BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Ëaritprijzen van Tarwe en Mi man en vrouw zich meester maakten van de portefeuille, welke ruim 26.000 francs inhield. Het lijk van den vermoorde werd eerst ineen put verborgen en later met alle kleeren en andere sporen van de misdaad in een oven verbrand. Het echtpaar heeft bekend, waar na de knecht, die eerst ook gevangen was genomen, onder verdenking van medeplichtig heid, weer op vrije voeten werd gesteld. Terwijl in Engeland het plan om de loonen in de katoennijverheid met 5 te ver lagen, mislukte, willen de fabrikanten in Mas sachusetts het loon met 10 verlagen. Men vreest dat 29000 man het werk zullen staken. De hertogin van Albanië, (zuster van onze Koningin-Regentes) heeft in Engeland bij het verlaten van den trein een leelijken val gedaan; vooral haar gelaat is erg gekwetst. Toen zij uit den trein wilde stappen, die niet geheel stilstond, geraakte haar voet verward in haar regenmantel. Zij viel op het perron. Conan Doyle zal een tooneelspel schrijven met Sherlock Holmes als hoofdpersoon. Het stuk zal geen omwerking van een zijner ver halen zijn, alleen zal de stof uit verschillende verhalen worden verzameld. Krupp te Essen heeft aan het Aardrijks kundig Genootschap te Berlijn f 6000 gezon den, om uit de rente elk jaar eene „Nachtigal- medaille" uit te reiken voor onderzoekingen in Afrika. Te Berlijn overleed de vorige week een 76-jarig man, die, ter onderscheiding van de vele anderen van denzelfden naam, de millioeneu Schultze genoemd werd. Vóór 50 jaren nam hij van zijn vader een stalhouderij in een achterbuurt over met 12 paarden en 8 rijtuigen. Hij breidde de zaak aliens nit, leverde in de oorlogen van 1866 en 1870 vele proviandwagens en gaf in 1882 zijn zaak over aan zijn zoon, met 300 paarden en 200 rijtuigen. Gelukkige speculaties in terreinen verschaften hem bovendien een groot vermogen, dat op 15 millioen mark geschat wordt. Hij bleef in de achterbuurt wonen en veegde nog zelf op klompen de straat vóór zijn woning. Door een Hamburgsch vakblad wordt het kapitaal, in Duitsche hotels belegd, bere kend op 720 millioen gulden, terwijl ruim 1 millioen menschen als ondergeschikten bij het hotelwezen zijn verbonden. In October hadden in Duitschland 241 spoorwegongelukken plaats en wel 27 ontspo ringen, 33 botsingen en 181 andere ongelukken. Daarbij werden 69 personen gedood en 145 gekwetst. Tot de dooden behooren 6 reizigers en 36 beambten, tot de gekwetsten 37 reizigers en 94 beambtende andere slachtoffers waren personen die zich toevallig op de lijn bevon den enz. Te Mainz stond een klerk der justitie terecht, die door het zoek maken van stukken oorzaak was, dat iemand, die in preventieve hechtenis zat, werd vergeten en eerst na een half jaar op vrije voeten werd gesteld. Bij de behandeling der zaak verklaarde de ambte naar van het O. M., dat noch hij, noch de organisatie in deze schuld had. Een betere controle is niét mogelijk, en steeds zal men moeten vertrouwen op beambten. In de pers meent men, dat het wel wat erg is, dat een zoo groot vertrouwen aan een klerk wordt geschonken. Een artikel in de Indépendmce Boumane heeft aanleiding gegeven tot een dueltusschen den directeur van dat blad en den vroegeren burgemeester van Boecharest. De eerste werd door een degenstoot zoo getroffen, dat hij spoedig overleed. De vreemde postkantoren te Konstan- tinopel hebben veel last van het openen der pakketten en het stelen van aangeteekende brieven op het traject tusscken de grenzen en de Turksche hoofdstad. De directeuren