BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. MartUrpi van Tarwe ea Meel. dan een bron had geweten., waaruit hij die schulden kwijten zou. Bekl. zeide opnieuw dat hij de hoop koesterde van de maatschappij meer te zullen ontvangen dan f 700. Hierna werd het onderzoek in deze zaak ge sloten en de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Terzelfde zitting zgn heden veroordeeld wegens huisvredebreukP. C'. v. d. P.. 86 j., slager, Sluis, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandelingB. v. d. B., 28 j., werkman, Oostburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. strooperij met inklimming door twee veremig- de personenG. S., 14 j., zonder beroep Ierseke, tot 14 d. gev.straf. mishandeling van een ambtenaar: A. J. M., 26 j., boerenknecht Nieuwdorp ('s-Heer-Arends- kerke), tot 14 d. gev.straf. beleediging van een ambtenaarH. K. B32 j., sjouwer, Vlissingen, tot 14 d. gev.straf. diefstal: J. C'. 8., 14 j., zonder beroep, Ch. L. D., 12 j., zonder beroep, M. K., 14 j._ ketel- maker, en W. F. S. 10 j., zonder beroep, allen Vlissingen, de le en 4e ieder tot 4 m., de 2e tot 7 d. en de 3e tot 1 m,, en L. V., 50 j., timmerman, Vlissingen tot 3 m. gev.straf.; landlooperijF. T., 24 j., zonder beroep en zonder bekende woon- of verblijfplaats, thans alhier in hechtenis, tot 12 d. hechtenis en op zending naar eene rijkswerkinrichting gedurende den tijd van 3 jarenen feitelijke aanranding der eerbaarheidP. D. A., 19 j., bierbrouwersknecht, E. A. B., 21 j., E. E. R., 17 j., fabrieksarbeiders, en C. D. 18 j., arbeider, allen Sas van Gent, ieder tot 1 m. gev.straf. Ontslagen van rechtsvervolging J. C., 13 j., zonder beroep, Ierseke, beklaagd van strooperij met inklimming door twee vereenigde personen. Vrijgesproken: E. F. D., 11 j., K. v. V.,13 j-., en Gh. J. H. E., 15 j., allen zonder beroep Vlissingen, beklaagd van diefstal, en J. F. 54 j., hvr. van L. V., werkvrouw, Vlissingen, be klaagd van heling. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is heden, namens A. C. H., oud 20 jaar, klerk, geboren te Exeter (Engeland), alhier gede tineerd, hooger beroep aangeteekend tegen het bekende vonnis dier rechtbank dd. 5 dezer, waarbij hij ter zake van oplichting op book- makersgebied werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gev.straf, met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebracbten tijd. Bedrijfsbelasting. De rechtbank te Utrecht heelt dezer dagen de vraag, of de verhuurder van huizen maj worden aangeslagen in de bedrijfsbelasting, in ontkennenden zin beantwoord. Na eene uitvoerige beschouwing van de ge schiedenis der wet op de bedrijfsbelasting, speciaal van de oorspronkelijk voorgestelde 6, waarbij eene bijzondere wijze van bereke ning der winst uit het verhuren van wonin gen was bepaald, kwam de rechtbank tot de beslissing dat het amendement van den heer Donner, door welks aanneming die uit het ontwerp is verdwenen, de strekking had om te doen uitmaken, dat het verhuren van huizen niet zou zijn een bedrijf in de zin der wet. VISSCHERIJEN. (Slot.) Wat de verzending der oesters betreft ge durende 1896, ontleenen wij aan het meerge noemd verslag der visscherljen op de Schelde en Zeenwsche stroomeü dat van de stations Bergen op Zoom, Krabbendijke, Kruiningen en Vlake in het geheel 28.529.500 Kg. werden geëxpedieerd, vertegenwoordigende een waarde van f 792.877. Daar de pachtsommen, door de pachters van de Ooeter-Schelde betaald, f 474.000 bedragen, blijft een bedrag vau f 318.877 over, waaruit de exploitatie kosten bestreden moeten worden. Dat er na betaling daarvan een belangrijk be drag voor winstdeeling