BUITENLAND. FEUILLETON. De tweelingbroeders. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. M\wm ra Tarwe ea Meel. vau 1 tot 5 jaar 3, van 5 tot 10 jaar 1, van 20 tot 25 jaar 1, van 30 tot 35 jaar 2, van 50 tot 55 jaar 1, van 60 tot 65 jaar 1, van 65 tot 70 jaar 2, van 70 tot 75 jaar 2, van 75 tot 80 jaar 2, en van 80 tot 85 jaar 1. De ziekten der overledenen waren hersenont steking, longtering, longontsteking en nierziekte ieder 2, en verder levenszwakte, bloedziekte, mazelen, stuipen, slepend longlijden, hart- en vaatziekte, buikgezwel, darmscbeur, kinder- diarrhoea, suikerziekte, en schedelbreuk ieder 1. Zaterdag kwam de trein te laat te Queens- boro' pier aan, zoodat de dagboot Nederland niet op tijd kon vertrekken en met eene kleine vertraging te Vlissingen arriveerde. Met een extra-trein, die te 6.25 uur vertrok, werden mail en passagiers doorgezonden. Aan het strand te Domb ur g zijn aange spoeld twee pakjes met brieven en portretten In het eene zijn de brieven gericht aan Yens Landgraff, bark Adèle Sabme, Norsk Swensk consul Rotterdam. In het andere aan 2d styrmanLars Johnsen, bark Adèle SabineNew-C'astl upon Tyne, England. Door Gedeputeerde Staten is afwijzend beschikt op het adres van veehandelaars enz. om bij den steiger van Borssele een vee stal te bouwen. Jammer voor de verzoekers en het vee dat de beslissing ongunstig moest uitvallen, waarom het te hopen is dat particu liere krachten zullen worden aangewend om in de leemte te voorzien. Zaterdag tegen den avond hebben twee jongens van vijf en zeven jaar in den Poel nabij Goes, doordien zij een vuurtje wilden maken, een hooischelf in brand gestoken. Spoedig schoot men toe, waardoor het gelukte een deel van de schelf te behouden. 's Avonds was er nog een schoorsteenbrandje in de Nieuwstraat te G o e s. De bewoner doofde zelf de vlammen. Bij het jagen in den 'Wilhelminapolder is een witte haas geschoten, wat zeker tot de zeldzaamheden behoort. Bij de door de vereeniging ünitas te Colijnsplaat gehouden inschrijving voor 16720 KG. maisen 10.000 KG. katoenzaadmeel, alles franco op den wagen (haven aldaar) is de levering gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Kole aldaar, de mais a 4.05 de 80 KG. en het katoenzaadmeel ji-ƒ7 de 100 KG- De heer Bijl, gemeente-architect te Zierikzee, heeft tegen 1 Jan. e. k. zijn eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Door bewoners en eigenaren van gronden in den S«s(Mt«a-polder is, onder dagteekening van 1 December, een adres gericht aan den raad van St. Annaland, waarbij hoofden van huisgezinnen, wonende in den SKs<wma-polder en aan de Noordzijde van den Molendijk, de Kaai, alsmede eigenaren van gronden in ge noemden polder, te kennen geven dat zij met bezorgdheid de toekomst te gemoet gaan voor hun persoon, have en goed, met het oog op den slechten toestand van den Schenkeldijk als zee wering, nu het bij vernieuwing gebleken is dat de waterstaat geen voldoende maatregelen genomen lieèft, om genoemden dijk, na den storm van den 19 Juni dezes jaars, in een beteren staat van water keering te brengen, opdat zich geen onheilen als bij den aangehaalden Juni storm zouden herhalen. Zij verzoeken voorts de hulp van den raad dat door zijn tussehenkomst bij de Hooge regeering wordt aangedrongen om den Schenkeldijk in een beteren staat van tegenweer te brengen als tot nu toe het geval is, opdat de veiligheid van 400 inwoners met 38 huizen en 10 graan schuren voor het gevaar van doorbraak worde beschermd. Aangezien het bestuur en de dijkraad on machtig zijn om hunnen invloed te doen gelden tegenover den waterstaat,vertrouwen adressanten op de middelen door den raad aan te wenden om het gevaar dat hen dreigt af te wenden. Ten slotte wijzen zij den raad op de ellende, welke een mogelijke doorbraak tengevolge hebben zou, wanneer 200 menschen van huisvesting werden beroofd om aan de lief dadigheid van de burgerij te worden overgelaten- Heden wordt uit S t. P h i 1 i p s 1 a n d een rekwest verzonden aan den minister van wa terstaat enz., onderteekend door 42 belang hebbenden, waarbij verzocht wordt voor die streek een betere postregeling in te voeren. 