BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN Martin rijzen van Tam en Meel. ONDERWIJS. Pensioenbeweging. Nadat de resultaten van het onderzoek van prof. A. J. van Pesch omtrent de financieele geyolgen van de verzekering van pensioen aan de weduwen en weezen van openbare onder wijzers publiek waren geworden, heeft de centrale commissie voor de pensioenbeweging van het Nederl. Onderw. Genootschap in samen werking met het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers zich gewend tot de ministers van binnenl. zaken en vanfinanciën. In een adres, aan beide ministers gericht, zijn nogmaals ernstig de belangen der wedu wen en weezen bepleit en is audiëntie aange vraagd. Door beide ministers is deze audiën tie op de meest welwillende wijze toegestaan aan eene deputatie, bestaande uit de heeren G. Meijer en G. Severijn te Amsterdam en J. Muller te Groningen, die op 13 November de wenschen der openbare onderwijzers betreffende deze zaak mondeling hebben toegelicht. KERKNIEUWE Wekclijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen naar: Nieuwvliet (toez.) H. van Essen, cand.; Cats M. J. F. Keers, cand.; Molk- werum (Fr.) (toez.) A. van Veldhuizen, cand.; Vlijmen c. a. J. Veen te Bcrgharen c. s.; Win schoten J. H. Grottendieck H.F.Wz. te Maas tricht; Gonderak K. Eekhof te Werkhoven: Niekerk c. a. G. B. Hospers, cand.; Tzum G. Wagenaar te LeeuwardenWaterveen J. Krul Az. em. pr.; Oosterdijk bij Enkhuizen Th. H. Ph. van Papenrecht, cand.; Schermerhorn S. G. Bach, em. ïnd. prek. te Helder; Maurik J. J. Kuyper te Otterloo: en naar Garijp J. A. van Tuynen te Nijkerk bij Dokkum. Aangenomen naar Haskerhorne c. a. door W. Voors te Kuinre. Bedankt voorKoedijk door H. G. Oldeman te OuwerkerkDurgerdam door W. Voors te KuinreDen Helder door H. Schuttevaer Jz. te Abbekerk en LambertschaagEngelum c. s. door N. Westendorp Boersma, cand.; Wou- brugge door M. A. van Rhijn te Wageningen; Cuiemborg door G. A. Lolcama te Boscoop Muntendam door M. J. A. Bouwers te Veen- wouden Muiden door H. Eekhof te Werkho ven Finkum c. a. door R. Hazelhoff te Schal- zum; Hiaure c. a. door F. T. Salverda teLol- lum; en voor Ransdorp en Schellingwoude door A. C. la Grand te Hoenderloo bij Apel doorn. Gereform. kerken. Beroepen naar: Middelburg (B.) J.Beukelaar te BodegravenStrijen G. de Braai te Ooster beek en naar Kalamazoo (cl. Michigan N. A.) F. Fortuin te Hilversum. Bedankt voorOverschie door J. H. M. G. Wolff te Maasland. RECHTSZAKEN. By de behandeling van een jachtwetover treding voor de rechtbank te Winschoten spraken twee broeders, als getuigen a décharge gedagvaard, de maréchaussees tegen, die ver klaarden, dat de beklaagde door hen met een geweer in 't veld was gezien. Het onderzoek der zaak vorderde meer dan twee uren tijds en herhaaldelijk werden de beide broers in de gelegenheid gesteld, op hun verklaring terug te komen, doch niets mocht baten zij waren niet te bewegen. Op de vordering van den officier van justitie werden de beide jongens ten slotte, onder verdenking van meineed, op last der rechtbank in hechtenis genomen en werd rechtsingang tegen hen verleend, met last tot instructie, terwijl de behandeling van de jachtovertreding voor onbepaalden tijd werd geschorst. LETTEREN EN KUNST. Het nommer van deze week der Wereld kroniek geeft eenige afbeeldingen van Henri Albers, den beroemden opera-zanger, wien Am sterdam zoo'n fiasco bezorgde. Men vindt er verder weer een reeks afbeel dingen in van personen van den dag en daarbij een portret van mevr. Elise van Calcar. Voorts wordt er ditmaal naast het gewone sport- ook een industrieel bijvoegsel bij gegeven. De Economist van November bevatProeve