BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN. Marltpriizen van Tarwe ea Meel. weet ieder, dat dit artikel de steen des aan stoots is voor allen, die de openbare school geen goed hart toedragen. Maar ik verwed er mijn naam in boterlet ters onderzeker heeft nooit iemand kun nen denken, dat die alinea in de wet ie opge nomen ten behoeve van het kapitalisme Aan den heer Troelstra de eer van het vaderschap van dit lumineuse idee! En, natuurlijk, als scherpzinnig advocaat, levert hij het bewijs voor die bewering. Lacht nu niet s. v. p. Het bewijs daarvoor is te vinden in ecnu voordracht van een liberaal (natuurlijklid van het parlement op de Sandwichs-eilanden Hoeden af voor zulk eene bewijsvoering. Het eigenlijke onderwerp van behandeling was: Het kind en de sociale kwestiewaarlijk een interessant onderwerp, maar het licht, dat de spreker daarover ontstak, was voor een groot deel zijner hoorders geen gas-gloei-licht, veel minder electrisch-licht, maar een dood gewone petroleum-lamp. Welk beschaafd mensch en goed ontwikkeld werkman erkent niet den nadeeligen invloed van overmatigen fabrieksarbeid (en toch zeker ook van zwaren veldarbeid?) op het organis me der jonge vrouw, der toekomstige moeder en van het pasgeboren kind Dat de sterfte van jonge kinderen bij de fabrieksarbeiders het grootste is (en het grootste moet zijn) kan door geen verstandig mensch worden weer sproken. Dat slechte woning-toestanden, afwezigheid van alle begrip van hygiène, slechte voeding, kinderarbeid een demoraliseerenden invloed moeten uitoefenen op de kinderen uit den werkmansstand zijn het meer speciaal de heeren socialisten, die dit alles in het licht hebben gesteld? Maar klem aan zijne rede neering bijzetten door stoutweg te beweren (aan een of ander Review, uit een of ander jaar ontleend), dat zelfs drie-jarige kinderen tot fabrieksarbeid worden gebezigd, dat is misschien socialistisch. Als de spreker gemeend had, dat er een rilling door de vergadering zou gaan bij het vernemen van zulk een gruwel dan heeft hij zich jammerlijk vergist. „Praatjes," zei een werkman. In leeftijd overeenkomende met den bekenden wegnaar Kralingen, is de mededeeling, dat een student per jaar 800 en een leerling der lagere school slechts f 20 per jaar aan den Staat kostgemakshalve (het rijm bracht het zoo meevergat de spreker dat de kosten van het L. O. grootendeels door de gemeenten wor den gedragen. Evenzoo betaalt de Staat f 35 p. j. voor eiken leerling der ambachtsscholen maar voegt men daarbij wat provinciën, ge meenten en particulieren voor dit onderwijs betalen, dan komt men tot een vrij wat hooger bedrag. Dooddoeners, en niets anders. Een gevolg van de heerschappij van het groot-kapitaal, waardoor een demoraliseerende vrouwen- en kinderarbeid in het leven worden geroepen, is de toeneming der criminaliteit onder de jeugd. Dit is evenmin eene ontdek king van de socialisten. De heer T. deelde mee, dat de gevallen van criminaliteit onder (le niet-volwassenen sedert de laatste 40 jaren meer dan verdubbeld zijn. Volkomen waarmaar dat in datzelfde tijdvak de bevolking even eens verdubbeld is, en dat nu zaken straf baar worden gesteld, die dit vroeger niet waren deze twee factoren voor het grooter worden der gevallen van criminaliteit werden niet genoemd. De vergadering was uiterst kalmzelfs bij phrases, die het volk zouden „pakken", werd geen enkel blijk van instemming vernomen ook niet toen spreker de (ook al niet nieuwe) stelling verkondigde „dat ieder kind moest worden opgevoed in de richting van zijn aanleg dat daardoor menig stumperachtig geleerde een uitstekend werkman zou geworden zijn, en omgekeerd menig „lui" Werkman een gerenom meerd geleerde. Dit waren wij volkomen met den spreker eens, en had