BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN. Marktprijzen w Tarn en Meel. Te Margate is Donderdag de reddingsboot omgeslagen bij een poging om de bemanning van een gestrand schip af te halen. Tien man van de reddingsboot stierven den heldendood. Te Asborough strandde denzelfden dag de schoener Ruby van Gole: van de opvarenden werd er éen gered. Alle anderen, onder wie de vrouw van den kapitein, kwamen om. Ge lukkiger kwam de bemanning van een bij Cherbourg gestrand Engelsch schip er af, want allen werden gered. Nog gister (Donderdag) avond werd geseind, dat de storm aanhield. Eiland Sheppey. De schade, welke de jongste storm in de buurt van Queensboro en Sheerness heeft aan gericht, gaat alle beschrijving te boven. Alles staat onder water en hoogst belangrijke werken, zooals het havenhoofd te Queensboro en de daarheen leidende spoorweg, waren gedeeltelijk weggeslagen. Het geheele eiland Sheppey was overstroomd. Met alle macht is gearbeid aan het herstel van de schade; soldaten, matrozen, alles werkte mede. De arbeid ondervond evenwel veel vertraging, daar het water niet kon afloopen. Wel waren vroeger jaren werken aangelegd, welke in een geval als dit gebruikt moesten worden. Maar daar men ze in bijna een halve eeuw niet noo- dig had gehad, waren ze onvoldoende onder houden, zoodat de sluisdeuren niet konden worden geopend. Alleen in de bnnrt van Queensboro zijn, naar men ons meldt, 3000 schapen verdronken. Sheppey is nog nooit bezocht geweest door zulk een vloed. Het water steeg daar 3 voet boven het hoogst bekende peil. De tijdelijke verlegging van den dienst naar Dover veroor zaakte onkel vertraging in den goederendienst, maar de Woensdag vertrokken Ylissingsche nachtboot kwam bijvoorbeeld Donderdag och tend reeds te 5 u. 40 m. te Dover aan, ter wijl de passagiers en mails reeds om 9 uur Londen bereikten. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. had een onderhoud met den heer William Forbes, den directeur van het vasteland-ver keer der London Chattam and Dover Riv Cy. Deze zeide dat de door den storm te Sheerness aangebrachte schade oneindig grooter is dan te Queensboro, maar bij hoopt dat de Ylissing sche maildienst over Queenboro Zaterdag hervat zou kunnen worden. Intusschen moet hij de wakkere directie van de stoomvaartmaat schappij Zeeland gelukwenschen met de Wijze, waarop zij den maildienst wist te handhaven, ondanks de geweldige bezwaren, door de elemen ten opgeleverd. Het schijnt dat het plan bestaat den Vlissing- schen nachtdienst naar Dover te verleggen, hetgeen een nieuwe verkorting van de zee reis tengevolge zal hebben. Dit plan ligt echter nog in de toekomst, daar men on dervindt het nu helaas de haven te Dover op het oogenblik nog niet geschikt is voor de ontvangst onzer booten. Maar de haven wordt vergroot, en dan is een uitvoering van het plan zeer waarschijnlijk. *j Men zie het bericht uit V1 i s s i n g e n onder Uit Stad en Provincie. Verschillende Berichten. De gemeenteraad van Rotterdam benoemde Donderdag met 34 van de 37 uitgebrachte stemmen den heer Hintzen tot wethouder. Er waren 3 biljetten in blanco. De heer Hintzen verklaarde de benoeming aan te nemen. Onze koninginnen zijn Donderdag uit Het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. Nu reeds werden, met het oog op de inhul digingsfeesten te Scheveningen, villa's gehuurd, o. a. twee door den prins Von Wied, terwijl andere door verschillende landgenooten reeds in huur zijn genomen. Prof. mr J. de Louter zou, volgens het U. D., vóór eenigen tijd aangezocht zijn lid te worden van den Raad van State, welk aan