddaertSchuurbeque Boeije, Ommen. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom kwamen Dinsdag 143 personen om de uitvoering van een testament te hooren be krachtigen, gemaakt door een boerenechtpaar te Wouw, dat zeven jaren geleden stierf en ruim twee ton naliet. Eerst hadden de neefjes en nichtjes nog eens geprocedeerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd onder Bergen op Zoom bij een boer een poging tot inbraak gedaan, waarop de boer een paar schoten loste. Toevallig in de nabij heid surveilleerende marechaussées hoorden den knal, kwamen er op af en arresteerden de in brekers. Door de stoomtram BredaRoosendaal is een man, die dronken langs den weg liep, over beide beenen gereden, 's Mans toestand is zeer] zorgwekkend. Te Os is een meisje, dat met haar broeder en zuster samenwoonde, van een trapje gevallen en zoo ernstig aan 't hoofd gewond, dat zij na een paar uren lijdens bezweek. Het slot De Marsch, toebehoorende aan de familie van dien naam en gelegen te Zutphen, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag totaal afgebrand. Alles was verzekerd. Te Groningen is door een tot nog toe onbe kende oorzaak een meelfabriek met een meel- pakhuis door brand vernield. In den afgeloopen nacht heeft een ernstige brand gewoed in een schoenmakerswerkplaats aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam. Behalve de werkplaats, die geheel vernield is, had ook een ernaast staand woonhuis zeer veel te lijden. Voor de betrekking van hoofd-opzichter bij de gemeente-reiniging te Schiedam, jaar wedde ƒ900 a ƒ1100, hebben zich 133 sollici tanten aangemeld. De directie der rijkstelegraaf te Amster dam had dezen zomer den dienst tusschen de bijkantoren en het hoofdkantoor door een zeker aantal wielrijders doen uitoefenen, maar op verzoek van de Kamer van koophandel werd deze maatregel ingetrokken. De wielrijders, die daardoor werden afgedankt, hebben nu aan genoemde Kamer een adres gericht met verzoek, dat dit lichaam, hetwelk hen broodeloos heeft ge maakt, hun thans een ander baantje zal bezorgen. Woensdagavond ontlastte zich boven Goor en omstreken een vreeselijk onweder, vergezeld van bliksem en hagelsteenen vielen er ter grootte van duiveneieren. Sinds men- schengeheugenis woedde daar niet zulk zwaar weer. De rechtbank te Heerenveen heeft twee broeders te Drachten, die beiden de zestig waren gepasseerd wegens tweegevecht ieder veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Drie dienstmeisjes te Franeker hebben een 15-jarige collega in zulk een mate licha melijk beleedigd, dat geneeskundige hulp noo- dig bleek. Aanvankelijk ten huize van hare meesteres verpleegd, kon ze later naar het huis harer ouders worden vervoerd. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Hoe verkeerd het werkt te geven aan de huizen aan personen die men niet kent, blijkt weder uit het volgende voorval, dat uit Aar- landerveen wordt gemeld. Langs de huizen van vele ingezetenen dier gemeente vervoegde zich Donderdagavond een schamel gekleed man, die om eenige schoone kleedingstukken vroeg, ten einde zich te kun nen reinigen. Nadat hij vier kleedingstukken bijeen had gegaard, verkocht hij ze voor een kwartje en begaf zich onmiddellijk naar een tapperij. Hier zijnde, had hij nog de brutaliteit te vertellen hoe hij aan het kwartje kwam, er bij voegende „dat kom ik hier nou verzuipen". Te Schaerbeek hebben een paar zakken rollers hun beroep uitgeoefend onder het pu bliek op de tribune van het kantongerecht. Beiden werden betrapt, en zullen nu de rechts zaal van uit een ander oogpunt leeren bezien. De opvoering van een anarchistisch drama heeft te Parijs aanleiding gegeven tot een woelig tooneel, vooral onder de laatste akte, toen de lijken van door de militairen doodge schoten arbeiders over het tooneel werden ge dragen. Het galerijpubliek riep „dood aan de bourgeoisie", „leve de commune", „leve de anarchie", waarop het publiek in het parket ging fluiten. Te Parijs