MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 284 140° Jaargang. 1897. Donderdag 2 December. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowol voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 1 Dec. 8 u. vm. 50 gr. 12 u. 56 gr., av. 4 n. 44 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere fainilioborlcliten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebr. Belinfante te Amsterdam A. de La Mar Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 1 December. BE1TOEMINGEA ENZ. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van den Raad van State, mr J. E. Henny, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, oud-landsadvokaat te Batavia, en mr Th. L. M. H. Borret, notaris te 's Gravenhage is E. Evers, secretaris der gemeente 's Graven hage. benoemd tot ridder in de orde van Oratije-Nassau is aan den hoofdmachinist der lste klasse F. H. J. Martij n vergunning verleend tot het aannemen der teekenen van ridder 3de kl.der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem geschonken door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela: is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in N.-I. N. de Leur, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen is de voor den dienst bij het leger in N.-I. bestemden 2de-luitenant der cavalerie C. D. A. Deibert, ter zake van lichaamsgebreken, eervol nit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van een tijdelijk pensioen voor den tijd van vijf jaren. koffiehuizende Vereeniging tot verbetering van het lot van blinden, het Burgerziekenhnis, het aangroeiend fonds voor Volkshuisvesting, de vereeniging Moed, Beleid en Trouw en tal van andere instellingen, ook van zijn kerkelijke gemeente, tellen hem onder de oprichters of bestuurders, die niet enkel zijn gevierden naam leende, maar vol toewijding hare belangen Geen wonder, dat de AmsteTdamscbe bladen aan de nagedachtenis van dezen man alle eer bewijzen. Van welke richting zij ook zijn, zij erkennen allen, dat met zijn dood een man van zeldzame gaven van hoofd en hart is heenge gaan en dat Arasterdam een zijner meest en best bekende burgers heeft verloren. Zelfs De Tijd, het katholieke blad, schrijft: „Ofschoon op religieus, staatkundig en dikwijls ook op sociaal terrein de beginselen van den overledene bij ons de meest besliste en principiëele be strijding moesten vinden, is toch meenen we met den heer A. C. Wertheim een niet slechts zeer invloedrijk, maar in vele opzichten ook verdienstelijk en achtenswaardig staats- en stadsburger heengegaan." Zeer typisch is het volgende, door het Christ. Hist. Ned. Dagblad geschreven „De overledene was Israëliet, maar in menig opzicht bracht hij de Christelijke naastenliefde in praktijk op eene wy ze, die Christenen vaak ten voorbeeld kon zijn." De heer Wertheim was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwen had verschil lende buitenlandsche orden. TWEEDE Kin EH, By de Dinsdag gehouden algemeene beschou wingen kwamen de heeren De Savornin Loh- man en Drucker op tegen de intrekking door dit ministerie van verschillende ontwerpen van zijne voorgangers. Eerstgenoemde opperde ook zijne bezwaren tegen de vereeniging van het kamerlidmaatschap met het ministersambt. De heer Drucker verklaarde verder dat, als het ministerie, zooals de heer Troelstra ver moedde, in conservatieven geest zou werkzaam zijn, de geavanceerde partij het haar vertrou wen zou ontnemen. De heeren Troelstra en Van der Zwaag zet ten hun socialistisch standpunt uiteen. Het bestuur der vrijzinnig-democratische club van leden der Kamer bestaat thans uit de heeren mr A. Kerdijk, voorzitter, K. de