zoek echter, hoe eervol ook, door hem van de hand gewezen is. Het Wtrechtsch Dilettanten-Orkest noodigt, bij gelegenheid van de kroningsfeesten te Utrecht, al haar zusterverenigingen in den lande, met name alle Nederlandsche harmonie- en fanfare-gezelschappen,uit tot een tweedaagsch national festival. Het zal plaats hebben op den tweeden en derden dag dier feesten. De bedoeling van den bnrgemeester van Haarlem met betrekking tot de vergunning om een deel van den nacht de cafe's open te houden is om de vergunning tot 12 uur in te trekken voor die caféhouders, bij wie de politiemacht vaak handelend moet optreden. De overigen hebben opnieuw vergunning aan te vragen, en zullen die krijgen. De heer G. Blom deelt ia het Utr. Dbld mee, dat hij aan de hoogleeraren in de vader- landsche geschiedenis Blok te Leiden, Kramer te Utrecht, Bussemaker te Groningen en Rogge te Amsterdam de vraag heeft gericht„Is de vrede van Munster een zoo belangrijke gebeur tenis in de geschiedenis van ons land, dat de 250e gedenkdag daarvan door het Nederlandsche volk behoort te worden herdacht?" Alle vier hoogleeraren beantwoordden die vraag beves tigend. Na kennisneming van deze antwoorden heeft de heer Blom een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, om dezen te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de 250e gedenkdag der onderteekening van den vrede,van Munster in Nederland het volgende jaar worde herdacht door vlagver toon op alle openbare gebouwen en door be spreking der genoemde gebeurtenis op school, alsook door alle andere middelen welke den minister daartoe geschikt mochten voorkomeD. Te Bergen-öp-Zoom is een 32-jarige werk man in een suikerfabriek met zijn linkerarm tus8chen de kamraderen geraakt, waardoor dat lichaamsdeel geheel werd verbrijzeld, zoodat tot amputatie moest worden overgegaan. De man is vader van 12 kinderen. De werklieden der fabriek zijn tegen ongelukken verzekerd. Aldaar is Donderdag morgen een 19 jarige werkman in eene zoutziederij in een pan met kokend zout gevallen. De toestand van den jongen man is hopeloos. Tusschen Öudenbosch en Roosedzaal is een 12jarige jongen, die boodschappen v;-.L ?aan verrichten en over een overweg gin sneltrein Amsterdam—Parijs oven knaap werd op vreeselijke wijze ver De man te Oosterhout, die een geleden gearresteerd werd onder v schuldig te zijn of medeplichtig aa handeling van een cadet, is, na conti, met den verwonde, weder op vrije gesteld. De 19jarige remmer, die de vorige op het stationsterrein te 's Bosch onder trein geraakte, is Donderdag aan de bekome; wonden overleden. Te St. Oedenrode is een oppassend huis vader, toen hij van een bezoek aan een sterf huis met zijn 13-jarig dochtertje huiswaarts keerde, tegen een waterput geloopen en voor over daarin gevallen. Op het hulpgeschrei van het meisje snelden de buren toe, maar het was reeds te laat. De ongelukkige, iaat een jonge vrouw met 4 kinderen achter. Met een te Maassluis aangekomen bom schuit is behouden aangebracht een der matro zen van de bomschuit Vrouw Adriana, wier bemanning vermoed werd omgekomen te zijn bij den jongsten storm. Deze visscher had zich zwemmende weten te redden. Te Oud-Beijerland klom een löjarige jongen stil achter op een der zandwagens van de stoomtram. Onder het rijden viel hij eraf, waardoor de achterste wagens over hem heen gingen, die hem de beenen geheel van het lichaam scheidden. Naar zijne woning gebracht, stierf hij eenige oogenblikken later. Door het inslaan van den bliksem in een stal te Oostzaan, werden drie koeien gedood. Brand werd gelukkig niet veroorzaakt. In de