Verschillende Berichten. den bouw van nieuwe woningen, een dalenden invloed op de huren zal uitoefenen. Spreker legde vooral nog nadruk op de wen- schelijkheid van herziening der onteigenings wet, om ongazonde buurten op te kunnen ruimen en door betere te kunnen vervangen, wat. thans, getuigen de voorbeelden, van Arn hem en Botterdam, te kostbaar is. Hij ein digde zijne rede met het betoog, dat wij in deze materie nog verre achter staan bij andere staten, speciaal bij Engeland, waar de arbeiders woningen, wat rioleering en water verschaffing aangaat, tot voorbeeld knnnen strekken en de onteigening goed geregeld is, en bij Dnitsch- land wat betreft de vaststelling der uitbreidings plannen. Men veroordeelt onzen werkman wegens drankmisbruik, maar waar hij zooveel in huis mist, is uithuizigheid vaak te vergeven. Daar om is verbetering der volkshuisvesting in ons land een eerste behoefte van onzen tijd. Bij de beraadslagingen uitte de heer Heldt, die zich grootendeels met den spreker kou vereenigen, zijn meening, dat deze opéén punt niet ver genoeg is gegaan. De stelling, dat men eerst nieuwe woningen moet bouwen, al vorens de krotten op te ruimen, is onjuist. De bewoners van krotten verplaatsen zich moeilijk om allerlei redenen. Daarom moet men beginnen met de opruiming. Doch dit mag niet geschieden met onvoldoende vergoe ding naar Engelsch stelsel, want dan ontneemt men het middel van bestaan aan velen, die niet rijk zijn, en in huisjes hun spaarpenningen hebben belegd. Onteigening tegen een prijs, waardoor huurinkomsten geheel worden ver goed, zou te duur worden. Ook het denkbeeld van den heer Menno Huizinga, om na over lijden of vertrek der bewoners de woningen, die onvoldoende zijn, niet meer voor bewoning toe te laten, vond de heer Heldt te kras. Hij gaf in overweging dergelijke woningen na 30 jaren voor bewoning onbruikbaar te verklaren dan zijn kapitaal en rente er uitgetrokken en is recht gedaan aan eigenaren. Prof. Drucker, Leiden, had met bijna onver deelden bijval den heer ïellegen gehoord, ook omdat bij, naast wetgevende voorziening, ruime plaats liet aan particuliere werkzaamheid. Ook deze spreker wees op het groot belang eener betere uitlegging onzer steden nit het oogpunt van schoonheid, hygiëne en verkeer. Z. i. zon echter een woningwet niet voldoende zijn meerdere voorzieningen zijn wellicht geraden, bv. om de kwestie der steden nit legging, los van de onteigeningswet te regelen. Wat dè verbetering der slechte buurten aangaat, er kende prof. Drucker dat in Engeland veel wordt gedaan. Men ziet daar vooruitgang, bij ons niet, en dat zal niet veranderen als men het eigendomsrecht niet eenigszins, met om zichtigheid natuurlijk, aanrandt. De huisjes melkers zijn wel langzamerhand er op voorbe reid, dat het gevaarlijk is geld te beleggen in krotten. Oubewoonbaarverklaring zal niet veel vuldig behoeven te worden toegepast, als men door andere wettelijke middelen het doel kan bereiken. Het denkbeeld-Heldt zou hem toe lachen, als men geen gevaar liep, dat na 29 jaren de termijn werd verlengd en steeds weder verschoven. Hij meende ten slotte, dat vooral het gemeentelijk gezag in deze handelend moet optreden, maar slechts in het uiterste geval en, zoo mogelijk door steun aan het particulier initiatief. In zijn repliek betoogde de heer Teil ogen dat, zoo men het woningvraagstuk wil oplos sen, er slachtoffers zullen vallendat is niet anders mogelijk! Men trachte het geleidelijk t,e doen, maar toch niet op de wijze van den heer Heldt. Voor het algemeen belang moet het financieel belang der eigenaren wijken dan moet men als uiterste middel, wanneer aan koop op te hooge eischen afstuit, onbewoon baar verklaren en aankoop