MIDDELIU IMiSCHE COURANT. N°. 286 140' Jaargang. 1897. Zaterdag 4 December. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 3 Dec. 8 u. vm. 32 gr. 32u. 40 gr., av. 4 u. 33 gr. F. Verw. tam. kr. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éèn uur aan het bureau bezorgd zijn. atiên: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en JgiKgen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te YlissingenC. N. J. de Vey Mestdagh te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel Middelburg December. T IV KKDE H4 VI I II, In de Donderdag gehouden zitting deed nog de heer Bahlmann uitkomen, dat slechts het stelsel van evenredige vertegenwoordiging eene tot arbeiden geschikte kamer zal schenken thans is deze feitelijk op het doode punt. Daarom moest zijn inziens de regeering zich onthouden van hostiele wetsvoorstellen, zooals die betref fende leerplicht en persoonlijken dienstplicht. Bovenal is bezuiniging noodig; daarom zal hij waarschijnlijk stemmen tegen de hoofdstukken voor binnenlandsche zaken, marine en oorlog. Dr A. Kuyper verklaarde nog dat de anti- revolutionnairen, in zake den persoonlijken dienstplicht niet meegaande met de liberalen, dat doen om het groote belang van den anti- schooldwang niet op te offeren. Het algemeen debat is hierop gesloten. BEMOËMHÏGEN ENZ. Bij kon. besluit is de tweede-luit. D. P. Brondgeest, van het 5de reg. inf., op non activiteit gesteld. UIT STAD EN PROVINCIE. Met ingang van 15 Dec. a. s., zijn ver plaatst de kommiezen bij 's rijks-belastingen P. Boudens Az. van Sas van Gent naar St. M a a r t e n s d ij kJ. Crombouw van Bruinisse naar Domburg; J. Boslooper van Sluis naar Bruinisse; G. van de Griek van Veldzicht naar Sluis en J. W. H. Hogervorst van Aar denburg (tijd.) naar Veldzicht. Wie van een hartig beetje houdt, kan tegenwoordig hier ter stede te kust en te keur terecht. Terwijl wij nog slechts enkele dagen geleden melding maakten van de opening van een nieuwen winkel in delicatessen, worden wij nu weder verzocht de aandacht op een gelijke zaak te vestigen. Het is die van den heer F. Ceulen in den Kortendelft. Gaarne constateeren wij dat ook die winkel, na de verbouwing, welke hij onder ging, er keurig netjes en frisch uitziet en de verschillende smakelijke artikelen op uitlok kende wijze zijn uitgestald. De heer Ceulen, die zijn vak in de voor naamste plaatsen van het binnenland leerde en ook in het buitenland een kijkje nam, ver klaarde dat wat hij te koop biedt door hem ze f is bewerkt, zoodat hij voor de kwaliteit kan instaan. Wegens te laat vertrek van Dover kwam de nachtboot Prinses Marie heden morgen on geveer acht uur te Vlissingen aan. Mail en passagiers vertrokken met een extra- trein te 9.10 uur. De nachtboot Koningin Regentes vaart heden nacht op Queenboro. Voor het examen M. O. wiskunde K1 is te '8 Gravenhage o. a. geslaagd de lieer S. Hobma, van Vlissingen. De heer P. J. Siegers, die gedurende 29 jaren lid is van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen tegen het einde des jaars, en tevens als regent van het burgerweeshuis bedankt. Ook de bankwerker B., die hevige brand wonden bekwam aan boord van den kruiser Zeeland, beeft het gasthuis verlaten. (VI. Crt.) Aan den bekenden kerktoren te Hulst zijn door inwatering gebreken on^Öjan, die eene onverwijlde schoring noodzakelijKmaken. De toren was zelfs reeds eenigszins nit zijn loodrechten stand geraakt. Donderdag namiddag werden teStekene vijf en te Moerbeke negen koeien, waar onder van een zeer goede qualiteit, aan het station op den trein geladen om naar Gent ver voerd en aldaar