BUITENLAND. FEUILLETON. Se tweelingbroeders. LAATSTE BERICHTEN. een bedrHf, waarin een persoon beneden 16 jaar in de werkplaats arbeid verricht, niet in bezit zijn van eene kaart, en niet te hebben opgehangen een lijst, bedoeld bij de art. 10, 11 en 17 der wet van 5 Mei 1889 (Stbld. no. 48) P. J. P., Middelburg, tot 2 X f 3 b. s. 2 d.h. iedere b.delven naar konijnen zonder toe stemming J. d. V., A. G., D. J., Domburg, tot 5. b. s. 3 d. h.bejagen van gronden, zonder voorzien te zijn van eene daartoe be trekkelijke acteH. J. B., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d. h., verbeurdverkl. schietgeweer, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad 15 s. 2 d. h.vervoeren van door de besmettelijke ziekte het mond- en klauwzeer aangetast of verdacht veeJ. A., O. en W.- Souburg, tot f 10 b. s. 2 d. h.doen vanuit- gravingen in de duinenL. P., W. P., 3. M., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h. Verder wegens het verkoopen van visch te Middelburg vóór de keuring heeft plaats gehad A. H., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.met een niet op riemen oi veeren rustend voertuig anders dan stapvoets rijdenJ. S., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.laten losloopen van een gevaarlijken hond te Middelburg, 3 maal ge pleegd D. K., Middelburg, tot 3 x f 3 b. s. 1 d. h. iedere b.werpen van modder in een femeentehaven te VlissingenJ. B., Middel- urg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.als neringdoende in petroleum in zijn winkel te Vlissingen een grooteren voorraad hebben dan van 20 liter; W. B., Vlissingen, tot f 5 b. s. 2 d. h.als tapper niet zorgen dat zijne lokalen te midder nacht ontruimd zijnM. A. B., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h.; als bezoekers eener tapperij te Vlissingen zich niet voor het sluitingsuur daaruit verwijderenJ. F. A., M. H. J. S., H. B., Vlissingen, tot 3 b. a. l d. h. Ten slotte wegens dronkenschapJ. H. S., Middelburg, G. v. S., Vlissingen, C. C. L., Boom (België), tot f 1 b. s. 1 d. h., J. d. S., R. G. W. K., Middelburg, A. F., J. C. S., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h., L. J. G. S., Vlissingen, tot 2 dagen h., P. K. D., Middel burg, tot 3 dagen h., J. K., zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot eene week h. Vrijgesproken zijnJ. v. W., W. d. K., Mid delburg, beklaagd van straatschenderij. Ontslagen van rechtsvervolging isJ. F. v. d. V., Vlissingen, beklaagd van het als tapper niet zorgen dat zijne lokalen te middernacht ontruimd zijn. Dinsdag werd voor de rechtbank te Amsterdam een aanvang gemaakt met de be handeling van de zaak tegen den tapper L. F. te Boekhorst, zijne huishondster en H. E. van den Dool, beklaagd te zamen en in gemeen overleg in den nacht van 16 op 17 Mei 1897 door N. Exter brand te hebben doen stichten en een ontploffing doen teweeg brengen in perceel 12 in de Staalstraat te Amsterdam, waardoor levensgevaar voor anderen en gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Zooals men zich herinneren zal is Exter tengevolge Van de bij deze ontploffing bekomen brandwonden eenlge dagen na het gebeurde overleden. In deze zaak zijn niet minder dan 74 ge tuigen gedagvaard, waaronder 9 deskundigen. De beklaagden ontkennen, maar v. d. Dool is in zijne verhalen niet erg vast en draait van het een op het ander. Heden ochtend te 10 uren werd het getui genverhoor voortgezet. Een melkboer uit Noordwijkerhout, die zijn melk vervalschte met slootwater, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis in een in zijn omgeving veel gelezen dagblad. De zaak van Heijkens, gewezen president van de Alg. Gron. Werkl.