BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN. Marttrëeii van Tarwe ea Meel. Israëls; Soirêe d'automne van Fred. J. du Chattel; Au Travail van A. Mauve en Het Jaagpaard van J. Maris. Verder bijdragen, o. a. van Anna de Savornin Lohman, Van Goch, Melati van Java, Marie Boddaert, dr P. H. Hitter en Fiore delta Neve zelven. Het album ziet er in- en uitwendig weer allersierlijkst uit en is uitmuntend geschikt om jonge dames aan te bieden als ST NICOLAAS-CADEAU. Voor een ruime keuze op het gebied van geschenken voor dat feest en voor de a. Kerst dagen zorgde de firma Lentz en De Haan, boek- en kunsthandel te Utrecht, op waarlijk overvloedige, en tevens artistieke wijze. Zij begon reeds met in een fijn, elegant salon- catalogusje, dat dezer dagen zijn opwachting maakte in menig gezin, bekend te maken wat zij met het oog op die feesten in het licht gaf. En daarin vindt nu elk wat van zijn gading. Verlangt een moeder voor haar kinderen, van welken leeftijd ook, een prentenboek, dan heeft zij slechts te kiezen in die welke bewerkt zijn door Christine Doorman en Beata. Daar heeft men van beideMeibloempjes, verhaal tjes en versjes, en Roodborstjes bruiloft. Christine Doorman bewerkte Pluimstaartjes en SnaterbekjesVan vreemden en eigen bodem Een grappig winkeltje en De gelaarsde kat. Beata leverde De kindertjes in het bosoh Admiraal Kwek-KwekDrie vrooüjke kindertjes en Onze Hondjes. Is er een ouder meisje in het gezin, mama kan zeker zijn haar te zullen verheugen door aanbieding van Paul Sanderson's dochter. Een verhaal voor meisjes, uit het Engelsch van Austin Clare door It. S. van Goudoever, met 8 platen van II. M. Krabbe. Dit is eveneens een zeer geschikt cadeau voor meisjes onderling, die elkaar zeker ook ge noegen zullen doen met het Verjaardag-album Vergeet-mj-nietje. Voor anderen is een kalender Het Bloemen- jaareen der tweescheurkalendersOnze tijdgenooten, scheurkalender in vier talen, en Maleiaof een Delftkalendervoorstellende zes groote Delftsche tegels met Oud-Hollandsche spreuken, een uitmuntend geschenk. Alles ziet er even net en elegant uit. De kinderboeken zijn voor de kleinen om te wa tertanden en tevens hoogst billijk in prijs. De catalogus bevat nog veel meer, dat wij niet kunnen opnoemen. Maar op éen uitgave moeten wij nog even wijzen. Dezelfde firma zond ons een album, met den titel Dutch Sketches hg H. Cassiers. Het is een album, bevattende een zestal cartons, van vorm en kleur als het Delftsche tegelwerk en met gezich ten uit verschillende plaatsen in ons land. Op een daarvan staat MiddelburgAxel, Hoe men ertoe gekomen ia die saam te voegen is ons niet recht duidelijk. Deed men dit uit onbekendheid met onze provincie en met den feitelijken toestand dat de hoofdplaats van Zeeland ver van Axel ligt De combinatie is vrij zonderling. Dan geeft een der cartons, met opschrift Goes, kleederdrachten uit Zuid-Bevelaüd te gemaakte opmerking, zijn ook deze schetsen niet onverdienstelijken bevelen wij in het algemten de uitgaven van de firma Lentz en De Haan in de bijzondere aandacht onzer lezers aan. Zij verdienen die ten volle in deze dagen, waarin zooveel de pers verlaat, dat alles behalve getuigt van goeden smaak en waarboven die der genoemde firma zeer uit steken. Cringoire Krelis Louwen. Vrijdag a. wacht ons, Middelburgers, weêr eene tooncelvoorstelling van het wakkere gezelschap van den Rotterdamschen Tivoli- «chonwburg, dat de vorige maand met De Zwerver zooveel succes had. Ditmaal worden opgevoerd Grhigoire van Theodore deBanville en Krelis Louwende bekende klucht van Langendijk: twee stukken, waarmee het gezel schap het seizoen te Rotterdam opende. Het was, naar algemeen werd gezegd, „een vertooning