MIDDELBIIRGSCHE COURANT. N°. 268. 140" Jaargang. 1897. Zaterdag 13 November. FEUILLETON. EEN MELODIE. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 12 Nov. 8 u. vm. 45 gr. 12 u. 54 gr., av. 4 u. 52 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind, reg. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rej Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebr. Belinfante te Amsterdam A. de La Mar Azn. Middelburg 12 November. Van Houten s repliek. Naar aanleiding daarvan gevolg van de ook door Het Vad. tamelijk overbodig ge noemde bespiegelingen in de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting, over de vraag, of niet de heer Van Houten de aan gewezen Kabinetsformeerder ware geweest, schrijft genoemd blad o. a. Er blijkt hier weder, hoezeer de heer Van Houten het zich aantrekt, als men van hem zegt, of ook maar aanduidt, dat hij niet meer dezelfde is als vroeger. Onwillekeurig denkt men hier aan la vérité qui blesse. Immers zijn gevoeligheid gaat zoover, dat hij dat verwijt overal weet op te sporen en er gram storig op reageert, ook waar bij een meer kalme ontleding der woorden eigenlijk zoo iets nog niet eens te lezen staat. Bij de verkie zingen had zich een sterke strooming geopen baard ten gunste van een meer uitgebreide staatszorg ter verbetering van maatschappe lijke toestanden. De vorige minister van bin- nenlandsche zaken was in latere jaren daar entegen een sterk tegenstander van zoodanige uitbreiding". Aldus het kamerverslag. De heer Van Houten antwoordt hierop„De bewering, dat ik de grenzen van bedoelde Staatszorg in latere jaren minder ruim zou hebben willen trekken, of ook haar voortaan minder ruim zou willen trekken dan in eenige vroegere pe riode van mijn leven is volstrekt onwaar." Doch is er ten slotte iets anders gezegd, dan dat de uitbreiding der staatszorg, gelijk die in de laatste jaren bij een steeds stijgend aantal kiezers bijval ontmoet, in hem geen aanhanger vindt En hierop alleen komt het aan. Men had misschien beter gedaan elk woord achterwege te laten, waaruit kon worden afgeleid, dat de heer Van Houten van beginsel verandering is te betichten. Dit is ten slotte, waar 't de alge meene zaak geldt, van zeer ondergeschikt be lang. Van beteekenis slechts is dit, dat wat de bovendrijvende strooming van den staat, op sociaal terrein verlangt, iets anders is dan het geen de heer Van Houten van den staat eischt. Of wil de heer Van Houten ook dat ontkennen Het schijnt inderdaad, dat zijn stuk wil doen gevoelen, dat hij nog op sociaal gebied de gids der hervormers zou kunnen zijn. Telkens, en ook thans weer, verwijst hij naar zijn wetsont werp tot wijziging der onteigeningswet, als een belichaming van de meest dringende hervor ming, waarmee moet worden aangevangen. En thais voegt hij daarbij, als om te doen ver st lan, dat werkliedenpensioneering in hem geen onverzoenlijk tegenstander heeft, dat dit vraag: stuk nog in wetenschappelijke voorbereiding is, maar dat hij er later het zijne wel eens over zeggen zal. Te dien aanzien mag nu nog wel eens herinnerd worden, wat het vraagstuk der onteigening betreft, dat, hoe hoog het initia tief van den heer Van Houten te waardeeren moge zijn geweest, zijn wetsontwerp, zooals in ons blad gelijk elders is aangetoond, jammerlijk tekort schoot in de oplossing der voornaamste vraag, nl. hoe den bouw van goedkoope en ge zonde arbeiderswoningen te verzekeren. En wat aangaat het vraagstuk der pensioneering, dat de minister Van Houten, hij moge dan aan zijn collega's verwijten, dat zij geen spoed heb ben gemaakt met de juist door hem begeerde lijfrentebank, van een werkdadig ingrijpen van den Staat ten bate der economisch zwakken zich volhardend afkeerig heeft getoond. En toen hij twijfel uitsprak, ot wij met onze ar beidswetgeving niet reeds te ver waren gegaan, én toen hij 't onbelemmerend voortwoekeren der pandjeshuizen goedpraatte met het argu ment, dat zij niet zouden bloeien, als er geen behoefte aan was, én toen hij de stelling ver dedigde, dat hervormingen op sociaal gebied slechts zijn toe te laten, in zooverre ze zich be wegen op het gebied van het burgerlijk recht. 