MIDDELRIIRGSCHE COURANT. N". 270 140e Jaargang. 1897. Dinsdag 16 November. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 15 Nov. 8 u. vm. 50 gT. 12 u. 48 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Yerw. tam. kr. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 15 November. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is aan mr W. O. J. Alpherts, te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend alB plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant. In de St. Ct. is opgenomen het reisrapport van Hr. Ms. schoener Argusbelast met het politie-toezicht op de visscherij in de Noordzee van 1 tot 23 October. Gedurende dezen kruistocht werden geene overtredingen opgemerkt en geen drijvende drankwinkels gezien over het algemeen waren de haringvisschers nog al tevreden met de vangst. UIT STAD EN PROVINCIE. Een stuk van Ibsen, en wel een der beste van dien Noorschen schrijver, komt Woensdagavond in den schouwburg te M i d- d e 1 b u r g voor het voetlicht. Vooraf den inhoud van De vijand des volks mee te deelen, is vrij wel overbodig bet is niet zoo diepzinnig als andere stukken van Ibsen. En waar dit niet dringend noodig is, geven wij zulk een inhoudsopgave liever niet, omdat zij allicht do belangstelling verflauwt, en, naar wij weten, velen niet aangenaam is. Van de opvoering door de Nederlandsche Tooneelvereeniging lezen wij veel goedsniet het minst van de wijze, waarop de heer Van Kuyk de hoofdrol vei vult. Bij de Walchersche wielrijdera-vereeni- ging T. A.V.E.N. U. alhier bestaat het plan om Woensdagnamiddag ectn clubtocht te hou den van Middelburg naar 's Heer Arendskerke. Aan dezen tocht zal ook deelgenomen worden door den wereldkampioen, den heer M. Cordang- Onverschillig of het weer medewerkt of niet, de tocht gaat door en 's middags om een uur zal men afrijden van het hotel de Commerce aan de Loskade alhier. Het Nauw van Bath blijft nog altijd maar zeer lastig voor de scheepvaart. Vrij dagavond circa zes uur is aldaar het Eng. stoomschip Leonis, gez. Stevens, ledig van Antwerpen naar Cardiff, aan den grond ge stoomd. Zaterdag half vijf uur is het met eigen kracht vlot geraakt en heaft het de reis ver volgd. Te Ierseke zijn verladen week drie aan- deelen in eene oestermaatschappij publiek verkocht voor den geringen prijs van f 976. Eenige jaren geleden bracht éen aandeel op de kapitale som van f 4000. Van Dinsdag op Woensdag nacht hebben twee boerenarbeiders van Baarland vier beesten, die in de weiden liepen, ernstig met een' mes toegetakeld, zoodat de dieren groote wonden hebben gekregen. Voorts dreven zij meer dan twintig beesten uit. de weiden en vernielden zij eenige dammen. Na een onder zoek, dat een ganschen dag duurde, hebben de rijksveldwachter van Hoedekenskerke en de gemeente-veldwachter van Baarland de daders dézer verminkingen opgespoord en tot beken tenis gebracht. Zaterdagavond bracht te Waarde een jongmensch van 19 jaar een ander van om trent 25 jaar met een mes een snede toe van boven het linkeroog over den neus tot onder het rechteroog. De dader wilde ook nog een ander te lijf gaan, doch deze was hem te vlug en ontnam hem het mes. Dit is reeds de tweede snijpartij, die binnen den tijd van een jaar daar voorvalt. Wat de aanleiding tot die daad is geweest, meldt de berichtgever niet. In den loop der vorige week hebben de Belgische veehandelaars nog al verliezen ge- eden met den smokkelhandel; nu eens hadden kleine, dan belangrijke aanhoudingen plaats; hier wordt bedoeld de buurt van Stekene en Koewacht. In het geheel zijn ruim een dozijn koeien in beslag genomen, waaronder van zeer puike kwaliteit. Groote sommen, 6 tot 700 francs per stuk, worden niet zelden door Bel gische landbouwers