BUITENLAND. a LAATSTE BERICHTEN. Marktprijzen Tan Tarn eo Maal. Verscheidenheden. Mededeelingen. —Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Vragenbus. Correspondentie. Ingezonden. Voorzichtigheid bij de ontvangöt van rijks daalders is geboden. Aan den directeur van de Bank van Leening te Breda is een valsche rijksdaalder in betaling gegeven. Het is een goed nagemaakt stuk, doch bevat geen greintje zilver. Alleen de mindere zwaarte en het min duidelijke randschrift zijn zekere kenteekenen. Ook de kleur een weinig minder helder. In verband met de dezer dagen door ons gegeven waarschuwing ten opzichte van de in omloop brenging van valsche biljetten vanfr. 100 der Belgische bank, kunnen wij nog mededee- len, dat die biljetten vermoedelijk dezelfde herkomst hebben. 4» De personen, die tc Triest en Venetië der-, gelijke biljetten inwisselden, waren oogenschijn- Iljk 35 40 jaar oud en spraken Franschmet een Ëlzasser tongval, terwjjl zij ook wat Itali- aanflch brabbelden. Een dier personen was klein, dik en vol van gezicht en had een zwarten snor en zeer scherpen baard: de ander, ietwat grooter,was gezet en bad een langwerpig gezicht met kleinen zwarten snor. De man, die zich den 30 November bij ver schillende wisselaars te Genua vervoegd heeft om de biljetten te wisselen, was zeer dik, zeer groot en had een rond brain gelaat, dragende een kleinen snor en sprekende ltali- aansch met een zuidelijken tongval. Bij voorkomende gelegenheden kunnen deze persoonsbeschrijvingen mogelijk tot de ont dekking der vervalschers leiden. Naar uit Scheveningen gemeld wordt, is door een onbekende oorzaak in de laatste weken de garnalen-visscherij op de kust aldaar zeer verminderd. Hetgeen door de Scheveningscbe booten ge vangen werd, was zeer klein en zoo goed als onverkoopbaar. Een der eigenaars van die booten, Piet Kuit, gaat nu zijn geluk beproeven in deZeeuwsche wateren. Hij heeft de reis binnen door naar Zeeland reeds aanvaard. Een dekknecht van een in den Nieuwen Waterweg liggenden Zandzuiger is Dinsdag ochtend, bij het aan boord komen met de jol, te water geraakt en verdronken. De man laat eene vrouw en vier kinderen na. Te Vlaardingen is een 14-jarige, in een touwsla- gerij werkzame, jongen door een drijfriem ge grepen en letterlijk vermorseld. Bij Sloter- dljk is uit de Haarlemmervaart het lijk opge haald van een 60-jarig man. Te 's Hertogenbosch bracht Zondagavond, tengevolge van een woordentwist, iemand een ander met een knipmes ernstige verwondin gen toe. In het gesticht Calvariënberg te Maas tricht is opgenomen een idioot uit de gemeente Itteren, die door zijne huisgenooten gedurende eenige jaren in een hok was opgesloten en door de maréchaussee in deerniswaardigen toe stand werd aangetroffen. Hij was geheel ver kromd door de houding, die hij in het hok moest aannemen en zag er bovendien zeer ver waarloosd uit. Koning Leopold laat in het park te Laeken een aanlegplaats maken, door een vaart in verband staande met het kanaal van Wille- broeck, waar hij zijn jaebt kan doen aanleggen. Op bot centraal-bureau der postergen te Brussel heeft men jl. Donderdag 700.000 zegels Van 1 centime verkocht; zeker met het oog op het a. Nieuwjaar Te Brussel is een alleen wonend meisje van verdacht allooi vermoord. Men weet dat op het oogenblik der misdaad twee mannen op haar kamer waren. De een vluchtte, maar de ander, een pas verstoten minnaar, is aange houden. In het Fransclie dorpje Vernois heeft de burgerlijke stand sinds 15 maanden niets te doen gehad. De laatste geboorte kwam voor in Mei 1896, het laatste huwelijk 1 Juli 1896, het laatste sterfgeval 20 September 1896. Een vissehersvaartuig van Brest is Dins dag met man en muis vergaan. Het had een