Verschillende Berichten. polder is nu weer met ongeveer 4,5 H. A. verminderd. Met ingang van 1 Januari a. s. is benoemd tot postbode van Stavenisse op Sint- Annaland A. J. Bos, thans in gelijke betrekking van Dinteloord op Steenbergen. Een onzer correspondenten uit Zeeuwsch Vlaanderen 0. D. schryft ons: Tegenwoordig komen in een Amsterdamsch dagblad uitvoerige berichten voor omtrent smokkelpartijen van vee uit deze streken naar België. Deze genieten dan de eer door andere bladen te worden overgenomen. Het is mis schien niet overbodig eindelijk eens te wijzen op het onvertronwbare in die verhalen, waarbij aan de phantaisie steeds vrij spel wordt ge laten. Men mocht anders elders eens gaan denken, dat al wat daarin voorkomt waar is, en ver keerde opvattingen omtrent personen en zaken verkrijgen. Zoo werd onlangs gemeld, dat bij een der laatste tochten eenige smokkelaars gearresteerd zijn, wat bij onderzoek bleek geheel uit de lucht te zijn gegrepen. Dezer dagen heeft verder iemand te Koe wacht wel een pak slaag opgeloopen, naar men zegt wegens verraad, maar dat feit is lang zoo erg niet als in bedoeld blad werd voorgesteld. Zoo zou op tal van berichten het een en ander af te dingen zijn bijv. is het niet waar, dat onlangs een Belgisch ambtenaar de baard werd uitgetrokkenmen bepaalde er zich toe daaraan zij 't ook wat hard te trekken. Uit den aard van de zaak moeten de bericht gevers meestal putten uit de verhalen van een der beide partijen, die allicht overdreven, of verdraaid of ook somtijds, verkeerd begrepen, eenïgszins geïllustreerd worden. Het is wel aardig voor een romanschrijver om waarheid en verdichting dooreen te men gen voor eene courant is het toch in de eerste plaats zaak de waarheid te dienen. Er komt anders van de „geschiedenis van den dag" al bitter weinig terecht. De raad der gemeente Hoek benoemde Zaterdag met 4 stemmen tot gemeente-secre taris den heer J. M. Dregmans te Axel. Op den heer D. Waverijn te Wateringen waren 3 stemmen uitgebracht. Met dezen heer stond als tweede op de aanbevelingslijst de heer M. L. Westfaal Quadekker te Arnemuiden. - Benoemd tot gemeente-veldwachter te lJzendijke P. Loof, marechaussee te paard te Aardenburg. KERKNIEUWS. Op eenvoudige wijze werd heden middag op de algemeene begraafplaats alhier bijge zet het lijk van wijlen den heer J. F. L. Abresch, in het laatst van zijn leven emeritus predikant hier ter stede. De kist was gedekt met een tweetal kransen en behalve door de familieleden werd het lijk gevolgd door bijna alle predikanten bij de Ned. Herv. en bij de Doopsgezinde gemeente alhier, en een lid van den kerkeraad van laatstge noemde, terwijl op den doodenakker het kerk bestuur der Ned. Herv. gemeente vertegenwoor digd was en het college van curatoren over het gymnasium. Ook waren enkele vrienden van den overledene daar ter plaatse. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer P. J. Roscam Abbing, predikant bij de Ned. Herv. kerk en voorzitter van het kerkbestuur. Hij begon met eraan te herinneren dat eindelijk ook voor „vader Abresch" de ure gekomen was, waarop hij zoo menigmaal met beslisten ernst de aandacht van anderen had gevestigd. Hij wees er op, dat de overledene gedurende 40 jaren het leeraarsambt bij de Ned. Herv. gemeente heeft vervuld, waarvan 29 bij die te Middelburg. Spreker heeft den overledene niet gekend als ambtgenoot, maar wel als waardige vriend, die in dejai'en zijner grijsheid gedurende langen tijd een vraagbaak voor velen was. Hij schetste den overledene als een man met een helder hoofd en rijk in kennis, een waar aan iedere gemeente in Walcheren verplichtin gen heeft. Abresch was een man van de wet en het recht en dat niet om menschengunst of menscheneer, maar uit principe. Scherp was hij, is er wel eens gezegd, maar een man van zijn karakter, een man die zoo hoog de waarheid eerde, moest uit den