MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 298, 140° Jaargang. 1897. Zaterdag 18 December. 14* H,A- Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 17 Dec. 8 n. via. 45 gr. 12 u. 55 gr., av. 4 u. 50 gr. F. Verw. tam. kr. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent Reclames 40 cent per re' Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te VlissingenC. N. J. he Vey Mestdagh te Goes: A. C. Bollüyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 17 December Het is zeker zeer vriendelijk van de redactie van De Tijd om den handschoen op te nemen voor den afgevaardigde ter Tweede kamer voor het district Middelburg en diens pleidooi voor de doodstraf tegenover ons betoog te ondersteunen. Zij doet dit op hare gewone, welwillende wijze, die zoo gunstig afsteekt bij de onheusche manieren van zeker ander katholiek dagblad, dat te Rotterdam verschijnt. Het is daarom een genoegen met haar van gedachten te wisselen. En zij maakt ons ditmaal eene bestrijding al bijzonder gemakkelijk nu zij, naar het ons voorkomt, zeer zwak is in haar betoogtrant. Wat de redactie van het Amsterdamsche hoofdblad der Katholieken opmerkt over het door den minister van justitie in de Tweede kamer gesprokene ter verdediging van zijn standpunt, om de doodstraf op te bergen in het arsenaal der verouderde straffen, omdat haar herstel ons een stap achterwaarts zou voeren op den weg der beschaving, dit kunnen wij onbesproken laten. Misschien is er later wel eens gelegenheid voor een der leden dier redactie, om daarover in de Kamer met den minister van gedachten te wisselen. Op het oogenblik dat er een voorstel inkomt tot wederinvoering van die straf een oogenblik door den heer mr C. Lucasse flauwtjes in het vooruitzicht gesteld, is de weg daartoe geo pend. Wij gelooven echter, dat het beter zal zijn die kwestie in de eerste jaren maar te laten rustenmaar evenzeer zijn wij van meening, dat de tegenwoordige minister van juBtitie dien strijd niet behoeft te vreezen. Wat nu ons betoog betreft, de redactie van De Tijd noemt dit zonderling; en om dit te bewijzen, bepaalt zij zich hoofdzakelijk tot het geen wij schreven over de onmogelijkheid om rechterlijke dwalingen goed te maken tegenover hen, op wie de doodstraf is toegepast en die later blijken onschuldig te zijn geweest. Onze lezers weten dat wij daarbij wezen op een geval van recenten datumnl. van per sonen die in 1852 verbannen werden wegens moord, en wier onschuld nu duidelijk is ge bleken, doch die middelerwijl in ballingschap zijn gestorven. En zie hier nu wat De Tijd opmerkt „Elders heeft zij (de Midd. Crt.) dan nog het bezwaar te berde gebracht en haar ver wondering erover uitgesproken, dat de drang tot wederinvoering der doodstraf juist uitgaat van hen, die er zich op moesten toeleggen om den zondaar te bekeeren en niet ongelouterd te doen sterven. En om nu zoowel aan het een als aan het ander kracht bij te zetten wordt een voorbeeld aangehaald, dat in casu niet de minste kracht heeft. De ballingen immers van welke hier sprake is, hadden, waren zij inderdaad schuldig, geheel hun leven lang gelegenheid om tot in keer te komen en hadden van den anderen kant alle kans behouden, dat hun onschuld nog tijdig aan het licht kwam. Dat dit eerst na hun overlijden geschiedde, moge ten zeerste te betreuren zijn maar staat in niet het minste verband met de toe passing der doodstraf. Gerechtelijke dwalingen kunnen immers voorkomen bij het toepassen van elke straf en zeer goed denkbaar is het dat iemand, na eenige jaren in de cel te heb ben doorgebracht wat op den gezondheids toestand en den levensduur van vele veroor deelden zeker