-vereenig ingis naar de openbare zitting der Groningsche rechtbank verwezen. Volgens de Linth. Koerbeeft de recht bank te Roermond gelaat, dat de veel bespro ken en betwiste archieven uit de schuur, waarin zij nu ruim drie jaar verbleven, weer zullen worden overgebracht naar het stadhuis, ineen der voormalige archieflokalen, en dat zij daar zullen worden ontpakt en nagezien door de daarvoor benoemde drie deskundigen. Verschillende Berichten. In eene [te Amsterdam gehouden verga dering van landbouwers uit IJ- en Haarlemmer meer polders, uitgaande van de afdeeling Hout rijk eB Polanen der Hoïl. Maatschappij van landbouw, en geleid door den secretaris dier af' deeling, den heer G. Kruseman, werd in begin sel besloten tot oprichting van eene afdeeling van den bond van bietenverbouwers, gevestigd in Zeeland. Ter eere van de nagedachtenis van den 10. Uit het Duitsch. vxv F. E80HRI0HT. Karei Johan had geen antwoord voor zijn moeder, zij wist alles; dus verliet hij de haven zonder een woord te schry vendoch toen te Cux- haven de loods van boord ging, zag hij duidelijk zijn moeder staan, met de linkerhand op het hart en de rechter aan het touwwerk, het hoofd een weinig voorover, alsof zij luisterde. Hij riep luid: „Ja, ja moeder?" en vloog naar zijn hut. „Wat heeft Karei Johan toch?" vroeg de nieuwe stuurman. „Weet niet; thuis is er zeker een gestorven." Hij knipte een groote lok van zijn bruin haar af en zag dat er een zilveren draad door liep. Hij deed den lok in een couvert en zette er het adres van zijn moeder op. Het was tijd dat hij weer op het dek kwam, de loodskotter zette juist af en hij kon nog net den brief naar beneden gooien. Nu vlood hij als een vluchteling! Het ver raad, dat aan hem gepleegd was, verteerde zijn ziel als een groote schande. Het was niet f.yn geliefde alleen. Zijn broeder had hem heer A. C. Wertheim wil men te Amsterdam een Wertheim-stichting in het leven roepen. Als mede-redacteuren van De Economist zijn opgetreden mr W. A. Reiger, hoogleeraar te Groningen, en mr R. J. H. Patijn, commies griffier der Tweede kamer. Volgens De Tijd werden Maandagavond te Amsterdam op de Prinsengracht bij de Ro zengracht twee meisjes door een onbekend per soon aangesproken met de vraag, of hij niet met haar mede mocht gaan, waarbij hij aan een van haar een stomp in de zijde gaf. Zij werden door hem achtervolgd tot op de Ege lantiersgracht. Nadat zij ergens waren binnengegaan, van waar zij na een tiental minuten vertrokken, troffen zij den man weder aan en ontmoetten in de N. Leliestraat een agent, die hem op haar aanwijzing arresteerde, doch deze agent onder vond van het publiek zoodanig verzet, dat de man ontkwam. De agent werd door het publiek zoodanig opgedrongen, dat hij geen gebruik kon maken van zijn wapenen. Een dergelijk optreden van het publiek maakt de opsporing van dezen vrouwenaanrander er niet gemakkelijker op. Te Amersfoort is een werkman van een dak van een huis gevallen. Een paar uur later overleed hij. Te Zwolle heeft een werkman, doordien een petroleumvat van den wagen viel dien hij vervoerde, een vat over de borst gekregen. Zijn borstbeen is gebroken. Zaterdagnacht heeft er in Dalen (Dr.) een hevige vechtpartij plaats gehad. Een varkens koopman uit De Loo is onder meer over den rug een snede van 29 cM. lengte en 1 cM. breedte toegebracht. Het hoofd was letterlijk gekerfd. Mede zijn ernstig verwond twee zijner dorps- genooten. Oscar Carré is de vorige week nog eens opgetreden en wel te Groningen in het circus- Schumann. Het gebouw was geheel gevuld. De acht Trakhener raphengsten, in