aard der zaak wel scherp zijn in deze leugenachtige wereld. Spreker weos er verder op dat Abresch niet, als zijne vrienden Van Oosterzee en Doedes, een blinkend spoor heeft achter gelaten, maar toch is zijn heengaan door velen betreurd. Dit stelde de heer Roscam Abbing nader in het licht, om den overledene ten slotte hulde te brengen als een zorgzaam vriend en vader en een liefhebbend echtgenoot. De heer Tj. Kielstra, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, bracht vervol gens, in opdracht van het bestuur dier ge meente, aan don overledene een woord van hulde voor de hulp, die hij in tijden van nooden en bezwaren belangeloos aan de Doops gezinde gemeente bewees, door somtijds gedu rende langen tijd bij vacaturen voor haar op te treden. Hij herinnerde er verder aan, hoe de heer Abresch een man was met een warm hart en edele bedoelingen, een trouw vriend en een edel evangeliedienaar, die steeds er op aandrong geen strijd te ondernemen maar den vrede te bewaren. De oudste zoon van den overledene dankte, ook namens zijne moeder, broeders en verdere familie, voor de eer, aan de nagedachtenis van zijn goeden vader bewezen. De heer N. M. de Ligt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, komt voor op het zestal te Leiden. Wekelyksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarVrouwepolder J. D. J. lden- burg te HillegersbergOost- en West-Souburg A. Timmerman te TerneuzenSir Jansland en Schoonoord (toez.) H. van Essen, caud.; Ou denhoorn (toez.) G. A. Slagmolen, cand.; Moer dijk J. de Visser te Herwijnen; Opijnen en Hesselt W. van Eesveld te HattemGoingarijp c. a. J. Riemens Lz. te Hurwenen: Gelselaar D. van Lonkhuyzen. cand.; Muntendam H. H. IJnzonides, cand.; Rozenburg F. W. C. L. Schnlte te Cothen (Utr.); Hennaard (toez.) D. van Lonkhuyzen, cand.; Lollens C. J. Mulder te LoppcrsumKuilenburg Th. H. Ph. van Papenrecht, cand.; Burum J. Hoekstra Jz. te HeterenArkel A. H. Scholten, cand.; Olden- hoven B. Buiskool, cand.; Tzum W. van den Bijtel te Makkuin c. a.; Genemuiden P. Kuyl- man Jz. te Oud-AlblasUtrecht G. F. Haspels te KralingenWerkhoven (toez.) L. J. van Rhijn te Soestcrberg; Ouddorp dr E. J. W. Posthumus Meyjes te Heinenoorden naar Bosum J. van Giffen te Heerenvecn. Aangenomen naarTerborg door JC. Be- nit te Zierikzee; Nienwvliet door H. van Essen, cand.; Poortvliet door L. Spoel te HarderwijkHilvarenbeek door G. J. van Lakerveld. om. pred. te HelmondVaassen door J. H. Gezelschap tc Berkel en Rodenrijs; Hoogvliet door D. den Breems. cand.; Dur- gerdam door II. J. F. Keers, cand.; en naar Mijnsheerenland door G. B. Hospers, cand. Bedankt voor: 's-Heer Hendrikskinderen, Wissekerke, Borssele en 's-Heerenhoek door H. J. F. Keers, cand.; Haaften door D. den Breems, cand.; Parrcga c. a. door W. Tim mermans Paquy te Oudega-IdsegaOost- en West-Graftdijk door J. W. E. van Loon te Obdam; Exmorra c. a. door J. Bolman IJz.. cand.; (Jillaarshoek door G. A. Slagmolen, cand.; Oosterdijk bij Enkhuizen door Th. H. Ph. van Papenrecht, cand.; Zandeweer, Visvliet en Pie terzijl door J. J. Talens, cand., Doesburg door G. P. Kruyf te Maassluis; Maurik door J. J. Kuyper te Otterloo; Eist bij Rhenen door H. A. Heycr te Lienden; en voor Jutphaas door W. de Lange te Rhenen. Gereform. kerken. Beroepen naar: Berlikum P. Wamenhoven Alblasserdamen naar Assen (-4) M. Schuur man te Alfen aan den Rijn. Bedankt voorGiesendam (B) door C. Stc- ketee te Ridderkerk. ONDERWIJS. Bij het debat over het „Hooger Onder wijs" heeft de minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dat hij van plan is het Grieksch als leervak op het gymnasium af te schaffen voor de aanstaande studenten in de medicijnen en in de wis- en natuurkunde. Op de lijst der 19de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel komen voor Arnemuiden (G. IC.) met. f 5.50 en Poortvliet (G. K.) met ƒ2.731/..m m