buitenhaabsgronden zijn twee loods- kotters met elkaar in aanvaring geweest, waarop er een zonk. De opvarenden werden gered. Te Hunsingo wordt thans handel gedre ven in vleugels en veeren van zeevogels, die in groote menigte op de noordkust van ons land gevonden worden. Een gevolg daarvan is, dat de waarde der vleugels en veeren der zeevogels plotseling rijst. De hoeden-industrie vraagt ze om ze op de hoeden te plaatsen. Terwijl men van tongblaar onder het rundvee in Friesland niets meer bemerkt, komen thans verscheidene gevallen van deze ziekte bij menschen voor. In sommige gezinnen ligt wel de helft der leden te bed. Sommigen kun nen totaal niets nuttigen, zóó sterk zijn tong cn gehemelte gezwollen. Daarbij komt koorts, zoodat geneeskundige hulp moet worden inge roepen. Zoowel volwassenen als kinderen wor den aangetast. Het optreden der Haagsche dames ten gunste der afschaffing van den nachtarbeid bij de bakkers aldaar heeft, naast waardeering, ook natuurlijk bestrijding gevonden en hier en daar aanleiding gegeven tot een jniste opmerking. Zoo werd in 't Dagblad o. a. een versje ge plaatst, waarin gewezen wordt op eenige tekortkomingen harerzijds, die niet te rijmen zijn met haar strijd voor 't bakkersgilde. Daarin komen o. a. deze coupletten voor Bezoekt gij bals of feesten, Tot diep soms in den nacht, Bedenktdat aan de huisdeur U ginds een rijtuig wacht. En als ge wilt gaan reizen Naar steden als Berlijn, Och, kiest dan nooit den nachttrein Om 't spoedigst daar te zijn. En als ge aan uw modiste Een nieuw costuum bestelt, Blijf dan geduldig wachten Schoon 't ongeduld u kwelt. Want als die arme naaister, Die voor uw gramschap rilt, Den ganschen nacht moet pieken, Hebt gij het zoo gewild. In de buurt van Atrecht is Woensdag een ernstige schok van aardbeving waargenomen, vermoedelijk het gevolg van werking in de mijnen. Er is oneenigheid ontstaan tusschen de Hollandsche en Belgische werklieden van Brugge-zeehaven. De gendarmerie is ter plaats. De fabriek van ondergoederen van Wihl en Simoni8s te Keulen is afgebrandeen groote magazijn voorraad ging mede in de vlammen op; de schade bedraagt 150.000 Mark. Kolonel Bircher, de chef van den raedi- schen dienst bij het 4e Zwitsersche legercorps, is wegens mishandeling van dieren gestraft met 4 dagen arrest. De kolonel had schiet proeven doen nemen op een oud, maar toch nog levend paard. In het Dante museum te Florence is een Divina Comedia van 1500, dus een exemplaar van bijzondere groote waarde, gestolen. Nieuw-Zeeland heeft voor het bezoek van zijn eersten minister Seddon aan de jubilenmsfeesten te Londen ruim 20.000 te betalen. Laat ze maar fluiten. Het fluiten van deuntjes, dat altijd als wat onfat soenlijk werd beschouwd en onzen jongens wordt verboden, omdat zij „niet in een stal zijn", komt, naar het schijnt, meer en meer in eere. Niet alleen traden in den laatsten tijd e. fluitkunstenaars op in salons, maar mei; het nu zelfs de kinderen op de scholen ren, zoo goed als zingen. Het fluiten wordtin eenige openbaresc van Philadelphia onderwezen. De kina fluiten daarYankee DoodleStar spang l>... BannerHome sweet Homeenz. Zij hebben er veel pleizier in, en de meisjes, leeren het, bij eenige oefening, nog beter dan de jongens. A. C. WERTHEIM. f Heden (Vrijdag) middag had op de be graafplaats „kraantje lek", bij Overveen, de begrafenis plaats van den man, wiens naam dezer dagen door geheel Nederland, in alle bladen met grooten lol' en erkentelijkheid is gei'oemd. die begraafplaats, werwaarts een zeer Mifal Am?' rdammers zich begeven J :n extra-trein tusschen i .v - had in het begin •L Isr. gemeente •r verdwenen ,.s ingericht, die vroegere iaën besteld, an heden seint men o-if; de voiï- ;jlieden eu de rituëele plechtig- h in mi overal, waar de stoet voorbij troK, u. „n menschen geschaard op vele plaatsen, vooral in de Amsteletraat, waar het kantoor gevestigd is. Onmiddellijk achter den lijkwagen volgden vier landauers, met bloemen, kransen en palm takken vol geladen, en ongeveer veertig volg koetsen, waarin de naastbestaanden en vrienden gezeten waren. In het reinigingshuisje op de begraafplaats schetste de opperrabbijn, dr Dunner, den over ledene als een man, groot van ziel en van geest, als eenmaal Abner, van wien koning David bij diens heengaan verklaarde dat een vorst, een groot man in Israël was heengegaan. Hij schetste daarna wat Wertheim voor Am sterdam was en hoe zijn groote en goede daden voortsproten uit edele beginselen, met edele bedoelingen. Een waar beeld van hem te geven vermocht niemand. De Eeuwige zegende hem en had hem, even als aan Abraham, den vader der geloovigen, een horoscoop in het hart gegeven, waardoor hij alles juist zag en alles goed deed, en een edelsteen in de ziel, waardoor alle kranken en ongelukkigen en behoeftigen, die er op staar den, werden genezen en geholpen. En nu hoopte spreker dat die edelsteen met Wertheim niet mocht verdwijnen, maar over gaan op de zoons, opdat zij, 's vaders voet stappen volgende, goed bleven doen aan allen, die hulp en steun noodig hadden, vooral het. Israëlitisch kerkgenootschap en het Seminarium. Aan het graf werd de overledene nog ge huldigd door den voorzitter van het Israëli tisch kerkgenootschapdoor prof. Quack namens een intiemen vriendenkring. Verder voerden het woord namens corporatiën van nijverheid, handel enz. en liefdadige in stellingen, baron Tindaleen regent van de Prins Hendriksstichtingde heer Van Ogtrop, namens de Vereeniging voor den effectenhandel. De oud-generaal Gerlach sprak nog namens deNederlandsch-Indische Spoorweg-Maatschappij, de heer Lagaai namens de loge La bien aimée en eindelijk de heer Van dér Stempel namens het kantoorpersoneel. Ten slotte dankte de, oudste zoon, diep be wogen, voor de laatste eer, zijn diepbetreurden vader bewezen. In het Hbld. van heden deelt de heer J. Boissevain het volgende voorval mee uit het leven van den heer Wertheim. „Ik heb het voorrecht gehad 27 jaren met hem samen te werken bij de oprichting en het bestuur van de stoomvaartmaatschappij Neder land, en zijn adjudant ,'te zijn in 1884, toen bij met onmiskenbaar veldheerstalent de Indische crisis hielp bezweren. Twee grepen uit de vele herinneringen, om te toonen hoe Wertheim werkte. Het begin van de Nederland was niet voor spoedig. net eerste schip verbrand, kleine ave rijen bij de andere, dreigende processen, een zeer hooge Tentestand, met zeer geringe kans om nieuw kapitaal te plaatsen. Toch voelde het bestuur, dat men vooruit moest, dat de vloot moest worden versterkt, dat het werkprogram ma moest worden uitgevoerd. Verschillende leden van het bestuur vonden het echter roekeloos dit met geleend geld te doen, en onze eere-voorzitter, prins Hendrik, die vooruit wilde, rekende vooral op den heer Wertheim om die bezwaren te weerleggen. Maar ziet, op den dag der vergadering is de heer Wertheim ziek, en heeft huisarrest. Geen nood. De Prins laat vragen of de vergadering bij den heer Wertheim aan huis kan worden gehouden; en daar heeft zij plaats, niet nan de groene tafel, maar met den eere-voorzitter in een monumentalen fauteuil, den patiënt op de canapé en deleden van het bestuur op salon-stoelen er om heen gegroepeerd. En toen