6. Uit het Duitsch. vax E?. ESOHRIOHT. Zij loopen weer gearmd in een lange rij, en kele zwaaien heel erg en geen hunner is vast op de beenen. Zij jodelen en zingen en schreeu wen en trekken en porren elkaar, rechts en links het liefst sloegen ze alles kort en klein. De lichten aan de haven dansen voor hnnne oogen. Zij komen in een buurt van hooge huizen en smalle stegen. Onder het schelle licht der lantarens staan weer meisjes, die als roofdieren op hen aanvallen, en in een oogwenk verdwijnen zij twee aan twee tus- schen de huizen door, en bereiken een soort van binnenpleintje waar weer aan alle kanten muziek klinkt uit afschuwelijke spelonken, waar in een verpestende lucht van petroleum en drank, violen en barmonika's de woeste dansen begeleiden. Als een wilde kat omklemt een der danseressen Karei Johan, totdat hij haar in een dicht gedrang van zich afduwt en wegloopt. Buiten gekomen, voelt hij hoe hij wankelt, maar hij verzamelt al zijn geestkracht ora op de been te blijven. Hij houdt van muziek, wijn en ook van vrouwen maar KERKNIEUWS. Wekelijksehe opgaaf betreffende de Ned- herv.kerk. Beroepen naarRenesse -en Noordwelle Th. H. Ph. Papenrecht, cand.; 's Heerenhoek en Borssele en Durgerdam (toez.) H. J. F. Keers. cand.; Cortgene A. Timmerman te Terneuzen; Sas van Gent (2e maal) J. Domela Nieuwen huis te Ostende (België); Nieuwvliet II. van Essen, cand.; Peperga, Oosterwolde en Foch- teloo A. H. Scholte, cand.; Woudsend c. a. J. Vermeer Az. te ZwolleWognum (N.-H.) J. Busch Keizer te Dwingeloo; Uitwijk c. a. J. B. Moorrees, cand.; Tjerkgaast A. G. F. Smit te 't WoudLoon op Zand J. A. van Boven te Oud-Beierland; Ilornhuizen c. a. H. Buis kool, cand.; Oene (Geld.) H. J. Bisperink te Waspik; Zevenhuizen J. Bolman, cand.; Nieuw- Beierland H. H. JJnzonides, cand.: Staphorst W. Zijlstra te Waddinxveen c. a.; Wezepe en Hoornsterzwaag c. a. (toez.) D. van Lonkhuyzen, cand.; Herkingen (Flakkee) A. van Veldhuizen, cand.; Hindeloopen A. Daran, cand.; Ooster- haule en Nijega J. Bolman, cand.; Niekevk en Oldekerk c. a. (toez.) J. J. Talens, cand.: Krimpen aan de Lek A. ten Haven te Pols broek Harderwijk Hoekstra te Heterenen naar Gaastmeer e. a. E. Prinsen te Oostwold. Aangenomen naarNijehaske door H. G. Roozeboom te EikerzeeWilsum bij Kamden door G. II. Locher, cana.; Schermerhorn door O. G. Bach, gep. O.-ïnd. pred. te Den Helder Asch door A. Daran, cand.; Capelle aan den Usel (toezdoor J. Doorenbos te Barneveld 't Zandt door P, van Binnendijk te Obergum en naar Molkwerum (toez.) door A. van Veld huizen, cand. Bedankt voorWilhelminadorp door W. A. Eerbeek, cand.; Vlijmen en Hedikhuizen door D. J. Veen te BergharènSiddeburen door S. Datema te MurmerwoudeWormer c. a. door D. II. Blanken te OostzaanHuizen (N.-H.) door J. W. H. Kalkman te Woerden; Garst- huizen door II. II. IJnzonides, cand.; Rijsoord door dr E. J. W. Posthumus Meyjes te Hei- nenoord Meteren door D. den Breems, cand.: Surhuizum door W. Hulsbergen te Slochteren; Hennaard door J. Bolman, cand.; en voor Streefkerk door G. B. Ilospers, cand. Gereform. kerken. Beroepen naarBleiswijk F. W. Sluiter te Maassluis; en naar Giesenaam (aid. B) C.Ste- ketee te Ridderkerk. Aangenomen tiaar: Kalamazoo, cl. Michigan (N.