BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. OUDE VRIJSTERS. IMzeu van Tarwe en M Hiervoor schreven in de heeren J. de Jonge voor f 6600,- P. de Wilde Az. te Kattendijke voor f 6550; J. H. van de Ven voor 6540; J. M. van Ditmars Zn voor f6500 en P. Monjé te Breskens voor f 6478. De heeren De Jonge, V. d. Ven en Van Ditmars wonen te Middelburg. Bij de te Rotterdam gehouden aanbeste ding van magazijngoederen enz. ten dienste van fabrieken voor gas- en electriciteit schreef het minst in voor gegoten ijzerwerk de firma Boddaert Co. te Middelburg voor f 536. Zlerikzee. De met Januari 1898 eervol ont slagen gemeente-bouwmeester C. H. Bijl is ge plaatst bij de werkzaamheden der graadmeting te Delft. Hansweerd. Donderdag namiddag is in de Wemeldingsche vallei gezonken het Ned. tjalk schip Hoop op Zegenschipper Hoogland, thuis behoorende te Terneuzen: Het vaartuig was be laden met pulpe en van Stampersgat naar Waarde bestemd. De equipage en het scheepstuig werd hier met een stoomboot aangebracht. 's Gravenhage. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg is benoemd P A. de Jong, thans ontvanger te Holwerd. Tweede kamer. Bij de heden voortge zette behandeling van de begrooting voor financiën heeft de minister aan den heer Van Stirum geantwoord dat hij een heffing van een extra-accijns van f 2 voor alcohol, gestookt uit melasse, niet kan overeenbrengen met het suiker premiestelsel. De alcoholproductie uit graan wordt er niet door geschaad, en van te- grondegaan der gistproductie is geen sprake. De minister wil de positie van de lagere com miezen der rijksbelasting verbeteren en zegde aan den heer Bouman toe overweging eener vaste bezoldiging der deurwaarders. De heer Van der Boreh ontried uitgifte van gronden in erfpacht aan maatschappijen voor vlascultuurde heeren Smeenge en Mutsaers vroegen regeling van de landmeterstractementen naar den diensttijd, waartoe de minister, met het oog op de kosten, slechts geleidelijk wil overgaan» Aan den heer Van Deinse beloofde de mi nister vergemakkelijking der uitreiking van consenten voor visschers. De begrooting is daarop aangenomen. Nog is aangenomen, en wel met 63 tegen 15 stemmen, het wetsontwerp ter bepa ling van het overgangsrecht van onroerende goederen, nagelaten door vreemdelingen, op 6 'J3 percent met 38 opcenten. Deze aanneming geschiedde na protesten van de heeren Kolkman en Troelstra tegen de houding van den vorigen minister te dier zake. Hierna werd de behandeling aangevangen van de begrooting van oorlog. De heeren Bahlmann en Kuyper verklaarden ernstige bezwaren te hebben tegen het financieel beheer van oorlog aan de eene zijde en het averechts bezuinigende geld-verspillen ander zijds. De heer Bahlmann zou zich tevreden stellen met eene verklaring van den minister dat de volgende begrooting lager zal zijn. Anders zal hij door amendementen trachten te bezuinigen. Ten opzichte der legerorganisatie hoopte de heer Kuyper dat de minister zijne beginselen zou blootleggen. Nu hij beperkten oefenings plicht wil, is er uitzicht dat de algemeene dienstplicht de basis der legerorganisatie zal uitmaken. De heer Van Kerkwijk vroeg eene belooning voor den militair De Jong, die een groot spoor weg-ongeluk had voorkomen. De heer Staalman betoogde de noodzakelijk heid van verbetering van het kazerneleven, ook door niet verstrekking van sterkendrank in de cantines. De heeren Kuyper en Staalman wenschten beide herziening der bepalingen omtrent den pensioenraad. De heer Van Karnebeek bestreed de verkor ting van den oefeningstij d