dikwerf een hoogst ongunstigen invloed heeft en daar te zijn gestorven, be vonden wordt onschuldig te zijn, zooals ge schiedde met de ballingen in quaestie. Zou daaruit nu moeten worden geconcludeerd, dat ter voorkoming van deze mogelijke dwa lingen, dus ook de levenslange gevangenisstraf en de eenzame opsluiting moeten worden ge schrapt uit onze rechtspleging Men zal toch waarlijk zóo dwaas niet zijn om ter wille van de hoogst zeldzaam voorko mende uitzonderingen den regel te willen op heffen Krachtens de redeneering van Middelb. Courant en het door haar aangehaalde voorbeeld zou men daartoe inderdaad moeten besluiten en daarom meenden we, zoowel haar poging om 's ministers argumenten nog te ver sterken, als haar lofprijzing van diens „krach tig en kernachtig" betoog, te mogen rangschik ken onder de „zonderlinge redeneeringen". Het zal zeker wel niet alleen aan ons liggen, dat de logica van de eerste bewering ons totaal ontsnapt. Dat die ballingen, waren zij inderdaad schuldig geweest, nu, omdat zij ver bannen waren en niet ter dood gebracht, gele genheid hadden tot inkeer te komen, spreekt van zelf. En dat juist past geheel in het kader van ons betoog, om de doodstraf af te schaffen of niet toe te passen. Dat moetjnist ook het standpunt zijn van hen, die altijd zoo bekommerd zijn om het zielenheil der menschen. En wat de laatste opmerking betreft, zou de redactie van De Tijd nu wezenlijk meenendat daarin een klemmend, een afdoend argument ligt opgesloten? Wij betwijfelen het. Haar gezond verstand moet opkomen tegen een der gelijk zwak en onbeduidend verweer. Kent zij dan niet het groote verschil, het duidelijk sprekend onderscheid tusschen levenslange ge vangenisstraf, eenzame opsluiting en de dood straf, een straf, die voor goed alle wegen afsnijdt om, zoo noodig, tegenover den be trokken persoon zooveel mogelijk goed te ma ken de ernstige fout, door een rechterlijke dwaling jegens hem begaan Men kan een gevonnisde uit de cel, uit zijne gevangenis doen terugkeeren; uit het graf doen opstaan kan men hem niet. Waarlijk, als de voorstanders van de dood straf met zulke argumenten hun standpunt moeten verdedigen, dan staat hun zaak toch bijzonder zwaken is zij zeker nog niet rijp om opnieuw in onze vertegenwoordiging aan de orde te worden gesteld. Ook daarom doet men zeker goed haar te laten rusten. De minister van marine. Nu de premier in de zitting der Tweede kamer van Donderdag niets gezegd heeft om trent of namens den minister van marine zooals men weet kwam de ministerraad Woens dagavond, onmiddellijk na de beslissing, in buitengewone zitting bijeen mag men aan nemen, dat deze minister voor 't oogenblik geen verzoek om ontslag heeft ingediend. Onzerzijds blijve de heer Jansen, een be kwaam en doortastend man, de portefeuille behouden Wij scharen ons in deze geheel aan de zijde der redactie van Het Ned. Dagblad (Chris. Hist.), die o. a. schrijft Ook de minister Goeman Borgesius heeft niet in alles zijn zin gekregen. Meent de minister Jansen, nu hem een ore- diet voor een nieuw pantserschip geweigerd is, de verantwoordelijkheid voor onze vloot niet langer te kunnen dragen, dan moet hij dat zelf weten. Ook minister Gericke is indertijd heengegaan, omdat hij zijn schip niet wilde opgeven, maar veel waarde hechten wij aan zulke argumenten niet. Onze weerbaarheid ter zee staat en valt niet met een eersten termijn van slechts 100.000 gulden voor een enkel oorlogsschip. Degeval- beslissing was ook minder een afkeuring van het beleid des ministers dan van het be leid, dat tot nu toe in 't algemeen in Marine zaken is gevolgd. De Kamer wil een vast plan bij de wet vastgesteld en