vrijheid voorgesteld, herkenden in den ex-directeur blijkbaar den grootmeester in de dressuur. Dezen werden twee kransen aangeboden: een van den senaat van 't studentencorps, en een van den heer Schumann. Herhaaldelijk werd de heer Carré teruggeroepen. Een eigenaardige manier- van straffen houdt een vader te Maastricht erop na. Hij sloot zijn zoon van 14 jaar, die een kruiwagen had stuk gereden, in een kist. De buren, die den jongen hoorden kermen, waarschuwden de politie, welke den jongen, die meer dan 12 uur in de kist had doorgebracht verloste. De vader is verbaliaeerd. Het blijkt dat drie telefoonlijnen tusschen Parijs en Brussel niet voldoende zijn, waarom overleg is geopend over den aanleg eener vierde lijn. De Brusselsche firma Solvay laat te Jemeppe-sur-Sambre een reusachtige fabriek bouwen. Zij zal niet minder dan 10 millioen francs kosten en 30 hectaren beslaan. Beweeg kracht, verlichting, verwarming, alles zal er geleverd worden door electriciteit. Het Leger des Heils aapt niet alleen in titels het militaire leger na. Thans heeft men ook een uniform verandering voorgeschreven. De vrouwelijke heilsoldaten hebben een nieuw hoofddeksel gekregen. In plaats van de be kende hoeden dragen zij nu gedurende den winter astrakan-mutsen, tusschen welker rand het roode lint, dat anders om den hoed ge dragen wordt, komt uitkijken. Over den in ons vorig nommer vermelden sneeuwstorm in Spanje wordt uit Bilbao ge meld dat het verkeer te Robla-Valmaseda dooi sneeuw is gestoord en een trein is blijven ste ken in de sneeuw, welke tot de portieren reik te. De reizigers moesten te voet verder gaar en de brievenmalen mede nemen. Een van Na- vas te hulp gezonden trein bleef ook steken. Verder is Zondag een trein, uit Perpignah naar Spanje gaande, bij bet verlaten van een tunnel door een dwarrelwind uit het spoor ge worpen, zoodat drie goederen- en twee perso nenwagens verbrijzeld werden. Twee wagens van een te hulp gezonden trein ondergingen hetzelfde lot. Als door een wonder leed niemand noemenswaard letsel, maar het verkeer werd geruimen tijd gestremd. Het bericht dat Leasings Nathan der Weise op de Hongaarsche scholen verboden was, blijkt een praatje van de clericalen te zijn geweest. een smaad aangedaan, die hen beiden voor goed vernietigde. Moest zijn moeder, die haar geheele leven besteed had aan het aankweeken der edelste gevoelens, nu dien slag van eigen vleeseh en bloed ondervinden Overdag hield zijn werk hem staande, maar 's nachts, alleen in die nauwe kooi, of onder den fonkelenden sterrenhemel, met het een tonige geruisch van het water, waarin hij duizend vloekende, lachende, spottende stem men hoorde dan liep hij als een wild dier op en neer. De uitdrukking van zijn gelaat was vreeselijk: zijne makkers waren bang voor hem. Zijn kapitein, met wicn hij reeds sedert twee jaar op de West voer, en die hem hoog achtte, vermoedde de waarheid; want in zijn geluk had Karei Johan gezegd dat hij plan had examen te doen en daar hij zich na het ontvangen van dien brief weer liet aanmonsteren, en zoo veranderd was, begreep de man dat er een groot ongeluk was geschied. Hij verleende hem allerlei voor rechten en liet hem de mooie hut, die hij als waarnemend stuurman bewoond had want hij waardeerde niet alleen zijn groote hoedanig heden als zeeman, maar beminde hem ook persoonlijk en zag met weemoed hoe het leed hem getroffen had. Karei Johan at by na niet, dronk niet, sprak niet meer dan noodig was. Nu en dan verscheen hij in den roef, nam zijn bord en verslond een paar kippen. In de wacht to kooi begaf bij zich Taak naar boven, De minister van onderwijs