Staat eo Godsdienst. Alsof de wereld niet draaien kan en de zaken niet goed kunnen gaan als er geen kerk bij te pas komt, wijst Het Ntd. Dagblad, orgaan der Christ. Hist, partij, er met ingenomenheid op dat zeer onlangs, bij de laatste opening van den Duitschen rjjksdag, eerst eene godsdienst oefening werd gehouden, zoowel ineenProtes- tantsch als in een Roomsch kerkgebouw. Nie mand was gedwongen tegenwoordig te zijn, maar de keizer gaf het goede voorbeeld. Waarom is zulk eene regeling hier ook niet mogelijk? vraagt het blad. Wel, zulk eene regeling is zeer goed mogelij k zonden wij zeggen, als de geestelijke leiders dit zelf slechte willen. Wij hebben nu allerlei kerkdagen, een bid dag voor den oogst, een dankdag voor den oogst enz. Welnu, dat zij, die met dat idee ingenomen zijowle leiders van verschillende kerken in '■"wavenhageRoomsche. Hervormde, Cbria- tlujk-Gereformeerde, Israëlitische, Christelijk Afgescheidene en welke nog meer, uitnoodigen om op den dag der opening van de Staten Generaal een godsdienstoefening te houden. Wie last heeft daarheen te gaan, doe datdoch wij zijn benieuwd of daarvan dan veel gebruik zal worden gemaakt, o. a. door Men der beide kamers. Maar de regeering houde zich daarbuiten Van officiëele inmenging in dergelijke zaken zijn wij af keerig 3 en wij hopen dan ook dat ons land worde behoed voorde Christelijke aanstel lerigheid, waarvan keizer Wilhelm, met al zijne goede eigenschappen, zoo dikwijls doet blijken en nog onlangs tegenover de soldaten zulk een treurig staaltje gaf. TWEKPE H A .TOER, De zaak-Hoogerhuis heeft Woensdag een zeer kalm verloop gehad. De minister van justitie bracht hulde aan de bezadigde wijze, waarop de heer Troelstra de zaak had. ingeleid, wat op den minister en de Kamer een aangenomen indruk had gemaakt en ook bij den minister de herinnering ver levendigde aan den tijd, toen hij nog niet zoo principieel tegenover den heer Troelstra stond. De minister voegde er bij, dat deze prematuur was in zijn rede had deze toen geweten, wat de minister hem nu mededeelde nl. dat aan de klacht wegens meineed gevolg wordt gege ven, dan ware veel van het gesprokene over bodig geweest.De beer Troelstra had een pleidooi gehouden, alsof de Kamer ware een hof van appèl: hij had de feiten uitgewerkt, zich plaatsend op het standpunt der verdediging; maar de Kamer kon daar niet op ingaan, omdat zij de getuigen niet kan zien en hooren en wijl er ook geen ambtenaar van het O. M. tegenover den verdediger stond. De minister zelf had lust noch roeping, om als zoodanig op te treden. Nu is er een klacht wegens meineed inge diend, die reeds door den officier van justitie te Leeuwarden in handen is gesteld van den reehter-eommissaris. De minister, hoewel geen woord terugnemende van hetgeen hij in zijn memorie van antwoord heeft gezegd, betreurde het dat men den na ingeslagen weg niet alléén heeft gevolgd en van de zaak-Hoogerhuis heeft gemaakt een beweging om wantrouwen te wekken in de integriteit en de nauwgezetheid der rechterlijke macht, een zaak van socialis tische propaganda. De minister had, van „ter zake onkundigen" sprekende, niet het oog ge had op den heer Troelstra, die zich buiten de beweging heeft gehouden en wiens overtui ging in deze den minister heilig is. Wat betreft het niet gevolg geven aan de klacht wegens smaad, uitte de minister de meening, dat de animus ityurrwdi ligt in het feit zelf, en hij het dus niet eens is met de be schikking der rechtbank te Leeuwarden. Had men zich met een klacht tot den minister ge wend en niet tot de rechtbank te Leeuwar den hij had waarschijnlijk last gegeven tot vervolging, maar nu was daartoe voor hem geen aanleidinger was hem geen klacht be kend. Ten aanzien van de revisie merkt de min. op, dat, als er een onherroepelijke veroordeeling is, rechtens de