IHIDDËLRURGSCHE COURANT. N°. 277, 14Ge Jaargang. 1897. Woensdag 24 November. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr,J8» Per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Nov. 8 u. vm. 36 gr. 12 u. 46 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Verw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebb. Belinfante; te Amsterdam A. pe La Mab. Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel, Middelburg 23 November. Daling In de koffieprijzen. De minister van koloniën had in de Kamer twee ongunstige mededeelingen te doen, zegt de Haagsche briefschrijver der Zutph. Crt.1* dat de raming van kosten voor de werken in de Solo-vallei veel te laag is geweest en dat die werken verscheidene millioenen meer zul len kosten dan waarop eerst gerekend was 2°. dat bij de laatste koffieveiling ongeveer 10 cent per pond beneden de raming is gebleven en dat dit, als de prijs zoo laag blijft, een winstderving voor de schatkist zal geven van ongeveer vijf millioen gulden per jaar. Dat zijn tegenvallers, die men niet gemakke lijk te boven komt. Hoeveel de irrigatiewerken boven de begrooting zullen kosten, werd wel niet gezegd, maar ik hoorde het cijfer van tien millioen noemen. Dat zou dus een misrekening zijn van ongeveer 50 pet. Hoe is het toch moge lijk, vraagt men zich af. De Min. heeft medege deeld, dat een onderzoek naar de oorzaken en de schuldigen wordt ingesteld. Het is zeer ver klaarbaar, dat men er op het Plein meer van wil weten, maar in den regel geven toch zul ke onderzoekingen bitter weinig. De schuldigen liggen gewoonlijk reeds in het graf of zijn ge pensioneerd, en het einde van de boodschap is betalen. Ware terstond het juiste totaalcijfer genoemd, dan is het de vraag of de volksver tegenwoordiging haar goedkeuring zou hebben gegeven, maar nu de werken eenmaal begon nen zijn en er reeds eenige millioenen aan zijn besteed, moet men er natuurlijk mee voortgaan. Laat ons echter over de Indische ontwerpers en plannenmakers niet te hard oordeelen. Ook in Nederland, waar zooveel gemakkelijker con trole kan worden geoefend, zijn misrekeningen van 50 pet. bij het aanleggen van groote werken niet onbekend. Wat niet wegneemt, dat het be richt uit Indië voor den minister een groote teleurstelling moest zijn. Men zal nu óf jaar lijks een paar millioen meer voor de Solower- ken moeten uittrekken, óf de totaalsom over meerdere jaren moeten verdeelen. Een veel grootere ramp acht ik de groote daling in de koffieprijzen, vooral omdat er weinig kans is, dat het in den eersten tijd beter zal worden. Onverwachts kwam trouwens die daling niet. Mannen van het vak hadden reeds gezegd: Als de daling in de Santos-koffie door gaat, dan zal ook de Javakoffie daarvan den terugslag moeten ondervinden, want zoo groot is het verschil in qualiteit niet, dat de handel bij voortduring voor Javakoffie 120 pet. meer zou willen betalen. En dat is uitgekomen. Het vorige jaar was de verhouding 46 en 24. Thans is de Braziliaansche koffie tot beneden 18 ge daald. In de laatste veiling kon zelfs geen 17 bedongen worden. Onder, die omstandigheid werd de verleiding groot om ook hier te lande koffie uit Brazilië te laten komen en ze als Javakoffie te verkoopen wat in den laat- sten tijd op groote schaal schijnt te zijn ge schied. Het natuurlijke gevolg moest zijn, dat ook ons artikel uit de Oost gedeprecieerd werd. Zeker, dat zal weer anders worden als de prijs van het concurreerende product weer omhoog gaat, maar daarvoor is de kans voorloopig zeer gering. De oogst in Brazilië is zoo over vloedig, dat men daar nog lagere prijzen ver wacht. In de eerste plaats is de daling natuurlijk een ramp voor