der vreemde postkantoren besloten zich tot de ambassadeurs te wenden, met het verzoek te bewerken, dat de Turksche post-conducteurs de pakketten niet meer onder zich krijgen maar alles in gesloten en verzegelde wagens zal worden vervoerd. Op het eiland Leyte (een der Filippijnsche eilanden) heeft een cycloon gewoed, die aan meer dan 2000 menschen het leven heeft ge kost. De Amerikaansche regeering stelde 1/4 miljoen dollars beschikbaar voor de goud zoekers in Klondyke, De moeder van president Mac Kinley is De vierde officier van de Scot, die inder tijd den mijnkoning Barnato nagesprongen is, toen deze zich in zee wierp, is door de erf genamen rijk beloond. Hij ontving een gift van 1000 en bovendien een lijfrente van £5 per week. De zonsverduistering van 21 Januari 1898 zal te Colombo (Ceylon) worden waargenomen door Sir Norman Lockye. Tot de uitrusting van dit gezelschap behoort een kinemato graaf, ingericht om 5 of 6 photographieën per seconde te kunnen maken. Volgens Falp zal in 't volgende jaar 31 Augustus de kritiekste dag zijn. Zijn weer voorspellingen luiden in 't koit, dat Januari en half Februari heel mooi, Maart tot Juni allerbedroevends grillig, koud, afwisselend weder zullen brengen. Behalve 31 Aug. zullen er nog 10 critieke dagen van de eerste soort zijn. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Piaats. Voorwerpuu. Information 15 Dec. Vee re, Huis enz., Verhuist. 16 Middelburg, Land, Tak. )7 Middelburg. Hou1, lak- J7 Oosikapelle, Hout, De Vos. 17 Grjjpskerke, I out. De Vos. 21 ücmbnrg, Hoot, Tak 22 Middelburg, Inboedel, hosier. 22 St Laurens, Kaphout enz, Tak. 22 n We8tkapelle. Huizen,, Loeff. 23 Middelburg, Huizen Huveis. 23 Middelburg, Hout, Kouion. Onder het afdrukken wordt ons bericht, dat er brand is ontstaan op den Sehroeweg bij den landbouwer Poppe. De hofstede staat in volle vlam. De heden door het R. Katholiek armbestuur alhier gehouden collecte heeft opgebracht de som van f 201.42. 's Cravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het bekende amen dement tot schrapping van den post, op de begrooting voor binnenlandschezaken, vooreen Rijks hoogere burgerschool te Den Helder verworpen met 41 tegen 40 stemmen. Voor stemden de geheele rechterzijde en de heer Troelstra. Bij de afdeeling „Lager onderwijs" van die begrooting ontwikkelde de heer De Savornin Lobman breedvoerig het stelsel der vrije zelt- standige school voor alle gezindten met indirect toezicht der overheid en overigens onathan- kelijk in eigen kring. Dat is z. i. verre ver kieslijk boven leerplicht, die slechts strijd kan uitlokken. De heer Travaglino ontwikkelde nader zijn denkbeelden omtrent bestrijding van het drank misbruik door middel van de onderwijzers in de volksschool. De hoer De Waal Malefijt wenscht vrije examens voor de bijzondere school en verhoo- ging van de rijksbijdragen voor deze. De heer Ketelaar drong aan op eene alge- uieene herziening van de wet op het L. O., die hij noodig acht, en wenscht eene billijke trac- tementsverhooging voor onderwijzers, pensioen voor hunne weduwen en weezen, regeling van schoolvergaderingen, uitbreiding van kweek scholen, handhaving van een normaal aantal ouderwijzers, bevordering van het herhalings- onderwijs en bezoldiging van alle school opzieners. De heer Everts kwam op tegen het door het schooltoezicht gelaste onderzoek naar de kleur van huid en haren der scholieren en de heer Brummelkamp wilde volkomen onthouding der regeering in de spellingsquaestie. De heer Yeegens wenschte eene pensionee ring van weduwen en