ging de patiënt aan be- toogen, met volkomen erkenning en waardee- ring van de bezwaren der oppositie, maar met zóó heldere uiteenzetting van de wijze waarop die bezwaren waren te overwinnen, dat zelfs de tegenstanders moesten erkennen„Ja, zoo kan het". En zoo kon het ook. De uitslag leerde het". Als een voorbeeld van de wijze, waarop d e overledene weldeed, wordt aan hetzelfde blad de volgende geschiedenis medegedeeld. Een werkman in Friesland was gestorven, eene behoeftige weduwe met zeven kinderen nalatend Het huisgezin vestigde zich te Grojv V ;der met wasschen wat eiste zoon als klerkje Jeu -.-.'in. .cunnen helpen, ge- ;inige vrije uren met i ij ven voor studenten, o jonnen gaandeweg be lt iioil in den energieken, oppassenden zoon, en wilden hem steunen in zijne pogingen om wat verder te koinen in de wereld. De een gaf hem les in het Fransch, een ander in Duitsch, een derde in boekhouden MaaT niemand vergt ongestraft te veel van zichzelven. De protégé der studenten begon er slechter uit te zien. Een deel der nachtrust werd, als de gelegenheid zich aanbood, opge offerd om de moeder het zorgvolle bestaan te verlichten, en de jonge man voedde zich on voldoende, opdat ook zijne broertjes en zusjes geen honger zouden lijden. Het clubje studenten, dat zich hem nu een maal aangetrokken had, wilde hem niet in den steek laten en bracht, met medewerking der hoogleeraren, eenige honderden guldens bijeen, hoofdzakelijk met het doel om voor betere, versterkende voeding te zorgen. En zij namen de vrijheid, ook Wertheims hulp in te roepen. Deze won onverwijld de noodige inlichtingen in, en zond daarna een bijdrage van driehon derd gulden. Zoodra hij wist dat het geld goed besteed zou zijn, was hij tot krachtige medewerking bereid. Menig ander zou gemeend hebben hiermede ruimschoots den plicht der liefdadigheid te hebben betracht. Maar Wertheim vatte dien plicht anders op, hij liet het niet bij de eerste hulp. Hij bleef helpen. Toen dejongen sukkelend bleef en zich bij hem meer en meer aanleg tot teringlijden openbaarde, werd hij naar Davos gezonden en kon hij daar zoolang blijven als noodig was. Wie bekostigde dat Wertheim. Wie beloofde en zorgde dat het huisgezin door de tijdelijke afwezigheid van den voornaamsten kostwinner geen schade lijden zon? Wertheim Ziedaar een staaltje van zijn onbegrensde menschenliefde, betoond aan iemand die hem persoonlijk geheel onbekend was. Werd nooit tevergeefs een beroep gedaan op zijne mede werking voor een goed doel, men ziet uit bovenstaand verhaal hoe hij dat beroep be antwoordde. Vlissingen. De dienst VlissingenQueen boro is weder geheel geregeld. Goes. De polder de Breeds Watering bewes ten Ierseke heeft ook door den jongsten storm aanmerkelijk nadeel geleden. De door den opzichter opgemaakte schade bedraagt zes d zeven duizend gulden. De steenglooiing aan den dijk te Schore moet veel geleden hebben. Ierseke. Heden morgen overleed hier nog plotseling, doch na een langdurig lijden, de heer G. Schipper, in leven directeur en aandeel houder en tot voor korten tijd de ziel der firma De Groot en Bolier. Hij was vroeger meer dan eens raadslid en wethouder dezer gemeente en geheel een self-made man. 