der miliciens, waardoor het leger aan militaire waarde zal verliezen, wat het door afschaffing van de remplaceering zal winnen. De heer De Ras sloot zich daarbij aan. De heer Van Vlijmen hechtte niet aan winteroefeningen en de heer Van der Zwaag betoogde de noodzakelijkheid om van lieverlede NOVELLE 3. Uit het Fransch, van EDOUARD ROD. „Rachel, mijn kind ik heb niet vergeten dat het van daag uw verjaardag is", zei haar vader, het haar aanbiedende. Rachel had de pakjes naast haar bord natuurlijk reeds gezien, maar durfde ze niet aanraken. Nu speelde ze echter de verwonderde, zooals bij dergelijke gelegenheden betaamt. „Ja, 't is waarIk had er nog niet aan gedachtDit was de eenige leugen, die zij zich ooit veroorloofde; maar elk jaar op dezen datum maakte zij er zich geregeld aan schuldig. Toen opende zij het pakje van Olympia. Het bevatte een in marokijn gebonden deeltje, een bundel preêken, die weer gezet zou wor den bij de twintig of dertig boekjes, op het rekje in de gemeenschappelijke kamer, dat de bibliotheek der jongste zuster uitmaakte. „Gij hadt mij geen grooter genoegen JsUnneü doen" zei Rachel. „Ik heb hier al zo© te komen tot afschaffing van de departementen van oorlog en marine Hij vroeg grondige herziening van het mili tair stratwetboek en toelating van socialistische geschriften in de kazerne. De heer Van Vlijmen bestreed de voorge nomen afschaffing der plaatsvervanging en be treurde het gemis aan genoegzame bezuiniging. Hij wilde maatregelen tot verzachting van het lot van arme ouders van miliciens en van het lot van verminkte minderen. De heer Van Kol verklaarde zich tegen het huidige militairisme; hij wil een volksleger, evenals in Zwitserland. De heer Verhey verlangt eene commissie van enquête, om tot militaire bezuiniging te geraken. Brussel. Volgens een officieele bekendma king is van 24 December het bureau der douane te Vise des Dinsdags en Zaterdags geopend voor den invoer per spoor van Hol- landsch vee. Madrid. Het gerucht dat Maximo Gomes ge sneuveld is wordt tegengesproken. Er wordt algemeen geïllumineerd wegens de berichten van de Philippijnen. Donderdag 16 December. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Ameri- kaansch fr. 217/s- P a r ij s. Tarwe vastloop. md. fr. 29.95. Pesth. Tarwe vaster. Donderdag fl. 11.87. Woensdag fl. 11.86. B e r 1 ij n. De stemming was hier, in navol ging van de Amerikaansche markten, een weinig beter. De omzet bleef wel is waar uiterst be perkt, maar zoowel voor tarwe als voor rogge zijn de prijzen toch iets gestegen. New-York dis. 98'/,vorigen dag 97V8| Chicago 89'/4*); 881/8. .00'/a op new style-contract. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zaterdag 18 en Zondag 19 Dec. Tentoonstelling Uit het volkvoor het volk Aqua- rellen. Kunstmuseum. Maandag 20 Dec. Voordracht-dr Snijders. Nat.-gezelschap. Gebouw U. Dinsdag 21 Dec. Concert Zangvereeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 77s u. Zaterdag 25 Dec. TooneelvoorstellingOe/e-n. en Genoeg. Schuttershof. Zondag 26 Dec. Soirée Meubelmakers Schuttershof 8 u. Woensdag 5 Jan. Voorstelling Ned. Too- neelvereenigmg. Schomv- burg 7'/a Algemeen Overzicht. De telegraaf heeft ons reeds tamelijk uitvoe rig bericht over de rede van keizer Wilhelm gezonden. Maar waar het vertrek van het eskader tot een nationale gebeurtenis van den eersten rang is opgevoerd, dienen wij er nog wel wat uitvoeriger op terug te komen. De keizer kwam Woensdag met een aan zienlijk gevolg te Kiel aan en bezocht eerst de' Gefion. Daar hield de keizer een toespraak, waarin