de Indische financiën, die nog altijd voor een deel op de kurk van de koffie drijven, maar de ramp is te grooter, omdat ook de koffiecultuurmaatschappijen, die zich in den laatsten tijd zoo goed ontwikkelden, gevoelig zullen worden getroffen. Met de sui kercultuur ging het reeds jaren slecht, maar de koffiecultuur was nog een lichtpunt. Is het niet te vreezen, dat er een débacle komt als straks ook de koffieplanters met verlies zullen moeten werken En zullen niet ook de credietgevende Indische bankinstellingen, die toch in de laatste jaren geen beste zaken maakten, van dit alles den terugslag onder vinden Samenwerking tusscheri patroon en gezel. Beter dan de bakkersgezellen met de afschaf fing van den nachtarbeid, schijnen te 'sHage de typografen te zullen slagen met de „loon- beweging" in hun vakzoo schrijft men aan het Utr. Dbld.. „Eenige dagen geleden zijn de drie voorzitters der typographische vereenigingen endrukkers- patroons bij elkander geweest. Door bedoelde voorzitters werd de wenschelijkheid betoogd van invoering van een uniformloon. De patroons hadden wel eenige bezwaren daartegen, doch stemden ten slotte er in toe, dat er een com missie zou worden benoemd, uit patroons en gezellen bestaande, die de mogelijkheid der invoering van een uniformloon zou hebben te onderzoeken. Dus samenwerking tussehen patroon en ge zel, bravoDoor deze wijze van handelen wor den beide partijen gebaat en zal Den Haag, naar we hopen, bij de treurige geschiedenis der bakkersbeweging, gespaard blijven voor een zelfde geschiedenis uit de typografenwereld. Moeen beide partijen én ae patroons en ut; gezellen, leering trekken uit de staking der bakkersgezellen Een staking is altoos een tweesnijdend zwaard, waarmede diepe wonden worden toe gebracht, wie er ook als overwinnaar uit den strijd komt, 't zij patroon of gezelbeiden zul len door de scherpte van dat zwaard worden gewond. In een regel wordt er door staking aan de eene zijde bittere armoede geleden, aan de andere zijde is er enorm verlies aan kapitaal, terwijl 't nadeel, dat de maatschappij lijdt door de verbittering die er 't gevolg van is, niet onder cijfers is te brengen. De kloven tussehen patroon en gezel zullen een dusdanige wijdte aannemen, dat er aan overbruggen niet meer te denken valt. Kapitaal en arbeidzijn er twee factoren te bedenken, die elkander meer noodig hebben dan juist deze Wie zal 't verlies aan productie onder cijfers brengen, dat er aan de samenleving wordt toegebracht door 't vijandig tegenover elkaar staan van deze twee zaken? Zou het thans heerschende wantrouwen niet plaats kunnen maken voor vertrouwen en waardeering? We hopen van harte, dat de aanvankelijke pogin gen tot samenwerking tussehen de Haagsche De StoombontzagerU „Walcheren". Ouder dezen naam willen wij samenvatten de industrie, die hier ter stede door de firma G. Alberts Lz en Co. gedreven wordt, want wilden wij die volledig omschrijven, dan dien den wij, naast de zagerij, de stoomschaverij, de kuiperij en den houthandel te noemen. Met belangstelling zullen onze lezers in de stad den laatsten tijd de groote bouwwerken hebben nagegaan, die op de terreinen van de ge noemde firma werden uitgevoerden wij meenen hun geen ondienst te doen, door hun het een en ander mede te deelen, dat wij bij een, op uitnoodiging der heeren Alberts en Co., aan hare, thans geheel vernieuwde en naar de laatste eischen ingerichte fabriek gebracht bezoek, zagen en vernamen. Naast de oude zagerij, die in 1874 gesticht werd en uit een houten gebouw op steenen voet bestond, zijn langs de straat achter de Houttuinen een tweetal nieuwe inrichtingen gesticht, waarin de stoommachine en de ketels