m EET TOONEEL. „De Zwerver" van twee gezelschappen. Wij hadden nog altijd gehoopt, dat wij in Middelburg De Zwerver van Richcpinook zouden hebben zien spelen door het gezelschap-Le Gras en Haspels. Maar die hoop zal wel niet ver wezenlijkt wordenhet blijft trouwens wel eenigzins gewaagd in een kleinen kring een stuk tweemaal te doen geven. De echte lief hebbers, die het komediegaan niet alleen als een verzet beschouwen, zijn te weinig in aan tal. En danhet wordt ten slotte wel wat kostbaar. Toch zal het menigeen, die hier en te Goes De Zwerver zagen spelen door het gezelschap van den Rotterdamschen ïYao&'-schouwburg, wel belang inboezemen wat een geheel onpartijdige, die het stuk zag opvoeren dooi beide gezelschappen, daarvan zegt. Zulk een is een der redacteuren van de Prov. Overijs. en Zwolsclie Grt, wiens standpunt in deze zeker wel geheel onzijdig zal wezen. Hij schrijft dan o. a. De Zwerver hebben wij Donderdag te Kam pen gezien. De eerste akte maakte op ons veel sterker indruk dan bij de voorstelling van het gezelschap der Vereenigde Botterdamsche Too- neelisten. De heer Erfmann, de Zwerverwas daar frïsscher dan Van Zuylen, en mevr. Mul- der-Roelofsen was veel meer boerin en veel meer verliefd dan mej. Klein. Er zat gloed, hartstocht in haar spel. Zij gaf zich geheel over aan den Zwerver en juist daardoor werd de indruk der scheiding dieper. De tweede akte kon de vergelijking ook doorstaan, want de heer Fritz Bouwmeester had in den ouden Fran $ois meer van den boer behouden dan de heer Jan C. de Vos, en de vreeselijke angst van mevr. Mnlder-Roelofsen voor de onthulling- kwam hier veel scherper uit dan bij het spel van mevrouw Beersmans. De kreet, waarmede dat tooneel door haar werd besloten, greep de hoorders in het gemoed. „De 3e en 4e akte echter stonden o. i. achter bij die van de Vereenigde Botterdamsche Too- neelisten. Van Zuylen was daar geheel die hij zijn moest, terwijl Erfmann ten deelc in zijn uiterlijk te oud, ten deele in zijn stem en lach te jong was, terwijl boer Piet-re door den heer Holkers goed, maar door den heer Alex. Faassen voortreffelijk werd gegeven. Aardig is het als gij u na dergelijke voorstellingen dc tooneelen weder voor den geest haalt. In de gegeven omstandigheden staan ons van de le en 2e akte de figuren van de artistcn van Tivoli voor de oogen, terwijl in de 3e en 4e die van de Vereenigde Toonee- listen op den voorgrond treden. Voor de vijfde akte ontbreekt ons de gelegenheid tot het maken van een vergelijking, daar de trein tot terugkeeren riep." Al wat wij zooal kunnen opmaken uit de verschillende beoordeelingen, die wij lazen, ver sterkt ons in onze meening, dat de opvoering van het gezelschap der heeren Le Gras en Haspels, met Van Zuijlen en mevrouw Beers mans, theatraal hooger stond, maar de vertol king van Erfmann en mevrouw Mulder-Roe- lofsen realistischer, natuurlijker zal geweest zijn. En dat zal vooral in het laatste bedrijf niet Weinig in het oog gévallen zijn I Onder presidium van dr J. J. Homoet te Arnhem heeft zich, met medewerking van de hoogleeraren Halbertsma, Kooyker, Nolen, Pel, Rosenstein, Stokvis, Talma, en Winkler, en andere geneeskundigen, een centraal comité gevormd tot oprichting van Vólks-Sanatoria voor borstlijders in Nederland, gelijk er reeds in andere Staten van Europa en ook in Ame rika bestaan. De bedoeling is de tuberculose geheel naar de nieuwere inzichten der weten schap te behandelen, waarvan de gunstigste resultaten worden verwacht. Daarvoor doet het comité thans een beroep op de offervaardigheid zijner landgenooten, ter verwezenlijking van het doel dat het comité zich voorstelt. Ook wordt daarbij gerekend o;) de krachtige medewerking van den Staat. Heden treedt in Rotterdam in werking eene nieuwe verordening, waarbij het straat- schrobben verboden wordt. Voor het glazen- wasschen en wat daarbij behoort is