zal overblijven is niet aannemelijk, waarschijnlijk zal dit over 't geheel genomen juist voldoende zijn, die kosten te dekken, want de oesters, b. v. per vaartuig naar België verzonden, kunnen geen zoo groote waarde vertegenwoordigen, dat deze cijfers daardoor verandering van beteekenis kunnen ondergaan. De aanslag van oesterbroed was dit jaar weder bijzonder rijk, zoowel op de pannen als op de Schelpen. De m o 8 s e I-industrie verkeerde in een be vredigenden toestand en breidt zich nog voort durend uit. In het geheel wordt de productie geschat op 29.892 500 Kg., ad 2 per 100 Kg., die een waarde vertegenwoordigde van 587.850. Daar de pacht in 't geheel f 76.000 bedraagt blijft voor exploitatie-kosten en winst over f 511.850. Over de uitkomsten der g a r n a 1 e n-vis- scherij werd in het algemeen zeer geklaagd. Wat de haring- en an aj o v i e - visscherij betreft, kan gemeld worden dat de totaal op brengst, ondanks den minderen aanvoer, onge veer gelijk gebleven is aan dien van 1895. De uitkomst der bot- visscherij was over het algemeen weinig bevredigend voor hen, die er zich mede onledig hielden. De h a r d e r - visscherij was slecht en de paling- visscherij was van weinig beteekenis. Voor de vissehers, die sprot- visscherij bedreven, waren de uitkomsten gunstig. De mededeelingen over de andere vissche- rijen bieden weinig belangrijks aan. Van de consenten, bedoeld bij art. 8 van het reglement werden er afgegeven aan Nederlan ders 914, verdeeld als volgtZeeuwsch-Vlaan- deren 298, Zuid-Beveland 235, Walcheren 75, Schouwen- en Duiveland 165, Tholen en St. Philipaland 84, Noord-Brabant 42, en Zuid- Holland 15. Aan ingezetenen van België werden 15 con senten .afgegeven. Kleine consenten werden er 1540 afgegeven. De ontvangsten van de visscberijen bedroe gen f 545.707.13. Door de beambten, belast met het toezicht op de vi9scheryen, werden, voor zoover bekend werd, opgemaakt 406 processen-verbaal, waar van 379 door de beambten der visscherij-politie. Als bijlage is bij het verslag gevoegd een opstel betrekkelijk kunstmatige teelt van bot door den technischen opziener der visscherljen J. M. Bottemanne en ook een verslag van dezelfden omtrent visscherij-toestandeu van Dnitschland. naar aanleiding van zijn verblijf aldaar gedurende 1895/6. LETTEREN EN KUNST. Beschrijving van Goedereede en Over- flakkee door J. van der Waal en F, O. Vervoorn. Tweede druk. Sommelsdijk. W. Boekhoven. Het mag zeker wel merkwaardig heeten dat van eene beschrijving van een betrekkelijk degen gedeelte van ons land eene nieuwe druk verscheen. En dit te meer, omdat deze tweede uitgaaf eigenlijk een derde mag heeten, dnar de grondslag van het werk was de Be schrijving van het eiland Goedereede en Over flakkee door B. Boers in 1843, toen hij predikant was te Middelharnis. Die herhaalde uitgave is wel een bewijs, dat de bewoners der streek, want onder hen moet toch zeker wel voornamelijk het werkkoopers vinden, belang stellen in hun geboortegrond of de plaats hunner inwoning. Het mag dus van de bewerkers een goed denkbeeld heeten de beschrijving tot op den tegenwoordigen tijd voort te zetten en hun werk te versieren met tal van kaarten, afbeel dingen, gedeeltelijk naar oude gravures, gedeel telijk in den laatsten tijd naar den beataanden toestand vervaardigd. Jammer evenwel, dat de nieuwe uitgaaf niet is bewerkt door iemand, die meer op de hoogte is van zaken en toestanden uit vroeger tijden, daar ook aan plaatsbeschrijvingen in onzen tijd hooger eischen worden gesteld dan voor eene halve eeuw, toen de grondslag voor het werk gelegd werd. Hetgeen den vroegeren tijd raakt, getuigt in het werk van zeer weinig bronnenstudie, bestaat voornamelijk in onoor deelkundige naschrijverg van gedrukte werken en is lang niet altijd duidelijk. Menigmaal ver keert men toch in twijfel door wien het oor spronkelijk eigenlijk is geschreven. Zoo krijgt men b.v. bij de lezing van bladz. 