beklaagde, toebehoorde, weg te nemen en zich wederrechtelijk toe te eigenen, welk voornemen hij niet heeft kunnen uitvoeren tengevolge van omstandigheden, van zijn wil onafhankelijk, de wijl zich in die lessenaar geen geld bevond. In deze zaak waren van de zijde van het openbaar ministerie 28 getuigen gedagvaard, terwijl de heer mr. J. de Witt Hamer, advokaat te Goes, aan den beklaagde ambtshalve als verdediger was toegevoegd. Een zeer talrijk publiek woonde de behan deling dezer zaak by. De beklaagde scheen zeer onder den indruk Tan het gebeurde te zijn, want nauwelijks bin nengeleid zijnde en op de bank der beklaagden plaats genomen hebbende, barstte hij in tranen uit. Na voorlezing der akte van verwijzing werd overgegaan tot het hooren der getuigen. De eerste, W. Moerdijk, inspecteur van politie alhier, herkende verschillende door hem op onderscheidene plaatsen, op aanwijzing van be klaagde, gevonden en in beslag genomen zaken, deelde uitvoerig mede waar en hoe hij die in beslag nam en gaf ook op waartoe een deel dier voorwerpen, zooals bij onderzoek is ge bleken, hadden behoord. De tweede getuige, C. van der Bent, stoom bootondernemer alhier, verklaarde dat hij op 25 Sept. gewaarschuwd was dat in het kantoor der schroef8toombooten de Valk poging tot inbraak was beproefd. Bij een onderzoek is hem gebleken, dat in het kantoor van een lessenaar twee kleppen waren opengebroken. Geld bevond zich in dien lessenaar niet. In het pakhuis stond een kistje, dat den vorigen dag gesloten was, open, doch er was niets uit ontvreemd. De beklaagde gaf toe in het pakhuis geweest te zijn eu daar gepoogd te hebben diefstal te plegen. De volgende getuige, I. Flipse, besteller eener stoomboot alhier, verklaarde in den avond van 24 Sept. het pakhuis van de Valk gesloten te hebben en de sleutels te hebben bezorgd bij zijn patroon. Den anderen morgen vond hij sporen van braak. W. H. ArnolduS) borstelmaker alhier, ver klaarde voor zijn patroon Boutens een kistje met glaswerk ingepakt en gesloten te hebben. Hij herkende het ter terechtzitting aanwezige geopende kistje. P, Vader, pakhuisknecht alhier, verklaarde het bewuste kistje gebracht te hebben aan het kantoor van de Valk. Het was dicht. De zesde getuige P. F. J. van Burg, koop man alhier, verklaarde dat hem is medegedeeld hoe in den meergenoemden nacht gepoogd is in te breken in een aan hem behoorend pak huis aan den Kinderdijk. De inbraak is echter niet gelukt en er was geen geld in het pakhuis. De beklaagde erkende gepoogd te hebben in dit pakhuis in te breken. J. M. Adriaanse, pakhuisknecht bijdenvori. gen getuige, verklaarde bovenbedoeld pakhuis den 24 Sept. volgens gewoonte gesloten te heb ben en den volgenden morgen gemerkt te heb ben dat men had gepoogd in te breken. De volgende getuige, C. A. Goethals, tim merman alhier, verklaarde dat hij in de maand September een werk onder handen had aan de Heerengracht, Dat werk was afgeschut en achter de schutting bevonden zich gereedschappen van zijn knechts. De deur, die toegang gaf tot het werk, was gesloten. De beklaagde gaf toe daar geweest te zijn hij had zich door overklimming toegang ver schaft en heeft eenige gereedschappen wegge nomen, doch niet, zooals hem is ten laBte ge legd, een steekbeitel, die later bij de Luthersche kerk is gevonden. A. Alewijnse, timmermansknecht alhier, de negende getuige, verklaarde in Sept. in dienst geweest te zijn bij Goethals en in den morgen van 25 Sept. twee kantbeitels gemist te hebben Hij herkende de hem vertoonde beitels als zijn eigendom. P. J. Clarijs, metselaar alhier, die eveneens In Sep. in dienst was bij Goethals, heeft den 25en eveneens gereedschap vermist, dat hij ter zitting herkende. De volgende getuige, de achtjarige Frans Boone, heeft in den morgen van 25 Sept. bij de Luthersche kerk een steekbeitel gevonden en dien aan een agent van politie