schuld vaststaat. Er is echter revisie mogelijk, in de drie gevallen van art. 375 Wetb. van Straft. Daarbuiten kan men niet gaan. Na deze opmerkingen van den minister deelde de heer Troelstra mee dat hij zijne motie introk, omdat de vervolging wegens meineed de deur opent voor de revisie, wat bij toch enkel door de motie wilde bereiken. Hij gevoelde zich echter gedrongen ook als socialist tegenover den heer V. d. Zwaag te verklaren, dat hij geen redenen heeft om de goede trouw en de onpar tijdigheid van de rechtbank te verdenken en door dit te erkennen meende hij meer kracht aan zijn betoog by te zetten en meer steun te kunnen verwerven bij de Kamer. De heer Van der Zwaag kwam nog even terug op deze kwestie en verklaarde omtrent de rechters te Leeuwarden niet zoo'n gunstig oordeel te hebben als de heer Troelstra. Dit is weêr een andere kwestie en blijft slechts een persoonlijk gevoelen. De minister van justitie protesteerde evenwel tegen het verwijt van partijdigheid van die zijde aan het adres dier reehters, wat h$ een daad van onrecht vaardigheid noemde. Geen bewustzijn kan vaststellen de schuld of onschuld. De instructie der zaak geschiedt nu buiten de politie-ambtenaren, en de officier van justitie is een ander dan die vroeger de zaak onderzocht. De heer Van der Zwaag stelde zieb echter nogmaals op de bres voor de kwestie der uit zetting van Billeren Louise Kronauer pjet hun kind- Door de ophelderingen van den minister was h§ niet tevreden, en hij stelde daarom deze motie voor „De Kamer, „Gehoord de besprekingen in zake de uit zetting van Karl Biller en Louise Kronauer, „Keurt de handelwijze der autoriteiten in deze af en spreekt den wenscb uit, dat de Minister zijn invloed aanwende, opdat vervol gens een meer vrijzinnige toepassing plaats hebbe van de wet van 16|Aug. 1849, Stil. 39." Volgens hem had Biller een inkomen van f 6 per week, en dan zijn wij het eens met hem dat het toch niet aangaat voor de politie om te decreteeren, dat Biller geen middel van bestaan heeft. Ook Het Vad. is niet bevredigd en schrijft in zyn overzicht het volgende „Eon punt van klacht kan worden ter zijde gesteld nu de minister verzekert, dat er geen buitenlandsche inmenging heeft plaats gehad en dat er alleen éen politierapport uit Berlijn is ingekomen, op grond van informaties uit oigen beweging door onze politie ingewonnen, kan aan deze verzekering niet worden getwij feld. De heer Van der Zwaag zelf verklaarde voor het tegendeel geen bewijs te hebben. Ook twijfelen wij geen oogenblik aan de her haalde stellige verzekering van den minister, dat hij het asylrecht heilig zal houden en nie mand om zyn denkwijze buiten onze landpalen zal sluiten. Maar dit neemt niet weg, dat er in het met deze twee personen gebeurde duis tere punten zijn. De minister zegt, dit Biller f 6 per week verdiende, wat een onvoldoend bestaansmiddel werd geacht voor hem, zijn aangenomen vrouw en het. te wachten kind, terwijl de schoenmaker, die Louise in huis wilde nemen, zelf ter nauwemood kon bestaan. Dit is een zaak van appreciatie, maar het komt ons toch vreemd voor, dat de wet, waar zij spreekt van een middel van bestaan, aan de politie ter beoordeeling zou willen laten, of de verdienste voldoende is. Nog meer: als de minister zegt, dat hij een prostituée niet we ren kan, als zg beweert modiste of chanteuse te zyn, waarom weert hij dan Biller, als hij zegt schoenmaker te zijn En zoo de f 6, die hij 'aanvankelijk verdiende, een karig loon is te achten, hoe kan beweerd worden, dat een knap schoenmaker niet door zijn werkzaam heid eventueel genoeg zal kunnen verdienen De bedoeling van den minister, om onze ar beidsmarkt niet te overvoeren met behoeftige buitenlandsche concurrenten, moge lofwaardig zyn, de wet van 1849 ging van deze gedachte volstrekt niet uit. En er is zeker