van de onbewoon baar verklaarde perceelen voor een prijsje dooi de gemeente mogelijk maken. Ook hij achtte voorziening in deze materie bij verschillende wetten gewenscht, al ware het slechts om op enkele hoofdpunten spoedig rechtszekerheid te verkrijgen. Daartoe deed hij een beroep op de kamerleden, om reeds bij de aanstaande be- grootingsdebatten van de regeering toezeggin gen te vragen. De beer Lieltinck, Haarlem, vestigde de aan dacht op óen puntop het wegvloeien dei- arme bevolking van het platteland naar de groote steden. Dat is oorzaak, dat de krotten kalme, eigenbelangzuchtige menschen Van hen kan geen kracht uitgaan. In de opvoering viel zeer veel te prijzen. De heer Van Kuyk als dr Thomas Stockmann, den baddokter, heeft zijne zware en moeilijke rol goed gezegd en goed gespeeld. Daar wij het stuk voor het eerst zagen, weten wij niet in hoever van die rol ooit nog meer gemaakt is, dan hij deed. Wij gelooven wel dat dit het geval zal ziju, maar tevens dat niet een acteur is opgewassen tegen de moeilijkheden van een rol, waarin zooveel geredeneerd wordt. Uit dit oogpunt laat dit stuk van Ibsen zich beter lezen dan opvoerenzal het ook meer voldoening schen ken als men het leest, dan wanneer men het ziet spelen. Jammer dat, uit den aard der zaak, van de volksvergadering in het vierde bedrijf op een tooneel als het onze niet meer werk kan ge maakt worden. In eigen, dagelijkschcn kring kan men daaraan meer relief geven door meer en betere figurantenonder wie nu hier moeren- deels bekende personen waren die den indruk van het geheel wegnamen. Met zulke gegevens ia tegenover het publiek het praten een on dankbaar en moeilijk werk, terwijl bovendien toch al de redevoering van den dokter om hare algemeenheid door zeer velen niet zal begrepen zijn. Met die gebrekkige gegevens was bet te verwonderen, dat het vierde bedrjjf nog zoo- nog bewoond worden. Daarom moet men in averechtache richting werken en bevorderen, dat de arme bevolking terugvloeit naar het platteland, waar zooveel woeste grond op be arbeiding wacht. Dan zal, naar zijn gevoelen, het woningvraagstuk op een natuurlijke wijze worden opgelost door minder vraag naar slechte goedkoope woningen. TWEKDE kamer. Aan het slot der zitting van Woensdag heeft de minister van koloniën de verschillende sprekers beantwoord. Hij verklaarde zich niet gebonden te achten aan al wat hij als kamer lid gesproken heeft. In afwachting der bestudeering van groote kwestiën is bij reeds werkzaam geweest voor de noodzakelijke versterking der Indische financiën. Behoedzaamheid op financieel gebied is noodig. Niet voor alle irrigatiewerken was geleend. De ontginning van delfstoffen mag niet enkel met financieele bedoelingen geschieden. Üp tractementen en pensioenen is niet veel te bezuinigen. Herstel van differentieele rech ten strijdt met de gesloten tractaten. De minister handhaafde zijn standpunt tegen over de kerk en de zending en krachtig zijn eenmaal tegenover Atjeh aangenomen stand punt, waarvoor hij verwees naar de stukken. De motie betrekkelijk een staatscommissie wees bij af. De minister trad nog in eenc breedvoerige Atjeh-beschonwing, waarbij hij constateerde dat wij in anderhalf jaar verder zijn gekomen dan de sterkste optimist kon verwachten. Wij zullen zeide hij stelselmatig voortgaan met actief op te treden, de kust beheer schend e zonder in het binnenland door te dringen. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Roosendaal, W. de Rijk, can- didaat-notaris te Zundert; is aan den officier van adm. 2de kl. A. A. Peereboom Voller, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den zeedienst verleend is aan den eerste-luit. W. van Son, van het 2de reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend is benoemd tot ingenieur der mijnen, C. Blankevoort, thans tijdelijk adjunct-ingenieur. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is vergunning verleend aan den heer P. L. de Bruijne, vice-consul van Groot-Brittannië te V1 i s s i n g e n, tot het aan nemen van het onderscheidingsteeken van Honorary Memier 4e kl. der orde van Victoria, hem doorH. M. de Koningin van Groot-Brittan nië en Ierland geschonken. Prov. blad no. 134 bevat een besluit van den commissaris der Koningin in Zeeland, tof aanwijzing der nieuwsbladen, waarin de kennis gevingen enz. betreffende de strandvonderij moeten worden geplaatst. Met wijziging van bet besluit van 30 Maart 1853 (Prov. bl. no. 45) is bepaald dat dit zijn voor Walcheren en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, deMiddelburg- sche Courant voor Zuid- en N o o r d - Be v el a n d, de Middelburysche of de Goesche Courant voor Schouwen en Duiveland, voor T h o 1 e n en voor St. P h i 1 i p s 1 a n d, de Zierilczeesehe Nieuwsbode voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, de Middelburgsche of de Ternettzenschc Courant. Deze regeling treedt in werking op I Januari 1898. In het verslag der vergadering van de Kamer van koophandel alhier, opgenomen in ons vorig nommer, is een abuis begaan. Ge meld werd dat de heeren Luteijn, Snijders en Den Bouwmeester stemden vóór uitstel dei- benoeming van een secretaris, terwijl de heer Den Bouwmeester zich daartegen, maar de heer Borsins er zich voor verklaarde. Op den Woensdag door de Walchersche Wielrijder8-vereeniging T. A. V. E. N. U., gebonden elubtocht, die ondanks den mindor goeden toestand van den weg, welke op vele gedeelten glibberig was, uitstekend geslaagd is, 'werden de rijders aangenaam verrast, door- veel effect maakte als het deed. De burgemeester, Peter Stockmannwas in goede handen bij den heer De la Mar, dien wij hier voor het eerst zagen. Hij speelde met de noodige waardigheid; en sprak, hoewel in het eerst wat zacht, in den juisten toon. Dan dienen zeker wel genoemd te worden de heeren Ternooy Appèl als de leerlooier Kitl, typisch, vooral ook in zijn stil spel op de volksvergaderingV. d. Horst als Aslaksen en Faassen en Smith, de opgewonden en eer lijke redacteur en medewerker van De Volks bode. De overige rollen waren van te weinig be. teekenis. Jammer, dat de heer Van Westerhoven door ziekte verhinderd was op te treden, Hij had, gelooven wij, in het kleine rolletje van een man uit het volk, heel wat goed gemaakt en aan het' tooneeltje op de volksvergadering meer leven en verve gegeven. De zaal was zeer volen het pnbliek toonde zich uiterst dankbaar voor het genotene, door na elk bedrijf de hoofdpersonen terng tc roepen, ten slotte zelfs tweemaal. Bij de voorstelling, Donderdag 9 December door dezelfde Nederlandsche Tooneelvcreeniginyte geven, zal worden opgevoerd De kiesvereeniging van Stellendijk; een goede bekende. dien te Nieuwland allerwege de vlag was uit gestoken. Vandaar werd in gewonen clubgang, dat is 15 kilometer per uur, doorgereden tot voorbij den Sloedam, waar een onderlinge wedstrijd werd gehouden. Deze werd geredeu in twee afdeelingen, waar van de zwakste door den heer Cordang werd gesteund. De uitslag was dat de zwakste afdeeling, dank zij de hulp van den wereldkampioen, won met (i punten. De aankomst was respectievelijkCordang 1, Heeröldt 2, Bliek 3, Wijtenburg 4, Van Pagë Jr. 5, Paasche 6, Kraamer 7 en De Buck 8, De andere deelnemers bereikten het keerpunt niet. De heer Cordang verbaasde zijn sportbroeders door de kolossale snelheid, die hij tegen den wind in wist te ontwikkelen. Na afloop van den wedstrijd stelde hij de wielrijders