MÏDDELBIRGSCHE COURANT. Woensdag 17 November. FEUILLETON. N°. 271 140e Jaargang. 1897. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderbjke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 16 Nov. 8 u. vm. 44 gr. 12 u. 45 gr., av. 4 u. 40 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regeh Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Geer. Beltnfante te Amsterdam A. de La Mar Azn. Middelburg 16 November. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam mr E. M. van Banmhauer, thans officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Groningen is de officier van gezondheid 2de kl.J. H. M. van Dortmond, van het pers. van dengeneesk- dienst der landmacht, voor den tyd van één jaar op non-activiteit gesteld, buiten bezwaar van de schatkist zijn de generaal-majoors C. F. W. Borel, van den grooten staf, inspecteur van het militair onderwijs, en H. J. G. Benschop, comm. der 3de divisie inf., op hunne aanvrage, op pensioen gesteld, de generaal-majoor Borel ad f 2900i en de generaal-majoor Benschop, ad f 2700 's jaars; zijn benoemd bij den grooten staf, tot inspecteur van het militair onderwijs de gen.- majoor C. P.van Pommeren, thans comm. der lste div. inf.bij den gen. staf, tot luit.-generaal de gen.-majoor A. Kool, chef van dien staf; bij het wapen der inf., tot inspecteur van het wapen de gen.-majoor C. O. van Resteren, thans comm. der 2de divisie van het wapen wordt de luit.-gen. Kool voornoemd op de meest eervolle wijze ontheven van de waarne ming der functiën van inspecteur der infanterie is benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondh. lste kl., de off. van gezondh. 2de kl. C. C. Vermaas, van dat personeel; is de heer mr P. N. Engelberts, griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met vrijlating om zyne aanspraken op pensioen te doen gelden. Aanstaanden Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. WIJZE VAN STEMMEN. Waar de huidige manier van stemmen nog al bezwaren heeft opgeleverd, vooral wat be treft de duidelijkheid, geeft de Opr. Haarl. Crt. het volgende denkbeeld in overweging: De stembiljetten worden gedrukt op eene langwerpige strook dun karton, door zwarte lijnen verdeeld in even zooveel gelijkvormige vakken als er candidaten zijn. Op elk vak komen voor de naam en voor naam van den candidaat en de stempel van het kiesdistrict en (zoo men dit wenscht) ook de stempel van het stemdistrict en het facsi mile van de handteekenang van den burge- Deze stemkaart zoude er dan als volgt nitzien JANSEN, A. hierlangs af te knippen. PIETERSEN, B. hierlangs af te knippen. REINIERSE, L. hierlangs af te knippen. WILLEMS, S. De aan een kettinkje boven de lessenaars vastgehechte potlooden moeten vervangen worden door een schaar. De kiezer zoude dan, uit de langwerpige kaart, hebben uit te knip pen het vakje (of de vakjes) bedrukt met den naam (of de namen) van den candidaat (en) zijner keuze, en het stembureau zoude hebben te waken, dat er slechts zooveel uitgeknipte vakjes in de bus werden geworpen en het overige gedeelte in een daartoe bestemde snip- permand werd gedeponeerd. Alle bijvoegingen en wijzigingen, die op de vakjes werden be vonden (uitgezonderd de vuilevingerafdrukken) zouden dan het stembiljet van onwaarde maken. Tegen dit idee worden reeds enkele bezwaren geopperd. Het Hbld. zou beter vinden eiken kiezer zooveel afzonderlijke biljetten of strooken te geven als er candidaten zyn, zóó dat elk biljet of strook slechts den naam van één der candi daten bevat. Dan zija er twee bussen noodig: in een daarvan steekt de kiezer de opgevouwen strook die den naam van den candidaat zijner keus bevat/ in de andere bus steekt hij de overige strooken, eveneens opgevouwen. Als hij dan gelegenheid heeft gehad, op een afgeschutte plaats de strooken aldus te verdeelen en te vouwen, is bet geheim der stemming verzekerd. Er zijn dan geen potlooden, geen scharen, geen tangen noodig, en geen „bijvoeging" is moge lijk. Ons dunkt dat een en ander nog al omslach tig en kostbaar zou worden, vooral wanneer er vele candidaten zijn. Maar wij behoeven ons daarmee den eersten tijd het hoofd wel niet te breken. Wij zullen het nu nog