bemanning van zes personen. Te Dover is brand ontstaan in het kasteel. Daar aanzienlijke hoeveelheden ontplofbare stof fen en militaire goederen in het gebouw wer den bewaard, bestond groote bezorgdheid. Maar tegen den avond week het gevaar. In den Duitschen schouwburg te Praag heeft men achter een deur een bom gevonden met uitgedoofde lont. Dit werktuig was naar het oordeel der deskundigen zeer gevaarlijk. In Italië zal door een afzonderlijke wet worden voorzien in de burgerrechterlijke ge volgen van de vermissing der in Abyssinië gevallen soldaten. Volgens de bestaande wet kunnen d 3 vermisten eerst na 37 jaar als dood worden beschouwd, hetgeen bij erfenissen enz. tot groote moeilijkheden kan leiden, vooral omdat van 4304 personen geen acte van over> lijden kan worden opgemaakt. Door een ver andering in de wetgeving wil men nu de gelegenheid openen, om in dergelijke gevallen een verklaring van vermoedelijk overlijden af te geven twee jaar na het sluiten van den vrede of drie jaar na het staken der vijandelijkheden. De nieuwe wet zal natuurlijk terugwerkende kracht hebben. De deelneming met en de verontwaar diging over den dood van Lahovavy zijn groot. Koning Karei deed de betrekkingen uit zijn naam condoleéren. Velen zien in het duel niet veel meer dan een moord met voorbedachten rade. De getuigen hebben het bij duels gebruikelijke proces-verbaal niet opgemaakt, naar men zegt een gevolg van de verwarring door den afloop van. het tweegevecht. Op verzoek van den Zweedscb-Noorschen minister-resident te Konstantinopel, zal de sul tan een vasten Turksehen minister-resident te Stockholm benoemen. Zwigtman van Noppen. In geen tijd hebben wij iets van dezen ouden kennis gehoord, zegt het Mdbl. tegende kwakzalverij dezer dagen echter werd ons van belangstel lende zfjde een bericht toegezonden, ontleend aan The Chicago Record van 28 October '97. Het luidt aldus „Een kwakzalver naar de gevangenis ge zonden. „Dr" D. A. Zwigtman van Noppen, zich noemende professor aan de People Medical Institutewas schuldig bevonden aan het uit oefenen der geneeskunde, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, en derhalve door een jury veroordeeld tot 200 dollars boete en de kosten. Hij was uiet in staat te betalen en werd daarom tot gevangenisstraf veroordeeld. Het proces was Van Noppen aangedaan door John A. Barnes, procureur van de gezondheidscom missie, en wel tengevolge van een groot getal klachten, tegen hem ingebracht. Bij de behan deling der zaak bleek dat hij reeds vroeger wegens dezelfde overtreding was gestraft, wes halve de hoogste straf werd gevorderd. Er- werd verder op gewezen dat Van Noppen zich, jaren geleden, door een dubbelzinnige adver tentie in het bezit had weten te stellen van een dertigtal diploma's van Duitsche genees kundigen, waarvan bij de namen vervalschte- De gevangene is 50 jaar oud." Handel speelde eens in een overvolle kerk het naspel op het orgel. Hij deed het zoo mooi, dat de aanwezigen voor het grootste gedeelte niet de kerk verlieten, maar bleven luisteren. Dat werd eindelijk den gewonen organist van de kerk te machtig. Hij ging naar Handel toe en zei „U kunt geen kerk laten uit gaan. Ga maar eens weg, dan zal ik u eens laten zien, hoe gauw ik de menschen verspreid heb." Wat zij kostte. Een bemiddelde, eenigszins zonderlinge Engelsehman, die kort geleden zijne gouden bruiloft mocht vieren, is op de origineele ge dachte gekomen, eene nauwkeurige rekening op te maken van wat hem zijn betere helft gedu rende den 50-jarigen echt heeft gekost. De man bezat, toen hij in het huwelijk trad, een vast, inkomen van 500 p. st. in het jaar het was dus niet noodig dat hij zich en zijne echtgenoote bijzondere bezuinigingen