feuilleton; BUITENLAND. De tweelingbroeders. LAATSTE BERICHTEN. MarUprpzen van Tarie en Meel. zijn. Kunnen de onkosten van vervoer zeven kwartier ver opgewogen worden door het voor deel, dan moet dat toch zeker één uur ver ook kunnen. Nog een ander punt, dat zeker ook niet gering te schatten is, werd door hem aan gevoerd. Hij had dezen avond van eenen land bouwer, bij de voordracht aanwezig, vernomen, dat deze over de halve maand Juni van 6 koeien f 42 had ontvangen, de volgende maand/' 85. Op die wijze krijgt men nog eens geld in handen, en 't is niet hetzelfde of men nu eens een beetje en dan weer wat ontvangt, dan wel ineens eene flinke som. Zoo'n boterfabriek, van dien kant bekeken, leek hem een spaarpotje. De heer Leenhouts verklaarde daarna, dat hij gaarne bereid was eene afzonderlijke spreek beurt te vervullen over zuivelbereiding, een onderwerp, dat hij dezen avond niet had kannen aanroeren. Naar hij vernomen had, verkeerden vele aanwezigen in de meening, dat hij spreken zou over de kunst van boter maken. Hij hoopte echter, dat hij hun met zijne rede voldaan zou hebben, en dankte hen zeer voor tie onverdeelde aandacht, waar-mede zij hem hadden aangeboord. De heer De BruijneDe Die, voorzitter van de afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van landbamv en veeteelt, bracht den spreker zijn dank voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijne taak had ge kweten, en tevens ook aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Teekenen van goedkeuring, die den beiden heeren ten deel mochten vallen, geven onzen berichtgever hoop dat het gehoorde in goede aarde is gevallen. Hij eindigt met nog eene aansporing te rich ten tot de landbouwers onder Ketranehement. Ilem was het totaal onbekend, dat indertijd sommigen hunner hunne melk naar Sluis had den gebracht. Hij weet dus ook volstrekt niet of de gehoorde redenen de eenige waren, die tot terugtrekken hebben geleid, dan wel of er nog andere waren die niet genoemd werden. Maar voor zichzelf overtuigd van het voor deel, durft hij aanraden nog eens een proef te nemen. Bespreken de zui yelbereiders de zaak degelijk, schikken en regelen zij zooveel als en naar noodig is, stellig zal het hun aller voordeel zijn. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens: beleediging van een ambtenaar: W. W., 34j zonder beroep, Groede, tot f 10 b. s. 10 d. li.: mishandeling van een ambtenaarJ. d, B., 34 j., arbeider, Vlissingen, tot 7 d. gev.straf vernieling-. J. v. L., 21 j., werkman, Ter- neuzen, tot 5 b. s. 5 d. h.; landloop crijM. J. d. S., 34 j., vroeger kleermaker, zonder bekende- woon- of verblijf plaats, thans alhier in hechtenis, tot 12 d. hechtenis en 1 jaar en 4 m. opzending naar eene rijkswerkinrichting diefstal met braak en inklimmingL. d. S., 30 j., zonder beroep en zonder bekende, woon- of verblijfplaats, thans alhier in hechtenis, tot 3 jaren gev.straf, met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht: mishandelingW. W. 22 j., landbouwers- knecht, Axel, tot f 10 b. s. 10 d. h.; en niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar K. H., 70 j., landbouwer, Grijpskerke, tot f 5 b. s. 5 d, h. Voor de rechtbank te 'sGravenhage werd Maandag behandeld de zaak van den jongen man, verdacht op den 2Gen October te Leiden het kind, waarvan zijn meisje bevallen was, eerst een uur tusschen kussens te hebben gelegd en het daarna met een touw om liet halsje verder te hebben geworgd, en de moeder van zijn meisje, een 54-jarige werkvrouw, die mede plichtig was. Met een niet te begrijpen bedaardheid vertel de de man de toedracht der zaak. Geld om te trouwen had hij, niet, werk had hij ook niet, en zoo had hij na vooraf beraamd plaa met de moeder van zijn meisje, bet kind vermoord en het daarna, weer met behulp van die vrouw, in een kar bi es met een steen gestopt en het vervolgens in een sloot nabij de Vliet gewor pen, waar het door een jongen bij hetvisschen werd gevonden. Ook de vrouw bekende met een weerzinwek kende kalmte hoe zij had ingestemd met het plan om haar kleinkind te vermoorden en zelf nog een eindje de tasch had gedragen, toen zij 9. Uit het Duitsch. VAN E. ESCHRIOHT. 