Boer Czn. en mr H. L. Drucker. CANSCH AMSTERDAM is natuuriyk onder den indruk van het over lijden van den heer A. C. Wertheim. En geen wonder. Als het aan èen man verplichting heeft, dan is het wel aan hem, die, al was een plotselinge dood te wachten, daar hy een hartkwaal had, toch nog altijd te vroeg heenging. Nog onlangs gaf Eigen Haard een afbeelding van den heer Wertheim, zittende in zijn studeer- en werk kamer. Hoeveel plannen tot welzyn van de stad zijner inwoning, voor tal van daar en in het gansche land bestaande nuttige instellingen heeft hij daar ontworpen of overwogen En hoe krachtig voegde hij steeds de daad by het woord Rust kende hij niet. „Ik ben" zeide hij eens „overtuigd dat voor my het oogenblik is gekomen om te ver minderen. Niets is zoo gewenscht voor een mensch als om zijn eigen moderateur te zijn. De erkenning van de noodzakelykheid om te rug te treden, verkrijgt men echter eerst ten koste van zwaren strijd. Dien strijd heb ik nu al gedurende een tweetal jaren gestreden. Maar óf de werkzaamheden, waarbij men betrokken is, gaan goed en dan wil men mede genie ten van hun zon en licht. Of ze gaan niet goed en welke kapitein wil zijn schip verlaten, wanneer het in gevaar verkeert?" En zoo zorgde hij en werkte hij totdat de dood hem verraste. Voor de armen was bij een weldoener, lederen morgen vóór negen uur was bij voor dezulken te spreken en hoorde hij hunnooden aan. En als hij afwezig was, hadden zy, die door hem werden gesteund, daarby nooit schade. Hij zorgde voor hen steeds met vaderlijke zorg. Een zijner gebreken was dat hij moeilijk iets kon weigeren. Op politiek gebied deed hij zich jaren lang kennen als een warm strijder voor de liberale beginselen. Maar vooral ook op handelsgebied heeft hij zich een grooten en eervollen naam verworven. Hij heeft o. a. in 1884 een ruim aandeel ge nomen om de dreigende gevolgen der Indische crisis af te wenden. Hij was o. a. medeoprich ter der stoomvaartmaat8chappy Nederland en der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, voorzitter der Zuiderzee-Vereeniging. De Prins Hendrikstichting te Egmond aan gee, de vereeniging Kindervoedingde Volks- Van B r u i n i s 8 e werden gedurende de vorige week verzonden 2200 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Dnitschland en En geland, tot vorige prijzen. De aanvoer van mos selzaad bedroeg 200 ton van de Walcliersche strandwerken. Het mooie weder en de lage eb ben, tengevolge der hooge winden, leenden zich uitstekend tot het bemachtigen van zoo'n groote hoeveelheid. De maand November begon met stil, dompig weer en dikken mist, maar Dinsdag den tweeden was het mooi weer, dat duurde tot Vrijdag den 2Gen. Den 15en dreigde wel een weinig regen en den 17en, 22en en 23en was het eenigzins mistig, maar weinig men- sehen kunnen zich zulk een heerlijke en zachte November-maand herinneren. Wij hadden 21 mooie dagen. De maand eindigde echter met onweer en hevigen storm. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is jhr W. C. van Pan- huys benoemd tot burgemeester der gemeenten Veereen Vrouwenpolder. Verder is herbenoemd tot burgemeester van Breskens J. G. Gerritsen. Nog is toegekend de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassaua. in zilver aan den schipper P. M. Staal en aan den rivierloods der lste klasse F. J. Lux; b. in brons aan de roeiers D. de Waal, C. Feringa, L. M. Sterzen- bach, L. L. Steenkiste, L. L. Lenière, J. J. Lute, aan den rivierloods der 2de klasse P. J. Sarens en aan den rivierloods der 3de klasse J. van Triel, allen behoorende tot het Belgisch loodswezen te Vlissingen. Deze berichten zijn ten deele