nog even in de gelegenheid om te- zien wat hij spurtende kan prestoeren. lijders het diner, dat den heer Cordang des namiddags in het Schuttershof werd aangebo den, werd hij door de vereeniging T. A. V. E. N. U. tot eerelid benoemd, wat hij met sym pathie aanvaardde. Verder schonk de wielrijdersvereeniging den Wereldkampioen een photographische groep, waarop de leden der vereeniging met hunne karren zijn afgebeeld. Aan de eerstaankomenden van de beide af deelingen werden eveneens prijzen uitgereikt. De met dit teeken gemerkte berichten zijn reed» geheel of gedeeltelijk opgenomen in ons vorig nommer. Red. Heden ochtend te ongeveer vijf uren ontstond te Vlissingen door een nog onbe kende oorzaak brand in een huis aan deDijk- straat, bewoond door den bakker Van der Ploeg. De brand nam zoo snel in hevigheid toe, dat aan blnsschen niet te denken viel ondanks het krachtig optreden van de brandweer, waarbij onze Janmaats, die het eerst met hun spuit water gaven, flink optraden. De bewoners hadden gelukkig nog juist tijd zich te redden. De belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. Autoriteiten en schutterij waren aanwezig. Naar wij vernemen was alles verzekerd. Voor de verkiezing van een lid van den raad te R i 11 h e m leverden 89 van de 128 kiezers geldige biljetten in. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren J. Walrave, die 41 en J. Min- derhoud, die 23 stemmen bekwam. Men meldt ons nit Goes: Woensdag werd er den ganschen dag gele genheid gegeven aan werkloozen, om zich aan te melden bij de Werkverschaffing. Een negentigtal hoofden van gezinnen of kostwinnende zonen meldden zich aan, tegen vier en negentig in het vorige jaar. Mogelijk zal het aantal werkloozen nog ver meerderen door personen, die thans nog werk hebben, zooals bijv. de mandenmakers. Te Borssele geraakte Woensdag mor gen bij het afrijden van den zeedijk niet ver van de haven een span paarden en wagen op hol, met het gevolg dat spoedig alles in eene vrij diepe sloot terecht kwam. De wagen was geladen met stroo. Met den geleider der paar den zat nog een arbeider op den wagen. Beide personen werden onder het stroo bedolven. Gelukkig wisten zij zich spoedig uit hunne gevaarlijke positie te redden, zoodat zij met den schrik vrijkwamen. Aan den wagen ont stond eenige schade. Te K a 11 e n d ij k werd bij de collecte voor de scholen met den bijbel dit jaar aan giften 4 ontvangen. De heer Sandick uit Amsterdam hield Woensdagavond in de sociëteit Spoor tot Vriend schap te Aardenburg van woge de Maat schappij tot Nut van H algemeen eene volks voorlezing', welke slechts door een veertigtal personen werd bijgewoond. Spreker had tot onderwerp gekozenIndische causeriënen schetste in eene welsprekende inprovisatie ver schillende toestanden, welke hij zelf in Indië had beleefd. De heer Sandick had dan ook een zeer dankbaar gehoor, waai- hij een denkbeeld gaf van den toestand des bodems, van het klimaat,van de taal der inlanders en van den rijken plantengroei, of waar hij kennis deed maken met het huwelijk der bewoners van Insulinde of met de zonderlinge toestanden, voortspruitende nit hun Mohammedaansch geloof. Zijne mede- deelingen over de verwoesting van Krakatau, waarvan hij ooggetuige is geweest, wekten algemeene belangstelling. Spreker uitte de hoop, dat zijne lezing iets zou mogen bijdragen tot opwekking der be langstelling voor Indië, die over 't algemeen in Nederland zoo gering is. Zijne voordracht was daartoe uitstekend geschikt. LANDBOUW. Heden middag was op de Groote markt alhier ter bezichtiging gesteld de nieuw aangekochte hengst voor de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Walcheren en Nieuw- en St Joosland. Het