MIDDELBURGSCHE N'. 276. 14Ge Jaargang. 1897. Dinsdag 23 November. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel yoor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Nov. 8 u. vm. 42 gr. 12 u. 45 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Verw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 'f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Grrootè létters naar dé plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden; Prospectussen daarvan zijn gratis aan het 'bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebe. Belinfante te Amsterdam A. de La Mae Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 22 November. Wanneer zal de Atjeh-oorlog ten einde zijn? Blijkens de Handelingen heeft de minister van koloniën, wiens geheele rede, Woensdag in de Tweede kamer gehouden, de lezing overwaard is, naar aanleiding van die vraag, waarop men zelfs een vrij pertinent antwoord ver wachtte het volgende gezegd Het zou van mij eene fanfaronnade zijn, wanneer ik daarop een antwoord gaf. Wel wil ik er op wijzen dat wij, na nog geen l1/, jaar de nieuwe politiek gevolgd te hebben, thans verder zijn gekomen, dan de meest optimistisch gestemden toen hadden verwacht. Ik heb het niet uit officieele rapporten, maar ik heb van mij zeer nabestaande, niet-militaire bezoekers van Atjeh vernomen, dat de bevolking terug keert naar hare velden èn in de XXV Moekims, èn in de XXII Moekims èn in de XXVI Moekims, maar vooral in de XXV Moekims. Er is echter nog één ding dat ontbreekt, en dat is het vertrouwen op ons; de bevolking vreest, dat het van ons weder is geweest een spurt en dat wij ons zullen terugtrekken. Ge leerd door hetgeen vroeger is gebeurd, ver trouwt de bevolking ons nog niet goed op dit oogenblik. Er zit bij de bevolking eene heilige vrees in voor Toekoe Oemar. Men moet niet gelooven, dat men in die streken en op de kust een volksoorlog voertneen, de bevolking sluit zich, evenals elders in den Archipel, aan bij den sterksten en bij hem die haar beschermt en daardoor in de gelegenheid stelt om te wer ken om te leven. De geestdrijvers op Atjeh, die de bevolking medeslepen tot den heiligen oorlog en haar den prang sabil afpersen, zijn minstens evengoed hare vijanden als wij. Ik zal hoegenaamd niet beweren, dat de bevolking reeds eene innige liefde voor ons heeft, hoege naamd niet, maar zij heelt die evenmin voor hen, die het land in oorlog houden, en die, zooals dit jaren en jaren vóór ons optreden in Atjeh het geval is geweest, niet alleen op Groot-Atjeh, maar ook op de kust, elkander steeds het leven onaangenaam hebben gemaakt en waardoor belet werd, dat er ooit van eene groote ontwikkeling van dit rijke land sprake kon zijn. Wanneer bij die bevolking het vertrouwen is gevestigd, dat wij niet opnieuw zullen weg gaan, dan hebben wij het spel half gewonnen en in dit opzicht is het zeker niet van belang ontbloot, dat bij de laatste invallen van kleine benden van Toekoe Oemar in de XXV Moekim de bevolking zelf, eer onze patrouilles ter plaatse konden zijn, die benden heeft verjaagd en van de laatste den aanvoerder heeft gedood. De eischen, door den heer Bahlmann gesteld betreffende het gevangennemen van Toekoe Oemar en het sluiten van eene overeenkomst met den sultan, vormen geen noodzakelijke onderdeelen van het program der regeering. Ik zal met den geachten afgevaardigde niet twiBten over de beteekenis van het Bultanaat in Atjeh hij kan die nagaan o. a. in het werk van dr Snouck Hurgronje maar dit staat vast, dat men, om tot elkander te komen, van een van beide of van beide zijden moet naderen. Van de zijde van den sultan is zoo danige toenadering tot nog toe niet geschied en herhaling van de