Verschillende Berichten. zïtter en secretaris der afdeeling Zeeland Ne- derlandsch Paardenstamboek, omtrent de nitkee- ring van het subsidie uit de Provinciale fond sen ter bevordering en aanmoediging der paar denfokkerij. Na beraadslaging vereenigde de vergadering zich er mede met algemeene stemmen behalve een, die van den heer Hombach. Aan de orde was nu het voorstel van Gede- teerde Staten aangaande een adres van de afdeeling Middelburg van den Alyemeenen Nederlandschen Typografenbond in Nederland omtrent liet werken op Zondag. De heer Huvers diende, alvorens tot de be handeling hiervan werd overgegaan, eene motie in om de vergadering tot Vrijdag ochtend te verdagen. Die motie, in stemming gebracht, werd aan genomen met 22 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Erasmus, D. A, Dronkers, Van Waesberghe Janssens, Van Lynden, Van Buren, Fokker, D. J. Dronkers, Van der Have, Van Houte, Van Teylingen, Hennequin, Van der Lek de Clercq, DeSmidt, Lucasse, Moerdijk en Hombach. Hierop sloot de voorzitter de vergadering en bepaalde hij de volgende op Vrijdag ochtend te 10 uren. Vergadering van heden (Vrijdag) ochtend te 10 uren. Voorzitter de Commissaris der Kóningin. Tegenwoordig 37 leden en de griffier. De voorzitter deelde mede, dat de heer Kakebeeke verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd. 1 Daarna was aan de orde het voorstel van Ged. Staten ten opzichte van het adres van de afdeeling Middelburg van den Algemeen-en Nederlandsehen Typografenbond, omtrent het werken op Zondag, strekkende om hierover de beslissing aan het Gedeputeerd College over te laten. Het werd zonder hoofdelijke stemming a a n- genomen. Een voorstel van Ged. Staten orn diligent verklaard te mogen worden in zake den provin cialen dienst op de Wester-Schelde, naar aan leiding van een adres van inwoners van Hoedekenskerke óm een mildere regeling van den dienst, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Thans kwam in behandeling het voorstel van Ged. staten, tot afwijzing van een verzoek van den gemeenteraad van Hoofdplaat om die ge meente op te nemen in den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Ook dit werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook werd goedgevondèn de beslissing op het adres Van H. Nieveen, om concessie voor een stoomtramweg van Goes naar 's Gravenpolder, aan Gedeputeerde staten over te laten. Daarna werd ter tafel gebracht het voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanschaf fing van een nieuwe stoomboot voor den dienst op de Wester- Schelde. Hierover werd een vrij breede discussie ge voerd. De heer Van Woelderen beval aanneming ervan aan, evenals de heer Van Rompu. De heer Heijse achtte eveneens aanschaffing van een derde boot noodig, doch kon zich niet met het voorstel van Gedeputeerde Statèu vereenigen. Hij stelde voor het Gedeputeerd college te machtigen tot de aanschaffing eénev nieuwe boot, tot een bedrag van ten hoogste f 110.000, en die kosten door eene leening te dekken, onder voorwaarde dat deskundigen over den aanmaak zullen worden geraadpleegd en dat voor den boiiw ruime gelegenheid zal worden gegeven tot mededinging. De heer Van Woelderen diende hierop een amendement in oin de som op f 120.000 vaat te stellen. Dit werd het eerst in stemming gebracht en verworpen met 22 tegen 15 stemihéh. Tegen stemden de heeren Van' Teylingen, Van der Meer, Van der Have, De Jonge, Van Waesberghe janssens, Moerdijk, Moes,Noordijke. Ysebaert, D. J. Dronkers, Fokker, Vader van 's Gravenpolder, Den Boer, J. A. Bolle, Lucasse, Heijse, Maas, Van Buren, Hombach, Huvers en D. A. Dronkers. Hierna werd