geplaatst zijn. De compound stoommachine van hetSulzer- stelsel heeft een hoogen-druk-cylinder van 440 diameter bij 900 slag en een lagen-druk cylin der van 650 diameter van dezelfde slaglengte. De zuigerstang van den laatstgenoemden is van achteren verlengd en drijft een circulatie- en luchtpomp, die verbonden is met een opper vlakte condensor, waarin de stoom tot water wordt gecondenseerd, welk water, na door filtératie van vet ontdaan te zijn, tot voeding boekdrukkers-patroons en hunne gezellen met den besten uitslag zullen worden bekroond." BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN BIJ HET INHULDICINGSFEEST. In aansluiting van eendoor het bestuur van den Nederl. Journalistenkring gevormde com missie voor de ontvangst van buitenlandsche journalisten in 1898 ia een eere-comité opge treden, bestaande uit de heeren jhr mr J. Röell, oud-minister van buitenlandsche zaken, eere voorzitter; en voorts de heeren mr C. Pijnacker Hordijk, oud-gouverneur-generaal van Ned.-In- dië, lid der staten-generaaljhr mr T. A. J. van Asch van Wijck, oud-gouverneur van Ned. West-Indië, lid der staten-generaalmr S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, lid der staten-generaalmr N. P. van den Berg, president van de Nederlandsche bankB. Hel dring, directeur van de Nederlandsche handel maatschappij Aug. M. J. Hendrichs, president van de kamer van koophandel te Amsterdam; M. M. de Monchy, president van de kamer van koophandel te Rotterdam mr L. P. M. H. baron Michiel8 van Verduynen, regeerings-commis- saris bij de Parijsche tentoonstelling in 1900, lid der staten-generaal; J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van den wa terstaat, lid der Staten-Generaaldr H. J. A. M. Schaepman, letterkundige, lid der Staten- Generaal Joseph Israëls, kunstschilderH. W. Mesdag, kunstschilder; dr P. J. H. Culjpers, architect; mgr. L. C. L. Eijgenraam, hoofd redacteur van De Tijd mr R. Macalester Loup, hoofdredacteur van Het Vaderland; en dr J. Zaaijer, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. H. M. de Koningin-Regentes, van een en ander in kennis gesteld, heeft daarop ver klaard, de pogingen, die worden aangewend om bij gelegenheid van do inhuldigingsplech tigheid van H. M. de Koningin aan de buiten landsche pers een waardige ontvangst te be reiden. v.eer te was^o»""" chenalsmede dat iiet Hare Majesteit aan genaam zal zijn de werkzaamheden voor dit doel, die van den Nederlandschen Journalisten kring zullen uitgaan, voor zooveel als zich daartoe de gelegenheid aanbiedt, te kunnen doen bevorderen. Eene aanvrage om subsidie van regeerings- wege voor deze aangelegenheid is aan den minister van binnenlandsche zaken opgezonden. BENOEMINGEN ENZ. Bh kon. besluit: is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de ver loskunde en de leer der vrouwenziekten, dr. G. C. Nijhoff, leeraar aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam zijn de adjunct-ingenieurs bij het aan het dep. van koloniën verbonden technisch bureau, M. Westerbaan Muurling en H. Boljon, bevor derd tot ingenieurs 2de kl. bij dat bureau. De St. Ct. bevat een kon. besluit, houdende vaststelling van bijzondere voorwaarden voor benoembaarheid tot ingenieur voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaija, en regelen betreffende de uitzending der ketels dient. De voeding geschiedt door een pomp, door de machine bewogen, en kan ook door een stoomduplexpomp geschieden, die mede in de machinekamer is opgesteld. De as der machine doet 82 omwentelingen per minuut en draagt een vliegwiel van 4.400 M. diameter, voorzien van 8 groeven voor touwen van 40 mM. diameter. De ketels zijn van het multitubilaire