eener berekening van de koopwaarde der gronden in Nederland bij den landbouw en de veehou derij in gebruik (met naschrift), door A. Venema; Nieuwe uitgaven door jhr mr J. K. W. Quarles van UffordEconomische kroniek Handelskroniek. Volgens het N. blad van den Boekhandel ia graaf Leo Tolstoi bezig een roman te schrij ven uit het Russische boerenleven, een boek van honger en ellende, waarin een grondbe- zitterszoon de held is. Een novelle uit de wereld der rijken en grooten in Rusland wordt ook spoedig van hem verwacht. De opvoering van Faust, die de heer Van 'tKrnijs te Groningen op touw zet, wordt gegeven ten voordeele van het pensioenfonds van het Harmonie-orkest. Verschillende Berichten. Wij ontvingen het 37e openbaar jaarver slag, loopande over het dienstjaar 1896/7, van de inrichting voor spraakgebrekkige en achter lijke kinderen te Amsterdam, opgericht in 1858. Daaruit blijkt, dat de directie met voldoening op 't afgeloopen jaar kan terugzien wegens het groot aantal herstellingen en reconvalescenten, waarop de inrichting weder kan wijzen. In de afdeeling A werden verpleegd of onder wezen 19 achterlijken door spraakgebrek, 7 hoorendstommen, 25 zwakhoofdigen en 37 stotteraars. In het geheel 29 internen en 59 externen. In de afdeeling B (verpleegden door instel lingen van weldadigheid) waren de totaalcijfers van achterlijken door spraakgebrek 33, hoorend stommen 5, zwakhoofdigen 18 en stamelaars 19. Deze waren allen externen. In 't geheel bezochten 164 patiënten de in richting, vertegenwoordigende de provinciën Friesland, Groningen, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord» en Zuid-Holland eu Zeeland, alsook Ooat-Indië Onze koninginnen keeren 2 December van Het Loo te 's Gravenhage terug. Voor het nationaal huldeblijk voor de konin gin-regentes heeft zich te Berlijn een commissie gevormd, teneinde ook van de in Duitschland wonende Nederlanders bijdragen in ontvangst te nemen. Van de 30 arbeiders, die voor een paar weken uit Gaasterland naar Duitschland ver trokken, zijn er 17 teruggekeerd; in plaats van de f 2.10 dagloon, die hun voorgespiegeld waren, ontvingen zij slechts f 1.80, terwijl het kostgeld hooger was dan men hun gezegd had. - Naar men meldt is door den minister van justitie weer afwijzend beschikt op het verzoek van den gewezen predikant Th., om voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. De verwonding van den cadet te Breda, met een mes toegebracht, zal waarschijnlijk nog kunnen genezen. Reeds verscheidene personen zijn in verhoor geweesthet heeft echter nog niet tot ontdekking van den dader mogen leiden. Te Veldhoven heeft Dinsdag van de vorige week een treurig ongeval plaatsgehad. Iemand geraakte onder een in voilé vaart zijnde tram en werd meer dood dan levend door een nabijwonenden boer naar huis gereden. Vrijdag- is hij na een pijnlijk lijden bezweken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in twee kantoren te Dordrecht ingebroken. De vermoedelijke daders, twee Duitschers, zijn ge vat. Aan de Handelskade aldaar is een met beetwortelen geladen schip, thuis behoorende te Made en Drimmelen, gezonken, waarbij de 23-jarige vrouw en een kind van 7 maanden omkwamen. Het ongeluk had vermoedelijk plaats, doordat het achterschip klem is geraakt tusschen de trappen van den steiger der suiker fabriek eu een aak. Daardoor liep het schip vol water. De opvarenden, bestaande uit 4 per sonen, sliepen in het vooronder. Toen de schip per en zijn knecht het zinken bemerkten, had den zij nog juist tijd om aan den wal te komen, doch de gelegenheid ontbrak om de vrouw van den sehlpper en het kind te redden, daar het vaartuig plotseling in de diepte