geslacht te worden. Al die dieren waren in den nacht van Woensdag op Donderdag door de douanen dier plaatsen, on der Koewacht, in beslag genomen. Of dat ook schadeposten zijn voor de betrokken kooplui In de Donderdag te Terneuzen houden raadsvergadering werd vastgesteld een instructie voor de ambtenaren ter secretarie, terwijl, in verband met een daarin gemaakte bepaling, die van den secretaris werd gewij zigd, in dier voege, dat de bureau-uren des Zaterdags om 5 uren eindigen en niet, zooals de andere dagen, om 7 uren. Aan de heeren Hofstede Crull en Willink, ingenieurs te Borne, werd, overeenkomstig hun verzoek, eene voorloopige, uitsluitende gonceasie verleend voor den tijd van éen jaar voor bet hebben en leggen van electrische geleidingen, in en boven de openbare straten, wegen en wateren der gemeente, onder voor waarde dat zij geen werken mogen uitvoeren, dan met voorkennis en na verkregen verlof van den raad. Deze zaak komt bierdoor pas in een stadium van onderzoek, doch de voorzitter was van oordeel, dat geen vergunning zou kunnen ver leend worden voor het leggen van geleidingen boven de huizen, daar dit gevaarlijk is. Tot leden van het Burgerlijk armbestuur werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren E. van der Bent en R. J. Scheele, terwijl in de plaats van den heer J. Wieland, aan wien op verzoek wegens hoogen leeftijd eervol ontslag werd verleend, eveneens met al gemeene stemmen werd benoemd de heer D- E. Wolfert. De vorming der Nieuwjaars-commissie werd opgedragen aan den heer D. J. Dees, die na herhaalden aandrang de opdracht aanvaardde. Naar aanleiding van een verzoek van de be woners van Sluiskil c. a., verzoekende adhaesie aan hun adres aan den minister van waterstaat enz. om, bij de uit te voeren verbeteringswer- ken van het kanaal, de brug voor rijtuigver- keer in de kom van dit gehucht te behouden, daar uitvoering van het werk, zooals thans het plan is opgemaakt, ten zeerste in het nadeel van Sluiskil zou zijn, werd besloten een adres aan den minister te richten. Daarin zal worden verzochthet maken van een brug over het binnensluishoofd der nieuwe sluis, leggen eener brug tegenover de Zevenaarsclie straat en behoud der brug te Sluiskil. Dan zou in de belangen der bewoners op de beste wijze zijn voorzien, en kunnen de op andere plaatsen ontworpen bruggen en ponten ver vallen. Met het oog op het belang der zaak werd tevens besloten eene commissie naar den minis ter af te vaardigen, ten einde de belangen der gemeente nader te bepleiten. Hiertoe werden benoemd de burgemeester en i heeren Van IJsselsteijn en D. J. Dees. Omtrent een adres van J. L. Koole over de toepassing der bouwverordening werd be sloten aan adressant te kennen te geven, dat de raad zich in zijne kwestie niet kan mengen, terwijl, als zijnde op ongezegeld papier geschre den, buiten beschikking gelaten werd een adres van bewoners van Kerkhoflaan, die, hoewel ge rekend wordende in de kom te wonen, slechts één brievenbestelling per dag hebben, terwijl er binnen de gemeente vijf geschieden. .Zij ver zoeken daarin verandering. De verder op de agenda voorkomende zaken werden aangehouden. In de, des avonds van dien dag gehou den vergadering van de Kamer van Koophan del en fabrieken werd besloten aan Ged. staten te verzoeken de gemeente-begrooting voor 1898 niet goed te keuren, wijl door den raad de sub sidie voor de kamer van f 125 is teruggebracht op ƒ100, wat te gering wordt geacht, terwijl eerstgenoemde som door Ged. staten dit jaar zelf is bepaald. Voorts werd besloten den directeur-generaal der posterijen te wijzen op de