hij de manschappen aanspoorde, in de verre streken, waarheen zij zich zouden bege ven, hunne hooge roeping en de eer van het Duitsche vaderland steeds voor oogen te houden. Hij wees op den eed van trouw, aan het vaandel gezworen, die hun steeds moest herinneren aan hunne plichten -jegens het vaderland en jegens elkander. Vervolgens ging de keizer naar de Deu'sch- land, het vlaggeschip, dat in der haast was hersteld van de gevolgen eener niet geheel onbelangrijke aanvaring. Des avonds te zes uur was een groot af scheidsmaal in het slot, waar de keizer zijn be kende rede hield. Z. M. zeide dat de taak, die thans prins Heinrich te beurt valt, de logische consequentie is van wat zijn grootvader en de groote kanselier op staatkundig gebied hebben gegrondvest en van wat zijn vader op het slagveld heeft verwon nen. lang naar verlangd. Het bandje is zoo beel derig". Vervolgens maakte zij het roze lintje los en haalde een hartvormig speldenkussentje uit het papier, een van die tallooze handwerkjes van oude vrijsters, die zij bij de vleet bezat. „En gij, Virginïe" begon zij. Maar haar nicht liet haar niet uitspreken. „Het is een zeer bescheiden cadeau, doch, zooals gij weet, komt het uit een goed hart". Rachel bedankte haren vader niet. De heer Lebaillif was een man van overleveringen en hechtte er aan, dat een verjaardag herdacht werdmaar hij verfoeide alle uitingen van ge voel of dankbaarheid. Hij zat ook reeds zijn courant te lezen en at werktuigelijk het broodje op, dat Olympia Voor hem gesmeerd had met boter en honig niemand zou het ooit ge waagd hebben hem daarbij te storen. Waarom vóelde Rachel bij de stilte, die er aan de ont bijttafel heersehte, eensklaps haar hart ineen krimpen'? Dit werd zelfs zoo sterk dat zij hare oogen moest dicht knijpen, om te verber gen dat zij vol tranen schoten. Was dat een plotseling opkomend verdriet over de vervlo gen jaren, wier drukkende eentonigheid hare verbeuzelde jeugd verstikt had Was het behoefte aan een weinig liefde en hartelijkheid? „In dat Duitsche rijk heeft de ontwikkeling zijner handelsbelangen zulk een omvang aan genomen, dat het mijn plicht is, den nieuwen Duitschen Hansa mijn steun en bescherming toe te zeggen. En tevens geldt het hier den Duitschen broeders van geestelijken stand, die uitgingen om in stilte te werken voor hun ge loof, bescherming te verleenen. „Onder de Duitsche oorlogsvlag zal onzen üandel eerst recht datgene ten deel vallen, waarop wij meenen aanspraak te kunnen maken. De Duitsche handel kan zich slechts toenemend en zeker ontwikkelen, als hij zich veilig voelt onder de macht van het rijk. En de macht van dit rijk is de macht over de zee. Het eene kan niet bestaan zonder het andere. „Het door uwe divisie versterkte eskader zal ter bescherming van de vaderlandsche be langen tegen iedereen moeten optreden, die den Duitscher iets in den weg wil leggen. Daarom moeten onze landgenooten in den vreemde de vaste overtuiging hebben, dat zij, of zij priester of kooplieden zijn, als het noodig is, steeds op den steun van het Duitsche rijk kunnen rekenen. Indien iemand het ooit zou ondernemen ons in ons goed recht te krenken of te bcnadeelen, dan sla er op los, met uw gepantserde vuist, en zoo God wil, vlecht u lauweren om uw jeugdig hoofd, die niemand u zal miseunnen. „In de vaste overtuiging dat gij naar goede voorbeelden handelen zult en voorbeelden zijn in ons Huis genoeg aanwezig en dat gij in overeenstemming met mijn gedachten en wenschen zult optreden, drink ik op uw welzijn, met den wensch voor een goede