het laatste uur vóór zonsondergang toegestaan, doch overigens is elke handeling, waarbij water op straat gestort zou kunnen worden, verboden op een boete van hoogstens 25 of hoogstens G dagen hechtenis. In enkele omstandigheden, waarbij men er niet buiten kan, water op de straat te werpen, uit te storten of te laten vloeien, kunnen Borg. en Weth. onder bepaald daarvoor gestelde voorwaarden vergunning geven. De Holland-A-1 ij n te Rotterdam heeft den derde-klasse-passageprijs naar New- York met 6 verhoogd en gebracht op 78 per volwassene. De passageprijs derde klasse van New-York naar Rotterdam of Amsterdam bedraagt onver anderd 65 per volwassene. De verdedigers van de drie beklaagden in de zaak van den brand en de ontploffing in de Staalstraat te Amsterdam hebben tot vrij spraak van hunne clienten geconcludeerd. In de wijze, waarop de verdedigers die, hoe wel zij krachtens de wet waren aangewezen, niet geaarzeld hebben zich de belangen hunner clienten persoonlijk aan te trekken, de verdedi ging waarnamen, vond de voorzitter aanleiding hun dank en hulde te brengen. De uitspraak in deze zaak is op 24 Decem ber bepaald. In den nacht van Zondag op Maandag is tc Rotterdam, door een onbekende oorzaak, brand ontstaan in een perceel in de Annastraat. De bewoners, twee talrijke gezinnen, hadden slechts even den tijd om zich te redden. De benedenverdieping en de eerste etage van het pand zijn verwoest. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. In het Noord-Hollandsch kanaal is de knecht van een beurtschipper, varende tusschen Texel en Alkmaar, overboord gevallen en ver dronken. Onze goede buitenlui. Dezer dagen was een vrouw uit een afgelegen dorpje in Friesland een doktér in de naastbijgelegen stad gaan raadplegen. De geneesheer, die het druk had, onderzocht de patiënte en reikte haar zonder verdere toelichting een recept over. In plaats van daarmee naar den apotheker te gaan, keerde de vrouw onmiddellijk huiswaarts en legde het papiertje op het zieke lichaams deel. Eenige dagen later bij den dokter terug gekomen, verklaarde zij geen beterschap te kunnen bespeuren, ofschoon zij het papiertje trouw gedragen had De geneesheer lachte hartelijk en haastte zich zijne patiënte nader in te lichten. In den Middelburgschenpoldei nabij Bos koop wilde Vrijdag de zeventienjarige zoon van een boer zich van den hooiberg naar be neden laten zakken, doch geraakte daarbij met zijn hoofd in een touw. Toen men hem ontdekte, was hij reeds dood. Een dergelijk geval deed zich denzelfden dag te Overslinge- land onder de gemeente Noordeloos voor. Daar viel een bouwman van den hooizolder en brak zijn achtershoofdsbeen. Zijn toestand is hope loos. Te De Bilt viel op denzelfden onge luksdag een 73-jarige arbeider op het l«and plotseling neder. Hij werd levenloos opgenomen. Te Helder is een huis, bewoond door een vischhamlelaarster, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, grootendeels uitgebrand. Een aangrenzend vischpakhuis, dat ook werd aan getast, bleef behouden. Te Stadskanaal kon men dezer dagen een geheele familie met beugels bij de draai bruggen zien vi8schen naar „centen, die bij het betalen der bruggelden „over boord" vielen". In een afgelegen bosch onder de Limburg- aebe gemeente Venraai is dezer dagen een hut gevonden, welker bestaan niemand bekend was men gist dat ze heeft gediend tot schuilplaats voor dieven, die in den laatsten tijd den ont trek onveilig maakten. Een antwoord, dat niet verwacht werd. Waard „Wat zegt u van dien wijn Is hij niet eeuwen oud.' Gast: „Hm, ja dat merk ik men kan er zelfs den zondvloed uit proeven." Een nieuwe aanranding heeft Zaterdag avond, omstreeks half acht, te Amsterdam plaats gehad. Een meisje van een jaar of vijftien, vrij groot voor haar leeftijd, ging te zeven uren van het huis harer moeder, die in den Zandhoek een mangelinrichting heeft, mangelgoed