weezen van openbare en bijzondere onderwijzers reeds dadelijk naar een rast saldo eener wetenschappelijke balans be hartigd te zien. De heer Kuyper lichtte de stelling toe dat ieder leerling der openbare school f 30 aan het rijk kost en ieder leerling der bijzondere school slechts f 4dat de bijzondere school althans 57, miljoen aan het rijk uitspaart. De heer Tydeman wil schoolopzieners onbe zoldigd laten, omdat zij geen vakmannen moe ten zijn. Amsterdam HH. MM. de Koninginnen zijn hier te kwart over tien uur gearriveerd en te half vier weder vertrokken. Beide vorstinnen bezichtigden vóór het dejeuner verscheidene schilderijen in het Rijks museum. Daarna bezag koningin Wilhelmina alleen in het prentenkabinet eenige merkwaardige tee- keningen en etsen van Rembrandt, in verband met de lessen, die H, M. van Dr Hofstede de Groot ontvangt. Rome. Rudini deelde den koning mee dat zijne poging tot vorming van een kabinet is mislukt. Madrid. Bij een interview verklaarde gene raal Weyler de houding der Unie tegenover het kabinet-Sagasta niet te kunnen verklaren, hij hoopt dat allen, die Canovas, gevoelen deelen, een partij zullen vormen om voor het behoud van Spanje's eer te waken. Maandag 13 December. Rotterdam. Telegram van den make laar II. van Randwijk). De stemming op de markt van heden bleef stil. Mais werd meer aangeboden. Meel bleef onveranderd. De vraag was klein. Zaterdag tl December. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch fr. 217/s. P a r ij s. Tarwe flauwloop. md. fr. 30.20. Pesth. Tarwe onveranderd. Zaterdag fl. 11.92. Vrijdag fl. 11.94. B e r 1 ij n. Hoewel de telegrammen uit Noord- Amerika slechts gedeeltelijk veel lager waren, hebben zij hier toch aanleiding gegeven tot eenige teleurstelling, zoodat, bij zeer beperkten omzet, de tarwe-prijzen aanmerkelijk zijn terug- geloopendie van rogge zijn niet zoo sterk gedaald. N e w - Y o r k dis. 97 74vorigen dag 97*/4. Chicago 8974*); 8f lOl1/* op new slyis-coiitract. POSTER IJ EN. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg.- Alles plaatselijke tijd.) Oost-Inclië- Marseille Lloyd14 Dec. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 17 Dec. 1.05's nam. Rotterdam Llot/d)17 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 18 Dec. 5.45's morgens. Genua(Nederl.)21 Dec. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.). 24 Dec. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst)24 Dec. 1.05 's nam. Napels (Duitsche dat.). 10Jan. 1.05'snam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkuet. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeb, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Afjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "West-Tn dl c;. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatiua) via Southampton 14 Dec. 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire8 Jan. 5.45 's morgens. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Curasao (Bonaire en Aruba) via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 15 D ec. Consistorie Herv. Gem. Schore 2u.a. Het opruimen der stoelen en leveren van vrouwen- banken in de kerk en maken van een fundee ring om de kerkb. Het leveren en stellen van een ijzeren omheining op die fundeering Vrydag 17 Dec. Gebouw Provinciaal bestuur Middelburg.' elf uur a vernieuwen van twee dukdalven in de buitenhaven te Hansweert, liet maken van een dukdalf in de buitenhaven te Wemeldinge en van twee dukdalven voor het remmingwerk tot beveiliging van den draaipijler van de Schoorsche brug. (Raming f 5300); elf