gegeven. M. J. Nellen, timmerman alhier, die even eens werkzaam was aan het huis aan de Hee rengracht, heeft in den morgen van 25 Sept, ook gereedschap vermist. Hij herkende de hem vertoonde zaken als zijn eigendom. De volgende getuige A. Verhage, opperman alhier, verklaarde op 24 Sept. de deur van de schutting van het werk op de Heerengracht gesloten te hebben en den sleutel te hebben bezorgd bij zijn baas Goethals. De veertiende getuige W. N. van der Burght, koopman alhier, verklaarde dat in den meer malen genoemden nacht van Sept., in zijn toen gesloten kantoor op de Heerengracht is inge broken. De buitendeur was met geweid open gemaakt en een glas was stuk geslagen, terwijl uit een lessenaar, die eveneens opengebroken was, een pakje met 50 centen was weggenomen. In het kantoor zijn lucifers gevonden, die aan gestoken geweest zijn. Getuige verklaarde dat die lucifers niet van hem afkomstig waren. De beklaagde erkende ook deze inbraak en den diefstal gepleegd te hebben. Hij verklaarde ook onderscheidene lucifers aangestoken te hebben. Het geld heeft hij verborgen op het Bolwerk op de plaats, later door hem aan den inspecteur van politie aangewezen. De getuige verklaarde, op eene vraag van den ambtenaar van het O. M., dat dit de tweede maal is dat bij hem wordt ingebroken. P. Koster, knecht bij den vorigen getuige, verklaarde in denzelfden geest als deze. Hij zelf had het kantoor dien avond voor de in braak gesloten. L. C. Ooms, vrouw van C. N. Groen alhier, de volgende getuige, verklaarde in den laten avond van den 24 Sept., terwijl zij in de Vol- derijlaagte stond, beklaagde gezien te hebben. Hjj bad tegen getuige gesproken en haar ver jaagd. Deze heeft niet gemerkt dat bekl. dronken was. A. van Hemert, werkman alhier, was 24 Sept. in dienst vau den heer Boudewijnse en belast met het sluiten van het pakhuis in het Dom- burgsch Schuitvlot. Hij deed dat en zag den volgenden morgen dat inbraak was gepleegd aan de buitendeur en dat in het kantoor een gesloten lessenaar was opengebroken. Ook deze inbraak bekende beklaagde. Geld heeft hij in het kantoor niet gevonden. De getuige verklaarde, dat dit de derde maal is dat in het kantoor is ingebroken, A. J. B. Lambertz, klerk bij de firma Boude wijnse alhier, verklaarde in denzelfden geest als de vorige getuige. W. O. Sinke, dienstbode bij de wed. Zoeller alhier, verklaarde in den morgen van 25 Sept. gezien te hebben, dat pogingen waren aange wend om in de Luthersche kerk in te breken. De beklaagde bekende aan de buitendeur een lat te hebben afgebroken en, toen die deuren niet direct open gingen, een poging te hebben aangewend door de tuindeur binnen te komen. Ook dit lukte niet. Verder zeide hij het doel gehad te hebben in de kerk te komen en dan te trachten het geld uit de armbussen te stelen. De volgende getuige J. Hubregtsen, slager alhier, verklaarde kerkrentmeester te zijn van de Luthersche gemeente. In den nacht van 24 op 25 Sept. bevond zich in de kerk geen geld in een der bussen. Na elke godsdienstoefening worden die geledigd. J. van Willigen, agent van politie alhier, verklaarde in den morgen van 25 Sept. in het gras op het Molenwater de hem vertoonde lat gevonden en van getuige Fr. Boone het door dien gevonden steekbeiteltje overgenomen te hebben. D. Viergever, agent van een stoomboot- dienst alhier, deelde mede het opzicht te heb ben over het kantoor en pakhuis van den dienst Annie. Hij sloot dat kantoor in den avond van 24 Sept. en zag in den ochtend van den 25en dat het slot verbroken en inbraak ge pleegd was. J. P. Leenhouts, agent van politie alhier, deelde mede, dat hij in den nacht van 24 op 25 Sept. een persoon van de gestalte van bekl. gezien heeft, gaande van de Heerengracht over de Seisbrug naar de Krommeweele. Later heeft hij den bekl. herkend. A. van den Ende: eveneens politieagent alhier, verklaarde in