stelsel, hebben ieder 70 M1 oppervlakte en worden op 8 atmospheeren overdruk gestookt. Voor het stoken wordt uitsluitend zaagsel en krullen gebezigd, die machinaal worden aan gevoerd door een jacobsladder, welke in be weging wordt gebracht door het drijfwerk van den transporteur, waarop wij later terugkomen. De ovens, waarin de krullen en het zaagsel verbranden, bevinden zich voor en onder de ketels. Achter deze zijn 4 ruime vonkenkamers aangebracht, waardoor het opvoeren van von ken tot een minimum is teruggebracht. De schoorsteen, die zich tussehen de von kenkamers tot 25 Meter boven het terrein ver heft, is boven het dak van expresse lijk ver vaardigde profilsteen opgetrokken en heeft eene inwendige voering, waardoor de buiten wanden minder heet kunnen worden. De schoor steen werd geheel zonder steiger opgetrokken en is van binnen voorzien van ijzeren klampen voor de noodige reparatie en het schoonmaken. De zagerij, die thans geheel van steen is opgetrokken, bestaat uit een middengebouw, 35 M. lang en 10.90 M. breed, met zijgebouwen van dezelfde lengte «n ieder 8.50 M. breed. van personeel voor die betrekking uit Neder land. Aanstaanden Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Een Amsterdamsch ingenieur schijnt te gaan strijken met de eer van een onzer stad- genóoten. In de N. R. Crt althans lezen wij het volgende „De heer L. Jonker Czn., werktuigkundig in genieur te Amsterdam, heeft een munt-water- meter uitgevonden. Thans is vanwege de directie der gemeente lijke waterleiding aldaar een dergelijke meter aangebracht aan de standpijp der duinwater leiding van de le Spaarndammerstraat, tegenover de Houthaven. Indien men aldaar éen cent in den meter duwt, levert deze daarvoor twee emmers duinwater." Men schijnt er niet op bedacht te zijn, het is toch genoeg bekend gemaakt, ook in Hollandsche bladen dat de heer P. Polet, de directeur onzer gasfabriek en waterleiding, reeds vóór eenige jaren dergelijke munt-water- meters deed vervaardigen, en in gebruik nemen, o. a. op het Molenwater en aan den Singel hoek Veerschen weg. Of en in hoever het toestel van den inge nieur Jonker afwijkt van die, welke men hier heeft, weten wij natuurlijk niet, maar in geen geval komt hem de eer toe iets oorspronkelijk te hebben gevonden. Wie een ideetje van den zwaren mist, die in de laatste dagen der scheepvaart vooral slechte parten speelt, wenscht te verkrijgen, zorge bij aankomst van de mailbooten op de ponton te Ylissingen aanwezig te zijn aldus schrijft men ons van daar. Geen kwestie er van, dat de ingang der haven te zien is; men hoort de wielen in 't water slaan, zonder zelfs het schip te zien. aankomst der mailbooten bij zulk een mist.. Integendeel, hij is eerder geneigd te vragen: hoe komt men er nog zoo spoedig De Nederland had Maandag erg met den mist te kampen, terwijl de Prins Hendrikhoewel reeds ongeveer te half zeven uur op de reede, eerst te half aclit uur aan de ponton lag. Mail en passagiers vertrokken per extra-trein te 7.47 uur. Door te late aankomst der treinen vertrok de dagboot Prinses Marie heden mor gen ongeveer een half uur te laat. Van B r n i n i s 8 e zijn de vorige week verzonden 1900 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Duitschland en Engeland, tot vorige prijzen. Ten gevolge van het aan houdend mooie weder en daardoor grooten aanvoer van zeevisch, zijn de mosselverzen dingen 75 minder dan eenige weken te voren, in weerwil van de betere kwaliteiten dan in 1896. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is afwijzend beschikt op het verzoek van den dijkraad van den calamitenzen Swzannapolder in de gemeente St. Annaland, om, met het oog op mogelijke stormvloeden in den komen den winter, het herstelde dijkvak, dat bij den Tussehen de midden- en zijgebouwen wordt het dak gedragen door ijzeren kolommen en balken en men heeft dus, zoodra men in de werk plaats komt, een vrij overzicht over het geheel. De vloer van het middengebouw bevindt zich 1.50 M. hooger dan die van de zijgebouwen, waardoor onder den vloer een kelder wordt gevormd, waarin zich de drijfwerken, de trans porteur van bet zaagsel en de exhaustor van de krullen bevinden. Ter weerszijden van het middenplatform, waarop de balken langs de helling worden opgetrokken door een stalen reep, vindt men twee nieuwe Zweedsche ramen uit de fabriek van de heeren J. C. Bollinder Co te Stockholm. Het eene links is 60 cM. wijd, doet 250 slagen per minuut en dient voor lichter werkhet andere, 100 cM. wijd, doet 180 slagen en kan de zwaarste balken opnemen en tot planken of ribhout verwerken. De spoed, waar mede het hout vooruit wordt gebracht door getande rollen, varieert bij het kleine raam van 0.80 tot 1.50 M. per minuut en bij het groote van 0.18 tot 1.00 M. Door het ver stellen van een handel wordt de snelheid oogenblikkelijk veranderd, hetzij vóór of tijdens den gang. Het opleggen van het hout geschiedt zeer eenvoudig, daar de balken op het verhoogde platform juist gelijk liggen met den bovenkant der drijfrollen. Het afnemen van het hout geschiedt door een loopkraan, die over al de werktuigen heen loopt door de geheele lengte en tot 10 meter buiten de zagerij. Zoodra het hout gezaagd is, wordt het opgenomen door die kraan en weggevoerd, zoodat de zaag machines onafgebroken haar wérk kunnen doen. Ook dient dezelfde loopkraan óm zware balken, die moeielijk te verplaatsen zijn, voor de zaag machines te brengen. De loopkraan heeft drie verschillende bewegingen, welke door electricl- teit worden voorgebracht, het lichten, het ver voeren dwars cn het vervoeren in de lengte der zagerij. Voor iedere beweging dient een afzonderlijke motor. Een klein hand wieltje wordt door den bedienenden persoon bewogen en zonder aarzelen, zonder geraas en schijnbaar zonder krachtsinspanning wordt het werk als door tooverkracht volbracht. In hetzelfde middengebouw staat tussehen de ramen in een circuleerzaag, hebbende een zaag blad van 1.08 M. diameter, die het eenmaal ge zaagde hout in ribben snijdt en zoodoende een deel van het grove zaagwerk overneemt. In het zijgebouw rechts staan meerdere cir- culeerzaagbanken, bestemd voor het verwerken van den afval, die langs de balken komt, en voor het benuttigen van einden van balken enz. Ieder dezer werktuigen is naar den aard zijner bestemming min of meer gewijzigd. Zoo kunnen op een daarvan damplanken, tot zelfs de zwaarste soort, van groeven en messingen worden voorzieneen andere dient speciaal voor afkorten op lengteweer een andere zaagt hoofdzakelijk duigen en ander klein hout enz. Een kleine schaafmachine is ook aan deze zijde opgesteld, die hoofdzakelijk dient tot het ge reedmaken van bout voor de kuiperij, welke storm van 19 Juni 11. zoozeer beschadigd werd, door rijsbeslag te versterken, teneinde dat ge deelte beter tegen beschadiging te waarborgen. Alleen is toegestaan de krammat op bedoeld dijkvak door te steken en een gedeelte te ver nieuwen. NR. Crt.) In eene Maandag te Groede gehouden raadsvergadering, belegd naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij kennis werd gegeven dat dit college, behoudens nadere goedkeuring van H. M. de Koningin regentes, had besloten de jaarwedden van bur gemeester en secretaris te bepalen op f 730 en dus te verhoogen met f 180, met al gem eene stemmen door den raad besloten nog niet over te gaan