wel eenige jaren moeten doen met de huidige manier van stemmen. een nieuwgebouwde schuur van den huurkoet sier F. door brand vernield. Het aanwezige hooi en stroo, een rund en een rijtuig ver brandden mede. Oorzaak onbekend. Men meldt ons uit Goes: Maandag -werd in de Prins van Oranje al hier eene vergadering gehouden van liet be stuur met de commissie voor werkverschaffing en begunstigers van den Christelijken Volksbond. De voorzitter, de heer J. M. Kakebeeke, her innerde aan het vijfjarig bestaan van den bond en het vele goede dat hij gedurende dat tijdvak gesticht heeft. Hij zeido het zich tot een eer te rekenen dien tijd met den bond als voor zitter in betrekking te hebben gestaan. Verder deelde de voorzitter mede dat het bestuur het nuttig en noodig achtte zich een roomsch-katlioiiek lid toe te voegen, waarvoor het den heer M. A. Stieger op het oog had. Hiermede vereenigde de vergadering zich onder applaus. De heeren C. R. van Lelyveld en J. A. van Heel werden met algemeene stemmen als be stuurslid herkozen. De rekening van het afgeloopen jaar, die in ontvang f 6857.63® en in uitgaaf f 6582.06' aanweeB, werd nagezien en goedgekeurd. Bij de behandeling der rekening werd het tekort besproken, ruim f 700, dat het sigaren- maken heeft veroorzaakt. Uit het antwoord van de commissie bleek dat dit verlies hoofd zakelijk in het begin ontstaan is; later ismen niet achteruitgegaan. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wij uit vertrouwbare bron verne men, zijn de plannen van het JVWs-departement te Middelburg, tot stichting van een badinrichting, een goed eind weegs tot hunne verwezenlijking genaderd. In den laatsten tijd worden opnieuw klachten geuit, dat de op de Vischmarkt alhier aangevoerde visch, wegens bijvoeging van carbolzuur, minder geschikt zou wezen voor het gebruik. Ofschoon niet te ontkennen is, dat nn en dan de visch een scherpen reuk afgeeft, is bij een dezen zomer reeds ingesteld scheikundig onder zoek gebleken, dat die niet aan carbolzuur is toe te schrijven. Mogelijk is de oorzaak te vinden in aanraking met of bewaring in stoffen die zelve een vreemden reuk hebben. In elk geval kan gemeld worden en het heeft wellicht zijn nut dit hierbij te doen dat het praatje, als zou de visch, die op de Markt wordt verkocht, steeds met carbolzuur worden gezuiverd, zonder grond is. Met 1 December zyn verplaatst de kler ken der posterijen en telegraphie 2e kl. mej. C. F. van Schelven van Rotterdam (telegraaf kantoor) naar Ylissingen (postkantoor), reeds vroeger gemeld, en R. P. Goudschaal van V1 i s 8 i n g e n (postkantoor) naar Rotter dam (telegraafkantoor). Op de werf der Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen heeft Maandag een werkman door een val een been gebroken. Zaterdag avond laat is te Domburg DE PLEEGVADER. 3. Vit het Fransch. VA.N PIERRE SOULAINE. Charnay raadpleegde mevrou w Mancelin over de moeilijkheden van de taak, die hij op zich genomen had. Die vrouw had zelf vier kin deren opgevoed en was dus een goede hulp voor den pleegvader. Zij zorgde er ook voor de praatjes te stuiten, verdedigde den beeld houwer tegen laster, en prees in haren kring de lieftalligheid van het meisje. Zij koos de lessen uit, die het meisje moest volgen. Naar mate Germaine opgroeide, hechtte de heelde houwer zich te meer aan haar. Hij wijdde al zyne vrye oogenhlikken aan haar, ging met haar wandelen, speelde met haar. Vaak ging hij haar van de muziekschool of van de Engel- sche les halen en dan was het een genot voor hem, om langzaam met haar langs de boule vards te wandelen. Het kind huppelde al bab belende aan zijn hand en vertelde hem van alle guitenstreken harer kameraadjes, en alle kleine voorvallen, die in haar oog zeer gewichtig waren. Deze moest haar werk overmaken, gene had haar tong uitgestoken en Charnay stelde in alles belang wat haar gezichtje c tintelen van pleizier en jeugd. Van lieverlede werden zij kameraden, die elkaar uitstekend begrepen, en ontzagiyk veel pret samen hadden. Men moest hen 's zomers samen te Cam- bremer zien, waarheen Germaine haren voogd natuurlijk vergezelde. Terwijl Frangoise de villa, die de beeldhouwer thans huurde, in