MIDDEIBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 269. 1897. Maandag 15 November. 140e Jaargans Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 13 Nov. 8 u. vm. 50 gr. 12 u. 58 gr., av. 4 u. 52 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per ref Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebb. Belinfante te AmsterdamA. de La Mar Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 13 November. DE RIJKSMIDDELEN zijn in October zoowat op het standpunt van dezelfde maand van '96 gebleven, en geven, bij een totaal van f 13.753.5420, slechts f 14.300 min der dan verleden jaar. Maar in de groepen zijn de verschillen groo- ter. Zoo gaven de directe belastingen ruim l'/i miljoen minder, bijna alleen te wijten aan het personeel dat ƒ1.410.000 daalde, terwijl de grondbelasting f 41.000 achterbleef. Over de tien maanden geeft deze groep geen afwijkingen van beteekenis, behalve de mindere opbrengst van het personeel ruim 31/, miljoen. De invoerrechten daalden in October f 54,000 en staan nu slechts f 110.000 boven de op brengst van hetzelfde tijdvak in 1896. Beter hebben de accijnzen zich in October gehouden. De suiker, een middel dat den laatsten tijd steeds achterbleef in verband met de nieuwe wet, gaf nu in eens ruim 14 ton meer, zoodat de achterstand op even 3 ton na is ingehaald. Van de andere accijnzen gaven enkele wat meer, andere wat minder, maar deze verschil len wegen tegen elkander op. Het opmer kelijkst is de daling ad f 114.000 bij den sterken drank, welk middel nu 3'/3 ton,achter is. Het geslacht gaf in de maand 28.000 en in de tien maanden f 86.000 meer. De geheele groep heeft nog f 631.000 in te halen. Een verhooging van f 130.000 bij de successie is het eenige verschil in de groep van de in directe belastingen, welke nu bijna het bedrag van 31 October '96 heeft bereikt. Ook in de tien maanden zijn de verschillen van weinig beteekenis. De registratie gaf f 120.000 meer, maar de successie bleef f 78,000 en het zegel f 92.000 achter. Van de kleinere middelen geven noch de maandstaat, noch het totaal van de tien maan den groote verschillen aan. De drie groepen, welke verband houden met de welvaart, posterijen, telegrafie en loods wezen, bleven alle een beetje vooruitgaan, maar deze middelen zijn van te weinig belang, om invloed op het eindcijfer te hebben. Het totaal van alle rijksmiddelen tot 1 Nov. geeft nu een verlies van f 3.732.000 aan, waarvan f 3.600.000 uit de personeele belasting komen, zoodat, als men dezen invloed van wetswijziging ter zijde laat, blijkt dat geen verschil van beteekenis bestaat. Nieuwe uitgaven moeten dus tot verhooging van lasten leiden. Uit een natuurlijke stijging der verschillende middelen zijn ze dit jaar zeker niet te bestrijden. Rijkstoelage voor geneeskundige hulp. Op de staat8begrooting voor 1898 is een bedrag van f lfcOOO uitgetrokken voortoelage aan geneeskundigen en vroedvrouwen ter t>i ziening in de behoefte aan doodschouw, vaccinatie en verloskundige hulp. Het wekt bevreemding zoo schrijft Br. te Br. in het jongste nommer van het Sociaal Weekblad dat deze post, indertijd in het leven geroepen, om de vestiging van deskun digen op het platteland te bevorderen, en een dozijn jaren nog geheel ontbrekende, thans ieder jaar toeneemt, niettegenstaande een over stelpenden toevloed van geneeskundigen in ons land. Tien jaren geleden (in 1888) was het be drag nog slechts f 4725 voor 13 geneeskun digen en 11 vroedvrouwen, voor vijf jaren (in 1893) reeds f 5975 voor 15 medici en 24 vroedvrouwen en thans zullen 28 geneesheeren en 38 vrouwelijke verloskundigen elk een rijks subsidie ontvangenvoor de eersten bedraagt zij gemiddeld f 250, voor de laatsten f 150 per jaar. Waarschijnlijk is de reden dezer vermeerde ring gelegen in het besef bij de gemeentebe