uur 5 bouwen sluisknechtswoning aan de 0. arm kanaal Terneuzen te T e r n e u z e n. (Raming f 3475) elf uur c maken en inhangen van een paar ijzeren reserve-ebdeuren voor de groote schut sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. (Raming f 17.300). elf uur d het maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen met Iandhoofden en verdere bijbehoorende werken. (Raming f 96.000). elf uur e het onderhoud, gedurende 1898, 1899 en 1900 van de havenwerken te B r e s- k e n s. (Raming f 6500 per jaar). elf uur f het onderhoud van de rijks-zee- weringen en havenwerken te Vlissingen, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Ra ming per jaar 8750). Verkoop- en verhuurk. St. Janstr. Middel burg 7 u. Het verbouwen van het perceel op het Molenwater N no 46. Maandag 20 Dec. Ned. Herv. kerk Wemeldinge lu. Ver beteren en restaureeren kerk. Woensdag 22 Dec. Gemeentehuis Ierseke lu. Hetvergrooten en verbeteren der haven. (Raming f 41.400). Departement van Justitie 's-G ravenhage 2 u. Het drie-jarig onderhoud, aanvangende 1 Jan. 1898 en eindigende 31 Dec. 1900, van het Gerechtsgebouw en het Huis van Bewaring» te Middelburg, het Rechtsgebouw en het Huis van Bewaring te Zierikzee en de Strafgevangenis te Goes. Vrijdag 24 Dec. Gebouw Provinciaal bestuur Middelburg: tien uur. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, gedurende de jaren 1898 en 1899. (Raming f 3600). Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Dinsdag 14 Dec. Verg. Middelb. Zieken fonds. Soc. St. Joris 78 u. Dinsdag 14 Dee. Lezing mejH. Dull, Tent. Vrouwenarbeid.-SWüfWers- liof 8 u. W o e n s d. 15 Dec. Meeting Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Concert- en gehoorz. 8 u. Vrijdag 17 Dec. SoiréeVereen.Soc.Schut terij en Infant. Schuttersh. Zaterdag 18 en Zondag 19 Dec. Tentoonstelling Uit het volkvoor het volk Aqua rellen. Kunstmuseum. Maandag 20 Dec. Voordraeht-dr Snijders. Nat.-gezelschap. Gebouw 77» u. Dinsdag 21 Dec. Concert Zangvereeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 77» u- Zaterdag 25 Dec. TooneelvoorstellingOe/e». era Genoeg. Schuttershof. Zondag 26 Dec Soirée Meubelmakers Schuttershof 8 u. Woensdag 5 Jan. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 77, u. Algemeen Overzicht. 't Gebeurt meer, dat de regeering van een land, dat voor groote binnenlandsche moei lijkheden staat, wordt beschuldigd in den vreemde afleiding te zoeken, en het zou een miskenning der feiten zijn, zoo men niet aannam, dat voor deze beschuldiging meer dan eens grond heeft bestaan. Maar toch zullen slechts weinigen hebben vermoed, dat de SpaanBche regeering, vooral het kabinet-Sagasta, aan zulk een beschuldi ging zou blootstaan. Maar de staatkundige kringen te Washington weten het en de over tuiging wint veld, dat Spanje den oorlog met de Vereenigde Staten zoekt Dat deze verzekering veel geloof zal vinden is niet to verwachten, ook al slaat de Spaan- sche pers een erg kooghartigen toon aan, weinig passende bij den toestand waarin het land verkeert, 't Schijnt dat de eerste kalme opvatting van Mac Kinley's woorden is ver dwenen, en dat de Spaansche trots zich gaat verzetten tegen de enkele zinsneden, waarin Mac Kinley de mogelijkheid opent dat het te eeniger tijd tot een interventie zal komen. Op een toon van gekwetste majesteit be weert een toongevend blad als de Impar- cial dat men zelfs niet kan spreken over het vecht van de Unie van op Cuba tusschenbeide te komen, als de omstandigheden daartoe leiden, en het blad beweert dat Spanje in zake Cuba slechts