onderhandelingen met den sultan onderzijds ligt niet in de bedoeling. Wanneer zal de oorlog ten einde zijn? Mijnheer de voorzitterDe Atjehsche zaak kunnen wij vergelijken met een chronischen zieke. Die zieke heeft verleden jaar een hevige crisis doorgemaaktten gevolge van die crisis is naar de doctoren, die op het oogenblik aan de sponde van den zieke staan, een begin van verbetering ontstaanzij meenen dat door toe passing van de geneesmiddelen, die, volgens hen, voor de hand liggen, de zieke kan worden gebracht tot eene betere gezondheid dan hij tijden te voren heeft genoten. Nu staan wij hier te delibereeren over die zieke en wanneer wij nu ten aanhoore van den kranke want gij kunt er op aan, dat veel van wat hier gesproken wordt den Atjeher ter oorekomt hier zeggenoch, hij wordt toch niet beter, gaat dood, al wat gij hem voorschrijft helpt niet, laat hem maar aan zijn lot over, meent men dan dat dit de genezing bevorderen zal? Wij hebben wel eens gehoord van suggestie; gelooft men dat deze suggestie een goeden in vloed zal hebben Ik niet. Het is natuurlijk zeer moeilijk om te zeggen, wanneer dit ziekte proces zal zijn afgeloopen. Het staat, het spreekt van zelf, aan een ieder vrij en ik zal de laatste zijn om op die vrijheid inbreuk te ma ken om tèn aanzien van de thans gevolgde gedragslijn te zeggen, wat hij wil, maar men bedenke alwedèf wel: wat hier gezegd wordt, tvordt daar ginds gehoord en dat het antwoord op de vraag, wanneer de oorlog ten einde zal zijn, voor een goed deel afhangt van dien factor. Men spreekt hier van den oorlog uitmaken, van vrede sluiten, zelfs van een schandelijken vrede. Ik geloof dat noch van het eene, noch van het andere ooit sprake zal kunnen zijn. Er wordt geen vrede gesloten met een volk, dat geen hoofd heeft of ooit gehad heeft, met zooveel invloed, dat het voor het geheele volk kan spreken, dat voor een zeer groot deel onze soevereiniteit erkent. Dus zal de oorlog ook nooit op een gegeven oogenblik uit zijn men zal nooit een bulletin kunnen uitgeven de Atjeh-oorlog is uit. Langzamerhand zal men onzen invloed zien versterken, dien van de bendehoofden afnemen. Wanneer wij met vasten tred op den inge slagen weg voortgaan, zal, evenals elders in Indië, en ik hoop binnen niet al te lang tijds verloop, ons doel in Atjeh worden bereikt. Men beeft gesproken over wreedheden, in de zen oorlog gepleegd, wreedheden zelfs gepleegd op vrouwen en kinderen. Wanneer hier op straat standjes ontstaan en de politie moet handelend optreden, dan ge beurt het ook wel, dat rustige voorbijgangers die met het standje niets hebben te maken, klap pen oploopen. Zoo gaat het ook in Atjeh. Daar kan het ook wel gebeuren, dat vrouwen en kinderen, die op een afstand naar het gevecht kijken, worden getroffenmen heeft een afge schoten kogel niet meer in zijne macht. Maar van wreedheden, in koelen bloede gepleegd, heb ik niets gehoord. Ik geloof ook niet dat deze gepleegd zijn. Onze Hollandsche jongens, de vreemden on der wie zooveel goede krachten schuilen, de vrij zachtzinnige Javaantjes en de dappere Amboineezen zullen geen wreedheden in koelen bloede bedrijven. Van iemand, die tegenwoor dig was bij het vertrek van de expeditie naar Segli, heb ik wel gehoord, dat toen bij het uit rukken onder de militairen eene algemeene op gewondenheid heerschte. Er werden korte toe spraken door de bataljons-commandanten ge houden, waarbij de soldaten gewezen werden op hun plicht tegenover koningin, vaderland en vaandel. De christen-inlanders werden met een eenvoudig woord toegesproken door hunne inlandsehe voorgangers, welke woorden met groot gèjuich werden begroet. Het was echter geen gejuich van bloeddorstige dieren, maar het getuigde