BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Marktprijzen van Tarn es Meel. virtuositeit! Het ie meer gezegd, maar 't kan niet genoeg herhaald worden, dat eene kunste naar van zijn gehalte met zijn instrument ééne innige twee-eenheid vormt, die wederkeerig el kaar hunne geheimen ontlokken en mededeelen en tuaschen welke de grootst mogelijke sym- pathie'bestaat. Het is een hoog genot van die vertrouwelijkheid getuige te mogen zijn en dat fluisteren te mogen hooren en verstaan. Vóór de pauze gaf de heer MosselIn tra duction et Serenadevan A. Lindner, en in het tweede deelAir a. d. Suite in D dur van J. S. Bach TrSumerei, van R. Schumann en Gavotte van David Popper. Beide solisten waren zoo beleefd op het her haald applaus nog een toegift te schenken. De concertzaal was gevuld met een belang stellend, enthousiastisch publiek, dat zeker ook in gedachten den heer Klimmerboom zal ge huldigd hebben, niet slechts als medewerkend kunstenaar in de ensemble-stukken en als uit stekend begeleider der solo-voordrachtenmaar bovenal ook als de man, die het in staat stelde om kennis te maken of de kennis te vernieuwen met een paar sterren als mej. Kappel en den lieer Mossel. Het kabaal, dat Zondag te Amsterdam plaats had tegen de Haagsche zangvereeniging Cecilia, ging, zegt men, niet uit van een der concurreerende vereenigingen, maar was vooraf beraamd door ontevredenen bij een vroeger concours. Ontevredenheid en kabaal schijnen bij een zangwedstrjjd niet te kunnen ontbreken Op de Maandagavond gehouden repetitie werd de heer Richard Hol met bloemen gehul digd en door den voorzitter der vereeniging hartelijk toegesproken. Hol zelf bracht dank aan de werkende leden, o. a. door de verzeke ring trotscb te zijn geweest aan het hoofd van zulk een vereeniging te hebben gestaan, welker leden niet alleen goede zangers, maar ook kloeke, dappere mannen bleken te zijn geweest, die door geen laffe benijders zich van hun stuk lieten brengen. De zangvereeniging De Vereenigde Zangers, dir. H. F. R. Brandts Buys, aan wie in den eindwedstrijd een vierde premie werd toege kend, nam deze onderscheiding niet in ontvangst. Men zegt, dat het budget van het Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen dat van de vroegere muziekschool met 20.000 fr. zal over treffen. Het personeel zal slechts licht ver meerderd kunnen worden, daar het grootste deel der 20.000 fr. verhooging zal besteed worden voor de instrumenten en de bibliotheek en er zou maar 7000 fr. voor de vermeerdering van het personeel overblijven. NATIONALE MILITIE. 2 d. h.laten loopen van vee op wei- of hooi land, zonder vergunning: A. D., Biggekerke, tot f 2 b. s. 1 d. h.P. D., Middelburg, tot 5 b. s. 3 d. h.loopen op grond die beplant isP. de N., A. v. H., J. de K., Arnemuiden, M. H., S. H., Westkapelle, tot f 8 b. s.2d. h. verkoopen van sterken drank, zonder vergun ning: C. M. J., Middelburg, tot f 10 b. s. 4 d. h; aanwenden van pogingen om wild te bemach tigen: K. L., A. B., Westkapelle, tot f 10 b. s. 4 d. h.invoeren van vleesch te Middelburg, zonder bewijs van keuringW. S., Middelburg, W. F. J., Breda, tot f 2 b. s. 1 d.h.afsteken vau vuurwerk te Vlissingen, op verboden plaatsL. J. V., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap: L. N., C. J. J. d. M., M. J. S., Middelburg, J. S., Vlissin gen, C. K., Nieuw- en St. Joosland, I.1., Breda, J. v. d. B., Dordrecht, tot f 1 b. s. 1 d, h. J. P. 8., vrouw van J. P., M. F.. M. A., Mid delburg, P. K., Domburg, M. v. B., Arnemui den, tot f 3 b. s. 2 d. h.C. J. B., J. C. M., Middelburg, tot 10 dagen h., L. J. K., Middel burg, tot 1 week h. Vrijgesproken is: J. J., Vrouwepolder, be klaagd van het doen vau uitgravingen in de duinen. Door den officier van justitie te Breda is appel aangeteekend tegen het vonnis van de Arrond.