geen heen- en weer geslinger als van een schip zonder roer. Zij wordt huiverig voor nieuwigheden, wanneer zij ziet, dat de nieuwe minister doen wil wat zijn voorganger sterk heeft afgekeurd, terwijl zij toch beiden deskundigen heeten; en dat is hoogst natuurlijk. De minister heeft ook bovendien, voor zooverre wij weten, niet gewaarschuwd dat het amendement-Goekoop onaannemelijk was. De Kamer heeft dus niet willens en wetens den minister doen vallen en onder die omstan- kan hij aanblijven, zonder zijne eer de waagschaal te stellen. Het is voor niemand ooit aangenaam eene nederlaag te lijden, maar wie ze waardig draagt, toont soms meer karak ter, dan hij die toornt en heengaat. Het is thans de tijd nog niet voor eene ministriëele crisis." STOOM LOODSDIENST. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft, naar aanleiding van het aan vragen door de regeering op de Staatsbegroo- ting voor 1898 van gelden voor den bouw van twee nieuwe loodsschoeners en van een nieu wen loodskotter, zich met een adres tot de Tweede kamer gewend, waarin zij opnieuw verzoekt het daarheen te leiden, dat een proef met stoomloodsdienst wordt genomen door te Dungeness een stoomloods vaartuig te station- neeren. De Kamer meent, dat de gelegenheid ander maal gunstig is tot den aanbouw van één stoomloodsvaartuig te besluiten en dit te be stemmen voor het station Dungeness, en wel dit laatste om twee redenen; lo. Omdat te Dungeness stoomloodsdienst onder Nederlandsche vlag nog geheel ontbreekt, terwijl voor onze zeegaten door de bestaande contracten met stoomsleepdiensten, althans ge deeltelijk, in de behoeftë wordt voorzien. o. Omdat met de aanwezigheid van een stoomloodsvaartuig te Dungeness de schepen naar onze verschillende zeegaten, en niet alleen die bijv. uitsluitend naar den Nieuwen Water weg of uitsluitend naar IJmuiden bestemd, ge baat zullen zijn. VAKOPLEIDING. Volgens door ons ontvangen agenda zal de vierde algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland Maandag 27 dezer in het sociëteitsgebouw Sic Semper te Utrecht worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zullen volgende onderwerpen worden ingeleid door den heer C. A. Zelvelder te Utrecht: „Welke middelen moeten worden aangewend om aan hen, die de ambachtsscholen niet kan nen bezoeken, eene practische en theoretische opleiding in hnn vak te verzekeren?"; door den heer W. de Visser te Deventer„Het op richten van afdeelingen". De betrekkelijk jonge vereeniging neemt eeds in bloei toe en telt thans reeds rnim 500 leden en donateurs. In Zeeland zijn er, volgens de naamlijst van donateurs en leden, inGoes 9, Hulst 1, Middelburg 4, Vlissingen 1 en Zierikzee 7. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 1, dat van donateurs f 2.50; ook wordt men donateur door f 50 in eens te storten. Als lid der vereeniging kan men zich aan melden bij den penningmeester, den heer G. A. Seholten, te Tiel, of bij den secretaris, den heer C. Zander, te Zwolle. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit zijn benoemd tot substituut- officier bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar mr J. de Vries van Doesburgh, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerech ten in het arrondissement Rotterdam, enz. en in diens plaats mr J. Hanegraaff, thans kan- tonrechter-plaatsvervanger, enz. te Rotterdam. Dinsdag a. verleent de minister van water staat geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Prov. bladen 156 en 157 bevatten circu laires van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende kennisgeving van de instelling eener veemarkt te O o s t b n r g en de verzetting der