geboden aan de douanen, die een transport aangehouden vee naar het station leidenmaar verkoop mag niet plaats hebben. Al het vee wordt naar Gent ge bracht om daar in het stedelijk abattoir te worden geslacht. Een brutaal stukje. Dezer dagen maakte een inwoner van Walsoorden een visite bij den brigadier-titnlair der rijksveldwacht.te Koe wacht. Deze, die juist wilde uitgaan, liet den bezoeker een oogenblik alleen. Toen hij terugkwam en zijn revolver wilde nemen, die öp een vaste plaats aan den wand hing, grond hij slechts het' lederen zakje; het wa Agenten. Te 's GravenhageDe Geer. Belinfante te AmsterdamA. de La Mar Azn. pen was verdwenen. Er werd door hem ge zocht en nog eens gezocht, maar nergens was het schietin8trnment te vindenwaar de veld wachter zeer goed wist dat de revolver maar pas kon weggenomen zijn, achtte hij zich ge noodzaakt tot den bezoeker de vraag te richten of hij van het zaakje niet wist en ofschoon ontroering en verontwaardiging zich op diens gelaat afteekenden, werd toch het wapen uit een zijner zakken gehaald. De brutale dief droop beschaamd af en heeft de wijk genomen naar België. Dat tegen hem proces-verbaal is opgemaakt, spreekt vanzelf. Jongstl. Zaterdag werd te Oostburg een examen afgenomen aan zeven leerlingen, die gedurende drie jaren een door den heer L. J. Steenhart, boomkweeker en gediplomeerd snoeier aldaar, gehouden cursus hebben gevolgd. Examinator was de heer Fred. Burvenich, prof. in de boomteeltkunde van Gent. Het examen had plaats in tegenwoordigheid van den heer I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouw- léeraar te Goes, en van de heeren mr P. C. J. Hennequin te Aardenburg en dr Hennequin te Sluis, donateurs, het bestuur der Mij. tot bevor dering van Ooft- en Tuinbouwbenevens van eenige belangstellenden. Van. de 30 te behalen punten verkregen er J. Risseeuw-Luteijn te Zuidzande 24, L. R. Bosschaart te Oostburg 23, J. Tellier te Water landkerkje 23, A. Faro te Cadzand 22, L Gijzeis te Zuidzande 17 en J. de Veij te Nieuwvliet 15. Aan de vijf eerstgenoemden zal vanwege de Maatsch. tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het kanton Oostburg een diploma worden uitgereikt als snoeier en ook aan laatstgenoemde, onder voorwaarde, dat hij nog een jaar den cursus bezoekt. Eén leerling voldeed niet aan het examen. De uitslag daarvan is naar men ons schrijft eene groote voldoening voor den leeraar aan den cursus, den heer Steenhart te Oostburg, on den heep Vorsterman van Oyen te Aardenburg, aan wiens initiatief drie jaren geleden de cursus werd opgericht. CRENSSLUITINC EN SMOKKELHANDEL. Uit Zeeuwsch Vlaanderen 0. D. schrijft men ons: Met belemmerende en beperkende bepalingen, ten einde den invoer van allerlei artikelen uit Nederland tegen te gaan, heeft België in den laatsten tijd nog al eens de gezonde eisehen der sociale economie op zij gezet en aldus in den strijd om 't bestaan, dien staten evengoed als individuen hebben te voeren, een minder edel wapen tegenover ons gebruikt. Vooral hebben hierover de boeren te klagen, in 't bij- j zonder zij, die hun woonplaats dicht bij de grens hebben en, zooals o. a. in Vlaanderen, door gemakkelijke communicatie-middelen met de groote Belgische steden, voor vele hunner artikelen een geregelden afzet vonden op de Belgische markt. Intusschen, het mag te be treuren zijn,dat onze zuidelijke nabuur het noo dig acht zijn landbouw op zulk eene onnatuur lijke wijze te besehermen, voor die handelingen kan hij nog altijd voor 't front der publieke opinie treden met het vaandel van het protec tionisme, dat de bestuurders van het politiek beleid tot het hunne hebben gekozen. Heel anders is het evenwel gelegen, met de reeds zoo dikwerf gewraakte