't Is best mogelijk dat de heer Van Houten later nog eens op politiek terrein een rol zal vervullen. Maar 't zal misschien goed zijn, dat ons eerst wat tijd gegeven wordt deze en der gelijke dingen te vergeten. Te beweren, dat de heer Drucker, die in Groningen tegenover hem den slag gewonnen heeft, dit te danken heeft aan clericale voorkeur en aan gunstiger uitla tingen over het Staatspensioen voor werklieden, getuigt van een soort van struisvogelpolitiek, waartegen wie een publiek leider wenscht te wezen, in zijn eigen belang behoort gewaar schuwd te worden. BENOEMINGEN ENZ. Bij Kon. besluit is aan N. G. H, Kleyn van Willigen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 November, eervol ontslag verleend als notaris te Delft is T. M. Looman, voorzitter van de Veree niging tot verbreiding der Waarheidte Am sterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn bevorderd de officieren van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht dr A. F. Ver schuur en H. van der Voo, tot officier van gezondheid der le klasse; en is M. H. C. baron du Tour, op zijn verzoek, tegen 1 Dec., eervol ontslagen uit zijne be trekking van technisch ambtenaar le klasse bij het aan het departement van koloniën verbon den technisch bureau. Of zouden anders de ouders hunne mede werking eens willen verleenen om hun kinderen in bedwang te houden Uit het Duitsch. van M. V I E e I G. „Zeer geachte vriend „Gij hebt in het laatste nommer uwer muziekcourant zoo gunstig over mijn werk en over mijzelven gesproken, dat ik mijjverplicht gevoel u mijn hartelijken dank te betuigen. Het verheugt mij den bijval der kritiek en van het publiek te verwervenbeide roemen eenparig het motief van het laatste deel mijner symphonie. „Die eenvoudige, aandoenlijke medodie!" O, die heb ik slechts geleend! De lof er voor komt mij niet toe, die behoort aan een doode! Lees dan de volgende regelen! UIT STAD EN PROVINCIE. 'Bij kon. besluit is, zooals in een deel der oplaag van ons vorig nummer is gemeld, benoemd tot 2e-luitenant bij de d. d. schutterij te Middelburg T. Hoolsema, thans schutter. De tegen Maandag uitgeschreven verga dering van de Kamer van koophandel te Mid delburg, ter benoeming van een secretaris van dit college, is uitgesteld tot Woensdag a., des namiddags te drie uren. In de laatste dagen doet te Middel burg een gerucht de ronde, dat dezer dagen op het Roomsch katholieke kerkhof alhier eene vrouw zou zijn bijgezet die, ofschoon zij vóór haar dood den bijstand van een R. K. geestelijke had ontvangen, toch niet tot dat kerkgenootschap behoorde. Op grond van ingewonnen informaties kun nen wij dit gerucht beslist tegenspreken. Tegenwoordig zijn te Middelburg leerlingen van een paar scholen zeer strijd lustig. De onderwijzers en de politie hebben daardoor bij het uitgaan der scholen nog al last. Zou een flinke vermaning van een der hoof den van politie op de belhamels niet eene goede uitwerking kunnen hebben Te Goes is men op weg een liberale kiesvereeniging op te richten voor de raads verkiezingen. Een voorloopig bestuur is belast met het ontwerpen van een reglement. Het bestuur der Christelijke school aldaar zit. in een moeilijk parket. Op een dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeel houders, donateurs enz. kwam men tot eene onaangename ontdekking. De school zit voor een groot tekort, ontstaan door het achterge bleven rijkssubsidie, dat in den laatsten- tijd niet verleend kon worden, omdat het met de verlenging der rechtspersoonlijkheid van de vereeniging niet in orde is. In Maart 1896 was de 29jarige termijn voor die rechtspersoonlijkheid verstreken en nu schijnt het bestuur met de verlen- gingsaanvrage te laat geweest te zijn. Wel is de verlenging door den toenmaligen minister V. d. Kaay toegestaan, maar later moet ge bleken zijn, dat het daarbij vermelde tijdstip niet in orde was. Gedeputeerde Staten van Zeeland kunnen daarom niet tot uitkeering van subsidie adviseeren. Het bestuur der school is reeds op audiëntie geweest bij den minister van binnenlandsche zaken, maar nog zonder resultaat. Blijkens het afdeelingsverslag over het hoofdstuk Binnenlandsche zaken der staatsbe grooting voor 1898, was in de Tweede kamer gevraagd of het rijkslandbouwproefstation te Goes zou blijvenverplaatsing naar Middel burg achtte één lid zeer onraadzaam. Een lid wenschte dat ook op Schouwen met be- bossching werd aangevangen. - Donderdag ontstond onder H e i n k e n s- z