kermissen te Middelburg en te Vlis singen, met verzoek aan de gemeentebesturen de provincie, om indien zij daartegen be zwaar hebben, dit vóór 28 Dec. a. aan Ged. Staten mede te deelen. om grond in erfpacht te ontvangen voor bet bouwen van een veestal. Naar aanleiding van dit verzoek zal deze maand nog eene buiten gewone vergadering gehouden worden om de zaak te behandelen. Mocht de beslissing gun stig uitvallen en hoogere goedkeuring worden verleend, dan zal de gelegenheid tot beschut ting van het te vervoeren vee spoedig tot stand kunnen komen. Tengevolge eener vergissing staat in een bericht in ons nommer van Dinsdag j.l., dat door den nieuwen inlaag in den T/mom-polder 4j hectare land is afgesneden. Dit moet zijn Te Renesse vierde Dinsdagavond de rederijkerskamer haar zilveren jubilé. Nadat door een der opzichters, de heer M. Schooff, een kort overzicht van haar wel en wee was ge geven, voerden de leden ten tooneeleDe laat ste Bit van den Postillon en De Sleutel van de Secretaire. Beide^oogsten een welverdienden bij val, welke ook aan daarop volgende voordrach ten \aa leden en een paar heeren buiten de vereeniging ten deel vielen. De net versierde zaal was stampvol, en een strijkorkest uit Zie rikzee verhoogde de feestelijke stemming. In de Donderdag te T e r n e u z e n ge houden raadszitting werd, zooals reeds in 't kort is gemeld, benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school C. de heer C. Brussée te Rijns- bnrg, no 1 der voordracht. Met hem kwamen daarop voor de heeren P. A. Andriessen en J- G. Timmermans, laatstgenoemde benoemd te Sliedrecht. Na eenige herbenoemingen en goedkeuring van suppletoire kohieren werden aangenomen eenige wijzigingen in de onderwijsverordenin gen, voorgesteld door den heer Van der Moer, o. m. bepalende dat het hoofd van school A voor het geven van herhalingsonderwys eene vergoeding zal genieten van 75 cent per kind en per maand, tot een minimum bedrag van f 30 voor de zes maanden, waarin die lessen worden gehouden. Het weinige gebruik, dat van die lessen ge. maakt wordt on waarvoor tot heden een vaste som van 75 werd uitgetrokken, leidde den heer V. d. Moer tot zijn voorstel. Verder werd aangenomen eene bepaling, dat telken jare in de maand Maart de leerlingen der drie hoogste klassen voor burg. en weth. proeven van hunne vorderingen zullen afleggen. Dit werd bepaald om daardoor op de hoogte te komen en de resultaten van het onderwijs op de openbare scholen in het algemeen, en deze onderling te kunnen vergelijken. Do ingekomen plannen voor het inrichten van een ziekenhuis werden aangehouden, met het oog op het gebrek aan middelen. De heer Van der Moer opperde het denkbeeld of het niet mogelijk zou zijn de benoodigde som zeer ruim geschat op f 3000 door een ren- telooze leening van de ingezetenen byeen te Het zal voor het eerst in gebruik worden genomen Eersten Kerstdag, Zaterdag 25 Dec., des namiddags te éen uur. Bij die godsdienst oefening zal de consulent, de heer Hugenholtz, van Axel, optreden. Met ingang van 1 Januari 1898 is be noemd tot postbode voor de gedeeltelijke be stelling te Gr o ede P. v. Roo, thans post bode te Schoondijke. Bij de wed. Doens, landbouwster te Drie wegen, gemeente Biervliet, zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag haar zestal paarden de staarten afgesneden. De politie doet natuurlijk onderzoek. In} de leeszaal van Ons Huis te Mid d e 1 b u r g was het Donderdagavond zeer vol. Tal van vrouwen en mannen hadden zich vereenigd om te hooren en te zien wat de heer F. M. Wibaut te zeggen had en te aan schouwen te geven omtrent het leven in de mijnen. Zijne mededeelingen werden met