in de toe passing van deze gedachte, als zij algemeen wordt, een groote hardheid gelegen, behalve dat op die wijze een gemakkelijk voorwendsel wordt geboden om uit te wijzen hen, die men uit anderen hoofde liever niet toelaat. „Daarbij komt ons nog dit zeer duister voor, dat naar de antecedenten moest worden geïn formeerd om nader zekerheid te krijgen, of de bedoelde personen een voldoend bestaan zou den kunnen vinden. Wat ter wereld hebben die ongunstige antecedenten daarmede te maken? Men vernam nu, dat Biller veroordeeld was ge weest als lid eener vereeniging, die onvoorwaar delijke gehoorzaamheid vordert aan haar chefs. Kan zoo iemand geen schoenen maken? Niet ver namen wij, dat de antecedenten hadden kunnen leeren, dat Louise Kronauer een blad heeft ge redigeerd, wat tot de gevolgtrekking had moe- teu leiden, dat zij wel een bestaanmiddel door haar werkzaamheid had kunnen verkrijgen, 't Blijft ons onbegrypelijk, dat deze ministerieele mededeelingen den indruk zouden kunnen uit- wisschen, dat men, natuurlijk niet deze Minis ter, maar de Amsterdamsche politie, een aan leiding gezocht heeft om de personen over de grenzen te zetten, ten opzichte van wier uiter ste politieke denkbeelden men weinig sympa thiek gestemd was." De kamer verwierp ten slotte de motie- Van der Zwaag met 72 stemmen tegen 3, die van de heeren Van Kol, Troelstra en Tijdens. (De heer Van der Zwaag had de presentie lijst niet geteekend). Het derde punt, dat Woensdag ter sprake kwam en zeer zeker de aandacht verdiende, was de verdediging door den heer Heldt van den Neo Malth usiaanschen Bond tegenover de zeer bekrompen opvattingen van anderen. Hg zette daarby de puntjes op dei's. Hij prees dien Bond en zijn middelen tot be perking der huisgezinnen als een deugdelijk middel om de sociale misstanden op te heften; en verklaarde, dat de heer Brummelkamp ten onrechte het Malthusianisme en Neo Malthu sianisme gelijk stelde. Malthus ontraadde 't huweiyk om de bevolking te beperken 3 maar dat middel was erger dan de kwaal. De heer Heldt en de Bond willen 't huisgezin hoog honden en juist daarom 't huwelijksleven voor allen mogelijk maken. Indien de jonge lieden vroeger trouwen, maar de gezinnen be perken, zal 't getal kinderen niet over 't geheel verminderen en de Staat en de maatschappij dus geen schade lijden. Hij kwam ook tegen 't onzedelijkheidBbetoog op. Er is een zede lijkheid die verbiedt kinderen te verwekken voor wie men geen brood, geen bestaan heeft. Of heeft men 't oog op het gebruiken der mid delen van den N. MalthBond buiten echt? Maar daarvan ontbreekt elk bewijs; het getal buiten echt geboren kinderen neemt niet af; en het is ook onwaar, dat de meisjes onder 't volk, met deze middelen bekend, zich veil geven. Daartegen kwam de heer Heldt op. Onwaar is het dat de kennis van deze mid delen nadeelig werkt op de kinderen des volks, want die kinderen zijn helaas door de opvoeding in bekrompen woningen, veel te vroeg ingewijd in alle geheimen van 't geslachtsleven. De be wering, dat de middelen van 't N. Malth. moord zgn op groote schaal, is onjuist; er worden veel meer moorden gepleegd op jonge kinderen die men niet behooriyk kan verzorgen. Hij vroeg tegenover den heer Brummelkamp, die sprak van een geanticipeerden moord, of dat lid bij het eten van een ei ook een moord begaat. In de hoogere kringen past men de middelen toe om de fortuinen niet te zeer te verdeelen, in de lagere is de kennis er van noodig met 'toog op de toekomst der kinderen, op hun opvoeding. De propaganda is 't meest noodig in de lagere kringen, waar men het meest te kampen heeft met vooroordeel, zorgloosheid, onverschilligheid, in de eerste plaats bij de mannen. Het N.-Malth. werkt in die richting met succes; niet enkel onder socialisten en vrij zinnigen, ook in Patrimonium en B.