's Cravennage, Tweede kamer. Bij de behandeling der onderdeelen van destaats- begrooting is heden het amendement van den heer Van der Zwaag om, vooral uit zuinig heidsoogpunt, den post voor ridderorden tot f 8000 te beperken, verworpen met 67 tegen 7 stemmen. Aangenomen is met 64 tegen 14 stem men het amendement der commissie van rap porteurs, strekkende om te voorkomen dat, gelijk onder den minister Van Houten gebeurd is, de regeering uit den post „Onvoorziene uitgaven" put voor uitgaven, die dat karakter niet dragen. Hoofdstuk Hooge colleges is vervolgens aangenomen met 74 tegen 4 stemmen. Bij de behandeling der begrooting voor bui- tenlandsche zakon beval de heer Hesselink internationale arbitrage aan als middel om de hooge oorlogskosten te temperen. De minister De Beaufort betuigde zijn blijvende belangstelling voor het beginsel van internationale arbitrage. Hij kon over de wederopenstelling der grenzen voor ons vee nog geen nadere mede- deelingen doen. Verder verklaarde de minister zich bereid zooveel mogelijk de ongelukkig geworden emi granten naar Chili te doen ondersteunen. Hij kon echter niet voldoen aan den uitge sproken wenseh tot oprichting van een infor matiebureau. De heer Kolkman constateerde dat alleen de protectierraag Duitschland en België weer houdt ons vee toe te laten. Daartegen kunnen alleen represaille-maatregelen onzerzijds baten. Na nog eene opmerking van den heer Bahl- mann, waarbij hij zijne bekende protectionisti sche gevoelens nog eens nitte, eindigde de algemeene beraadslaging. Dinsdag stemming. Praag. In de proclamatie, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd, wordt ieder ge waarschuwd tegen het vernielen van eigen dommen of het luisteren naar de opruiers, op straffe van ter dood te worden gebracht. In een der voorsteden zijn eenige personen, die tegen den staat van beleg manifesteerden! onmiddellijk voor den krijgsraad gebracht. Londen. De Times verneemt uit Montevi deo dat Salterin is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken inplaats van Ferreira. De politieke horizon is donker. Berlijn. De Rijksdag heeft bij eerste en tweede lezing goedgekeurd de overeenkomst met Nederland, tot regeling van eenige punten van internationaal privaatrecht betrekkelijk burgerlijke rechtsvordering. Vrijdag 3 December. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van Randwijk). De markt van heden was wel iets levendiger. Donderdag 2 December. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch fr. 21%. Par ij 8. Tarwe vast; loop. md. fr. 30.45. Pesth. Tarwe prijshoudend. Donderdag fl. 11.99. Woensdag fl. 12.01. Berlijn. De vaste stemming van Woens dag verdween heden geheel. De tarweprijzen werden door het minste aanbod gedrukt, om dat er zeer weinig koopers waren. Rogge bood meer weerstand; intusschen moest toch in eene kleine verlaging der vraagprijzen be willigd worden. N e w - Y o r k dis. 96%vorigen dag 96%. Chicago 88*); 89%. 95 op new alyle-oontract. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum.. Plaata. Voorwerpen. Information 9 Dec. Middelburg, Middeilurg, Huizen, Verbulat. 9 Hout, Kouloo. 10 Middelburg, Inboedel, Tak. 15 Vee-e, Hu ia enz., V erhul8t. •6 Middelburg, Land, Tak. 21 ücmburg, Hout, Tak *2 St Laurens, Kaphout enz lak. Algemeen Overzicht. Het is in vele landen gewoonte, dat de regeering tegen het einde van een parlementair tijdvak met een lange reeks belangrijke wetten komt aandragen. Soms omdat de voorbereiding niet toelaat eerder gereed te wezen, elders om den kiezers in te lichten over de richting waarin de regeering zich wil bewegen. Op zich zelf is het dus een niet ongewoon iets, dat de Duitsche Rijksdag bij den aanvang van zijn laatste zittingjaar (dat geen zes maan den kan duren) twee zoo belangrijke wets ontwerpen als het nieuwe vlootprogramma en dat tot regeling van de militaire rechtspleging gereed vindt. Maar de motieven, welke de regeering leidden, zijn geheel andere dan de bovengenoemde. Dat men de vlootplanuen nu wil