verdween In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een 70-jarige scheepstimmerman, die werkzaam was aan een stoomschip in de Wilhelminahaven te Rotterdam, van een ladder in het ruim ge vallen. De man werd zwaar aan het hoofd verwond en kreeg een hersenschudding. Het personeel, dienstdoende op een goe derentrein der Staatsspoor op de lijn Utrecht- Bokstel, is ter beschikking van de justitie ge steld hoofd-conducteur, conducteur en eenige remmers worden verdacht champagne te hebben ontvreemd. De ledige flesschen lagen langs de lijn. Een der remmers is reeds tot beken tenis gekomen. Te Schoonhoven is een werkman gear resteerd, die verdacht wordt een winkelier al daar voor een belangrijke partij manufacturen te hebben bestolen. Het hoofd eener O. L. school te Zaltbom- mel, dat den 3den dezer, onder beschuldiging van onzedelijke handelingen te hebben gepleegd, naar de gevangenis te Tiel werd overgebracht, is Vrijdag weder in vrijheid gesteld. Vrijdagochtend is aan het station Arnhem een wisselwachter bij het rangeeren overreden en gedood. De heer L, J. van Erp Taalman Kip, directeur der gasfabriek te Harlingen, die ver leden Maandag 's avonds zijn woning verliet om inspectie over de verlichting te houden, is sedert niet teruggekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Te Leeuwarden heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de kelders van drie huizen ingebroken en alles wat waarde had gestolen. Een vrachtrijder te Beetgum, een van de drie personen, die door sommigen werden aan gewezen als de schuldigen aan de inbraak te Britsmn, voor welk feit de drie gebroeders Hoogerhuis zijn veroordeeld, is naar Amerika vertrokken. Aan een geacht ingezetene van Leeuwarden schreef hij door financieele omstan digheden er toe gedwongen te zijn. Hij was moe deloos geworden over de tot hem gerichte be schuldiging. Waar hij zich in het openhaar ver toonde, werden hem allerlei scheldwoorden naar het hoofd geworpenhij werd als het ware geboycot. Volgens zijn bewering stond men hem zelfs naar het leven, en daarom was hij steeds van een revolver voorzien, ten einde zich desnoods te kunnen verdedigen. Hij heeft zijn vrouw en kinderen achtergelaten, om die, als het hem maar eenigszins goed gaat, naar Amerika te laten overkomen. Een heer uit Roermond bemerkte, toen hij Zaterdag te Eindhoven uit een van Venlo komenden trein stapte, dat zijn portefeuille met f 10(H) aan bankbilletten verdwenen was. Hiervan gaf hij terstond kennis aan de politie, maar tot nog toe heeft men den dader niet kunnen opsporen. Te Wijnandsrade (Limburg) is iemand op weg naar huis even huiten de gemeente door een onbekend manspersoon aangevallen en door 2 revolverschoten zoodanig gewond, dat hij bewusteloos neervielde dader beroofde hem toen van zijn geld, waarna hij aan den haal ging. De vervolging van Vliegen te Maastricht, wegens het uitsteken van een roode vlag, be rust op een verordening aldaar, waarbij in art. 2 verboden is, zonder toestemming van burg. en weth. of van den commissaris van politie, andere dan de nationale en oranjevlaggen of die van Waldeck-Pyrmont uit te steken of uitgestoken te houden of te dragen. Deze verordening is indertijd opzettelijk ge maakt vöot het bezoek der Koninginnen aan Maastricht. Men kan haar nu gevoegelijk wel intrekken. Wat voor beroep heb jij vroeg een politie-commis8aris aan een arrestant. ,„Ze zeggen, meneer de commissaris, dat ik inbreker beu" Dat 's»l een heel slecht beroep". „„Och, meneer de commissaris, als je man nen een menseh maar lieten begaan, dan zou 't nog zoo'n slecht beroep niet zijn"". De kroon/uweefen van Lombok. Zooals bekend, bevinden zich de