-A.) door F. Fortuin te Hilversum. Bedankt voor's-Gravenhage door J. Von- kenberg te Voorthuizen. In dc Zaterdagmiddag te Breda gehouden raadszitting is, na driemalige stemming en daarna met loting, benoemd tot leeraar en directeur aan de hoogere burgerschool aldaar de heer B. W. Mondt. Volgens de N. R. Ct. bestaat het plan het bureau van den ingenieur der tractie der staats spoorwegen te 'Tilburg te verplaatsen naar Breda. Het bestuur der tooneelvereeniging Aduindo te Amsterdam heeft den door die ver eeniging uit te schrijven grooten tooneelwed- strijd voor Noord- en Zuid-Nederland bepaald op 30 April, 7 Mei, 14 Mei en 28 Mei 1898, in het gebouw Maison Stroucken. Prospectussen zijn op aanvrage verkrijgbaar bij den speciaal-seeretaris, den heer S. v. d. Kar, Rapenburgerstraat 132, Amsterdam, terwijl de inschrijving is opengesteld tot 15 Januari 1898. Te Roosendaal is iemand door een trein overreden en op slag gedood. De man had de onvoorzichtigheid onder de afsluitboomen van den overweg door te loopen, juist toen de trein voorbijreed, zoodat het ongeluk geheel aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. Te Rotterdam is in een eau-de-cologne- fabriek in den Houttuin door onbekende oor zaak brand ontstaan. Het beneden gedeelte is uitgebrandmet vijf stralen werd het vuur in eén uur tijds gebluscht. Zaterdagochtend is te Amsterdam in de Pontanusstraat een vijtjarig meisje, even door de ouders alleen gelaten, door het spelen met lucifers in brand geraakt. In het burger- ziekenhuis is het kind aan de gevolgen over leden. Zaterdag middag heeft in een perceel aan de Kinkerstraat te Amsterdam een brutale dief stal plaats gehad. Op den zolder hing de wasch van man, vrouw en negen kinderen te drogen. Deze geheele wasch, die voor die menschen geen geringe waarde vertegenwoordigt, is totaal verdwenen: niets hebben de dieven laten hangen De zolder was gesloten, zoodat men vermoedt, dat de dieven zich langs de brandgang toegang hebben verschaft. zoo niet neen zoo nietWat kunnen vrouwen ontzettend zijnEn toch zijn zij ook eenmaal onschuldige kinderen geweestcd hadden lieve vrouwen en moeders kunnen worden zooals zijn moeder. Zijn moeder. Hij schaamt zich bijna in die omgeving aan haar te denken en toch is die gedachte zijn red ding. „Kom möe! zegt op dit oogenblik een ander mooi meisje en ziet hem smeekend aan. Een paar minuten vroeger zou hij misschien bezweken zijn nu niet neen, nu niet en hij snel met een vloek heen. Voor van daag is het meer dan genoeg en hij keert terug naar zijn schip, zijn toevluchtsoord. Hij heeft nog een hecle boel van zijn eigen geld en dat der anderen gered. Nu had hij veel vrijen tijd en kon aan zijn moeder schrijven neen van daag niet! Dus haalde hij zijn viool voor den dag en speelde de nieuwe melodieën, die hij gehoord had. De uren verliepen snelhet werd leven dig op de naburige schepen, ook zijne kame raden kwamen tenig. Zij brachten een ge- Wonde mee, met eon'verbonden hoofd, bont en blauw geslagen. Zij waren allen beschonken, maar bielden zich toch .overeindhet ongeval met den kameraad en de algemeen e vechtpartij, waarbij zij ten laatste 'met den gekwetsten slechts Joor een o.yerhaasfe vlucht, aan de politie waren ontkomen, Lad lien grootendeels ontnuchterd. Nu was het zaak het slachtoffer voor den kapitein te verbergen. Hij werd bij Te Winschoten is Vrijdag op bet terrein van de in aanbouw zijnde fabriek van ijzer werken, een werkman onder een der zand wa gens geraakt en tusscbcn de rails zoodanig be kneld geraakt, dat men voor zijn leven vreest. De vorige week ging de zoon van een landbouwer te Soesveld met een paard voorbij een boerenhoeve, waar juist een varken ge slacht werd. Door het geschreeuw van het var ken werd het paard schichtigde geleider van het paard kreeg een hevigen slag tegen hoofd en borst, waaraan hij een paar dagen later overleed. Knoeierij in den botevhandel. Te Rot terdam is in den boterhandel de concurrentie zoodanig toegenomen, dat in enkele winkels op een pond botér(?) van 40 cents, twee pond wordt toegegeven. Wat zal dat voor een smake lijk surrogaat zijn? Dokter: Uw digestie is geheel en al in de war. 