50 den in druk dat de by voegsels op Wagenaar's Vader landse he geschiedenis door dien schrijver zeiven zouden gemaakt zijnwat niet het geval is. Veelal heeft men eene opeenstapeling van feiten, kroniekmatig, zonder samenhang, dik wijls wonderlyk dooreengehaspeld, zooals op blz. 110 de zaken van vóór en na de kerk hervorming. Onderscheiden toestanden zijn noodeloos om. slachtig beschreven (blz. 27)toestanden, die zoowel op Goedereede en Overflakkee als in andere streken voorkomen. Het boek is daar door, zonder zaakrijker te worden, onnoodig uitgebreid. Een verhaal, op blz. 72, van een zeeman, die om zijn vloeken werd opgenomen en een uur verder weggesmeten, tien dagen in het strengste van den winter op den yskouden grond bewus teloos bleef liggen en nog niet dood was, als waarheid opgedischt riekt sterk naar den achterhoek. De indeeling van het pond Vlaamsch op bladz. 112 wordt niet juist vermeld. Het wapen van OudeTonge is afgebeeld als dat van Nieuwe Tonge. Do beschrijving van het eerste is goed, maar de afbeelding is verkeerd. Een geslachtregister, ingericht als dat van de familie Aleman, op blz. 68 medegedeeld, behoort, dunkt ons, niet meer te huis in een werk uit dezen tijd. De bewerkers hebben hun arbeid hier en daav opgesmukt met eene Latijnsche uitdrukking met aanwijzing der accentuatie doorteékens hetgeen in een boek, dat ook voor het volk geschreven ia, wel eenigzins vreemd is. Of zij bovendien goed met vreemde woorden terecht kunnen, betwijfelen wij. Voor conversatie toch leest men, op blz. 107, conservatie, voor insereeren, op blz. 110, infereeren. Of hebben wij hier te doen met slechte correctie? Wij zonden dit laatste byna denken, want een goed corrector zou ook van zelf opgemerkt hebben, hoe zonderling soms de overgang is. Een staaltje daarvan vinden wij o. a. op bldz. 390. Na een lijst van predikanten, bij de Ned. herv. kerk te Nieuwe Tonge, en na van een hunner Casparus Barleus, getuigd te hebben „Grooten roem heeft hij verworven door zijne Latijnsche gedichten, redevoeringen en brieven,'" volgt onmiddellijk „Een ander gebouw was 't buitenverblijf van wijlen den heer mr S. H. Anemaet" enz. Twee bladzijden tevoren hadden de schrijvers het over het kerkgebouw; maar hadden uit taal kundig oogpunt dit met een enkel woord nog moeten herhalen na die redeneering over dominé Barleus, Het is jammer, dat het zeer duidelijk ge drukte werk niet voorzien is van een alpha- betisch register. Dit zou voor hen, die daarin iets willen naslaan, van groot nut en veel gemak kunnen zijn. - Het plan, door den heer Van 'tKruys opgevat, om een opera-voorstelling te geven, Van Gounod's Faust door Groningsche dames en heeren zal worden verwezenlijkt, dank zij de medewerking van velen. De voorstelling is bepaald op 19 Febr. Het koor zal bestaan uit tachtig dames en heeren. Voor de dansen kan de directenr rekenen op vier-en-twintig jonge dames. - De voornaamste artisten der ontbonden Opera-De Groot, onder wie de damesC. Diercbs- d. Weghe, dram. zangeresA. Borlee, chan teuse légère; en de heer E, Florissen, le bariton, zullen op verschillende plaatsen in ons land operaconcerten geven. Nader meldt men, dat bg de Dordtsche tentoonstelling f 25.251 minder ontvangen is dan waarop was gerekend, terwijl de uitgaven de raming met f 12.402 overtroffen. Er is dus een tekort van f 37.653. Er