nog opgenomen in een deel der oplaag van ons vorig nommer voor ander deel per buitengewoon bericht aan onze lezers in de stad medegedeeld. In zijn antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede kamer over zijne begrooting deelt de minister van financiën mede dat het, aan den wetenschappelijken adviseur in vis- scherij-zaken opgedragen, onderzoek omtrent de oorzaken van den slechten groei en daaruit voorkomende sterfte der Zeeuwsche oes ters nog niet is afgeloopen. Dit jaar was en is de toestand gunstiger dan in 1896. Verder zegt hij dat het voornemen bestaat om enkele kleine belastingkantoren van de 2e categorie bij vacature tot de le categorie te verhoogen, gelijk reeds vóór eenigen tijd door de directies te Middelburg is voorgesteld ten aanzien van het opengevallen kantoor Kapel- lebrug. Wij verwijzen onze lezers te Middel burg naar de in dit nommer voorkomende advertentie van de commissie voor het muziek korps der dd. schuttery alhier. Na hetgeen wij in het bijvoegsel van ons nommer van Maandag 15 Nov. schreven, onder het opschrift Aller steun, is zeker verdere aanbeveling onzerzijds, om aan de roepstem van die commissie gehoor te geven, vrij wei overbodig. In afwijking van het oorspronkelijk plan, om bij de derde abonnementsvoorstelling De kiesvereentging van Stellendijk op te voeren, waartegen eenige geabonneerden bezwaren op perden, omdat dit al zoo dikwijls te Middel burg is gespeeld, zal de Nederlandsche Too- neelvereeniging volgende week Donderdag 9 Dec. alhier eene voorstelling geven van Jan Ongeluk, nieuwste blijspel in drie bedrijven van Blumen- thal en Kadelburg, voorafgegaan door Als er een schaap over den dam is Bij de telefoon te Middelburg had den in November 2105 aansluitingen plaats. In den nacht van Maandag op Dinsdag hadden te Heinkenszand twee personen de brutaliteit, om, door een raam open te schui ven, te klimmen in den stal en het koetshuis van den pastoor. Zij haalden het rijtuig naar buiten, spanden het paard ervoor en een rij toertje maken. Toen het gespan werd thuis gebracht, merkte de koster onraad en maakte leven, waarop de rylustigen op de vlucht togen, paard en rijtuig in den steek latende. De politie heeft de brutale lui opgespoord en tegen hen, zekere J. B. en J. v. M., proces verbaal opgemaakt. ONDERWIJS. Heden herdenkt de heer A. de Pagter, hoofd der openbare school te Oostkapelle, den dag, waarop hij vöor vyf en twintig jaren als zoodanig werd benoemd. Dat het den al gemeen hooggeachten man niet ontbreekt aan bewijzen van achting en liefde zal zoo schrijft men ons ieder begrijpen die hem persoonlijk kent. Als souvenir werd hem door de geheele gemeente aangeboden een noten houten schrijfbureau, terwijl bovendien vele particuliere cadeaux hem werden overhandigd. De aanbieding van eerstgenoemd geschenk geschiedde heden morgen in de fraai versierde school door den burgemeester, terwijl de onder wijzers den jubilaris, namens de leerlingen, die onthaald werden, een daarby behoorenden stoel aanboden. De schoolkinderen zongen een toepasselijk versje. De gemeente was met vlaggen versierd. De arrondissement- en de districts-school- opzieners waren door bezigheden verhinderd in persoon te komen, maar zonden schrifteiyke gelukwenschen De collega's uit de omliggende gemeenten en uit Middelburg brachten den jubilaris een bezoek. Heden avond heeft er in de school eene gezellige bijeenkomst plaats, waartoe o. a- de leden van den raad zijn genoodigd. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 December 1897, benoemd tot assistent aan het rijkslandbouwproefstation te Wageningen dr H. P. Muntendam, en is hem, met ingang van evengenoemden datum, als zoodanig eer vol ontslag verleend als assistent aan het rykslandbouwproefstation te Goes. Tot onderwyzer met hoofdakte aan de 1. school te Poortvliet is benoemd de heer H. W. Odink, thans te Zaamslag. Daar het bestuur der school met den bijbel te Oud-Beierland de vacature van onder wyzer aan genoemde school niet op andere wyze vervuld kan krygen, is thans, teneinde in het genot van de rijkssubsidie te blijven, als zoodanig benoemd een lid van den gemeen teraad aldaar. Deze zal daardoor als raadslid zyn ontslag moeten nemen. Aan de zeewering van het calamiteuzo wa terschap EllewoutsdijkBorssele zijn p. m. 150 Ma steenglooiing uit elkander geslagen. Van de bestrating op de staartnol te Borssele wer den eenige meters steen uitgelicht. Te Wolfaartsdijk bracht de storm weinig schade aan. Alleen aan den Egbert Petrus-polder sloegen eenige gaten in den zee dijk. Het water stond zoo boog, dat het op vele plaatsen over den dijk liep. De bewoner der hofstede, die in den polder staat, achtte het geraden zijn vee naar een buurman te brengen en de huisgenooten brachten eveneens den nacht elders door. Aan den polder Oud-Noirdbeveland ie nog al schade aangericht. Over de geheele lengte hier en daar steenen uit de glooiing ge licht en op het land geworpen. De Oostnol is geheel van zijne steenbedekking beroofd; zelfs perkoenen en brikken werden weggeslagen. Ook van den Noordhavendam is de steenglooi ing gedeeltelijk vernield. Door het opdrijven van het water is op vele plaatsen het vloedwerk over den dijk geslagen. Te laat voor ons vorig nommer, daar Dins dag, door storing op de lijnen, de telegrammen groote vertraging ondervonden, ontvingen wij bericht, dat het op de Noordland gestrande stoomschip nog altijd vast zat. De equipage was echter gered door de be manning van de reddingboot uit Burgsluis, waar zy werd aangebracht. De reddingboot uit Brouwershaven kon niet bij het schip komen. Volgens een ander bericht was een deel der redding, n.l. die van den stuurman en de goe deren der equipage, het werk van den heer Van Beveren uit V e e r e met de twee vroe ger genoemde hengst-schippers. Het schip heette Baidar en was hetzelfde als dat, waarvan een berichtgever uit Veere mel ding maakte, toen hij ons schreef dat erop de Onrust een vaartuig omhoog zat. Beide banken liggen, van Veere gezien, N. N. W. richting en verwarring daarmee is zeer licht mogelijk. Aan het strand te Westersehouwen is aangespoeld een zwaard van een bomschuit met witten kop gekraakt, gemerkt L. G. V. Het snel opkomende water verraste Maandag een schaapherder, die zich met eene kudde van 131 schapen op de schorren ten Noorden van den Anna Jacoba-polder bevond, met het gevolg, dat slechts 41 schapen kon den gered worden ep 90 verdronken. Voor den eigenaar, den landbouwer J. van Strien, heeft de storm dus eene groote schade aangericht. ontworteld zijn en telefoondraden of palen die beschadigd werden. Wat de atorm alzoo heeft uitgehaald, is moeielljk op te geven. Maar dat alles in de war is blijkt wel daaruit, dat de posten uit Holland, Duitschland, België voorby Antwerpen en Engeland niet of ongeregeld aankomen. Het ergst heeft de Btorm in Engeland huis gehouden aan de monding van de Theems en de Medway. 