Warcndorff s Geïllustreerde Faniilie-kuUn- d&r voor 1898 is verschenen. Net van uiter lijk, is hij ook door zijn inhoud weer aantrek kelijk. Hij bevat aardige verhalen, o.a. novellen van Justus van Maurik en W. Gr. van Nouhnys terwijl de gebruikelijke premiën nu bestaan in Het boek der spelen en een praktische porte feuille-Almanak. Trio in Es-dur van Otto Lies. Op deu eersten der muziekavonden, Maandag- li. te Arnhem gehouden door de beeren Jac. Ruygrok en G-. Wagner, werd ook uitgevoerd het Trio in Es-dur van den heer Otto Lies, di recteur van Toonkunst te Goes, met mede werking van den componist, die met zijn com positie een zeer groot succes had en warm toe gejuicht werd. Semi Br wis, de muziek-criticus der Arnh. Crt, schrijft daarover „En thans een woord over den talentvollen Goesenaar, den heer Otto Lies, een jong Duit- scher, die hoe langer zoo meer als componist in aanzien komt. Uit zijn poëtisch, vergelijken derwijze gesproken, Brahmsche brein voortge sproten, werd een Piano-trio in Es Dur uitge voerd dat we, óók door repetitiën, met klim mende belangstelling en genot aangehoord heb ben. De gedachten daarin zijn melodieus, har monisch diepgaande in de bewerking, zoowel in de onzichtbare als in de zichtbare (hét meesterlijke poly-rhytmische s/2 tegen 3 triolen en 2 X 3 achtsten) en de vorm zeer origineel, n.l. éérste allegro met Walzermiissig hoofdthema, als Andante en Koraal, dat gefigureerd en met melodische boven-tegenstem der viool zéér veel schoonheid van klank uit, en als Finale een landelijk Hongaarsche volksdans tot punt van uitgang. Voorzeker, zóó een vorm hebben we nog nimmer ontmoet. Op den schijn afgaande zon mén zeggen, dat deze afwijking ietwat groot, misschien ietwat gezocht is, voor kamermuziek (aan program- muziek mag men hier ook al niet denken want, zoo zeide de componist ons, dat was niet de bedoeling dezer créatie), de klankvorming echter, het warme, het aantrekkelijke der melodieën, kortom het schoon geheel, doet den hoorder over dit tant-soit-peu bezwaar heenstappen, om ten slotte het geheel te beschouwen als een verkwikkelijk toonstuk, waarvan bekoorlijk heid uitstraalt, een en ander als het gevolg van het nobele, dat de gedachten van dezen veel belovenden jongen man kenmerkt. De uitvoering van dit werk geschiedde op eeno wijze, dat de componist, we begrijpen 't best, daarover zich hoog tevreden betoonde." ONDERWIJS. De uitslag van de stemming, gehouden in de afdeeling Walcheren van het Ned. onderw. genootschap voor twee leden in het hoofd bestuur is als volgt Bij de herstemming voor een lid buiten Am sterdam werden 7 stemmen uitgebracht op elk der heereu J. J. Dikker en H. Wuite, terwijl 3 briefjes blanco waren. Bij de stemming voor een lid in Amsterdam, tengevolge van het niet aannemen der betrek king door den heer A. H. Gerhard, werden uitgebracht 8 stemmen op den heer L. Nooter en 7 op den heer C. F. A. Zernike2 briefjes waren blanco. De heer J. L. Goemans, geboren te Goes, is aan de hoogesehool te Leiden be vorderd tot. doctor in de geneeskunde, na ver dediging van een academisch proefschrift, ge titeld De kapsel van Baowman by chronische nierontsteking en. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag middag te 3 uien. Voorzitter jhr mr L. Schorer, burgemeester. Afwezig de beerenDe Stoppelaar en Van Hoek. De voorzitter 3telt aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van den heer I. H. 0. Hoijsc, onlangs tot raadslid gekozen, en noodigt tot dat onderzoek uit eene commissie, bestaande uit de heeren Brevet, Van der Harst en Koole. Tijdens het onderzoek wordt de zitting geacnorst. De vergadering heropend zijnde, brengt de commissie rapport uit, strekkende tot toelating van den heer Heijse. Conform dat rapport wordt besloten. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd Vervolgens wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Daaronder behoort een schrijven van de Kamer van koophandel, hou dende bericht, dat de heer A. de Vulder van Noorden benoemd is tot secretaris dier Kamer. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Van J. van Loo is een adres ingekomen, waarhij hij voor 99 jaar in erfpacht vraagt een stuk gemeentegrond, gelegen in de Yerwerij- straat, eertijds in pacht bij wijlen A. Jongepier. Dit adres is gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Van de firma Van Hasselt Co-, fabrikanten van fijne plastiek en kunstwerken te's Graven- hage, is een schrijven ingekomen, waarbij zij kennis geven, dat in hunne fabriek iu bewer king is eene levensgroot?, buste van H. M. de Koningin, welke in Carraramarmer voor f 780 en in ivoorgictstuk voor f 30 per exemplaar te verkrijgen is. Zij bevelen zich voor de levering daarvan aan. Burg. en weth. stellen niet voor zoodanige buste aan te schaden, waarop het schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. Van dr J. 0. Bolle en anderen is een adres ingekomen, houdende verzoek om het gebruik van prikkeldraad langs den openbaren weg te verbieden. Dit adres wordt gesteld in handen van de commissie voor de strafverordeningen om advies. Verder wordt medegedeeld dat in handen van de commissie voor de fabricage is gesteld de begrooting voor de verandering der riolee- i-ing, bedragende f 60.000. Aan de orde is nu het voorstel van burg en wetb. betreffende het aangaan van eene geldleening ter bestrijding van ile kosten ter verbetering der ripleering. Dit strekt, zooaja reeds is medegedeeld, om te besluiten dat, wanneer de begrooting betref fende de bedoelde werken vóór 4 Dec. zal zijn goedgekeurd, het aanbod van de heeren J. A. Zip en Van Teylingen te aanvaarden en dan alzoo bij hen, overeenkomstig dat aanbod, eeno leening van f 60.000 aan te gaan. De heer Brevet heeft geen bezwaar tegen het leeningplan, maar vraagt of' het wel wen- schelijk is de schuldbekentenissen af te geven op naam der heeren Zip en Van Teylingen, omdat dit misschien bij overgang der schuld bekentenissen oi) anderen tot moeilijkheden aanleiding zou. kunnen geven. Zou daarom, zoo vraagt hij, die firma niet genegen zijn schuldbekentenissen aan toonder te nemen," wat voor de administratie der ge meente gemakkelijker zijn zou De heer W. J. Sprenger deelt mee dat bet bezwaar van den heer Brevet niet door de financieele commissie of door burg-, en weth. wordt gedeeld. De heer Gratama stelt voor schuldbekente nissen van f 1000 aan toonder uit te geven daardoor blijft de aflossing in handen van het gemeentebestuur. De heer Brevet geeft den heer Gratama in overweging zijn voorstel zoo te wijzigen, dat het bedrag op 500 wordt bepaald. De beer Gratama neemt daarmede genoegen. De heeren W. J. Sprenger en Den Bouw meester zullen tegen het voorstel-Gratama stemmen, omdat zij de moeilijkheden, die de heeren Gratama en Brevet mogelijk achten, niet vreezen. De laatste spreker wijst- er ook nog op dat de meerdere kosten voor de gemeente bij aan neming van het voorstel een f 400 zullen be dragen, zonder dat het belang der gemeente ei eenigszins door wordt bevorderd of gebaat. Met voorstelGratama wordt als nu in stem ming gebracht en verworpen met 11 tegen 4 stemmen. V oor stemmen de heeren Gratama, Brevet. Van der Harst en Do Waal. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aan ge nomen. Goedgekeurd wordt vervolgens een staat van oninbare posten der inkomsten-betasting 1893, ten bedrage van f 585.66*. Ter tafel komt nu het voorstel van het dag. bestuur betreffende het adres van J. J. van Rotten en andere ingezetenen van Koudekerke, om aansluiting aan de duinwaterleiding. Dit voorstel strekt, zooals wij reeds hebben medegedeeld, om adressanten te kennen to geven, dat zij, behoudens enkele bepalingen, de verlangde aansluiting verkrijgen kunnen. De heer Van Dunné vraagt of, wanneer te Koudekerke water geleverd wordt, de ambte naren der leiding daar toezicht kunnen uit oefenen in hoever de aangeslotenen zich honden aan de verordening, welke toch zeker ook voor die 2>ersonen gelden moet. Is hieromtrent overleg gepleegd met het bestuur der gemeente Koudekerke? De heer Don Bouwmeester meent dat dooi de verklaring, die de waternemers afleggen, zij zich verbinden tot de nakoming der ver ordening. De voorzitter ziet ook geen bezwaar in het optreden der ambtenaren der leiding te Kou dekerke; de waterleiding is een particuliere zaak. Burg. en wetb. verklaren ten slotte geen be zwaar te hebben om zoo noodig het denkbeeld van den heer Van Dunné in het besluit op te nemen. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eindelijk is aan de orde het reeds vroeger medegedeelde nader voorstel van hnrg. er, weth., betredende een vanwege het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van V Algemeen op te richten badhuis. Het strekt om burg. en weth. te machtigen aan liet bestuur te kennen te geven, dat de raad bereid is aan het departement voor het aangegeven doel in recht van erfpacht voor den tijd van bv. 50 jaar en tegen eene jaar- lijkscbc pacht van f 1 af te staan een stuk grond, gelegen tegenover de Sint Janstraat en buiten de boomenrij van de Turfkaai, alsmede tot wederopzegging de beschikking te geven over 2000 kub. meter duinwater per jaar tegen betaling van 0.015 per kub. meter, zijnde iets meer dan de kolen kosten, noodig om dat water op te pompen een en ander onder voor waarde, dat de leerlingen, die op de openbare en bijzondere scholen in de gemeente kosteloos onderwijs genieten, in de gelegenheid worden gesteld minstens eenmaal 's weeks kosteloos in de inrichting te baden. De heer Van der Swalme vraagt of het de bedoeling is van burg. en weth. dat het depar tement ook bevoegd is meergegoeden tot de badinrichting toe te laten. De voorzitter beantwoordt die vraag toe stemmend. De heer Koole heeft geen bezwaar tegen het voorstel, maar vraagt of bij aanneming ervan ook wordt uitgemaakt dat de inrichting zal komen op de plaats, die in het voorstel is aangegeven, Hij zou tegen die plaats bezwaar hebben, omdat daardoor weer het uitzicht op een straat wordt afgesloten. De voorzitter meent dat bij dit besluit ook de plaats wordt vastgesteld. De heer Koole zou dan de badinrichting meer willen doen opschniven naar de school. De heer Den Bouwmeester acht de aange wezen plaats de beste, omdat de kaai daar het breedst is. Komt men dicht bij de school, dan zal er een soort straat gevormd worden, wat voor de kaai bewoners niet gewenscht is. De heer Koole wijst er nog op dat op de kaai vöor de St. Janstraat ook nog gelegenheid is tot lossen van schepen, die, werd dc inrich ting iets verschoven, vrij zou blijven. De lieer E. P. Schorer vraagt