die liep." Erfman als G-ringoire en Bouwmeester als Krelis moeten uitstekend wezen. Verschillende beoordeelingen lazen wij daar over, zoowel uit Rotterdam als uit de provin ciën, en zij luidden allen even gunstig. Daarom ontleenen wij alleen het volgende aan hetgeen M. H. schreef in het N. v. d. D. wegschrapen en naar een hoofdcollecteur bren gen, waarin zich een jacobsladder beweegt, die al het verzamelde zaagsel, benevens de krullen van de benedenbeitels der schaafmachine opzamelt en in een laatsten bak stort, waaruit liet naar bet ketelgebouw wordt gevoerd. Voor het wegvoeren van de krullen van de boven- beitels der schaafmachine zorgt een ventilator of exhaustor. Het geheele gebouw wordt 's avonds door electrische gloeilampen helder verlicht. Over dag branden voortdurend enkele lampen in den kelder en op alle plaatsen waar licht ver- eischt wordt. De electrische stroom voor het licht, evenals voor de loopkraan en den nader te vermelden rolwagen, wordt door een dynamo geleverd, die in de machinekamer staat en bij 110 volts spanning 200 ampères kan ontwik kelen. Een batterij van 60 accumulatoren dient om bij stilstand der machine zooveel noodig licht of kracht te leveren voor de electrische motors. Na werktijd leveren deze accumulatoren geregeld stroom voor het licht in de kantoren en in de aangrenzende wonin gen van twee der vennooten der firma. Behalve dat, met het oog op brandgevaar, zooveel mogelijk steen of ijzer is aangewend voor den bouw, en de verlichting door elec- trisch licht ook minder gevaar oplevert dan gas of andere verlichtingsmiddelen, is er bij onverhoopt uitbreken van brand nog ruim schoots voor brandkranen gezorgd. In de zagerij bevinden zich 8, in de stokerij 1 en buiten op het terrein 2 dier kranen, allen van groote „Met bijzondere belangstelling, en ik voeg er gaarne bijmet groote ingenomenheid, heb ik de vertooning van het Nederl. kluchtig blijspel bijgewoond. Zij heeft mij opnieuw de overtuiging geschonken, dat in onze eigen letterkunde nog menig stuk te vinden is, dat eene vertooning veel meer verdient dan een groot aantal der zoutelooze, laffe kluchten, die bij ons uit het buitenland geïmporteerd worden. Aan het .Tivoli-gezelschap de eer dit bewijs opnieuw gegeven te hebben; het er mee be haalde groote succes er werd aanhoudend hartelijk gelachen moge eene aansporing zijn 't niet bij dit eene stuk te laten. Want dat is toch maar waarvan dit Ncderlandsche werk uit het begin der 18de eeuw gaat zekere bekoring uit, die men van een Duitsche of Fransche klucht natuurlijk niet verwachten kan't geeft ons toch Nederlandsche toestanden weer, zooals zich die een paar eeuwen ongeveer geleden voordeden't heeft dus eene historische waarde. Duitsche of Fransche kluchten zijn bijna uitsluitend op Duitsche of Fransche toe standen gebouwd, een voordeel by de vertoo ning in eigen land, maar een groot nadeel bij de overplanting naar ons land." En verder schrijft H. „Voor een goed deel toch is het succes der vertooning aan de voortreffelijke vertolking te wijten; het stuk was zeer goed gekend, de kostumes waren fraai en juist, cn de heer Frits Bouwmeester was een zoo heerlijke Krelis, dat zijn gezicht alleen al bij de dwaasheden in het tweede bedrijf het overtaJrijke publiek deed schaterenook al de anderen waren zeer goed, als geheel dus eene in alle opzichten goed ver zorgde vertolking, waarvoor het gezelschap grooten lof verdient. Niet minder lof echter verdient 't voor de eveneens uitstekende vertooning van Gringoire Het stuk is wat lang, en zonder den indruk te schaden zou er hier en daar geschrapt kunnen worden maar de goede vertolking heeft 't mo gelijk gemaakt, dat de stampvolle zaal ander half uur