orde hield, ging hij met zijn dochtertje altijd aan het strand of uit rijden, of zij vergezelden een visscher in zijn boot. Het kind werd steeds verstandiger en de man kinderlijkerzij schepten behagen in dezelfde genoegens. Een enkelen keer bracht de beroemde beeldhouwer, netjes gekleed, met zyn roset in het knoops gat, de jonge juffrouw Germaine, in een keurig neteldoeksch ofzijden japonnetje, naar een van de élégantste badplaatsen in de buurt. Daar waren zij heel trotsch op elkaar. Dc kleine vooral, wanneer zij zag hoe eerbie dig haar groote vriend gegroet werd. Zij begreep reeds heel goed wat het gefluister be- teekende. „Weet ge wie die gedecoreerde heer is?" „Neen". „Dat is Charnay". „Remy Charnay, de beeldhouwer? Ik dacht dat die veel ouder was. Kunt gij mij niet eens voorstellen De kunstenaar, gewoon aan het bewon derende gemompel, dat hem zelf betrof, luis terde slechts naar de loftuitingen over zijn pleegkind. Verreweg het grootste gedeelte der nering doenden te Zierikzee besloot in overweging te geven den St.-Nicolaas-avond op Zaterdag avond 4 December a.s. te houden. Zondagmorgen is de predikant hij de N. H. gemeente te Z n i d z a n d e, de heer G. van Dis, bevestigd door zijn neef, den heer C. van Dis te Silvorde, die tot tekst had geko zen I Timoth. 46 en 7. De nieuwe predikam deed zijne intrede naar aanleiding van Som. 116. Een talrijk gehoor was beide malen tegen woordig. VISSCHERIJEN. (Vervolg.) Met betrekking tot de z.g.n. kunstmatige oesterteelt wordt gemeld dat deze in eenigszins kritieke periode verkeert. Eenige jaren achter een van kleine of middelmatige voorraden, kwaliteit of prijzen hebben tengevolge gehad, dat verschillende grootere en kleinere maat schappijen, hetzy door een minder oordeel kundig beheer, hetzij door duro exploitatie of gebrek aan kapitaal, zich niet dan met de grootste moeite op de been konden honden. Velen trachtten dit te doen, door tegen eiken prijs oesters te verkoopen, zelfs zulke, die geheel ongeschikt voor de markt waren. Niet alleen werd daardoor de naam der Zeeuwsche oester geschaad en de prijs gedrukt, maar werd ook de grondstof verkocht, waarvan in de volgende jaren het volwassen product aan de markt gebracht zou moeten worden. Neemt men in aanmerking, dat van Ierseke alleen bijna 8 millioen oesters verzonden zijn, die eigenlijk pas in het volgende of over 2 jaar in het vat hadden behooren te gaan, dan kan men nagaan welk eene schade deze afzenders zich zelf toegebracht hebbed. Want stel dat de eene helft van deze oesters het volgende jaar ware verzonden en de andere helft over 2 jaar, dat elk jaar 20 verlies had gegeven, dan zoudon er van deze 8 mil lioen oesters 5.760.000 stuks aan de markt gebracht hebben kunnen worden, wier handels waarde, volgens den tegen woord igen marktprijs, op rond f 200.000 mag geschat worden. De 8 millioen oesters, die grootendeels op de ver schillende afsiagèn in België dikwijls tegen spotprijzen verkocht werden soms bedroegen de onkosten zelfs meer dan de opbrengst hebben in werkelykheid waarschijnlijk niet meer dan 50.000 :l f 60.000 opgebracht. Het verschil van omstreeks f 150.000 mindere op brengst zou evenwel geen zuivere winst ge weest zijn, er moet gedurende die 2 jaren pacht- en exploitatiekosten betaald worden. De hoofdopnemer schat dit bedrag op ƒ75.000 en dan is de schade, die de kweekers zich zelf direct toegebracht hebben, dus eveneens/75.000 groot. De schade, die bovendien indirect door hen aangericht is, kan echter niet ondercijfers gebracht worden, hoewel die zeker niet minder groot is. Want het natuurlijke gevolg van hot overstroomen der Belgische markten met een minderwaardig product, dat onder den naam van Zeeuwsehe oester langs de straten voor enkele centimes gevent werd, is dat die naam in discre- diet komt, de vraag, ook naar de goede oesters, vermindert en deprys achteruitgaat. Te meer was dit van invloed, daar de Engelsche markten ook dit jaar weer bijna gesloten hieven voor de Zeeuwsche oesters en de kwaliteit ook van de groote oesters, wederom te wenschen over liet, zoodat de hoeveelheid oesters, die anders naar Engeland ging, thans op andore markten moest geplaatst