-K. Volks bond wint de beweging veld. De N. M. Bond verspreidt gratis geschriften, die de door de medici aanbevolen middelen bekend makenen zg laat hier en daar door vrouwen onderricht geven in 't gebruik dier middelen aan gehuwde vrouwen. Daarin ligt geen kwaad en de Reg. onthoudt zich dan ook terecht. Wil men straf bedreigen men doe'thet zou de beste pro paganda zijn Bij het verder debat verklaarde de minister aan den heer Lieftinck dat tegen verlotingen voor prysraadsels alleen maatregelen zullen kunnen worden genomen door eene partieele wijziging der invoeringswet van het straf wetboek, waarbij de wet op de loterijen is ge handhaafd. Verder dat wijziging der boter- wet wachten moet op de tot standkoming der voorgenome centralisatie van landbouwzaken Aan den heer Van der Zwaag gaf de minis-, ter te kennen dat een onderzoek in de bekende zaak van dr Walburg Schmidt hem geleid heeft tot maatregelen om voortaan eene humane behandeling aan de gevangenen te verzekeren, ook door gevaDgenisdokters. Het algemeen debat werd daarna gesloten. Ten slotte de mededeeling dat de minister van justitie een uitstekenden indruk moet gemaakt hebben door zijne heldere, kalme be toogtrant. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot ridder in de orde van Orange- Nassau G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies bij het dep. van justitie, gewezen secretaris der ontbonden staatscommissie ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van het ontwerp der vicariestichtingen is benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Groningen mr N. de Ridder, thans officier van justitie bij de arr. recht bank te Tiel; is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te 'sGravenhage mr A. Maelaine Pont, thans substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Alkmaaren is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arr .rechtbank te Rotterdam mr P. de Josselin de Jong, thans kantonrechter te Dokkum. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burge meester van 's H e e r e n b 0 e k J. G. P. Ti- mans, secretaris dier gemeente, en tot burge meester van 's H e e r-A rendskerke jhr U. E. Lewe van Nijenstein. Verder zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeeriug van de calamiteuze Marga- retha-, Kleine Huissens- en Eendragt-polders A. de Kraker Kzn. en tot plaatsvervangend dijk graaf voor den £tt?<mna-polder G. Born. De minister van waterstaat enz. maakt in de St, Cl. bekend, -dat op 2 December 1897, omstreeks 11,30 u. voormiddags in de rivier de Waal, onder de gemeente Rossum, op ongeveer 100 meter beneden kilometerraai LXVIII en 280 meter uit den linkeroever, een vaartuig is ge zonken, genaamd Jacoba, groot 306 scheepston, geladen met yzer- en koperdraad en gevoerd wordende door J. Padmos, te Oosterland dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 Stblno. 151) het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van twee dagen na dagteekening der St. Ct(8 Dec,) waarin deze bekendmaking is opgenomen, van rijkswege zal worden opgeruimd. De officier van justitie te Middelburg; verzoekt ons de aandacht cr op te vestigen, dat, zooals wy in 't kort reeds meldden, in den laatsten tijd worden uitgegeven, waar schijnlijk ook hier te lande, valsche bil jetten van 100 frank van de nationale bank van België. Zij zijn gemakkelijk hierdoor te herkennen, dat, wanneer men de biljetten, welke uit twee aan elkaar geplakte bladen bestaan, by de punt in water dompelt, zij spoedig splyten, terwijl ook de buitengewone dikte van het papier opvallend is. Aan de voorzyde is de bruine tint ook veel scherper dan die van de echte biljetten. Alles is grof gedruktbijzonder ook de cijfers van het getal 100. De tot nog toe gevonden biljetten dragen alle de dagteekening 23 Januari 1897. De handel in oesters teBruinisse is dit jaar belangrijker dan het vorige jaar. De vorige week zijn 100.000 stuks verzonden naar de Londensche markt; prijzen varieerden van 20 tot 40 per 1000 stuks. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Vrouwepolder is benoemd mej. A. M. Erkelens te 'sGravenhage. Blijkens bij den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur ingekomen kon. besluit is op f 108.33 bepaald het bedrag der rijksbijdrage, over 1896 toekomende aan het bestuur der Vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Goes, voor hare school aan de Wijngaardstraat aldaar, en zulks omdat de bedoelde school slechts over de maand Januari aan de vereischten der wet vol deed, daar de vereeniging, onder wier bestuur zij staat, slechts gedurende dat tijdvak rechts persoonlijkheid bezat. De raad der gemeente Ossendrecht be noemde tot eersten onderwijzer, met verplichte hoofdakte, aan de openbare school aldaar den heer A. Eggermont van Hontenisase, thans werkzaam te Woensdrecht. LANDBOUW. Dat dr Staring s almanak voor den Neder- landschen Landman met 1898 zijn een en vijf tigsten jaargang intreedt, is wel het beste bewijs dat hij op prijs wordt gesteld door hen voor wien hij is samengesteld. De inhoud is velerlei. Men vindt, benevens de gewone opgaven, die in eiken almanak behoo- ren, in het stevig gebonden boekje een lijst van alle markten in Nederland, een maande- lijksck overzicht van hetgeen er voor den land bouwer, den warmoezenier en den houtteeler te verrichten valt, eene aanwijzing hoe de klok steeds op den middelbaren tijd te zetten is en tal van zaken, op den landbouw en veeteelt betrekking hebbende. Dat wat medegedeeld wordt goed is, staat zeker vast waar directeur en leeraren der rykslandbouwschool hun naam aan 't boekje leenen. Bij denzelfden uitgever, den heer W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, verscheen ook een zeer gemakkclyke agenda voor 1898, waarin, behalve de gelegenheid om kleine notities te maken, ook heel wat dingen, die men zoo dagelijks noodig heeft, worden medegedeeld. De Belgische minister van landbouw, De Bruyn, heeft in de Kamer medegedeeld, dat voor het merken van vee alles gereed is. De volgende week zal men daarmede aanvangen in een kring van 10 K. M. van de Nederland- sche grens. Van af 15 December zal het ver voer van ongemerkt vee verboden zyn, een bepaling, waardoor men het smokkelvee hoopt te weren. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zyn veroordeeld wegensovertreding ijkwet: A. W., J. B., Wemeldinge, M. B., C. v. I., J. O., A. K., Kruiningen, A. G., C. A. V., W. M, v. L., P. Ch. v. S., J. v. D. wed. P. J. M., allen Hansweert, P. B., D. J. v. d. H., A. D., Kapelle, Ch. S., L. J. V., M. de K., S. N. wed. J. S., Ierseke, H. J. H., I. W., M. de V., M. S. wed. P. W., Kloetinge, J. R., J. S., I. v. M. en L. de J., Kattendijke, R. S., M. F. huisvr. van C. B., J. A. v. H., A. H., J. de S. wed. C. D., T. A. v. d. H., allen Goes, ieder tot 0.50 b. s, 1 d, h.D- K. wed. W. de G., Wemeldinge, I. N., Hansweert, A, P., Kruiningen, J. C. H., Ierseke, L. v. L. wed. P. Z., Kattendijke, A. v. W., huisvr. van F. B. G., Goes en M. T. wed. G. J., Kloetinge, ieder tot 2 X 0.50 b. s. 2 X 1 d. h.W. M. huisvr. van J. T., Goes, K. van Y., M. M., en J. M. de K., Ierseke, ieder tot 3 x f 0.50 b. a. 3 x 1 d. h. Verder wegens nachtrumoerA. P. G., Ier seke, tot f 2 b. s. 2 d. h. 3 J. G. v. 