-Rechtbank aldaar, waarbij een hove nier te Bergen op Zoom, die dezen zomer aan twee verschillende stembureaux zijn stem uit bracht, is vrijgesproken. Door Ged. Statën van Zeeland is bepaald dat de militieraad zitting zal houden te Oostburg 18 Dec., Hulst 21 Dec. Zierikzee 28 Dec.; dat aangewezen zijn voor de zitting te Oostburg de gemeen ten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvlict, Oostburg, Retranchement, Sehoondijke, St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande; voor die te H u 1 s t de gemeenten Axel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst-, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jan steen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe; voor die te Zierikzee de Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nienwerkerk, Noordgouwe, Noord- welle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Seroos- kerke (S.), Zierikzee, Zonnemaire, St. Annaland, St. Philipaland en Stavenisse, Verder is door Ged. Stateu het door de provincie te dragen aandeel in de lichting voor 1898 bepaald op 470en wel verdeeld over de volgende gemeenten Aagtekerke 2, Aardenburg 5, Arnemuiden 6, Axel 10, Baarland 2, Biervliet 4, Biggekerke en Ritthem 2, Borssele 2, Boschkappelle 3, Breskens 4, Brouwershaven 3, Bruinisse 6, Burgh 2, Cadzand 2, Cats 1, Clinge 7, Colijns- plaat 5, Cortgene 2, Domburg 2, Dreischor 3, Driewegen 1, Duivendijke, Ellemeet, Eikerzee en Serooskerke (S.) 3, Eede 4, Ellewoutsdijk 2, Goes 18, Graauw 4 en 's Gravenpolder 2. Verder Groede 0, Grijpskerke '2, Haamstede 3, 's Heer Arendskerke 7, 's Heerenhoek 3, Heinken8zand 3, Hengstdijk 1, Hoedekenskerke 2, Hoek 5, Hontenisse 11, Hoofdplaat 5, Hulst 3, Kapelle 6, Katteadljke 2, Kerkwerve 2, Kloe- tinge 4, Koewacht 5, Koudekerke 3, Krabben- dijke 5, Kruiningen 7, Meliskerke 1, Middel burg 33, Niouwerkerk 4, Nieuw- en St Joosland 2, Nieuwvliet 2, Nisse en 's Heer Abtskcrke 2, Noordgouwe 2, Noordwelle 2, Oostburg 4, Oos terland 3, Oostkapelle 2, Oost- en West-Souburg 5, Ossenisse 1, Oudelande 1, Oud Vosmeer 4, Ouwerkerk 2 en Ovezand 2. Tevens Philippine 2, Poortvliet 3, Renesse 2, Retranchement 2, Rilland-Bath 4, Sas van Gent en Overslag 3, Scherpenisse 4, Sehoon dijke 6, Schore 2, Serooskerke (W.) 2, St. An naland 4, St. Jansteen 7, St. Kruis 2, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 8, St. Philipsland 5, Sluis 4, Stavenisse 4, Stoppeldijk 5, Terneuzen 18, Tholen 7, Veere 3, Vlissingen 28, Vrouwepolder 2, Waarde 2, Waterlandkerkje 1, Wcmeldinge 5, Westdorpe G, Westkapelle 5, Wissekerke 7, Wolfaartsdijk 4, Yerseke 8, IJzendijke 7, Zaam slag 9, Zierikzee 15, Zonnemaire 2, Zoutelande 2, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 2. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (W oensdag) zrjn veroordeeld wegenB strooperijP. B. Jz., Westkapelle, tot f2 b. s. 2 d. h.straatschenderijJ. P. F. G., H. G., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.laten staan trekdierG. M., Gapinge, tot f 2 b. s. 1 d. h. rumoerP. H-, H- J., Vlissingen, tot f 2^b, Een firma, eigenares van een zeer bekend universeel middel tegen allerlei kwalen, zond dezer dagen aan een onderwijzer eenige reclame plaatjes, met verzoek die aan zijn leerlingen te overhandigen. In plaats nu van die eenvoudig te verscheu ren of weg te bergen, is de onderwijzer zoo onhandig van een en ander een uitvoerig be richt te maken, waarin naam der firma en het middel wordt genoemd; en een groot blad is even onpractisch om het bericht te plaatsen terwijl andere bladen dit overnemen. Zij schijnen niette begrijpen, dat