worden. Do oorzaak van de geringe vraag in Enge land moet geweten worden, grootendeels aan de vrees voor besmetting met typhus-baciilen, maar ook door den grooten voorraad van Engelsch-Fransche oesters, waardoor deze zelfs op het vaste land met Zeeuwsche in concur rentie kwamen. Het is echter de vraag of dit niet evenzoo een gevolg is van de typhus- vrees, waardoor de Engelsche handelaren bui tenslands markten voor hun product moesten zoeken. (Wordt vervolgd). RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens mishandelingA. F. v. d. V., 19 j., boeren knecht, Biervliet, tot 3 m. gev. straf, en J. v. d. H., 20 j., werkman, Vlissingen, tot /"5 b. s. 5 d. h.; vernieling en beschadiging van goederenC, v. K., 34 j., kleermaker, en J. B. D., 23 j. zonder beroep, Terneuzen, ieder tot 14 d. gev. straf; huisvredebreukP. K. D., 19 j., leurder, Middelburg tot 14 d. gev. straf; en diefstalA. A. G., 20 j., zonder beroep, Ter- neuzen, tot 14 d. gev. straf, Vrijgesproken: P. H., 30 j., J. O. 28 j., werklieden Terneuzen en P. M. P. 19 j., arbeidster, Hulst, beklaagd van vernieling en beschadiging van goederen. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde Maandag B. H. de J., soldaat hij de koloniale reserve, gedetacheerd bij het algemeen depot van discipline, tot vier maanden militaire „Kijkwat een lief kind „Wat een snoezig gezichtje. Zij is om te stelen". „Het is een engeltje." Dan zwol zyn hart op van vreugde. Nog nooit had een compliment over een van zyne beelden hem zoo aangenaam aangedaan. Hij aanhad Germaine Het jaar van hare eerste comunie verdiepte hij zich om harentwil weer in hetgeen hij zelf als kind geleerd en later vergeten had. De godsdienst was in zijne oogen niets meer dan een prachtige zedeleer, en tot zijn groote vreugde verwarde het gezond verstand van Germaine zich niet in de vele bijzonderheden maar was haar ziel zeer ontvankelijk voor al de schoonheden van het Evangelie, zoodat ook deze plechtigheid hun verhouding nog inniger maakte. Germaine hield van Charnsy met bewondering( maar ook met dankbaarheidwant Frangoise had haar goed uitgelegd, wat deze vrijwillige voogd voor haar gedaan had. Terwijl Germaine allerlei lessen volgde, die haren geest ontwikkelden, beyverde hij zich steeds om haar gemoed te veredelen, en ten einde in deze een waardigen steun voor haar te zijn, legde hij zich meer en meer toe op de beoefe ning van alle edele deugden. Zij bezat vele na tuurlijke gaven, beminde de kunst, had een uitstekenden smaak en trilde van verontwaar diging over al wat laag en gemeen was. De beeldhouwer aanbad haar en was blij toen zij den leeftijd bereikt had, waarop hij haar als zijn dochter mocht aannemen. Germaine was toen zestien jaar. Haar ge zichtje was allerliefst gebleven, haar figuurtje slank en rond, haar tint klank en hare oogen schitterden van openhartigheid en levenslust. De beeldhouwer was nu hyna een oud man met witte haren en vermagerde handen, waar door hij er nog ouder uitzag dan hij was. Hij was echter nog vlug en sterk. Wanneer hij met zyn dochter gearmd ging, liep hij zoo recht als een kaars. De bewonerB van Auteuil groetten dit paar zeer onderdanig. Fran^oise was sedert eenigen tijd overleden. Voor het jonge meisje, dat heel goed wist hoe lief zij in haar kindsheid voor haar geweest was, was dit een groot verlies. Charnay kreeg Germaine te liever om die droefheid en verzocht Mile Duvallon, de goede oude dame, die tot nu toe haar onderwijs geleid had, om hij haar leerling te komen inwonen, en haar voortaan te chaperronneeren. Mevrouw Marcelin had Germaine steeds met welwillendheid in het oog gehouden. Die goede vrouw bracht haar bijna met geweld in de wereld, dat wil zeggen in de enkele gezin nen te Autenil, waar Charnay aan huis kwam. Zelfs voor dat zij als dochter aangenomen was, noodigdc die oude vriendin haar op alle diners, die zij gaf. Dat was dan een gelegenheid voor haar voogd om met zijn schat te pronken, detentie ter zake van insubordinatie door het beleedigen en dreigen met woorden en gebaren van zgn meerdere in rang. - De instructie in de zaak van J. v. Hattum, zich noemende J. v. Hattum de Graaff, ver dacht van moedwillige