is een vrouw om het leven gekomen, die eens in de letterkunde zekeren naam had, vooral als schrijfster van feuilleton romans. Mevrouw Mie Aghone, die haar roem reeds lang overleefd en bad, die zich eenige dagen niet had laten zien, werd dood gevonden toen haar concierge de politie riep. De dood eerst aan gebrek geweten, blijk1 het gevolg te zijn van misbruik van sterken drank- De Socicté des gene de lettreswelke de over ledene onder hare leden telde, zal voor de be grafenis zorgen. In de steengroeven bij Escaussines is een werkstaking uitgebroken, tengevolge van een verandering in het loontarief. De moordenaar van den Londenschen acteur William Terriss heet Prince, en was vroeger aan het Adelphi theater verbonden. De moord is vermoedelijk een wraakneming. Er is in Nieuw Zuid-Wales zoo waar een nieuwe Tichborne-Claimant, d. w. z. een man, die beweert de sedert lange jaren vermiste sir Roger Tichborne te zijn. Maar een onderzoek naar eenige lichamelijke kenteekenen bracht aan het licht, dat ook deze Claimant een even groote bedrieger was als Orton, de slagersknecht, die, na jaren Engeland in rep en roer te heb ben gebracht en een lange gevangenisstraf te hebben ondergaan, geen ander middel van be staan wist, dan het verhaal van zijn bedriege rijen te schrijven en het copierecht te ver- koopen. 't Is voor hen, die de Engelschen graag in al hun dwaasheid zien, eigenlijk jammer dat het nieuwe bedrog zoo spoedig is uitgekomen, en men nu een herhaling mist van de tooneelen, welke, gelijk onze oudere lezers zich nog wel zullen herinneren, eens door gansch de wereld besproken werden. Te Gieszen is iemand, die in een duel zijn tegenstander doodde, veroordeeld tot 27s jaar vestingstraf. De leden van het eerege- riebt, en de man die de uitdaging overbracht, werden vrijgesproken. Volgens de Turksclie bladen is er bij Trikala een gevecht geleverd tusschen de Turk sclie gendarmerie en Grieksche roovers. De roover'noofdman werd gevangen genomen. De koning van Siam is behouden in zijn rijk teruggekeerd. In de mijnplaats Duryea, Pennsylvanië, is Maandag de winkelwijk afgebrand. Alle gebouwen behoorden aan de mijn-maatschappij De brand brak uit in een van de winkels waar de werklieden tegen ongehoorde prijzen hunne benoodigdlieden moeten koopen, om niet ontslagen te worden. Terwijl het voorste gedeelte van den winkel brandde, brak een aantal Poolsche mijnwerkers in het achterhuis in, waar zij allerlei levensmiddelen stalen en de brandweer in 't blusschen hinderden. Negen winkels en vier woonhuizen zijn in asch ge legd. Dinsdag vond men onder de puinhoopen de verkoolde lijken van drie beambten. Ook zijn tal van Polen bij het plunderen omgekomen. Onlangs werd Gladstone, die den 29en van deze maand zijn 88e levensjaar zal ein digen, gevraagd, of hij niet geloofde dat zijn voortdurend lezen en zijne literarische studiën een ongewenschten invloed op zijne zenuwen uitgeoefend hadden en de oorzaak waren van de zenuwpijnenwaaraan hij sedert eenigen tijd lijdt. „Mijn waarde heer antwoordde Gladstone ernstig, „kunt ge u wellicht voor stellen, in welk een toestand zich mijn zenu wen zouden bevinden, als ik tot niets doen was veroordeeld? Minder met het doel om den lezer bekend te maken met de scherpzinnigheid der Duitsche rechters, die strijden over de vraag of alcohol en jenever wel een voedingsmiddel is, dan wel om te doen zien aan welke handen de arbei ders, die op de steenovens in Duitschland wer ken, zijn overgeleverd, laten we het volgende rechtsgeding volgen. Een baas van een steenoven te Küln-Rhiel was voor de strafkamer te Keulen aangeklaagd, met het oog op de bedrijfswet, dat hij zijn ar beiders schnaps gaf en het verschuldigde van het loon afhield. Hij kocht den drank in a 50 pf. per liter en verkocht ze a 60 pf. per liter. Tevens bleek, dat menig arbeider dage lijks een liter van dit vocht dronk. De Keul- sche rechtbank sprak den baas vrij, daar ze den drank als een voedingsmiddel