afhandelen, schijnt ten deele het gevolg van de vrees, dat men, met deze plannen voor de borst, bij de kiezers wel eens een minder aangenaam ont haal zon vinden. Het tweede ontwerp daar entegen strekt, zoowel om een belofte te ver vullen, waaraan de rijkskanselier gebonden is, als om de oppositie tevreden te stellen en daardoor een grooter of kleiner aantal stem men voor de vlootplannen te winnen. Dat de [oppositie daartegen groot zal zijn, ligt niet alleen in de hooge kosten. Moer nog zijn de bezwaren gericht tegen het feit, dat de regeering in eens een plan voor zeven jaren voorstelt, en den Rijksdag dus vraagt niet alleen zijn opvolger, maar ook de verte genwoordiging, welke daarna komt, te binden. Dat daaraan een voordeel verbonden is zal niemand allerminst een Nederlander ont kennen. Hoe dikwerf toch is ookjhier te lande gevraagd naar een vast werkplan en waar dit wordt verlangd, is het duidelijk dat alle voordeelen aaD zulk een werkwijze verbonden illusoir worden, als de wisselende inzichten van de opvolgende ministers, en de even ver anderlijke stemming in de verschillende parle mentaire tijdvakken aan zulk een plan alle vastheid ontnemen. En al bestaat nu in Duitschland niet zooveel vrees voor wisselende inzichten van ministers als in andere, meer parlementair geregeerde staten, (in Duitschland zou men niet vragen naar het plan van den minister, maar naar een minister voor liet plan) toch is voor. het ver langen der regeering zooveel te zeggen, dat men het niet alleen heeft te beschouwen als een poging om zich los te maken van den Rijksdag en dit lichaam van een deel van zijn invloed te berooven. Op het gebied van het leger is niet anders gehandeld. Wel heeft ook, toen het Septen- naat voor de eerste maal werd voorgesteld, het constitutioneel bezwaar, ontleend aan het budgetrecht van den Rijksdag, zwaar gewogen- Maar men heeft geleerd zich in dien toestand te schikken. En zeker zouden velen van hen, die het denkbeeld de eerste maal fel bestreden, thans hun hand niet tot afschaffing willen leenen. Toch zal dit deel van de marineplannen op ernstigen tegenstand stuiten, en dat niet alleen om de zuiver constitutioneele kwestie. Maar al te veel is in Duitschland het aannemen van door de regeering sterk begeerde wetten een zaak van koop en verkoop geweest, waarbij de partijen het centrum niet te vergeten toonden hun steun niet voor niets te willen geven. De aanneming van een over zooveel jaren verdeeld vlootplan vermindert dus niet alleen den invèMd van de volksvertegenwoordiging op maiflBgebied, de partijen, die min of meer tot de oppositie behoorengeven door die aan neming een deel van hun invloed op de regee ring prijs. Een paar oorlogsschepen zullen niet langer het middel kunnen zijn, om een begeerde wet te verkrijgen of een niet-begeerde achter wege te doen blijven. Een andere vraag, en deze zal door de re geering worden vooropgesteld is of een zoo groote uitbreiding der vloot noodig is, en geëvenredigd aan de uitbreiding der Duitsche belangen. Van dit deel van het ontwerp is een bijzonder werk gemaakt. Een uitvoerig overzicht toont aan hoe sterk de Duitsche belangen, welke de tu8schenkomst der vloot noodig kunnen maken, in de laatste jaren zijn toegenomen, en in dit overzicht, voor een groot deel statistisch, wordt een werkelijk belangrijk deel van. het economisch leven van het DuitBche rijk be schreven. Daarnaast staan wat wonder na de be kende, in tabellen neergelegde studies des keizers gegevens over wat andere maritieme mogendheden yoor haar vloot deden in eeil

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2