dit de beste reclame is, en de firma niet meer en niet beter heeft kunnen wenschen. Men weet hoe wij denken over z,g. kwak zalvers advertentiën, die wij, wanneer er officieel werd aangegeven dat het geheimmid- dclen zijn die worden aangeprezen, zouden willen weren. Maar aan eene dergelijke on handigheid als hierboven genoemd zouden wij niet gaarne willen meewerken. Of was het van dien onderwijzer een speculatie op het correspondentenloon Dan handelde hij bijna al even erg als de kwakzalverende firma. De berichten omtrent den gezondheids toestand van dr Schaepman luiden vrij gunstig; maar het zal geruimen tijd duren eer hij ge heel hersteld is. De heer L. Van Mansveld, veearts te Bergen-op-Zoom, moet verzocht zijn om met dokter J. Poels, veearts te Rotterdam, op kos ten van de regeering een bacteriologisch onder zoek in te stellen naar de oorzaken der kal ver ziekte. In de fabriek der maatschappij ijzergieterij De Prins van Oranje in liquidatie te 'a Graven- hage heeft Maandag de verdeeling van het zieken en pensioenfonds van de werklieden en ambte naren plaats gehad. Gepensionneerden en zij die recht op pensioen hadden, 16 in getal, kregen boven hun aandeel uit het fonds f 1000, en die boven 55 jaren en met meer dan 25 jaren dienst ontvingen f 200 extra, beschik baar gesteld door de maatschappij, inzonder heid door den directeur, den heer Van Coevorden. rib af. De wonde werd spoedig verbonden en de bewaarder beweegt zich reeds weder lang zaam op straat. - De zomersche herfst. Op meer dan één plaats in het Noorden van Friesland waren Vrijdag nog grasmaaiers bezig, die een flinke snede gras voor de zeis hadden. - Te Tilburg is, tijdens het werkvolk afwe zig was. brand ontstaan in eene leerlooierij. Door de groote massa aanwezige brandbare stoffenleer, huiden, traan, teer enz., viel aan blusschen niet te denken. In korten tijd was alles door het vuur vernield. Alles was ver zekerd. Te Zevenbergen had een koperslager, die bezig was met het sloopen van een ouden gas houder op het terrein der gasfabriek, het ongeluk een stuk ijzer op het hoofd te krijgen, waardoor hij zoo zwaar gewond werd, dat men weinig hoop op herstel kan koesteren. DE LOMBOKSCHAT. Het dezer dagen gemelde denkbeeld, om deze kostbaarheden in het Rijksmuseum ten toon te stellen tegen een entree, ten bate van het Nationaal Fonds, opgericht ten behoeve van in des Indischen krijg verminkte militairen en hun weduwen en weezen, moet wel geopperd zijn, doch een beslissing in dien zin is nog niet genomen. En dat daarna de kostbaarheden teruggezonden zouden worden naar Batavia ie, zegt Het Vad., slechts in zoover juist, als dit de reeds vroeger in bruikleen afgestane voor werpen aan het Bat. Gen. van K. en W. be treft. De overige blijven, na verkoop noch tans van die, welke geen andere waarde hebben dan van het edel metaal, in ons land en zullen over de verschillende musea worden verdeeld. Te Rotterdam is een zevenjarige knaap, die zijn moeder was nageloopen op het spoor wegterrein aan de Delftsche Poort, tnsschen de treeplank van een wagen en het perron beklemd geraakt. Hij werd inwendig ernstig gekneusd en is naar het ziekenhuis overgebracht. Bij het station Halfweg is een arbeider door een trein aangereden. De man werd zoo ernstig gekneusd, dat zijn overbrenging naar het Leidsche ziekenhuis noodig werd geacht en men voor zijn leven vreest. Het bericht, dat een der leden van de Leidsche zangvereeniging Arion te Amsterdam op noodlottige wijze zou zijn omgekomen, wordt beslist tegengesproken. Wel is een der zangers verdronken, maar van welke vereeniging ia nog onbekend. In den Meerpolder onder Zoeterineer is door een onbekende oorzaak brand ontstaan op een boerderij. In een oogwenk stond alles i volle vlam en brandde, op een kleine schuur na, de geheele boerderij tot den grond toe af. Ook drie groote hooibergen. AI hot vee kon nog in het land gejaagd wordende kinderen werden in nachtgewaad op eene naburige boer derij gebracht. Van den inboedel is niets gered. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de 23-jarige zoon van den brugwachter bij de Cruguius te Heemstede in de van Merlenvaart geraakt. Hoewel hij- spoedig gered werd en ge neeskundige hulp terstond werd ingeroepen, is de jonge man, die te Haarlem als behanger werkzaam was, toch aan de gevolgen overleden. Te Alkmaar heeft een brutale inbraak met diefstal plaats gehad in een raanufaeturen- pakhuis. De politie meent de daders op het spoor te zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Sittard weder aan den rijks weg ingebroken. Te Leeuwarden moest een gevangene in de bijzondere strafgevangenis naar .een der strafcelleu worden overgebracht, omdat hij voortdurend rumoer maakte. Toen hij zich te gen de overbrenging verzette, wilden eenige bewaarders zich van hem meester maken, toen hij hij was met kleermakerswerk bezig onverhoeds eene bij de naaimachine liggende schaar greep en daarmede een hoofdbewaar der eene wonde in de linkerzijde, bij een der ribben, toebracht. De andere bewaarders wis ten hem nu spoedig meester te worden, waar na hij naar de voor hem bestemde strafcel werd overgebracht. De wonde bleek gelukkig piet gevaarlijk te zijnde schaar stuitte op de Het Aasiasenhot' te Antwerpen, heeft Dins dag een man ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. De moordenaar was een diep verdorven persoon, de vrouw was niet veel beter. De stoomvaartmaatschappijen op Amerika besloten de vracht voor kajuiis-passagiers met 15 to verhoogen. Te Parijs is opgericht een Vrouwenbond voor de internationale ontwapening. Voorzitster is prinses Wisniewska en tot de ondervoorzit sters in het buitenland behooren o. a. Lina Morgenstern voor Duitschland en barones Ber tha von Suttner voor OostenrijkHongarije. Tegelijkertijd komt het bericht, dat mej. Bertha Von Suttner, pres. yan het Oostenrijksch Vredesgenootschap te Weenen, en de heer II. Dunant, stichter van het „Roode Kruis", te Génève, zich bij geschrift, uit naam van eenige Europeeën die den oorlog bestrijden, hebben gericht tot de Aziaten van allerlei ras, gods dienst, nationaliteit en begrippen, om hun te verzoeken, broederlijk met hen te willen mede- werken tot bevordering van den vrede in de geheele wereld, op het voetspoor van Europa en Amerika Vrede- en Arbitrage-genootschappen op te richten en onder alle klassen en standen alom de denkbeelden te verbreiden van vrede en eendracht. Op de Fransch-ltaliaansche greus heeft een incident plaats gehad, dat op zich zelve ernstig is en voor een paar jaar, toen er nog een sterkte spanning tusschen beide landen bestond, zeker nog ernstiger gevolgen zou hebben gehad. Op het koninklijk domein, niet ver van Turijn, ontmoetten twee jachtopzieners vier Fransche jagers. Een botsing was daarvan het gevolg, waarbij twee Franschen werden gedood. De boschwachters beweren, dat zij vuurden, wijl de Franschen hen met geweren dreigden. Een onderzoek is ingesteld, maar reeds nu heeft de prefect van Coni den Franschen consul een bezoek gebracht, om hem zijn leedwezen over het gebeurde te betuigen. Uit Petersburg wordt bericht, dat tijdens het bezoek van Faure aan Rusland meer dan 300,000 flesschen champagne werden gedronken, alleen van Roederer! Een paai- dwaze vergissingen kwamen de laatste dagen in de buitenlandsche pers voor. Een fantastisch bericht over een beslissing van den raad van voogdij in zake het wielrijden door