beschouwde. Het gerecht te Diisseldorf echter meende, dat zulk een drank, die zoo schadelijk werkte, onmogelijk een voedingsmiddel mocht heeten en veroordeelde hem tot 50 mark boete. (Am. Ct.) Vermakelijk is de verwoede strijd van de fabrikanten|der „oude" zetmachines tegen de oprichters der nieuwe maatschappij, welke de Monotype wil vervaardigen en daartoe een beroep op de geldmarkt doet. Zoo vinden wij in de Engelsche bladen een advertentie van de Linotype Cy. De directie zegt daarin dat de Monotype reeds voor 8 jaar in Amerika bekend was, maar eerst nu in toepassing wordt gebracht. De directie deelt verder mede, dat zij voor 25 duizend pond het patent voor een soortgelijke machine Tachy- type heeft aangekocht, en thans naast de Lino types de Tachylypes gaat vervaardigen, ten einde practisch te ervaren, of men op deze machines werkelijk orders krijgt, gelijk de stichters der nieuwe fabriek beweren. De Linotype-directie beweert verder dat de Glasgoio Herald haar niet ontrouw is geworden, gelijk beweerd is, en nog voor 6 weken een tweede bezending van 8 Lynotypes ontving. Maar een advertentie van de andere party deelt weer mede, dat de Glasgoio Daily Mail 20 Monotypes heeft besteld. Naar wordt opgegeven,zijn op ditoogenblik voor bijna 4 miljoen pond st. Linotypes alge- laverd. Als middel om de onaangename lucht van petroleum weg te nemen, raadt een Fransch blad aan in die olie een paar balletjes gewone naphtaline te doen, waarvan mede een gevolg is, dat de lamp een helderder licht verspreidt. Practisch! De Amerikaansche kranten beginnen in hare berichten op zeer doelmatige wijze woorden te bekorten. Zoo bijvoorbeeld: „Jane Smith stak gister haar vuur met petroleum aan. Hare begrafenis vindt Maandag plaats." Het lakonisme is daar in de mode en met somtijds zeer aangename uitkomsten. Bij een diner van de club der pers te Phila delphia zou de president de welkomstrede houden. Hij stond op en zeide, zicli naar rechts en links buigende: „Mijne heeren, eet!" Deze tafelrede vond luiden bijval. Aan hetzelfde diner had men een toost op Charles Lamb uitgebracht. De geestige jour nalist. stond op om te bedanken. Met luide stem riep hij „Mijne heeren Toen boog hij vriendelijk voor allen en ledigde zijn glas zonder verder een woord te spreken. Ook hem viel luide bijval ten deel. Een advokaat te Milwaukee rijdt naar een landstad. Hij komt aan een bruggetje, dat hij te paard niet passeeren kan. Er over loopt een jong meisje met een mand vol boter. De advokaat spreekt haar aan en vraagt„Hoe diep is dit water en hoeveel krijgt gij voor uw boter?" „Zes voet negen stuivers", antwoordt het meisje. „Van zulke antwoorden houd ik", zegt de jurist, „en daarom houd ik van u. Gij zult een goede vrouw worden. Wilt gij met mij trouwen Het meisje ziet hem aan en antwoordt„Ja". Algemeen Overzicht. De eenige troost, welke de Engelschen nog putten uit de jongste berichten uit Noord-Indië, is deze, dat de troepen zich, ondanks alle el lende en vervolging, goed hebben gehouden, tenminste als de berichten in dit opzicht juist zijn. Want het wordt bevestigd, dat bij den heeten strijd om de toegangen tot de Tirah- vallei de troepen niet uitmuntten door doodsver achting. Natuurlijk hebben velen, die nooit in eenig gevaar zijn geweest, daar heel wat op aan te merken, zonder zich af te vragen hoe de ge moedsstemming moet wezen van jonge solda ten, die onder een overstelpend vuur van een hoog gelegerden, onbereikbaren vijand, ge heel onbeschut, een breede vlakte moet doorloo- pen, om aan de overzijde bergen te bestormen. Dat de nu teruggetrokken legerafdeelingen niet woest dooreen werden geslagen, en elk op zich zelf bleef, al werd ook de gemeenschap tusschen de deelen van leger herhaaldelijk af gesneden, is feitelijk het eenige wat dezen terugtocht onderscheidt van dien van 1812. De ellende voor de manschappen zal ten minste niet veel kleiner zijn geweest. Hoever men in de Engelsche koloniale ge schiedenis moet