oplegden, terwijl ook niet ruim geleefd werd. Het resultaat van de eigenaardige berekening kan dus heel normaal zijn en vrijwel op alle in gegoede omstandig heden levende echtelieden passen. Mr. Jones begint nu de optelling van zijne kosten met de som, die hij als verloofde en bruidegom aan bloe men en dergelijke teedere oplettendheden heeft uitgegeven. In dit bedrag is ook de verlovings ring medegerekend, evenals de extra-uitgaven, die hij zelf in dien zaligen tijd noodig gevonden had te doen ter verfraaiing van zijn eigen per soon, wat betreft mooiere kleederen, schoenen, dassen, enz. Bij elkaar 1200. De kosten van het huishouden bedroegen jaarlijks f 8000, en aangezien mr. Jonas er heilig van overtuigd is, dat zijn vrouwtje er evenveel van profiteerde als hij, meent hij niet onrechtvaardig te han delen, als hij de helft van de som op haar deel berekent. Dus f 1500 per jaarmaakt op 50 jaren f 75,000. Aan kleeding en wasch kostte het vrouwtje ongeveer f 600 per jaarvoor geschenken op verjaardag, bruiloft en kerst mis werd ongeveer f 300" uitgegeven. Daaj het gelukkige echtpaar slechts zelden dooi ziekte werd bezocht, kunnen nauwelijks meer dan f 30 per jaar aan arts, apotheker, enz. ge rekend worden, voor de vrouw alleen dus 15. Voor schouwburg, concerten en dergelijke amusementen gebruikten de luidjes gemiddeld f 350, terwijl de jaarlijksehe badreis voor beide echtelieden zelden meer dan f 1200 bedroeg. In de 50 jaren van het huwelijk heeft de dure echtgenoote haren gemaal dus rond f 160.950 gekost. 't Is jammer dat het vrouwtje niet heeft kunnen uitrekenen hoeveel zij haar man in die 50 jaar bespaard heeft. Maar om dat te doen, zou zij meer moeten weten van het jonggezellen leven van haar man. (U. Dbld.) Verkoopingen enz. Door den ontvanger der registratie G. A alhier werden heden de ingekomen biljet ten geopend van gegadigden voor den koop voor afbraak van twee gebouwen op het fort Rammekens, zijnde het oude wachthuis en het nieuwe wachthuis. Ingeschreven werd door L. Breel teRitthem voor f 150.50, F. van Leersem te Ritthem voor f 125.50. F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland voor f 91, J. H. Wigard voor f80.25, P. de Kuiper te Nieuw- en St. Joosland voor f 67, J. H. van de Ven voor f 61.75, K. de Vos te Terneuzen voor f 40 en Joh. Jansen voor f 25. De inschrijvers, bij wier naam geen woon plaats vermeld is, wonen te Middelburg. De gunning is aangehouden. De verpachting van schelpdieren-visschc rijen in de Oosterschelde, Eendracht, Mossel kreek en het Sloe, Dinsdag door bet bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwschc stroomen te Bergon-op-Zoom gehouden, heeft f 3118 opgebracht, tegen f 6415 bij eene vo rige verpachting. Door elk perceel werd door de daarbij ge noemden het er achtergevoegd bedrag besteed; tusschen twee haakjes noemen wij de vorige opbrengst. Oosterschelde, O. deel, perc. 270 W. Baay Cz., Tholen (f 37) f 22; 276c C. D. Klos, Ierseke (f240) f190; 276d dezelfde (f130) f 86276e J. Prins Jr., Kruiningen (f 55) f 31; 276f J. Sonke, Krabbendijke (f 50) f 10 276g F. O. Praet, C'linge (f 72) f 33277J. van ,de Velde, Ierseke (f 2) f 33278c J. Prins (f 1) f 1; 280 Adr. Hoebeke, Ierseke (f 4) f 16 281 M. .van Harmeien, Ierseke (f 7) f 21282 F. Abrahamse, Kruiningen (f3) f 1; 283 M. van-Harmeien (f4) f5; 284 dezelfde (f 29) f 16; 286 en 288 P. Ver schier e.Az;, Ierseke, (f 14) f 8293, 294a en 294b P. J. Lockefeert Clinge (f 2) f l306e J. W. van Dort, Berge op Zoom (f 61) -f 3324e G. I. Schot Sz., Tholen (f 70) f 185 324/- dezelfde (f 60) f 130 324*7 S. L. Schot, Tholen (f 33) f 110332c* P. 0. Baay Wz., Tholen (f 11) f 51; 346, 347 en 348 P. A. Praet, Clinge (f 3) f 2. Oosterschelde W. deel. Perc-. 