7 schepen zijn met man en muis vergaan op de kust van Norfolk, 1 met 12 man op de kust van Cornwallis en 1 op de kust van Yorkshire. Bovendien strandden nog 30 schepen, waar van de opvarenden werden gered. Het arsenaal van Woolwich is onder water STORMBERIC HTEN. De Dinsdag gemelde vischsloep Oostende 97 zit nabij de O r a n j e z o n. De schipper was genoodzaakt het vaartuig op strand te zetten, wijl hij niet meer uit den wal kon komen door het breken van den gaffel. Toen de sloep aan den grond zat, heeft men getracht een man der equipage, met een eind touw om 'tlijf gebonden, door de branding naar de wal te zendende man kon het echter niet volbrengen. Een van de op strand staande toeschouwers» H. Verblauw, zoon van den lichtwachter, was toen in een wip ontkleed en sprong moedig in de kokende golven; ook hij werd tot twee maal toe teruggeslagen en moest, het hopelooze van zijn pogen inziende, de redding opgeven. Later, bij vallend water, is de equipage gered. Aan het nieuwe werk aan den voet der duinen teVrouwepolde r, een werk, dat voor rekening van den polder Walcheren aan genomen werd door den heer Van Beers te Vlissingen en nog niet geheel voltooid was, is ook groote schade aangericht. Een vijftig of zestig Belgen zijn heden morgen per sleepboot te Vlissingen aan gebracht, naar men zegt om de op de Spijker plaat gestrande Cyprus te lossen. Naar men ons uit Kleverskerke meldt steeg het water ongekend hoog. Het stroomde op sommige punten den Wilhelmina-^oXd&t te Arnemuiden binnen, zoodat binnen weinig tijds de slooten gevuld waren en op sommige plaatsen zelfs het land blank stond. Gelukkig was op dat uur de kracht van den storm reeds wat verminderd, zoodat die hooge stand niet lang aanhield. Aan de calamiteuzo Margaretha-, Kleine- Huissens- en Eendrachtpolders, gemeente Zaam slag, werd 565 M* Vilvoordsche steenglooiing, 665 M* bezoding, 1045 M' krammat en 20 M' grond los- of weggeslagen. De vloed bereikte 's namiddags half 6 uren de buitengewone hoogte van 2.05 M. boven ge woon hoogwater. Aan den Lovenpoldergemeente Hoek, waar de golfslag overal reikte tot in het binnenbe- loop van den zeedijk, is 400 Ms steenglooiing, 400 M' mat bezoding en 120 M1 grond los- of weggeslagen. De zeedijk van den IsaieWa-polder, onder Philippine, is over eene lengte van eenige honderden M. gescheurd. Het water stond Maandag avond zoo hoog, dat het reeds over den dijk heensloeg. In die gemeente viel Maandag bij den storm een schoorsteen op een huis, waardoor het dak grootendeels verbrijzeld werd. Op een vyftal huizen werd eveneens de schoorsteen door den wind naar beneden geworpen, zonder evenwel andere schade aan te richten." Een uur vóór hoog water begon het water reeds te stroomen over de doorsnede in den dijk aan de haven. Door het inbrengen van de schutbalken en het aanvoeren van zakken zand kon men het water gelukkig tegenhouden, ook nadat het nog sterk gewassen was. De ge heele haven stond vol menschen, die getuige wilden zijn van dit ongewoon schouwspel. Te Cadzand werd de landbouw3chuur van den heer Iz. Leenhoats-De Vlieger voor meer dan de helft omvergeslagen. Paarden en vee bleven ongedeerd. Eenige lieden te Retranchement hadden een niet onaardig buitenkansje. Zeker verrast door het water, waren in een schor aldaar verscheidene hazen en konijnen op een eilandje bij elkaar gedreven en moesten, toen het water al hooger en booger steeg, tegen wil en dank zwemmen. Sommige verdronken, maar andere vielen half levend in handen van eenige werklui. Meer dan 100 werden er op die wijze bemachtigd. Een dier personen had er zelfs 22 stuks buitgemaakt. Verder ontvingen wy nog uit verschillende deelen der provincie berichten yan boomen die De pier te Sheerness is gansch vernield. De kazernen zijn geheel onder water. Treinen noch stoombooten kunnen aankomen. Meubels drij ven in de straten rond. Men hoopt echter de verstoorde spoorweg verbinding tusschen Londen en Queenboro-pier, die, zooal9 van zelf spreekt, den geregelden dienst met de mailbooten van de