of, in verband met het denkbeeld van den heer Koole, het geen overweging verdient nu in principe te besluiten zooals door burg. en weth. is voor gesteld, maar de beslissing over de plaats aan te houden. Daartegen blijkt bij burg. en weth. geen be zwaar te bestaan. Burg. en wëth. zeggen daarbij toe de raads leden Maandag in de gelegenheid te zullen stel len tot een onderzoek naar de plaats. Zonder verdere discussie wordt alsnu het voorstel van burg. en weth., met uitzondering wat de vaststelling van de plaats betreft, aan genomen. Daarna wordt de zitting gesloten. (Woensdagavond werd- dit verslag, bij afzon derlijk bijvoegsel, ter kennis van onze geabon- neerden te Middelburg gebracht.) RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjacht- delict M. ae P. en ,1. v. 'tW.. beiden te Baarland, V. B. Mz., 's-Heerenhoek, J. IC.. Waarde, en J. W., lerseke, elk tot 2 x 10 b. s. 2 X 4 d. h.; Wï W.: 's-Heevenhoek, tor 2 X f 5 b. s. 2x4 d. h.j A. B., Hoedeken.s- kerke, en F. K., Ovezande, ieder tot 10 b. s. 8 d. h.; een en ander met de bekende ver beurdverklaring of vernieling. Verder wegens werpen van zeesterren op eens anders perceelJ. S., Tholen, tot f 10 b. s. 5 d. h.; strooperijA. M. Dzn, Rilkind-Batb, en G, W-, lerseke,'ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.; J. v. D., Oudelande, en C. N., 's-Gravenpolder, ieder tot f 5 b. s, 5 d. b.j D. v. d. V. Pzn, lerseke, tot f 4 b. s. 4 d. h.; W. v. d. V., lerseke, tot f 3 b. s. 3. d. hJ. A. v. d. V., lerseke, tot f 2 b. s. 2 d. h.; en G. D., Weinel- dinge, tot 5 dagen gevangenisstraf; zitten op een hondenkarP. H., Krabbendijke, tot f I b. s. 1 d. li.; overtreding art. 451 W. v. Str. A. M., Kruiningen, tot 10 b. s. 3 d. h.; loo- pen langs spoor zonder vergunning: J. de li. Jz., Biezelinge, tot 1 b. s. 1 d. h.; varen zonder lichtJ. de R. Czn, lerseke, tot f 3 b. s. 8 d. h.; varen zonder licht en mosselen vis sollen beneden de maatP. D., Graauw, tot 2 x f 5 b. s. 2X5 d. h.; overtreding Schelde- reglemenfT. v. d. V. Ldt., zonder bekende woonplaats,G. P. Lzn, lerseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; 0. P. en L. P., beiden lerseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h,; loopen over grond met ver boden toegangC: P. Ld,, lerseke, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. Nog wegens loopen over grond zonder ver gunning P. de J., Ovezande, tot f 1 b. s. 1 d. li.; straatschenderijP. M. C. S., Cortgene, en M. W. v. d. L. Jz., Kapelle, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.C. v. L., 's Gravenpolder, tot 2 X 6 b. s. 2 X 3 d. li.straatschenderij en dronkenschapJ. de J., Goes, tot 2 X 5 b. s. 2 X 3 d. h.overtreding baggerreglement M, B., P. J. B., C. de B., G. v. d. H., P. L., L. P., allen Clinge, C. D., P. D., J. M., J. P., J. F. V. en J. S. Hz., allen lerseke, ieder tot 15 b. s. 8 d. h.dronkenschapJ. D., Wemel- dinge, J. B. V., Goes, en M. K., Wissekerlce (N.-B.), ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.; J. C. T,. Middelburg, en J. P. 0. de B., Goes, ieder tot f 3 b. s. o d. h.J. S., H. G., beiden Drie wegen, A. de J., Kapelle, en M. SEUewouts- dijk, ieder tot 2 b. s. 2 d. b. en dronken schap hij herhaling: J. B. Ez., Kruiningen,tot 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd J. v. d. 13-, lerseke, beklaagd van overtreding van het bagger reglement. Voorts heeft de kan toni-echter zich onbevoegd verklaard kennis te nemen van de zaak, aan gelegd tegen B. W., Krabbendijke, beklaagd van straatschenderij. (G. Ct Verschillende