't W., 's Heer-Arendskerke, A. M., Nicuwdorp, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.'8 nachts voor anker liggen zonder lichtP. B., Clinge, S. v. E., Hans weert en F. D., Clinge, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. varen des nachts zonder lichtN. v. O., St. Annaland, tot f 3 1>. s. 3d. h.; Btrooperij: C. J. B. en J. F., Biezelinge, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. overtreding drankwetN. M., Krui ningen, tot f 3 b. s. 3 d. h.S. de V. huisvr. van N. M., Kruiningen, tot 2 X 3 b. s. 2 X 3 d. k.dronkenschapJ. P., H- B., Ierseke, A. v. d. E. en M. H., Heinkenszand, A. V., 's-Heer Arendskerke, J. S. en G. B., Ovezande, P. M., Hansweert, C. M. en G.V., Ellewoutsdijk, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.B. de K., 's-Gra- venpolder, A. J., Ovezande, ieder tot ƒ3 b. s. 3d. h.J. v. K., Schore, tot 5 b. s. 3 d. h.dronkenschap bij herhalingJ. B. Ez., Krui ningen, M. v. d. E., Heinkenszand, ieder tot 3 d. h.dronkenschap bp 4e herhalingL. S., Heinkenszand, tot 14 d. h. en dronkenschap bij 9e herhalingP. V., Ellewoutsdijk, tot 2 X 3 weken hechtenis en opzending naar eene rijkswerkinrichting gedurende drie maanden. Crt.) Verschillende Berichten. Op zijn rekwest, waarin mr. G. Blom te Utrecht officieele viering van den 250-jarigen her inner ingsdag van den vrede van Munster verzocht, is hem door den minister van binnen- landsche zaken bericht, dat met belangstelling van zijn wensch is kennis genomen, doch dat geen toezegging kan worden gedaan, dat door de regeering in den geest van het adres zal worden opgetreden. De verloting, verbonden aan de nationale tentoonstelling van nijverheid en kunst,inden afgeloopen zomer te Dordrecht gehouden, zal plaats hebben op 20 December a. s. Door de dames-vereeniging Neerlands Weldadigheid, gevestigd te Utrecht, zal in Januari in de groote zaal van Tivoli aldaar een bazaar worden gehouden ten voordeele der Prins Hendrikstichting. Zij doet daartoe een beroep op den steun van fabrikanten en leveranciers uit alle oorden des lands. De voorwerpen zullen provincies- gewyze worden gerangschikt en jonge dames in de provinciale kleederdrachten zullen ver koopsters zijn. Het lid der Tweede kamer, de heer J. M. Pijnacker Hordijk, zal 27 December eene reis naar Indiö ondernemen en daar korten tijd vertoeven. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zgn te Rotterdam door een wervelwind twee in aanbouw zijnde huizen omgewaaid en nage noeg met den grond gelijk gemaakt. Te Gorinchem zijn Dinsdag avond twee huizen en een hooiberg door brand vernield. Te Velsen waren Dinsdag nacht twee stroopers aan 't jagen, toen door een toeval het geweer van een hunner afging. Het schot kwam in het dijbeen van den anderen tereebt. De gekwetste is dadelijk naar het gasthuis te Haarlem gebracht. Toen een Utrechtsch werkman Woensdag, wegens ongesteldheid, vroeger dan gewoonlijk thuis kwam, was zijne vrouw afwezig, terwijl het duidelijk te zien was, dat,voor het middag maal nog niet de minste toebereidselen waren gemaakt. De man toonde zich hierover zeer ontevreden toén zijne vrouw omstreeks half twaalf uur in de woning terugkeerde. Het ge volg van een en ander was een hevige twist, waarbQ de man zich zoo driftig heeft gemaakt, dat hij op eens zijne vrouw met een of ander scherp voorwerp een steek in de rechterzijde toebracht. Zg verliet daarop ijlings de woning en begaf zicb naar een politiebureau. Daar werd zg verbonden en vervolgens per bran card naar het ziekenhuis vervoerd. De man, die als een oppassend mftn bekend staat, werd door de politie in hechtenis genomen. Te Heusden is een driejarig knaapje, dat bij ongeluk een cent had ingeslikt, aan de ge volgen overleden. Te Liessel, gem. Deurne, geraakte een 2'/j jarig meisje, terwijl hare moeder bniten aan 't werk was, door te dicht bij den haard te komen, in brand. Tengevolge van de be komen brandwonden, overleed zij na een hevig lijden. Te Almeloo is een zesjarig knaapje by het spelen op een giybaantje achterover ge vallen. Hij kreeg een hersenschudding en overleed. Te Venloo is Woensdagnacht een vetsmel- terij door den storm ingestort. In België wil men het zoogen, stadsport niet alleen op de brieven toepassen, maar