schoone dier vond veel bekijks. Door de afdeeling O o s t b n r g der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd Woensdag te Oost burg eene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer J. de Bruijne de Die, buiten wien nog tegenwoordig waren 9 be stuursleden en ruim 40 leden. Met het oog op een belangrijk punt der agenda: Behandeling van een concept-contract tusscheu verbouwers van sui kerbe tèn en beet- wortelsnikerfabrikanten, mag zoo schrijft men ons deze opkomst zeer gering genoemd worden voor eene afdeeling die meer dan 300 leden telt, We zijn dit echter gewoonge middeld zijn er 40 leden, onder wie bet bestuur, doch hoogstens een 60 70dit is eehter eene groote uitzondering. Aan de orde was allereerst de uitreiking van een dip'.oma als hoefsmid aan Joh. de Potter te Cadzand en W. H. Bouwens te Waterland- kerkje. Onder eene hartelijke toespraak van den voorzitter werd aan de genoemden het diploma uitgereikt, die het onder dankbetuiging aan vaardden. Hierna werd door het bestuur voorgesteld den cursuB in hoefbeslag voort te zetten, ten behoeve van ben, die vruchteloos hebben deelge nomen aan het gehouden examen voor hoefsmid. De voorzitter deelde mede, dat de kosten hiervoor niet alleen door de afdeeling moeten worden gedragen. Het hoofdbestuur heeft daarvoor toegezegd 60de provincie verleent f 30, terwijl gerekend wordt op f 5 examen geld van ieder der deelnemers, alzoo samen 120. De totale uitgaven zullen ongeveer f 250, waarschijnlijk minder, bedragen, zoodat yan de afdeeling hoogstens f 130 gevergd wordt. Zoo de vergadering mocht besluiten het voor stel van het bestuur aan te nemen, zou een crediet tot genoemd bedrag moeten worden verleend. De beer Lucieer deelde mede dat hij bereid is de theorie opnienw te behandelen en wel kosteloos, mits men hem aan geen vaste uren binde. Hij was overtuigd dat de meeste leer - lingen theoretisch voldoende op de hoogte waren. Op eene vraag van den heer Antb. Luteijn zeide de voorzitter dat voor de meeste leer lingen vooral het practisch gedeelte het groote struikelblok was geweest. De heeren Luteijn en Van de Sande zouden, met een anderen onderwijzer voor het prac tisch gedeelte, den cursus nog een jaar wen- schen voort te zetten. Dit was, volgens mededeeling van den voor zitter, ook het voornemen van het bestuur en tevens om daartoe in overleg te treden met een of meer der andere afdeelingen, teneinde een leeraar of onderwijzer te nemen, die blij ken had gegeven zijne leerlingen practisch goed te kunnen onderrichten. Het bestuurs-voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen en het erediet van 130 toegestaan. Hierna kwam in behandeling het vorenge noemd concept-contract der suikerbeten-ver bouwers. f) De voorzitter deelde mede dat, wat den meesten wel bekend is, er een vereeniging van betenverbouwers is gesticht door eene verga dering, waartoe het bestuur van landbonw- comité te Eecloo en de commissie uit de af deeling samen zijn gekomen. Op die vergade ring is het meergemeld concept-contract opge maakt, dat nu aan het oordeel der leden zou worden onderworpen. Na breedvoerige discussiën werd het contract met eenige wijzigingen met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat de cursus in boterbereiding niet tot stand ie kunnen komen, wijl de beer J. J. van Weijdom Claterbos daar toe geen tijd beschikbaar had. Wat betreft de opening der Belgische gren zen voor ons vee is het bestuur van oordeel geweest in de tegenwooj-dige omstandigheden, met het oog op het mond- en klauwzeer, in die richting geene stappen te moeten doen. Betreffende het vervoer langs grintwegen, zou het bestuur een schrijven willen indienen, waarbij de afdeeling