thuis bren gen bij haar zwager, die in de Westerdokstraat woont. Juist toen zij aan het huis, waar zij wezen moest, had aangescheld, viel haar een man plotseling aan en bracht haar van voren een steek toe in de linkerborst, dicht by het hart. In eene apotheek gebracht, bleek dat het meisje een steek ontvangen had van gelijke grootte als bij vroegere slachtoffers dezer aanrandingen en dat de wonde, twee centimeter breed, gelukkig niet diep was. Het meisje werd naar het gasthuis vervoerd en daar bleek dat baar toestand voorshands niet ernstig was. Zjj had den aanvaller vrij goed kunnen opne men en verklaarde, dat het een tamelijk lang persoon was, met baard en knevel, gekleed met een bonte muts, grijs pilow broek en een blauwe kiel, die onder een kort dnttëlsch jasje uithing. Verschillende personen beweren den aanran der gezien te hebben. Het bericht dat een slagersjongen hem nog zou hebben nagezet en aangegrepen, doch, doordat hij een paar stompen op de oogen kreeg, moest loslaten, is gebleken van allen grond ontbloot te zijn. 's Avonds tegen tien uur werd onder grooten toeloop van volk een man naar den politie-post op de Heerenmarkt gebracht, die eenigszins met het signalement scheen overeen te komen. Hij werd overgebracht naar het bureau Oude brugsteeg, doch het bleek dat hij niet in 't minst met het gebeurde in verband stond en hij werd dadelijk op vrije voeten gesteld. Het meisje is nog denzclfden avond uit het gasthuis huiswaarts gekeerd en maakt het thans naar omstandigheden goed. De haar toegebrachte verwonding moet blijkbaar ge schied zijn zooals trouwens in alle voor gaande aanvallen, die hebben plaats gehad met een vlijmscherp voorwerp, aan twee kan ten gescherpt. Daaruit laat zich dan ook ver klaren, dat de aangevallen meisjes de eerste oogenblikken nadat de steek werd toegebracht geen noemenswaardige pijn gevoelden. Suikerproductie. Ofschoon al de campagnes der beetwortel sui kerfabrieken nog niet zijn afgeloopen, zijn, naar het Hbld. verneemt, de aanvoeren van beetwor telsuiker al zoo belangrijk, dat de bergruimte in het stedelijk entrepotdok te Amsterdam niet meer voldoende is en de veemen aanvragen hebben moeten doen om suiker op te slaan in tijdelijke particuliere entrepots. De vrees dat de nieuwe snikerwet een on- gunstigen invloed zou hebben op.de suikerpro ductie, schijnt dus voor alsnog weinig grond te hebben. Uit inlichtingen van den bond voor de statistiek der suikernijverheid, dato 10 Decem ber blijkt dat de beetworteloogst wordt ge schat inDuitschland op 1.605.000 ton tegen 1.821.100 in 1896; Oostenrijk op 886.600 ton tegen 929.900 in 1896; Frankrijk op 770.000 ton tegen 703.300 in 1896. UIT DE RESIDENTIE. Rumor in casadiepe teleurstelling bij allen, die in Wagenstraat, Yeenestraat, Hoogstraat enz. al sedert dagen blaakten van loyauteit, in 't vooruitzicht dat zij vorstelijke huurprijzen voor hun bovenkamers zouden kunnen maken tegen 9 September 1898. Vervlogen zijn eens klaps al de gouden droomen van hen, die zich al voorstelden, zij 't op kleinere schaal, Lon- densche jubileumpryzen te zullen bedingen, nu het H. M. behaagd heeft, te doen bekend ma ken, dat zij van voornemen is, aan het Staats spoorstation aan te komen en, met een omweg door een deel van het Bosch, door het Voor hout naar haar paleis te rijden. 