ongeveer naar dezen Einacter met aandacht heeft zitten luisteren en zijne ingeno menheid aan het slot zoo hartelijk heeft doen blijken, dat het gordijn vijfmaal moest gehaald worden. Ook hier wordt inet genoegen geconstateerd dat de vertooning voortreffelijk verzorgd was: de kostumes waren fraai, de rollen door en door gekend, en er werd door allen met de meeste toewijding gespeeld. Alle rollen kwamen tot haar recht't zou echter ondankbaar zijn. niet een woord van hartelijke ingenomenheid en byzondere hulde aan den heer Erfmann te: wijden voor de inderdaad meesterlijke vertol king der titelrolmet, deze vertolking heefi zich de heer Erfuiann in het nieuw seizoen geïntroduceerd op eene wijze, die doet ver wachten, dat wij dit jaar eens heel veel moois van hem te zien zullen krijgen. Het wakkere TfooW-gezelschap mijne geluk- wen8cben met dezen eersten avond Wij meenden, na het meermalen flink op treden van dit gezelschap in ons midden, door het bovenstaande de belangstelling te mogen zins schijnt te verdienen. Woensdag geeft hetzelfde gezelschap te Goes De Zwerver. Dat het ook daar waar deering vindeWij weten hier hoe verdienste lijk het dat stuk speelt. Men gaf het Zondag te Arnhem, nadat het vroeger door de Ver eenigde Tooneelisten (Le Gras en Haspels) was gegeven. De Amh. Crt. prijst zeer de heeren Erfman, Holkera en mevrouw Mulder-—Roelof zen. „De toejuichingen van het publiek waren een ovatie gelijk"zegt het blad. Een schandaaltje. Zondag is de door Orphéon te Amsterdam uitgeschreven zangwedstrijd geëindigd. Hij was verdeeld in verschillende afdeelingen en werd des avonds besloten met die in de lo afdeeling, waaraan vijf vereenigingen deelna men, die een eereprijs of eersten prijs in een eerste afdeeling hadden behaald. Het waren de Vereenig de zangers (Amsterdam) met 104 zangers, volgens den feestgidsKon.liedertafel Zang en Vriendschap (Haarlem) 117 zangers Rotterdatnsche Liedertafel (Rotterdam) 62 zan gers, Caecilia (Den Haag) 153 zangers en Cresendo (Haarlem) 168 zangers. capaciteit, die steeds met den druk der gemeen- tewatcrleiding gereed staan om hun dienst te verrichten. Bovendien is de duplexpomp in de machine zoodanig met deze brandleiding verbonden, dat door hare werking de druk tot het dubbele kan worden opgevoerd, zoodat een krachtige en ver reikende straal kan worden verkregen. De aanvoer van het zaagsel naar de ketels wordt steeds na werktijd door een ijzeren schuif afgesloten, waardoor alle gemeenschap tusschen het ketelgebouw en de zagerij is afgesloten. Voor het 'verkregen van de noodige ruimte tot het plaatsen van machine en ketelgebouw werden de aanliggende huizen aangekocht en gesloopten van de gemeente werd in erfpacht verkregen een groot gedeelte van de voorma lige Schuitvlotsloot, die successievelijk is ge dempt, waardoor ook in het belang der hygiëne aan een vrij onhoudbaren toestand een welkom einde werd gemaakt. Naar gelang der vordering van het vullen dier sloot, verrezen daarop nieuwe bergplaat sen van houtwaren en werd daardoor het ter rein om de oude zagerij verruimd en voor het bergen van versch gezaagd hout bestemd. Het geheele terrein is thans omrasterd en belegd met sporeD, waarop wagentjes circuleeren om het gezaagde hout af en het te schaven hout aan te voeren. Voor trekkracht wordt electriciteit aangewend, terwijl na zonsonder gang het werk bij 't licht vau electrische boog lampen wordt verricht. De geheele jury, elf leden, met Peter Benoit, als voorzitter, kende met algemeene stemmen den eersten prijs, de gouden medaille, en premie van f 250 toe aan Caecilia (Den Haag) direc teur R. Holden 2den prijs, verg.-zilv. med. en /T25, aan Zang en Vriendschap (Haarlem) met 10 tegen 1 stem den derden prijs, vcrg.