473. 474 en 475 J. N. Blaauw, 'sGravenhage (F 58) fl; 477 en 478 C. van Oosten Pz., f 88) f 1 479 en 480 J. J. Goossens, Clinge (f 72) f 1 481, 482 en 486 J. Wouters, Bergen op Zoom (f 45) f 3; 488Johs. Mieras, lerseke (f 105) f 6488c C. van Oosten Pz., Wemeldinge (f 70) f 5488c E. Lindenbergh, Wemeldinge (f 80) f 74880 J. Glerum, Ierseke (f 84) f8; 4.mk dezelfde (f 130) f 19; 488/ M. van Har- melen, Ierseke (f 125) f 18; 4896 W. Baaij Cz., Tholen (f 135) f 17 489c dezelfde (f 83) 1 15 •189c mr 0. F. Bn Groeninx van Zoelen,'s Hage (f 405) f 18; 489f dezelfde (f250) f 17; 489g Hubr. Vette, Ierseke (f 81) f 10; 490 en 530 P. Divinchs, Graauw (f.129) f 77; 531 F. Stobbelaar, Ierseke (f 55) f 30; 532 dezelfde (f 6) f 14 533 F. Hageman, Clinge (f 42) f 1 534, 553 en 554 A. de. Mul, Philippine (f 91) f 12; 555 Wed. P. B; Minnebo, Philippine (f 55) f 37; 556 dezelfde (f 180) f 255560 J. Verspoor, Ierseke (f 330) f 72561 A. Rid derhof, Ierseke (f 265) f 81562 N. P. Baaij, Tholen (f 300) f 85563 N. Rammeloo, Philip pine (f 330) f 93564 E. Ceulenaere, Philip pine (f 360) f 130; 565 E. A. de Mul, Philip pine (f 310) f 150566 L. Stobbelaar, Graauw (f 320) f 150; 5ff6 J. M. Schot, Tholen (f 27) f 100:' 578 dezelfde Tholen (f 41) f 80; 579 J. Maas, Ierseke (f40) f51; 580 F. Stobbelaar, Ierseke (.f 42) f 75; 581 M. Baay Az., Tholen (f 100) f 70582 L. de Koster, Graauw (f 130) f 60, Eendracht perc. 44 F. Moelker, Tholen (f 5) f 17. Mosselkreek perc. 56 B, W. Schot, Tholen (f 375) f 300. Sloe perc. 2 N. Rammeloo, Philippine (f 10) f 66 en 7 dezelfde'(f66) f 169 E. Ceulenaere, Philippine (f55) f 50; 14 J. M. Kegge, Tholen (f 6) i' 115 J. Bleijenberg, Clinge (f 5) f 1 20 E. Rammeloo Philippine (f 18) f 1 22 en 24 N. F. Pauwels, Philippine (f 24) f 2. Voor het recht, om binnen 3 maanden de van nature gevallen schelpdieren op de perc. 12-17 Een dracht-(welke perceelen buiten pacht zijn gehouden) weg te halen, werd door B. W. Schot te Tholen f 395 geboden. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 16 Dec. Middelburg, Land, Tak. 17 Middelburg, Hout, Tak. 17 Oostkapelle, Hout, De Vos. 7 Grijpskerke, Hout, De Vos. 20 lJzendijke. Hofstede, Zijlstra. 21 Dcmburg, Hout, Tak. 22 Middelburg, Inboedel, Rosier. 22 St- Laurens, Kaphout enz Tak. 22 Weatkapelie, Huizen,, Loeff. 23 Middelburg, 'Huizen Huver8. 23 Middelburg, 'Hout, Koulon. 29 Vlieaingen, Huizen, Maret Tak. 4/18 /an Domburg, Hout, Verhulst. 's Cravenhago. T/w:e ede k a m e r. Bij de heden voortgezette behandeling van de begroo ting van Marine werd door den heer Verheij aangedrongen op wettelijke organisatie der zeemacht en op een vast plan om aan de wisse lende inzichten een einde te maken. Het vierde pantserschip achtte hij in elk ge val noodig, evenals de heer Groen van Waar der, die echter voor later flinkere schepen ver langde. Door den heer Goek'oop werd vooral gewezen op het verschil tusschen den tegenwoordigen en den vorigen minister omtrent, de lands- defensie en het materieel in Indië ten nadeele van gewensebte duurzaamheid van het beheer. Hij bestreed den aanbouw van een vierde vaartuig voor kustverdediging en achtte een goedkooper schip voldoende en binnen onze financiecle krachten. De heeren Staalman en Van Bijlandt (Apel doorn) verdedigden den voorgenomen bouw van een vierde type-Kortenaer, Eerstgenoemde stelde tot voorwaarde aanbouw hier te lande en beval voorts meerdere behartiging dei' be langen van het personeel aan. De minister betoogde dat. hij in hoofdzaak homogeen is met zijn voorganger en diens weg vervolgt. Hij verdedigde den aanbouw van een pantserschip tjpe-Kortenaer, dat na de aangebrachte verbetering zeer goed voldoet. Wij hebben zes groote schepen bepaald noo dig voor de