a n d bij eene alleenwonende oude, arme weduwe brand, die aan den schoorsteen begon. De vrouw, die het vuur wilde blussclien door eerst de kachel weg te nemen, viel achterover, waardoor zij dit toestel op het lichaam kreeg en haar kleeren en dc vloermatten vuur vat ten. Gelukkig werd het spoedig door de bu ren opgemerkt; zij snelden dadelijk toe en droegen de vrouw, die reeds buiten kennis lag, uit de woning. Middelerwijl wisten ande ren den brand met eenige emmers water te blusschen. Alleen aan den schoorsteenmantel en eenig huisraad is schade berokkend, die door assurantie gedekt is. De raad van 'sGravenpolder stond in zijne Woensdag gehouden vergadering de concessie-aanvrage van den heer H. Nieveen te Lemmer tot aanleg van een stoomtram door de gemeente toe en besloot over te gaan tot het aanbesteden van een belangrijke reparatie aan het schoolgebouw, waarbij de raad uit twee bestekken eene keuze kon doen. De gel den voor deze herstelling zullen over de be grootingen van twee jaren verdeeld worden. Voorts werden de rekening en begrooting van het armbestuur aan de vergadering overgelegd en werd de heer M. Prumers herbenoemd tot lid van dit bestuur. In de Donderdag te Ierseke gehouden raadsvergadering werd, op voorstel van burg. en weth., de verordening op de heffing en invordering der havengelden en kaairechten, welke opnieuw moest worden vastgesteld, voor één jaar ongewijzigd gehandhaafd. Zulks ge schiedde met het oog op de te verwachten rEen gemeubileerde kamer met alkoof! stond op het geel geworden bordje boven de voordeur, „te bevragenaan de voorzijde, derde verdieping bij Zöllner". Gnstaaf Heindrik Hartman had verscheiden dagen rondgëloopen, om kamers te zoeken. Hij was een vreemdeling te Berlijn. Wat hem aanstond was te duur en als de huur laag was, echeen de zon te nanwernood op de vuile bin nenplaats, waar het van schreeuwende kinderen wemelde. De voornaamste straten kwamen in het geheel niet in aanmerking, maar deze was toch heel fatsoenlijk, dus vooruitHij be klom de drie trappen. O „Vrijvrouw von Zöllner", stond boven de schel en het duurde een heele tijd eei open gedaan werd. Eerst verscheen er een oog voor het ronde raampje en nam de bezoe kers op eindelijk ging de deur open. „Wat verlangt ge „Goeden morgen! Hier zijn immers kamers te huur Kan ik die zien „Als 't u blieft." Er kwam een glimlach op het gelaat der oude dame, dat sterk vooruitstekende jak beenderen had, met roode plekken. Zij droeg een muts met linten op het zorgvuldig ge kapte haar. „Kom binnen, als 't n blieft." Zij ging voor door de pikdonkere gang hij volgde haar op den tast nu opende zij een deur en maakte een beweging met de hand om hem uit te noodigen binnen te gaan „Hier is de kamer, en daar is de alcoof!" Er was zeker in lang niet gelucht in die kamer; want er sloeg hem een benauwde lucht tegen. De gordijnen waren neergelaten en de canapé en de stoelen waren met hoezen bedekt. „Pardon!" zei mevrouw en spoedde zich naar het venster om een gordijn op te halen. „Wij houden alles altijd dicht, anders ver* vergrooting der haven, waarvan men nog niet weet hoeveel zij de gemeente kosten zal. Een der leden meende dat de haven tot heden toe meer had opgebracht dan gekost, waartegen de wet zich verzet. Hij hoopte dat daarmede bij de herziening rekening zou ge houden worden. De nieuw benoemde secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur verkreeg, op zijn verzoek, dat de raad genoegen nam met een persoonlijke borgstelling in plaats van een zakelijke, tot na de goedkeuring van de reke ning over 1897, wanneer do borgstelling van zijn voorganger en vader op hem zal overgaan. Op voorstel van een der leden zal aan het bestuur van den polder de Breede Watering bewesten Ierseke verzocht worden om begrin- ding van den Ouden dijk in de gemeente. In de Woensdag avond te C o 1 ij n s- plaat door de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden vergadering is besloten in dit seizoen wederom een feestavond te organiseeren. Als sprekers traden op de beeren A. T. C. Swenne van Wissekerke en J. Sturm van Cats, die elk een paar stukjes voordroegen. Door 25 landbouwers uit Col ij ns plaat en Cats is opgericht eene vereeniging, onder den naam ünitas met het doel voor gemeen schappelijke rekening kunstmeststoffen, kracht voeder en zaaigranen aan te schaffen. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Taze- laar Nz., voorzitterJ. J. Snijder, vice voor zitter; A. N. van Langeraad, secretaris; G. Israël Gz., penningmeester; C. Heijboer, be stuurslid. Woensdagavond trad voor de leden van het Nwfsdepartement Noordgonwe en de talrijk opgekomen geïntroduceerden ook als spreker op de heer dr Niemeier uit Sneekmet eene rede over „De macht van het woord." De bijeenkomst werd op onaangename wijze verstoord door het geroep van brandIeder spoedde zich het lokaal uit,vooral toen het bleek, dat die brand op den zolder boven de toehoor ders ontstaan was. Gelukkig werd men met eenige emmers water het vuur meester en kon het naar buiten gestoven auditorium betrek kelijk spoedig zijn plaats weer innemen. Ver moedelijk heeft eene kaars, die men vergeten had uit te blazen, bij het opflikkeren een be hang vunr doen vatten. De aangerichte schade is door assurantie gedekt. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Avondzitting van Donderdag te half acht. schieten de meubels zoo maar zie nu eens welk een uitzichtDat vindt gij in heel Berlijn niet meer!" Zij stiet het venster open en een stroom frissche lucht woei naar binnenhij keek over een smalle binnenplaats, rechts en links hooge muren, daar achter een weelde van boomen en groen, het leek wel een verwilderd park, een slordige tuin, waarin grijze steen- brokken en kleine grasheuvels verspreid lagen. Hij kon het niet goed onderscheiden, „Ziet ge wel hoe heerlijk sprak de dame. „Dat is de oude begraafplaats der ge meente maar sedert onheugelijke tijden wordt er niet meer begraven. Voor een paar jaar stroomde de Pauke nog achter de plaats wij moesten er met een brugje over heen maar die is thans gedempt en nu hebben wij heerlijke lucht. Het is nu nog winter, maar over een paar maanden zult gij eens zien. Dan bloeien de seringen bij duizenden, dat riekt verrukkelijk, en wij hooren soms ook een nachtegaal. Mijn dochter zit veel daar bene den gij kunt er ook zitten het is er heerlijk Zoo", zei de jonge man, het boofd binnen halende. „Stil zou het hier wel zijn, heel stil, goed om te werken." Hij zag rond in het vertrek. Alles had een zekeren kalen zwier. De penantspiegel met zijn gouden lijst, de kleine porseleinen poppetjes op de consoles, bet groote Cbineesche scherm in den Voorzitter de heer mr A. J. Roest, commis saris der Koningin. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren Pompe van Meerdervoort en Van Deinse met kennisgevingHolleatelle en Snijders zonder deze. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst werden gelezen en goedgekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat zijn benoemd tot voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingen van de e e r s t e de heeren Van Woelderen en Huversvan de tweede de heeren Pompe van Meerdervoort en Heijse van de derde de heeren Kakebeeke en Hennequin. Vervolgens werd lecture gegeven van een adres van den raad der gemeente Veere, om een subsidie ad f 325 ten behoeve der kosten van bestuur voor 1898. Dit adres werd gesteld in handen van het Gedeputeerd college. Alsnu kwamen in behandeling de verslagen der afdeelingen, betreffende de voorstellen van Gedeputeerde staten. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel tot intrekking van het in de zomervergadering van 1897 vastgesteld reglement op de verveningen en tot vaststelling van een nieuw reglement. Op gelijke wijze werd instemming betuigd met het voorstel tot wijziging van het regle ment op de tramwegen. Na discussie werd met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Hammacber en Van Teylingen, aangenomen het voorstel van Gede - puteerde Staten tot inwilliging van het verzoek van W. Moelker c. s., om wijziging van het besluit der Staten, waarbij subsidie is verleend voor den wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk. Ook werd discussie gevoerd over het voor stel van Ged. Staten tot toekenning van een renteloos voorschot aan het bestuur van den Isabella-polder benoorden Aardenburg. Met 25 tegen 13 stemmen werd het renteloos voorschot ten slotte verleend. Tegen stemden de heeren Kakebeeke, Van Buren, V. d. Meer, Noordijke, Fokker, D. J. Dronkers, Oggel, Van Teylingen, Vader van '8 Gravenpolder, De