is door garanten een commissie benoemd om te onderzoeken, waaraan dit groot tekort is te wijten. - Nog altijd ia een groote prijs der Brus- selsche tentoonstelling, een diamanten collier met paarlen, bij de verloting gevallen op blad 2885 no. 3, door den rechthebbende, die hier te lande moet wonen, niet opgeëischt. Het stuk is thans voorloopig weder in handen gesteld van den leverancier, den heer J. A. Hoeting, Kal verstraat 194 te Amsterdam, bij wien het te zien is. Te Leiden vond de heer Enrio Ferri, professor in het strafrecht aan de universiteit te Rome, bij zijne voordracht over „Socialis me en crimialiteit" slechts een klein aantal hoorders, voor het meerendeel studenten. On der de aanwezigen bevonden zich, behalve eenige dames, de hoogleeraren Van der .Hoe ven en Oppenheim en de oud-hoogleeraar Drucker. Donderdagavond trad de professor te Am sterdam op in eene vergadering, die door den heer P. L. Tak werd geleid. Of daar de opkomst groot of klein was, vonden wij niet gemeld. Op 22 Nov. zal te 's Gravenhage een ver gadering plaats hebben van leden der hoofd commissie en van de prov. commissiën v-oor het huldeblgk aan de Regentes, om een voor zitter te kiezen, in de plaats van wijlen mr. J. Heemskeb Azn. De Raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft aan de Tweede kamer een uitvoerig ardes gezonden, naar aanleiding van het ingediend wetsontwerp ter goedkeuring van de tusschen Nederland en België op den 23 April 1897 gesloten overeen komst betreffende overneming van de Neder- landsche gedeelten van eenige in Nederland en België gelegen spoorwegen en van de mede tot die spoorweggedeelten betrekkelijke met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen gesloten overeenkomst. Hg maakt daarin bezwaren bekend, waartoe volgens zijne meening de bedoelde overeenkomsten aanleiding geven, bezwaren welke den Raad zóó overwe gend voorkomen, dat, bijaldien daarin niet wordt tegemoet gekomen, z. i. aanneming van het wetsontwerp in strijd met het algemeen belang zoude mogen worden geacht. toe. Het onderaardsch gerommel deed de be volking naar de vlakte vluchten. Ook uit Praag komt bericht van aardschokken, welke te Asch, Falkenau en Karlsbad worden waar- Met een" enkel woord maakten wij reeds melding van het te Amsterdam bestaande plan, om aan de Raadhuisstraat tusschen Heeren- en Keizersgracht een gioote winkelgalerij te bou wen. Op het daarvoor van de gemeente voor f 300.000 aangekochte terrein komen 18 winkels en 2 woonhuizen. Het trottoir voor dit blok winkels zal worden overdekt door een boog vormige galerij, dragende een doorgaand balkon. De bouw heeft plaats volgens een ontwerp van de architecten A. L. van Gendt en Zn, en zal omstreeks 1% jaar duren. Bij den Raad daar is door een lid voorgesteld, om( nu de gasfabrieken genaast zijn, ook het electrisch licht in eigen beheer te nemen, hetzij door naasting van de bestaande fabriek, hetzy dooi den bouw eener nieuwe inrichting. Wordt dat voorstel aangenomen, dan zal er te Amsterdam nog slechts éen concessie, die van de trams overblijven. Over het lot dezer maatschappij worden eerstdaags voorstellen verwacht. Men gelooft dat deze terecht' zoo populaire maat- schappg wel met rust zal worden gelaten. Het dienstmeisje, dat Woensdag in een woning aan den Zeedyk te Amsterdam in brand geraakte, is in het gasthuis aan de gevolgen over leden. In dezelfde stad heeft Donderdagoch tend een felle brand gewoed in een meubel- magazijn op de Prinsengracht, Bij het blus- sching8werk raakte een der brandwachts be dwelmd en moest op straat bygebracht worden. Te Groningen heeft een kleermakersgezel den heer