kustverdediging in Indië. Een ont- werp-oiganisatie voor de zeemacht zal aan de kamer worden voorgedragen. Alle overige wen ken omtrent de bestekken en de behandeling van het personeel zullen ernstig worden be hartigd. De heer Van Kerkwijk wenschte de verzekering te ontvangen dat het nieuwe schip niet op stapel gezet zal worden vóór een volledig on derzoek naar de deugdelijkheid van het type in Indië heeft plaats gehad. De heer Kuyper wilde, om het gevaar van werkloosheid aan 's rijks werf te voorkomen, dit jaar de kosten voor een monitor aange vraagd zien. De minister beloofde de Korlcnacr naar Indië te zullen zenden maar weigerde inmid dels den post van de begrooting af te nemen. Hij verbond zich daarentegen om met den aanbouw van het nieuwe schip niet te begin nen voor dat de proef, in Indië is afgeloopen. Het amendement-Goekoop om den post van f 100.000, voor het. nieuwe schip van de be- grooting af te voeren, -is aangenomen met 46 tegen 41 stemmen. Daarop is, op verzoek van den minister, de verdere beraadslaging der begrooting ge schorst. Onmiddellijk., na afloop der vergadering van de Tweede Kamer 'is heden de ministerraad buitengewoon bijeengekomen. Antwerpen. Door aanvaring met het Eng. driemastschip Laynaca is voor deze stad ge zonken het Belgisch ss. Prince Albert de Bel- gique, waarbij vijf-man verdronken, onder wie de Belgische rivierloods Blij. Pretoria. De Maandag vermelde gouddieven wisten Mozambique té bereiken, met welke kolonie geen uitleveringstractaat bestaat. Met primo Januari vangt de verlaging van de vrachtprijzen op den Nederlaudsch-Zuid- Afrikaanselien spoorweg aan. Woensdag 15 December. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van Randwijk). De stemming op de markt van heden was flauw. Dinsdag 14 December. Antwerpen. Tarwe flanw. Amerikaansch fr. 217/8. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 29.75. P e s t b. Tarwe onveranderd. Dinsdag fl. 11.75. Maandag fl. 11.73. B e r 1 ij n. De telegrammen uit Amerika, die flauwer luidden wegens de tegen verwach ting hooge officieele oogst-raming van 530 mil- lioen bushels tarwe, oefenden bier weinig in vloed uit. De tarweprijzen zijn niet veel gedaald en rogge is zoo goed als niets in prijs verminderd. De omzet was in beide artikelen van weinig beteekenis. New-York dis. 963/4vorigen dag 97 V*- Chicago 87»/a*); 88. 97 Va op new style-contract. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. V r ij d a g 17 Dec. Soirée Vereen. Soc. Schut terij en Infant. Schuttersh. V r ij d a g 17 Dec. Openbare Lezing Nat. Christen Geheel Önth. Ver. Vergenoeging 8 a. Zaterdag 18 en Zondag 19 Dec. Tentoonstelling Uit het volkvoor het volk Aqua rellen. Kunstmuseum. 31 a a u ft a g 20 Dec. Voordracht-dr Snijders. Nat.-gezelschap. Gebouw 7 V. u- Dinsdag 21 Dec. Concert Zangvereeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 71/, u. Zaterdag 25 Dec. Tooneelvoorstelling Oefen. en Genoeg. Schuttershof. Zondag 26 Dec. Soirée Meubelmakers Schuttershof 8 u. Woensdag 5 Jan. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 7Vs u. Algemeen Overzicht. Do Fransche regeering schijnt zich werkelijk boos te maken, over de volharding, waarmede een deel der pers de meèst fantastische ver halen over de zaak-Dreyfass verspreidt. Voor die boosheid bestaat zeker grond. Het is niet aangenaam te lezen, dat de Fransche regeering in het gebouw der Duitsche ambas sade 8 brieven (7 van Dreyfuss en 1 van keizer Wilhelm) heeft doen stelen, dat zij deze stuk ken heeft teruggegeven toen de Duitsche gezant ze op hoogen toon kwam opeisclien, maar dat zij deze stukken vooraf heeft doen photogra- feeren, teneinde ze, in strijd met de duidelijke bepalingen der wet, aan den krijgsraad