denzelfden nacht omstreeks1 kwart voor twee uur bekl. gezien te hebben op den Kinderdijk. Hij volgde hem en zag hem de Bellinkbrug overgaan en later weer op den Kinderdijk terugkomen. De agent van politie C. D. Kotvis heeft in den bewusten nacht, omstreeks kwart over twee, den beklaagde gezien ter hoogte van de Rotterdamsche kaaide agent van politie C. J. Hendrikse merkte hem omstreeks half drie in de Schuitvlotstraat op, later zag hij hem ook nog bij de Molstraaten de agent van politie R. A. A. Hulmer ontmoette hem omstreeks half drie bij de Oostkerk. Hierna werd de getuige Moerdijk opnieuw gehoord. Hij verklaarde dat bekl. ongunstig bekend staat en vroeger ook verdacht werd van diefstallen met braak. Beklaagde heeft een gezin met twee kinderen, waarvoor hij geregeld den kost weet te ver dienen. Tijdens de thans behandeld wordende diefstallen verkeerde zijne vrouw in hoogst zwangeren toestand. Wijl een der getuigen door ongesteldheid verhinderd was ter terechtzitting te verschijnen, was hiermede het getuigenverhoor afgeloopen. Hierna werd bekl. nogmaals gehoord. Hij bekende in den bewusten nacht uitgegaan te zijn om geld te stelen, wijl zijn vrouw op hef punt van bevallen stond. Hij had geen geld, want hij was 14 dagen zonder werk. Hij had ook eenige schulden, waarvoor het hem moeilijk gemaakt werd en die hij wilde dekken. Om moed tot het plegen der diefstallen te krijgen had hij er een borrel op gezet. Bekl. erkende verder dat zijne bazen hem niet te best vertrouwdenhij was 12 jaar ge leden veroordeeld wegens diefstal en later nog eenseenmaal werd hij ook voor dronkenschap veroordeeld. Armoede, de toestand waarin zijn vrouw verkeerde en de schulden, die bekl. had, heb ben hem tot de daad gedreven. Aan vroegere inbraken verklaarde hij niet schuldig te zijn; ook niet als medeplichtige. De ambtenaar van het O. M., de heer mr J. A. van Hoek, begon zijn requisitoir met erop te wijzen, dat bekl. een ongelukkig man is, maar dat alleen aan zich zelf heeft te wijten. Hij heeft goede hoedanigheden, is een knap en ijverig werkman, maar hoeft twee groote ondeugdeneerstens dat hij niet weet zijn han den thuis te houden en tweedens dat hij mis bruik maakt van sterkendrank. Hij is twee maal wegens diefstal veroordeeld. De officier was er verder van overtuigd, dat deze bekl. de dader is van de verschillende diefstallen met braak, in den laatsten tijd om en in Middelburg gepleegd, en die allen op dezelfde wijze werden uitgevoerd. .Spreker bracht hulde aan de gemeentepolitie, die hem op zijne wandeling in den nacht van 24 op 25 Sept. heeft ontdekt, waarvan het ge volg is geweest dat men hem thans heeft kun nen vervolgen. Beklaagde was niet 14 dagen zonder werk. Hij was eerst 23 Sept. tijdelijk ontslagen, met uitzicht spoedig weder werk te zullen vinden. Hij heeft een te groot deel van wat hij ver diende voor zich zelf noodigdat is de oorzaak van zijn achteruitgang. Dat bekl. bovendien niet bang is als hij wat wil uitvoeren, blijkt uit het feit dat hij in de Volderijlaagto vrouwen op de vlucht dreef. Spreker hoopte dat de straf, aan dezen be klaagde op te leggen, eene strenge zal zijn, maar voegde daar den wensch bij, dat de recht bank bij het opleggen van straf rekening zal houden met den tijd, waarop die eindigt, opdat bekl. wordt ontslagen in zoodanig seizoen dat hij, ijverig werkman als hij is, dadelijk werk kunne bekomen en niet door leegloopen op nieuw worde verlokt tot misdadige feiten, waarvoor hij thans terecht staat. De ambtenaar ging daarna de verschillende ten laste gelegde feiten, in verband met de verklaringen van de getuigen en de eigene bekentenis van beklaagde, na. Hij achtte ze alle wettig en overtuigend bewezen en vorderde de veroordeel ing van beklaagde tot eene ge vangenisstraf van twee jaren en zes maanden, met mindering van den in voorloopige hech tenis doorgebrachten tijd. De