applaudissement ver diend. Maar tie vergadering leed blijkbaar niet aan koitdc voeten. Als een geneesheer zijn diagnose over den patient heeft gesteld, dan verwacht men natuurlijk, dat Z.Z.Gel. een recept zal schrij ven, een wijze van behandeling aan de hand zal doen, enz. Want men roept den dokter toch niet om te constateeren, dat de patient geneeskundige hulp noodig heeft Het is juist om die hulp te doen. In dit opzicht heeft de socialistische dokter zijn zaak al heel gemakkelijk opgevat, of hij moet zijn studie over het Receptuur voor „Het kind en de sociale kwestie" nog maken. In dat geval hopen wij ten zeerste op afdoende ge neesmiddelen geconstateerd in al haar omvang is de kwaal reeds sedert lang. Aan den heer T. een hartelijk „tot weerziens", als hij aan de maatschappij den onwaardeerbaren dienst be wijst om met een, desnoods belangrijke opera tie, den kanker uit het maatschappelijk lichaam weg te snijden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens diefstalJ.d. B, 37 j., vrachtrijder, Groede, tot 14 d. gev.straf en P. F. R., 29 j., arbeider, 8t. Kruis, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling A. J. v. d. V-, 23 j., land- bouwersknecht, Waterlandkerkje, tot 7 d. gev.straf verduisteringW. D. 28 j., hvr. P. S., zon der beroep Vlissingen, tot 1 m. gev.straf: beleediging van een ambtenaarL. M., 17 j., metselaar, Koudekerke, tot f 3 b. s. 3 d. k. dronkenschap, mishandeling van een ambte naar en wederspannigheidJ. v. B., 40 j., visscher, Arnemuiden, tot f 3 b. s. 3 d. h., en 1 m. gev. straf, en dronkenschap en beleediging van een ambte naar J. J. A., 19 j., sjouwer, Middelburg, tot S b. s. 8 d. h. en 7 d. gev.straf. Een veeboer te Noordwijkerhout had de gewoonte om de melk, die hij aan de markt bracht, aan te lengen met slootwater. De rechtbank te 's Öravenhage veroordeelde Maan dag dezen man tot vijf maanden gevangenis staf, met bevel dat-het vonnis in de dagbla den zal worden openbaar gemaakt. Voor het kantongerecht te Maastricht stond Zaterdag terecht de burgemeester der gemeente Mesch, beschuldigd van jachtdeliet. Tegen hem werd G dagen hechtenis geëischt. KERKNIEUWS. In de Gereformeerde kerk C. te M i d- d e 1 b u r g naai Zondagavond de heer J. D. v. d. Velden afscheid met een preek over Psalm 28 vers 9. De predikant van Kloetinge had het voor nemen om, evenals zijn ambtgenoot te Kapelle destijds (5 Aug.) gedaan heeft, een huwelijk, bij welks burgerlijke voltrekking hij tegen woordig was, daarna kerkelijk in te zegenen, zonder van deze voltrekking de overlegging van een schriftelijk bewijs, door den ambt. van" den burgerlijken stand afgegeven, te vorderen. De burgemeester had echter te voren inlich tingen gevraagd aan den [officier v. justitie te Middelburg en deze laatste heeft verzocht den predikant vooraf te waarschuwen en, bij aldien deze toch op eene dergelijke wijze inze gende, proces-verbaal daarvan te doen opmaken. De predikant is verstandig genoeg geweest om, na deze waarschuwing, van het voorne men af te zien, zoodat vooralsnog deze kwes tie niet bij rechterlijke beslissing zal worden uitgemaakt. (G. Crt Verschillende Berichten. De luits. E. D. van der Sleesen, C. J. Bruijn, N. van Gemert en A. van Willigen, van het 3e reg. inf., zullen voor een detacheerïng bij het leger in Oost-Indië in aanmerking wor den gebracht. De toestand van prof. Yan Hamel te- Amsterdam blijft bevredigend. Sommige bladen weten, in navolging van een, dat sterk is in berichten die veelal later worden tegengesproken, te melden den dag der inhuldiging van onze koningin, maar ze zijn zoo voorzichtig om er bij te voegen„behoudens latere wijziging."' Op die wijze kan men wel honderd mede- deelingen doen. De toestand van de te Amsterdam aan gerande modemaakster is