van een opgewekt en blijmoedig aanvaarden van de zware taak, die zij met gevaar voor eigen leven gingen volvoeren. Wel verre van zulke mannen te beschuldigen, past het ons, dunkt mij, hun een woord van hulde te brengen Yoor de wijze waarop zij hunne taak vervullen en voor de zware offers die zij brengen. Ik wensch te eindigen ook met een woord van hulde aan de Indische regeering, vooral aan den Gouverneur-Generaal, die, bewust van zijne verantwoordelijkheid, niet uit lust om op Atjeh te laten vechten, voortgaat, met toewij ding en kracht aan de oplossing mede te wer ken, de zware taak te vervullen om uit een Staat van anarchie, die op Noord-Sumatra heerscht, te doen geboren worden een Staat van orde en welvaart onder onze vlag. OOK EENE OPLOSSING. Naar aanleiding van de nachtdienstkwestie in de broodfabrieken te 's Gravenhage schrijft Opmerker in no 3 van het onlangs voor het eerst verschenen weekblad Hollandia Er lijkt maar éen middel bin alle partyen te Men moet trachten ons Hollandsch brood te veranderen. Want, oprecht gesproken, dat is maar niet te best; 'tls slap, klef en waterachtig, 't Is daardoor ongezond als het versch eD niet smakeiyk als het ofibakken is. Het zoogenaamde Engelsche household-bread is daarentegen vast en wordt aantrekkelijker als het droog is. 't Leent zich dan bovendien uitnemend voor roosteren, wat tevens een ge zonder wijze van broodeten oplevert zoodat men niet 's morgens op „versch brood" behoeft te wachten en dé bakkers, als andere menschen, kunnen slapen wanneer het nacht is. Een gratis-advies aan wie in deze kwestie de daad bij het woord kan voegen. BENOEMINGEN ENZ, Bg kon. besluit is benoemd tot wetenschappeiyk assistent bij, de koninkiyke bibliotheek te 's-Gravenhage, mr. A. de Stoppelaar Fzn., thans klerk bij dé bibliotheek van de Polytechnische School te1 Delft, uit welke laatste betrekking hem vol ontslag wordt verleend is een pensioen van f 1484 verleend aan R. Oostingh, laatstelijk landmeter 1ste kl. van het kadaster is benoemd tot directeur van het post- enj telegraafkantoor te Umuiden T» C. G. ten; Bokkel, thans in geiyke betrekking te Wor- merveeren is aan den directeur van het postkantoor te 's-Hertogenbosch H. M. Wierts van Coehoorn Op z'jn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'i rijks dienst. De ministers van justitie en oorlog veriee nen deze week geen audiëntie. KIESRECHT. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan dè commissarissen der Koningin verzocht ter kennis te brengen van de bnrgemoesters in hun gewest I. Naar luid van art. 13 der kieswet zal de burgemeester bij de kennisgeving, in art. 11 vermeld, de mannelijke ingezetenen der ge meente, die krachtens art. 1 b aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op kiezerslijst, hébben uit te noodigon daarvan voor zooveel noodig vóór den löen Februari aangifte te doen. De burgemeester zal bij genoemde kennis geving de gevallen, waarin hernieuwde aangifte noodig is en die waarin zij onnoodig is, uit drukkelijk hebben te vermelden. Yoor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezersiyst voorkómen, is benieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of een gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 81 Januari alsnog hetzelfde huis óf een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale schuld of van één inleg in de rijkspostspaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte w fc 1 noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaariaig, indien zy niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. op genot van inkomsten in dienstbetrek king of als inwonende zoon, in het bedrijf of 'beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen II. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, zal de burge meester naar luid van art. 20 der kieswet een aangifte-biljet ter invulling hebben toe te zen den. Dit biljet zal, naar gelang van de vroeger gedane aangifte, moeten wórden ingericht over eenkomstig model V, model VI of model VIII, behoorende bij het kon. besluit van 28 Novb. 5 (Stbl. no. 176.) Aan het hoofd van het toe te zenden biljet zijn de woorden: „Kies recht, Aangifte-biljèt ter iü vul ling" te plaatsen. Tevens is op het biljet te vermelden, dat formulieren voor de aangifte ook ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. Wordt in overeenstemming met de laatsteiyk gedane aangifte een biljet overeenkomstig model V ingericht, den kiezer toegezonden, zoö is daarop bovendien de volgende aantee- kening te stellen Indien het in dienstbetrekking genoten in komen over het laatstverloopen jaar is ver vallen of beneden het volgens de wet vereischte bedrag is' gebleven, doch de" kiezer op 1 Februari in het genot was vair een' door eene openbare instelling verleend pensioen, hetwelk afzonderlijk Óf te zamen met het in dienstbe trekking genóten inkomen bovenbedoeld be drag bereikt, gelievè hij een der voor deze gevallen vastgestelde formulieren ter gemeentè- secretarie aan te vragen." Mocht niet meer door raadpleging van de ten vorigen jare ingeleverde biljetten of van desbetreffende aanteekeningen zijn na te gaan of dé kiezer laatstelijk eene aangifte volgens V, VI, dan wel VIII, bovengemeld, beeft gé- daan, zoo heeft de burgemeestér alvorens het aangifte-biljet toe te zenden, zoo noodig bij dén kiezer zeiven inlichting omtrent dén grond, waarop diens kiesrecht berust, te doen inwinnen. UIT STAD EN PROVINCIE. Als vervolg op het vorig bericht, 'i wij nog dat tot lid van den Raad van toezicht en discipline, door de orde van advocaten, 11. Woensdag mede werd benoemd de heer mr K. W. Brevet, advokaat en procureur alhier. Voor eene goed bezette zaal trad Zater dagavond in Ons Huis te M i dd e 1 b u r g als spreker op de heer dr H. van de Stadt uit Arnhem, met een voordracht over de Maan. Op onderhoudende en leerzame wijze wist hy zyn gehoor bezig te houden, terwijl hij, door nu en dan eenige aardige verhalen er tus- schen te voegen, hét gèhèel aangenaam wist'te kruiden en door lichtbeelden verduidelijkte. Door den voorzitter van 0n3 Huis werd bem de dank van het bestuur en van de aanwezigen gebracht. Morgén (Dinsdag) houdt in dezelfde zaal de heer dr D. C. Hessölink uit Leiden een voordracht over Pompei. Zondag middag speelde de Middelburg- sche voetbal vereétiigiiig Olympia op haar eigen terrein a 1 li l e r haar eersten competitie wedstrijd tegeö de Btédasche voetbal vel'éeiiiging. Hetdebuut dér 'iliddélbnrgsche 'fereemging in de ^uidèlijke-competltie Walniet schitterend, ze Verloor" mét1—3 'goals.Zondag 28 Nov. spoelt het éerste" elftal tégen N. o. d. te Breda. Zondag ochtend, omstreeks vijt uur, is aan den" Molenberg alhier een Engelsche matroos, die wat" te veel aan Bacchus had geofferd, te water geraakt. De politie, bijgestaan door burgers", bta'cliten janmaat op hét droge. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer onder Laatste berichten werd modegedeeid, kwam Zaterdagnamiddag Hr Ms kruiser Zeeland, Van de werf de Schelde te V1 i 8 s i n g e h willendé vertrekken naar de binnenhaven, om aldaar, gemeerd, proef te stoomen, door den lagen waterstand in het Marinedok, tusscheu dè tonnénbrüg, aan den grond. Ruim een nuf daarna vlot gekomen, is hét schip weder naar de' wërf teruggekeerd. Zondag ochtend is hét schip, nadat eerst wegens te lagen waterstand in het marinedok het water een wéinig was opgezet, van de werf naar de eerste