reis, veel succes en een gelukkigen terugkeer." De prins sprak daarna de reeds vermelde dankbetuiging uit en verzekerde verder dat hij niet werd aangelokt door het vooruitzicht op roem of lauweren. Hij voelt zich er toe aan getrokken het evangelie des Keizers te gaan verkondigen in het buitenland, en te prediken aan allen die het hooren willen en ook aan hen, die het niet willen hooren. Deze toost eindigde met de woorden „Onze geliefden Keizer, voor immer hoera." Den volgenden ochtend vroegtijdig lichtte de Gefion het anker, om door het Noord-Oostzee kanaal de reis te aanvaarden, een uur later gevolgd door den kruiser Deutschlanddie den keizersstandaard en de Duitsche oorlogsvlag had geheschen, met den keizer, prins Heinrich en de drie oudste zonen van den keizer op de commandobrug, welk schip door een overtal- rijke menigte luide werd toegejuicht. De keizer voer tot Rendsburg mede, en ging daar aan wal. Toen volgde een nieuwe ver rassing. De keizer begaf zich met zijn zoon prins Adalbert naar Friederichsruhe, om dezen grooten dag te besluiten met een bezoek aan Bismarck. Te kwart voor zevenen kwamen zij aan het station aan, waar Bismarck's schoonzoon, graaf Rantzau, namens de familie de honneurs waar nam, en de keizerlijke gasten naar de woning van den nog steeds niet wel ter been zijnden grijsaard geleidde. Bismarck ontving zijn keizerlijke gasten in den salon, een bewijs, dat zijn toestand zelfs niet toeliet zich in een gang of vestibule te wagen. Over het bezoek wordt alleen ge meld, dat de keizer bij Bismarck het avond eten gebruikte, en te negen uur dés 'avonds vertrok. Zoowel bij het komen als het heengaan, was een talrijke menigte op den been. Natuurlijk Klonken luide hoera's, want het Duitsche volk is nooit beter te spreken dan als het Bismarck geldt. Terwijl de Duitsche oorlogshaven, het nieuwe groote kanaal en het stille Friederichsruhe van dit alles getuigen waren, had ook te Ber lijn een belangrijke gebeurtenis plaats. De Rijksdag ving de behandeling van het ont werp op de militaire rechtspleging aan, waar bij Yon Hohenlohe de beteekenis van het ont werp uiteenzette. Hij zeide dat dit ontwerp het uitvloeisel is van de verleden jaar gedane toezeggingen. Het voert het mondelinge proces inscheidt de taak van den rechter en die van den aan klager en den verdedigerstaat als rechts middelen toe: het maken van bezwaren, be roep en revisie, en bepaalt dat de rechtbanken hare eindvonnissen moeten formuleeren en uitspreken in het openbaar, als regel, terwijl als reden voor uitsluiting van de openbaarheid alleen gevaar voor de belangen van den mili tairen dienst mag gelden. Een opperste mili tair gerechtshof zal de gelijkmatige toepassing Zij wist het zelf niet en verwonderde zich over die ongewone zwakheid; ofschoon die dag, die net als alle andere begon, haar drie en dertig sten, verjaar dag was, geleek hij immers in alle opzichten op alle andere dagen Waarom schreide zij dus heden, terwijl zij gisteren nog gelukkig was geweest Zoodra de heer Lebaillif gereed was met zijn kopje koffie en zijn broodje vouwde hij zijn courant op, nam zijn portefeuille en stond op. „Het begint koud te worden, Olympia" zei hij. „Gij moet van daag mijne allerdikste wollen kousen klaar leggen. Gij weet welke ik bedoel, niet waar Dan ging hij recht op en statig de kamer uit, zonder op te merken welk een knorrige uitdrukking er op het gelaat zijner oudste doch ter kwam. Nauwelijks was de deur achter hem dicht of de drie vrouwen stonden ook op, en gingen alle drie naar het raam om hem te zien