kroonju- weelen, in den oorlog op Lombok buit ge maakt, in bewaring bij de Nederlandsche Bank. Zij werden door HH. MM., bij het be zoek dit jaar aan Amsterdam gebracht, be zichtigd. De onlangs afgetreden minister van koloniën was voornemens deze kostbaarheden ten bate dér schatkist te laten rerkoopen, doch zijn op volger, de minister Cremer, is blijkbaar van andere meening, althans het Hbld. verneemt, dat deze kostbaarheden eerlang onder goede bewaking publiek zullen worden ten toon ge steld in het Rijksmuseum. Voor de bezichti ging zal een klein entrée worden geheven, dat ten goede zal komen aan het Nationaal Fonds, opgericht ten behoeve van in den Indischen krijg verminkte militairen en hun weduwen en weezen, waarvan de heer mr N. P. van den Berg, directeur der Nederlandsche Bank, voor zitter is. Daarna zullen deze kostbaarheden terugge zonden worden naar Batavia en aldaar in bruikleen afgestaan worden aan de verzame lingen van het Bataviaosch Genootschap voor Kunstenen Wetenschappen. De onderzeesc.be telegraafkabels worden af zonderlijk geraamd met een totaallengte van ".292.000 KM. Nachtarbeid voor Bakkers. Te Zwolle hebben een aantal dames aan alle hoofden van broodfabrieken en broodbakkerijen aldaar een schrijven gericht, waarin zij ver klaren er prijs op te stellen, mede te deelen. dat zij, ten einde den nachtarbeid afgeschaft te krijgen, gaarne bet versehe brood later dan tot dusver gewoonte was (bijv. te 11 uur in den voormiddag) willen ontvangen. Dit stuk zal door de stad circuleeren, om ter mede- onilcrteekening te worden aangeboden. Te Almelo waren door de bakkersgezellen 1800 biljetten verspreid, met verzoek aan de ingezetenen om over deze kwestie hun gevoe len te zeggen. Hiervan kwamen er 1637 terug. Vóór afschaffing van nacht- en Zondagsdienst stemden 1600 huisvrouwen, dus 98 pet., tegen de afschaffing 10 huisvrouwen, dus ruim '/s pet., en blanco 26. Te Haarlem wenschen eenige vereenigingen samen té werken, om den nachtarbeid van de bakkers aldaar afgeschaft te krijgen. Vrijdag is op de markt te Brussel een Hollandsch veehandelaar op handige wijze zijn beurs met ruim 350 gulden ontfutseld. De dief werd onmiddellijk nagezet, doch wist door de menigte een goed heenkomen te vinden, De Fransche torpedoboot 133 is bij Algiers in aanvaring gekomen met een zusterschip en na 4 minuten gezonken. De opvarenden zijn gered. Te Londen werd de vorige week behan deld een eisch om schadevergoeding wegens verbreking van trouwbeloften, door een moeder ten behoeve van haar dochter ingesteld. Maar tot stomme verbazing van den rechter en van den advocaat der eischeres bleek, dat de gedaagde reeds geruimen tijd gehuwd was met de dochter der eischeres. De moeder had zelve bezwaren tegen het huwelijk geopperd, waarom de jongelui maar in het geheim waren getrouwd. Zoo zonderling was in Engeland nog nooit een proces van dezen aard afgeloopen. De postambtenaren in Duitschland heb ben een som van 48,000 mark bijeengebracht voor een gedenkteeken ter eere van den be roemden postdirecteur Von Stephan. De som is voldoende om, behalve een fraaie graftombe, een marmeren standbeeld op te richten, dat in het monumentale postmuseum te Berlijn zal geplaatst worden. De beeldhouwer Uphues is met de uitvoering belast. Te Ahrweiler is op 60-jarigen leeftijd overleden dr Karl Otto, die zich vooral naam heeft gemaakt door zijn methode om uit steen kolen cokes en ammoniak te bereiden, overal aan den Ruhr en ook in andere mijn streken is die methode in toepassing. De reddingsexpeditie naar Spitsbergen is te Tromsoe teruggekeerd, zonder iets van Andree gehoord of gezien te hebben. Uit Melbourne werd Zaterdag geseind dat in een