sturen, opgewekt door aandrang van het ge neeskundig staatstoezicht, dat in elke gemeen te ten minste één deskundige gevestigd dient te zijn, of in allen gevalle zoo in de nabijheid, dat de ingezetenen niet van alle hulp versto ken zullen wezen. Waar in vroegere jaren geen tractement voor een geneesheer of vroedvrouw beschikbaar was gesteld, wordt daarom thans voor dit doel een som op de gemeente begroo ting gebracht. Want slechts in dat geval be staat er vooruitzicht op subsidie van het rijk; altijd indien ook nog de provincie een gelijk bedrag daaraan wil toevoegen. Wegens deze redenen zijn de rijks-subsidiën zeer ongelijk verdeeld; een cijfer, afwisselend tussehen 1 en 11 gemeenten van slechts 9 pro vinciën, put voor dit doel uit 's rijksschatkist de gemeenten in Utrecht ontvangen niemendal $n evenmin die in Drenthe. Over 't algemeen is de eerste provincie goed voorzien van geneeskundigen, doch hoewel in de laatste geheele streken zonder geneeskun digen of vroedvrouwen zijn, kan geene der ge meenten aanspraak maken op een toelage, om dat de Staten der provincie niet geneigd zijn mede daaraan bij te dragen. Terwijl dooreengenomen in de andere provin ciën dan ook slechts 5 pCt. der overledenen sterven zonder geneeskundige behandeling, is dit cijfer tussehen 13 en 14 pCt. voor Drente. Vrij constant worden in de adere provinciën op iedere honderd geboorten 4 ft 5 als leven loos aangegeven, in Drente alleen 6 pCt., en terwijl op iedere duizend sterfgevallen in de meeste provinciën nauwelijks vijf voorkomen tengevolge van ziekten in het kraambed, klimt dit cijfer tot negen in de provincie Drente, waarbij vooral niet uit het oog mag worden verloren, dat over 't algemeen deze laatste ziekten meer voorkomen in de groote opeen- hoopingen der bevolking met hare gebrekkige huisvesting in de steden, en deze laatste juist in Drente geheel ontbreken, waar bijna de geheele provincie platteland is. Een opmerkelijke omstandigheid bij het toe kennen dezer subsidiën is mede, dat er eigenlijk geen voorwaarden aan verbonden zijn en geen verplichtingen voor den benoemde uit voort vloeien. Vanwege de gemeente, die 1/3 bij draagt in het totaal tractement van den geneesheer, zal natuurlijk wel altijd, naast de verplichting van kostelooze inenting en dood schouw, de eisch worden gesteld de armen kosteloos te behandelen, doch de autoriteiten die het overige 2/3 van het salaris jaarlijks bijpassen, hebben geen middel hoegenaamd om toe te zien, dat het beoogde doel wordt bereikt, namelijk voorziening in geneeskundige hulp, waar deze anders zou ontbreken. Er is toch geen enkele verplichting, die den aldus bezoldigden geneesheer dwingt hulp te verleenen, wanneer hij om de eene of andere reden daartoe niet genegen is. Er kan zoodoende gebrek aan geneeskundige hulp bestaan in eene gemeente, waar toch het rijk en de provincie te zamen het grootste deel der kosten dragen, voor de vestiging van een geneesheer vereischt. 3en in dit voorbeeld meer in 't bijzon der als een onregelmatigheid in het oog sprinet, moet echter in 't algemeen ieder treffen, die nauwkeurig kennisneemt van de toestanden op geneeskundig gebied in ons land. Aan vier universiteiten worden de beste krachten bijeen gebracht om jongelui, die zich elk jaar in steeds grooter aantal aanbieden, op te leiden tot bekwame geneesheerenzeer aanzienlijk zijn de onkosten, welke daarvoor uit 's lands schatkist worden geput en niemand zal ont kennen, dat het peil van kennis en bekwaam heid der nederlandsche geneesheeren in door snede en vergeleken bij andere landen, zeer hoog staatdoch het heeft den schijn alsof ook de staat zijn taak volbracht acht, wanneer hij op deze wijze telken jare een meer dan voldoend aantal aan de maatschappij heeft af geleverd, het min of meer aan het toeval