zich plaatst op het een maal ingenomen standpunt: n.l. tegen beper king, zooals dit door het hoofdbestuur is voorgesteld. Over landbouw-onderwijs ontspon zich eenige discussie, waarbij o. a. bleek dat meer en meer aandrang begint te komen om aan deze zijde van de Schelde daaraan meer aandacht te schen ken. In deze afdeeling zijn eehter slechts twee onderwijzers in het bezit van een landbouw- akte en beiden hebben het te druk om daarvan de afdeeling te kunnen laten profiteeren. Dit punt werd daarom aangehouden. Zou aan de besturen der gemeenten, gelegen in het centrum der afdeeling, niet het verzoek kunnen worden gericht, om bij voorkomende onderwijzers-vacaturen bij eene oproeping het bezit der landbouw-aktc verplichtend te stel len De afdeeling zou dan aan die gemeenten een vaste bijdrage kunnan verleenen, altijd wanneer dien onderwijzer gelegenheid werd ge geven en de verplichting opgelegd landbouw onderwijs te geven. Een en ander werd besproken naar aan leiding van het voorlezen van het verslag der vergadering van het hoofdbestuur. Met instemming en applaus werd door de vergadering begroet de mededeeling in dat ver slag, dat de willekeurige handelwijze van de Belgische regeering bij het sluiten der grenzen voor den invoer van vee nit Nederland, de leden van het hoofdbestuur met algemeene stemmen deed besluiten aan de Nederlandsche regeering aan te vragen maatregelen te beramen, om aan dezen onhoudbaren toestand, hoe dan ook, een eind te maken. Ten slotte had de verkiezing plaats van twee bestuursleden, tengevolge van periodieke aftre- dine der heeren J. L. I. de Bats en Jac. de Bruijne - de Die. Van de 50 uitgebrachte stemmen bekwamen genoemde heeren er res pectievelijk 41 en 46, zoodat beiden herkozen waren. f) Men zie ons nummer van Dinsdag 9 Novem ber 1.1. Red. LETTEREN EN KUNST. Henri Albers zal niet meer te Amsterdam optreden. Bij de Nederlandsche opera-Van-der- Linden bestonden daartegen bezwaren. Een schande voor de Amsterdammers, dat zij hem, den eminenten, talentvollen man, in de hoofdstad nog wel geboren, aldus lieten gaan Joh. Messchaert kreeg te Weenen een Kehlkopfcatarrh cö zal in den eersten tijdsniet kunnen zingen. Hij ie naar Amsterdam terug gekeerd en zal misschien in Jannari weer te Weenen komen. De Vlaamsche academie te Gent hield Woensdag een plechtige vergadering ter eere van Beernaert, die voor 10 jaar als eerste minister den stoot aan haar oprichting gaf. Bijna alle leden waren aanwezig, ook eenigen uit Noord-Nederland, onder wie Jan ten Brink. Eleonore Duse, de bekende Italiaansche tooneelspeelster, wordt nu toch weer meer gewaardeerd in haar land. Den tweeden avond van haar optreden te Milaan werd zij storm achtig toegejuicht. Door het bestuur van het Indisch Ge nootschap is o. a. als lid aangenomen de heer mr E. Fokker, lid van de Tweede kamer te 'sGravenhage. De bekende Fransche taalonderwijzer Noëi, de man van de leerboeken, is op 73 ja rigen leeftijd gestorven. Op uitnoodiging van de heeren H. van Kol. mr P. J. Troelstra en F. M. Wibaut, hield Dinsdag- avond de heer Enrico Ferri te Delft voor een niet zeer talrijk maar aandachtig publiek, gedeeltelijk bestaande uit studenten, eene voordracht over Vhonme de Van 2000.'