spreekt het zoo be slist mogelijk tegen. Te Hanau zal een nieuwe diamantslij pery worden opgericht, waar voor 100 arbeiders plaats zal zijn. Van de diamantslijpers, die het werk staakten, kunnen slechts de helft weer aan het werk gezet worden, daar het aan ruwe diamanten ontbreekt, welke men uit Amster dam of Londen verwacht. De Engelsche inspecteur van de telegraaf- maatschappij van de Perzische golf is op een inspectiereis op 145 KM. van Jask vermoord. Een te Abazzia overleden Duitsch ge neesheer heeft aan de Berlijnsche musea 100.000 M. vermaakt voor den aankoop van beeldhouw werken. Te Graz wordt een proces behandeld te gen dr Bruno Wille, wegens vergrijpen tegen den godsdienst. Het O. M. vroeg behandeling met gesloten deuren, maar het hof besloot slechts een gedeelte van de behandeling niet in het openbaar te doen plaats hebben. Ook dus een proces dat beter achterwege ware gebleven. Te Jarngo, in de proyincie Havanna, zijn volgens te New-York ontvangen bericht 110 huizen afgebrand. Een niet bevestigd gerucht schrijft de ramp aan kwaadwilligen toe. Volgens opgaaf van 't bureau Veritas zijn in de maand October 1.1. vergaan 134 zeilsche pen, omtrent 3 van welke zulks bij ontstente nis van alle tijding ondersteld wordt. Hieronder waren 2 Nederlandsche. Verder 44 stoomboo- ten, omtrent één waarvan eveneens hoegenaamd niets bekend is, terwijl daaronder niet een Ne derlandsche was. Volgens dr. Lauder Brunton is een uit stekend middel tegen zeeziekte broomkali. Hij neemt steeds 7» of 1 drachme broomkali mee, doet dit in een groot glas spuitwater, en drinkt dit op. Dit houdt hem rustig en vrij van de ziekte, althans gedurende het oversteken van het Kanaal. Volgens hem kan men zonder gevaar dit middel ook gedurende een langere zeereis toe passen men wordt dan wel wat slaperig, maar het 3chaadt niet. De vlucht van het Duivelseiland. De Revue des Revues geeft in haar laatste nummer de vertelling van de vlucht van een aantal politieke gevangenen in het jaar 1856 van hetzelfde Duivelseiland, waarop Dreyfuss woont. Volgens deze schildering heeft het eiland ongeveer s/4 mijl oppervlakte. In 1854 werd het eiland door gestraften met bananen, ko- kosboomen en suikerriet beplant. Doch deze planten moeten weder gestorven zijn. Nog komen er groenten voor en de mais geeft na weinige maanden oogst. De bannelingen op het eiland voedden daarmede het gevogelte, dat zij in groote hoeveelheid fokten en aan het bestuur verkochten. De vlucht werd mogelijk gemaakt, doordat een monsterachtige boom van 32 voet lengte, van de Amazonenstroom komend, op het eiland aandreef. Hij werd door de banne lingen aan wal getrokken, verborgen en tot steunpunt van een vlot gemaakt. Van een vezel achtige plant, die op het eiland groeide, draaiden zij ongeveer duizend voet touw aaneen, maak ten een paar riemen en van hunne kleederen een soort van noodzeil. Zes van de gevangenen maakten gebruik van een korte afwezigheid van de bewakers, om zich op dit hoogst on veilige vaartuig in te schepen. Aan de rest ontbrak de moed wegens het gevaar van de onderneming. Vier dagen dreven de vluchte lingen op de zee rond, op een vijfden dag kwamen zij in de monding van een rivier op Nederlandsch gebied, verlieten hun vlot en be reikten, na verschrikkelijk lijden, door de wil dernis landinwaarts trekkend, een Nederlandsche kolonie. Van daar werden zij naar Paramaribo gebracht, waar de Nederlandsche ambtenaar hen als politieke vluchtelingen behandelde. Op hunnen wenach werden zij naar New-York ingescheept. Het gelukken van de vlucht gaf aan hen, die op Duivelseiland waren achterge bleven, aanleiding