verdediger wees erop, dat de volledige bekentenis van den bekl. de taak van den verdediger wel licht maar minder aangenaam maakt. Hij moest zich er dan ook toe bepa len zijn cliënt in de clementie van de recht bank aan te bevelen. De uitspraak werd daarop bepaald op lieden over acht dagen. Door dezelfde rechtbank werd heden uit spraak gedaan in de in ons nommer van den 11 en dezer breedvoerig vermelde zaak tegen F. C. A. H., oud 18 jaar, koopman, en P. M., oud 12 jaar, beiden te 's Heercnhoek, thans alhier in hechtenis. Beklaagden werden wegens diefstal met 'braak ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, met minde ring van den tijd, door hen in verzekerde be waring doorgebracht. Voorts werden veroordeeld, wegens diefstalJ. P. v, M., 13 j., schoenmakers jongen, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. huisvredebreukA. la S., 23 j., landbouwers knecht, Arnemuïden, tot f 3 b. s. 3 d. h.en mishandeling C. K., 19 j., arbeider, Waarde, tot 4 nu, en W. F., 25 j., koopman, Goes, tot 1 m. gev.straf, en W. B., 75 j., sjouwerman, Vlissingen, tot 10 b. s. 10 d. b. Door den Hoogen Raad werd onlangs de zaak van B. W. C. J. de B-, huisvrouw van N. L., te Amsterdam, waarin de kantonrechter te Goes zich onbevoegd had verklaard, naar het kantongerecht aldaar teruggewezen. Het 0. M. heeft nu geëischt, dat de vrouw zal wor den schuldig verklaard aan het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde enz. en veroordeeld tot f 300 boete, sub. 60 dagen hechtenis. Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte tegen den veelbesproken Heykens, pen ningmeester van het werklieden-ziekenfonds aldaar, wegens valschheid in. gesehrifte en ver duistering-, twee jaar gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. De vereeniging Tivoli-Schouwbarg te Rot terdam heeft een der leden door den dood ver loren. Zij geeft nl. kennis van het overlijden van mej. F. A. E. Stutterheim, weduwe van den heer J. E. v. Rossum, in den leeftijd van 50 jaar. De overledene was eene verdienste lijke actrice, vooral in bepaalde karakterrollen. Ook in Middelburg trad zij meermalen op. De Fransche letteren hebben een groot verlies geleden. Alphonse Daudet, de groote romanschrijver, is- Donderdag, terwijl hij vol maakt gezond aan tafel zat, door een beroerte getroffen en terstond overleden. Daudet, die in 1840 geboren was, deed reeds op 18-jarigen leeftijd zijn eerstelingen ver schijnen, een paar gedichten, welke vrijwel onopgemerkt hieven. Geheel anders was de ontvangst, welke zijn proza-arbeid vond, zoowel zijn vertellingen als zijn romans, waaronder eenige welke voor bet tooneel werden bearbeid. Verschillende Berichten. Aan de universiteit te Leiden legden met gunstig gevolg af het candidaats-examen rechten de heer J., C. Kielstraen het doctoraal examen geneeskunde de heer G. J. M. Couvee. Aan de beetwortelsuïkerfabriek der firma Janssens, v. Weel, Smits Co te Roosendaal is de campagne geëindigd. Van contracteeren voor de volgende campagne hoort men- nog nietsook hoort men geen prijzen/noemen. Ten einde versnippering van krachten te voorkomen, hebben de beide voorloopige co- mité's, te Amsterdam gevormd met het doel aan de nagedachtenis van A. C. Wertheim hulde te brengen, zich vereenigd. Een voorstel van het hoofdbestuur der Centr. lib. kiesvereeniging in het district Enk huizen, om zich van de Liberale Unie af te scheiden, is door de afdeelingen met 1115 tegen 521 stemmen verworpen. De groote meer derheid was dus verstandig. Donderdag ochtend viel te Rotterdam een dertienjarige jongen uit een zolderraam der derde verdieping van een petten fabriek. Hij kwam met het hoofd op de straatsteen en terecht en bleef op de plaats dood. Te 's Gravenhage is een elfjarig meisje, leerlinge eener openbare school, den dag na dat zij 'a middags uit school was gekomen en hevig gebraakt had, overleden. De geneesheer schreef de vermoedelijke oorzaak van den dood toe aan een val. Het kind zou tijdens de gym nastiekles in het daarvoor bestemde locaal van een gymnastiekladder gevallen zijn en eerst met het achtergedeelte van haar lichaam op den grond terechtgekomen en daarna met het hooid tegen den muur gekanteld zijn. De gym nastiekles wordt door en onder leiding van afzonderlijke gymnastïekonderwijzers gegeven. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat het meisje gevallen is van een schuine ladder op een matras van een hoogte vsln 25 a 30 cM. Het is onverklaarbaar dat zij niet met de voeten op de matras kwam. Stooten tegen de muur kan niet hebben plaats gehad. De gymnastiek- onderwijzer stond in de onmiddellijke nabijheid toen het ongeval gebeurde. De gymnastiekonderwijzer staat gunstig he kend wegens zijn zorg ook voor de kleintjes, hij had nog nimmer een ongeluk te betreuren en geeft aan die school siuds bijna 15jaren les Dinsdag kreeg een der conducteurs der posterijen van den sneltrein Antwerpen Amsterdam, die te Zevenbergen een depeche uit den trein moest werpen en zich daartoe uit het portier boog, een hevigen slag op het hoofd. Bij onderzoek bleek dat een ijzeren koker, welke aan het postrijtuig is aangebracht, door een voorbijgaanden goederentrein was afgeslagen. Een wonder mag het hecten dat 'smans hoofd niet verbrijzeld werd. Men zij dus op zijne hoede met onder het rijden zijn hoofd te steken uit het raampje van een waggon. Een deurwaarder, die te Enspijk beslag wilde leggen op den inboedel van een schul denaar, werd, na eerst door dezen zwaar ge wond te zijn, met een spade en daarna met een snoeimes bedreigd. De deurwaarder is naar Geldermalsen gevoerd en onder genees kundige behandeling gesteld de dokter vreest voor een hersenschudding. De deurwaarder zou wellicht hebben moeten bezwijken, wan neer niet zijn zoon en een paar getuigen den woestaard hadden gegrepen. De aanrander, die slecht ter naam en faam bekend staat, is gearresteerd en naar Tiel vervoerd. In de omstreken van Almelo woedde Woensdagmiddag een kort maar vrij hevig onweer. Te Wierden sloeg de bliksem in een lmis, dat geheel afbrandde. De prijzen van 't vette rundvee in Fries land zijn in de laatste dagen vrij wat gerezen en dientengevolge is de rage in vele Friesche dorpen, om vette koeien te slachten, bij de slagers aardig bekoeld. Die dorpsslagers moeten goedkoop vleesch kunnen leveren, want vaste klanten, zooals hunne collega's in de steden, hebben zij niet. De prijs der vette koeien loopt thans tot 32 cent per Va KG- In melk-en kalf- koeien is de handel vrij wat stiller, met da lende prijzen. Men zegt, dat dit een gevolg is van het minder sluiken op de Belgische gren zen. Vette varkens en biggen blijven duur, schapen en lammeren tamelijk. Minister Van den Peerehoom heeft voor het spoorwegpersoneel éen onafgebroken werk tijd van 8 uur voorgeschreven. De Belgische regeering zal te Esschen (lijn RotterdamAntwerpen) een nieuw station bouwen met ruime douanezaal, remise en qua rantainestal. Ook op de grens van Belgisch Limburg wordt veel vee gesmokkeld. Woensdag in den vroegen ochtend bad een gevecht tusschen smokkelaars en douanen plaats. Over en weer werden 50 schoten gelost. Een smokkelaar en een koe werden gedood. Twee smokkelaars en twee koeien vielen in handen der politie. In de buurt van Brussel heeft een weduwe, die van den toezienden voogd harer kinderen veel moest hooren over de wijze waarop zij voor de opvoeding en voor het geld der min derjarigen zorgde, uit wraak 's mans schuur in brand gestoken. Te Brussel zijn twee mannen gearresteerd, verdacht van den moord op een te Laeken wonende prostituee. Te Brussel waarschuwt men het publiek voor zakkenrollers, die bij voorkeur in volle trams „werken". Zij zijn voorzien van zeer scherpe scharen en messen, waarmee zij de zakken