ook op briefkaartenwie aan een ander in de zelfde plaats een kleine mededeeling heeft te doen zal briefkaarten van 2 centimes kunnen koopen. Te Charleroi werd een meisje van zeven tien jaar, dat zich met een naaiwerk bezig hield, door haar zestienjarigen broer geplaagd. Het kwam tusschen hen tot een stoeipartij, waarbij het meisje haar broer bij ongeluk he vig met een schaar in de borst stiet. De won de was doodelijk, en de jongeling stierf wei nige oogenblikken daarna. Het meisje is waan zinnig van droefheidmen vreest voor haar leven. De Parijsche studenten, die na de jongste senaat8zitting voor bet bureau van de Figaro wilden gaan manifesteeren, zijn door de politie verspreid. De aanvoerder van het detachement, die in de drukte van zyn manschappen ge scheiden werd, is zwaar mishandeld. Te Etampes zullen in den gemeenteraad de stenografen door fonografen worden vervan gen. Wij bewonderen den moed der vroede vaderen, die elk hunner woorden willen doen vereeuwigen. Er komen, vooral van de Engelsche kust van het Kanaal, nieuwe berichten over de ge volgen van den jongsten storm, welke weer heel wat schade heeft aangericht. Peary, de bekende Poolreiziger, heeft op een wetenschappelijke vergadering te Londeu gronden aangevoerd voor de meening, dat de Eskimo's van Chineesche afkomst zijn. Te Maryleborne (Engeland) heeft een deftig uitziende dame terechtgestaan wegens een zonderlinge oplichterij. Zij begaf zich des Zondags, wanneer de stationswachtkamer gratis open staan, naar de wachtkamer le kl voor damesdaar deed zy zieh voor als de vrouw die van de bezoeksters het gewone entree van 1 penny heft, en behield de aldus ontvangen gelden voor zich. De prinses van Leuchtenherg, die te Parijs in het Hotel Continental vertoeft, kwam Woensdag tot de ontdekking dat haar twee broches met brillanten, beide voorwerpen van hooge waarde, waren ontstolen. De beruchte prinses De Chimay is thans met haar Rigo te Kaïro, waar zij gaan wonen. Zij kwamen daarheen nit Hamburg. De Turksche posterijen zorgen goed voor 's lands schatkist. Er worden, wel wat laat, bij zondere postzegels vervaardigd voor de Turk sche postkantoren in het bezette deel van Thessalië. Sedert een paar maanden is men in Ame rika bezig met de vervaardiging van een gouden kruis, dat als Kerstgeschenk aan den Paus zal worden aangeboden, Het kruis, dat met 90 diamanten wordt ver sierd, zal meer dan 100.000 kosten. Een dame in Amerika maakte aanspraak op een deel van de miljoenen van wijlen Gould, op grond dat zy vroeger met den millionair gehuwd was geweest. Toen het proces in hoogste instantie werd be handeld, is de eischeres gedwongen te erken- uen, dat alles bedrog was. Zij zal nu met eenige helpers worden vervolgd wegens hun bedrog. Vergaderingen, Concerten en/.. Middelburg. V r ij d a g 10 Dee. Uitvoering Concordia. Concert- en gehoorz. 71/» n. V r ij d a g 10 Dec. Verg. Kiescollege Ned. Handelmij. Lokaal Kamer van Kooph. raadhuis 3u. Maandag 13 Dec. Voordracht-Van Walsem. Nat.-gezelschap. Gebouw 7u. Maandag 13 Dec. Repetitie Zangv. Tot Oef en Uitsp. Concert- en ge hoorzaal 71/u. Dinsdag 14 Dec. Verg. Middelb. Zieken fonds. Soc. St. Joris 78 u. Dinsdag 14 Dec. Lezing mej. H. Dull, Tent. V rouwenarbeid.ó'eAM/ters- hof 8 u. W 0 e n s d. 15 Dec. Meeting Ned. Vrottwen- bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn Concert- en gehoorz. 8 u. Vrijdag 17 Dec. Soirée Vereen. Soc. Schut terij en Infant. Schuttersh. Zaterdag 18 en Zondag 19 Dec. Tentoonstelling Uit het volkvoor het volk Ncpasr rellen. Kunstmuseum. Dinsdag 21 Dec. Concert Zangver eeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 71/, u. Zaterdag 25 Dec. TooneelvoorstellingOe^w. en Genoeg. Schuttershof, Zondag 26 Dec. Soirée Meubelmakers Schuttershof 8 n.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2