bevredigend. Het erg ste gevaar is geweken. Zij heeft verklaard dat de aanrander haar reeds volgde, terstond nadat zij het atelier had verlaten. Hij was gekleed in een donkere jas en had een pet op. Te Edam is door het omvallen van een petroleumlamp een brand ontstaan, die een boerderij in de asch legde. Het gezin moest half gekleed vluchten en het vee kon maar juist bij tijds worden gered. Na een betrekkelijk kortstondig lijden is te Zaandijk een meisje van 24 jaren overleden, tengevolge vau blo edvergiftiging, veroorzaakt doordien zij bij het knippen der nagels zich een kleine wond aan een harer teenen toebracht. Te Oosterhout is de vermoedelijke dader gearresteerd van de zware mishandeling, ge pleegd op den cadet der Militaire Academie te Breda. De aangehoudene, die eenige dagen voortvluchtig was geweest, is ter confrontatie naar Breda overgebracht. Vrijdag werd door de visiteurs aan het station Zevenaar een belangrijke aanhaling ge daan. Een juwelier uit Amsterdam, die op ge regelde tijdstippen van en naar Duitschland reist en met do reizigers, die niets te declaree- ren hebben, in den trein bleef zitten, gaf op de gewone vraag„niets aan te geven" ten antwoord: „niets dan een pakje chocolade." De beambte tastte daarop in zijn valies, en vond daarin een pakje goud, hetwelk onder een pa pier was verborgen. Den juwelier werd aange zegd dat hij mee moest naar de visitatiezaal. Een paar handkoffers, die hij onder de rustbed den had gezet, moesten ook worden gevisiteerd. Bij opening bleek, dat de koffers en valies vol gepakt. waren met armbanden, kettingen, bro ches enz. enz. Dit was nog niet genoeg, de man moest zich ook ontkleeden, en al zijn onder- kleedcren waren als bezaaid met gouden voor werpen. juweelen, enz. Met haken was dat al les bevestigd. De waarde van bet aangehaalde werd door kenners ruw geschat op vijftig dui zend gulden. Tegen borgtocht werd de man vrijgelaten. Ziju goederen werden echter ver beurd verklaard. Zondagavond werd door de tram Velsen— Haarlem bij Sandpoort een hondenkar aange reden. De bestuurder daarvan, die het gevaar zag aankomen en daarom het stuur wilde om werpen, kreeg dit met zooveel kracht tegen het lichaam, dat hij tegen den grond werd ge slagen. Inwendig zwaar gekwetst werd hij per rijtuig naar zijne woning te IJmuiden vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Aan boord van den te Nieuwediep ge- stranden botter is ook nóg het lijk gevonden van een tweeden visschersjorigen, 12 jaar Öiifl. De beide jongens zijn dus verdronken, terwijl z ij zich in het vooronder bevonden de schipper en de twee knechts, die aan dek waren, zullen zeker overboord zijn geslagen. Een der knechts laat een talrijk gezin onverzorgd achter. Alle overige opvarenden waren on gehuwd. Onder de gemeente Barneveld is een boe renhofstede door een onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Twee koeien en twin tig kippen vonden den dood in de vlammen, Een werkman aan een steenfabriek onder Hagestein had het ongeluk van eeD locomotief te vallen en op de steenen terecht te komen. Bewusteloos werd hij huiswaarts gedragen en kort daarna was hij reeds een lijk. Zondagavond is de conducteur van de stoomtram ReuzelEindhoven te Steensel van de tram gevallen, waardoor hij werd vennor-1 zeld, zoodat hij oogenblikkelijk een lijk was. Do ongelukkige was pas sedert een jaar ge huwd, en laat een weduwe met een kindje achter Te Meppol zijn twee vrouwen, moeder en dochter, bewusteloos gevonden. Zij hadden ge slapen in een gesloten vertrek, waarin een vul kachel brandde. Gelukkig konden zij bijgebracht worden. De concurrentie gaat ver, jammer genoeg al te ver. Een drukkersfirma biedt in een adver tentie aan 100 visitekaarten bedrukt en met enveloppen voor vijf en