's Avonds kwam het meisje aan. Karei Johan en zijn moeder ontvingen haar en een arbeider, dien de ouders gezonden hadden om te hooren hoe het was, werd afge scheept met de boodschap„Neen, zij is niet zwart!" De goede man raakte echter zoo in de war, door een postwagen, de koffers en kisten, en die dame in het zwart, met een langen zwarten sluier, dat hij als een pijl uit een boog wegholde en het huis binnen stoof al roepende „Uw dochter laat zeggen dat zij heelemaal zwart is". De oude vrouw lag den heelen nacht te hui len en de opperloods zei: „Zoo iets zou toch jn mijn familie niet denkbaar zijn intusschen zaten in het kleine buisje de drie menschen bij het olielampje en er kwam geen einde aan de verhalen. Jany zat bijna op Jetjes Bohoot, en legde gedurig het hoofdje tegeu den schouder van tante, die zij „Mammy" noemde. Het was verwonderlijk zooveel als die twee vrouwengezichten van elkaar had- en, en verbazend dat een menschcngelaat het samen 's avonds in het water gingen werpen. Het getuigenverhoor bevestigde hetgeen vroe ger over deze treurige zaak reeds werd gemeld. De ambtenaar van het O. M., mr. Van den Brandeler, die de daad van vader en grootmoe der in ai haro afschuwelijkheid teekende als een voorbeeld van het treurige egoïsme, het cynisme dezer eeuw, deed uitkomen dat bier geen enkel argument ter verzachting is aan te voeren. Voor deze afgrijselijke daad meende hij dat een zeer zware straf paste en hij vorderde dan ook de veroordeeling van den man tot 10 jaren en van de grootmoeder tot 5 jaren ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen- Verschillende Berichten. In het weekblad De Amst. (de groene) worden twee portretten van A. C.Wertheim opge nomen, het eene in 1886, het andere in Nov. jl., beiden uit Eigen Maaril. Hij wordt in 't week blad gehuldigd door dr J. A. Levy als politiek man, door mr M. G. L. van Loghem als kunst vereerder en door J. A. Totirs als filantroop. Bij dit laatste stuk sluit zich een woordje aau van mej. Catharina Alberdingh Thijm, waarin zij, namens alle achterbuurtbewoners, getuigt: „Wij zullen hem nooit vergeten." In het jV. v. d. D. van heden wijdt Schimmel een zeer gevoelvol vers aan de nagedachtenis •van den overledene. De heer J. A. van Boven, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oud-Beijerland, is be roepen naar diezelfde gemeente te Loon op Zand. In de Witte Sociëteit te 's Gravenhage is een lid der Tweede kamer, bekend strijder voor landnationalisatie, voorgehangen door twee andere kamerleden, een vooruitstrevend libe raal en een anti-revolutionnair, gedeballoteerd. Weer een staaltje van de kleingeestigheid, die in dezen kring heersebt. Amsterdam, en vooral het li.