voorbijgaan. Intusschen had hij zijn jas aangetrokken, zijn cache- nez om gedaan, was de trap afgegaan, had de deur open gedaan, die altijd een beetje piepte in de scharnieren, en verscheen op straat. Hij stak de straat over, zorgvuldig de plassen vermijdende en verdween uit het gezicht, zonder omgekeken te hebben. Misschien heeft van de wetten verzekeren. De militaire recht spraak nog meer dan nu reeds is voorgesteld, in overeenstemming te brengen met de burger lijke rechtspraak, wordt, zooals de rijkskanse lier zeide, verhinderd door de wijze waarop het leger is ingericht. De verbonden regeerin gen zien in het invoeren van een algemeen militair strafproces voor het geheele Duitsche leger een vooruitgang voor de Duitsche natie. Het wetsontwerp zou niet tot stand gekomen zijn, als niet de overige bondsvorsten van be langrijke rechten afstand hadden gedaan. De rijkskanselier beval de aanneming van het ontwerp aan in den voor de verbonden regee ringen aannemelijken vorm. Gröber (centrum) erkende daarop dat het ontwerp een vooruitgang was, behalve voor Beieren, dat zijn wetgeving, welke vrijzinniger is, moet veranderen. Zijn partijgenoot v. Hertling trad voor Beierens bijzondere rechten in de bres, terwijl de Beiersche gevolmachtigde bij den bondsraad erkende, dat in dat lichaam de bijzondere rechten van Beieren met betrek king tot een eigen hoog militair gerechtshof, niet betwist waren. Beknopte Mededeelingen. Morgen komt in de Fransche kamer een interpellatie aan de orde over begunstiging bij de controle op de spoorwegen, in verband waarmede is aangehouden een amendement om op de desbetreffende begrooting den post voor de inspectie en controle als protest met 1000 fr. te verminderen. Een nieuw bewijs hoe dwaas het er in Frankrijk met de rechtspleging uitziet, levert Poincaré. In verband met een aanmerking op de stem niet door, maar namens hem in de kamer uit gebracht, schrijft hij „In mijn qualiteit van oud-lid van het kabinet, waaronder Dreyfuss werd vervolgd en veroordeeld, ben ik meer dan iemand gehouden eerbied voor het gewijsde te hebben." Deze woorden missen allen zin, tenzij men kan aannemen, dat de regeering zich met de rechtspleging heeft ingelaten, iets dat zoo het in Frankrijk al niet verboden is, toch zeker ver boden moest zijn. De Navy League (de Engelsche, tamelijk chauvinistische bond), heeft een manifest uit gevaardigd, waarin wordt gezegd, dat drie der inet Frankrijk hangende vraagstukken de regeering de verplichting opleggen alle voor waarden aan te nemen, welke Frankrijk stelt, of binnen 24 uur den oorlog te verklaren. Alleen de macht, welke Engeland ter zee heett, is de hinderpaal tegen de verwezenlijking van den droom van Peter den Groote. Goede tijding van het tooneel van den industrieelen oorlog. De gecombineerde confe rentie van machinebouwers (patroons en ge zellen) heeft een rapport aangenomen, waarin de voorstellen belichaamd zijn, die, met uit zondering van éen, naar het oordeel van de vertegenwoordigers der werklieden, aanneme lijk zullen blijken voor de stakende partij. In verband met den bekenden strijd in den Londensclie County-Council over het uitvoeren van werken in eigen beheer, verdient het de aandacht, dat de raad Woensdag met 47 tegen 45 stemmen besloot een werk van ongeveer 60.000 aan te besteden, en niet door het Work- departement te doen uitvoeren. Men verwacht dat deze vraaguitvoering van werken in eigen beheer of openbare aanbeste ding (alzoo opheffing van het Workdepartement) het groote strijdpunt zal zijn bij de aanstaande verkiezingen