-zilv. med., met f 75, aan de Rotterd. Liedertafel, te Rotterdam, en een diploma als vierden prijs aan De Vereenig de Zangers (Amsterdam.) Hierna vblgde een alleronaangenaamst incident. Toen nl. in den eerewedstrijd tusschen de vijf vereenigingen, die in de verschillende af deelingen den eersten prijs hadden behaald, na Orpheus (Schiedam) en Aurora (Arnhem), Cae cilia (Den Haag) als derde op de verhooging verscheen, ontstond er een groot rumoer door fluiten, sissen en schreeuwen uit verschillende hoeken vau de zaal. De leden van Orpheon konden het kabaal niet bezweren. Ook aan het lid van de jury, Dan. De Lange, die te midden der zangers verscheen, gelukte dat niet. Hij noodigde de ontevredenen met het oordeel van de jury Hit zijn plaats aan de tafel in 't midden der zaal in te nemen, waarop hon- derde stemmen van „ja, ja", weerklonken. Nogmaals deden verschillende leden van Or pheon en daarna nog de heer Roeske, directeur van Kunst en Oefeningvergeefsche pogingen om de orde te herstellen, wat echter kort daarop gelukte, toen een groot aantal politie agenten, in burgerkleeding, binnen kwamen, en De Lange nu met ontruiming der zaal door de politie dreigde. R. Hol en zijn zangers hadden zich door dit schandaal, dat, volgens Het Vadoverigens de verontwaardiging van duizenden aanwezigen opwekte (dames wuifden de overwinnaars met zakdoeken toe en riepen luide Leve Cecilia niet laten intimideeren. Toen de kalmte was teruggekeerd, zongen zij weder even flink en krachtig, alsof er niets was gebeurd. Schoon klonk weder Les Proscrits door de groote stampvolle zaal, en weder met algemeene stemmen droeg zij den verguld zilveren palm tak met eere-medaille weg. Orpheus van Schiedam verwierf den tweeden prijseen kunstvoorwerp met eere-medaille, met 6 tegen 5 stemmen, die verdeeld warentwee op Aurora (Arnhem), 2 op Avion (Leiden) en 1 op Krornmie's Mannenkoor. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zyn veroordeeld wegens ver nieling A. H., 19 j., Cadzand, en J. M., 19 j-, Zuidzande, landbonwerslcnechts, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. dronkenschap en mishandelingA. B., 20 j., werkman, Westkapelle, tot 3 b. s. 3 d.h.en 1 m. gev.straf; diefstal: A. J. S. 54 j., hvr. A. v. d. V., zonder beroep, Vlissingen, tot f 5 b. s. 5d.li. overtreding der drankwet en het beletten van handelingen door een ambtenaar H. J. B., 29 j., koffiehuishouder, Vlissingen, tot f 25 b. s. 20 d. h. en 14= d. gev.straf 7.nntJifi/nhren P. F. v. G.. 22 j., metselaar, Vlissingen, tot 3 w. gev.straf mishandeling J. B., 22 j werkman, Osse- nisse, tot f 8 b. s. 8 d. h., en wederspatmigheid en beleediging van een amb tenaarW. J. v. S., 38 j., sigarenmaker, Mid delburg, tot 6 w. gev.straf, terwijl in zake laatstgenoemde, in verzet gekomen van een by verstek op 26 October 11. tegen hem gewezen vonnis, waarbij hy wegens gelijke feiten is veroordeeld tot 3 m._ gev.straf, op heden ge noemd vonnis is bekrachtigd. Door het O. M. by de rechtbank te Arn hem is tegen een 52-jarïgen gebrekkigen ge meente-arbeider aldaar, wegens poging tot moord op zijne vrouw, die hij met een mes en een zwaven hamer ernstige wonden toe bracht, waarbij slechts eene toevallige omstan digheid haar leven redde, geëischt eene ge vangenisstraf van acht jaren. Verschillende Berichten. In de Wieringerwaard contracteerden de boeren dit voorjaar met den fabrikant op ge halte met een minimum van 14 procent tegen f 8'/j de 1000 K.G. Meerdere procenten zouden prij8verhooging ten gevolge hebben. Thans, nu de afrekening komt, blijkt, dat verscheiden Met uitzondering van dc stoommachine zelf, die door de Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam werd geleverd, werden de ketels en de meeste werk tuigen, benevens de electrische installatie door de firma Van Rietschoten en Houwens te Rotterdam geleverd. Uit het bovenstaande blykt voldoende op hoe groote schaal deze industrie, waar thans een 50 a. 60 man werk vinden, is ingericht, maar om een goed denkbeeld te krygen van het geheel is eigen aanschouwing noodig. Heden waren daartoe verschillende autoritei ten genoodigd, die zeker met ons hulde zullen gebracht hebben aan den ondernemingsgeest der firma Alberts en Co en aan de vinding rijkheid van onzen tijd, die hoe langer zoo meer, en vrij wat sneller, vrij wat regelmatiger on vrij wat economischer, de machine datgene doet verrichten wat voorheen menschenhanden deden. Het geheele werk is onder de eigen leiding der firma tot stand gekomen en neemt een eerste plaats in onder de helaas in Middelburg te weinig bestaande industrieele inrichtingen van beteekenis. telers veel hooger gehalte hebben, zoodat de prijzen zelfs 10 tot 11 gld. per 1000 K.G. be dragen. Hoe staat het met de ervaring der landbou wers in Zeeland, die op deze wijze con tracteerden Tot voorzitter, hoofd der commissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes, is gekozen mr S. A. Vening Meinesz, burge meester van Amsterdam, ter vervanging van wijlen mr J. Heemskerk Azn. Voorts is mr Th. Heemskerk, oud-lid dei- Tweede Kamer, benoemd tot lid der hoofd commissie, uit hoogachting voor den overleden voorzitter mr J. Heemskerk Azu. Prof. mr G. A. van Hamel te Amsterdam is ernstig ongesteld. Een ingewandsziekte maakte ziju vervoer naar het Ziekenhuis nood zakelijk. waar eene operatie moet plaats hebben. Ook dr Schaepman is ongesteldmaar niet ernstig. In 1898 zal een congres worden gehouden van alle Nederlandsche vereenigingen tegen drankmisbruik. Als daaruit nu maar éene goede practische vereeniging voortkwam, zou het congres al veel goeds gedaan hebben. Te Roosendaal heeft een kind een pot kokend water, die van de kachel viel, over het lichaam gekregen. De arme kleine kreeg daarbij zulke hevige brandwonden, dat zy aan de gevolgen is overleden. Te Rotterdam wordt sedert Vrijdagnacht een politieagent vermist. Het is een man die in zijn omgeving gunstig bekend staat. In den bewusten avond schijnt hij óf onder den indruk van sterkendrank verkeerd te hebben óf onge steld te zijn geworden. Te ongeveer twee urn- werd hij by de controle niet op zijn post aan de Willemskade gevonden. Door een noodlottig toeval is een zanger der Leidsche vereniging Aviondie deelgeno men had aan den te Amsterdam gehouden zangwedstrijd, in den nacht van Zondag op Maandag in een der grachten aldaar verdronken. In de hoofdstad deed des avonds van dien dag een postbeambte bij de laatste lich ting van de brievenbus op het Rusland een zonderlinge vondst. Uit de bns kwamen te voorschyn een gouden horloge met dito ketting en charivari, een paar gouden ringen en twee spaarbankboekjes, alles in een oude courant- gewikkeld. Men vermoedt dat deze voorwer pen van diefstal afkomstig zijn. Zaterdag middag kwam in de Waalwijksche haven binnen een schipper met een met pulp geladen schuit. In den daaropvolgendeu nacht werd de schipper gewekt door het hevig schreien van een zijner kinderen en bleek het schip aan 't zinken te zijn. Vrouw en kinderen werden 200 snel mogelijk aan wal gebracht. Voor de te Harlingen vaceerende betrek kingen yan rader en moeder in het Stads Wees- en Armhuis, op eene jaarwedde van f 500, met kost, inwoning en geneeskundige hulp, hebben zich niet minder dan honderd acht en veertig paren sollicitanten aangemeld. f»» j»»0o iinnfctor uit Wageningen ging er met een hardlooper van door. Zy liepen eohter niet zoo hard, of