teruggaan, om een ramp als de tegenwoordige te vinden, weten wij niet. Maar zeker is, dat heel wat bladzijden moeten worden omgeslagen, eer men zulk een onafge broken reeks rampen vindt, als die welke het groote leger van generaal Lockhart hebben getroffen, een leger sterker dan Engeland in deze eeuw bijeen had. Alles wat wij in Indië hebben ondervonden de eerste Atjeh-expeditie, het verraad van Lombok, en de afval van Toekoe-Oemar is zelfs, als men het bij een- neemt, niets vergeleken bij wat nu in Noord- Indië is gebeurd. De ramp is te ernstiger om den zedelijken indruk. Als het Britsche leger, gelijk de eer ste voorstelling luidde, na een reeks overwin ningen ware teruggetrokken, om elders goed gelegen winterkwartieren te betrekken, dan zou de toestand in het volgend jaar anders zijn ge weest. Maar de Afridis hebben den aftrekken- den voortdurend zoo bestookt, hun legerplaat sen zoo verontrust, en den vijand zulke verliezen toegebracht, dat de Engelschen feitelijk het land uitgedrongen zijn. Toch schijnt het een feit, dat deze noodlot tige terugtocht, op de andere stammen, welke aan het verzet hebben deelgenomen, niet zulk een indruk heeft gemaakt, als men wel zou moeten vreezen. Telkens toch komen berich ten, dat oproerige stammen zich onderwierpen, de gevorderde boete betaalden en de wapens uitleverden. Den terugslag hebben de Engelschen dus nog niet ondervonden. Maar hoe dit zij, het hoofddoel van den strijd is niet bereikt. Engeland heeft schatten op geofferd, een groot aantal kranige officieren en dappere soldaten zien vallen, zonder iets verder te zijn gekomenen als men den zede lijken indruk, dien het gebeurde op de Afridi's moet maken, medetelt, dan is men zeker nog verder van het doel dan bij den aanvang van den strijd. Met éen van zijn koloniale opstanden is Spanje ten minste gelukkiger geweest. Want hoe men moge oordeelen over de vertrouw baarheid van de officieele Spaansche telegraaf het schijnt nu toch buiten twijfel of de strijd op de Philippijnen is ten einde. De beteekenis van dezen opstand is ons nooit erg duidelijk geworden, een gevolg van de vele andere gewichtige gebeurtenissen, welke de aandacht van de wereldorganen van dezen strijd afleiden. Alleen dit weet men zeker, dat de opstand Spanje heel wat soldaten en geld heeft gekost. Minder natuurlijk dan de burgeroorlog op Cuba, welks kracht niet schijnt te verminde ren, ook al worden geen groote gevechten ge leverd en al worden de steden, welke af en toe genomen worden, weer spoedig hernomen dooi de regeeringstroepen. Deze gevechten hebben in zoovele provin ciën plaats, dat men nog wel kan aannemen, dat een groot deel van het eiland in staat van oorlog verkeert. De officieele telegraaf gaat voort te melden, dat de vijand in die gevechten steeds talrijke verliezen lijdt, terwijl die der regeeringstroe pen onbeteekenend zijn; maar daaraan wordt waarschijnlijk zelfs door niemand gewicht ge hecht. Ook de vele geruchten vinden maar weinig- geloof. Het jongste praatje is dat een kolonel, die door den generaal met een zending naar de opstandelingen was belast, verdwenen is. Beknopte Mededeelingen. Volgens de Courier du Soir loopt het onderzoek van majoor Ravary op een eind, zoodat diens rapport spoedig den generaal Saussier zal bereiken. De meening van Ravary zou niet gunstig zijn voor Esterhazy, maar evenmin ten voordeele van Dreyfuss. De her ziening van diens proces zou wellicht het gevolg kunnen worden van een aan het licht geko men verband tusschen beide zaken. De krijgsraad zqq eerst half Januari bijeen komen. Het blad voegt er bij dat het de wensch der regeering is, de zaak zoo laat mogelijk te behandelen. Vrage: wat heeft de regeering daarmede te maken Van de week werd beweerd, dat de civiele justitie zich bezig hield met de zaak-Dreyfuss en dat opzienbarende inhechtenisnemingen voor de deur stonden. Geheel ongelijk had men niet alleen het gold Panama en niet het andere schandaal. Zes van de negen beklaagden