even kras heeft op te treden als Duitsch land op Haitien dat een andere weg, gelijk liet ingaan op de boodschap van Mac Kinley, gelijk zou staan met het in debat brengen van Spanje's souvereiniteit over Cuba. Met klem dringt liet blad daarom aan op versterking der vloot en beveelt daarna de nationale inschrijving dringend aan. Aan de overzijde van den Oceaan zullen deze woorden wel weer worden opgevat als een bewijs voor de booze plannen,welke Spanje smeedt. Maar men zal hier evenals met betrekking tot de latere uitlatingen van Sagasta, die eerst zoo tevreden was over de boodschap moeten letten op de omstandigheden, welke dwingen krachtig te spreken en weinig te doen. i De nieuwe bijeenkomst der oud-conservatieve partij was druk bezochtmen spreekt zelfs van 6000 aanwezigen en Romero Robledo heeft daar nog krachtiger dan vroeger stelling ge nomen tegen het huidige kabinet. Volgens hem waren alleen de conservatieven in staat de vlag van Spanje eu de nationale voortbrenging te beschermen, terwijl de liberalen slechts onheil over het land brengen en aansprakelijk zyn voor den oorlog. Hij bracht hulde aau generaal Weyler, en zon, ware deze aanwezig, hem gaarne vol ver trouwen de leiding der partij afstaan. Hij ver dedigde den generaal tegen de beschuldiging van wreedheid, en beweerde dat deze slechts het gevolg was van de houding der bladen, en van de regeering, die thans openlijk vertelt dat het leger onvoldoende is. Het denkbeeld van de Cubaanscbe autonomie vond Romero belachelijk en bovendien een inbreuk op de grondwet. Ook hij richtte zich tegen de boodschap van Mac Kinley, maar minder practisch dan de Imparcial eindigde hy met de aankondiging dat de iuschryving zou worden geopend voor... een huldeblijk aan generaal Weyler en voor een gedenkteeken voor Canovas. Den volgenden dag leidde hij weer een meeting, ditmaal een waar 2000 personen bijeen waren. Uit zijn naam werd een „uit het hart geweld" adres aan de Koningin-Regentes voor gelezen, waarin wordt geprotesteerd tegen de boodschap van Mac Kinley en de autonomie van Cuba. Tegelijkertijd waren de Carlisten vergaderd. Zij besloten de voorgenomen betooging tegen de boodschap van Mac Kinley achterwege te laten en zich te bepalen tot de ontvangst van generaal Weyler aan het station, waarheen ook de republikeinen zich zouden begeven. Dit besluit is werkelijk uitgevoerd. Een talrijke menigte was aan het station en juichte Weyler toe, terwijl twee generaals, de afge treden minister van oorlog Azcarragua en Ozoro Weyler ontvingen. Weyler, die nog niet beslist heeft, bij welke partij hij zich zal aansluiten, vond het beter zich aan deze hulde te onttrekken, waartoe hy een anderen weg koos dan was afgesproken. Heden zou hij door de regentes worden ontvangen. Ondertusschen neemt de regeering krachtige maatregelen. De kapitein-generaal van Ma drid ontbood generaal Borcero, die de verga dering der oud-conservatieven had bijge woond, en zal krasse maatregelen tegenover dezen generaal nemen. Nu zou deze, als lid van den senaat, een groote vrijheid vanbewe- ;ing hebben, maar ongelukig voor hem is hij nog niet beëedigd als senator, zoodat hij niet in de onschendbaarheid van dat lichaam deelt. Deze toenemende spanning tusschen de par- tijen en de verbolgenheid over de woorden van Mc Kinley leveren voor Sagasta nog een nieuwe moeilijkheid opde tijd is niet geschikt voor het houden van verkiezingen, en toch is een nieuwe Cortes noodig. 