vèertig cent plus een stoombootbiljet AmsterdamAalsmeer Te Lyon was reen majoor door een soci alistisch blad heftig aangevallen en beleedigd in verhand met den dood van een soldaat. Daar zijn chefs hem geen verlof wilden ver- leenen een aanklacht in te dienen (dat een of ficier daar ook al vergunning voor noodig heeft!) wachtte hij den redacteur op om hem af te ranselen. Thans is een aanklacht tegen den majoor ingediend. De beruchte „valsche aartshertog", de handelsreiziger Behrendt, is tegen 3 Dec. voor de rechtbank te Essen gedagvaard wegens be drog. Keizer Wilhelm heeft te New-York een jacht aangekocht. Te Leipzig zaten in de gevangenis een 32 jarig en een 49 jarig arbeider, die wegens kleine vergrijpen waren veroordeeld. De oudste zou Vrijdag in vrijheid worden gesteld, maar toen men de cel opende, vond men den man geworgd. De andere gevangene beweerde uit noodweer te hebben gehandeld, wijl hij door zijn celgenoot werd aangevallen. Men gelooft echter eerder aan krankzinnigheid. STORMBERICHTEN. De nachtboot Koningin Wilhelminadie, tengevolge van te late aankomst van den snel trein, Zondag nacht ongeveer een uur te iaat van Vlissingen vertrok, had het op hare reis naar Queenboro hard te verantwoorden. De pier was overstroomd, zoodat mail en pas sagiers met een sleepboot aan den wal moesten gebracht worden. Heden morgen arriveerde de Koningin Wil helmina zonder passagiers en mail, doordien de spoorwegverbinding tussehen Londen en Queenboro pier door overstrooming verbroken is. Voorloopig varen de booten van de maat schappij Zeeland op Dover. Naar men ons uit Vlissingen meldt, is de Engelsche driemastschoener, die op de Calootbank gestrand is, de Vixengezagvoerder Prettyman, van Pentewan naar Terneuzen. De stoomboot Cyprus, op de Spijkerplaat gestrand, is Maandag namiddag met hoogwater niet vlot gekomen. Ook heden morgen was dit nog niet het geval. De schade, die Maandag door den storm aan het dak van de machinegalerij der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen is toegebracht, wordt op ruim 10.000 begroot. De gegalvaniseerde ijzeren platen, waaruit dat dak bestoud, werden met een hevig geraas op eens afgerukt en kwamen, voor een deel te recht in het Marinedok en op de werf. Geluk kig waren de werklieden juist afwezig. 's Namiddags kwamen ten gevolge van het hooge water de Bellamykade, de Slijkstraat en andere gedeelten der stad blank te staan en liepen velen kelders onder, waardoor nog al wat schade werd veroorzaakt. Te Westkapelle kwam Maandag middag om half vijf het water tot over den dijn in het noorden, iets wat nog nooit is voorgekomen. Schuttingen, sehoorsteenen en dakpannen hebben heel wat te lijden gehad. Bij het wachtloeaal van het kustlicht, een ijzeren toren, l1/* meter van den grond, waar toe twee trappen, die met ijzer stevig be vestigd waren, toegang verleenen, zijn die trappen weggeslagen. Een voer stroo werd door de zee een twin tig meter weggeslingerd. Door het hooge water is er van schade aan den dijk nog niets te zien. Te V e e r e is zeer veel schade aangericht. Op de kade toch bleef bijna geen woning onge schonden. Eenige huizen aan het einde der kade werden, in verband met den hoogen vloed, dooi de bewoners verlaten, terwijl zij zooveel huis raad medenamen als zij slechts konden. Het water spoelde door die woningen. De Karnp- veersche toren stond midden in het water en werd door de zeeën hevig gebeukt. Een ge deelte der kaaimuren is weggeslagen, dikke palen werden gebroken als riet en sloegen over de dijken heen. In den loop van Maandag heeft nog een schipper getracht naar buiten te komen, om hulp te verleenen aan het op den Onrust zittende schiphij moest echter onverrichter zake terugkeeren. Heden ochtend heeft de heer Van Beveren een poging gewaagd om hulp te brengen. Onder zijne leiding zijn de visschershengsten V E 2, schipper J. F. de Rooy, en V E 5, schipper P. J. Huybrecht, naar het stoomschip gegaan. De zee voor Veere is thans zeer kalm, maar buiten staat er nog een hooge branding. Men kan nu het vaartuig zeer goed zien zitten. Het is een groot stoomschip en zit ongeveer op dezelfde plaats, waar in het vórige jaar de Engelsche kotter Princes Mary strandde. Op het strand te Vrouwepolder is een Belgische vischsloep gestrand, men zegt Oostende n0. 