gebrekkige in richting van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen, daar al wat getelefoneerd wordt door het publiek in de wachtkamer kan worden gehoord, des zomers zelfs buiten het kantoor, waardoor het geheim van de telefoon geschon den wordt. Nog zal met het oog op de han delsbelangen aansluiting gevraagd worden aan het Belgische telefoonnet. Door den voorzitter zal tevens de directeur gewezen worden op het wenschelijke van uitbreiding der bestellingen in de buitenwijk aan de Kerkhoflaan. Geklaagd werd over den korten tijd, waarop 's Zondags het telegraafkantoor open is, wat zeer lastig is met het oog op de scheepvaart. Door telephonische verbinding meende men dat daarin van zelf verbetering zou komen. Besloten werd adhaesie te verleenen aan het adres der bewoners van Sluiskil, ook in de raadszitting ter sprake gekomen. Van den secretaris, den heer H. J. Vooren, was ingekomen een schrijven, waarin hij met 1 Januari a. als zoodanig eervol ontslag ver zocht. Hij lichtte dit verzoek persoonlijk toe, en wees er op dat, naar het schijnt, men de kamer om zijn persoon tegenwerkt en hij zich dus liever terugtrekt, dan oorzaak te zijn dat dit college, dat zooveel nut kan stichten, door zijn aanblijven zou worden geschaad. Alle leden betreurden dit besluit en meenden dat, waar de kamer den secretaris haar ver trouwen schonk, deze zich van buitenstaanden niets behoefde aan te trekken. Het gevolg dezer sympathie-uitingen was dat de secretaris verlof vroeg zijn voornemen nog wat in beraad te houden. De wind was op 13 dagen O., 4 dagen N.O., 3 dagen Z.O., 1 dag Z., 7 dagen Z.W., 1 dag W. en 1 dag N.W. Te 8 uren 's morgens was de hoogste barometerstand den 22sten, 782 mM., de laagste den 29sten, 738 mM.de hoogste tbermometerstand Fahrenheit was den 18den, 50 graden, de laagste den 26sten, 24 graden. De vloedhoogte op 29 Nov. jl., te half 5 namiddag aan de kust waargenomen, bedroeg 2,10 M. boven hoog water peil, oploo- ponde tot 4 meter boven dat peil. De regenmeter van Frederiksoord wees voor November aan 44.5 m.M. Van Zaterdag 27 Nov. tot en met Woensdagnacht 1 Dec. viel daarvan alleen 37.9 m.M. In Nov. '96 viel er slechts 6.3 m.M. - Bij een landbouwerteZuidzandewer den verleden week uit zusterkoeien twee kal veren geboren, die, gewogen onmiddellijk na de geboorte, respectievelijk het ongewone gewicht hadden van 113 en 130 ponden. Beide dieren bleven in leven. De eerste uitvoering van de rederijkers kamer De Oranjebloem te Sluis had Woens dag plaats. In zijn openingswoord wees de waarnemende voorzitter op het feit, dat niet tegenstaande een paar dor best werkende leden als zoodanig bedankt hadden, dank zij de medewerking van een paar eereleden, de ver- eeniging leeft en blijft hopen op den steun van het publiek. Opgevoerd werden een tooneelspelFernand de Speler, en twee blijspelen Flik en Flok in de klem en De graaf van Rotsveld, alles afgewis seld door voordrachten en besloten door eene pantomime. Duidelijk bleek weer zoo schrijft men ons dat dergelijke tooneelgezelschappen beter geschikt zijn tot het opvoeren van blij- dan van tooneelspelen, daar de krachten van vele spelers daartoe te kort schieten. De uitvoering was goed bezocht en het pu bliek heeft een aangenamen avond gehad, die voor velen wellicht nog aangenamer zou ge weest zijn, als hij d>,or een dansje besloten wasdoch dergelijke „buitensporigheden" be- hooren in het „Ouwe Trouwe" tot de vrome wenschen. te G r o e d e gedane waarne mingen, viel in November jl. op 8 dagen 85,7 mM. regen tegen 31,9 mM. in November 1896. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden stond voor deze rechtbank terecht P. H., bootwerker te Terneuzen, die zich had te verantwoorden ter zake van smadelijke beleed iging van H. M. de Koningin-Regentes in een herberg in den avond van 2 Nov. 11., waar eene bijeenkomst werd gehouden tot be spreking van feestplannen bij het a. s. kronings- est. In deze zaak werden twee getuigen gehoord, terwijl de beklaagde trachtte aanneembaar te maken, dat hij niet de Koningin-Regentes, maar een ander had bedoeld. De ambtenaar van het openbaar ministerie achtte die verdediging ongegrond en eisebte tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf, bij zijn vordering erop wijzende, dat beklaagde meermalen wegens diverse feiten was veroordeeld. Verder zijn veroordeeld wegens diefstalJ. S.45 j., arbeidster, Bosch- kapelle, tot 1 m. gev. straf diefstal en helingW. J. F. S., 15 j., J. C. S., 14 j., en W. F. S., 10 j., allen zonder be roep, Vlissingen, thans alhier in hechtenis, de le tot 3 m., de 2e tot 2 m. en de 3o tot 4 m. gev. straf, allen met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht overtreding van art. 184 van het wetboek van strafrechtV. M., 31 j., schipper, Caub (Regie- rungsbezirk, Wiesbaden,) tot f 3 b. s. 3d.h. strooperij door inklimming en braak, de le bovendien mishandelingJ. F. G., 18., zonder beroep, A. A. S., 19 j., smid, en A. R. B., 17 j., stoker, allen Middelburg, de le tot 1 m. gev. straf en de 2e en 3e ieder tot 8 b. s 8 d. h.; vernielingJ. v. W., 19 j., arbeider, Schore, tot 3 b. s. 3 d. h.en beleediging J. W., 41 j visscher, Terneuzen, tot 10 b. s. 10 d. h. Vrijgesproken M. J. v. D., 21 j., landbouwers knecht, Baarland, beklaagd van mishandeling. Bij bevelschrift dier recht' de openbare zitting verwezen schaapherder, wonende te gedetineerd, ter zak- daf de maand Februari herder in dienst v Herweger te Sint Kri. en hoede toevertrouwde ku. vier lammeren, toebehoorende aan L»>v«nver- melden Her wij er, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke lammeren hij der halve, uithoofde van zijne persoonlijke dienst betrekking onder zich had, opzettelijk weder rechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den beklaagde is de heer mr F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De ontslagen d irecteur der Kamper beleenbank is door de rechtbank te Zwolle ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST. De tijd, dat men, een wand- of scheurkalender willende bezitten, zijn keus dient te vestigen uit de rijke verscheidenheid, die in dat artikel heerscht, nadert. Daarom kan het geen kwaad onzen lezers er aan te herinneren, dat onder de vele wand scheur-almanakken er ook een is uitgegeven door de firma Blankenberg en Co. te Leiden, dien zij Oranje-Boven-kalender ge doopt heeft. Het eenvoudige schild prijkt met de beeltenis van H. M. de Koningin en de blaadjes van het blok zijn met aanhalingen in gebonden of ongebonden stijl van de beste schrijvers bedrukt. Het nommer van 1 Dec. van Belang en Recht, redactrice mej. Henr. v. d. Mey, bevat: Arbeidsinspectie door mr E. Fokker. Onder linge Vrouwenbescherming door mr J. C. Over- voorde. Het optreden van de vrouw naast den man in de Maatschappij door dr A. Kempe II. Slot.) Ook argumenten door H. v. d. M. De Schat des Harten door Wolfgang II. (Slot.) Iets over kindek-sterfte door V. Verscheidenheden. Mededeelingen. Onze Leestafel. Gemeenteraad van Goes Zitting van Donderdag avond te 8 uren. Voorzitter de heer J. Ph. Wesselink, bur gemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig met kennis geving de heeren Lenshoek en Van der Leeuw. In de eerste plaats wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Daaronder behoort een verzoek van den commissaris van politie aan de koningin om verhooging van jaarwedde, welk verzoek door den commissaris der koningin in handen is gesteld van don burgemeester om advies en tevens om daarop den raad te hooren. Conform het voorstel van burg. en weth. wordt besloten den commissaris der koningin te berichten dat de raad van oordeel is, dat 1200 eene meer dan voldoende belooning is voor de werkzaamheden, door den verzoeker te verrichten; en dat, afgescheiden van de vraag of de huiselijke omstandigheden en stand van den heer Holsheimer daartoe aanleiding geven, nu andere ambtenaren in de gemeente, voor meer of gelijk werk, even hoog of zelfs minder belooning genieten, eene verhooging dier wedde den raad niet rechtvaardig voorkomt. Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat door hem 20.000 is uitgetrokken op de staatsbegrooting voor den aankoop van het rijkslandbouwproefstation. Alsnu komen in behandeling verschillende verzoekschriften. P. Hedel, vroeger directeur van het Gasthuis, verzoekt om weder in het genot te worden ge steld van pensioen. Burg. en weth. stellen voor adressant te kennen te geven, dat zulks buiten de bevoegdheid van den raad ligt en dat benoeming en ontslag van ambtenaren bij het bestuur van het gasthuis behoort. De heer De Jonge heeft bezwaar met het voorstel mede te gaan, voornamelijk omdat Hedel een officieel stuk in handen heeft, waarbij hem een pensioen van 200 wordt toegestaan, en hem een zorgvrije ouderdom wordt gewaarborgd, ofschoon in de notulen wordt gesproken van tot wederopzeggens. De voorzitter merkt op dat alleen hier sprake is of het voorstel juist is, daar de raad het gast- huisbestnur niet kan dwingen om posten op de begrooting te brengen, wel om die te schrappen of te verminderen door het subsidie daarnaar te regelen. De heer Ocbtman gaat ook niet mede met de gronden van burg. en weth., want die zijn hier niet van toepassing, maar is ook niet voor het verleenen van pensioen. De heer mr Dicke wijst erop, dat het hier niet de vraag is wat het gasthuisbestuur al of niet op do begrooting brengt, maar dat de raad een grief van een ambtenaar beeft te onder zoeken, die volgens zijn beweren de beste ge tuigschriften heeft. De heer Ramondt wijst erop, dat erin berust j>ij de behandeling der begrooting van het 'V bestuur, omdat toen de financieele e de zaak met genoemd bestuur heeft u ield en eenparig van oordeel was dat zij a met het besluit van het gasthuisbestuur geheel kon vereenigen. De voorzitter Is van oordeel, dat de raad niet de competente rechter is. De heer Buijze is van oordeel, dat de ver zoeker recht heeft om gehoord te worden en zou gaarne zien dat de zaak opnieuw werd onderzocht en dit in besloten of openbare ver gadering werd medegedeeld. Na nog eenige discussie wordt de motie-De Jonge met 9 tegen 2 stemmen aangenomen om het advieB te renvoyeeren naar buig. en weth. ten einde nadere inlichtingen van het gasthuis bestuur omtrent de grieven van Hedel te be komen. De gepensioneerde 8askneclit der gemeente A. Dronkers verzoekt om verhooging van pen sioen. Burg. en weth. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, als zijnde er geen ter men om dat verzoek toe te staan. Op voorstel van den heer V. d. Peijl wordt het pensioen op 200 gebracht, op grond dat hij 300 pensioen voor 40jarigen dienst te weinig acht. H. Nieveen te Lemmer vraagt om hem binnen 8 maanden te vergunnen nadere plannen in te dienen om te verkrijgen concessie voor het aan leggen van een stoomtram van Hoedekenskerke naar Catsche veer en gedurende dien tijd geen anderen personen daartoe vergunning te verlee nen. Burg. en weth. stellen voor het verzoek toe te staan, voor zooveel deze gemeente aan gaat. De voorzitter is echter later tot het in zicht gekomen, dat de raad te vergaat en wel in conflict kan komen met Ged. Staten, waarom hij adressant wil te kennen geven dat de raad met het idee sympathiseert. Aldus wordt be sloten. Een verzoek van M. Buitendijk te Goes om gemaakte lichtopeningen in het perceel wijkE no 2115 te mogen behouden, wordt toegestaan tot wederopzeggens, tegen betaling van eene recognitie van 0.25 per jaar. De heer mr Dicke wijst er op, dat om de rechten der ge meente te behouden, die rechten in het besluit moeten worden aangehaald. W. D. C. E. Muller te Ierseke en H. van Hove te Goes vragende eerste om vermin dering van schoolgeld en de tweede om te worden geroyeerd van het kohier van school geld op de H. B. school. Beide verzoeken worden ingewilligd, omdat de aanslagen op verkeerde grondslagen berusten. Eene reclame van A. Geense tegen zijne aan wijzing bij den dienst der brandweer, op grond dat liij steeds reizende is, wordt gewezen van de hand wegens te late inzending bij bet col lege van burg. en weth., en bovendien wijl zijn reclame geen grond vindt in de betrekke lijke verordening. Op verzoek van de agenten van politie om in het genot te worden gesteld van het vacature- geld-Moens, op grond dat zij gedurende den tijd, dat de vacature onvervuld is gebleven, meerder werk hebben gedaan, wordt, op advies van den commissaris van politie en voorstel van burg. en weth. voor een maand 43.75 toege staan. Hierbij maakt de voorzitter zijn excuus dat de fin. com. niet is gehoord. De heer Ochtman zegt, dat de fin. comm. toch geheel voor het voorstel zou geweest zijn. Ten slotte worden burg. en weth. op hun voorstel gemachtigd te rooien en teverkoopen ongeveer 190 stuks boomen op verschillende punten der stad, geschat op een waarde van 1800, zullende nader een voorstel tot be stemming der opbrengst door burg. en weth: worden gedaan. Op voorstel van den heer M. de Jonge wor den nog eenige boomen aan den Geldeloozen weg voor rooiing aangewezen en op voorstel van den heer Van der Peijl eenige boomen ge* spaard aan den Westsingel,indien burg. en weth. met het idee van den voorsteller zich kunnen vereenigen dat de boomen aan de Westkant gezond en nog tot beschutting dienen. De vergadering is daarna gesloten. STORMBERICHTEN. Aan het strand van Wenduyne is gevon* den een reiszak, bevattende o. m. een Nederl. loodsreglement en een diploma op naam van Adrianus Steehouwer, loods le klasse te Brou wershaven. Geen enkel der drie lijken, die tusschen Oatende en Blankenberghe aangespoeld zijn, beantwoorddevolkomen aan 't signalement, dat op genoemd diploma vermeld staat. Er bestaat thans alle grond om te ge« looven, dat de geheele bemanning van het gezonken barkschip Adela et Sabina is omge komen. Op verschillende plaatsen, o. a. onder Biggekerke, drijven nog steeds vaten ter pentijn en hars aan, van dit vaartuig af komstig. Te Noordwijk-aan Zee is komen aandrij ven de bomschuit S. C. H. 97 Petronella en Johanna. Aan boord was alleen de scheepsjon gen, volgens wien de bemanning op een ander vaartuig is overgegaan. Voorts zouden op zee zijn gezien twee onderstboven drijvende bom schuiten en een logger. Lloyds heeft, na den laatsten storm, op gave ontvangen van 86 schipbreuken, en tegelijk komen berichten, dat de storm in het Kanaal aanhield en nietiwe rampen veroorzaakte!

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1