't Schijnt, dat je zeer onmatig geleeft 'hebt. Patient: Goede hemel, ook dat nog. En ik heb drie dochters op de kookschool de laat ste zes maanden. De treurige waanzin-epidemie te Brussel houdt nog steeds aan. Zoo werd Zaterdag bij een huwelijksmaal de oom der bruid plotseling krankzinnig, hetgeen daaruit bleek, dat bij alles kort en klein ging slaan, en hen, die hem dat wilden beletten, door bijten en slaan afweerde. Zaterdag heeft te Gent een vreeselijke vamp plaats gehad. Bij het schoonmaken van den winkel van een apotheker, die sedert eenige weken met een gebroken been te bed lag, liet een vrouw een fleseh met ether vallen, waardoor een geweldige ontploffing ontstond, en de apotheek in een oogwenk in vlammen stond. De vrouw riep haar man toe zich te redden en viel zelf flauw te midden der vlam men. De schoonmaakster weigerde, toen de buren toesnelden, het huis te verlaten, daar haar kind van tien maanden boven lag, zoodat men de ongelukkige naar buiten moest slepen. Na het blusschen van den brand werd het kinderlijkje geheel verkoold gevonden, terwijl de beide vrouwen zwaar gekwetst waren. Het dikwerf heftige debat, dat Zaterdag- in de Frausche kamer plaats had, heeft geleid tot een duel tusschen Joseph Reinach en Mil- lerand, die allebei tweemaal misschoten. Waarover al polemiek gevoerd wordt In het zeer rechtzinnige Engelsche kerkelijke blad, dé Guardianis in den laatsten tijd een warme discussie gevoerd over de vraag of de ezel van Bileam werkelijk gesproken heeft. Ex- waren er, die het met klem volhieldenanderen meenden, dat inen het allegorisch moest opvat ten, en hielden het er voor, dat de ezel zijn meester slechts met „sprekende" oogen had aan gezien. Op de Höngaarschc scholen is het lezen van Lessings Nathan der Weise verboden. Te Stockholm moest zekere vrouw Frö- ken Fagerskiold als getuige geboord worden in een zaak tegen gravin Taube, beklaagd van haar man te hebben vergiftigd. Zij verscheen evenwel niet ter terechtzitting, daar zij den vorigen avond door een anoniem schrijven op straat was gelokt en met messteken ernstig verwond. Zij ontving ongeveer 16 wonden. De president der rechtbank ontving een schrij ven met haar naam geteekend, waarin gemeld werd dat zij zich van kant maakte, omdat zij zelf graaf Taube vergiftigd had. Dit schrijven is evenwel valsch. De zaak maakt te Stock holm groot opzien. De door het» Engelsche schip Sietonus geredde equipage, acht koppen van de te Noord- wijk gelande bomschuit Petronclla en Johanna is behouden te Sunderland aangebracht. De reederij ontving hiervan telegraphisch bericht, onder bijvoeging: schuit en jongen zijn weg. In den woestijn tusschen Berber en Souakiih is een bron ontdekt, welke goed water bevat. Voor het handelsverkeer is deze ontdekking van veel gewicht, daar het karavaanverkeer er door vergemakkelijkt wordt. Voedzaamheid van Suiker. Indenjong- steu tijd is veel gesproken over de voedzaam heid van suiker. Men weet hoe die leer zelfs ten opzichte van het Indische leger werd of wordt toegepastmen geeft den soldaten bij vermoeiende marschen klontjes suiker. Een Amerikaansch geneesheer, dr. Pardy, is echter van oordeel, dat suiker, ze moge dan den stuurman ziek gemelddeze