97. Onder Gapinge is bij den landbouwer Van den B. de geheele schuur door den wind verwoest. Te R i 11 h e m heeft Maan dag middag de felle wind op de hofstede van den landbouwer P. Barendse de helft van de schuur tot op de fondamenten toe omver doen slaan. Met moeite werd de andere helft behouden. Te G o e 8 heeft de storm vooral Maandag hevig gewoed. Overal werden dakpannen afg rukt en op verschillende plaatsen waaiden sehoorsteenen om, waarvan sommige door de daken van andere perceelen vielen en schade aanrichten. Van een perceel op de Kaai werd een ge deelte dak weggenomen en eveneens aan den üostwal, waar ook houten schuttingen omver geslingerd werden enz. Ook werden hier en daar telegraafpalen omver geworpen. Volgens bericht uit Haamstede is een stoomboot op het Noordland gestrand. De reddingsboot van Burghsluis heeft te vergeefs getracht de bemanning te redden. Te Stavenisse overstroomde het haven plein en werden een klein gedeelte van de Vil- voordsche steenglooiing en eenige planken van den provincialen steiger weggeslagen. De post van Zierikzee, die in den nacht van Zondag op Maandag om 1 uur moest overkomen, kwam daar eerst Maandag ochtend te ruim 9 uur aan. Tengevolge van den jongsten storm, is naar men ons uit Hoofdplaat meldt, de Oostelijke iulaagkade van den Tho/na-espolder doorgebroken. Gevaar voor inundatie van den polder bestaat niet, alleen is nu eenegrootere' uitgestrektheid van den inlaagdijk zeedijk geworden. Te Breskens steeg het water zoo hoog, dat niet alleen de geheele kade onder water stond, maar ook de weg langs de Spuikom, alwaar het postkantoor staat. De huizen, daar langs gelegen, liepen dan ook allen onder water. Passagiers werden in de tram gedragen. Des avonds kon de tram van 6.36 uur niet verder rijden daVi S c li o o n d ij k e, wijl aldaar de vloedplanken in den doorgang van den dijk moesten gezet worden, om het water tegen te houden, dat in de dorpsstraat liep. Dit is de eerste maal, dat de vloedplanken moesten gezet worden. Aldaar is op den Dam een gedeelte van een schuur ingewaaid. De posten kwamen niet aan of vertrokken niet. Zelfs lieden morgen kwam de hoot nog niet. De schuur van den landbouwer B. onder IJ zen d ij ke, nabij den Kapitalen Dam, werd hevig gehavend, en het dak weggeslingerd- Ook de hoeve leed schade. De polderB onder Poortugal zijn door het hooge water ingevloeid. Te Dordrecht werden ook verschillende stra ten onder water gezet. Te Rotterdam zijn Maandagavond verschil lende straten ondergeloopen en werd op on derscheidene plaatsen het tramverkeer gestremd. 's Middags is daar een in aanbouw zijnd huis ingestort. De werklieden wisten zich bij tijds te bergen. Te Schiedam zijn verschillende straten on dergeloopen. Te Schcveningen zijn Maandag twee in aan - bouw zijnde huizen gedeeltelijk omgewaaid. Tussehen die gemeente en Katwijk ligt sinds Zondag avond een bomschuit met de noodvlag op. Te Leiden zijn een boom en een tuinmuur omgewaaid. Daaronder werd een dienstbode bedolvenzij werd bewusteloos van onder het puin weggehaald en is in evnstigcn toestand naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Zondagavond zijn aan de 3e Oosterparkstraat bij den Eikenweg te Amsterdam, 3 in aanbouw zijnde