MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 281 Maandag 29 November. Het Tooneel. Verkoopingen enz. BEKENDMAKINGEN. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 27 Nov. 8 u. vm. 40 gr. 12 u. 41 gr., av. 4 u. 46 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind, reg. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het burean bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebr. Belief ante te AmsterdamA. de La Mae Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. UIT STAD EN PROVINCIE. Aanstaanden Woensdag middag te twee Uren houdt de gemeenteraad van Vlissingen eene openbare zitting. Daarin zal ontslag worden verleend aan mej. Michielse-Lagace, als kweekelinge bij het onder wijs in de nuttige handwerken aan school B. Verder is aan de orde de benoeming van: een ambtenaar van den burgerlijken stand, een lid in de commissie van bestuur van den Mid delburg-Vlissingschen rijweg en een onderwij zeres aan school C. De volgende voorstellen van burgemeester en wethouders zullen voorts worden behandeld in zake het adres van W. Stroo Lzn.naar aanleiding van het adres van de wed M. Vis ser tot het verleenen van concessie voor en subsidie aan een tram VlissingenDomburg; tot wijziging van de reglementen voor het gasthuis en het burger weeshuis; tot wijziging der verordening tot heffing van eene plaatse lijke directe belasting op de inkomsten en tot toekenning eener belooning aan dekweekeling G. Sitsen. Eindelijk voorstellen van hetzelfde college: tot 7e wijziging der gemeente-begrooting voor 1897tot het verleenen van vergunningtot het uithangen van reclame-borden en tot het leggen van voetbruggen; tot het verleenen van vergunning aan de firma Meijer, Reuser en Co tot het doen rooien van 13 boomen voor het Hótel Zeeland betreffende de jaarwedde van den gemeente-ontvanger en tot het intrekken van de raadsbesluiten van 29 September jl. inzake de benoeming van kweekelingen en tot wijziging der verordening, regelende het getal onderwijzers enz. lading overnemen, die dan door de treinen aan de overzijde verder worden vervoerd. Volgens eene mededeeling van F. M. W. in het Sociaal W. bid., wilde de heer mr P. J. Troelstra, het lid der Tweedo kamer, te Z i e r i k- zee eene voordracht houden over „De sociale kwestie". Maar er kon geen gelegenheid daar toe gevonden worden. De eigenaars van zalen, besturen van sociëteiten, hotel- en koffiehuis houders, weigerden hunne lokalen te verhuren. Twee zeiden, dat ze er niet aan dachten te verhuren voor vergaderingen van socialistische sprekerseen derde, bestuurder van eene socië teit, gaf het op papier Tot op heden is onze gemeente nog vrij gebleven van socialistische woelingen, en ik geloof ook niet dat men er hier naar verlangt". Eén eigenaar van een zaal Bcheen eerst tot verburen wel geneigd, men moest maar eens terugkomendoch toen men om beslissing kwam, had hij er van afgezien, hij had geen stoelen genoeg en in heelZierik- zee kon hij er geen hurenook was het hem bekend, dat de burgemeester voor zulk soort van vergaderingen geen politie genoeg had. Naar de N. li. Ct. verneemt, is de ont eigening der gronden, benoodigd voor de ha ven aan het Z ij p e, in verband met den stoom tramweg Brouwershaven—Steenbergen ge slaagd. De havenoppervlakte zal heel wat grooter worden, dan waarop men in het eerst had gerekend. De verbinding van Duiveland met den Anna- Jaeo&a-polder zal niet geschieden, gelijk elders vermeld werd, met stoombooten, waarop de treinen zonder overlading worden overgevoerd. De Btoombooten zullen de passagiers en de De raad van Oostburg benoemde Vrijdag tot onderwijzeres aan de openbare school in de vacature, met 1 December ont staande door het vertrek van mej. A. H. A. Middelveld Viersen, mej. A. E. Vrolijk, in ge lijke betrekking thans te Sommelsdijk. Met de benoemde stond op de voordracht mej. S. Cahn te Ymniden. Besprekingen over een veemarkt leidden tot een voorstel van den voorzitter tot het instel len eener wekelijksche veemarkt, en wel op den Woensdag tegelijk met de wekelijksche graanmarkt. De voorzitter grondde zijn voor stel op verschillende overwegingen. De voor naamste hiervan waren wel, dat de vroeger daar gehouden veemarkten op een Maandag in elk der maanden Maart, Juli