onverdeelde aandacht aangehoorden de lichtbeelden even eens met groote belangstelling aanschouwd. De voorzitter van Ons Huis kon zeker wel rekenen op de instemming van alle aanwezigen, toen hij den heer Wibaut hartelijk dankzegde voor zijne even leerzame als aangename voor dracht. Door burg. en weth. van Middelburg is aan de bedienden van spuit A een premie van f 50 toegekend, naar aanleiding van den brand in den dodengang. Door de Verzekering-vennootschap te Am sterdam ia terzelfder zake een bedrag van f 10 voor de blusschers beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen heeft zich bij de Werkverschaffing van den Christelijken Volksbond alhier ongeveer een tweehonderd tal personen om werk aangemeld, meerendoels veldarbeiders en sjouwerlieden. In de commissie voor de in den aan staanden zomer te 'sGravenhage te houden internationale tentoonstelling van bakkerij en kookkunst heeft ook zitting do heer Max. Sal- berg te Middelburg. Bij indienatstelling van Hr. Ms. kruiser Zeeland, in aanbouw bij de maatschappij de Schelde te Vlissingen, zal met het com- mandement worden belast de kapt. t. z. A. G. Ellis, die daartoe, zooals gemeld, bij de verdere gereedmaking aldaar is gedetacheerd. Door een belanghebbende bij het veever- voer met de Prov. stoombooten van Bors- sele naar België is aan Ingelanden van den calamiteuzen polder Borsiele aanvraag gedaan, Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de afdeelingen Temeuzen van het Nederl. on derwijzersgenootschap en van den Bond van Nederlandsche cnvderwijzersom den onderwyzers eenige tegemoetkoming te verleenen voor deel name in het pensioenfonds voor weduwen en wezen. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Best. was de raad van gevoelen dat, zoo lang de gemeente-ambtenaren zelveu gee« steun voor pensioen van gemeentewege erlangen, die steun zeker niet voor weduwen en weezenpen- sioenen kan worden verleend. Het Dag. Bost. werd geïnterpelleerd over het toekennen van een salaris ad f 600 aan den nienw benoemden ambtenaar ter secretarie en van eene verhooging van f 50 aan een der tegenwoordige titularissen. Bij het opmaken der begrooting werd 750 uitgetrokken, een som die den toenmaligen griffier was toegekend. Toen werd echter opgemerkt, dat, mocht de titularis benoemd worden tot secretaris (wat ook is geschied) een nieuw te benoemen ambte naar niet op f 750 zou moeten rekenen. Nu betoogden enkele raadsleden dat het salaris voor den nienwen ambtenaar door den raad had moeten bepaald zijn, terwijl de wet houder Van IJsel8teljn hiertegen aanvoerde, dat het dag. bestuur de begroot ing moest uit voeren en dus zelfs het recht had de volle f 750 toe te kennen. Voor een volgende begrooting kon de raad dan evenwel anders beslissen. De voorzitter wilde echter aan het verlangen van den raad toegeven en dezen laten beslissen. De heer Van IJselsteijn bleef echter zijn meening handhaven en daar ook eenige raads leden op hun stuk bleven staan, werd besloten de kwestie aan het oordeel van Ged. staten te onderwerpen. Dit laatste besluit werd geno men, terwijl de leden voor het meerendeel reeds gereed stonden om na een langdurige, op het einde woelige, zitting huiswaarts te keeren. Het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent Is thans gereed ea ziet er, zegt men, netjes pit, RECHTSZAKEN. Arrondissements-Recktbank te Middelburg. Diefstallen met braak en Inkllmming en poging daartoe. Voor bovengenoemde rechtbank had zich heden ter voormelde zaken te verantwoorden P. B., oud 29 jaar, sjouwerman te Middelburg, thans gedetineerd. Volgens de dagvaarding werd hem ten laste gelegd dat hij in den nacht van 24 op 