sluiting zijner grenzen voor Nederlandsch vee, voor welke belemmering geen enkel economisch beginsel of grondige reden kan worden aangegeven. Wel blijftt de Belgische regeering stokstijf beweren dat ze de sluiting heeft afgekondigd en volgehouden als sanitairen maatregel, maar nu reeds meermalen de gelegenheid zich heeft voorgedaan, om zonder gevaar voor ziekte-over brenging de grenspoorten voor Hollandsch vee te ontsluiten, omdat er tijden zijn geweest dat da ziekte hier als geweken kon worden be schouwd, terwijl ze bovendien, evenals nu voor bet vette vee, een gestreng toezicht kon uit oefenen, nu ligt het voor de hand dat, zooals meermalen is beweerd, de opgegeven reden niet ernstig is gemeend. En dit klemt te meer, nu herhaaldelijk vol gens ingewijden is gebleken, dat in België zelf, al werd daaraan niet zooveel ruchtbaarheid ge geven als bij ons, het mond- en klauwzeer sterk heerschte. Als protectionistischen maatregel erkent de regeering die sluiting niet, en dat is ze ook feitelijk niet. Integendeel, de Belgische boer beeft er over het algemeen meer na- dan voor deel van. Het vette vee, waarvoor vrije door voer uit Holland naar de abattoirs is toege staan, geeft hun geen cent meer en het melkvee hebben ze, nu voor minstens duurder koop. Hoe het ook zij do greussluiting moge niet als sanitairen maatregel besehouwd kunnen wordenzij moge den Belgischen hoer meer benadeelen dan bevoordeelen, voor een zekere klasse van menschen is zij toch gunstig. De mannen van geld, de heereboeren, de groote grondeigenaars, de rijke veefokkers of rijke particulieren, die lust hebben wat kapitaal te steken in den veehandel, welke hun, dank zij de grenssluiting, enorme winsten kan opbren gen; zij varen er wel bij. Allereerst met het koopen van eene groote massa runderen die, het is gebeurd, reeds op gekocht waren vóór, en ter verzending gereed stonden toen een bekendmaking van opening der grenzen afkwam, somwijlen voor een zeer korten tijd. Zoo hebben, niet zonder schijn van waarheid, booze tongen wel eens tijdelijke grensopening geprofeteerd, omdat de stallen van dezen of genen heer gebrek hadden. Stuit die wijze van kapitaal-bevoordeeling tegen de borst, waar de boerenstand zooveel nadeel ondervindt en vele Hollandsche kooplui, die met den veehandel met België een eerlijk stuk brood verdienden, ruïneerdennog meer komt het gevoel in opstand nu het kapitaal ook nog de eenige reden wegneemt, die België er toe zou kunnen brengen, door den noodge drongen, zijne grenzen te ontsluiten. Dat is de smokkelhandel. En daaronder wordt dan niet verstaan de behendige wijze, waarop een met een os of een koe ploegend of rijdend boertje, die zoogenaamd naar zijn land dichtbij de grens gaat, ze'n beestje netjes voor een echten Hollander weet te verwisselen of de plotselinge vermeerdering van een aantal dicht bij de grens grazende runderen en al dergelijke middelen, in toepas sing gebracht om de nadeelen van de hatelijke sluiting te ontgaan. Dat zijn op zich zelf staande gevalletjes van wetsontduiking, die steeds voorkomen bij alle fiscale- en grenswet- ten en met den zoogenaamden smokkelfcawdeZ niets hebben uitstaan. Maar wat hier wordt bedoeld is die uitge breide dienst om vee te smokkelen, waarmee vaak duizenden en duizenden gemoeid zijn en die van de Zuidelijk grens in Oost-Vlaandeien, want dit is het terrein van operatie, een oefen plaats maant om uoor wetsontuüisiag geiu te verdienen. Eerst is dit begonnen met een beestje tegelijk, door een of twee koopmannetjes, wier bedrijfskapitaal niet grooter was dan de waarde vau zoo'n dier, heel bedachtzaam, langs stillo zijwegen, over bebouwd land, somwijlen door sloten, midden in den nacht; en als dat goed ging, dan nog een en