en de omstandigheden overlatende of de voor handen geneeskundige hulp nu ook werkelijk overal waar zij noodig is, ten goede komt aan de bevolking, die de opleiding voor het grootste deel hielp bekostigen. Iedere medicus toch is volkomen vrij zich te vestigen waar hij verkiest en voor zijne hulp aan de patiënten de voorwaarden te stellen, welke hem goeddunken. Dientengevolge was op zeer vele plaatsen langen tijd gebrek aan geneeskundige hulp, omdat niemand er verlangde te wonenen om althans voor een deel daarin tegemoet te ko men, heeft de regeering het eerst in het jaar 1884 en daarna, zooals wij zagen, elk volgend jaar een steeds grooter bedrag op de staatsbe- grooting uitgetrokken, thans reeds f 11.000f welke som als premie dienst moet doen om zich in die plaatsen te vestigen, zonder verder eenige verplichting daaraan te verbinden. Ook verder bemoeit de Nederlandsche staat er zich niet mede, of ten slotte de geneeskun dige hulp onder het bereik valt der burgerij. In het algemeen bestaan geene wettige ver plichtingen voor provinciën of gemeenten om ziekenhuizen op te richten, of de verpleging van zieken op andere wijze behoorlijk te regelen ten behoeve dier overgroote klasse ran burgers, die door gebrekkige woning of onvermogen der huisgenooten zeiven daarin onmogelijk kunnen voorzien. Bij de volkomen vrijheid van tarief bepaling der geneeskundigen is het bovendien voor de geheele arbeidersbevolking in ons land, en de kleine burgerij over 't algemeen niet minder, zoo goed als onmogelijk de kosten van eene eenigszins langdurige ziekte of van eene ietwat omvangrijke operatie-behandeling te dragen. Daarbij komt, dat de levering van genees middelen, met uitzondering van bijna alle andere landen, hier te lande buiten de steden en dus in de meeste plaatsen van Nederland, zonder eenige concurrentie in banden is van den neesheer zei ven, die ook daarbij aan geen tarief gebonden is. Algemeene, verplichte of officieele zieken fondsen, waardoor aan den drnkkenden last dezer tarieven kan worden ontkomen door ge regelde premiebetaling, bestaan evenmin hier te lande, zooals in het grootste deel van Eu ropa tegenwoordig wel het geval is. Onlangs hebben de geneeskundigen te Amsterdam een nieuw tarief vastgesteld voor hunne visites en daarbij als laagsten prijs f 1 aangenomen. Waar is het gezin van den werkman of den kleinen winkelier en ambtenaar, die dit kan betalen bij eene ziekte, welke slechts eenige weken duurt en waarbij hij waarschijnlijk nog een gelijk bedrag voor medicijnen zal verschul digd zijn? Talrijk zijn de geneesheeren, die geen ver loskundigen bijstand willen verleenen beneden don prijs van 10 a 15, ook op plaatsen, waar geen andere hulp te verkrijgen is. En evenmin als ik door deze vermelding een af keurend oordeel wil uitspreken over het Am- sterdamsche tarief, zal ik, die bij ervaring weet, welk een reeks van onaangenaamheden in allerlei opzicht verbonden is aan de verlos kundige praktijk ten plattelande, dezen eisch als belooning van mogelijke werkzaamheden op zich zelf te hoog achten. Dit neemt echter niet weg, dat daardoor feitelijk een groot aantal vrouwen van verloskundige hulp is ver stoken. Eene eenvoudige verplichting voor ieder gemeentebestuur om ten minste ééne vroedvrouw aan te stellen of den mannelijken verloskundige bij zijne benoeming tot gemeente geneesheer, den eisch te stellen zijn tarief in overeenstemming te brengen met de draag kracht der verschillende klassen van inwoners, zou aan deze wanverhouding gemakkelijk tege moet komen. Nog onlangs werd in de dag bladen de klacht openbaar gemaakt over een geneesheer, ergens ten plattelande alleen ge vestigd, die weigerde in elk arbeiders gezin te praktiseeren, waar hij niet contant betaald werd; en bij vele geneesheeren. die op het land zitting