't Is inderdaad jammer aldus vervolgt de schrijver der Brieven uit deBesidentie in het N. v. d. D. zijn jongste epistel dat het nieuw-opge- richte „finaneieeïingskantoor" (wie verklaart mij dat woord nog niet in werking is. Het had anders eenige weken geleden een verzekering tegen de geldelijke schade van den intocht van de „Staatsche" zijde kunnen organiseeren, en mijne teleurgestelde stadgenooten zouden daarin een vergoeding hebben kunnen vinden voor hun leedwezen. Want dat H. M., al ging men een monster- petitionnement houden, waarvan sprake schijnt niet van haar plan zal afwijken,ligt voor de hand. Daarvoor is het denkbeeld, dat blijkbaar aan de keus van den weg ten grond slag heeft gelegen, veel te jnisten veel te goed uitgewerkteen rit langs breede en ruime wegen waar plaat3 is voor duizenden, zonder gevaar voor gedrang, en met vermijding van grachten. In dat opzicht is men uitermate goed geslaagd want zoowat al de Hagenaars en al de vreem delingen er bij kunnen nu plaats vinden op den weg van den stoet. Ook de verdere feestelijkheden hier ter stede zijn nog zeer zwevende. Wat intusschen schijnt vast te staan, dat is het plan tot 't geven van een muzikaal-letter- kundig-schilderkunstigen gala-avond in de groote zaal van den Dierentuin, waartoe kunstenaars van verschillende soort hunne medewerking zullen verleenen. Van de verdere voornemens we et ik alleen dat er een kinderzanguitvoering voor 't paleis in het plan ligt en een groote taptoe met fak kellicht, en tot slot een godsdienstoefening in de Groote Kerk op Zondag den lln. Sint Nicolaas was dit jaar, zoo verneemt men van alle kanten, buitengewoon weldadig voor de winkeliers. De te zijner tijd altijd „zwaar gedrukte middenstand," die sommetjes van een ton in winkelpaleizen kan beleggen en mis schien nog meer in voorraden van allerlei goederen, is opgetogen over de mooie ontvang sten, wat ook al een goed teeken is ten aanzien van de koopkracht der overige inge zetenen. Nergens echter was 't zóó als bij een winkel, waar koekjes en suikergoed werden verkocht voor zoowat evenveel per kilo als men elders voor de 5 ons moet betalen. Daar was 't alsof men de zoetigheden voor niets kreeg. Een dichte menschenmassa stond er voortdurend voor de deur, die echter slechts nu en dan op een kier werd geopend, wanneer een scheeps lading koopers door een zijdeur was nitgelaten. Waar vraag ik mij af wil de wereld bedrogen zijn Daar, door zich voor die lage prijzen minwaardig goed te laten toedienen? Of.... in andere winkels, door het dubbele te betalen van den prijs, dien het goed waard is? Wie op Sint-Nicolaas ook goede zaken maak ten dat waren de bakkers van het Toekomst brood, de uitgestootenen der bakkersbewe ging. Ik vernam, dat een hunner aan iemand' verzekerde: als we Maandag 1000 pond specu laas meer in voorraad hadden gehad, dan zon den we nog niet aan alle aanvragen hebben kunnen voldoen. Men zou hieruit misschien mogen afleiden, dat de sympathie voor die arbeiders toch groo- ter is dan beweerd wordt. En die sympathie blijkt ook uit het feit, dat het kapitaal voor hun eigen bakkerij grif, in enkele dagen, bijeenkwam. 't Meest merkwaardige is echter «We de eerste 3000 daarvoor gaf. Ik zou dat zoo gaarne zeggen, omdat 'tMaar ik mag niet, en ik mag zelfs niet zeggen waarom ik 't zoo gaarne vermelden zou. Dat is een staatsgeheim BEZORGEN VLEESCH. Wie zich in een tijdperk van circa vijf en twintig jaar geleden terug kan denken, zal niet zonder groote voldoening de zoo hoogst belangrijke verbeteringen op hygiënisch gebied onzer tegenwoordige dagen beschouwen, zegt het Mbld. tegen VermUchinym. Wij willen op het oogenblik slechts onze aandacht bepalen bij een deel dier verbeteringen, welke meer speciaal ons gebied raken, nl. de zindelijke verpakking onzer levensmiddelen. Een aan de eischen der hygiëne voldoende verpakking is van hooge waarde voor de volksgezondheid. Dit hebben in de eerste plaats de melk-inviehtingen ingezien, toen zij de zindelijke en doelmatige beugelflesschen begonnen te gebruiken;*) de beschuitfabri kanten zijn daarop met de bussen gevolgd, en de fabrikanten van verduurzaamde levens middelen hebben zich aan de eischen der hygiene onderworpen, door de artikelen, die daartoe aanleiding geven, in goed verniste bussen in tc leggen. Ous hoofdvoedsel, het brood, wordt nagenoeg steeds in goed gesloten karren bezorgd f), doch wij vragen met nadruk: Waarom moet een