onze koningin, is op naam van Het Vad. gesteld, terwijl waarschijnlijk het Weener Vaterland aansprakelijk is voor het verhaal, waarin N. B. de afwijzende beschikking van den raad woordelijk werd medegedeeld! Een andere vergissing zal meer kwaad bloed zetten. Een Engelschman, die Transvaal be zocht, vernam dat men daar de Engelschen „roodnek" noemt. De Engelschman verstond dit woord verkeerd, maakte er rotten eggs van en verbittert nu de Engelschen over die ondeu gende Transvalere, die de Engelschen bij rotte eieren vergelijken. Het is voor onze gemoedsrust maar goed, dat wij Nederlanders zelden bemerken, welke dwaasheden wij zeiven begaan. Zonder schuld zullen wij waarschijnlijk ook wel niet. wezen. Vcrgaderiugen, Concerten enz. Middelburg. V r ij d a g 26 Nov. Voorstelling Tivoli-gezel schap Rotterdam. Schouw burg 7'/s n. Maandag 29 Nov. Voordracht mr Troelstra. Schuttershof 8 u. Donder d. 9 Dec. Voorstelling Ned. Too- neelvcreeniging. Schouw burg VU u. V r ij d a g 10 Dec. Uitvoering Concordia. Concert- en gehoor». 7'/a u. Maandag 13 Dec. Voordracht-Van Walsem. Nat.-gezelschap. Gebouw VU u. Woensd. 15 Dec. Meeting Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Concert- en géhoorz. 8 u. Dinsdag 21 Dee. Concert Zangvereeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 7'/» u. In de heden te Middelburg gehouden raadszitting is bosloten gebruik te maken van het aan bod der heeren Zip en Van Teylingen om met hen eene leening te sluiten van f 60.000 ad 37< j een en ander ter bestrijding der kosten van rioleering; werd aangenomen het voorstel van burg. en weth. om aan J. J. van Rotten en andere ingezetenen van Koudekerke, op de vroeger ;einelde voorwaarden aansluiting te verschaffen op de duinwaterleidingen is goedgekeurd een voorstel van hetzelfde college, om aan het Nwtedepartement een stuk grond af te staan in recht van erfpacht voor het oprichten van een badhuis. Onze lezers te Middelburg verwijzen wij naar bet bij dit nommer behoorende tweede bijvoegsel. s' Cravenhage. In de heden gehouden zitting der Tweede kamer is bepaald dat de discussie over de staatsbegrooting zal aanvangen op Dinsdag aanstaande. Bij de voortzetting van de behandeling der Indische begrooting verklaarde de minister aan den heer Van Kol, dat hij deze maand het eind rapport verwacht over de watervoorziening van Soerabaya. Verder had tusschen de heeren Bahlmann, Van Kol, Mackay en Conrad een langdurige gedachtenwisseling met den minister plaats over de irrigatiewerken, waarbij ernstige af keuring werd uitgesproken over de exhorbitante misrekening bij de uitvoering van de werken in de Solovallei. De minister zegde den heer Conrad toe, dat eene overlegging van het volledig rapport te dezer zake zal worden overwogen. De heer Van Kerkwijk betoogde de wen- schelijkheid van een spoorweg Djember Banjoewangi. De minister verklaarde dat een voorstel tot aanleg dezer lijn is ontvangen. Nog werden onderscheidene onderdeeleu der begrooting vluchtig behandeld, waarna de ver schillende Indische begrootingshoofdstukken, alsmede het wetsontwerp tot invoering der opiumregie op Java, Madura en Lombok zijn goedgekeurd. Bij de begrooting van justitie zal de inter pellatie Van der Zwaag worden behandeld. Zanzibar. In Uganda is alles rustig. Het garnizoen leverde de wapens uit. Macdónald omsingelde het fort Lubas. Pretoria. Het verkeer op den Kimberley- Boeloewayo spoorweg is wegens de gevallen regens gestaakt. Londen. Volgens de Times sneuvelde bij de operatiën van Westmaeotts-brigade een officier en werd een officier gewond. Woensdag 24 November. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van Randwijk). Ter markt van heden waren de stemming en de handel stil. Dinsdag 23 November. Antwerpen. Tarwe vast. Amerikaansch fr. 21 P a r ij s. Tarwe vastloop. md. fr. 30.10. Pesth. Tarwe onveranderd prijshoudend. Dinsdag ff. 12.08. Maandag fl. 12.10. Berlijn. Ofschoon de buitenlandsche be richten daartoe nauwelijks voldoende reden gaven, was hier heden de stemming bepaald beter dan Maandag. De bescheiden vraag was voldoende om de prijzen te steunen, en zoo wel tarwe als rogge hebben de daling van Maandag kunnen herwinnen. New-York dis. 976/s 5 vorigen dag 97. Chicago 957294»/, TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 26 Nov. Levering schrijf behoeften ten dienste gemeente-in richtingen van onderwijs en gemeente-secretarie te Middelburg. Raadhuis Middelburg 17a u. Dinsdag 7 Dec. Levering van runderen ten behoeve der militaire slachterij te Middel burg (herbest.) Intendant 3e div. inf. Breda 12 u. Donderd. 9 Dec. Onderhouden enz. gebou wen 's Rijksbelastingen Hansweert en Bath 2perc. (Raming 3840 en f 1220). Bureel directeur belast. O. I. huis Mid delburg 12 u. Vrijdag 17 Dec. Bouwen sluisknechtswo- ning aan de O. arm kanaal Terneuzen te Terne u- zen. (Raming f 3475). Gebouw Prov. Bestuur Middelburg 11 u. Op versoek, ten gemakke van belanghebbende: zullen wij bij wjjee van proef, teneinde te kannen nagaan in hoever het voldoet aan het doel onder deze lubrifek opnemen de in Zeeland te houden aaubcs'ed ogen, voor zoover die in ons blad worden geannonceerd) of officiëel in de SlaaUeourant worden meegedeeld- (Red.) Algemeen Overzicht. Dat het waar is, gelijk generaal Weyler be weert, dat hij den opstand op Cuba bijna geheel gedempt heeft, gelooven wij niet. Maar het ontbreekt dezen krijgsman niet aan handigheid. De man, die de eene helft van Cuba verwoestte en niet kon beletten, dat de vijand de andere helft vernielde, ontpopt zich in eens als een beschermer van handel en nij verheid. In een deel van Spanje bestaat ernstige be zorgdheid over de toekomst van den handel en van de markt op Cuba, als dit eiland auto nomie verkrijgt. Vandaar een ontevredenheid onder den handelsstand, vooral in Catalonië. Maar nauwelijks had le bravgeneral daarvan gehoord, of hij besloot zijn populariteit te ver sterken, door met de wolven in het bosch te huilen. De rede aan boord van de Montserrat was het eerste bewijs dat de koopmansgeest over generaal Weyler vaardig was geworden; en daar hij de verpersoonlijking is van het centralistische stelsel, kan het niet anders, of de bedrukte kooplieden zullen hem aanhangen en steunen op de nog duistere wogen, waarop de generaal zich wil begeven. Of de kooplieden recht van klagen hebben V Zij vreezen, dat de regeering, die een auto noom Cuba niet met de kosten van den laatsten oorlog wil belasten, evenmin bereid zal zijn den handel van het moederland een equivalent te geven, door een differentieel recht, door den invoer uit Spanje een korting van 20 of 40 toe te staan. De Cubanen, d. w. z. zij die met de auto nomie genoegen nemen, meenen dat er geen sprake kan zijn, noch van een overneming van schuld door Cuba, noch van diflerentieele rechten, daar Spanje alle voortbrengselen van Cuba vooral suiker en tabak onder allerlei vormen belast. Daarom zeggen zij, dat Cuba ook zelfstandig moet zijn bij het vaststellen van zijn handelsstelsel. En dat juist willen de Spaansche belanghebbenden bij den uitvoer naar Cuba niet. De regeering had eerst besloten de behan deling van deze kwestie te verdagen, maar spoedig kwam een tweede bericht mededeelen dat Sagasta, een deputatie uit Catalonië te woord staande, heeft gezegd, dat de regeering haar program op het stuk van Cuba's autono mie in zake de douan niet] kon veranderen. De minister hoopte, dat de