het voorstel van den heer Heijse 'was liet woon- en slaapvertrek van moeder en dochter, somber en donker, met éen raam. volgepropt met alle mogelijke dingen. Daar stond ook haar piano. Terwijl hij luisterde, zag hij haar in gedachte daarvoor zitten, met de doorzichtige handen op de. toetsen en met hare groote oogen voor zich starende in het niet. Waar dacht zij aan „Beneden op de straat Zij hem te wachten staat Die woorden van Heijse kende hijmaar de melodie niet en die paste bij de woorden als een nauwsluitend gewaad om een slanke gestalte. „Maar ochZij bleef alleen 't Was noodweer! Zij ging lieen! GodWat zong dat meisje 1 Hoeveel smart Welk een verwijt in die eenvoudige klanken „rillend huiswaarts donkere nacht hij verstond slechts enkele woorden.— „Stilte" „welige lokken". Maar nu, hoorIs dat dezelfde zwakke stem Als een wanhoopskreet, als het snikken der bitterste smart klonken de volgende woerden „O, dat de storm mij in zijn woede Meevoerde, en ten hemel droeg Wegver weg van hier Uit die wereld vol ellende Vol van logen en bedrog W-'- - O! welk een droefheid iag'da&inT Gustaaf Hendrik Hartman voelde zich ge in stemming gebracht en verworpen met 31 tegen 6 stemmen. stemden $ex heeren' Van der Have, Vaè$Wctelderi|p, j#is4 Oggel, gj&vers en D. A. Dronkers, g Eindelijk wérd hét voorstel van-' Ged. Staten aan, stemminj^onderworpen en aafigenomeu inet -24 tegen '13 stemmen. Er tegen stemden de heeren Van der Have, De Jonge, Noordijke, M. Bolle, Fokker, Vader van 's Gravenpolder, Den Boer, Lucasse, Heijse, Maas, Van Buren, Huvers en D. A. Dronkers. Het voorstel tot het aangaan eener geldlce- ning van 130.000 werd daarna zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op gelijke wijze werden goedgekeurd do voorstellen van Gedeputeerde Staten tot wijzi ging der begrootingen van de enkel provin ciale èn huishoudelijke inkófnsten' en "uitgaven voor 1897 en 1898. Daarna werd de zitting door den voorzitter in naam der koningin gesloten. KERKNIEUWS. Aan de stemming ter verkiezing van tien notabelen bij de Nederduitsch hervormde ge meente te M.i d d e 1 b u r g hebben 161 personen deelgenomen. Bij de Donderdagavond plaats gehad heb bende opening der stembus bleek ,éen biljet van onwaarde. De volstrekte meerderheid was ■dus 81. Verkozen werden verklaard de heerenG. Planlceel met 140, mr A. -C. A. Jacobso Bóu- dewijnse met 131, J. :>Snoep met 121, Cl. de Broekert met 121, A. Kademaker met 113, L. G. Breebaart met 97, II. L. Dormaar met 95, jhr mr E. P. Schorer met 94 en J. F. C. Rosenberg, met 82 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heerenR. M. Smits 80, J. den Hollander 70, W. J.Spren- ger 69, jhr W. v. d. Wijek. 56, J. Borsius 55, C. L. van Woelderen 51, jhr A. A. v. Teylingen 47 en Joh. van Nederveen 46 stemmen, terwijl een aantal andere personen nog enkele stemmen verwierven. Eerstdaags behoort nu nog voorzien te worden in éene vacature. ONDERWIJS. Tot onderwijzer (met hoofd- en taalakten) aan de school voor Gereforméërd onderwijs t'e Middelburg (Ilóofd de heer C. Weeda) ia benoemd' de heer A. van Eden 'te Haarlem. De heer P. C.' Gilde van Middelburg is Donderdag te Groningen' gèslaagd voor hét theoretisch apothekers-examen. Aan de Universiteit te Utrecht zijn voor het theor. examen geneesk. II o. a. geslaagd de heeren B. W. F. Dagevos..en J. Wessels. De examens vrije- enordeo.efeningen der gymnastiek, te Rotterdam gehouden, zijn af- geloopen. Geëxamineerd werden 111 mann. en 126 vr.: afgewezen 38 mann. en 30 vr.; toegelaten 72 mann. en., 93 vr. candidaten, terwijl 1 carnl. zich terugtrok. Tandbouw. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en .Veeteelt .in Zeeland. Najaarsvergadering, van hét Èoofdbèstuür. Aanwezig.. ,de leden van het. uitvoerend deel en afgevaardigden van alle afdeelingen, bene yens de rijkslandbouwleeraar in deze provincie. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom- ^herdenkt met een waar- •dëeretwl woord- de -tentoonstelling te Wisse- kerke en" geeft, na de lezing en goedkeuring der notulen, een kort verslag nopens het exa men in hoefbeslag, in de' 'maand Augustus jl. gehouden.. Van de leerlingen(''die tot het exa men werden'Opgeroéjjèh, Zijn''er 41 niet ge slaag'd, 60 öóf-vihgon hun diplomadaarom stelde het uitvoerend fteel vóoi' óp de begroe ting eene som van f 44-0 'uit te trekken om den cursus in 1898 voort te zetten, uitsluitend voor de leerlingen, die opgeroepen en'niet ge slaagd zijn, behalve in de afd. Zierikzee, waar allen slaagdon en dus de cursus kan voortge zet worden met de zes overige leerlingen, welke dien 'cursus gevolgd hebben. De leer lingen van de afdeeling Kruiningen, die op twee na slaagden, kunnen de lessen bijwonen te Goes. Aan Kruiningen en Hcinkenszand zou dan samen f 80, aan de overige afdeelingen ieder f 60 worden toegelegd. troffen, ln'lièt neven vertrek was het stil geworden; 'hij hóórde geen accoord meer, geen verschuiven van een stoel, slechts een zacht onderdrukt snikken Dat zij verdriet had, wist hij al lang en hij had al gemerkt dat er achter den bluf van de vrijvrouw Von Zöllner niets dan armoede stak. Zij had geen meid, niets dan een half volwassen kind, dat 's morgens een mutje kwam het óverige deed zij - zelf.En al trok zij in de keuken handschoenen-aan, toch zag men heel goed aan hare handen dat zij gewoon was te werken.' Wijlen de vrijheer Von Zöllner, over wiens adel en grootheid zijn- weduwe zoo gaarne sprak, was niets meer geweest dan een grondeigenaar- die bankroet gemaakt had; en de zoon, die in - bet buitenland was Hartman wist het precies. Zij had hem met- opoffering harer laatste middelen nadr Amerika geholpen, vanwaar hij den eenen bedelbrief na den anderen schreef! Dat was alles zoo 'treurig en toch! Werden daarover die tranen vergotenWaarom die wanhoops kreet alleen daarom 1 - Zouden die bleekè lippen nooit rood ge weest zijn en gekust hebben Een paar dagen later ontmoette hij Helena op den trap. Zij zag nog bleeker dan gewoon lijk. Hij sprak haar aan en kon niet nalaten te 'vragen „Freule, van wie was dat lied, dat gij onlangs gezongen hebt. Ik geloof Donder dag? Ja, het was Donderdag avond," De benoeming der onderwijzers en de vast stelling van het leerplan blijven onderworpen aan de goedkeuring vau het uitvoerend deel. Verder zal ieder leerling, die op den cursus wenscht toegelaten te worden, f 5 storten, welke aan den algemeenen penningmeester worden overgemaakt. Uit dit bedrag zullen de kosten van het- examen, diploma enz. gekweten worden. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van leden voor de commissie van toezicht op dit jaardoor het rijk voor 't eerst gesub sidieerde wintercursussen te W.olfaartsdijk Cortgene, Nieuw- en St. Jooslaud eu Westdorpe, Zoodra het nieutve leerplan yoor die cur sussen zal zyu vastgesteldj ..zullen daarvan voor rekening der Maatschappij overal afdruk ken verspreid worden, om daardoor zoo mo gelijk het oprichten van wintereursussen in verschillende gemeenten, onzer provincie té bevorderen. Nopens het reglement op de paardenfok kerij werd besloten, dat eene merrie, die eene aanhoudingsprijs verworven heeft, het volgend jaar weder opuieuw kan mededingen naar een volgenden prijs, en dat de keurings-com- missie zal uitgeuoodigd worden voortaan gebruik