brandstichting in het hoofdgebouw der tentoonstelling op Smisbeek te Arnhem is gesloten, met verwijzing der zaak naar de openbare zitting. LETTEREN EN KUNST. In den Parkschouwburg, hij hot opera gezelschap De Groot, trad Maandagavond te Amsterdam op de bekende, uitmuntende zan ger en uitstekend acteur Henri Albers. Geboren in die hoofdstad, heeft hy zich een wereldberoomden naam verworven. En toch waren er slechts ruim een honderd menschen om hem te hooren. Jammer dat hij, die in Hamlet ook daar zijn roem handhaafde, en die figuur wist te doen leven, de dnpe schijnt te worden van zekere antipathieën, die in de hoofdstad heer shen. Toen wij hem jaren geleden voor het eerst te Middelburg hoorden, hij gelegenheid dat hy met andere artisten van de toenmalige Ne- derlandsche opera de kermis aldaar bezocht,' hebben wij herhaaldelijk gewezen op het groote talent. Sinds dien tyd is hy meer en meer gewaardeerd als „een meester in de kunst van zang en toonoelspel." Tegenover liet oordeel der Zutph. Crt over het Udel-kwartet mogen wy nog wel stel len dat der Arnh. Crt. Wij doen dit hierbij, tevens om daarmee afscheid te nemen van dit viertal, dat in Middelburg zijn licht niet liet schijnen. In Arnhem trad het voor de tweede maal op; en voor hen die deze tweede uitvoering bij woonden, was het, zegt genoemd blad, duide lijk dat dit kunstenaars-viertal niet alleen eene stijging in zijne concertprogramma's aanlegt, maar ook, dat een tweede optreden nóg meer den hoorder aangenaam, schoon en vroolijk aandoet, dan wel als men ze voor 'teerst hier of daar aanhoort. Die climax, om de belang stelling van het publiek steeds te doen stijgen, getuigt niet dan van inzicht en practische kennis. Genoten hebben we dan ook buitengewoon, zoo schrijft de Arnh. Ct. ten slotte; en er mo gen menschen zijn, die de strekking van dit kwartet misschien niet doorgronden en zever warren met de andere, de ernstige kunst, evenzeer als men b.v. de lotgevallen van Pieter Stastok met Dante's Hel zou kunnen verwarren, o. i. is het „Quartet Udel" eene combinatie van bijzonder in elkaar grijpende stemmen, die een zeer artistiek geheel saamstellen, in waarde misschien even hoog als, of hooger dan den kostelyken humor in beeld, die ons bladen als Fliegende Bliltter, Ulk, Punch of dergelijke door meesters saamgestelde werken, laten genieten, en waarmede we ons zoo genoegelijk verftiijen kunnen, ook dilarbij doorgaans in elke lijn, in elk raffinement de superioriteit der meesterhand ontwarende. Verdi, die met de eens zoo beroemde zangeres Strepponi was gehuwd, is weduwnaar geworden. Door redactie en uitgever van Woorden Beeld was een wedstrijd uitgeschreven voor de beste teekening, illustreerend een gedeelte uit Louis Couperus' Majesteit. Bij de eerste leveranciers werd besteld, en ef mochten geen-kosten gespaard worden, wanneer het iets gold dat de schoonheid van zijn pleeg kind kon verhoogen. Dank zij haar kloeken, goed ontwikkelden geest werd Germaine niet ijdel ijdelheid is het gebrek der burgerlui en zij kende ook geen trots, die aristocratie der ijdelheid. De altijd sluimerende en zich af en toe openbarende vyandigheid der dames, welke mevrouw Marcelin ontving, hielp haar daarbij. Die goede zielen schenen er alleen te zijn om haar te dwingen tot zedigheid, haar te herinneren aan hare nederige afkomst, om haar schoonheid in twyfel te trekken, kwaad te spreken van haar karakter. Zy was te edel om zich door dergelijke laagheid tot haat te laten prikkelen en voelde hoe langer hoe meer liefde voor den man, die haar, toen zy arm en verlaten was, tot zich had genomen. Onder de hoede van Mile Duvallon mengde Germaine zich in de kleinsteedsche wereld, zonder te letten op de vernederingen, die en kelen haar bleven aandoen, en altijd dankbaar voor de goedheid van mevrouw Marcelin. Deze had verscheiden kinderen. Hare ge trouwde dochters woonden beiden in een pro vinciestad en kwamen slechts zelden bij haar. Haar oudste zoon was officier en lag in garni zoen in een der oostelijke departementen, de tweede, die nog te jong was, had met moeite ge' leerd en was na by zyn vader op het kantoor.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1