25 September jl. te Middelburg, met het oogmerk om diefstal te plegen: 1° aan de Heerengracht op een in aanbouw zijnd werk, geheel door schuttingen en andere huizen afgesloten, zich den toegang heeft ver schaft door over een schutting aan de straat zijde te klimmen en aldaar, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heeft wegge nomen twee kantbeitels, toebehoorende aan A. Alewijnse, een breekijzer, toebehoorende aan P. J. Clarijs, een nijptang en een steekbeitel, toebehoorende aan M. J. Nellen, een en ander althans aan een ander dan hem beklaagde; 2° aan de Heerengracht in een kantoor zich den toegang heeft verschaft door de buitendeur met geweld open te breken en vervolgens door een raam te klimmen, na vooraf het glas te hebben stuk geslagen; cn aldaar uit een ge sloten lessenaar, dien hij met geweld heeft open gebroken, met het oogmerk van wederrechte lijke toeëigening, heeft weggenomen 1 pakje met f 0.50, toebehoorende aan W. N. van der Burght, althans aan een ander dan hem, be klaagde 3o aan het Domburgsche Schuitvlot in een kantoor van de gebroeders Boudewijnse zich den toegang heeft verschaft door met geweld de buitendeur open te breken en aldaar een gesloten lessenaar met geweld heeft openge broken, met het doel om daaruit geld, dat aan een ander dan hem, beklaagde, toebehoorde, weg te nemen en zich wederrechtelijk toe te eigenen, welk voornemen hij niet heeft kunnen uitvoeren, tengevolge van omstandigheden van zijn wil onafhankelijk, dewijl zich in dien les senaar geen geld bevond 4o aan de Luthersche kerk getracht heeft met een beitel een der buiten-kerkdeuren open te breken, teneinde in die kerk zich den toegang te verschaffen met het doel aldaar de armbussen te ledigen en het geld, dat aan een ander dan hem, beklaagde, toebehoorde, weg te nemen en zich wederrechtelijk toe te eigenen, welk voor nemen hij niet heeft kunnen uitvoeren, tenge volge van omstandigheden, van zijn wil onaf hankelijk, dewijl hij alleen een lat van een der deuren heelt kunnen afbreken, hij de deur niet heeft kunnen openmaken en zich ook geen geld in die kerk bevond; 5o. aan den Kinderdijk in een kantoor van de schroefstoomboot Annie zich den toegang heeft verschaft door de buitendeur met geweld open te breken en vervolgens door een raam te klimmen, na vooraf het raam te hebben stuk geslagen, en aldaar een gesloten kastje met geweld heeft opengebroken, met het doel om daaruit geld, dat aan een ander dan hem bekl, toebehoorde, weg te nemen en zich weder rechtelijk toe te eigenen, welk voornemen hij niet heeft kunnen uitvoeren, tengevolge van omstandigheden, van zijn wil onafhankelijk, dewijl zich in dat huisje geen geld bevond 6o. aan den Kinderdijk in een pakhuis van P. F. J. van Burg getracht heeft zich den toegang te verschaffen door van een buitendeur het hangslot te verbreken, met het doel om uit dat pakhuis geld, dat aan een ander dan hem beklaagde toebehoorde, weg te nemen en zich wederrechtelijk toe te eigenen, welk voornemen hij niet heeft kunnen uitvoeren, tengevolge van zgn wil onafhankelijk, dewijl hij die deur niet verder heeft kunnen openmaken en zich in dat pakhuis geen geld bevond 7o. aan den Kinderdijk in het pakhuis en kantoor der schroefstoombooten de Valk eerst getracht heeft zich den toegang te verschaffen door de buitendeur met geweld open te breken en, toen dat niet gelukte, zich den toegang heeft verschaft door een buitenraam stuk te slaan en door dat raam te klimmen, en aldaar in het kantoor van een lessenaar twee kleppen met geweld heeft opengebroken met het doel om daaruit dat aan een ander dan bero,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2