Berichten. EEN SLECHT VOORBEELD. De Haagsche bladen vermelden eenige bijzon derheden omtrent een huwelijk, dezer dagen in den hoogen stand gesloten. De dochter van den Iiussischen gezant trouwde met baron Steengracht van Moyland. De kerkelijke inze gening had én in de Russische kapel èn inde Hervormde kerk plaats; in beide met zeer grooten luister. Anders ging het bij de burgerlijke voltrek Icing van dit huwelijk. Tot groote teleurstel ling van velen, die het bruidspaar stonden op te wachten, verschenen bruid en bruidegom te voet, elk afzonderlijk, in wandeltoilet op het stadhuis, waar de getuigen, eveneens in allen eenvoud, waren verschenen. Nu men, door mededeeling van allerlei bij zonderheden omtrent die huwelijksplechtigheid, haar tot publiek domein maakte, mcenen wij gerechtigd te zijn eene opmerking te maken. Een ieder is natuurlijk vrij om, mits hij aan de wet voldoe, aan het voltrekken van zijn burgerlijk huwelijk al of niet luister hij te zetten. Van clericale zijde wordt meermalen het bewijs geleverd hoe men daarover denkt. Men beschouwt dit eenvoudig als een vorm, en het huwelijk daardoor als nog niet vol trokken. Eerst na de inzegening in een kerk wordt de band als gesloten beschouwd. Aan die zijde heeft zulk eene handelwijze steeds het karakter van eene demonstratie; en wij her inneren ons hoe dc maire van een Fransche gemeente daarover zijne minachting te kennen gaf door, toen ook een bruidspaar uit zeer hoogen stand in gewone kleeding yoor hem verscheen, zich tc verwijderenen, na zijn jas uitgetrokken te hebben, in zijne hemdsmouwen terug te keeren. Had nu betgeen in Den Haag gebeurde ook ten doel om to doen blijken hoe weinig men hechtte aan de burgerlijke voltrekking van het huwelijk Dan noemen wij dit een zeer slecht voor beeld vooral omdat als getuige daarbij tegen woordig was de minister van buitenlandsche zaken, mr W. H. de Beaufort. Nog eensmen heeft het recht zulk eene voltrekking en bagatelle te beschouwen, maar tegenover het land, waar men woont en waar de vader van de bruid een hooge betrekking bekleedt, had men in elk geval zoo kieseh moeten zijn, om niet in tegenwoordigheid van een lid der regcering van zijn gevoelen over eene wettelijke instelling te doen blijken. Zoo men dit niet wilde nalaten, had men zulk een vertegenwoordiger niet als getuige moeten vragen. Dat komt, dunkt ons, niet overeen met de aristocratische manieren, in zulke kringen gangbaar. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft bepaald, dat op St. Nicolaasdag 5 December, slechts ècn bestelling van pakketten zal plaats hebben. De regeering heeft, naar men meldt, vóór de onderteekening van de overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen hetreiïenilc het gebruik der van België over te nemen spoorweggedeelten, zich verze kerd, dat de concurrentie der gelijknamige sta tions van de Hollandscfie en de Staatsspoor in het verkeer met België niet zal worden opge heven. Prof. Van Hamel te Amsterdam heeft de noodig geachte operatie ondergaan, voorloopig met bevredigend resultaat. Naar aanleiding van berichten, voorko mende in enkele dagbladen omtrent meisjes, die onder valsclie voorwendsels als dienstboden door een tusschenpersoon te Johannesburg naar de Zuid-AlVikaanscbe republiek gebracht zijn, waarschuwt de consul-generaal der republiek het publiek op zijn hoede te zijn voor adver tenties, waarin oproeping wordt gedaan voor dienstboden, kellnerinneu, enz. en raadt aan nauwkeurige inlichtingen in te winnen, alvo rens verbintenissen