J. Jonkers, kassier, met een hamer, dien hij uit een kroeg had gestolen, het lin keroog verbrijzeld. De heer J., die reeds het rechteroog miste, is door deze wandaad thans geheel van het gezichtsvermogen beroofd. Te Venloo zijn door brand een woonhuis en een stal in de asch gelegd, als mede een grooten voorraad hooi en stroo. Het vee werd gered. De werkstaking der diamantwerkers te Antwerpen loopt van daag geheel af. De Brus8elsche tentoonstelling sluit met een klein deficit, te dekken uit de rijkswaar- borg van 600.000 francs. Te Brussel is een groote diefstal van ge bruikte, voor den verkoop bestemde telegram zegels van 5 en 10 franc gepleegd. Het Journal de Bruxelles meldt, dat Ko ning Leopold als sonverein van den Gongostaat. een nieuwe orde sticht voor hen, die aan den Vrijstaat nuttig zijn geweest. Zij zal bestaan uit zes klassen. De vijf eerste hebben als ordeteeken een vijfbeenig kruis in wit email, waarvan het middenpunt op de eene zyde een dubbele L en op de andere zijde een kroon draagt. Voor de 6e klas is het een palm in goud en zilver. Het ordelint is rood-bruin van kleur. Te Berlijn heeft een heer, die in een tram een dame haar portemonnaie ontrolde, zijn diamanten ring in den zak der dame verloren. Te Miinchen is in de Maximiliaan-brou- werij het gewelf van een kelder ingestort. 17 personen werden onder de pninhoopen begra ven, elf zijn er min of meer gekwetst onder vandaan gehaald, doch zes zijn zoo diep er onder begraven, dat men ze nog niet heeft kunnen vinden, en aan hun behoud begint te wanhopen. De aardschokken, Welke nu reeds eenige weken Vogtland in onrust brengen, nemen, volgens een telegram uit Plauen, in hevigheid Als hulde aan Henry George besloot de Central Labour Union te New-York zijn borst beeld te plaatsen in het volkspaleis. Een plan om daar te zijner eer een groot gebouw voor vergaderingen op te richten, vond weinig bijval. Alweer zijn in Amerika nieuwe goudvelden ontdekt en wel in het Wichita-gebergte (Indian Territory)de experts noemen de mijnen zeer rijk. De pest te Poonah en Bombay breidt zich uit; er werden meer dan vroeger Euro peanen aangetast. Mevr. Carew, de dame die te Yokohama door het consulair hof tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld, wegens vergifti ging van haar man, is op weg naar Engeland, waar zij haar straf zal ondergaan. Zij komt echter in hooger beroep bij den Privy Council Verkoopingen enz. Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur te Middelburg aanbe steed Het bestorten van een gedeelte zeewering- te Vlissingen, behoorende tot de zeewer- ken in de provincie Zeeland. (Raming 4000.) Ingeschreven werd door de heerenC. van Beers te VliBsingen voor f 4693, W. Dekker te Veere voor f 4489, J. de Bree Fz. te Ter- neuzen voor ƒ3997 en P. A. van de Velde te Terneuzen voor f 3935. b. Het driejarig onderhoud van de rijks- eontr'eacarpe te Tholen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 750 per jaar.) Ingeschreven werd door de heeren W. Dek ker als boven voor f 844 en J. L. Gelnk te Tholen voor f 627. Een biljet was van onwaarde. Ten overstaan van den notaris Bosch te Vlissingen is Donderdag avond, in koffiehuis De Oude Vriendschap, verkocht voor f 4820 aan B. I. W. van Opbergen het huis met erf en tuin aan het Droogdok (Hooikade) nabij den Steenenbeer, wyk L no. 14, groot I are, 02 centiaren. Een viertal andere huizen, en wel die wijk II no. 127 en 173, beide in de Lange Nieuw- straat, dat wijk B nos 24 en 24a, aan de Lange Noordstraat, (Kaaskade) en het winkelhuis, wijk K no. 123, aan de Palingstraat, hoek Paarde- straat, werden niet verkocht. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 22 Nov. Middelburg, Manufacturen, Notarisha's 23-95 Middelburg, Sigaren, J? osier. 24 Serooskerke, Inspan, Huvers. 24 Krabbendijke, Boomen, P. Overman '25 9 Middelburg, Hout, Kouion. 30 Goes, Boomen, DeR.Bresser Amsterdam. De ambtenaar van het open baar ministerie bij het derde kantongerecht alhier eischte heden twee dagen hechtenis wegens het overtreden der politieverordening, waarbij het hebben van een huis van ontucht is verboden. Van 18 gedagvaarde vrouwen werden er 13 gehoord, voorts zes andere getuigen, onder wie de hoofdcommissaris van politie. De verdediger pleitte tot vrijspraak. De uitspraak is op 26 dezer bepaald. 's Gravenhage. Tweede kamer. Bij de heden voortgezette behandeling der Indische begrooting kwam aan de orde het hoofdstuk Uitgaven in Indiè'. De minister van koloniën verklaarde zijn aandacht te zullen vestigen op het betoog van den heer Van Iterson betrekkelijk de misbrui ken in het geldelijk beheer der Indische ad ministratie. Langdurig werd beraadslaagd over het voor stel tot vestiging van ons bestuur op Nieuw- Guinea. De heeren Pyttersen en Maekay verdedigden den post tegen de krachtige bestrijding van de heeren Van Kol en Bastert. De heer Van Kol vooral waarschuwde tegen een overijlden stap, die misschien annexatie met alle gevolgen, als in Atjeh het geval was, na zich kan slepen. De heer Maekay en de minister verzekerden echter dat van annexatie geen sprake is, maar wel, en uitsluitend, van eene vreedzame bestuurs- vestiging in het uitsluitend belang der ontwik keling van de bevolking en op advies der zen delingen, aan wier werk de beer Van Kol hier zooveel hechtte. De post betrekkelijk eene bestuursvestiging op Nieuw Guinea werd aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Een amendement van den heer Kuyper tot vermindering van den post subsidie voor hei- densche feesten op Lombok werd verwor pen met 34 tegen 24 stemmen. De discussie is tot het onderwerp koffie ge vorderd. De Eerste kamer komt tegen het laatst van November bijeen voor de behandeling der Indische begrooting. Madrid. Van de Philippijnen wordt gemeld, dat verschillende hoofden van opstandelingen zich onderwierpen. Verder wordt gemeld, dat de regeering be vredigende antwoorden ontving op vragen tot generaal Weyler gericht. De generaal zal dientengevolge waarschijnlijk niet voor den rechter verschijnen, Vrijdag 19 November. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van RandwijkTer markt van heden was de stemming nog weinig verbeterdde verkoop gaat niet gemakkelijk. Donderdag 18 November. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Ame- rikaansch fr. 21%. P a r ij s. Tarwe kalm loop. md. fr. 29.75. Berlijn. Verkoopers trokken zich, met het oog op de uit Amerika gemelde prysv.erbete- ring, meer terug, maar de vraag werd er niet levendiger door. Bij de enkele zaken, in tarwe afgesloten, zijn echter iets verhoogde pry zen bedongen, maar rogge is slechts weinig ge- Pesth. Tarwe flink prijshoudend. Donder dag fl. 11.99. Woensdag fl. 11.98. N e w - Y o r k dis. 96%vorigen dag 96%. Chicago 94%; 95. Vergaderingen, douoerten enz. Middelburg. Maandag 22 Nov. Lezing Uat.