binnenhaven gesleept, ten einde aldaar, gemeerd, proef te Btoomen. Zondag is teVlissingen gearresteerd, en naar het huis van bewaring' té Middelburg overgebracht, dé aldaar wonende 23jarigo sjou wer C. verdacht van diefstal ten' huizë van een zijner familieleden te Vlissingén. Te Bergen op Zoom werd Zaterdag gearres teerd en haar hetzelfde bins van beharing'over gebracht P. v. d.V., koopman te H a n s- weert, ter zake dat hij in eenè voor het kantongerecht té Goés afgelegde sclieepsver- klaring eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Tengevolge van den dikken mist geraakte heden morgen de nachtboot 'Koningin Regentes bij het binnenloopen te V1 i s s i U g e n be oosten het havenhoofd der Niéuwe Haven, op de slikken aan den grond. Mail en passagiers werden per sleepboot aan wal gebracht en in de gelegenheid gesteld 'om, Voor Holland met 'den gewonen trein van" 6.53 uur én voor Duitschland met een extra-trein te 7.47 uur hun bestemming te volgen. De Koningin Regentes, 'die na een paar uur met eigen middelen weêf'vlot kwamj'lag te acht uur reeds aan de ponton, zonder de minste schade bekomen te hébben. Hy, die ons meldde dat de Nederland bij de aanvaring te" Shëérüess géén schade bekwam, heeft het, naar Ons gebleken is, bij het rechte eind. Van het aan den grond gezette s. s. India was Zondag morgen' niets'meer te zién. Het was nl. opgestoomd. Zaterdagavond ondervond de internationale mailtrein Van Hannover naar V1 issingen 1 u. 6 min* vertraging Wegens deh dikken mist, die er heerschte in Duitschland. Hij kwam ongeveer 70 hiinuten 'te laat'té Vlissin gèn aan. De reizigers naar Holland moesten om die reden te Bokstel Overnachten, daar zij aldaar de aansluiting' misten met dén lafit- sten tréin Van Venlo öaér Rotterdam, 'die wegens de grööte vertragifig niet wachtte. Vrijdagavond gaf de rederij kers vereeni- ging Van Zeggelen te Nieuw- e n S t. J o o s- 1 a n d in het koffiehuis het Wapen van 'Nieuw- land aldaar een eerste winteruitvoering.'Opge voerd werden een drietal tooneelstukjes Beta len is de boodschapof, wat is het lastig als men geen geld heeft, Jeremias Pieterman en Eene kamer met twee bedden. Déze blij- en kluchtspelen werden tamelijk vlug uitgevoerd en een talryk publiek amuseerde zich kostelyk. Verder werden nog een paar voordrachten ten beste gegeven en na afloop nog éen dansje gemaakt. Omtrent het ongeluk, het Nederl. aakschip Anna Petronella, schipper A. Hartman, iüèt kolen van Pruisëh naat België, overkomen, meldt men ons uit Bath nader hét volgende: Zóoals in ons vorig nommer werd gemeld, werd dit vaartuig, thuis béhóörende te Roosen daal, ter hoogte van Saeftingen door dé Engel sche stoomboot Mumfisent aangevaren en is daarna gezonken. Het .ligt nil plas minus 200 meters buiten de derde zWartëtoh èn sparboei en zonk' met hoogwater op 18 voet diepte. Met laagwèter ligt het schip plus minus drie voet boven watër. Wat met schip eü. lading zal worden gedaan is nog Onbekend. Het va4rtu%, dat midscheeps is gebroken, is nog als icklasëe Verzekerd, De' equipage, elf personen, is per sleepboot, die o. m. nog twee andere schepen op sleeptouw had, na het onheil naar Antwerpen vertrokken. Tot lid van het burgerlijk armbestuur te Baarland is benoemd de heer A. Burger, terwijl de heer A. Nijsse aldaar is benoemd tot onderwijzer te Rotterdam, Te Borssele kreeg Vrijdagavond een knaap van acht jaar, onder het spelen met an dere jongens, een steenen bal tegen zyn hals, waardoor niet alleen eene verwonding ontstond maar liet ventje zoo getroffen werd, dat het zijn bewustzijn verloor. De ouders riepen onmid dellijk geneeskundige hnlp in, Toen in den nacht van Vrijdag op Za terdag een geladen beerkar een hooger