aan te gaan door bemid deling van zoogenaamde verhuurkantoren voor dienstboden. Met 1 Dec. zullen bij de Maatschappij tot- Exploitatie van Staatsspoorwegen de aanvul lingsexamens aanvangen voor de Fransche Engelsche en Duitsche talen, waaraan bij vol doening een jaarlijksche toelage verbonden is van f 150 voor elk der beide eerstgenoemde talen en f 100 voor de Duitsche taal. Voor deze examens hebben zich 238 candidaten aangemeld. Door wijlen mej. Henrietta Carolina Qnien, 15 Nov. te Amsterdam overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord f 2000 vermaakt, vrij van suc cessierecht. De koperslagersbaas, te Zevenbergen, die het ongeluk had een zwaar voorwerp op het hoofd te krijgen, terwijl hij werkzaam was aan de gasfabriek, is aan de gevolgen van de be komen wonde overleden. Door het korps cadetten vandekon.mil. academie is eene belooning uitgeloofd van f 100 voor degene, die inlichtingen verstrekt, leidende tot de ontdekking en veroordeeling van den dader der gepleegde mishandeling op een cadet sergeant in den avond van den 14en dezer. Woensdag avond is een trein vandeHoll. Spoorwegmaatschappij, die van Amsterdam naar Rotterdam loopt, nabij de poldervaart (gemeente Ketel) aan een groot gevaar ontsnapt door de activiteit van den overwegwachter. Deze zag op de rails iets liggen, doch toen hij dichter bij kwam, werd hij aangevallen door een paar per sonen, die hem een mouw uit zijn jas trokken, hem met een mes dreigden en een snede over het gelaat gaven. Hij wist zich echter los te wringen en snelde naar hot nabijgelegen blok om den trein een onveilig signaal te geven. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwarsliggers een meter van el- 1 kaar op de rails liggen. Nadat die weggenomen waren, kon de trein met eenige vertraging verder gaan. Maandag U. zijn te Deurne de reizigers van Rotterdam aan een groot gevaar ontsnapt. Te Deurne was een goederentrein van Venlo naar Rotterdam aan het rangeeren en was door den zwaren mist onzichtbaar. De Rotterdamsche trein kwam in volle vaart aanrijden en zou zeker op den goederentrein geloopen zijn, in dien de machinist niet juist bijtijds den goede rentrein had opgemerkt en door krachtig rem men een botsing voorkomen kon. Het onge val liep nu met slechts eenige vertraging af. Oneerlijke concurrentie. De onlangs in Den Haag opgerichte Vereeniging tot bestrijding van oneerlijke concurrentie en oan valsche reclame is dezer dagen werkdadig opgetreden. Voor een lokaal in de Willems straat, waarin een uitverkoop van mantels werd gehouden, heeft zij een paar personen met plakborden geplaatst, waarop de vereeni ging bekend maakt, dat de mantels, welke in het gebouw te koop worden aangeboden, niet afkomstig zijn van een buitenlandschen fabri kant die liquideerde, (zooals de verkooper schijnt te hebben aangekondigd) maar worden verkocht door iemand, bij name aangeduid, die buiten Den Haag een mantelmagazijn houdt. De persoon, die te Alkmaar een manu- facturenmagazijn op brutale wijze bestal, is te Uitgeest gearresteerd. Te Eist, in de Betuwe, is Dinsdag avond een boerderij afgebrand, waarbij ook 2 paarden, 4 runderen en 6 varkens omkwamen. Bij Groningen heeft in de Noord-Nederl.