't Lijkt eene redevoering a la Bismarck, die, als hij geld voor het leger noodig had, steeds een donkeren horizont voor de oogen zijner hoorders wist te tooveren. Gelukkig ten minste dat de Engelschen op het oogenblik niet weten wie hun grootste vijand isFrankrijk of Duitschland. Toevallig toch geven de Niger en deChineesche kwestie tegelijk aanleiding beide volken met wantrou wen te begroeten. In Ierland staat men verbaasd over een by de daar liggende troepen ontvangen order, om alle bajonet-sabels in den kortst mogelijken tijd te doen scherpen, en ze daartoe naar Bir mingham te zenden. - De crisis in Italië is opgelost, en eindigde met een nieuwe opschuiving naar links,zoodat Di Rudini, sedert hij als conservatief aan het roer kwam, al een heel eind heeft afgelegd. Alleen de uiterste linkerzijde is uitgesloten. Een oogenblik schijnt er sprake van to zijn geweest, dat Zanardelli het opnemen van zeer geavanceerde elementen tot voorwaarde voor de aanvaarding eener portefeuille had gesteld. Maar de houding van de Crispianen nood zaakte van dat plan af te zien. Ook de groep Giolitti, welke zich van den beginne af aan vijandig tegen Di Rudini gedroeg, is uitge sloten. In Oostenrijk schijnen de staatslieden de crisis maar te laten rusten. Nadat bijna alle partijen een manifest hadden uitgevaardigd' waarin zij hun standpunt uiteenzetten, hebben de meeste afgevaardigden Weenen verlaten om naar hun woonplaats terug te keeren. De egeering moet nu alleen maar zien den boel te redderen. De te Praag wonende Duitsche onder danen zonden een deputatie naar den ambas sadeur te Weenen, om diens bemiddeling in te roepen tot verkrijging van een vergoeding voor de schade, bij de jongste onlusten geleden. In Duitschland worden comités gevormd, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers. Aan de troepen te Praag is bij dagorder 's keizers dank voor hun plichtsvervulling ge bracht. Er liepen de laatste dagen geruchten over van Servië uitgaande voorstellen voor een verbond met Rusland. Te Konstantinopel wordt dit beslist tegengesproken. In een onderhoud met een journalist heeft de heer Wauters, hoofdredacteur der Mouve ment Géographique, verklaard, dat het dezer dagen medegedeelde bericht omtrent het om brengen van de Fransche expeditie onder Mar- chand uit stellig goede bron kwam. Het be- ■iebt was van verschillende kanten in Europa ontvangen. De heer Wauters gelooft niet, dat de lieer Marchand met de Mahdisten in aan raking is kunnen komen. Vijf maanden gele den toch bevond zich de expeditie nog in het bassin van den Congo te Semino, den Fran- schen post aan de M'Bomoe, en de Mahdisten zijn daar verre vandaan, aangezien de heer Lio- taid, volgens berichten van Fransche zijde te Mesra-er-Rek aangekomen,er geen tegengekomen was. En nu is de afstand van Semio naar Mesra in rechte lijn 500 kilometer. De heer Wauters acht het waarschijnlijker, dat de expeditie is aangevallen hetzij door inboorlingen van Bahr- el-Gazal, hetzij door hare eigen hulptroepen de Azandes, die haar verraden kunnen heb ben. De expeditie zal niet verder gekomen zijn dan Dem Suliman. Men gelooft, zeidede beer Wauters, dat een der twee ontkomen Europeanen de heer Marchand zelf is. De president van Hawaï heeft een pro clamatie tot het volk gericht, waarin hij zegt dat de republiek, alhoewel in haar recht, voor de tweede maal heeft moeten zwichten voor het brutaal geweld van Duitschland. Op Haïti dreigen nieuwe onlusten. De krijgswet is afgekondigd en de openbare ver- gaderigen van den Ministerraad zyn geschorst. Beknopte Mededeelingen. De Belgische kamer heeft het door de re geer ing voorgestelde leger-contingent