-K. deel dei- burgerij, heeft wederom een groot verlies ge leden door het onverwacht overlijden van jhr H. C. J. M. van Nispen tot Sevenaer, reet. cent. president der St. Josephs Gezellenvereeniging. De heer J. de Groot te Amsterdam heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin hij wijst op den handel in vergunningszaken, waardoor z. i. het drankmisbruik niet wordt gekeerd, wel bevorderd. Door een vergunning over te laten gaan, wanneer daarvoor twee, drie vergunningen in worden gebracht, zou, meent hij, de han del, waar nu slechts zaken van hand tot. hand overgaan en geen enkele vergunning- wordt opgeruimd, zich kunnen ontwikkelen tot reëel en handel, terwijl zonder nadeel voor den fiscus vele krotten zouden worden op geruimd, groote bouwplannen bevorderd en moderne inrichtingen, nu noodzakelijk in het moderne wereldverkeer, tot stand komen. De Verccniging tot behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland heeft zich opnieuw tot den minister yau finantiën gewend, na reeds vroeger tot 's minister's voorganger het ver zoek te hebben gericht, om wijziging van het reglement voor het meten der binnenvaartui gen. Het verzoek geldt het wijzigen der uni forme aftrek van 40 van den bruto-inhoud voor niet belaadbare ruimte en te willen bepalen, dat de percentage voor passagiersbooten met laadruimte onder dek wordt gebracht op 55 en voor stoombooten uitsluitend voor passagiers vervoer ingericht en sleepbooten op 65 in afwachting eene geheele nieuwe wijze van meten wordt ingevoerd, zooals door 's minister's voorganger bereids in uitzicht was gesteld. Bij het eerste verzoekschrift was een staat overgelegd, aangevende de verschillen in ton nen maat van eenige stoombooten, bij toepas sing van de oude en de nieuwe wijze van me ten, welke loopen van 4 tot -j- 206%. Deze wijd uiteenloopende verschillen toonen duide lijk aan, dat een uniforme aftrek van 40 zooals bij het nieuwe reglement is voorgeschre ven, in de praktijk niet bestaanbaar is. De jeugdige arbeider te Bergen op Zoom, die dezer dagen in een pan met kokende pekel viel, is na een vreoselyk lijden in het gasthuis bezweken. Te Lage-Zwaluwe viel Maandag middag aan een fabriek een baal geperst vlas, die op- geheschen werd, door het breken van een ketting. De baal kwam terecht op een werk man, die meer dood dan levend eronder uit werd gehaald. 'sMaus toestand is hopeloos. zoo mooi kon zijn als dit fijn besneden ovaal, tusschen de twee dikke vlechten ingesloten. Zij sprak slechts gebroken Dnitsch en Ka- rel Johan moest vaak voor tolk spelen. Hij leunde achterover in zijn stoel en keek vol welbehagen naar de groep tegenover hem. Dien avond voelde hij een zaligheid, zooals hij nooit te voren gevoeld had, en die ook nooit terugkwam in al de gelukkige dagen, welke nu volgden. Jany's vader was -nog in Hamburg. Eens schreef hij aan Jetjegij hebt twee zoons wat zou het gelukkig zijn als Jany in een van beiden zin kreeg. Of Jany hen bevallen zal Kan het anders Zij is immers bijna uw evenbeeld en wie had geen zin in u? Het zou mij zeer gelukkig maken en ik geef hun een mooi schip mee op de levensreisIk heb geld en goed en drie zoons, die het helpen vermeel-deren Maar die kleine hoort niet in het blokhuis bij zooveel mannen Dien brief hield Jetje vóór zich. „Wel, Karei Johan", zei de consulsvrouw op zekeren dag tot hem, toen hij voorbij ging, terwijl zij weer met haar klein sleutelmandje voor de deur stond en naar het landschap keek, dat thans in het ijs vastgevroren lag. „Wat hebt gij een mooi logétje doet gij nu nog uw stnnrmansexamen niet Dat zou een vrouw voor u zijnDezen winter is het al een beetje te laat maar doc u den volgenden winter gelden en trouw dan Door het springen eener petroleumlamp is Maaudag te Rotterdam een binnenbrandje ontstaan en een twee en een halfjarig kind ernstig aan armen, gelaat en beentjes gewond. Aan boord van een stoomschip te Dor drecht is een matroos, die het blok van den laadboom smeerde, in het ruim gevallen. Hij werd dood opgenomen. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond een brand in een winkel in de Koning- straat te 'sGravenhage, die zoo snel zich uit breidde dat de bewoners, man, vrouw en kind, die in een achterhuis sliepen, door politie agenten slechts over een muur heen bereikt en gered konden worden. De winkel brandde uit, Te Naarden is in den nacht van Zondag op Maandag een koffiehuis geheel uitgebrand. Te Utrecht is een juffrouw gesnapt, die zich met goed gevolg toelegde op diefstal van kleine artikelen uit galanteriewinkels. Te Kampen is gearresteerd een ruim 70jarige winkelier en lijstenmaker, (lie verdacht wordt tijdens zijn faillissement frauduleuze han delingen gepleegd te hebben. Te Opsterland dronk een driejarig meisje uit een kan kokende koffie. De kleine brandde zich dermate, dat zij kort daarna bezweek. Te Tilburg is een vijftienjarige machinist leerling bij het rangeeren van de stoomtram onder de machine geraakt en overreden. De knaap bleef op de plaats dood. De verdraagzaamheid van sommigen gaat zoo ver, dat zij de onverdraagzaamheid in de hand werken door rechtstreeks of zijdelings hen te steunen, die deze predik en. Op die wijze houdt verdraagzaamheid op goed te zijn. Otto. Ook in het Noorden van Spanje is het spoorwegverkeer op vele plaatsen onderbroken, maar daar tengevolge van de gevallen sneeuw, welke hier en daar twee voet hoog ligt. De bekende Lloyds-boot Kuiser Wilhelm dei- Grosse maakte op haar laatste reis gemiddeld 22.35 mijl per uur, en kwam na 5 dagen en 5 uren te Queenstown. Over een deel van Italië woedt sedert eenige dagen een geweldige storm. Op de reede van Baia zijn niet minder dan 25 han delsvaartuigen gestrandgelukkig werden alle opvarenden gered. Op eenige plaatsen is het spoorwegverkeer gestremd. In verschillende Italiaansche spoorweg- tunnels, vooral die in de Appenijnen, heeft de spoorbaan soms een helling van 1 op 40, ten gevolge waarvan de treinen door twee, dikwijls door drie locomotieven moeten worden getrok ken. Hierdoor heeft zich voortdurend groote behoefte doen gevoelen aan een doelmatige luchtverversching in de tunnels. De tot nu toe genomen proeven tot verbetering hadden weinig- succes. Thans echter is het den heer Saccardo, hoofdinspecteur bij de afd. spoorwegen van het Ifcal. ministerie van openbare werken, gelukt een oplossing van de vraag te vinden. De Oesterr. Eisenbahn Zeitang geeft een korte be schrijving van zijn systeem. Door een aan den ingang van den tunnel aangebrachte ven- tilatie-inrichting wordt in den tunnel zelf op kunstmatige wijze een trekking veroorzaakt. De luchtstroom wordt door een zich aan den omtrek van den tunnel bevindende smalle ringvormige opening ingeblazen, waardoor de in den tunnel aanwezige luchtkolom wordt meegevoerd. Het systeem Saccardo is met bijzonder gunstig resultaat beproefd bij den spoorwegtunnei van Pratolino op de lijn Bo- logna-Pistoja. Die tunnel heeft een lengte van 2727 meter en heeft in zijn geheel een helling van 24 Een drukfout In de copy voor een Engelsch tijdschrift kwam de uitdrukking voor O tempora, O mores 1 De zetter maakte er van: „O Tennyson, 0 Mozes." Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaats. Voorwerpen. Iafor maliën 9 Dec. Middelburg, Huizen, "Verhuist. 9 Middelburg, Hout, Kouion. 10 J/liddelburg, Inboedel, Tak. 15 Veere, Middelburg, Huis enz., V erhulst. 16 I^nd, Tak. 17 Middelb rg> Hout, Tak. 17 Ooslkapelle, Hout, De Vos. 17 Grijpskerke, Hout, De Vos. 20 Middelburg, Inboedel, Rosier. 