-geselschap dr H. van der Stadt. Soc. St. Joris 77t u. Vlissingen. Dinsdag 23 Nov. Concert Vlissing's Man nenkoor. Lokaal-Stof ko per 7 Vt u. Algemeen Overzicht. Het korte telegram over de rede van lord Salisbury, waarin melding werd gemaakt van een flauw gekibbel over de vraag welke partij de verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat Engeland Siam en Madagaskar niet heeft ingepalmd, had, naar nu blijkt, een hoogst be langrijk slot moeten hebben. Salisbury toch kondigde een hervorming aan van oneindig meer gewicht, dan dat napleiten over de groote politiek. De bekende Londensche County Council zal worden opgedoekt. Deze aankondiging staat gelijk met een oor logsverklaring van het conservatisme aan het radicalisme, en belooft een geweldigen strijd, welke den geheelen staatkundigen toestand van Engeland zal boheerschen. De stad, welke in de wereld als Londen bekend is, bestond, gelijk men weet, sedert eeuwen uit een aantal afzonderlijke gemeenten, met de City tot kern, maar zonder eenigen band. Allengs werden voor eenige takken van dienst, bv. de openbare werken, brandweer enz. centrale instellingen in het leven geroepen (board of tcorks enz.) Deze wijze van gemeenschappelijke beharti ging van gemeenschappelijke belangen bevre digde echter maar half. Maar door de gehecht heid der Engelsehen aan wat bestaat, vooral aan alles wat ond is, durfde men niet te raken aan de afzonderiyke gemeentetjes, en te doen wat Amerika pas voor New-York en omliggende plaatsen deed. De gemeenten moesten in stand blijven. Maar om te voorzien in de be hoefte aan een centrale leiding werden alle Londensche gemeenten tot éen county (provin cie) vereenigd, en onder het bestuur van een door alle Londenaars gekozen County Council Dit lichaam, waar aanvankelijk de gematig den de overhand hadden (Rosebery was de eerste voorzitter) heeft sedert een meer radi cale kleur gekregen, en den weg van het ge- meente-socialisme ingeslagen, een weg waarop het door Glasgow en andere Britsche steden reeds lang was voorgegaan. Tot algemeene verrassing heeft -lord Salis bury nu eensklaps de doodsklok over de County Council geluid. Dat lichaam verbeeldde zich een klein parlement te zijn en was der hoofd stad tot niets nut. Daarom moet een einde komen aan deze geweldige centralisatie en be hoort de C. C. te worden vervangen door een aantal gekozen gemeenteraden voor verschil lende kleine districten. Reeds in het aanstaande zittingsjaar van het parlement zou deze her vorming worden voorgesteld. Dat de radicalen hun positie niet zonder kamp zullen prijsgeven is natuurlijk. En daar door is het zeker, dat een geweldige stryd zal ontbranden. En waar den laatsten tijd wel eens gevraagd is, wat nu toch het verschil tusschen de beide groote staatkundige partijen is, daarzal hier wellicht een vraagstuk aan de orde zijn ge steld, dat wel niet een algemeen partij kenmerk is, maar toch de scheidsmuur tusschen de par tijen kau worden. Dit alles zal vermoedelijk van vry wat groo- ter belang blijken, dan de verwikkelingen welke Engeland in en over andere werelddeelen heeft. Maar toch krijgen deze meer en meer beteekenis. Toen de gemengde rechtbank in Egypte het bekende vonnis wees in zake de kosten der Soedan-expeditie gaf men in Engeland (wij meenen ons te herinneren niet alleen de bladen, maar ook de regeering) te verstaan dat het met den invloed dier rechtbanken gedaan zou zijn als de loopende termijn verstreken was. De tijd, waarop in deze een beslissing meet worden genomen, nadert en werkelijk laat de Egyptische regeering van zich hooren. Zij acht een verbetering van de werking dier rechtbanken noodig en zond daarom een circu laire aan de belanghebbende mogendheden, waarin zij zich bereid verklaart de bestaande conventies te handhaven, mits twee wijzigin gen worden aangebracht. In de eerste plaats behoort art. li zoo te worden gowyzigd, dat de gemengde rechtban ken niet meer kunnen oordeelen over zaken betreffende de openbare belangen. De regee- ring is niet onderworpen aan de rechtsmacht

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2