perceelen ingestort. Van een vierde per ceel in aanbouw stortte het bovenstuk in. Per soonlijke ongelukken kwamen niet^voor. Te Edam is het Noorderhavenhoofd uit elkaar geslagen. Het eiland Marken is geheel ondergeloopen. Te Diemen werd een geheele kegelbaan op genomen en over een sloot geworpen. Te Beverwijk is een boom, staande op dc buitenplaats Akerendam, neergeworpen. Eene vrouw, die erlangs liep, werd door den boom getroffen en overleed een uur later. Te Heerenveen is Zondag avond een bejaarde weduwe, door storm eu duisternis misleid, in de Heerensloot verdronken. Uit België komen berichten over de groote schade, welke daar is aangericht. Ostende heeft veel geleden bij Middelkerke dreigde de zeedijk te bezwijken, waarom vier extra- treinen met troepen derwaarts werden gezonden. Te Blankenberghe is het dak der Kurzaal vernield. Vele villa's daar zijn zwaar beschadigd. Bij Heyst js een Nederlandsche schoe ner gestrand. Men stelde pogingen in het werk om de vijf opvarenden te redden, maai de duisternis was het reddingswerk niet be vorderlijk. Het middelpunt der depressie, welke den storm veroorzaakte, lag in Denemarken, waar de barometer tot 722 daalde. Een lezer van het N. v. d. D. herinnert er aan hoe in 1836, ook juist, op 29 Nov., zulk een hevige storm woedde. Het regende dak pannen en sehoorsteenen boomen werden ont worteld. In Utrecht lag een puinhoop aan de voeten van den dom en sommige smalle straten en stegen waren bijna versperd door het puin. Vlissingen. De dagboot Prinses Marie is heden niet van Dover gevarenzij verricht den nachtdienst. 's Cravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting zijn aangevangen de algemecue beschouwingen over de staatsbe- grooting. De heer De Boer, vooropstellende dat de anti-:clerieale en anti-protectionistische leus de oplossing van het sociale vraagstuk op den achtergrond drong, meende echter dat vastge houden moet worden aan het beginselniet- kerkelijke inmenging in den staat en beharti ging van het algemeen belang boven bijzondere belangen. In verfcand hiermede verklaarde hij dan ook met erkenning van het streven der sociaal democratie naar sociale rechtvaardigheid, niet met haar mee te gaan in aankweeking van klassenstrijd en vooropstelling van individu- eele belangen boven die van de staatsgemeeu- schap. De heer Kerdijk, namens de vooruitstrevende partij sprekende, erkende dat de einduitslag dor verkiezingen eenigszins de gemengde samen stelling van het kabinet rechtvaardigt, maar sprak zijn hoopvol vertrouwen uit dat zoowel op het punt der uitbreiding van het kiesrecht als ten opzichte van sociale hervormingen de rechtmatige verwaehtingen der hervormings- gezinden niet zullen worden teleurgesteld. Omtrent sommige dier punten wensehte hij nadere preciseering van de jvooruemens der regeering. De heer Van Kempen wilde eene nieuwe wet tot handhaving van den eerbied voor de Zondagsrust. De heer Truijen, de noodzakelijkheid van sociale hervormingen erkennende, achtte daar om voorziening in den financieelen toestand noodig door bezuiniging en protectionisme. Amsterdam. Heden morgen is hier plot seling overleden de heer A. C. Wertheim, alge meen bekend in en buiten Amsterdam. Terwijl hij gereed stond om naar het station te rijden, teneinde naar Den llaag te vertrekken, tot bijwoning der zittingvan de Eerste kamer werd hij door een beroerte getroffen. De overledene was 65 jaren oud. Berlijn. In de troonrede, waarmede heden de zitting van den Rijksdag werd geopend, werd gewezen op de noodzakelijkheid van ver sterking der vloot. Een ontwerp tot hervor ming van de militaire strafprocedure, aan sluitende aan de burgerlijke strafprocedure, zal aan de voor het behoud der krijgstucht noodwendige eischen voldoen. Aangekondigd worden