en October, eer tijds zoo druk bezocht, thans geen bezoek meer trekkendat honderden stuks vee, door de kooplui op de stallen gekocht, te Oostbnrg worden geleverd, ter vervoer naar elders: dat sommige tijden van het jaar, 's Woensdags, bij gelegenheid van de weekmarkten, een groot aantal kalveren in het publiek te koop worden aangeboden. Dit voorstel werd met instemming door den raad ontvangen en met algemeene (zes) stem men aangenomen. Bij goedkeuring van dit be sluit door Gedeputeerde Staten zullen de be sluiten, waarbij de bovengenoemde drie vee markten zijn ingesteld, worden ingetrokken. Verder werd besloten om aan de besturen der naast omliggende gemeenten verzoeken te rich ten om het door den raad van Oostbnrg geno men besluit zooveel mogelijk te steunen in het belang der landbouwers en veefokkers en wel door, zoo Gedeputeeerde Staten de gelegenheid geven bezwaren etc. in te dienen, niet te zwij gen, maar een gunstig advies aan genoemd college uit te brengen. De landbouwers kunnen o. i. zoo voegt onze correspondent aan zijn bericht toe niet anders dan het door den raad van Oostburg genomen besluit toejuichen. Immers honderden van hen bezoeken vooral des winters iederen Woensdag deze gemeente. Woensdag 11. telde de beurs weder ongeveer 400 bezoekers. Hoe gemakkelijk zou het nu voor hen zijn, als zij tegelijk hun handelsvee aan de markt kon don brengen! Immers, kooplui van vee uit België, en soms van de overzijde der Schelde, komen op den Woensdag in menigte in Oost burg; zij zijn niet begrepen onder de bovenge noemde beursbezoekers. Bovendien zouden zeer waarschijnlijk op de markt betere prijzen kunnen worden bedongen dan op de stallen, die nu door de kooplui of hun handlangers worden afgereisdop de markt zelve zon meer concurrentie heerschen. Wij hopen van harte, dat het besluit moge worden goedgekeurd en van alle zijden ad- haesie zal worden betuigd. Zou ook de afdeel ing der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij, die reeds vroeger pogingen heeft aangewend de veemarkt alhier te doen herleven, hieraan geen grooten steun kunnen verleenen 1 Vrijdagavond brachten de werkende en bestuursleden der Harmonie te Biervliet hun kapelmeester, den heer A. van Poucke, die zijn 50en jaardag vierde, een serenade. Als bewijs van hoogachting overhandigden zij den jarige een marmeren pendule met coupes. In vorstelijk gezelschap hebben wij Vrijdag avond in den schouwburg alhier verkeerd. Lodewijk XI en Alexander van Macedonië hebben wij aanschouwd. Beiden werden ons voorgesteld, maar toch in verschillenden vorm. De Fransche vorst, die eens eenigen tijd koning af wilde zijn, bleef voor ons het regeerend hoofd van den staatKrelis Louwendie enkele uren koning was, deed als Alexander ons den boer niet vergeten. Langendijk's klucht vormde den hoofdschotel, maar zij is lang zoo fijn niet als Gringoire van Theodore de Banville. Wie eenigszins in onze oude literatuur thuis is Langendijk schreef zijn Krelis Louwen of Alexander de Groote op het Poëetemaal in 1715 kent den inhoud van dit „kluchtig blijspel". Hij is in 't kort dezeBoer Krelis lijdt aan een soort grootheidswaanzin, vooral nadat hij een prijs uit een loterij heeft getrokken. Daarbij heeft hij de onhebbelijke gewoonte zich nog al eens te bedrinken, bij welke gelegen heden hij, nog onaardiger, zijn vrouw slaat. Om hem dat af te leeren en ook om andere redenen, neemt de minnaar van zijn pleegkind een loopje met Krelis; hij laat hem, terwijl deze weer erg opgewonden is, brengen naar De aanbieding geschiedde door den voorzitter der Harmonie, den heer De Bats, die den jarige huldigde als kapelmeester, en van wien hij getuigde, dat zijn bemoeiingen voor het muziek gezelschap boven allen lof waren verbeven. De heer Raaymakers, pastoor, betuigde, namens den heer Van Poucke, die te aangedaan was om het woord te voeren, zijn dank en sprak zijn beste wenscben voor het muziek gezelschap en zijne leden uit. Van de koorzangers ontving de jarige, orga nist en koster der R.-K. kerk, dien dag een fraaien zetel. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft men bij den landbouwer Ang. C. te Biervliet drie zakken tarwe en een krui wagen weggehaald. Die vracht schijnt den dief (of dieven) wel wat zwaar te zijn geweest. Op twee plaatsen langs den weg is ongeveer drie kwart hectoliter geledigd. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting ver wezen C. U., oud 23 jaar, sjouwer, geboren te Veere, wonende te Vlissingen, alhier ge detineerd, ter zake dat hij te Vlissingen in de woning zijner ouders, waarbij hij inwoonde, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning heeft weggenomen den 19en November 1897 een zilveren horloge en een nikkelen hor logeketting en den 20en November 1897 uit een met een slot gesloten, op zolder staande kist, nadat hij te voren dat slot verbroken had, een gouden vingerring, een zilveren vingerring en een beschreve* schrift waarin eenige brie ven, welk horloge, ketting, ringen en schrift met brieven toebehoorden aan zijn mede in bovenvermelde woning inwonenden broeder Izaak, althans aan een ander dau aan hem, be klaagde. Aan den beklaagde is de heer mr A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. In de opgaaf der vonnissen, gewezen door j arr.-rechtbank alhier, in ons vorig nom- mer medegedeeld, staat dat M. S., 22 j. arbei der, Kloetinge tot ƒ3 b. s. 3 d. h. en 3 m. gev.-straf is veroordeeld ter zake van dronken schap en mishandeling van een ambtenaar daar bij had nog moeten gezet worden wederspan- nigheid. Dé gebroeders J. en W. N., arbeiders te Biervliet, door het gerechtshof te 's Hage ens mishandeling veroordeeld tot de straf die de Middelburgsche rechtbank hun oplegde, hebben daarvan cassatie aangeteekend. zijne woningwaar toevallig eenige tooneel- spelers of poëten zijn, die nu boer Louwen be handelen als een vorst. Deze begint ten laatste zelf te gelooven dat hij Alexander van Macedonië is, maar als plotseling koning Porus van Indië hem den oorlog verklaart, kruipt hij van angst in den kelder en geeft hij volle toestemming tot het huwelijk van zijn pleegdochter met de uitverkorene van haar hart, die voor dien koning zich uitgaf. Als hij later bemerkt, dat men hem bij deh neus nam, erkent hij toch volmondig: Och, jij hebt groot gelijkwas beter Kees te wezen Als Mallesander, want toen leefde ik zonder Bij de aanbesteding van schrijfbehoeften ten dienste der gemeente- inrichtingen van onderwijs alhier is voor schriften niet in geschreven door den heer Littooy, zooals abu sievelijk door ons gemeld is. Wel deed dat de firma Ceulen, die inschreef voor ongelinieerde schriften f 2.40 en gelini eerde f 2.44 en voor opschrijfboekjes f 1.59. Voor inkt schreef deze firma in ad f 0.24. Voor leien noteerde zij f 0.90, f 1.40 f 1.45, f 1 56 en f2. Nog erger dan een Poolsche Landdag wordt de Oostenrijksohe 'Rijksraad. Want te Warschau heeft men het, gelooven wij, niet beleefd dat 70 politie-agenten in 's lands raad zaal doordrongen, de leden van het booge staatslichaam sommeerden de estrade om den Yoorzittersstpel té ontruimen, en dan geweld gebruikten. Welnu, to Weenen heeft men dat alles wel beleefd. En het eenige wat ons kan spijten, is dat de politie, toen zij toch£aan den gang was, maar niet meteen de heele zaal heeft schoon geveegd. Want waarlijk, we weten niet wie in zichzelf verachterlij ker handelt, de linkerzijde die zulke tooneelen uithaalt, of de rechterzijde, die door een stemming, welke een samenzwering was, de staatsgreep steunde, welke alle gezag in handen van den voorzitter stelt. Het eenige wat vóór de rechterzijde is aan te voeren, is dit dat het niet langer kon gaan zooals het ging, en dat het „nood breekt wet" toepassing eischte. Maar toch blijft de vraag, wat van een volks vertegenwoordiging overblijft, als de voorzitter met een deel der rechterzijde een afspraak maakt, zoodat met een hoofdbeweging wordt aangeduid, dat de voorzitter op een voor nie mand verstaanbare wijze doet stemmen, terwijl de leden der rechterzijde, die allen hun rol kennen, ook stemmen zonder dat de andere partij daar iets van merkt. Dat zoo iets wrevel en ergernis wekt is natuurlijk. De linkerzijde is woedend over het besluit van dr Abrahamovicz. Na de schorsing der zitting begaven de leiders der oppositie-partijen zich naar den president, om met hem over het geval te spreken. Volgens de Frf. Ztg gaf de heer Abrahamovicz toe, dat het besluit wel niet geheel wettig was, maar noodzakelijk is, ge worden. Volgens