te maken van hare bevoegdheid om, wanneer in eenig. district minder prijzen wor den toegekend dan voor dat district zijn uit geloofd, voor te stellen prijzen toe te kennen aanpaarden, die .in andere districten als plaatsvervangers op de lijst zijn gebracht. Ofschoon in deze provincie naast verplichte keuring geen verplicht gebruik van goedge keurde hengsten is ingevoerd, zal- door de Maatschappij toch gevraagd worden om het rijkssubsidie voor 1897. Mededeeling wordt gedaan dat suikerbeten, ter ontleding naar-het rijkslandbouwproefsta tion gezonden, per monster slechts 50 cent betalen, mits zij gezonden worden door eene afdeeling' dezer Maatschappij. Door Gedeputeerde Staten is de meening van het uitvoerend deel en van de afdeelingen gevraagd omtrent eenige adressen uit Zeeuwsch- Ylaanderen en Noord- en Zuid-Beveland, waarin aangedrongen wordt maatregelen te nemen tegen het stukrijden der grintwegen. Na eenige besprekingen werd het gebruik van den korten dissel volgens vastgesteld model algemeen goedgekeurd, en vervolgens, telkens met 14 tegen 6 stemmen, aangenomen, dat het gewenscht was voor aangesloten kunstwegen het vervoer van vrachten met meer dan twee paarden te verbieden en te bepalen, dat het slijk van de wielen der wagens ilient te worden verwijderd, wanneer deze op de grintwegen komen. Gehoor gevende aan een vroeger reeds uit- gedrukten wensch worden prijzen voor inge voerde hengsten niet zoo groot gesteld als het vorig jaar, maar in plaats van drie wor den thans vijf prijzen uitgeloofd één van 6.00, éen "van 500, éen van f 450, éen van f 400,eir éen van f 350. Worden die prijzen niet "allo uitbetaald, dan kunnen de overschie tende gelden gébruikt worden voor goede in- lahdsehe hengsten. Als gemeente, waar 't volgend jaar de ten toonstelling zal worden gehouden, wordt T li 1 e n aangewezen. De vermoedelijke ontvangsten over 1897 be dragen f 8050.95s, dc vermoedelijke uitgaven bedragen f 7506.42', gevende een vermoedelijk saldo van f 544.53 Met een post voor onvoorziene uitgaven van f 602.23 wordt daarna de begroeting voor 1898 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 6315.33. De beer C. A. H. Wagtho wordt inet 19 van de 20 ingeleverde stembriefjes herkozen als vice-voórzitter en de heer J. J. van Weel met een gelijk aantal stemmen als afgevaar digde Daar het Nederl. Landbouw Comité. Als plaatsvervangend afgevaarde naar dat comité wordt gekozen de lieer B. Giljam, in plaats van den heer Gollot d' Escury, die voor genoemde betrekking niet meer wenscht in aanmerking te komen. Bij de rondvraag wordt door den heer De Bruyn van Melis en Mariekerke in overweging gegeven om hij de bevoegde autoriteit aan te dringen om maatregelen te nemen, dat het sluiten en openen der kiuistwegen bij dooiweder op meer afdoende wijze geschiede dan'tegen woordig. De heer Mol wijst op de geringe sommen, die door het rijk voor de verbetering van het Zij ontstelde en stamelde: „Waartgij thuis.... ik dacht dat ik geheel alleen was „Ja, ik was thuis." Hij vatte hare hand en drukte die hartelijk. „Ik dank u. Het is een heerlijke melodie; van wie is die?" „Van mij," zei zij zacht en hij voelde, hoe haar hand beefde. Zij zag hem verstrooid aan, trok haar hand terug en ging hem met een beleefden groet voorbij, de trap op. Hij moest den heelen dag aan dien blik denken en de toon, waarop zij gezegd had': van mij, klonk hem steeds in de ooren. Dat duurde verscheiden dagen en 's nachts kon hij er niet van slapen. Den derden nacht had hij er een soort van nachtmerrie van daar ging zijn -kamerdeur open, hij voelde een ijskouden wind over zijn gezicht glijden bet gordijjn