over te leggen, nadat het onderzoek in deze zaak was gesloten. Dat alles is onaangenaam, en meer dan dat. Zulke onthullingen stellen den minister van buitenlandsehe zaken bloot aan een nieuw bezoek van graaf Munster, die wel eens kan verlangen, dat. een einde werd gemaakt aan deze voor Duitschlands keizer zoo beleedigende praatjes van een deel der pers. Verder werken deze verhalen niet mede om hoog te doen opzien tegen de leden van den krijgsraad, die de wet zoo met voeten traden, al was het dan ook, dat zij als verzachtende omstandigheid kunnen aanvoeren, dat zij de onafhankelijkheid missen, welke eerste voor waarde is om een eerlijk rechter te zijn. Eindelijk stellen die praatjes de regeering van 1894 en hen die later aan het bewind kwamen, bloot aan de veroordeeling door allen, die het recht hoog stellen, en allen invloed van boren op de rechtspleging verfoeien. Maar toch heeft de regeering ongelijk dat zij boos wordt om die verhalen, en nog boozer omdat men haar niet gelooft. Wie, gelijk de regeering thans wil doen, de openbare meening wil bewerken, haar wil ont trekken aan den invloed van fantastische vér- halen, haar wil geruststellen, waar het ver trouwen is geschokt, heeft voor alles na te gaan wat oorzaak is van het kwaad, dat zij wil wegnemen. En als dat geschied is, heeft zij te spreken in dezelfde taal waarin de openbare meening zich uit. Dan behoort elke dubbelzinnigheid te worden vermeden, en vooral dient vermeden, de spanning te vergrooten door een romantische geheimzinnigheid. Dit alles is een algemeene waarheid, welke ook hier' toepasselijk is. Wie haar niet wil aanvaarden, doet beter zich niet om de open bare meening te bekommeren. Maar de Fransche' regêering wil nu eenmaal anders, waar zi) een beroep wil doen op de openbare meening, althans wil trachten die te leiden. Dat zij daarbij op dën verkeerden weg is, valt duidelijk in het oog voor hen, die bekend zijn met wat nu de openbare meening heet, ten minste voor zoover die blijkt uit de tal- looze verhalen in de pers, waartegen de regeering het felste woedt. Door de geheimzinnigheid, waarmede de zaak van den aanvang af werd omringd, is de nieuws gierigheid en de fantaisie geprikkeld. Wat men ziet gebeuren is het gevolg daarvan, en of de regeering zich nu ergert of niet, er is slechts éen weg om al die verhalen te doen ophouden. De regeering moet alle geheimhouding of dubbelzinnigheid laten varen. Vooral deze laatste, want elke dubbelzinnigheid, op welke men haar betrapt, wekt wantrouwen in de officieele waarheid. Zoo nu weer met het nieuwe communiqué-H'auas, waarin zij opnieuw ten stelligste de sensatiewekkende mededeelingen van de Intramigeant ontkent. Ook hier ontbreekt weer 't eenige woord dat indruk zou kunnen makende stellige ver klaring, dat bij bet proces-Dreyfuss niet van den wettelijken weg is afgeweken, dat na de sluiting van het onderzoek, (in tegenwoordigheid van den beklaagden en de verdediger) geen nieuwe stukken aan den krijgsraad zijn overgelegd, en dat de regeering een dergelijke wetsverkrachting zoo streng mogelijk zou veroordeelen. Het eenige gevolg van de nieuwe tegenspraak is dus, dat men te meer reden heeft om tege- looven dat het waar is wat de Eclair tot ver dediging der regeeriug aan het licht heeft ge bracht, dat Dreyfuss werd gevonnisd op buiten- rechterlijke bewijzen. En waar de regeering zulk een eenvoudig middel tot haar beschikking heeft, om aan alle verhalen over de geheime stukken een einde te maken, is het wel een beetje belachelijk, dat de regeering dreigt wettelijke maatregelen tegen de pers te nemen. Natuurlijk om hfiar in staat te stellen op geheel willekeurige wijze op te treden buiten de gerechtelijke macht om. Immers werd deze