voor den County-Council, thans op 3 Maart bepaald. Dat een Donderdag in plaats van een Zaterdag voor deze verkiezing werd aangewezen, is erg naar dén zin der gematigden. Rufty, uit Waadtlandt, is tot president van den Zwitserschen Bond benoemd en wel met 133 van de 150 stemmen. Hij krijgt het departement van buitenlandsche zaken voor zijn rekening. Oostenrijk zal twee gedelegeerden naar Berlijn zenden, om over de afschaffing der aui- kerpremiën overleg te plegen. Juist had de Times iets laten verluiden, dat Engeland aan het premiestelsel een einde zou maken, door van ingevoerde suiker een recht te heffen even hoog als de premie. Als Frankrijk dan nog bij zijn dwaasheid volhardde, dan zou alles daar op neerkomen, dat de Fransche schatkist jaarlijks een subsidie aan de Engelsche schatkist gaf. Tot hen, die te Praag zijn gearresteerd wegens deelneming aan de plundering en ver nieling van eigendom, behoort de zoon van van een miljonair. hij nooit geweten, dat die zes oogen hem zoo oplettend, met een onderdanige eri tevens moederlijke uitdrukking, gedurende zoovele jaren tweemaal daags gade sloegen, als hij het huis verliet. „Vindt gij niet dat papa er van daag anders uitziet dan gewoonlijk?" vroeg Rachel, de anderen bezorgd aanziende. „Ja, het is waar, ik vond hem wat bleeker dan anders", zei Virginie, die altijd haar best deed, om het bij voorbaat reeds met de anderen eens te zijn. „Bleek herhaalde Olympia bits. „Maar kindlief dan hebt gij hem niet goed aangezien Hij ziet er integendeel zeer opgezet uit. Hij is gisteren avond wat laat naar bed ge gaan. Als die Breens aan de whisttafel zitten, weten zij van geen uitscheiden. Als het niet beter gaat, zal ik dr Pierre eens gaan spreken zonder het hem tè zeggen, natuurlijk." „Ja, doe dat, voor onze geruststelling", zei Virginie. „Al acht uurWat is het al laatIk ga gauw de lampen doen." Dat was eiken morgen haar werk, evenals honderden kleine vervelende bezigheden, die zij op zich genomen had, „opdat zij zich een weinig zou thuis gevoelen", zei zij, maar ook om zich eenigszins nuttig te maken. De door de. Hongaar sche regeer ing voor de viering van het gouden jubelfeest gekozen datum, 11 April, is niet, gelijk wij in ons vorig nummer zeiden, de dag waarop de strijd voor de onafhankelijkheid begon, maar die waarop de keizer .de Hongaarsche constitutie bekrach tigde. De strijd ving eerst eenige maanden later aan. Het feest wordt dus gevierd op een gedenkdag., welke den keizer geen aanstoot kan geven. De Hongaarsche kamer ving Donderdag de beraadslagingen aan over het wetsontwerp aangaande de voorloopige onafhankelijke en autonomische regeling van de economische betrekkingen tot Oostenrijk. De Grieksche regeering had, met het oog op de kamer, aan de Porte verzocht den ter mijn voor de ratificatie van het vredesverdrag met ëen maand te verlengen, maar de Porte is hierop niet ingegaan. Daarop had Donderdag een geheime zitting der Kamer plaats, waar het verdrag werd goed gekeurd, ondanks het verzet der oppositie, die een nationale vergadering bijeengeroepen wilde zien. Het verdrag is daarop door den koning en bijna terzelfder tijd door den sultan ge- teekend. Over de Jong-Turksche woelingen en over een nieuwe revolutionnaire agitatie te Kjnstantinopel loopen de laatste dagen allerlei geruchten, maar geen enkel stellig feit wordt medegedeeld. In de buurt van Uskub hebben eenige afdeelingen Turksche troepen erg huis gehou den, en allerlei gruwelen op de bevolking ge pleegd, een en ander het gevolg van het ont dekken van een geheim depot