nog een, en dit werden later drie en vier beesten tegelijk, totdat ze ten langen leste hun buit kwijt waren en ze hun beetje geld niet meer durfden wagen. Maar anderen kwamen en waagden weer meer, het werden langzamerhand tientallen en toen.... ja, eindelijk trok de enorme winst, met zoo'n spelletje (want anders is het nu niet) te maken, de attentie van geldmannen en ze legden er hun gretige handen op. Thans is 'teen ge regelde handel geworden, bij welker balans- opmaking, na aftrek van koopsom, onkosten en risico, ja, wel zóó veel wordt verdiend als juist al de boertjes kwijt zijn tengevolge van die echt nationale Belgische grenssluiting. Want de uitgebreidheid van dien smokkelhandel is ongelooflijk; en zoodanig dat, evenals bij den beperkten invoer voor de vereenigde rijken Nederland en België in 1816, daarvoor ver zekeringen kunnen worden gesloten. Reeds maanden lang heefter haast dagelijks een overtocht plaats, dikwerf op 2, 3 plaatsen te gelijk, met tritsen van 30 of 40 dieren, onder geleide van een leger drijvers, bij elk it één folterwerktuig, een stok met een spijker of zoo iets, in de hand van den man achter, om, mocht de nood dringen, tot loopen, somwijlen tot rennen te forceeren, want jawel, het gebeurt, dat er kommiezen in 't zicht zijn, wat bij een leger van ambtenaren, als aan de Belgische grenzen gestationneerd is, nu niet erg verwonderen moet. En al gebeurt het ook dat er eens een beest wordt gepakt, ook 2, 3, 4, laat het zelfs zijn 7, wat beteekent dat voor een doorvoer van b. v. een 200, op zijn minst genomen? Wie er lust in heeft om eens te weten wat zulk een smokkelzaakje opbrengt, zie eens met me naar die drift koeien, die daar zoo juist de grens passeert en vólg me eens even in ijn berekening. Ik tel er 36, allen schoone beesten. Ik schat don inkoopprijs op 150 per stuk, wat door- eengenomen zeker niet te hoog isdat maakt f 5400. Ik reken voor elk heest eens veel onkosten vervoer tot aan de grens 7.50 2 of 3 man bij 't overbrengen, 1 ge leider en 1 of 2 drijvers elk 8 francs, het gewone loon, "(bij een aanval, die gunstig afloopt, d. w. z. waarbij de beesten worden behouden, krijgt elk het dubbele, maar dat zullen we hieronder bij den post n'stco rekenen); rekenen we 3 man dat is 24 francs of ongeveer,„11.50 nog extra onkosten (risico enz.) nog eens zooveel 24 francs of ongeveer 11.50 Samen f 80.50 Dit maakt voor 36 stuks f 1098. Een en ander geeft met de f 5400 een totaal uitgaven van f 6498, En nu de verkoopwaarde: Ik maak me sterk, dat elk beest zeker op brengt f 210, dat is voor de 36 f 7560. Hiervan af de f 6498, blijft netto winst f 1062. Reken nu eeus dat 5 beesten van de 200 worden aangeslagen, dat is zeker niet te weinig Er is op 36 stuks een winst van f 1062, dat is op 200 een van f 5900. Wat dunkt u? Al gaat er nog wat af voor die vijf, is dat voor een man van kapitaal toch nog niet om van te watertanden En is hèt zoo vreemd, dat zelfs groote heeren zich niet ontzien, ora eens een middagje, in plaats van in de rijke café's op een der Brusselsche boulevards, hun glas bier te drinken bij den herbergier aan de grens, die ze'n stalling beschikbaar stelt om het vee daar te laten, totdat do weg door spionnen als veilig is geannonceerd? Ge gelooft me niet Welnu, kom maar eens mee. Daar aan een groen tafeltje zitten ze met hun drieën. Die dikke met ze'n hoogen hoed en gouden bril schijnt de baashij verhandelt het bankpapieronder zijn toezicht houdt eeu der anderen uitbetaling van de verdiensten van den vorigen dag aan de rondstaande mannen, wier oude plunje schril afsteekt bij die der drie heeren aan tafel. Ziet ge ze nu wel Nu, morgen of overmor gen, als de grens eens opengaat, ziet ge ze niet irdan zijn ze 'r tusschen