de politie haalde haar te Enschedé in en bracht haar weêr thuis. Omtrent de vervalschingen, die de veel besproken Heykens, de ex-voorzitter van de Alg. Werklieden vereeniging te Groningen, pleegde, wordt gemeld dat hij de rekeningen der dokters en apothekers opvroeg en onmid dellijk het bedrag ervan verhoogde, welk ver hoogd bedrag hy aan de commissie van toe zicht opgaf. Heykens ontving hiervoor de contanten, doch vóór de dokters en apothekers quiteerden was het bedrag tot het oorspronke lijke teruggebracht. Zonder vermoeden werd dit in ontvangst genomen en deze quitanties werden weder verhoogd tot het bedrag, dat hij van den penningmeester ontvangen had. Te Tilburg zijn, tengevolge van het slui ten der grenzen, de veepryzen thans tot eene ongelooflyke laagte gedaald. Jong slachtvee van goede kwaliteit wordt a 1215 c. het V» kilo verkocht. Hiertoe draagt ook bij het feit, dat vele vetweiders voor de heesten, die den geheelen zomer in de weide liepen, geen voldoende stalling hebben cn deze tot eiken prys moeten té' gelde maken. Velen die nooit van het slagersvak gedroomd hebben en nu voor weinig geld een stuk vee kunnen koopen, worden door de goede vleesehpryzen, die met dc daling van het vee geen gelijken tred heb ben gehouden, tot het slagersbedrijf uitgelokt. Ook tal Yan boeren, niet wenschende hun vee tegen elk bedrag van de hand te doen, slach ten zelf hun vee en trachten het vleesch tot eiken prijs te verkoopen, wat hun, als de vele slachters, slechts amper gelukt. De laatsten zien dan ook reikhalzend naar hoogere veeprij- zen uit, waardoor de een-dag-slachters, die nu de markt overvoeren, wel spoedig zullen ver dwijnen. Men spreekt te Brussel van het plan om de bovenstad met de benedenstad te verbinden door een luchtbrug van 800 M., horizontaal te bouwen en aan het eene einde door lifts te verbinden met de lager gelegen straten. Een zeer sterk stukje hebben dieven uit gehaald te Vinconnes. Ondanks het toezicht der schildwachten, menigvuldige ronden en de stalwachten, zijn deze dieven er in geslaagd, bij nacht de chambrées in de kazerne van het twaalfde regiment artillerie op het fort daar te bezoeken, waar zij alles wat van waarde was stalen. Vervolgens haalden zij gereed schap uit de werkplaatsen en de hoefsmederij en braken daarmee de deuren der magazynen van levensmiddelen open, waar zij hun plun dering voortzetten. Ook een rijwiel namen zij mee. Met behulp van een ladder verlieten zij het fort. Het zijn meestal Amerikaansche maat schappijen, die by den brand te Londen be trokken zijn. De Engelsche maatschappijen waren bijna alle erg voorzichtig. |Te Cleef hebben de valsohe munters te rechtgestaan, wier arrestatie wy vroeger meld den. Er waren Hollanders bij. De veekoop man Van Hoogstraten is veroordeeld tot 31/8 jaar vrijgesproken zijn de Hollanders Langeu- brink en De Haar. De toestand van Munkacsy is zoo ver ergerd, dat men het einde spoedig verwacht. Aan de Zwitsersclie hoogescholen studeeren dit jaar 3S73 jongelieden onder wie 555 jonge meisjes. Onder de studenten zijn 1526 buiten landers, en daaronder weer 343 jonge dames. Naar te Petersburg verteld wordt, verkeert de keizerin weer in blijde verwachting. Papa en mama zullen zeker wel vurig hopen, dat het nu eens een jongen mag zijn. In een vergadering van het Stockholm- sche aardrijkskundig genootschap heeft de be kende dr. Ekholm een lezing gehouden over Andree's expeditie. Met de voor Juli ingestelde meteorologische waarnemingen tot richtsnoer, kon, meende deze, dat thans met reden een bere kening kan gemaakt worden over de richting,die de luchtballon genomen heeft. De ballon moet eerst naar het Noordwesten, vervolgens naar het Noordoosten zijn gedrevenH