21 Dimburg, Hout, Tak. 22 St Laurens, Kaphout enz, Tak. 22 We6tkapelle, Huizen, Loeft binnen het jaar." Hij lachte, knikte, stotterde en ging verder, eerst vlug, maa.t hoe langer hoe langzamer, alsof zijn voeten verlamden. Ja, ja het werd tijd niet dat hij stuur man werd, neen Maar zij moest zijn vrouw worden en daarom zou hij examen doen. Hij liep regelrecht naar het marinedepartement en vroeg alle inlichtingen. En toch hij kon het niet helpen hij had zoo graag zoo voort geleefd, met haar en moeder, in het kleine huisje. Zoo stil, eenvoudig en gelukkigNie mand bemoeide zich nu met hen. Zij hadden tijd voor een goed boek of een ernstig gesprek en voor allerlei scherts, 's Avonds, als de vrouwen met haar werk bezig waren, las hij voor. Nooit waren zij door eenig vast werk aan uren gebonden. Zij waren van niemand af hanke- lijk, zelfs niet van een dienstbode. Dat zou nu alles anders worden. Als hij stuurman en daarna kapitein werd, moesten zij grooter wo nen misschien gingen zijne vrouwen dan geheel op in het huishouden, zooals de oude lui in de Loodsstraat en zoovele andere fami lies, die hij kende en die nooit tijd hadden om een goed boek te lezen of een denkbeeld te bespreken. En in die rusteloosheid verloor1 men ten slotte de geschiktheid om zich buiten den kleinen kring te bewegen, waarin men als in een tredmolen voortgedreven werd. Ja, indien hij als Leopold alleen aan zichzelf ge dacht had, dan kon hij nu in eens ti ouwen maar hoe zo» het dan met moeder gesteld 's Gravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de begrooting voor buitenlandsche zaken aangenomen met 55 tegen 3 stemmen. Daarna werd de beraadslaging aangevangen over de begrooting voor justitie. De heer Van der Zwaag interpelleerde den minister over de uitzetting van Biller en Kro- nauer en betoogde, dat onder internationalen invloed de vreemdelingenwet van 1849 ten hunnen aanzien is toegepast met miskenning van het beginsel der vrijheid. Hij vroeg of de miuister voortaan dien in vloed zal weren, in het belaug van het. rustig verblijf van vreemdelingen, die middelen van bestaan hebben. De heer Travaglino wilde herziening van de wet op het notarisambt tot keering van den toevloed van candidaten. De heer Willinge betoogde de urgentie eener regeling, vervangende de hechtenis wegens provinciale en gemeentelijke belastingwetten en wijziging van de strafvordering in den geest van het vorig ontwerp, benevens eene alge- meene regeling betreffende het venten van ge drukte stukken. De heer Harte wilde, met behoud van het beginsel van het burgerlijk huwelijk, de betrek kelijke strafbepalingen schrappen of wijzigen, waarmede de heer Van Basten Batenburg instemde. De heer Harte wilde voorts het recht van revisie van strafvonnissen uitbreiden, ter voor koming van gerechterlijke dwalingen. Dit in verband brengende met de zaak van de gebroeders Hoogerhuis, achtte hij hun recht matige veroordeeling vaststaande, maar wilde hij gelegenheid geven tot vervolging- van hen, die anderen betichten. Door den heer Troelstra werd zeer uitvoerig betoogd dat na de veroordeeling der gebroeders Hoogerhuis feiten aan 't licht gekomen zijn, die de onschuld der veroordeelden in rechten kunnen bewijzen en de schuld van later aan gewezenen bewijzen. Door hem werd een motie voorgesteld om den minister te verzoeken alsnog de mogelijk heid en de wenschelijkheid eener revisie van het gewezen arrest in gunstige overweging te nemen. De heer Bouwman wilde wijziging van de wet op het notarisambt. De heer Lucasse wilde herstel der doodstraf; verder wilde hij bordeelen verbieden en scha deloosstelling wegens preventieve hechtenis alleen verleenen, wanneer de onschuld geble ken is. Ook wenschte hij betere bepalingen in het belang der voogdij bij tweede huwelijk. De heer Mackay achtte eenheid der wet geving noodig voor de toelating van vreemde prostituees en wilde voorts wijziging om rechts kracht te geven aan