in de zaak gemengd, dan zou de klacht in het openbaar moeten worden behandeld, en dan zon een getuigenverhoor rare dingen aan het licht kunnen brengen. Onderwijl is van Zola's hand een nieuw stuk verschenen. In de bekende betoogingen van het QuarPier Latin vond de groote schrijver aanleiding^de studeerende jongelingschap eens de les te lezen en haar te herinneren, dat in zijn tijd de jeugd van vrij wat edeler gevoelens blaakte, liefde voor de vrijheid en haat tegen alle brutale ge weld had. „Hoe kunt ge dien ridderlijken droom niet droomen," zoo besluit de schrijver zijn vertoog, „indien ergens een martelaar te gronde gaat onder den haat, zijne zaak te verdedigen en hem te bevrijden? Wie toch zal, indien niet gij, het verheven avontuur bestaan, zich wagen aan eene gevaarlijke, uitnemende zaak, het hoofd bieden aan een geheel volk in naam der ideale gerechtigheid?" Aan het slot van het even schoon als warm géstelde opstel, wekt hij de jeugd op mensche- lijk en edelmoedig te zijn. Terwijl het Dreyfus-schandaal dus op den voorgrond staat, komt een oude zaak, de Pa- namakwestie, haar deze plaats betwisten. De commissie van 33 beraadslaagt op dit. oogenblik over het eindrapport, door Rouanet opgemaakt. Dit stuk, dat nog een geheim moet zijn, is naar Fransch gebruik aan eenige bla den gegeven, tot groote ergernis van de an dere leden. Nadat over dit punt veel woorden waren vuil gemaakt, bleek dat nóg een stuk in de pers- was openbaar gemaakt, terwijl zelfs de com missie daarvan geen kennis had gekregen. Het gevolg van dat geharrewar was, dat acht leden hun ontslag namen. Maar veel meer dan dit gekibbel over de vraag wie deze onbescheidenheid heeft gepleegd, zal liet rapport zelve de aandacht trek ken. Het is een lijvig boek van 300 pag. officieel formaat, waarin heel wat nieuwe ont hullingen worden gedaan over de finantieele en parlementaire wereld, en dat niet alleen, in zake Panama, maar over verschillende andere zaken. 't Geheel belooft een nieuw schandaal. Doux Pays Beknopte Mededeelingen. Dinsdag zouden te Londen de conferenties tusschen de vertegenwoordigers der strijdende partijen in het machinevak worden hervat, en dat niet onder gunstige vooruitzichten. Gedurende de schorsing van de beraadslagin gen der commissie werd door de werkstakers gestemd over de door de patroons aangeboden voorwaarden, en deze stemming bewees, dat onder de werkstakers geen verdeeldheid heersch- te. Nog niet één percent van de belangheb benden heeft vóór de hervatting van den arbeid gestemd. Dat de eenstemmigheid zoo groot zou wezen, was door niemand gedacht, ook omdat de bekende finantieele bezwaren zich tegen een verlenging van den strijd verzetten. Maar er is weer wat steun van andere zijden gekomen. Er kwam éen gift van 10.000 pd st., een zustervereniging bood hetzelfde bedrag ter leen de metselaars beloofden 10.000 pd st., de typografen 5000 pd st.. Maar wat baten deze cijfers, als men nagaat dat per dag ruim 6000 pd st, noodig isDe hier bedoelde 4 giften strekken niet eens voor een week, want Zaterdag is weer ruim f 440.000 aan onder steuning uitgereikt. Hoe de afloop der conferentie is geweest, wordt nog niet gemeld. Een van de leiders der werklieden had gezegd dat de conferentie geen 10 minuten zou duren, d. w. z. dat men zich zou bepalen tot het mededeelen van het besluit der werklieden. Alleen minister Ritchie had hoop, dat alles in orde zon komen. Engeland stuurt drie oorlogsschepen naar China. De Duitsche Rijksdag heeft de overeen komst met Nederland e. a., ter zake van eenige vragen betreffende het internationale privaat recht, definitief goedgekeurd. In den Croatischen Landdag, die thans te

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2