werd weggeschoven daar stond zij, mot bloote voeten, in een lang wit nachtgewaad, bleek als een doode Alleen hare lippen waren rood en daar tnsschen klonk liet smartelijk ((Beneden op de straat Zij hem te wachten staat, Maar zij blijft alleen „O! O! Had iemand dat gezegd? Neen niemand Zij stond sprakeloos en wrong hare handen, maar beneden van het kerkhof klonk een melodiedaar zong de nachtegaal. Hij richtte zich op en trachtte te spreken, maar kon niet. Langzaam, heel langzaam gleed zij naderbij. Hij zag duidelijk hoe bareoogeu fonkelden en boe smachtend de uitdrukking rundvee worden besteed, wanneer men deze vergelijkt met de uitgaven voor de verbetering der paardenfokkerij. Dc heer Tazelaar spreekt over de noodzake lijkheid eener quarantaine loods te Cortgene. De heer Roggebandacht de tijd gekomen om bij de regeering aan. te dringen op het aan stellen van één zuivel-consulent voor Zeeland. De heer Van Weel wijst op de noodzakelijk heid, dat de afdeelingen geregeld vergaderen, iets wat in de afdeeling Heinkenszand te wen- sclien overlaat. Algemeen wordt erkend, dat vergaderingen vau de besturen der afdeelingen na het ont vangen van de agenda van de hoofdbestuurs- vergaderingen gewenscht zijn. Wordt besloten om bij de Provinciale Staten aan te dringen liever het reglement op de veeartsenijkundige politie te behouden, dan alle keuring van wege de provincie af te schaffen. Aanbevelenswaardig wordt het geacht Gedepu teerden Staten de bevoegdheid te verleen en, sommige bepalingen van het thans bestaande reglement tijdelijk buiten werking te stellen. De willekeurige handelwijze *van de Belgi sche regeering hij het sluiten der grenzen voor den invoer van vee nit- Nederland, doet de leden van het hoofdbestuur met algemeene stemmen besluiten aan de Nederlandsehe re geering aan te vragen maatregelen te bera men om aan dezen onhoudbaren toestand, hoe dan ook, een eind te maken. Nog wordt een oogenblik stil gestaan bij de contracten tusselien suikerfabrikanten en betenbouwers. Door eene internationale com missie is een coirtract ontworpen, dat beter dan het tegenwoordige aan de eischen der billijkheid voldoet. Daarop zal in eene vol gende vergadering worden teruggekomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorziter. G. A. VORSTERMAN VAN O YEN, Secretaris RECHTSZAKEN. ArrondissementS'Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens dronkenschap en beleediging van een ambte naar S. M., 20 j., arbeider, Baarland, tot f 3 b. s. 3 d. h. verlating van hulpbehoevendenG. S., 27 j., arbeider, Biezelinge, tot 14 d. gev. straf. plegen van ontuchtige handelingen J. F., 16 j., H. G., 16 j., en J. d. J. W. Pz., 16 j., ar beiders, \s Heerenhoek, ieder tot 1 m. gev. staf vernieling A. T., 24 j., dijkwerker, en G. J. C. K., 24 j., landbouwer, Westkapelle, ieder tot 14 d. gev. straf, en W. W., lij., arbeider, 's.Heer Arendskerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.; en beleediging en vernielingG. S., 18 j., naais ter, Middelburg, tot /"8 b. s. 8 d. h. VrijgesprokenC. G., 15 j., en C. F.. 14 j., arbeiders, 's Heerenhoek, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen. Ter openbare zitting van bovengenoemde rechtbank, van den 19en dezer, des voormiddags te tien .uren, zal worden behandeld de zaak tegen D. G., oud 27 jaar, zonder beroep, geb. te G o e s, vroeger aldaar wonende, thans te Middelburg, ter zakedat hij, koopman zijnde en bij vonnis der rechtbank te Middelburg dd. 28 Juni 1897 in staat van faillissement ver klaard, ter bedriegelijke verkorting zijner schuldeischers op 23 Juni 1897 te Goes, toen hij wist dat zijn faillissement niet kon worden voorkomen, daar hem bekend was dat hij een aantal opeischbare schulden had tot een bedrag van ruimö twee duizend gulden, terwijl hij geenerlci, althans op verre na geen voldoende fondsen had om die te betalen, een zijner schuldeischers, met name Jacob Marinus Kake beeke, heeft bevoordeeld, door hem honderd en vijf gulden uit te betalen. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 8 getuigen gedagvaard. De krijgsraad te 's-Hage veroordeelde den milicien bij het le regiment infanterie W. S., als soldaat gedetacheerd hij het algemeen depót van discipline, tot drie maanden militaire ge vangenisstraf ter zake van insubordinatie door het uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nala ten de orders van dengene, die boven hem ge steld is, te gehoorzamen en na te komen. Voor het kantongerecht te 'sHage stond Donderdag terecht een handelaar in boter van elders, die met een hakker aldaar een koop had afgesloten, tot levering vau een aantal 1/8 vaatjes boter. Den inhoud van een dier vaat- van haar gelaat wasnu nu vatte zij haar lang haar en trok de vlechten door hare dunne vingers, terwijl oen hartverscheurende lach haar mond vertrok. ,.0, dat de storm mij in zijn woede Meevoerde en ten hemel droeg Weg, ver weg van hier Uit die wereld vol ellende Vol van logen en bedrog Zij strekte de armen omhoog Een rauwe gil deed hem ontwaken. Vaal scheen het morgenlicht door de vensters, ver suft rees hij overeind. In de Berlijnsche kamer hoorde hij luid snikken: „Helena, mijn Helena!" „Wat is er, wat is er?" Hij kleedde zich aan, liep als een beschon- kene naar de deur en klopte aan Geen antwoord. Hij ging binnen. Op de tafel stond een flik kerende kaars. Mevrouw von Zöllner lag op de knieën voor de sofa, waarop haar dochter, in een wit nachthemd lag lang slank dood, met een lach op de lippen. Waarde vriend, myn geschiedenis is uit en het was ook geen geschiedenis het was slechts „een melodie." EINDE. jes deed onze mr bakker scheikundig onder» zoeken, waarbij bleek, dat de boter niet bepaald onvermengd was, hetgeen door den afnemer, die gecontracteerd had voor echte natuurboter, evenmin met „onvermengde" gevoelens werd geaccepteerd als feit. Hij besloot daardoor den afzender nogmaals op de proef te stellen en liet éen tweede vaatje komen, waaruit hij on middellijk bij thuisbezorging met den wagen van Van Gend Loos, in bijzijn van den be geleider van den vrachtwagen, door de politie een monster liet steken. Het ambtelijk onder zoek bracht toen uit, dat zich in het vaatje natuurboter 65 pCt. bestauddeeleu bevonden die er niet in thuis bebooren. De leverancier wierp heden het gebeurde op een mogelijke vergissing van zijn bediende, die een vaatje mélange per abuis zou hebben kunncu afgezonden aan den bakker. Het kan een duur abuis worden, indien de kantonrechter inwilligt de vordering van het 0. M. strekkende tot 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. LETTEREN EN KUNST. Het feest van Frans van Doeselaar is Donderdag iu den Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen gevierd in een eivolle zaal. De gouden jubilaris, die in den Kleine Oorlog de hoofdrol vervulde, werd in de pauze door al de leden van het gezelschap en door vele trouwe bezoekers gehuldigd, waarbij hem bloe men en lauweren werden aangeboden. Arthur Gornette bood hem namens eenige honderden vereerders zijn door Henry Luyten geschilderd portret aan. Het feest wordt heden met een maaltijd be sloten, door de leden van het gezelschap aan hun directeur aangeboden. Eleonora Duse is deze week voor 't eerst weder in Italië, en wel in Milaan, opgetreden als la Dcrne