houden in het eene of andere dorp, nabij hun standplaats, heerscht standvastig de ge woonte, niemand zonder betaling van ten minste 1 bij zich toe te laten. Alweer, het is hier niet mijne bedoeling deze handelwijzen af te keurenonder de tegenwoordige verhoudingen hebben geneesheeren allicht evenveel recht als kooplieden, advocaten en winkeliers om hunne diensten slechts te verleenen en hunne artike- ten te leveren tegen een door hen zeiven te bepalen belooning, c'est h pendre ou h laisser; gaarne geef ik toe, dat velen onder hen en in den regel meer dan deze laatsten vaak koste loos of schaars vergolden hun bijstand Verlee nen. Dit neemt echter niet weg, dat zeer dik wijls het tarief of de voorwaarden van betaling, door hen gesteld, oorzaak zullen zijn van gemis aan geneeskundige hulp voor hen, die er het meest behoefte aan hebbenen waar de staat de algemeene kas laat betalen voor de vorming der medici, moet hij een stap verder gaan en door gepaste maatiegelen ook hunne hulp brengen binnen het bereik van een iegelijk. Al moge dit ook elders nog niet geheel vol gens den eisch zijn tot stand gebracht, Neder land is bijna het eenige rijk waar in deze rich ting nagenoeg niets is geschied. Buiten do steden hier te lande goen ziekenhuizen ter ver pleging van lijders tegen matig tarièf, zooals in Frankrijk en België door de wet verplich tend is gesteld; geen algemeen verbreide en goed georganiseerde ziekenfondsen, zooals in Duitschland en Oostenrijkgeen tarief van ge neesmiddelen, algemeen geldend ook voor het platteland, zooals bijna overal elders, en nog veel minder tarief voor visites en geneeskun dige diensten, zooals in sommige kantons van Zwitserland en in Denemarken, waar buiten verband met armenbehandeling alle inwoners, wier inkomen zeker minimum bedraagt, recht hebben op kostelooze geneeskundige behande ling en waar voor gezinnen met beperkt inko men een wettig tarief is vastgesteld. Men zegge niet, dat de vrijheid van uitoefe ning der geneeskunst door zulke beperkingen aan banden zou worden gelegd de staat heeft de gelegenheid tot opleiding voor sommigen zijner burgers opengesteld en de ruime uitgaven daarvoor bekostigdhij kan aan de uitoefening van het bedrijf, daardoor mogelijk gemaakt, de voorwaarden verbinden, welke hij tot wel zijn van het algemeen wenschelijk achtnie mand kan zich daardoor in zijne rechten ver kort achten indien zij in tijds ter zijner ken nis zijn gebracht. Ook daarbij geldt het: c'est prendre ou h laisser l Het wordt tijd, dat de regeering al dezen dingen eens ernstig onder de oogen ziet, om maatregelen te nemen waardoor de vooruitgang der geneeskundige wetenschap en de toeneming van het aantal bekwame geneeskundigen wer kelijk in het algemeen en zonder onderscheid aan alle kringen der bevolking ten goede mogen komen. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is, zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer reeds is opge nomen, bonoemd tot dijkgraaf voor den Muije- polder N. Polderman. Verder is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Herdijkte Zwarte polder A. Dellaert. Tot militaire leden van den militieraad in Zeeland zijn benoemd de majoor prov. adj. Van den Oudendijk Pieterse als lid en de kapitein Opstelten als zijn plaatsvervanger. Klein, maar keurig netjes en geheel vol doende aan de eischen, die men aan zoodanige zaak stellen kan, is de winkel, dien de heer C. L. Hendrikse Jr. in de Segeerstraat alhier heeft geopend. De smakelijke waar, allerlei delicatessen, is op aantrekkelijke manier uit gestald; do worsten, tongen, vleezen enz. vragen als 't ware om gegeten te worden. Naast deze artikelen vindt men allerlei comestibles, koek, beschuit en dergelijken. Behalve het winkelbedrijf oefent de heer Hendrikse ook het koksvak uit. Vrijdagavond