wetten betreffende de vrijwillige rechtspraak in burgerrechtelijke zaken en tot schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden. De linancieele toestand is bevredigend. De betrekkingen met het buitenland zijn van vriendschappelijken aard. Maandag 29 November. Antwerpen. Tarwe prijsh. Amerikaansch fr. 22. Parijs. Tarwe prijsh.; loop. md. fr. 31.10. Pesth. Tarwe flauw. Maandag fl. 12. Zater dag fl. 12.14. B e ï-1 ij n. De in vele opzichten gewenschte verandering tot zacht en regenachtig weder en de flauwe telegrammen uit Noord-Amerika hebben hier zeer nadeelig gewerkt op de stem ming der markt. Aanmerkelijk verlaagde vor deringen hebben slechts tot kleine omzettingen in tarwe geleid. Rogge werd eveneens iets lager afgegeven, maar bood betrekkelijk iets meer weerstandsvermogen, doordien er eenige vraag op late levering bestond. New-York dis. vorigen dag 99 Chicago 97'/a. Algemeen Overzicht. Wie wind zaait zal storm oogsten. Dat heeft ook Badeni weer ondervonden. De revo lutie van boven, gelijk Schönerer het voorstel Falkenhayn en de doordrijving daarvan noem de, heeft geleid tot een revolutie van onderen. Dat deze op het laatste oogenblik nog gesmoord is, daarmede mag men de wereld geluk wen- schen. Maar toch is het een streep te meer op den kerfstok van Badeni, dat hij het zoover heeft laten komen, dat de opgewonden menigte den doorslag gaf. Als de beslissing op straat en niet in de raadzaal valt, lijdt het gezag steeds een aan merkelijke schade en wordt de waan versterkt, dat de' bewegelijke, de onstuimige elementen, welke zich in de straat verzamelen, „het volk" en^de macht" zijn, een waan, welke nooit ver sterkt mag worden, daar die menigte in den regel slechts een zeer klein gedeelte van de natie vormt, en in elk geval een nog veel grooter deel der bèvolking kalm thuis blijft. Maar waar liet ontslag van Badeni, die zoo menige gelegenheid om heen te gaan, ongebruikt liet, het gevolg van de straat beweging was, is het voor alles noodig, over die straatbeweging nog iets mede te deelen. De studenten waren het eerst ter plaatse. Ongeveer 3000 hunner,er zullen onder dat aantal nog wel anderen dan studenten zijn geweest, waren reeds te 10 uren voor het par lementsgebouw bijeen. Wat gebeuren zou was onbekend, want de socialisten en de niet-soci- alistische werklieden waren naar de buiten wijken der stad gegaan. Maar de overheid verbood de vergaderingen cn waar deze toch gehouden werden, ontbond zij ze. Daar door kwam een menigte, welke anders verdeeld zou zijn geweest, vrij, en allen besloten zich naar de plaats van de troebelen van den vorigen dag te begeven. Op weg naar het parlementsgebouw hadden reeds eenige botsin gen met de politie plaats, waardoor de ge moederen nog meer opgewonden werden. Maar ondanks het optreden der politie drong de menigte, welke door de Duitsche bladen op 30.000 man wordt gesteld tot den Ring door, waar het gebouw van den Rijksraad en de Burcht door talrijke posten beschermd werd. Aanvan kelijk liet de politie de menigte schreeuwen. Maar toen tegen den middag een sterke macht cavalerie naderde, gevoelde de politie zich sterk genoeg om den aanval te beginnen. Met de sabel in de hand dreef zij de menigte weg, terwijl spoedig de huzaren chargeerden. Vol gens berichten uit Duitsche bron geraakten bij deze charge velen onder de hoeven, terwijl anderen met de sabels kennis maakten. Onderwijl waren van andere zijde pogingen aangewend om den keizer te bewegen iets te doen om de menigte tevreden te stellen. Franz Joseph, die den vorigen avond in de hoofdstad was teruggekeerd, had 's ochtends Badeni, Banffy, Welfersheim en Gautsch ontvangen, bij welke gelegenheid het aftreden van het kabinet

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2