verstek-vonnissen inzake de drankwet. De heer Roessingh bepleitte de billijkheid van het stelsel van voorwaardelijke veroor deeling. De Kamer zal de volgende Zaterdagen, Maandagen en Donderdagen ook des avonds vergaderen. De heeren Lucasse en Brummelkamp verlang den dat de regeering krachtig tegenga de propaganda voor het Nieuw-Malthusianisme. De heer Smeenge vroeg eene betere regeling van de voogdij, betere belegging van gelden van minderjarigen, ook op de rijkspostspaar bank. Shanghai. De Duitschers hebben te Kia- oehan 18 mijlen baai bezetde Chineezen zijn teruggetrokken. Petersburg. Von Mohrenheim is ontheven van den post als gezant te Parijs hij blijft lid van den Rijksraad. Maandag 0 December. Antwerpen. Tarwe kalm. Amerikaansch fr. 21'I,. zijn? Zou zij dan dezelfde hebben kunnen blijven? Die onvergelijkelijke moeder, met hare groote liefde voor hem en zijne liefde voor haar? Neen, geen aardsche goederen, geen geluk, niets kon hem ooit doen wen- achen of hopen dat hij zijn leven anders besteed had, dan voor haar geluk. Dienzelfden middag, na het eten, zei hij „moeder, wat zegt gij er van, ik zal mijn stuurmansexamen nu toch maar doen." Zij ontstelde even en koek vragend van Jany naar Karei Johan. Waren zij het reeds samen eens? Zij zag: „Neen!" maar begreep toch zijn gedachtengang. „Ja, ja,: mijn jongenzoo'n eenvoudig beroep, dat voor uw vader en mij goed genoeg was, zal u wellicht niet altijd voldoen. Hij had in zijn jeugd weinig geleerd en wij wensch- ten geen van beiden dat hij zich later zooveel inspande om dat in te halen. Wij waren tevreden en meer was er niet noodig om ge lukkig te zijn; maar voor u is het zeker heter dat gij een betere betrekking zoekt. Dat is 's werelds loop, mijn jongen. Op zekeren dag klopt het noodlot aan de deur der tevredenen en verschuift alles het is veel beter dat zij niet op dat kloppen wachten, maar zelf de omstandigheden veranderen. Kijk het komt mij niet onverwachts". Zij zag hem vol liefde aan en met een instinctmatig voorgevoel van smart en angst viel bij voor haar op de knieën, verborg zjjn P a r y s. Tarwe kalmloop. md. fr. 30.80. Pesth. Tarwe bij waggon 5 kr. lager. Maandag fl. 11.92. Zaterdag fl. 11.98. B e r 1 ij n. Aanleiding tot eene verbetering was in de buitenlandsche berichten nauwelijks te vinden, maar de tarwe- en roggeprijzen heb ben zich hier toch kunnen handhaven, hoewel de omzet zeer beperkt was. De lust tot ver- koopen was zeer gering. New-York dis. 95s/4vorigen dag 96. Chicago 89*); 88. 96 op ueiv atyle-coutract. VergaderingenConcerten enz. Middelburg. D o n d e r d. 9 Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 7 Va u. Algemeen Overzicht. Verscholen onder een reeks andere berichten, weggestopt als een feit zonder eenige betee- kenis, heeft men in bijna alle bladen de paar regels aangetroffen, dat de vrede in het Oosten van ons werelddeel is hersteld. Geen blad, dat tot de leidende organen behoort, heeft het der moeite geacht aan deze tijding beschou wingen vast te knoopen. Voor een deel is dat zeker het gevolg van de omstandigheid, dat juist dezer dageu zoo groote vraagstukken aan de orde zijnde Dreyfnsszaak, welke spreekt tot de harten, voor zoover de politieke zijde van het schandaal niet den banneling van het Duiveleiland doet vergeten de crisis in Oostenrijk, waar achtereenvolgens twee hoofdsteden in oproer kwamen, de invloeden welke met bezorgd heid doen blikken naar wat de beide landen aan weerszijden van de Leitha samenhoudt, de reusachtige worstelingen op industrieel ge bied aan de overzijde van de Noordzee. Dat alle zijn onderwerpen, welke meer de aandacht trekken, ook omdat zij nog iets nieuw» in