der hoofdstraten in het midden der Btad een geweldige brand was uitgebroken, welke zich door den hevigen wind sterk uit breidde. Vooral de magazijnen van geweven stoften leden veel schade. Deze wordt in het geheel op 1 miljoen pd st. gesteld. Het officieele blad van Natal bevat de kennisgeving van het sluiten van een uitleve ringsverdrag met Transvaal. Politieke misdadi gers vallen buiten dit{verdrag,dat onmiddellijk in werking treedt en terugwerkende kracht heeft. Twee vluchtelingen uit Johannesburg, die te Durban een schuilplaats hebben gezocht, zijn in hechtenis genomen. Men gelooft dat nog 34 uitgewekenen daar vertoeven. Van de Chineesche staatsexamens hoort men vaak zeer zonderlinge verhalen. De Ost- Asiatische Lloyd deelt er thans een mede, dat aan het ongelooflijke grenst. Er werd te Hangtschau, in de provincie Tschekiang, een provinciaal examen gehouden voor den Tschuen- graad. Dit examen duurde negen dagen en er hadden zich niet minder dan 9000 candidaten aangegeven. De candidaten werden die negen dagen opgesloten in de daarvoor bestemde hokjes van het examengebouw, zooals de ge woonte is. Maar die hokjes schijnen niet al te comfortabel te zijn ingericht. De negende dag was buitengewoon heet, en toen 's avonds daarop een zware regenbui volgde, werd een groot deel der candidaten kletsnat. E den volgenden dag de hokjes geopend werden, vond men 27 aspiranten dood en 3000 ziek. Naar de Eisenzeitung meldt, bedraagt de lengte van het telegraafnet der geheele aarde 7.900.000 kilometer. Het grootste deel daarvan komt toe aan Amerika, nl. 4.050.000 KM, De lengte van alle telegraaflijnen in Europa is 2.840.000 KM, DE BRAND TE LONDEN. Over den reusachtigen brand te Londen moeten wij kort zijn. Men moet het hebben gezien, dat om zich heen grijpen van de vlammen, dat aantasten van huis aan huis, van straat na straat, om zich een Hauwen indruk te kunnen vormen van het tooneel, dat de City op dezen 19en November heeft vertoond. En wie nooit zulk schouwspel zag, wie nooit de woede en de kracht van dit element waarnam, wie nooit in de gelegenheid was te ondervinden, dat de uitdrukking „een zee van vuur" meer is dan een vaak misbruikte gemeenplaats, zal niet veel wijzer worden uit de beste beschrijving van zoo'n aangrijpend schouwspel. Alleen onze lezers, die Londen goed kennen, die thuis zijn in de buurt bij Red-Crossstreet en de westelijk daaraan gelegen straten, Jewin- street, Wellostreet, Australian avenue, Monk- wellstreet, zij kunnen zich een denkbeeld vor men van den omvang van deze ramp als zij hooren dat in al deze straten de brand woedde. Voor lien die Londen niet kennen zij het genoeg dat juist daar de mode-artikelen juister nog de voorraden satijn, zijde en veeren, vooral struis- veeren, worden bewaard, dat vooral van laatst genoemd artikel een waarneembaar deel Yan den voorraad is vernield, zoodat nu reeds over gansch Europa de prijzen dezer veeren belang rijk zijn gestegen. Want nooit had een ramp van dezen aard slechter kunnen treffen dan in deze dagen, nu de vraag naar wintertoiletten het grootst is en het Kerstfeest voor de deur staat. En niet alleen de markt van struisveeren is onder den indruk; zelfs de beurs onderging de gevolgen, door vrees voor realisatiën van de reserven der assurantie-maatschappijen, die zwaar werden getroffen. Hoe groot het verlies is, valt nog niet te ramen, daar de voorraden in vele pakhuizen en magazijnen eerst zijn vast te stellen na een inventarisatie van de experts. Maar reeds nu kan worden aangenomen, dat de schade hij millioenen ponden sterling is te tellen. Het Zaterdag vermelde cijfer van de schade en dat van den omvang van de ramp schijnt