gaf de gymnastiek-vereeni- ging Volharding te G o e 8 in de concertzaal der sociëteit Van Ongenuchten Vrij een open bare soirée, die druk bezocht was. Een viertal nummers waren aan de gymna stiek gewijd. Er werd kranig gewerkt en vooral muntten uit de groepen aan de liggende ladder. Een tweetal blijspelen, ieder in één bedrijf, Uit het studentenleven door Mets, en Een uur dokter door Holtrop, werden vlug afgespeeld, terwijl twee tableaux: Het vertrék ter visch- vangst en Het offer der zee en een komische voordracht De drie Rekruten het geheel beslo ten. De uitvoerenden mochten zich menigmaal in grooten bijval verheugen. Een geanimeerd bal besloot den avond. Voor de betrekking van brievengaarder teEllewoutsdijk hebben zich niet minder dan 150 sollicitanten aangemeld. Het stoomschip City of Boston, gez. Swart, met stukgoederen van Antwerpen naar Montreal, is Donderdag avond in 't nauw van Bath om hoog geloopen en kwam Vrijdag met het mor gentij niet vlot. Eerst des namiddags van dien dag te half vijf uur gelukte het vijf sleepbooten het schip af te halen, waarna het de reis vervolgde. Vrijdagmorgen lag voor de haven te Colijnsplaat, 200 M. uit den wal, het tjalkschip van schipper E. Smits uit Amster dam, geladen met suikerpeeën. Daar het in zinkenden staat verkeerde, werd de noodvlag geheschen. Dientengevolge gingen van den wal eenige mannen aan boord en begonnen met de opperlast overboord te werpen 5 last peeën) en te pompen. Daardoor ging het schip rijzen en kon men het lek bespeuren, dat ge dicht werd, zoodat de schipper zijne reis des avonds kon voortzetten. Do lading is geassureerdhet schip niet. (Voor het Algemeen Overzicht zie men he bijvoegsel). Beknopte Mededeelingen. De Fransche minister van koloniën, Lebon, is Vrijdag te Marseille teruggekeerd van zijn reis naar Afrika. Scheurer-Kestner krijgt waarschijnlijk geen gewonnen spel. De belangstelling in de zaak- Dreyfu88 is ingezakt, zonder dat de man, op wiens streven ieders aandacht was gericht, iets van belang uitrichtte. En door zijn aarzelen en weifelen, beeft hij den machtigsten lief boom den steun der openbare meening verloren. Met dien steun had bij met halve bewijzen meer kunnen uitrichten, dan hij nu met heele be wijzen zal kunnen, vooral omdat hij nu zijn gezag verspeeld heeften ook dat was een groote factor, daar Scheurer als een ernstig, degelijk man werd beschouwd. Van daag of morgen zou de zaak nog te redden zijD, maar de stroomiDg is beslist tegen dezen ondervoorzitter van den Senaat, wiens besliste verklaringen heel wat hadden doen verwachten. Onder de hand gaan bladen als VEclio de Paris nieuwe bewijzen voor Dreyfuss' schuld bijbren gen, meest erbarmelijk geleuter. Lord Salisbury's rede geeft, ondanks haar onbeduidendheid, natuurlijk tot allerlei beschou wingen in de dagbladen aanleiding. Over het geheel laat de Fransche pers zich gematigd uit. De eenige volzin, waarin iets dreigends zou kunnen gezien worden, omdat de minister daarin te kennen gaf, dat Engeland'» geduld zijne gren zen had, weerhoudt b. v. de Temps niet van te zeggen, dat lord Salisbury voldoende aan de verwachtingen der vrienden van de eensgezind heid der volken beantwoord heeft en dat zijne uiteenzetting van het geschil met Frankrijk in Afrika kalm en onpartijdig genoeg is. De Debats betreurt het, dat lord Salisbury zoo weinig van Egypte gezegd heeft. De be dreiging, die hij „in zekeren zin schijnt te heb ben willen formuleeren", komt het blad geheel hors de propos voor. Het orgaan des minister-presidents Méline, de République Fran;aise, erkent, evenals de Temps, den over het algemeen vredelievenden toon der rede en prijst lord Salisbury's uitingen omtrent de samenwerking der mogendheden in het Oosten. In een te Londen gehouden speech zeide lord George Hamilton, staatssecretaris