- beetwortel8uikerfahriek eene onverantwoorde lijke poging om de machines te vernielen, plaats gehad, door een ijzeren staaf tussehen twee kamraderen te steken. Gelukkig is de staaf door midden gebroken, en het booze opzet mislukt. Ijverig wordt naar den dader gezocht. Zoo is er geen tweede in Nederland Dat kan men met gerustheid zeggen van den oud ste der officieren der Nederlandsche schutterij. Het is de heer C- Peters te Groningen. De man weet ten opzichte van het dienstkloppen van geen wankelen of wijken, van geen gaan. Gerustelyk mag deze nestor dan ook als voor beeld voor onze officieren gesteld worden. De heer Peters is reeds 82 jaren oud. Den 3 April 1832 trad hij in militairen dienst onder Koning Willem Iden 1 December 1841 verliet hij onder Koning Willem II den dienst. In 1842 werd hij benoemd als officier bij de dd. schut terij te Groningen, en dit is hij nog tot op dezen dag. Zijn borst is versierd met het kruis van 55-jarigen diensttijd. De man heeft dus 66 dienstjaren achter den rug. En nu vervult hij bij de schutterij nog de meest actieve betrekking. Hij is nl. belast met de leiding der exercitieoefeningen. De ad ministratie voor de schutters van het volgende jaar is weder door hem iu gereedheid gebracht. Te Antwerpen zal een Duitsch-Neder- landscb handelsblad verschijnen,als tegenwicht tegen het Fransche handelsorgaan. In een verscholen hoekje van de Fransche bladen vindt men het bericht, dat het Panama proces 17 December zal aanvangen. Groot is de belangstelling niet. Het hof van appel te Parijs heeft Woensdag de zaak Yan mej. Chauvin behandeld. De procureur-generaal bestreed krachtig de con clusie tot toelating van deze dame als lid dei- balie, waarna de betrokkene zelve haar belan gen bepleitte, eb trachtte aan te toonen dat geen enkele wetsbepaling haar toelating ver biedt. Voor ettelijke maanden gewaagden wij van het Parijsche kind, dat twee vaders had, de natuurlijke vader, die het kind opvoedde en het in zijn gezin nam, en een tweede, die het bij zijn huwelijk met de moeder als het zijne erkende. De eerste stelde een vordering in tot nietigverklaring van die erkenning en zag zich deze toegewezen, en zijn vaderschap dooi de rechtbank erkend. Woensdag ochtend te half zeven had bij Toumay een botsing plaats tussehen een zanfl- trein en een gemengden trein dc treinen had den beide een goede vaart, waardoor de ge volgen van het ongeluk ernstig waren verschil lende wagens werden vernield, waardoor 10 perBonen gedood of gekwetst werden. Uit Tarbes vertrok een extra-trein om hulp te bren gen. Deze bijvoeging doet vermoeden dat met Tompay een Fransche plaats en niet Doornik is bedoeld. Aan de flcuoe du Tagc bad Maandag een eigenaardig ongeluk plaats. Te Lissabon zonk een uitgestrekte gemetselde kade plotseling in den stroom weg. De kade had een front van driehonderd meter aan de rivierzij was op modder gebouwd, omdat bij de peilingen voor den aanleg tot een diepte van 36' meter geen vaste bodem werd gevonden. Dank zij het vroege uur, waarop bet ongeluk plaats greep, waren er geen menschen op de kade. Ware het ongeluk een paar uur later ge beurd, dan zon het wellicht honderden menschen- levens hebben gekost. De inaterieele schade wordt ruw op zes milüoen gulden geschat. De bijstand van een Neder land sch ingenieur zou goedkooper zijn geweest. Algemeen zijn de klachten, welke sedert Zaterdag over de Londensche brandweer wor den gehoord, en het schijnt, dat deze niet alleen rijzen onder den indruk van de ramp. Immers het blijkt dat bet geheele brandweercorps te Londen slechts 985 man telt, waarvan erover dag slechts 140 in dienst en over de geheele stad verdeeld zijn. Daardoor moesten Vrijdag alle posten op 3 na geheel worden ontbloot, zoodat men machteloos had gestaan, als op dat oogenblik nog een andere brand van eenige beteekenis ware