gele gen gedeelte van den weg Zuidzande- Oostburg kwam afgereden, verloor de voerman, tengevolge van de vaart en van den korten dissel, het bestuur over de kar met het ongelukkig gevolg dat kar en paard in de Bloot te recht kwamen. De wagen viel op het paard, dat op de plaats dood bleef. De voer man bleef ongedeerd. STUKKEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Naar aanleiding van het adres van het be stuur der Nijverheidsvereeniging alhier, om ver lenging der huur van den tuin op het Noord- bolwerk, stellen bufg. en weth. voor bedoelden grond opnieuw te verhuren tot en met 31 December 1922 tegen een jaarlijksche huursom van f 45.12. De Middelburg sche coöperatieve Bouwvereeni' ging heeft tot den raad het verzoek gericht om, waar zij tracht in de bestaande behoefte te voorzien aan goedkoope gezonde woningen voor (le léden der vereeniging, voor billijken prijs van de gemeente te mogen koopen of voor 1.0 jaar in erfpacht te ontvangen een stuk gemeente- grónd, gelegen aan de Oostpunt achter de kleine werf. In verband met het raadsbesluit van 3 Juli tot uitvoering van het plan ter verbetering van den afvoer van hemel- en spoelwater en faecaliën uit verschillende deelen der gemeente deelén burg. en weth. mede dat de begrooting van kosten weldra zal worden ingediend, zoo dat die vóór 4 Dec. kan zijn goedgekeurd. Voor dat werk moet eene leening gesloten worden, waarvoor van de firma J. A. Zip en "van Teylingen een aanbod is ontvangen. Deze heeren verklaren zich bereid aan de smeente Middelburg te leenen eene som van f 60.000 of zooveel minder duizendtallen van guldens als, in verband met de alsnog door den :raad dier gemeente goed te keuren begrooting wegens den aanleg van werken tot wyziging vain het rioolstelsel, zal worden gevorderd, tegen rente van 3'/4 percent 'sjaars, onder de volgende voorwaarden. Dat vóór den 4 December 1897 het aanbod moét zyn aanvaard en het gevorderde bedrag 'zijn opgegeven. Dat onverminderd hetreehtder gemeente om ten alle tijde meer, zelfs de geheele leening af te lossen, de leening zal worden afgelost in .jaarlijksche termijnen, vervallende in hoogstens ^35 jaren volgens onderstaande tabel. 1899 tot en met 1908 f 1000 'sjaars, 1909 tot en met 1918 f 1500 'sjaars, 1919 tot en met 1925 f 2000 'b jaars, 1926 tot en met 1929 f 2500 'sjaars en 1930 en volgende jaren f 3000 'sjaars. Dat aan de genoemde heeren voor de bezor ging van dè leening, by hét afgeven der schuld bekentenissen, ljt percent zal worden uitge keerd van het bedrag dier schuldbekentenissen. Overwegende dat van eene openbare inschrij ving voor bovenbedoelde leening niet het gun stig resultaat kan worden verwacht, dat uit dit 'aanbod voortvloeit, stellen burg. en weth. voor indien de begrooting der bedoelde werken is goedgekeurd, dit aanbod te aanvaarden. LANDBOUW. In de St. Ct. van Zondag en Maandag is opgenomen een staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten, in Nederland voorge komen gedurende de maand October. In de provincie Zeeland kwamen voor 1903 gévallen van het mond- en klauwzeer bij 134 eigenaars en 26 van vlekziekte van varkens bij 22 eigenaars. De meeste gevallen van mond- en klauwzeer kwamen voor te Heinkenszand 131 bij 1 eige naar, Hontenisse 100 bij 3 eigenaars, Kerk- werve 127 bij 13 eigenaars, Poortvliet 382 bij 33 eigenaars en Tholen 178 by 9 eigenaars. In het afgeloopen suikerbietenseizoen zijn aan de havens te Colijnsplaat (gemeente en Glasjesnol) afgeleverd op de fair-bank gewogen 6.870.000 K.G., op suikergehalte 1.900.000 K.G. en met de kleine mand 300.000 K.G.; samen ruim 9 millioen beeten. Een vorig jaar bedroeg zulks 121/, millioen.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1