zijn meening was het reeds van kracht. Daarop gingen de leiders heen zeggende: „Dan hebben wij verder niets te bespreken." Dat het toen begon te spannen in natuurlijk en het was geen wonder, dat de linkerzijde den voorzitter Vrijdagmiddag op allerminst vriendelijke wijze begroette. Het regende scheld woorden, een artikel dat goed vertegenwoor digd is in het woordenboekje der Oostenrijksche kamerleden. Ditmaal waren de socialisten in het eerste gelid. Een hunner, Berner, wilde Abrahamovicz bij zijn binnentreden te lijf, kamerbewaarders kwamen tusschen beide en er ontstond een kloppartij,waarin kamerbewaar ders en volksvertegenwoordigers over den grond rolden niet van pleizier. Een ander socialist, Bezel, klom over de in allerijl ontruimde ministersbanken naar het voorzittersgestoelte en verscheurde alle papieren die daar lagen. Zijn partijgenooten volgden hem, en beweerden Bezel tegen de slagen der kamer bewaarders te beschermen. De voorzitter vluchtte de leden der rechterzijde stormden op de estrade aan en allen ranselden elkander af. Toen volgde het groote oogenblik. Twee com missarissen van politie met 70 agenten povere imitatie van den 18e Brumaire rukten de zaal binnen, sommeerden de socialisten, ontruimden de voorzitterstribune en zetten de socialisten en andere leden der linkerzijde nit de zaal, d. w. z. zij grepen de kamerleden bij den kraag en sleepten hen van de trappen en door de zaal naar de uitgangen. Natuurlijk werd luide geprotesteerd tegen dit schouwspel, dat niet eens het grootsche had dat eigen was aan Napoleon, die aan het hoofd van een bataljon reusachtige grenadiers met reusachtige beerenmutsen in zijn tijd hetzelfde deed. Kamerleden en publiek riepen foeiop de tribunes moedigde men de afgevaardigden aan. Velen schreeuwden weg met de Badeuieten, waarop een der publieke tribunes werd ont ruimd. Spoedig kwam een deel der door de politie uit de vergadering gezette kamerleden weer terug; want daar de zitting nog niet officieel geopend was, kon de voorzitter nog geen straf over hen uitspreken. 30 agenten bleven naast den voorzittersstoel opgesteld, waarop eenige leden hen uitnoo- digden plaats te nemen. Eerst veel later, toen de politie de zaal had verlaten, werd de zitting hervat. Natuurlijk was'het ook toen hoogst rumoerig. Bijzonder heden over de zitting ontbreken nog. De tele graaf meldt alleen dat de voorzitter tot dertien maal toe gebruik maakte van zijn nieuwe be voegdheid en leden schorste. Daar zij zich niet wilden onderwerpen aan een maatregel, welke door hen en zeker niet ten onrechte als onwettig werd beschouwd, werden zij stuk voor stuk door de politie uit de zaal verwijderd, en verder door de geheime politieagenten op straat gezet. Natuurlijk dat zulke gebeurtenissen in de stad terugwerkten. De bladen, welke voort durend extra-editiën uitgaven, werden alle in beslag genomen. Maar toch verspreidde zich het verhaal door heel de stad. Voor het parlementsgebouw en in de straten heerschte veel drukte, en de menigte was leven dig bewogenvooral de socialisten waren op de been. Men zegt dat dit juist het doel is geweest en dat de Duitschers de socialistische kamer leden voorop lieten gaan, in de hoop dat dit de volksmenigte in beweging zou brengen. Tot zekere hoogte is dit doel bereikt. Maar toch schijnen geen ernstige ongeregeldheden te zijn ontstaan. Er had alleen een botsing tusschen de stu denten en de politie plaats. Toch blijft de toestand in en buiten de kamer hoogst ernstig. De les, uit het stuk te trekken, wordt weer gegeven door deze regels: Men kleede een ezel in 't satijn; 'tZal nochtans maar een ezel zijn. Gringoire is van ernstiger aard. Despeelsche arme dichter, Pierre Gringoire uit den tijd van Lodewijk XI en Frans I; de oproerige versjes maker, die het hekeldicht vervaardigde op 'skonings gaard, waar elke tak een galg is; hij is de hoofdpersoon van het stuk, dat bekoort door de deftigheid van den kring, waarin het speelt en de kleedij der hoofdpersonen. Hoevele fijne trekjes vindt men bovendien in het stuk; hoe scherp is de critiek die daarin, wordt, uitgeoefend op maatschappelijke toestan den een critiek, nog heden voor een groot deel van toepassing! Hoe schoon gedacht is het om den dichter tot een held te