uitgebarsten. Een andere font is, dat men dooi- de duurte van den grond in de City alle groote kazernes in de buitenwijken heeft, zoodat geen stoom spuit binnen het kwartier in de City kan zijn, ongerekend het oponthoud op drukke kruis punten enz. Vooral de assuradeurs zijn erg verontwaar digd, en met reden. Zij moeten jaarlijks bijna 1 per duizend van het verzekerde bedrag be talen, en raeeuen daarvoor wel aanspraak te kunnen maken op het beste wat te krijgen is. De groote suikerraffinaderij van Pechek te Praag is geheel verbrand. De omliggende huizen werden mede aangetast. De schade be draagt 2Va miljoen gulden. De Hongaarsche Esterhazy's loochenen alle verwantschap met den thans zoo bekenden officier. De Fransche tak van hun geslacht i8 uitgestorven in de mannelijke lijn. De veel besproken officier stamt af van een gravin Esterhazy, die vóór ruim 150 jaar een mesail- lance beging, door zekeren Walsin te trouwen. Boitcheff, de beruchte Boelgaarsche officier, die met behulp van eenige politieambtenaren zijn vroeger liefje vermoordde, schijnt nu wer kelijk in de gevangenis te zitten. Men meldt echter dat hij getracht heeft te ontvluchten, maar dat alles tijdig ontdekt werd. Alsof de Grieksche staat nog niet arm genoeg is, gaat men hem nu nog bestelen. Uit het hoofdpostkantoor te Athene ia voor een waarde van 300.000 drachmen aan post zegels ontvreemd, hoofdzakelijk gebruikte zeg'els, die bijeenverzameld waren om aan liefhebbers te worden verkochtook vele die tijdens de Olympische spelen vervaardigd en toen onverkocht gebleven waren. De pest breidt zich over een grooter deel van Britsch-Indië nit en neemt te Bombay toe. Dr KLAUS. Deze bekende figuur uit I'Arronge's tooneel- stuk berust op werkelijkheid. De schrijver beeft als voorbeeld genomen dr Aseh, een dei- populairste artsen van Breslau, waar l'Arronge vele jaren schouwburgdirecteur is geweest en zijn eerste lauweren met Mem Leopold heeft geoogst. Dr Asch, die deze week den 50sten verjaardag zijner promotie viert, nam in 1848 deel aan de vrijheidsbeweging en moest dit met lange vestingstraf boeten. Na zijn vrijla ting vestigde hij zich in Breslau als arts en kreeg er een uitgebreide praktijk, welke hij pas onlangs heeft neergelegd. Hij heeftsteeds een groote rol gespeeld in het staatkundig leven van Siiezië en zich ook doorzijn belang stelling in kunst en letteren onderscheiden. l'Arronge ging veel met hem om en een zijner dochters is gehuwd met den eenigen zoon van dr Asch, wiens eigenaardigheden de tooneel- schrijver aldus in bijzonderheden kende. (Hbld.) ZANCMETHODES. In de Ivunstgesang deelt Fran Anna Lankow- Pietscb, een Duitsche dame, die te New-York eenigen tijd zangles heeft gegeven, enkele bijzonderheden mee over hetgeen zij daar er varen heeft van de Amerikaanscbezangmethodes, De zangleeraars en leeraresscn trachten elkander met hnn methodes te overbluffen. Een van hen annonceert, dat bij zijn methode de leer ling zijn toon „eerst boven in zijn hoofd moet werpen, en hem dan voor de versterking van het geluid terug moet laten slaan tot in zijn maag." Een ander Iaat, om een goede adem haling te krijgen, den leerling eerst de trappen oploopen. Daarna moet hij plat op een sofa gaan liggen, een glas boordevol water wordt op zijn buik gezet, en nu moet hij langzaam diep ademhalen, zonder te morsen Een andere leerares geeft ademhalingslessen, door een leer ling midden iu een vertrek te plaatsen en naar een vijt of zes pas van hein verwijderd

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2