maatschappij Zeeland danig in de war brengt, binnen eenige dagen hersteld te hebben. Te Queensborough waar, gelijk wij reeds mededeelden, een dijk is doorgebroken, zijn honderden hectaren land ondergeloopen. Sedert 1848 is er daar niet zoo'n overstrooming door zee- of rivierwater geweest. Te Marsgate heeft de storm talrijke wonin gen vernield. Alles wat nog over was van Nelson's vlag- geschip Le Foudroyant is te Blackpool in stuk ken geslagen. Uit België wordt bericht dat de dijk bij Middelkerke werkelijk ia bezweken. De omstre ken zyn overstroomd. 20 villa's zijn zwaar be schadigd. Ook de groote machinegalerijen in het tentoonstellingspark te Tervneren is door den storm vernield. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van bovenge noemde rechtbank van den lOen December a. zal worden behandeld de zaak tegenlo. F. C. A. H., oud 17 jaar, koopman, en 2o. P. M., oud 12 jaar, zonder beroep, beiden wonende te 's Heerenhoek, gedetineerd te Middelburg, ter zakedat zij den 18en October 1897, in den voormiddag omstreeks 9'/j uur, te 's Heer Arendskerke, in den Nieuwen Kraaijertpolder te zamen en in vereeniging in de woning van J. Goedegebure, uit een in de voorkamer staande kast of kabinet, nadat zij het slot, waarmede de deur daarvan gesloten was, verbroken had den, ongeveerjvijf rijksdaalders, toebehoorende aan bovengenoemden Goedegebure, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, heb ben weggenomen, na zich den toegang tot bovengenoemde woning te hebben verschaft, door, na het slot van een deur, die toegang gaf tot een schuur van een buurman van boven genoemden Goedegebure, genaamd J. Kerkho ven, te hebben verbroken, in die schuur te gaan, vervolgens zich te begeven in een daar naast gelegen schuur van Goedegebure, van daaruit in een aan laatst vermelde schuur ver bonden stookplaats te gaan, daarop het slot, waarmede een deur, die van uit die stookplaats toegang gaf tot de woning van Goedegebure, gesloten was te verbreken, die deur te openen en alzoo in die woning binnen te gaan. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 10 getuigen gedagvaard. Kantongerecht te Goes. Heden (Woensdag) zijn veroordeeldwegens strooperij C. A. BSouburg, tot f 2 b. 8. 2 d. h.; rumoerJ. B., J. H. F. P., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d.; opgeven valschen naamA. J. v. d. P., Middelburg, tot f 5 b s 3 d. h wateren buiten de bakken C. G., Middelburg, A. H. Vlissingen, tot f 1 b. s 1 d. h.; loopen op beplanten grond L. T., H. W., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h zyn honden niet voorzien van muilkorven N. M., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h.; L. L., Domburg, tot f 3 b. s. 2 d. h.; graven van zand op verboden plaats W. v. O., Middelburg, tot f 3 b. 8. 2 d. h.; bevis8chen van de Zeeuwsche stroomen, zonder vergunningJ. S. Jz., Arnemuiden, tot f 5 b. 8. 3 d. b.; op eene plaats, waar arbeid verricht wordt, niet opgehangen hebben gehad een lijst, bedoeld bij art. 11 en 67 wet 5 Mei '89 (S. 48): A. K., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. h. delven naar konijnen, zonder vergunningD. J., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h.speleu om geldC. V., H. G. N., C J. v. d P., Middel burg, tot f 1 boete s. 1 dag hechtenis; ryden op een wandelweg te Middelburg J. C. v. d. B., Koudekerke, tot f 0.50 b. a. 1 d. h.; rijden in gestrekten draf te Middelburg; J, J. v. B., Vlissingen, tot f 2 b s. 1 d. li.; houden muziekuitvoering te Middelburg, zon der vergunningJ. C. F., Middelburg, tot ƒ3 b. s. 5 d. h. I politie overtredingG. G. K-, Middel.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1