om eveneens pogingen tot ontvluchting te doen en het gelukte inderdaad 41 van de gevangenen van het eiland te ont komen. Slechts de laatste groep van veertien werd door een ter vervolging afgezonden schip binnengebracht. (Al. Dbld.) in de mars, en zat altijd aan zijn moeder te denken. Ver, heel ver weg zag hij de gedaante der anderen bewegen, als personen op het tooneel. Hij sloot de oogen voor hen en zocht zijn moeder. Wat was haar gezicht smal gewordenNiet zoo diep bedroefd als voor jaren maar er was nog een andere uitdruk king in een soort van verlegenheid, van schuldbesef. „Moeder, moeder wat moeten wy begin nen Gij hebt hem onder uw hart gedragen, hij is onder uwe oogen opgegroeid en toch is hij een schurk gewordenAch moeder, ik kan u nooit terugzien ik ben bang want de heele schuld, waaronder zij mij doen lijden, staat in alle verschrikking voor mij, alsof het uwe daad en de mijne ware. O moederwelk een schande voor onzen eerlijken naam! welk een brandmerk op ons voorhoofd!" Tusschenbeiden bekroop hem de verzoeking, wanneer hij boven op de ra lag, en de wolken over zich heen zag gaan, om de oogen te sluiten, de armen styt over zijn borst te kruisen en zich een weinig voorover te buigen dan was alles voorbijmaar dan zag hij de smeekende oogen zijner moeder, die de armen naar hem uit strekte. O;! hoe duidelijk zag hij haarNeen moeder wees niet bang ik leef onder de hoede uwer liefde Somtijds was het weer alsof hij zijn geheu gen verloren had en geheel stomp geworden was, zoodat hij slechts werktuigelijk arbeidde, 's Gravenpolder. De tjalk van schipper De Jager te Oud-Vosmeer is in den afgeloopen nacht op den Biezelingschen ham lekgeslagen. Het vaartuig was ongeladen. De man en vijf kin deren, die zich aan boord bevonden, zijn in veiligheid. 's Cravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de minister van justitie, bij de algemeene beraadslagingen over zijne begrooting, betreffende de zaak der ge broeders Hoogerhuis, verklaard den uitslag te willen afwachten van het onderzoek naar de reeds in handen van den rechter-commissaris gestelde aanklacht, wegens meineed, tegen een paar hoofdgetuigen. Van eenige uitbreiding van het recht van revisie is de minister voorstander. De uit Amsterdam uitgeleide anarchisten Biller en Kronaner, over wie de heer Van der Zwaag had gesproken, waren zonder middelen van bestaan. Er is geen zweem van vreemde inmenging in deze zaak. De minister zal steeds eerbiedigen het aloud asylrecht, maar de vreem delingenwet moet streng toegepast worden. De minister verklaarde zich in beginsel voor verzachting van strafbepalingen in zake het burgerlijk huwelijkhij wil tijdelijk het nota rieel examen schorsen en tegelijk eischen van algemeene ontwikkeling voor examinandi, en meer algemeene herziening van de strafvorde ring bij het hoogst instituut en voorwaardelijke veroordeeling. Bij de toepassing der Zondagswet handhaaft de minister de bestaande praktijk in afwach ting van eene nadere regeling. De heer Heldt verdedigde de sociale en zedelijke strekking van het Nieuw-Malthusia- ni8me. De heer Troelstra trok, naar aanleiding der mededeeling van den minister, z ij n e motie in. Bij het verder debat verklaarde de minister aan den heer Lieftinck dat tegen verlotingen voor prijsraadsels maatregelen zullen kunnen worden genomen door partieele wijziging der invoeringswet van het strafwetboek en dat wijziging der boterwet wachten moet op de tot standkoming der voorgenome centralisatie van landbouwzaken. Aan den heer Van der Zwaag gaf de minis ter te kennen dat een onderzoek in de bekende zaak van dr Walburg Schmidt