van 13.300 man goedgekeurd en de geheele wet aangenomen met 73 tegen 41 stemmen. Het H. v. A. meldt, dat de socialisten en progressisten te Luik het nu reeds eens zijn over het beginsel eener gemeenschappelijke candidateniijst voor de kamerverkiezingen,welke over een half jaar zullen plaats hebben. De socialisten zouden 7, de progressisten 4 zetels bekomen. Zaterdag had in de Fransche kamer een debat plaats over de werken voor de tentoon stelling vau 1900, voornamelijk ter verzekering van een wekelijkschen rustdag aan de arbeiders. De minister van koophandel verklaarde dat men niet elke week het werk een dag kan laten stilstaan en dat rust wordt gegeven aan de arbeiders die dat verlangen. De eenvoudige orde van den dag werd aan genomen. Hoewel de Fransche Kamer den begroo- tingsarbeid zoo flink mogelijk aanving, is het toch niet mogelijk op tijd gereed te zijn. Er zal een voorloopig twaalfde worden aangevraagd. De laatste dagen hebben eenige Engelsche ministers weer druk geredevoerd over de maat regelen tot versterking van het leger met houd van den grondslag, dat verplichte dienst blijft uitgesloten. In aansluiting daaraan verdient het de aan dacht dat Hicks Beach de alarmtrom heeft ge roerd en zeide dat Engeland gereed moet we zen zijn rechten tegenover de andere mogend heden te verdedigen, op gevaar af dat het ver plicht worde een oorlog te voeren. Alleen moet de regeering overtuigd zijn van Engelands goed recht, en weten dat zij godragen wordt door het vertrouwen en gesterkt door den steun des volks. Valsche verhalen over Dreyfuss. De Intransigeant heeft een heel verhaal ge geven over de geheime stukken, waarop Drey fuss veroordeeld zou zijn en die zouden bewijzen dat deze Fransche officier feitelijk in Duitschen dienst was. Onder de in beslag genomen ge heime stukken zou zelfs een brief van keizer Wilhelm zijn geweest. Havas noemt dat verhaal onjuist op alle punten. „Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat de regeering het meest stellige dementi geeft, en verzekert dat de in het blad vermelde stukken niet bestaan." De tegenspraak der regeering is ouder ge woonte zoo ingekleed, dat niet wordt ont kend dat Dreyfuss op geheime stukken is veroordeeld. Zoo langzamerhand gelooft ieder een, dat deze schandelijke afwijking van de eerste rechtsbeginselen heeft plaats gehad. Hoogst merkwaardig is een brief van me vrouw Dreyfuss ook al een tegenspraak op het valsch verhaal, dat mevrouw Dreyfuss opzettelijk de arrestatie van haar man had verzwegen en onderwijl pogingen had aange wend om het verraad te verontschuldigen. Mevrouw Dreyfuss deelt nu mede, dat, nadat haar man 15 October was gearresteerd, de overste Du Paty de Clam haar dat feit mede deelde en de belofte zocht te verkrijgen, dat zij de gevangenneming van haar man voor iedereen geheim zou houden, zelfs voor haar vader en haar moeder. „Als ge éen woord spreekt, komt het leven van uw man in gevaar." Zelfs de broeders van Dreyfuss mochten niets weten. „Van 15 tot 30 October", zoo zegt mevr. D., „werd ik geterroriseerd door Paty de Clam, die mij steeds voor oogen hield hoe verschrikkelijk de gevolgen zouden zyn, als de arrestatie van mijn man bekend werd. De Paty de Clam zeide zelfs: „Denk aan den man met het ijzeren masker." Het is haar zelfs onbekend geweest, waarom haar man werd gearresteerd; het beste bewijs dat zjj niet in den aangegeven zin werkzaam is geweest. Als een ander bewijs hoe in de zaak-Dreyfusa gelogen wordt} kan dienen dat de Pall Mall

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 3