} Herhaaldelijk werd de voordracht door applaus onderbroken, terwijl de heer Wibaut namens de aanwezigen den redenaar dankte. Het is onwaar, zegt men nu wêer, dat de voorgenomen internationale bakkerij tentoon stelling in 1898 te Schiedam zal gehonden worden. Indertijd is melding gemaakt van het geheimzinnig verdwijnen van den directeur der Utrechtsche Trammaatschappij en in verband daarmede sprak men van een belangrijk tekort in de kas. Het cijfer, toen genoemd, f 30.000 a f 40.000 is overdrevener mankeerden slechts vijftien duizend gulden, die door com missarissen zijn bijgepast. In een kroegje op den Zeedijk te Amster dam is een dienstmeisje, terwijl zij naar zij vertelt voor de kachel zat te slapen, in brand geraakt. Zij werd wakker door een vreesdijke pijn. Schreeuwend van schrik vloog zij de deur uit, en bij een apotheker binnen. Men doofde daar .de vlammen en legde een voorloopig verband op de ernstige wonden aan armen, rug en lenden. Daarna werd zij per brancard naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. Volgens anderen zou het meisje in brand zijn geraakt doordat, zij petroleum ge bruikte bij het kachel-aanmaken of dit brand bare vocht op smeulende kolen goot. Door de tram Haarlem—Alkmaar kwam nabij Velsen een werkman, die stokdoof is, tU8schen de rails. De machinist belde, doch zonder gevolg. De werkman werd eerst omver gereden en toen door de locomotief op den straatweg gegooid, met het gevolg dat hem het rechterbeen werd gebroken en hij een zware hoofdwond kreeg. Te Arnhem was Maandag een Duitscher zoo brutaal uit de gang van het gymnasium een rijwiel weg te nemen, wat gezien werd door een van de overburen, die daarvan onmiddellijk kennis gaf aan den concierge. Het eerste werk was, dat eenige jongelui van die school den dief per rijwiel nazettenen het mocht den broeder van den bestolene gelukken op den Velperweg, den dief tejachterhalen en hem met be hulp van een paar toegeschoten burgerB vast te houden. De man werd vervolgens aan een politie-agent overgegeven, onder wiens geleide hij naar het bureau werd gebracht en in arrest gesteld. Te Zwaagdijk is Zondag, tijdens de be woners ter kerk waren, in een huis ingebroken en een som van f 137.50 ontvreemd. Te Spanbroek viel een kind Van een molenaar in een vuurpot. Met yreeéelljke brand wonden werd het eruit gehaald. De kleine verkeert in groot levensgevaar. Een 15-jarig meisje is bij nacht met een halve roeispaan in een boot, alleen, met bar den tegenwind, over het Bergumermeer (Fr.) gevaren. Te Eksloërveen is Zaterdag avond een jonge- dochter aldaar zoo vreeselijk door messneden aan het hoofd verwond, dat zij in bedenke- lijken toestand verkeert. Tevens is zij over den linkerarm gesneden. De dader is bekend. Met betrekking tot den reeds medege- deelden moord onder Sellingen wordt door de N. Gr. Ct. het volgende medegedeeld. Op den avond van het voorgevallene was er té Sellingen openbare verhuring van land. etc.het viertal, van de catechesatie terng- keerende, bezocht het lokaal van den kastelein De Groot te S., waar o. m. wegens die ver huring ook de verslagene zich bevond. Al spoedig ontstond woordenwisseling, eet., totdat eindelijk het gezelschap zich verwijderde. Vreemd mag het, op zijn zachtst gesproken, heeten, dat de veldwachter, die in het lokaal van De G. mede aanwezig moet zijn geweest, de hevig twistenden niet is gevolgd. Op 160 A 200 schreden van de herberg werd de slag geleverd; met daar aanwezige bongels einden hout moeten de slagen op het hoofd zijn toegebracht, doch de ergste verwonding heeft, zoo wordt beweerd, op de borst plaats gehad. De burgemeester van Vlachtwedde, gewaarschuwd, reed te paard naar don genees heer, die zoodra mogelijk heelkundige hulp verleende. Vier verdachten werden door de marechaus see uit de veeren gehaald en, aangezien de kazerne twee uren van daar is verwijderd, geborgen in een arrestantenzaalde andere drie in een lokaal ten gemeentehuize en daar drie dagen en een paar nachten door de bereden politie bewaakt. De daders hebben, zooals reeds werd gemeld, allen bekend en zijn ter beschikking vajt dy justitie gesteld.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2