onderzocht hem en wist genoeg. „Niet meer van boord hier te landewas voor ditmaal de zachtste strat. Ja, ja, Karei Johan had zijne makkers lief al die oude verweerde kerels, die tot aan hun dood toe kinderen blijven, zoodra zij geen dek meer onder de voeten hebben. En altijd was hij nog scheepstimmerman, al sprak hij de talen van alle lauden. Talen waren zijne liefhebberij studie en de zeevaartkunde zijn aangeboren talent. „Wilt gij ook niet vooruitkomen?" vroeg zijn grootvader eens. „Leopold is nu al drie jaar stuurman en wordt in het najaar kapitein". «Nog niet grootvader", antwoordde hij, „als het er op aan komt, weet ik meer dan hij." „Blijft ge lang aan den wal „Ditmaal zoo lang als ik wil. Ik heb veel ruilhandel gedreven en kaplaken voor mij zeiven gehadik heb den stuurman vervangen dien wij in Santos achter lieten. Daarvan zal ik een paar duizend aan ons huisje besteden. Moeder moet het altijd netjes om zich heen hebben en Leopold heeft niets voor baar over." „Wat hebt ge toch altijd tegen Leopold zei grootmoeder met een zucht. „Het is onge- loofelijktweelingbroeders, en niet eens ge wone broederliefdeHij is toch een braaf mensch, die onS eer aandoet „Eer, grootmoeder? Omdat hij kapitein wordt Omdat hjj aan niemand gedacht, voor voedzaam wezen, andere minder goede eigen schappen heeft. Hij acht ze nadeelig voor het lichaam en beweert, dat de boofpiju en zoo genaamde katterigheid, die volgt op het ruim gebruik van sterkendrank, niet aan den alco hol, maar aan de suiker te wijten is. Volgens hem bevat een half dozijn flesschen champagne een kilo suiker. Hij ontraadt dan ook alle spijzen en dranken, die veel suiker bevatten. (W. v. D.) De heden alhier door den kerkeraad der Ev. Lutb. gemeente gehouden jaarlijksche algemeene collecte heeft opgebracht/ 236.40. Cravenhage. Eerlang zal een voorstel inkomen omtrent den aanleg en de exploitatie van den Noord-Ooster loocaalspoor. Een Rijkscommissaris zal benoemd worden voor de gesubsidieerde tramwegen. Eene regeling omtrent de verplichte examens voor stuurlieden en machinisten ia bij den Raad van State De minister van waterstaat is voor overne ming der communiale telefoonnetten en over weegt de verlaging van het tarief voor g-roote perstelegrammen. Door denzelfden minister wordt voorgesteld aan Zuiddorpe eeu rijkssubsidie van 12.873 te verleenen in de aaulegkosten van een weg naar Selzaete. Boedapest. Men vreest, dat, als de regee ring voorstelt het vergelijk te verlengen zon der dat dit door den Oostenrijkschen wetgever is goedgekeurd, zoowel de onafhankelijkbeids- pai-tij van Kossuth als de nationale partij van Apponyi, door obstructionism^ de aanneming van het regeeringsvoorstel zullen verhinderen. Het schijnt dat ook de regeeringspartij niet aanstonds bereid is, een dergelijk ontwex-p goed te keuren. Rome. Het ministerie heeft zijn ontslag- aangeboden. De koning nam het aanbod in beraad. Maandag 6 December. Rotterdam. Telegram van den make laar II. van Randwijk). De stemming op de markt van heden was kalm. Meel was stil. Zaterdag 4 December. Antwerpen. Tarwe kalm. Amerikaansch fr. 21 Vs. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 30.75. Pesth. Tarwe prijshoudend. Zaterdag fl. 11.98, Vrijdag fl. 11.99. B e r 1 ij n. De zaken bleven hier beperkt, doordien uit het buitenland geen bemoedigende berichten werden ontvangen. De stemming heeft er echter niet onder geleden. Beperking van het aanbod was voldoende om de tarwe- en roggeprijzen voor eene daling te bewaren. New-York dis. 96; vorigen dag 96ll4 Chicago 88*); 88. 95 op new s!y!e-coutract. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Dinsdag 7 Dec. Intendant 3e div. inf. Breda 12 u. Levering van runderen ten behoeve der militaire slachterij te Middelburg (herbest.) Donderdag 9 Dec. Bureel directeur belast. O. I. huis Mid delburg 12 u. Ondei-bouden enz. gebouwen s Rijksbelastingen Hansweert en Batb 2 perc. (Raming 3840 en 1220). Woensdag 15 Dec. Consistorie Herv. Gem. Schor e 2u.Het opruimen der stoelen en leveren van vrouwen- banken in do kerk en maken van een fundee ring om de kerk; b. Het leveren en stellen van een ijzeren omheining op die fundeering. Vr ij dag 17 Dec. Gebouw Provinciaal bestuur Middelburg- elf uur vernieuwen van twee dukdalven in de buitenhaven te Hansweert, het maken van een dukdalf in de buitenhaven te Wemeldinge en van twee dukdalven voor bet remmingwerk tot beveiliging van den draaipijler van de Schoorsche brug. (Raming 5300) niemand gezorgd heeft, dan voor zichzelf doet hij daarom eer aanEer is somtijds iets heel slechts weet ge dat wel Moeder en ik hebben daaromtrent dezelfde opvatting gij hadt die in vroegere jaren ook en spreekt gij nu zoo Heb ik niet voor mijn lieve moeder de eenzaamheid van baar treurigen weduwstaat dra gelijk gemaakt Wie hangt niet min of meer af van een gezellige omgeving Moeder zou nooit over haar getob zijn heengekomen als zij niets voor zich zelf en haar huisje had kunnen doen dan zouden beide vervallen zijn en nu? Wij hebben een aardig, net zeemanshuisje en ik heb een mooie, deftige moederals ik in verre landen aan haar denk, springt mijn hart op van vreugde Laat nijj dus met rust, grootmoeder. Gijlieden hebt ook een ge sloten hand en daar gij niet gaarne geeft, heeft moeder ook niet gaarne ontvangen of gevraagd. Moeder en ik, wij zijn eensgezind Stuurman noch kapitein kunnen mij gelukkig maken, noch voor mij een eer zijn maar als zij gelukkig is en trotsch op mij daarin ligt m ij n eer, grootmoeder." De oude vrouw zag hem lang doordringend aan; hij stond voor haar met den rug naar de porseleinen poppen voor het raam, las haar antwoord op haar rimpelig gelaat en voegde er bij „Ja, ja, vroeger dacht gij ook anders-— nu slapen die oude herinneringenGij neemt, een man beneden uw stand Goddankvoor u dat gij niet beneden sfyn stand geboren elf u u r b bouwen sluisknechtswoning aan de O. arm kanaal Terneuzen te Terneuzen. (Raming f 3475) elf uur c maken en inhangen van een paai- ijzeren reserve-ebdeuren voor de groote schut sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. (Raming f 17.300). elf uur d het maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen met landhoofden en verdere bijbehoorende werken. (Raming 96.000). elf uur e het onderhond, gedurende 1898, 1899 en 1900 van de havenwerken te Br es- k e n s. (Raming 6500 per jaar). elf uur/ het onderhoud van de rijks-zee weringen en havenwerken te Vlissingen, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. (Ra ming per jaar 8750). Maandag 20 Dec. Ned. Herv. kerk Wemeldinge 1 u. Ver beteren en re8taureeren kerk. Woensdag 22 Dec. Gemeentehuis Ierseke lu. Hetvergrooten en verbeteren der haven. (Raming 41.400). Departement van J ustitie 's-G ravenbage 2 u. Het drie-jarig onderhoud, aanvangende 1 Jan. 1898 en eindigende 31 Dec. 1900, van het Gerechtsgebouw en liet Huis van Bewaring te Middelburg, het Rechtsgebouw en het Huis van Bewaring te Zierikzee en de Strafgevangenis te Goes. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan bet postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Iïidië. Genua(NederL)7 Dec. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.). 10 Dec. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 10 Dec. 1.05's nam. Napels (Duitsche dst.)13 Dec. 1.05 's nam. Marseille Lloyd) 14 Dec. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 17 Dec. 1.05 's nam. Rotterdam (Llogd) 17 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 18 Dec. 5.45's morgens. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor .Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. Eindelijk heeft de Fransche kamer de regee ring over de groote vraag geïnterpelleerd. Maar slechts weinigen zullen beweren, dat het ver slag van de zitting eeu bevredigenden indruk kan maken. Er heeft een lang, en dikwerf hartstochtelijk debat over de zaak-Dreyfuss plaats gehad, dat, naar wij gelooven, niet veel licht heeft verspreid. Op de vraag van De Castelin later in een formeele interpellatie omgezet heeft eerst Meline het woord gevoerd. De premier plaatste zich, naar wij gelooven, op een onberispelijk) correct standpunt. Hij ving aan met te verklaren, dat er op het oogenblik geen zaak-Dreyfuss aanhangig was. Er bestaat een beschuldiging tegen een offi cier van het leger, en de militaire justitie is daarmede in kennis gesteld. Deze heeft een voorloopig onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot een lastgeving om een instructie te openen. Door deze beslissing wordt niet op de hoofd zaak vooruitgeloopen. Zij beteekent niet dat de aangeklaagde voor den krijgsraad zal ver schijnen, en opent voor den betrokken officier den eenigen weg om buiten vervolging te wor den gesteld. Bij deze eerste verklaring kwam in den ver deren loop van het debat nog een tweede, en wel deze dat Scheurer-Kestner aan de regee ring geen enkel stuk had medegedeeld, en dat zij hem had aangeraden zich tot den minister van justitie te wenden, waaraan door Scheurer- Kestner geen gevolg is gegeven. Indien wij deze verklaringen correct noemen dan is dit omdat zij zich volkomen aansluiten bij de wettelijke bepalingen omtrent de revisie van een vonnis. Om daartoe te komen staan twee wegen open. De minister van justitie kan revisie gelasten, als feiten of stukken, welke bij de eerste be handeling onbekend waren, en de onsehnld van den veroordeelde doen vermoeden, bekend worden. In dat geval beslist de minister, na raadpleging van een commissie, bestaande uit de 4 afdeeling8chefs van zijn departement, en uit 3 leden van het hof van cassatie, door dat lichaam elk jaar aangewezen uit de leden die geen zitting hadden in de strafkamer. In dat geval zou dus regelrecht op een heropening van waart, misschien had hij u dan niet genomen. Ziet ge naar hem aardt Leopold voor zichtig en wijsontwaak grootmoeder, en tyek de oude gedachten weer op gij weet wi) hebben ook onzen trots en onze eer Dat was een merkwaardige dag geweest. Het keerpunt in zijn leven. Hij zag en voelde nog alles die oude vrouw met haar gebogen hoofd en gevouwen handen, die hij achterliet, en den kouden herfstdag, toen hij buiten kwam. Onderweg hoorde hij den hamerslag en het ijzergeklettcr van den stotterenden smid, die in zijn smidse achter de kerk voor zijn vlam mend vuur stond. Dat was nog een echte, oude smid, die zich den heelen dag boos maakte, waartoe de lieve straatjeugd hem steeds opnieuw in de gelegenheid stelde. En ook nu ging Karei Johan nooit voorbij, zonder ouder gewoonte even te blijven staan, 't geen de oude nooit kon zien, zonder driftig te worden. Hij wierp hem de toor- nigste blikken toe en de opgeheven hamei- viel aarzelend neer. Op de blaasbalg huppelde een kleine duivel van een leerling grinnikkend op en neer. Eindelijk klonk het nijdig„Dat, dat is om dol te worden. Zeeliedendie zij zijn de lui luiste lui. Staan naar den wind te kijk kijkendat dat is hun heele kunst!" Tevreden gesteld ging Karei Johan verder. Toen bij eindelijk het kleine zeemanshuisje betrad, kwam

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2