voor Indië, dat Engeland en Rusland in Azië het gemakkelijk eens konden worden, indien men wilde bedenken, dat er „plenty of room" was voor beide rijken om hun grondgebied uit te breiden- En de halve godheid Rhodes heeft nog geen jaar geleden verklaard, dat het juist andersom was en dat de Engelschen zich moesten haasten hun gebied te vergrooten, daar de wereld zoo klein is, dat, als men geen haast maakte, er niets meer in te palmen zou zijn voor Enge- lands nijverheid. De rechtbank te Liegnitz (Pruisen) veroor deelde den huiseigenaar Neumann uit Kotzenau ter zake van zware majesteitsschennis, begaan toen hij op een partijtje, in zijn eigen huis aan een paar vrienden gegeven, in beschonken toestand verkeerde, tot éen jaar gevangenisstraf. De Kölnische Zeitung, dit vonnis vermel dende, voegt er aan toe Het ware wellicht beter op dergelijke zaken geen acht te geven. Zou het niet nog beter zijn majesteitsschennis heelemaal niet strafbaar te maken, tenzij deze in het openbaar plaats heeft? De Berlijnsche politie ontbond Donder dagavond een door 800 personen bijgewoonde anarchistische vergadering, tot herdenking van de martelaren van Chicago. De plannen van Oostenrijk voor een inter nationale conferentie betreffende de suiker- premiëu is afgestuit op Frankrijk's onwil. De Oostenrijksche regeering zal nu de zaak met Duitschland en zoo mogelijk ook met andere staten regelen. De Paus heeft nieuwe bewijzen van sym pathie voor de tegenwoordige dynastie in Spanje gegeven. Dit belet echter niet dat de geestelijkheid in het noorden van Spanje en de daar gevestigde geestelijke orden voortgaan openlijk de Carlistische zaak te steunen. De Europeesche admiraals hebben, lui- deps een telegram van de Times, aan den voor zitter van de Kretenzer nationale vergadering de ontvangst bericht van de motie betreffende het zelfbestuur. Zij hebben echter het beant woorden van dit stuk uitgesteld fot na de aan komst van den nieuwen gouverneur. „Naar aanleiding van het reeds medege deelde ontslag van Ghalib bey wordt gemeld, dat ook de Turksche gezanten te Weenen, Petersburg en Rome in dit jaar nog geen salaris ontvingen. De roovers van het Riff hebben eenige gevangen Europeanen losgelaten. Voor het eerst sedert den grooten oorlog van voor 14 jaar heeft men de reis van Berber naar Soeakim gemaakt. De pioniers, die dat waagstuk volbrachten, waren de dagbladcor respondenten, die den veldtocht in Soedan hadden bijgewoond, en die de reis in elf dagen op kameelen volbrachten. Zij werden grooten- deels begeleid door twee Sjeiks, die voor de veiligheid van den weg instonden, en zij kwa men vijf karavanen van Soeakim naar Berber tegen, benevens eene patrouille van 40 man uit Soeakim, die eene verkenning had gedaan, maar niets meer van Mahdisten had kunnen ontdekken. In Engeland heeft men berichten over nieuwe pogingen van Rusland, om zijn invloed in Korea uit te breiden. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. „Een paar kantteekeningen op discussiën in de laatste gemeenteraadszitting." Middelburgsche courant 12 Nov. 1897. De heer Henri Tak windt zich ietwat op, dat ik in de raadsvergadering van 25 Novem ber 1891 sprak en stemde voor vrijstelling van brandkranen en nu in de jongste (ik hoop niet „de laatste") zitting mijne stem daartegen uit bracht. Hij had er op knnnen wijzen, dat ook nog andere raadsleden het toen en het heden uit een ander oogpunt hebben leeren beschou wen. En terecht. Immers de ondervinding heeft geleerd, dat de algemeene aansluiting, die velen hij den aanleg der waterleiding ver wachtten, niet verwezenlijkt is. Dat nog tal van ingezetenen voortgaan het minder aan bevelenswaardige, vaak met looddeelen bezwan gerde, water uit hunne yerzamelbakken te ge-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1