zich bevatten, dat de aandacht boeit en doet vragen wat daaruit zal voortkomen, Maar het slottafereel dat te Konstantinopel werd afgespeeld, bood niemand meer iets nieuws, zelfs geen uitzicht op een der vele verrassingen, waaraan het Oosten ons zoo langzamerhand heeft gewend. Vandaar dat het politiek belang van de vredesonderhandelingen gelijk nul was. En daar de oorlog, of liever het oorlogje, al zoo lang achter ons ligt en zoo weinig bloed heeft geëischt, is het natuurlijk dat de vrede niet met zulk een jubel werd begroet, als onder alle andere omstandigheden wel het geval was. En hg dit alles komt nog deze overweging dat, hoe de toestand in het Oosten ook zijn moge, of de toestand oorlog of vrede heet, een normale verhouding toch niet mogelijk is, en het gevaar, dat het schrikbeeld van alle mogendheden is, blijft bestaan. Vandaar dat, als wij een oogenblik stilstaan bij het sluiten van den definitieven vrede, dit minder is om het belang der zaak, dan wel om in het licht te stellen, waarom dit feit bij uit zondering een van ondergeschikt belang is in zoo fel bewogen dagen als deze. In elk opzicht staat het nfloopen dezer onderhandelingen achter by de andere vredes onderhandelingen, welke te Londen worden gevoerd tusschen de machinefabrikanten en hunne werklieden. Want de overtuiging wint veld, dat de verdaging van de conferentie gelijk staat met een geheele mislukking van het over leg. In dat geval zouden de opofferingen welke door 200.000 arbeiders, veelal hoofden van ge zinnen, gedurende maanden zijn gebracht, ver- geefsch zijn geweest, evenals de reusachtige sommen welke tot ondersteuning der strijden den werden bijeengebracht. Zekerheid bestaat natuurlijk eerst Maandag a.s., als door de leden der betrokken syndicaten is gestemd. Over den afloop dezer stemming ia niets te zeggen. Enkelen wijzen op de uitgeputte kas der stakers, terwijl het niet te wachten zou zijn dat de andere vakvereenigingen op den duur zoo groote offers zullen brengen. Maar anderen weten mede te deelen, dat een buitengewoon congres van bestuursleden der Trade Unions aanstaande is, waar over de regeling van de voortzetting van den strijd zal worden beraadslaagd. Dat de Trade Unions zich hiervoor spannen hoofd in haar schoot en weende. Zij streek met de hand over zijne bruine lokken en sprak zacht„Ja, ja, mijn zoon zóo komt het geluk het kost ons ook altijd tranen." Jany was opgestaan en stond naast zijn moeder. Eensklaps, liy wist niet hoe het kwam, sloten zich zijne armen om haar heenzij boog zich over zijn opgeheven gelaat heen en kuste hem. Nu waren zij verloofd. Als in een roes vervlogen do eerstvolgende weken vol zaligheid. Zij waren vroolijk, ge lukkig, tevreden en alsof het toeval hun gun stig wilde zijn, vertraagde Leopold zijn thuis komst, zoodat Karei Johan hem voor zijn ver trek niet meer zag. Tegen Kerstmis zeilde bij van Hamburg uit, zooals bij al zoovele jaren gedaan had, naar de Westindische eilanden. Het speet hem bijna, dat hij zich voor zoo'n lange reis had laten aanwerven, maar hij wist dat hij zonder lange voorbereiding niet door zijn examen zou komen, en hij wilde zijn hoogmoedigen broe der liever niet ontmoeten voor dat hy zijn hoogeren rang bereikt had en voor zijne liefde mocht uitkomen. De laatste avond brak aan, zijn goed was vooruitgezonden en zij zaten voor het laatst bij elkaar. Moeder was bgzonder stil en schrikte op, toen haar kinderen tot haar spraken. Karei Johan wist dat zy meer dan ooit bij haren overledene man was en vroeg teeder„Wat hebt gij gedroomd moederlief?" „Dat laat zich niet vertellen", zei zy„ik

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2