niet minder belang rijk voedsel, het vleesch, steeds open en bloot aan de huizen rondgebracht worden Wij zijn vast overtuigd, niet de eenigen te zijn, die meermalen met weerzin opgemerkt hebben, hoe met 't vleesch somtijds in de hoofdstad en ook elders bij het rondbrengen omgegaan wordt. De open mand wordt dikwijls op een stoep of op straat gezet om den bezorger gelegenheid te geven, op zijn gemak een praatje temaken. Behalve dat in dien tijd het vuil van destra- ten onzer zoo rijk met stof bedeelde stad ge legenheid heeft in de mand te waaien, behoe ven wij niet te zeggen, dat ook het viervoetig of gevleugeld gedierte de verontreiniging me nigmaal nog sterk vermeerdert. Wij zouden het derhalve hoogst wenscbelijk vinden, en zijn overtuigd, dat het publiek be lang er ten zeerste mee gediend wordt, indien onze slagers zich bv. giftvrije, wit geëmail leerde, natuurlijk niet al te zware ijzeren bus sen met gemakkelijke sluiting (en eenigszins geventileerd) aanschaften, waarin bij ieder klant zijn vleesch thuis bezorgd wordt. Indien het publiek wil meewerken en een dergelijke hygiënische verpakking van het vleesch eischt, gelooven wij dat, evenals bij zooveel levens; middelen de praktijk reeds bewezen heeft, geen wettelijke dwangmaatregelen noodig zullen zijn. daar de machtige hefboom der concur rentie zeer spoedig zijn werking zal uitoefenen. Als ze maar altijd 2:ndel\jk en goed gesloten zjjn (Red f) En overal in zindelijke, frissche doeken door kraakzindelijke brooddragers overhandigd I(Red.) Het proces-Van der Auwera (den loge menthouder uit OBtende), die beschuldigd was zijn vrouw te hebben vermoord, is Zaterdag avond met vrijspraak geëindigd. Het getuigenverhoor duurde lO'/j dag, de debatten tusschen het 0. M. en de verdediging l'/i dag. Het publiek nam de vrijspraak goed op. Toen V. d. Auwera in den laten avond van den zelfden dag te Oatende terugkwam, werd hij (naar men ons van daar meldt) aan het station door honderden menschen luid toege- jnicht) terwijl de Ostendsche afdeeling van den Belgischen bond van oud-onderofficieren, waar van de vrijgesprokene president is, hem een fraai bouquet aanbood, voorstellende het sym bool der gerechtigheid, met de woordenJtts- tice est faite Te Brussel vond men in een pas aange komen trein uit ons land, twee stomdronken mannen, die naar het politiebureau werden gebracht. Daar bleek den volgenden dag, nadat per telegraaf inlichtingen waren ingewonnen, dat beiden Amsterdam hadden verlaten na het plegen van oplichterij. Ook in hooger beroep is beslist, dat de Petit Bleu de waarheid sprak, toen dit blad beweerde dat de burgemeester van Chaudfon- taine, Berden, uit eigen belang de inrichting van een speelclub daar ter stede bevorderde. Een dubbele zelfmoord doet te Jumet (België) veel van zich spreken. Een jongmeisje, welks vader naar Rusland was overgeplaatst, zag zoo tegen deze reis op, dat hetzichjvan het leven beroofde. Toen nu de vader alleen de reis aanvaardde werden zijn koffers aan do grens aangehouden, wijl zich daarin voorwerpen van verdachte herkomst bevonden. Ook de vader beroofde zich daarop van het leven. Een goede tijding voor onze fietsers, die de Belgische grens eens over trappon. Er komen op de Belgische spoorwegen goederenwagens met stands voor rijwielen. Het hof te Parijs heeft de vonnissen in zake den bazarbrand bevestigd. In de overwegingen van het vonnis wordt vooral nadruk gelegd op de verantwoordelijk heid van baron Mackau. Te Gentilly heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Het echtpaar Carara, dat een wissel vad 253 francs had te betalen, besloot den kassiersbediende, als hij met de vordering kwam, te vermoorden en te berooven. Dit plan werd uitgevoerd. Nauwelijks was de gelddrager Lamare den 30en November in hun woning, toen Carara hem neervoldo, waarop

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2