nMÉirgsÉ! Coral BIJVOEGSEL VAN DE VAN Donderdag 25 November 1897, no. 278. Middelburg 24 November Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden, Woensdag, middag te 3 uren. Voorzitter jhr inr L. Schorer, burgemeester. Afwezig de heeren: De Stoppelaar en Van Hoek. De voorzitter stelt aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van den heer I. H. C. Heijse, onlangs tot raadslid gekozen, en noodigt tot dat onderzoek uit eene commissie, bestaande uit de heeren Brevet, Van der Harst en Koole. Tijdens het onderzoek wordt de zitting geschorst. De vergadering heropend zijnde, brengt de commissie rapport uit, strekkende tot toelating van den heer Heijse. Conform dat rapport wordt besloten. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Daaronder behoort een schrijven van de Kamer van koophandel, hou dende bericht, dat de heer A. de Vulder van Noorden benoemd is tot secretaris dier Kamer. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. Van J. van Loo is een adres ingekomen, waarbij hij voor 99 jaar in erfpacht vraagt een stuk gemeentegrond, gelegen in.de Verwerij- straat, eertijds in pacht bij wijlen A. Jongepier. Dit adres is gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Van de firma Van Hasselt Co., fabrikanten van fijne plastiek en kunstwerken te 's Graven- hage, is een schrijven ingekomen, waarbij zij kennis geven, dat in hunne fabriek in bewer king is eene levensgroot?, buste van H. M. de Koningin, welke in Carraramarmer voor f 780 en in ivoorgietstuk voor f 30 per exemplaar te verkrijgen is. Zij bevelen zich voor de levering daarvan aan. Burg. en weth. stellen niet voor zoodanige buste aan te schatten, waarop het schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. Van dr J. G. Bolle en anderen is een adres ingekomen, houdende verzoek om het gebruik van prikkeldraad langs den openbaren weg te verbieden. Dit adres wordt gesteld in handen van de commissie voor de strafverordeningen om advies. Verder wordt medegedeeld dat in handen van de commissie voor de fabricage is gesteld de begrooting voor de verandering der riolee- ring, bedragende f 60.000. Aan de orde is nu het voorstel van burg. en weth. betreffende het aangaan van eene geldleening ter bestrijding van de kosten ter verbetering der rioleering. Dit strekt, zooals reeds is medegedeeld, om te besluiten dat, wanneer de begrooting betref fende de bedoelde werken vóór 4 Dec. zal zijn goedgekeurd, het aanbod van de heeren J. A. Zip en Van Teylingen te aanvaarden en dau alzoo bij hen, overeenkomstig dat aanbod, eene leening van 60.000 aan te gaan. De heer Brevet heeft geen bezwaar tegen het leeningplan, maar vraagt of het wel wen- schelijk is de schuldbekentenissen af te geven op naam der heeren Zip en Van Teylingen, omdat dit misschien bij overgang der schuld bekentenissen op anderen tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Zou daarom, zoo vraagt hij, die firma niet genegen zijn schuldbekentenissen aan toonder te nemen, wat voor de administratie der ge meente gemakkelijker zijn zou De heer W. J. Sprenger deelt mee dat het bezwaar van den heer Brevet niet door de financieele commissie of burg. en weth. wordt gedeeld. De heer Gratama stelt voor schuldbekente nissen van f 1000 aan toonder uit te geven daardoor blijft de aflossing in handen van het gemeentebestuur. De heer Brevet geeft den heer Gratama in overweging zijn voorstel zoo te wijzigen, dat het bedrag op f 500 wordt bepaald. De heer Gratama neemt daarmede genoegen. De heeren W. J. Sprenger en Den Bouw meester zullen tegen het voorstel-Gratama stemmen, omdat zij de moeilijkheden, die de heeren Gratama en Brevet mogelijk achten, niet vreezen. De laatste spreker wijst er ook nog op dat de meerdere kosten voor de gemeente bij aan neming van het voorstel een f 400 zullen be dragen, zonder dat het belang der gemeenteer eenigszins door wordt bevorderd of gebaat. Met voorstelGratama wordt als nu in stem ming gebracht en verworpen met 11 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Gratama, Brevet, Van der Harst en De Waal. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen Goedgekeurd wordt vervolgens een staat van oninbare posten inkomsten-belasting 1893, ten bedrage van f 585.66'. Ter tafel komt nu het voorstel van het dag. bestuur betreffende het adres van J. J. van Rotten en andere ingezetenen van Koudekerks, om aansluiting aan de duinwaterleiding. Dit voorstel strekt, zooals wij reeds hebben medegedeeld, om adressanten te kennen te geven, dat zij, behoudens enkele bepalingen, de verlangde aansluiting verkrijgen kunnen. De heer Van Dunné vraagt of, wanneer te Koudekerke water geleverd wordt, de ambte naren der leiding daar toezicht kunnen uit oefenen in hoever de aangeslotenen zich houden aan de verordening, welke toch zeker ook voor die personen gelden moet. Is hieromtrent overleg gepleegd met het bestuur der gemeente Koudekerke? De heer Den Bouwmeester meent dat dooi de verklaring, die de waternemers afleggen, zij zich verbinden tot de nakoming der ver ordening. De voorzitter ziet ook geen bezwaar in het optreden der ambtenaren der leiding te Kou dekerke de waterleiding is een particuliere zaak. Burg. en wetb. verklaren ten slotte geen be zwaar te hebben om zoo noodig het denkbeeld van den heer Van Dunné in het besluit op te nemen. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eindelijk is aan de orde het reeds vroeger medegedeelde nader voorstel van burg. en weth., betreffende een vanwege het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van H Algemeen op te richten badhuis. Het strekt om burg. en weth. te machtigen aan het bestuur te kennen te geven, dat de raad bereid is aan het departement voor het aangegeven doel in recht van erfpacht voor den tijd van bv. 50 jaar en tegen eene jaar- lijksche pacht van f 1 af te staan een stuk grond gelegen tegenover de Sint Janstraat en buiten de boomenrij van de Turfkaai, alsmede tot wederopzegging de beschikking te geven over 2000 kub. meter duinwater per jaar tegen betaling van f 0.016 per kub. meter, zijnde iets meer dan de kolen kosten, noodig omdat water op te pompen een en ander onder voor waarde, dat de leerlingen, die op de openbare en bijzondere scholen in de gemeente kosteloos onderwijs genieten, in de gelegenheid worden gesteld minstens eenmaal 's weeks kosteloos in de inrichting te baden. De heer Van der Swalme vraagt of het de bedoeling is van burg. en weth. dat het depar tement ook bevoegd is meergegoeden tot de badinrichting toe te laten. De voorzitter beantwoordt die vraag toe stemmend. De heer Koole heeft geen bezwaar tegen het voorstel, maar vraagt of bij aanneming ervan ook wordt uitgemaakt dat de inrichting zal komen op de plaats, die in het voorstel is aangegeven. Hij zou tegen die plaats bezwaar hebben, omdat daardoor weer het uitzicht op een straat wordt afgesloten. De voorzitter meent dat bij dit besluit ook de plaats wordt vastgesteld. De heer Koole zou dan de badinrichting meer willen doen opschuiven naar de school. De heer Den Bouwmeester acht de aange wezen plaats de beste, omdat de kaai daar het breedst is. Komt men dicht bij de school, dan zal er een soort straat gevormd worden, wat voor de kaaibewoners niet gewenscht is. De heer Koole wijst er nog op dat op de kaai vóór de St. Janstraat ook nog gelegenheid is tot lossen van schepen, die, werd de inrich ting iets verschoven, vrij zou blijven. De heer E. P. Schorer vraagt of, in verband met het denkbeeld van den heer Koole, het geen overweging verdient nu in principe te besluiten zooals door burg. en weth. is voor gesteld, maar de beslissing over de plaats aan te houden. Daartegen blijkt bij burg. en weth. geen be zwaar te bestaan. Burg. en weth. zeggen daarbij toe de raads leden Maandag in de gelegenheid te zullen stel len tot een onderzoek naar de plaats. Zonder verdere discussie wordt alsnu het voorstel van burg. en weth., met uitzondering wat de vaststelling van de plaats betreft, a a n- ge nomen. Daarna wordt de zitting gesloten. Stoomdrukkerij -I). G. Kröber Jr. - Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 5