uitsnijden, om vervolgens met eene tang de portefeuille, het horloge, of wat het ook zij, naar zich toe te trekken. Er wordt een proces gevoerd tegen de Revue des deux Mondes, wegens weigering om een antwoord op een critiek van Jules Lemaitrq over Frédégonde van Dubout op te nemen. Brunetière verdedigde zich door te beweren dat het wettelijk recht van antwoord alleen slaat op eer its periodiques, terwijl z. i. de Revue geen écrit periodique, maar een boek is. Er is uitspraak gedaan in de verleden week vermelde rechterlijke dwaling. Het hof van Parijs heeft het arrest van 1852 vernie tigd en Pierre Vaux en Jean Petit in eere her steld, met last tot aanplakking, en plaatsing in het Journal official. De familie Vaux krijgt fres 100.000, de familie Petit fres 50.000. Zola heeft tengevolge van de kwajongens achtige houding der studenten besloten Parijs te verlaten en zich voorloopig te Meran te vestigen. Donderdagmiddag te"half vier heeft een inspecteur van de Londensche veiligheids-poli- tie in het British museum aangehouden den Rus Wladimir Woodrof, beschuldigd in eenige geschriften te hebben aangespoord tot moord op den Czaar. De gevangene werd oogenblik- kelijk voor den politie-rechter in Bowstreet ge bracht, maar de behandeling der zaak werd een week uitgesteld. Een Franschman heeft een middel gevon den om do trillingen of flikkeringen weg te nemen, die bij cinematographische voorstellin gen het oog vermoeien. Men beweegt onder het kijken een stukje gaas voor de oogen verticaal heen en weer. De Franschman, die op dit idee is gekomen, vervaardigt ze inden vorm van een waaier. Bismarck ligt sedert eenigen tijd in proces. Zijn opperhoutvester, die voor 20 jaar uit den dienst van den staat in dien van den prins overging, beweert dat Bismarck hem voor zijn bij werkzaamheden een extra-pensioen van 900 M. boven het gewone pensioen van 4500 M. heeft beloofd, en wel in tegenwoordigheid van graaf Wilhelm von Bismarck. De prins beroept zich echter op een schrifte lijk contract van 1895, waarin niets van die 900 mark voorkomt, welke hij zich niet herinnert mondeling te hebben beloofd. De houtvester beweert bovendien dat zijn aanstelling beeft plaats gehad op den grondslag dat de pension- neering alleen zoit plaats hebben krachtens de bepalingen der pensioenwet en hij slechts wegens ongeschiktheid voor den dienst had mogen worden ontslagen. De zaak is nu aan hangig voor de rechtbank te Altona, die Bis- mareks zoon als getuige heeft opgeroepen. Te Keulen had onlangs voor de recht bank een merkwaardig tooneel plaats. De voorzitter zeide, na een (debat tusschen bot j O. M. en den verdediger, dat een beetje meer kalmte gewensckt was. De verdediger repli ceerde, dat hij geheel in den vorm was ge bleven, waarop de voorzitter zeide dat niet te ontkennen. Bedoelt u dan mij vroeg daarop het O. M., waarop de voorzitter hernam U moet zelf weten of gij u mijn woorden aantrekt. Het O. M. weigerde daarop de andere op de rol staande zaken te behandelen en ging heen. Thans is de voorzitter berispt en is tegen den verdediger proces-verbaal opgemaakt wegens een uitdrukking over de politie, in zijn pleit rede gebezigd, welke uitdrukking als beleedi- gend wordt opgevat. Aan een in aanbouw zijnd buis te Mun- chen stortte een erker in, ongelukkig juist boven de directie-keet, waar het volk werd betaald. Een werkman was dadelijk dood, twee stierven na korten tijd en acht andere ge- kwetsten zijn naar het gasthuis gebracht. De architect en een opzichter zijn gevangen ge nomen. De Zwitserselie Nationale Raad heeft het aangevraagde cvediet van 1.650.000 fr. voor deelneming aan de tentoonstelling van 1900 te Parijs goedgekeurd. Volgens bericht uit Victoria (Britsch Columbia), dato 16 Dec. is de st. Lard Cleve land vergaan op de rotsen van Barthley-straat. 