in deze zaak, onder wie het kamerlid Maret, zijn Vrijdag avond gevangen genomen. De Panama-commissie heeft nog eenige ge tuigen gehoord en Valles tot haar algemcm rapporteur benoemd. De Fransche regeering zal een wets ontwerp indienen om de arbeiderspensioenen onaantastbaar te maken, d.w.z. onvatbaar om te worden vervreemd, zelfs langs gerechtelij ken weg. Als het der Fransche regeering ernst was met haar dreigement, dat zij desnoods wettelijke maatregelen tegen de schandaal- en sensatie pers, zou voorstellen, dan zal zij dit voorne men wel moeten laten varen. Natuurlijk vallen niet alle bladen de plannen aan, maar steun hebben deze zoowat nergens gevonden. Het Engelsche parlementslid Alfred Ilopkin- son moet aftreden wegens het aannemen eener andere benoeming. Er komt nu een vacature te Cricklade (Wiltshire), waar dc unionisten in 1895 met een meerderheid van 99 stemmen zegepraalden. Het blijkt dat het eenige punt van ver schil tusschen de Engelsche machinefabrikanten en hun werklieden het hoofdpunt is de arbeidsweek van 48 uur. Over de andere punten is men het eens. Er zal een nieuwe stemming onder de werklieden plaats hebben. De redevoering van keizer Wilhelm wordt in Oostenrijk goed opgenomen, maar in Enge land oordeelt men anders, en keurt men vooral de onderdanigheid van prins Heinrich ten opzichte van zijn ouderen broeder af. Geen enkel Engelsch blad neemt de rede voering ernstig op. De Times zegt dat zij Duitscbland zal doen glimlachen. De Daily Graphic noemt de onderneming van Duitschland eene „kleine zeerooversdaad," die echter heel Europa zal doen lachen. De Standard zegt dat prins Heinrich den overdreven stijl van zijn broer moet kennen, want hij haastte zich, op diens godsdienstig- vaderlandsche redevoering te antwoorden dat hij geen lauweren beoogde. De Daily News meent dat prins Heinrich nu als een soort van vorstelijken bisschop naar China gaat. Maar welk evangelie zal hij er preeken De Daily Telegraph beweert dat de prins op zijne reis naar China noch slagen noch lauweren zal oogsten. Al het vertoon des keizers heeft maar éen doel: den rijksdag de marine-credieten te doen stemmen. Daarom is de Kieler betooging zeer kluchtig. Alleen de Morning Post hecht beteekenis aan de redevoering van Kiel. Een eigenaardige bijzonderheid is dat kardi naal Kopp het vertrek der schepen per tele graaf zijn wijding schonk, terwijl de aartsbis schop Von Stablewski de verzekering zond dat zijn gebeden de expeditie vergezellen. Gelijk wij reeds Kortelijk mededeelden, heeft de Grieksche kamer Donderdag het vredes verdrag goedgekeurd. Bij de aanbieding van het daartoe strekkende ontwerp zeide Zaïmis, dat de regeering met de indiening had gewacht, in de hoop gelijktijdig het ontwerp voor de financieele controle te kunnen aanbieden. Ondanks alle pogingen is dat ontwerp nog niet gereed. Wijl de Sultan het verdrag reeds geratificieerd heeft, was het onmogelijk het langer achter te houden. Het voorstel om het ontwerp in eerste lezing te behandelen, werd ondersteund door Dely- annis. Philaretos protesteerde tegen dezen vrede. Hij noemde het verdrag onrechtvaardig, en liet aan de geschiedenis over den vaders er van te oordeelen. Gelijk reeds bekend is, werd het ontwerp daarop aangenomen, door den koning bekrach tigd en vervolgens met een buitengewonen koerier naar Konstantinopel gezonden. Eerst Vrijdag had de tweede lezing plaats. De parlementaire commissie van onderzoek heeft aan de regeering medegedeeld dat zij handelingen van de Etnihi Hctairia ontdekt had, die onder de strafwet vielen. Zij noodigde den minister van justitie uit een enquête te gelasten. In Peru heeft de wetgevende macht nu voor de tweede maal het ontwerp tot invoe ring van het burgerlijk huwelijk aangenomen. De eerste maal weigerde declericale president deze wet te bekrachtigen en men verwacht, dat hij ditmaal niet anders zal doen. D. G. Kröber Jr. - Middelburg-,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 6