Cubanen een com missie zouden benoemen, om met een Spaan- 8ctie commissie de handelsbetrekkingen tus schen Spanje en Cuba te regelen. Deze beslissing is zeker belangrijk, in zoo ver zij verraadt, dat de regeering zich niet te spoedig bang laat maken. Dat de handelaars zich aansloten bij gene raal Weyler, en in grooten getale naar Bar celona trokken, had wellicht voor een deel de beteekenis van een waarschuwing aan de regee ring, dat zij zich bij de oppositie zullen scha ren, als aan hun eisehen niet wordt toegegeven. Toch belet dit niet, dat vooral de handel sterk vertegenwoordigd was onder de deputa ties, welke naar Barcelona gingen. Dat daar geestdrift heerachte valt niet te ontkennen. Men had er, evenals te Corunna, alle booten afgehuurd om de deputaties en de muziek- en zanggezelschappen op te bergen en had een groot banquet ingericht, hoewel de vrienden van den generaal hem aanrieden, even als te Corunna, aan boord te blijven, om niet het gevaar te loopen, kennis te maken met de andere partijen, welke tegen-betoogingen wil. den inrichten. Onderwyi had ook de Carlisti sche jongeling schap een manifest uitgevaardigd, waarin allen werden opgeroepen, den generaal toe te juichen- Of alles aan de verwachtingen der oppositie beantwoordde, is nog niet bekend geworden. Generaal Weyler is te Barcelona aan wal ge stapt, maar volgens een kort telegram had de betooging niet veel om het lijf. Dit bericht komt wellicht uit officieele bron, en langs particulieren weg zijn nog geen bijzonderheden bekend, daar de desorganisatie van het buiten landsche postwezen met den dag erger .wordt. Beknopte Mededeelingen. Toen in België de nieuwe wet op de uitbetaling van het loon werd behandeld, hebben de socialisten bewerkt, dat onder geen voorwaarde mocht worden afgeweken van de integrale betaling. Zelfs de beste bedoelin gen moesten, om ontduiking te voorkomen, als verdacht worden gerekend. Het. grappige gevolg was, dat Anseele een der eersten was, die veroordeeld werd. Thans is te Mechelen weer een vonnis geveld, dat bewijst hoe goede bedoelingen strafbaar zijn. Een meubelmaker, die veel op stuk liet werken, hield, in overleg met de bazen, een gedeelte van het loon in, dat bewaard werd tot de weken, waarin de arbeid wat tegenviel, of waarin geen arbeid werd uitgegeven, met het doel te voorkomen dat door de arbeiders de eene week te veel, de andere week te weinig werd verdiend. Hoewel deze regeling op onderling overleg berustte, heeft de rechtbank zich genoodzaakt gezien den patroon en 13 bazen (onderaannemers) te veroordeelen, zij het ook met toepassing van de bepaling betreffende de voorwaardelijke veroordeeling. De Parijsche gemeenteraad besloot bij de regeering aan te dringen op een wetswijziging in dien zin, dat in steden waar de politie aan de plaatselijke overheid is onttrokken, het rijk en niet de gemeente aansprakelijk zal zijn voor de schade, bij oproer aan bezittingen van par ticulieren toegebracht. Oppervlakkig beschouwd, is het zeker billijk, dat, als men de gemeenten het recht ontneemt voor de handhaving der openbare orde te zor gen, zij ook niet aansprakelijk zijn voor de verstoring dier orde. De aanstaande zitting van het Lagerhuis, welke eerst in Januari aanvangt, kan belang rijk worden. Behalve de wet op het zelf bestuur in Ierland en die op het plaatselijk bestuur in Londen, komt er een wet betreffende het leger en een tweede schoolwet. Het gerucht dat prins Heinrich van Pruisen met een tweede eskader naar China gaat, wint veld. De Chineesche gezant te Berlijn verklaart, dat er geen sprake kon zijn van een blijvende bezetting. In de begrootings commissie der Oosten-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2