niet overdreven. Slechts twee personen, beiden tot de brand weer behoorende, zijn gekwetst. Den geheelen Zaterdag en Zondag stroomden de nieuwsgierigen naar de plaats des onheils, waar de puinhoopen nog steeds rooken, en af en toe ontvlamden. In het geheel zijn 50 stoomspuiten bij den brand geweest; waarvan er 44 in werking waren 300 kooplieden zoeken nieuwe kantoren en magazijnen. Londen. De Times verneemt uit Montevideo, dat de regeering een samenzwering van de aanhangers van Herrera ontdekt heelt, ten doel hebbende Cuestos gevangen te nemen en af te zetten. Vele officieren zijn gearresteerd. De candi- datuur-Cuestos voor het presidentschap is officieel afgekondigd. Daily-News verneemt uit Pretoria, dat de uitspraak van het Bernsche scheidsgericht in de zaak van den Delagoa-baai-spoorweg ten voordeele van Mac Murdo uitviel. Deze zal 2 rnil- lioen pondsterling schadevergoeding erlangen. De Portugeesche regeering neemt maatregelen om deze zaak af te wikkelen. Melbourne. Een vreeselijke orkaan teis terde Zaterdag het Noordwestelijk deel der kolonie. Vele steden zijn verwoest, terwijl tallooze ongelukken plaats hadden. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indlë. Genua(Nederl.)23 Nov. 6.30's avonds. Amsterdam (Nederl.). 26 Nov. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 26 Nov. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd) 30 Nov. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 3 Dec. 1.05 's nam. Rotterdam Lloyd) 3 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 4Dec. 5.45'smorgens. Napels (Duitsche dst.). 13 Dec. 1.05's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Padang wordt aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland en dien der Bot- terdumsche Lloyd. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met de van daar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langfcat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatius) via Southampton30 Nov. 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire8 Dec. 5.45 's morgens. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Curasao (Bonaire en Aruba) via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Zierikzee. In de heden gehouden raads zitting werd medegedeeld dat weder was ont vangen een schrijven van Gedep. Staten naar aanleiding van het jongste raadsbesluit, be treffende de jaarwedden ven den burgemeester en den secretaris, waarbij werd volhard bij een vorig raadsbesluit om den wensch te kennen te geven dat de jaarwedde van den burgemeester op 2000 en die van den secretaris op f 1700 worden bepaald. Gedeputeerde Staten verklaren als beginsel te hebben aangenomen, dat de jaarwedden dier titularissen behooren gelijk te zijn en dat er bij hen geen termen bestaan, om daarvan voor de gemeente Zierikzee af te wijken. Zij ver zoeken daarom den raad, dienovereenkomstig, die jaarwedden op hetzelfde bedrag te brengen. Een voorstel van burgemeester en wethou ders luidde om, comform het vorig raads besluit, de jaarwedden van burgemeester en secretaris op f 2000 en f 1700 te handhaven. Door den heer Lechner werd voorgesteld de jaarwedde van beiden op f 1700 te bepalen. Na discussie werd het voorstel van burge meester en wethouders aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren Lechner, Can en Legemaat, Maandag 22 November. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van Bandwijk). Ter markt van heden was de stemming kalm en de omzet niet on- beteekenend. Meel was onveranderd vast. 7aterdag 20 November. Antwerpen. Tarwe vast. Amevikaansch fr. 21'/8. P a r y s. Tarwe prijsh.loop. md. fr. 29.95. Pesth. Tarwe flink pryshoudend. Zaterdag fl. 11.97. Vrijdag 11. 