tot wijziging der begrooting voor 1898, als een gevolg van die verhooging, maar af te wachten de beslissing der regeering op het besluit van bet Gedeputeerd College. Tot eersten onderwijzer te Yzendijke is benoemd de heer P. J. Dellaert, die in 't bezit is van hoofdakte en akteFransch. Al daar overleed, op 81jarigen leeftijd, de heer J. Bron, drager van het Metalen kruis. LETTEREN EN KUNST. De bekende Nederlandsche Almanak is weer verschenen, nu natuurlijk voor 1898. Hij bevat de gebruikelijke opgaven en o. a. een bladzijde met veertien photographieën van H. M. koningin Wilhelmina op verschillenden leeftijd. Verder zijn daarin, zooals gewoonlijk, opgenomen, portretten van in 1897 overleden bekende personen en andere afbeeldingen, die in den loop van dit jaar reeds in Eigen Haard verschenen. Het geheel is gevat in een sierlijken omslag, waarvan het portret van onze koningin het minst geslaagd is. Bij denzelfden uitgever van dezen alma nak, den heer H. D. Tjeenk Willink, te Haar lem, verscheen Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenbcrg te Bloc- over genoemd gesticht. - Eenige onlangs in Het Vad. in een paar hoofdartikelen verschenen Denkbeelden omtrent eene reorganisatie van middelbaar en gymnasiaal onderwijs door A. A. Beekman, directeur der H. B. school met vijfjarigen cursus te Schiedam zijn thans afzonderlijk uitgegeven door de firma W. J. Thieme en Co te Zutphen. Al zijn die denkbeelden niet nieuw, ze ver dienen toch zeker wel gelezen en ernstig over» wogen te worden. - Van de volksuitgave van Justus van Maurik's novellen en schetsen verscheen Am* sterdam bij dag en nacht, waarin verschillende, ook bekende, schetsen voorkomen, die ons een blik doen slaan op het leven in die groote en aangename stad. Dit is het laatste deel van de verzamelde werken van dien gevierden schrijver. - Dan ontvingen wij nog een allerkeurigst boek, het bekende Koningin Wilhelmina-Album, onder redactie van Fiore della Neve, dat sedert eenige jaren verschijnt bij de firma E. J. Brill te Leiden. Natuurlijk prijkt vooraan het beeld van onze koningin. Dan bevat dit album vier keurige gravuresAlleen op de Wereld van Jozef door dezelfde firma wordt gedreven. Links van het middengebouw staan drie an dere werktuigen een viersnijdige schaafma chine, geschikt voor allerlei werk aan planken en platen tot 10 cM. dik en 30 cM. breed, en een platenzaagmachine, en eindelijk een draai bank voor bodems, die uit de aan elkander geklampte strooken in eens een bodem van een vaatje van den juisten vorm geheel afgewerkt uitsnijdt. Wanneer wij ons nu nog eens begeven naar het gebouw aan de rechterzijde, doch gelijk vloers met het middengebouw, dan vinden wij daar de werktaigen tot het slijpen der zagen, hetgeen door middöl van amarilsteenen ge schiedt. Een der werktuigen, dat voor het slij pen der zagen gebezigd wordt, is geheel auto matisch, iedere zaagpunt wordt naar den eisch gevijld in den vorm, die is vastgestelden wanneer de zaag geheel geslepen is, kan ze, zonder met een vijl te worden aangeraakt, da delijk in het raam worden gespannen. Het is verrassendste zien, hoe de amarilschijf bij el- ken tand omwendt om de vereischte schuine richting aan den tand te geven en zich weer opheft wanneer die tand is afgewerkt. Onder het middengebouw der zagerij bevindt zich, behalve het drijfwerk, de reeds vroeger gemelde transporteur van het zaagsel. Deze bestaat uit een reeks van houten bakken, waarin zich een soort vanjacobsladders bewegen. De emmers van die toestellen zijn echter vervangen door houten staven, die onophou delijk het zaagsel onder alle zaagtoestelleij

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1