i eruit kon men opmaken, datle Andree de Noordpool zeer dicht genaderd moet zyn en 2e. dat hy vermoedelijk op Frans-Jozefland is uitgestapt om daar te overwinteren. Dr. Ekholm meent, dat de omstandigheden voor een overwintering daar zeer gunstig zijn. Den lOen Nov. was het 50jaren geleden, dat de chloroform het eerst werd toegepast door Simpson, by een bevalling. Een jaar te voren had Morton, te Boston, evenwel reeds proeven genomen met pijnverdoovende middelen. Hansweert. Het verleden Zondag in het zuidergat, beneden Walsoorden, gezonken ijzeren aakschip Constantieschipper L. Westerling, is Maandag door de schippers G. van Ranst en Kamermans, thuis behoorende te Calloo, en met tusschenkomst van den Helm duiker A. van Gelder van Vlissingen, gelicht, en op de slikken bij de Molenplaat omhoog gezet. 's Cravenhage. Tweede kamer. Bij het heden voortgezet koloniaal debat kwam de koffiecultuur ter sprake, waaromtrent de heeren Van Limburg Stirum, Van Vlijmen, Pijnacker Hordijk, Hintzen hun gevoelen zegden, in ver band met de tegenwoordige daling in de prijzen. De minister verklaarde dat het thans gevolgde stelsel van uitkomen, de ondoelmatige toepas sing van het bijslagstelsel ter tegemoetkoming aan de bevolking voor vrijwilligen aanplant per bouw, niet zal worden uitgebreid tot de dwangcultuur zonder voorafgaande beslissing der Kamer. De tegenwoordige uitvoering is slechts eene proef op bescheiden schaal. Bij de vijfde afdeeling werd, op de bekende gronden, tusschen de heeren Donner, Roessingh, De Visser, Lohman en den minister gedeba- teerd over de kwestie der protestanteche kerken hi iudie. Bij de afdeeling „Geneeskundige dienst" wenschte de heer Smidt bespoediging van den houw van het krankzinnigen-gesticht te Lawang en de heer Van Kol uitbreiding van de verloskundige hulp voor inlandsche vrouwen, waaromtrent hij een memoriepost voorstelde. De minister verklaarde geen prikkel te be hoeven voor eene goede behandeling dezer zaak, waarop de heer Van Kol zijn amendement introk. Morgen voortzetting. Keulen. Volgens de Eölnische Zeitung gaan nieuwe troepen naar Kreta, ter vervanging der vertrokkene. Madrid. De minister van oorlog bracht in den ministerraad verslag uit over een onder houd, dat hij met generaal Weyler had, wien hij aanried de besluiten der regeering te eer biedigen. De ministerraad keurde de ontwerpen voor de autonomie van Cuba en Porto-Prince goed. De behandeling der quaestie van de douane rechten werd uitgesteld, ten einde den gedele geerden uit Cataloniën gelegenheid te geven hun bezwaren daartegen in te brengen. Morgen teekent de Regentes het besluit tot het opheffen van den staat van beleg te Bar celona, gevolg van de anarchistische woelingen. Maandag 22 November. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Amc- rikaansch fr. 217/8. P a r y 8. Tarwe vastloop. md. fr. 30.05. Pesth. Tarwe Maandag fl. 12.10. Zaterdag fl. 11.97. B e r 1 Ij n. Er ging hier heden zeer weinig om, naar aanleiding van de buitenlandsche te legrammen. Die uit Amerika luidden flauw en in de overige buitenlandsche berichten kon de markt ook niet veel steun vinden. Ver- koopers zijn, zoowel voor tarwe als rogge, eenigszins in de prijzen tegemoet gekomen. N e w - Y o r k dis. 97vorigen dag 967/8. Chicago 94% J 94%- Algemeen Overzicht. De berichten, welke af en toe uit de Turk- sche hoofdstad komen over den loop der vredesonderhandeliDgen,munten niet door groote helderheid uit. Maar zy bewyzen alleen dat de zaken slechts zeer langzaam vooruit gaan. De laatste dagen is er weer sprake van moeilijkheden over de ontruiming van Thessalië, in verband met de vergoeding wegens de

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2