11.93. B e r 1 ij n. De buitenlandsche berichten luid den, met uitzondering van die uit Oostenrljk- Hongarije; zeer vast. Het aanbod was hier dientengevolge zeer beperkt en de matige koop lust voor tarwe en rogge kon slechts met in williging van ruim 1 mk hoogere vraagprijzen worden bevredigd. N e w - Y o r k dis. 96r/svorigen dag 97. Chicago 94%95. Verkoopingeu en Verpachtingen in Zeeland. Datum- Plaats. Voorwarpeu. Informatiëo 23-25Nov. Middelburg, Sigaren, Rosier. - 24 B Serooskerke, Inspan, Ha vera. 24 Krabbeodijke, Boomen, P. Overman 25 Middelburg, Hout, Koulon. 30 Goes, Boomen, DeR.Bresaor 3 Deo, West kapalle Hout euzDe Vos. 3 Westkapelle Huizeu, De Vos 3 Aagtekerke Hout, De Vos. Algemeen Overzicht. Voor de zooveelste maal in enkele dagen is de lof van het Emopeesch concert gezongen. Goluchowski, de minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, heeft tot de delegaties een rede gehouden, welke ons dwingt ook heden dit allerminst verkwikkelijk onderwerp te behandelen. Deze rede onderscheidde zich in een opzicht g unstig van wat in de laatste dagen door anderen over dit onderwerp gezegd is. Bij hem geen streven om te trachten de met alle "feiten strijdende voorstelling ingang te doen vinden, alsof het Europeesch concert de toestanden op het Bal kan-schiereiland heeft verbeterd. In zijn rede geen overdreven voorstelling van de beteeke- niB van de verstandhouding met Rusland. Goluchowski heeft erkend, dat het Drievoudig Verbond en de entente met Rusland tot doel hadden de handhaving van het status quo, en van de rust van het Balkan-schiereiland. In zoover da: rmede erkend is, dat het Euro peesch concert alleen zyn aandacht wydt aan' de belangen van het oogenblik, en veel ge wonnen acht, waar slechts tijd te winnen viel, wint Goluchowski het in oprechtheid van zijn vorst en van lord Salisbury. Want als het waar is wat men dezen heeft hooren zeggen, dat alle groote Mogendheden den vrede willen; als het waar is, dat Rusland en Oostenrijk het geheel eens zijn, dan is er geen ruimte voor de vrees, dat een krachtig ingrijpen in de Oostersche kwestie den vrede van Europa verstoort. Dan zou integendeel de ons geschilderde verhouding tusschen de mogendheden moeten leiden tot de conclusie;, dat het tijdstip bijzonder geschikt is om nu-, eens radicale maatregelen in het Oosten te- nomen, zonder vrees voor een verstoring va® den Europeeschen vrede. Dat die vrees op komt, zoo dikwerf een verandering in de ver houdingen op het Balkanschiereiland verwacht kan worden, bewijst, dat er tusschen Rusland en Oostenrijk geen overeenstemming bestaat dat heide met begeerige oogen naar hetzelfde deel van de nalatenschap van Turkije staren, en dat, ondanks alle betuigingen van vrede lievendheid, elke daad, welke de verwachtingen van een van beide Mogendheden bedreigt, op een oorlog zal uitloopen. Met dezen feitelijken toestand in strijd, is alles wat in den regel over dit onderwerp geuit wordt. Goluchowski heeft verder het Drievoudig verbond geprezen wegens zijn beleid in het Oosten het zorgt voor een gelyke verdeeling van rechten en verplichtingen, en heeft zelfs in Frankrijk vertrouwen gewekt. Yan nog meer belang in deze rede was ver der een aansporing aan de staten van Europa, om zich aan een te sluiten, tot verdediging van hun handelsbelangen tegen de aanvallen van de staten aan de andere zijde van den Oceaan. Op welke wijze Goluchowski zich die ver dediging denkt, blijkt niet. Maar het door Oostenrijk genomen initiatief in zake de sui- kerpremiën bewijst, dat daar te lande gezonder denkbeelden op handelsgebied doordringen, en

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2