aux Camélias. Al de bladen van Milaan melden, dat de voorstelling een zeer treurig verloop badde toeschouwers bleveu uiterst koel en de tooneelverslaggevers zijn eenstemmig, dat de beroemde actrice haar roem overleefd heeft. Na een voorstelling van Nora of het poppenhuis kreeg de Fransche actrice Réjane van studenten te Mosko* 8 poppen voor haar kinderen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft, gelijk reeds kortelijk werd gemeld, een einde gemaakt aan een der vele Amsterdamsche kwesties. Men besloot, op voorstel van het dag. be stuur, tot naasting en gemeente-exploitatie van de heide gasfabrieken. Het was niet met een licht hart, dat men daartoe overging, maar men zag daarin den eenigen uitweg na het voor twee jaar genomen besluit tot opzegging der bestaande concessie. De tegenwoordige wethouder van P. W., die tot dat tel bestreden besluit had medegewerkt» erkende dat het hem speet daaraan zijn stem te hebben gegevende wethouder van finan- tiën, die het voorstel krachtig bestreden had, schetste het tegenwoordig voorstel ook als een gevolg van dat noodlottig besluit, en de burgemeester verklaarde, evenals de beide wethouders en vele raadsleden, met looden schoenen tot gemeente-exploitatie te besluiten. De kosten van overneming bedragen 16 a 18 miljoen, voor een niet onbelangrijk deel als premie voor de vervroegde naasting aan de Engelsche maatschappij uit te keeren. Zonder het thans zoo betreurde besluit tot opzegging, zon men de beide fabrieken over 17 jaar voor niets hebben gehad. De gasprijs blijft, tot teleurstelling der bur gerij, 9 ets- Te veel eert Bij de aankondiging eener uitgaaf van kunstprenten om iD scholen op te hangen schrijft het Berliner Tageblatt„Yan de oude Duitsclie meesters zijn Diirer, Holbein en Rembrandt rijk vertegenwoordigd". Ho wat, handen thuisAllerliefst dat de Duitschers zoo goed willen zijn, Rembrandt tot hun oude meesters te rekenen, maar voor- loopig houden we hem maar liever zelf. Neder land is nog niet geannexeerdzegt het Hbld. en zal zich zoolang mogelijk daartegen ver zetten, voegen wij erbij. Wie een blik slaat in de toestanden in andere landen, heeft alle redenen van dankbaarheid wanneer bij in Nederland woonten verlangt volstrekt niet naar verandering. Het landhuishoudkundig congres, dat het volgend jaar. te. Breda zon worden gehouden, zal in verband met de kroningsfeesten tot 1899 worden uitgesteld. Als eerste slachtoffer der typlins-epide- mie te Voorburg is een dame van 30 jaar bezweken. Op den Abstederdijk te Utrecht zakte Donderdag morgen een oud, armoedig gekleed mannetje plotseling ineen, wegens gemis aan voedsel. Hij had sedert eenigen tijd zware armoede en honger geleden en durfde niet, gaan bedelen. Te Vierverlaten geraakte op de suiker fabriek een man met den arm in eene machine beklemd. Dit lichaamsdeel moest worden af gezet. Een ingezetene van Dalen kreeg Maandag middag bezoek van een koe. Achter volgd door een paar honden, was het dier, dol van angst, bij dien ingezetene door de ruiten in de woonkamer gekomen, waar het over tafel en stoelen eindelijk met de voorpooten op de piano terecht kwam. Er werd veel beschadigd. De koe zelf kreeg twee belangrijke wonden, waarvan een niet minder dan 27 cM. lang. De vronw des huizes slaagde erin de lastige gast door de gang weer uitgeleide te doen. Te Zwolle zijn op het kantoor der firma Van Gend Loos de lessenaars van den direc teur opengebroken ongeveer 60 zijn daaruit ontvreemd. De politie heeft den dader nog niet ontdekt; maar een knecht is ontslagen, Bij een bewoner van de Haarlemmermeer

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2