hem geleid heeft tot maatregelen om voortaan eene humane behandeling aan de gevangenen te verzekeren, ook door gevangenisdokters. Het algemeen debat is daarna gesloten. De motie Van der Zwaag inzake Biller en Kronauer is verworpen. Londen. De Times verneemt uit Peking, dat China de eischen van Duitschland inwilligde in de hoop dat Kiaou Tchou dan zal worden ontruimd. Boecharest. De Senaat heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin de verklaring van den minister van oorlog, in antwoord op de interpellatie over de jongste antisemitische betoogingen, wordt goedgekeurd. Berlijn. De regeering van Haiti willigde de eischen van Duitschland in. Bremen. 1400 man marinetroepen, infan terie en artillerie zullen in het midden der volgende maand naar Kian Tchou vertrekken. Madrid. Uit eene officieele nota betrekke- lyk het verhandelde in den ministerraad, blijkt dat nieuwe douanerechten voor Cuba op petroleum en grondstoffen voor gasbereiding zullen worden geheven. De gouverneur van Cuba zal zekere belastingen weder instellen. Verder wordt daarin vriendschap met de Vereenigde Staten geconstateerd, die Jingosen vrybuiters poogden te verstooren. fiarttpriizen van Tarwe en MeeL Woensdag 8 December. Rotterdam. Telegram van dm make lt, dronk en sliep, totdat hij plotseling weer tot het volle bezef van zijn ongeluk kwam en in tranen uitbarstte. Er verliepen jaren. Zijn moeder schreef hem met onveranderde liefde, en het gebeurde wel eens, dat hij na een lange reis een heelen hoop brieven vond. Maar hij schreef nooit meer dan zijn adres en„ik ben gezond". Na zes jaar schreef hij in eens weer een langen brief, vol teederheid en innig verlangen naar haar. De uiterlijke omstandigheden hadden hem de pen, die anders zeker nog lang zou gerust heb ben, in de hand gedrukt. Op het schip was hij nog altijd een stilzwijgende makker en een peinzer, maar toch een onvermoeide arbeider, want hij hield van zijn schip, alsof hem dat het verloren vaderland vergoedde. Reeds meermalen had het zware averij gehad, de lange reizen en het verblijf in heete lucht streken hadden den romp versleten. Zijn on gehuwde kapitein gaf zich meer en meer aan den drank overde reederij bezuinigde op de onderhoudskosten kortom het vaartuig was even ongelukkig als hij. Hij kende eiken spijker en eiken bout van het eens zoo trot- sche schip, dat hij met bijna teedere zorg schoonhield en poetstehij spoorde de tragen tot werken aan —de ruwen tot ontzag, maar alleen kon hij het verval niet tegenhouden. De oogenblikken dat de wakkere timmerman trotsch mocht zijn op zijn, met volle zeilen de laar H. van Randwijk). De stemming op de markt van heden was aanhoudend stil. Prijzen waren weinig veranderd. Dinsdag 7 December. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch fr. 217a. P a r y s. Tarwe flauw; loop. md. fr. 30.70. Pesth. Tarwe onveranderd. Dinsdag fl. 11.94. Maandag fl. 11.92. Berlijn. De tamelijk flauwe telegrammen uit Noord-Amerika hebben hier de vraag sterk doen vermindereneerst nadat voor Tarwe eene grootere, doch voor Rogge slechts eene matige prijsverlaging was ingewilligd, vonden er eenige enkele kleine omzettingen plaats. N e w - Y o r k dis. 967» j .vorigen dag 9574. Chicago 89. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donder d. 9 Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 77a u. V r ij d a g 10 Dec. Uitvoering Concordia. Concert- en gehoorz. 7 7a U- V r ij d a g 10 Dec. Verg. Kiescollege Ned. Handehnij. Lokaal Kamer van Kooph. raadhuis 3 7a u. Maandag 13 Dec. Voordracht-Van Walsem. Nat.