van wapens en dynamiet, door de Boelgaarsche propaganda in Macedonië opgericht. Men spreekt vaneen opstand in het voorjaar. Ontzettend zijn de allengs bekend wordende bijzonderheden over den terugtocht der Engel- schen uit de Bara-vallei. Het weer was zoo slecht mogelijk, sneeuw en regen vielen onafge broken en deden het terrein in een modderpoel verkeeren. De tocht ging niet langsgebaande wegen, maar over rotsblokken, ravijnen en water* loopen. Op elke mijl, welke men aflegde, moest men zeker 20 maal tot de knieën waden door stroomen ijskoud water, en dat terwijl men aan alle zijden omringd was door vijanden, die over dag noch 's nachts ophielden het leger te bestoken. Vooral de achterhoede onder generaal Westmacot had ernstig te lijden en verloor op een dag 4 officieren (onder wie een lnitenant gesneuveld) en 40 manschappen. Wat op dezen tocht geleden is, grenst dus aan het ongelooflijke, en het mag waarlijk geen verwondering baren, dat de drijvers van de lastdieren en de dragers den medegevoerden voorraad rum wat duchtig aanspraken. Het officieele Spaansche blad Gaceta bevat telegrammen van den gouverneur-generaal der Philippijnen, waarin de onderwerping van het hoofd der opstandelingen bevestigd wordt. De gouverneur acht de voorwaarden der onder werping voor Spanje zeer eervol. De heer Sagasta wenscht den goeverneur geluk. Deze heeft last gegeven de operaties te staken, op voorwaarde dat Agninaldo en de hoofden van de regeering der opstandelingen onmiddellijk vertrekken en zich 27 December naar Hong kong inschepen. Zij zullen derwaarts vergezeld worden door luitenant-kolonel Rivers, die voor hun persoonlijke veiligheid zal instaan. Te Porte-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, neemt de spanning toe tegen de vreem delingen. Vertrokken en aangekomen schepen» Vlissingen, 17 Dec. Na in het droge dok alhier te zijn nagezien, is de Eng. schoener Vixen, gez. Prettyman, heden morgen naar Terneuzen vertrokken om te laden. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Vlissingen, 17 Dec. Boter 1.10 a 1.— Eieren f 6.60 per 104 stuks. Amsterdam, 17 Dec. Raapolie Lijnolie ƒ281/-: 15 a contant. Coregiiem-Anderlecht, bij Brussel, 16 Dec. Ter veemarkt van heden (Donderdag) waren 1613 stuks runderen aangevoerd, waarvan 673 ossen, 279 stieren en 661 koeien en vaarzen. De prijs per kilo levend gewicht was voor ossen 0.70 tot 0.83 francs', stieren 0.54 tot 0.64 francs koeien en vaarzen 0.54 tot 0.64 francs. Olympia had een grooten doek omgeslagen' een paar oude handschoenen aangetrokken en gelastte zuchtende de meid om haar naar den zolder te volgen. Den vorigen dag was zij er pas een heelen tijd bezig geweest om met behulp eener waschvrouw groote kisten te openen, waaruit allerlei geuren opstegen van peper, kamfer en naphtaline, teneinde de winterkleeren voor den dag te halen en de zomerkleeren te bergen, nadat die zorgvuldig geklopt, geborsteld en opgevouwen waren. Het was een heele kar- rewijl die tweemaal in 't jaar terug kwam, en waar Olympia zeer tegen opzag, omdat er altijd een zware verkoudheid op. volgde, maar die zij als goede huishoudster toch altijd zelf moest verrichten. Juist had zij te voren met haar vader gesproken over een dozijn grove wollen kousen, die hij sedert jaren niet ge dragen had, en gevraagd of het niet beter^eou zijn om ze weg te geven. Maar daar wilde de heer Lebaillif niet vah hoorenhij was op die kousen gesteld, die zijn vrouw nog gebréid had en wilde er zich noöit van ontdoen. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 4