3 officiers, 15 matrozen en 2 passagiers, die zich in booten redden, zijn denkelijk veronge lukt, want men is zonder nieuws van hen. De kapitein, 7 matrozen en 1 passagier zijn gered. Een moordaanslag. In het Adelphi theater te Londen zou Donderdag het drama Secret Service met den populairen acteur William Terris in de hoofd rol worden opgevoerd. De toeschouwers, die het huis geheel vulden, moesten langer dan gewoonlijk wachten op den aanvang van het stuk, en vernamen toen, dat Terris in de onmiddellijke nabijheid van den schouwburg door twee messtooten in de borst was vermoord. Die aanslag had midden in het Strand plaats, op een oogenblik dat een talrijke menigte daar aanwezig was. De misdadiger werd terstond gegrepen, en naar het politiebureau gebracht, waar hij wei gerde inlichtingen over zijn persoon te geven. De aanleiding tot deze misdaad is nog niet bekend. Onmiddellijk na het bekend worden van deze misdaad verliet het publiek den schouwburg, diep getroffen door dezen gruwelijken dood van den zoo gevierden acteur. Verkoopingen enz. Aan het gebouw van het gewestelijk be stuur te Middelburg is heden aanbesteed: I. Het maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen met landhoofden en verdere bijbehoorende werken. (Raming f 96.000.) Ingeschreven werd door de heerenJ. M. van Ditmars en Zn te Middelburg voor f95.867 F. van Balen te Heusden voor f 93.890J. Visser Gz. te Papendrecht voor f 93.275; II. Wierhoven te Schiedam voor f 92.780; Th. J. Wiegerink te Ouder-Amstel en J. Terwindt te Amsterdam voor f 91.400; A. Prins Thr. te Sliedrecht voor f 91.400C. Versteeg te Har- dinxveld en L. de Groot te Beverwijk voor f 91.160; Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden voor f 90.200II. T. Wiegerink Co. te Nij megen voor f 89.866J. Meijer te Zalt-Bow- mel voor f 86.955 en T. Andriessens, V. A. Hillen Co. te Utrecht voor f 82.700. II. Het maken en inhangen van een paar ijzeren reserve ebdeuren, voor de groote schutsluis van het kanaal door Zuid- Beveland te Wemeldinge. (Ramingf17.300.) Ingeschreven werd door de heeren Th. J. Wiegerink en J. Terwindt MBz. voornoemd voor f 19.000en F. Kloos en Zonen te Kin derdijk voor f 18.764. III. Het vernieuwen van twee duc- dalven in de buitenhaven te Hans weert, het maken van een ducdalf in de buitenhaven te Wemelding en van twee ducdalven voor het remmingwerk tot beveiliging van den draaipijler van de Schoor- sche brug, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland (Raming f 5300.). Hiervoor schreven in de heerenTh. J. Wiegerink en J. Terwindt voor f 5900P. J. Visser Pz. te Hansweert voor f 5652; P. van Wijngaarden te Papendrecht voor f 5624G. Schermers Jr. te Dassen voor f 5264W. Dek ker te Veere voor f 5208; en J. B. Koch te Hansweert voor f 4940. IV. Het bouwen van eene sluis- knechtswoning aan den oostelij ken arm. van het kanaal van Ter- neuzen te Terneuzen. (Raming f3475.) Ingeschreven werd door de heerenA. J. de Kort voor f4045; J. v. d. Velden voor f3900 C. van Beers te Vlissingen voor f 3499A. C. Rijnberg voor f 3469en G. J. Balkenstein voor f3324. De vier inschrijvers, behalve de heer Van Beers, wonen te Ternenzen. Verder werd nog herbesteed: A. Het onderhoud vandeRijks' zeeweringen en havenwerken te Vlissingen, gedurende de jaren 1898,1899 en 1900. (Raming per jaar f 8750.) Ingeschreven werd door de heeren F. N. de Rooij te Vlissingen voor f 8888J. de Rjjko Jr. te Middelburg voor f 8860; J. Loois te Vlissingen voor f 8832J. H. v. d. Ven voor f 8799C. van Beers voor f 8768J. Warren en D. Bijl te Vlissingen voor f 8755W. A. Vorbruggen te Waddinxveen voor f 8740; P. van dor Hooft te -Tcrneuzen voor f 8716 en J. van den Hoek -te Middelburg voor f 8645. Twee biljetten waren van onwaarde. B. Het onderhoud gedurende 1898, 1899 en 1900 van de havenwerken te Breskens, provincie Zeeland. (Ramingf 6500 per jaar).

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 3