-gezelschap. Gebouw 77. u. Maandag 13 Dec. Repetitie Zangv. Tot Oef en Uitsp. Concert- en ge hoorzaal 77a u. Dinsdag 14 Dec. Verg. Middelb. Zieken fonds. Soc. St. Joris 78 u. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 9 Dec. Middelburg, Huizen, Verhulst. 9 Middelburg, Hout, Inboedel, Kouion. 10 Middelburg, Tak. 15 Veere, Middelburg, Hnis enz., Verhnlst. 16 Land, Tak. 17 Middelb rg, Hout, Tak. 17 Oostkapelle, Hout, De Vos 17 Grjjpskerke, Font, De Vos. 20 Middelburg, Inboedel, Rosier. 21 Dcmburg, Hout, Tak. 22 St Laurens, Kaphout enz-, Tak. 22 Westkapelle, Huizen, Loeff. 23 Middelburg, Huizen, Huvers. Algemeen Overzicht. 't Was Dinsdag de tweede groote dag in het bekende schandaal. De antwoorden, Zater dag door de regeering gegeven, hadden hen, die de zaak met angstvallige zorg nagaan, allerminst bevredigd, want veel van wat werd medegedeeld, bleek in strijd met andere, niet minder stellige en even officieele verklaringen. Onder deze omstandigheden had Scheurer- Kestner besloten uit zyn tent te komen, het geen hem al dadelijk een vijandige demonstratie bezorgde van studenten, die, wel verre van met de geestdriit der jeugd den toch zoo edelen strijd voor Dreyfuss te steunen, zich scharen aan de zijde van het anti-semitisch gekonkel. Scheurer-Kestner ving aan met te herinneren aan de reserve, door hem tot dusver in acht genomen, en verklaarde daaraan te zullen vast houden tot het einde van het gerechtelyk onderzoek. Maar de woorden, in de andere kamer gesproken, verplichtten hem eenige in lichtingen te vragen aan den minister van oorlog. „De eerste minister Meline heeft gezegd," zoo zeide de interpellant „dat hij van mij geen enkel stuk heeft ontvangen, en dat hij mij had aangeraden de zaak langs regelmatigen weg ter kennis van den minister van justitie te brengen. Generaal Billot heeft in de Kamer gezegd, dat hij mijn dossier niet kende. Deze uitdrukkingen zijn dubbelzinnig, en dubbelzinnigheid mag in deze zaak niet bestaan Ik heb hem mijn dossier niet gelaten, het is waarmaar ik heb hem al mijn bewyzen onder de oogen gebracht, en alles wat de kracht daarvan versterkt. Ik heb hem gezegd dat ik al mijn krachten zou aanwenden om de gerech tigheid en de waarheid te dienen. Den volgenden dag werd mijn bezoek ge baren klievend, vaartuig, was hoe langer hoe zeldzamer. Dikwijls hadden de averijen of hoogere loonen in den vreemde eene totale verwisseling van bemanning tengevolgedik wijls was de stuurman onder het een of ander voorwendsel weggebleven tweemaal was er zelfs een gestorven en met biydschap nam dan de kapitein Karei Johan in zijn plaatswant hij wist dat het schip diens beste vriend was. En dat schip was hem op zekeren dag, toen zij in Engeland aankwamen, onder de voeten voor afbraak verkocht. Voor den kapitein was bij voorbaat gezorgdhij was reeds den volgenden dag bevelvoerder op een kolenstoomboot, en vond dat het van zelf sprak dat zijn timmerman mee overgenomen werd; deze had echter met het wrakke vaartuig zijn tweede thuis verloren en den eersten nacht op die vreemde stoomboot kreeg hij zoo'n vreeselijk heimwee, dat hij op stond en aan zijn moeder schreef uren lang de openbaring zijner kinderlijke liefde. Yan dat oogenblik af schreef hy haar even druk als aan een bruid, vertelde van de lan den en zeeën, die hij bezocht, en van de men- schen die hij ontmoette. Zij antwoordde uit voerig en knoopte aan de berichten uit haar naaste omgeving allerlei beschouwingen vast over 's menschen lot. „Ook gij mijn zoon zult eenmaal ervaren, dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Dat spreekwoord kent gij toch Vergeet het niet

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2