Jonge, Huvers, Lucasse en Den Boer. Hierna kwam ter tafel het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een reglement be treffende den veeartsenij kundigen dienst in deze provincie, ter vervanging van het reglement be treffende den veeartsenij kundigen dienst en po litie in de provincie Zeeland, benevens een schrijven van liet hoofdbestuur dor Maatschap pij van landbouw en veeteelt en een brief van Gedeputeerde Staten. Door den heer Heijse werd, voor tot de be handeling werd overgegaan, eene motie inge diend om deze zaak tot de voorjaarsvergadering uit te stellen. Na discussie daarover werd deze motie ver worpen met 21 tegen 17 Btemmen. Voor stemden de heeren Erasmus, D. A. Dronkers, Hammacher, De Bats, Fokker, Van der Have, Van Houte, Van Woelderen, Oggel, Hennequin, Van der Lek de Clercq, Vader, M. Bolle, De Smidt, Heijse, Huvers en Kloppers. Na debat werd het reglement, zooals dat door Ged. Staten werd voorgesteld, in stemming ge bracht en aangenomen met 23 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren Erasmus, D. A. Dronkers, Hammacher, Bolle, Fruytier, De Bats, Fokker, V. d. Have, Van Houte, Van Woelde ren, Hennequin, Van der Lek de Clercq, Vader, De Smidt en Heijse. Aan de orde was nu het voorstel van Ge deputeerde Staten tot het verleenen van een subsidie gedurende drie jaren aan de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundvee Stamboek. Na beraadslaging werd het aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Huvers. Ter tafel kwam hierop het voorstel van het Gedeputeerd college tot afwijzing van een ver zoek van de heeren F. C. O. M. Hombach te Hulst en C. A. H. Wagtho te Tholen, voor hoek en daaronder die waaiers en kunstbloe men gedrapeerd. Er was nog plaats voor zijn piano. Hij vroeg den huurprijs, die was matig, en toch en toch hij kon er niet toe be sluiten. De dame trok hem zoo weinig aan. „Wij hadden eerst geen plan om te verhuren", zei zij het hoofd opheffende, „maar sedert mijn man gestorven is en mijn zoon haar het bui tenland vertrok, is do woning ons veel te groot wij verdwalen in al die kamers. Wij geven dit vertrek zoo goedkoop om niet go- heel alleen te zijn. Gij vindt geen betere woning voor dat geld, niet waar, zeer mooi? De koffie 's morgens is er onder begrepen een groote kop met twee broodjes met boter alles comrne il faut, niet Waar Hij knikte stilzwijgend. Het was hem pijnlijk om weg te gaan hij draaide verlegen heen en weer. Daar hoorde hij de deur sluiten en loome, vermoeide stappen op de gang. Me vrouw Van Zöllner rukte de deur open „Helena, zijt gij daar Daar stond een uiterst tenger meisje op den drempel. Het licht viel op haar gelaat, de achtergrond was donker zij was nog niet oud, doch zag er ver van frisch uithare wan gen waren ingevallen en de schoone gevormde lippen waren bleek. De jonge man ontstelde bijna van dien aanblik - dat was een blo waaraan een worm knaagde. Onwillekeurig zag hij haar zitten tusschen de seringenstrui ken, op de vervallen grafheuvels, luisterende naar het gezang der nachtegalen. Zij boog en zag hem even aan, met liarë weemoedige oogen. Zij had een stuk muziek onder den arm en een portefeuille in de hand. - „Mijn dochter Helena", zei de vrj) Vrouw. „Zij is zeer muzikaal en zingt steeds voor haar genoegen. - „Zou u dat hinderen vroeg het meisje bezorgd. „Ik geef piano- en zangles, doch meest buitenshuis en - „Helena zei de moeder op scherpen toon j en er kwam een donkere blos op het gelaat der dochter. „O, neen integendeel," antwoordde hij vol ijver, zonder zelf te weten waarom hij zoo loog, „het stoort mij volstrekt niet. Als ik maar niet stoor; want ik ben musicus van beroep. Mijn naam is Gustaaf Hendrik Hartman Hij hoorde haar vaak in de schemering spe len. Den heclen dag liep zij in regen en wind rond en gaf slecht betaalde lessen aan weinig begaafde en aan begaafde, aan lieve en aan nare kinderen. Als hij ging eten ontmoette hij haar meestal. Wat kwam zij dan moede en afgemat thuis Het liefste hoorde hij haar zingen. Dan zat hij met het hoofd in de hand te luisteren zij zong meestal wanneer haar moeder niet thuis was en dan zoo vaak hetzelfde lied. Dat klonk door de deur dier Berlijnsche kamer als een weemoedige klacht. Die Berlijnsche kamer

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1