maken, die, trots zijn leelijk- heid en zijn armoede, door zijn edel gemoed en zijn ïdealisme het hart weet te winnen van de lieftallige, de bekoorlijke, de schoone Logse, dochter van den rijken lakenkoopman Simon Founder, met wien koning Lodewijk reeds als dauphin bevriend was, en bij wien hij eenige uren doorbrengt, vrij van alle staatszorgen. Maar toch, als Olivier-le-Daim hem het verraad van La Balue meldt, ontwaakt zijn gewone, zijn eerzuchtige natuur Gringoire was leelijk; menigeen had hem liever een schoone jongeling gezien. Maar dan ware hij Gringoire niet geweest, wiens woord, wiens gave, wiens moed, wiens krachtige overtuiging de overwinning moest behalen. Misschien had de heer Erfman zicfi echter wel iets minder sterk kunnen grimeerep. Of speelde het licht hem weer parten Dat was Vrijdag niet goed op dreefen kon in de zaal niet voldoende getemperd worden. Of Gringoire evenwel een dankbaar stuk is, betwijfelen wij. Het kon, dunkt ons, niet be vredigen bij het vele goede, dat het heeft, duurt het te lang en heeft het groote onwaar schijnlijkheden, waardoor de belangstelling verflauwt. Toch werd het Vrijdagavond met groote aandacht tot bet einde toé gevolgd, B R U C C E L D. Burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat den 25 Augustus 1897 door den Raad zijn vastgesteld verordeningen op de heffing en invordering van bruggeld, die gelijk luidend aan de thans bestaande zijn, en den len Januari a. s. in werking zullen treden, alsmede dat de heffing bij koninklijk besluit van den 30 October jl. no. 31 is goedgekeurd. Afdrukken van de verordeningen zijn tegen betaling ter secretarie verkrijgbaar. Middelburg, 26 November 1897. Burgemeester en wethouders voonoemd, SCHORER, Voorzitter. A. DE VULDER VAN NOORDEN, Secretaris. dank zij het spel der vertooners, die alle even goed in hun rol waren. De heer Erfman vervulde de zeer moeilijke rol van Gringoire met veel talent; mej. Sas- bach was eene allerbekoorlijkste Logse, mej Beukers een vriendelijke, kalme zuster van Fournier en de heer Holkers een waardige Sitnon Fournier. De sluwe Olivier-le-Daim werd door den heer Morriën zeer goed gespeeld, maar flink uitgebeeld was vooral Koning Lodewijk door den heer Frits Bouwmeester. In houding en manieren, zoowel toen hij bij de familie Fournier zat aan tafel en allervriendelijkst zich toonde, als toen zijn drift ontwaakte, was hij voortreffelijk. Niét minder op dreef en natuurlijk was de heer Bouwmeester als Krelis Louwen. Met welk talent, hoe potsierlijk is die boer gespeeld Dat er nu eenmaal eenige ruwe kanten aan die rol zijndat Krelis woorden in den mond worden gelegd, die niet in een salon thuis be- hooren, weten wij nu eenmaal. Daarvoor is het eene oud-Hollandsche klucht. Maar zij vermaakt voor een enkelen keer zij geeft vroolijken, gezonden humor. En met zorg werd het stuk door allen ge speeld waardoor de hoofdpersoon te meer tot zijn recht kwam. Voor de 25ste maal werd Krelis Louwen Vrijdagavond door bet gezelschap opgevoerd terwijl de heer Bouwmeester in zijn jeugd in dit stuk optrad en zijne zuster, de bekende talentvolle actrice van het Nederlandsch Tooneel, destijds het rolletje van een page vervulde. Dat is al heel wat jaren geleden! Sints dien tijd zal Krelis Louwen wel niet veel gespeeld zijn. Er was Vrijdag avond heel wat zorg aan het geheelen zeer veel werk van costnmns ge maakt. Alles zag er even frisch en keurig uit. Jammer daarom dat de zaal niet voller was. Zij was goed bezet, maar er hadden veel meer bezoekers kunnen zijn. Het wakkere, ijverige, talentvolle gezelschap had zoo zeer een volle zaal verdiend. Zou het niet mogelijk zijn om een dag na de derde abonnementsTOorstelling, in Januari, een opvoering te geven van Krelis Louwen tegen zeer lage prijzen, met vooraf een der stukjes van Rosier Faassen, b. v. De werkstaking. Een volksvoorstelling dus. Wellicht is daarvoor steun te verkrijgen van het bestuur van Ons Huis, dat dan de trouwe bezoekers een genoegelijken avond zou kunnen verschaffen, van Uit het volk Voor liet volk of het AVs-departement Middelburg. Ter afwisseling van verschillende voordrach ten zou dit zeker ook wel eene nuttige en aangename zijde kunnen hebben

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1