uit met de centen, maar de anderen die blijven hier; die hebben school gehad om goed geld te verdienen met to strijden tegen de wet en haar dienarendie zijn gewoon geraakt aan drinken, aan een lui leven, aan ja wat er van komen moet, ik weet het niet. VISSCHERIJEN. Aan het jaarverslag omtrent den toestand der visscher ij on op de Schelde en /.eeuwaene stro omen over net jaar 1896 is het volgende ontleend Het afgeloopen jaar moet voor de visseherijen als een geheel, tot de ongunstige gerekend wor den. Wel waren voor de eene visscherij de uit komsten minder ongunstig dan voor de andere, maar de voornaamste takken van dit bedrijf waren toch teleurstellend. De oester- en garnalenvisscherij gaven na melijk zeer slechte resultaten, terwijl deansjo- visviascherij bijna met totale mislukking gelijk stond en de botvisBcherij nauwelijks middelma tig mag genoemd worden. De mosselvisscherij had ook met bezwaren te kampen, daar de iselen voor het grootste gedeelte slecht van visch waren en de verkoop daardoor gedrukt werd. Eveuwel verkeert zij toch in geen on- gunstigen toestand. De slechte uitkomst van de oestervisscherij vindt zijn oorzaak voornamelijk in den handel Oesters waren er genoeg en de uitkomst zou bevredigend geweest zijn, wanneer de qualiteit minder te wenschen had overgelaten. Daardoor» en door dat Engeland, één van de hoofdmark ten, geen oesters nam, werd de prijs zeer gedrukt. De visschersvloot blijft zich langzaam uit breiden vooral door don aanbouw van nieuwe en grootere vaartuigen ter vervanging van oudere en kleinere, gaat zij in kwaliteit vooruit. In de laatste jaren is op de Schelde een nieuw Zuiderzeesch type van vaartuig in ge bruik gekomen, n.l. het zoogenaamde Lemmer- sche jacht. Hoewel de snelheid bevredigend was, liet de zeewaardigheid te wenschen over, waar om er later minder werden besteld; thans zijn er te Bruinisse 21, te Tholen 1 en te Ierseke 3 van deze vaartuigen in gebruik. De invoering van deze nieuwe soort vaartuigen heeft ten gevolge gehad, dat de eigenaars van de scheeps timmerwerven te Tholen en te Bruinisse verbe tering in het model van hunne hoogaartsen hebben gebracht, door aan het achtergedeelte beneden de waterlijn den vorm van het Lem- mersch jacht te geven en te breken met den overnaadschen bouw. Daar de meeste van de aldus gebouwde hoogaartsen goed voldoen en tot de snelste zeilers van de vloot behooren, jn zij daarin wel geslaagd. Overigens worden in Zeeland alleen nog vaar tuigen van het zgn. hengstenmodel gebouwd, hoofdzakelijk voor rekeniug van de visschers van de boven W. Schelde, zooals van Clinge on Graauw. Van de Zeeuwsche werven wer den in het afgeloopen jaar 11 nieuwe vaartui gen afgeleverd en van die buiten Zeeland 4 vaartuigen, te zaraen 15 vaartuigen, metende 233 M». Het aantal vaartuigen, die als hoofdbedrijf de visscherij uitoefenen, bedraagtop oesters 182, mosselen 502, garnalen 174, haring, ansjo vis 26, andere vischsoorten 81 of te zamen 970, 22 meer dan in i895. De tonneninhoud is 10003; de bemanning bestond uit 2175 koppen. (Wordt vervolgdj. ONDERWIJS. Bij het te 'Arnhem gehouden wordende examen voor apothekersbediende is o. a. ge slaagd de heer A. OIree, geb. te Zierikzee. Door de geneeskundige staats-commissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de keer P. J. A. Kruysse, geb. te Axel. In de vacature voor het Ned. Onderwij zers Genootschapvoortdurende door het be danken van den heer Gerhard, worden door het hoofdbestuur aanbevolen de heeren H. Kroese, I. Nooter, H. W. J. A. Schook en A. van Wamel. De heeren Kroese, 'Sch'óok en Van Wamel hebben zich echter teruggetrokken, zoodat al leen overblijft de candidatuur-Nooter. KERKNIEUWS. De heer jhr mr E. P. Schorer heeft zijne benoeming tot Notabele bij de Nederduitsch- Hervormde gemeente te Middelburg niet aangenomen. Niet de heer G. A. Hagmolen, zooals is gemeld, maar de heer G. A. Slagmolen te Schiedam is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland tot de evangeliebediening toege laten. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen naarWilhelminadorp en Cats W. A, van Eerbeek, cand.; Nijehaske J. H. van Roozeboom te EikerzeeMijdrecht M. A. van Rhijn to WateringenBudeï Ph. H. Edling to LimmenApeldoorn dr E. J. W. Posthumus Meyjes Jz. te HeinenoordGelselaar, Meteren en Hoogvliet (toez.) D. den Breems, cand.; Daarle, Wijcke en te Streefkerk G. B. Hos- pers, cand; Hiaure c. a. F. T. Salverda te Lollum Kootwijk (toez.) A. van Veldhuizen, cand.; Ruinen (Dr.) J. W. Visscher, cand.; Huizen J. W- H. Kalkman te WoerdenGar- relsweer (toez.) en Zandeweer (toez.) J, J. Ta- lens, cand.; Marum F. Tammens te Midwolde c. a.; Kootwijk en Schoonoord (Dr.) (toez.) A. van Veldhuizen, cand.; Grevenbicht (L.) J. J. Eigenran te De Meren bij Utrecht; Wormer (N.-H.) G. H. Blaeken te OostzaanFinkum en Hijnen R. Hazelhoff te Schalzum Oude- Niedorp en Groot Schermer (toez.) C. G. Bach, eervol ontslagen pred. in Ned.-Indië; Asch A. Daran, cand.; Wilsum (O.) G. H. Loeher, cand,; Garsthuizen (toez.) H. H. IJnsonides, cand.; 'tZandt P. van Binnendijk te Obergum; Ca- pelle a/d. IJsel (toez.) J. Doorenbos te Barne- velden naar Hennaard J. Bolman, cand. Aangenomen naarEngwierum door J. B. Vegter te Zuidwending (Gr.); en naar Bemmel door W. Stoel te Aalzum. Bedankt voorSas van Gent (toez.) door D. J. Domela Nieuwenhuis te Ostende (België); Wezepe door K. W. A. Voorhoeve te Rekken; Heeze c. a. door K. van Arkel te Gent (België): Wierden door J. Hoekstra te Heteren nabij Renkum Bleiswijk door K. Eekhof te Werk hoven Ouddorp door A. J. Loois J.Mz. te DelfshavenDe Wilp door J. W. Visscher, cand.; Tzum door W. van Slooten te Rouveen; Britswerd c. a. door E. J. J. Homan te Wit- marsum; Staphorst door R. J. Lamberts te Sleen; Dedemsvaart (toez.) door H. ten Kate te AmerongenRozenburg door dr. E. J. W. Posthumus Meyjes te Heinenoord; en voor Tjerkgaast c. a. (toez.) door .W. J. Aalders te Buiksloot. Gereform. kerken. Beroepen naar's Gravenhage J. Vonken- berg te Voorthuizen, gem. Barneveld. Bedankt voorHoogeveen door W. Mulder Jr. te Giessen-Oudkerk. LANDBOUW. Onlangs is gemeld, dat zich bij de con tractanten met de fabriek te Selzaete een groote onwil geopenbaard had, toen de agent van genoemde fabriek hun 2% wilde korten voor grondverlies. Die zaak is nu gescöikt. Aan allen, wien 2% gekort was, is die som postwissel overgemaakt. De zaak is nu in het reine. {Wbld. Z.-Vl. W. D.) PAARDENFOKKERIJ. Bij de behandeling der begrooting voor oor* log in dó;afdeelingen der Tweede kamer waarbij natuurlijk veel geredeneerd is over en gevraagd naar de plannen der regeering tot logerorganisatie, en elk op de bekende wijze zijn licht liet schijnen over het nut en de schaduwzijde der dienst ver vanging hebben ook sommige leden hun leedwezen betuigd, dat de post voor de bevordering der paardenfok kerij van deze begrooting naar die van Binnen* landsche Zaken is overgebracht. Zij vreesden dat nu het departement van o.orlo'g zich min der zou laten gelegen liggen aan de bevorde ring van het fokken van voor den krijgsdienst geschikte paarden, en dat wellicht op den duur ook de wenschelijkheid van aankoop van in- landsche paarden voor het leger uit het oog werd verloren. In verband met deze beschouwingen werd er op aangedrongen, dat een kapitein voor spe ciale diensten, tevens lid der binne.nlandsche remonte-commissie, die in het noorden werls*

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1