Verschillende Berichten. het is blijkbaar afkomstig van iemand, die wel wat. van de zaak gehoord heeft, dóch, vermoe delijk geen lid van Eigen Hulp en dus niet op de vergadering tegenwoordig gewee9t zijnde, het rechte er niet van weet. *j Er is namelijk besloten de coöperatieve winkel vereeniging Eigen Hulp te Vlissingen uit te breiden met eene brood bakker jj, zoodat deze voortaan zal bestaan uit a. afdeeling kruidenierswaren en aanver wante artikelen b. afdeeling brood-, beschuit-, koek- en banketbakkerij. In verband hiermede zijn de statuten gewij zigd, zoodat de vereeniging nu geworden is eene consumtie- doch tevens productie- vereen iging. Van het verstrekken van gelden door de Winkelvereeniging tot het oprichten eencr zelfstandige bakkerij, is dus geen sprake. Teneinde de beraamde plannen te kunnen verwezenlijken, zal de Vereeniging eene geld- leening aangaan, waartoe machtiging is ver leend. Tevens moet ik opmerken, dat eene coöpe ratieve vereeniging de koninklijke goedkeuring ®p haar statuten noch op de daarin te brengen wijzigingen noodig heeft. Het door een steen getroffen oog van den jongen te Borssele, van wiens onge val in een vorig nummer melding is gemaakt, zal gelukkig niet verloren zijn. Door het wegvallen van het woordje „niet" werd in ons nommer van Dinsdag het tegen deel gemeld, In die gemeente vierden Maandag twee echtparen hun zilveren bruiloft. Bij het eene, wonende op het dorp, brachten de zangvereeni- ging en het fanfarekorps, waarvan de man respectievelijk werkend en honorair lid is, 's avonds aan de feestvierenden om beurt'eene serenade wat vele belangstellenden op de been bracht. Van het zanggezelschap ontving het echtpaar een drietal geschenken, o. a. een fauteuil. Van de andere jubilarissen hoorde men alleen dut deze zich stil vermaakt hadden met hunne elf nog im. leven zijüde kinderen van de vijftien. 'Tot onderwijzeres aan de O. L. school te 8cherp.cn.iase is benoemd mej. J. van Deinse te Amsterdam. De hernieuwde bloei vau het departement Yzendijke der Maatschappij tot Nut van -t Algemeen gaf het bestuur aanleiding voor zijn leden en genoodigden een spreker te doen optreden; De heer Niemeijer, predikant te Sneek, sprak Maandag over de macht van het woord. De ruime herbergzaal, waarin deze eerste Nutslezing plaats had, was zeer goed bezet. Een zevental dames en personen van allerlei richting, afkomstig o.-a. uit Waterlandkerkje, Biervliet en Sasput, waren tegenwoordig. .Misschien verdient het overweging, om bij een volgende lezing, door nog ruimer gelegen heid' tot toelating van het publiek, te trachten de sympathie voor het departement te doen toenemen. De spreker werd, zeker wel namens alle aanwezigen, dank gezegd voor het door hem geleverde door den heer Bödeker, secretaris der afdeeling. Volgens diens mededeeling zijn er nu 17 ledenvan de leesbibliotheek, die zich in een uitmnntenden toestand bevindt, wordt door het volk zeer veel gebruik gemaakt. Het bericht was afkomstig v:an een anderen cor respondent. Wij kunnen hh. berichtgevers niet genoeg aanraden, róor zij schrijven, eerst ter juister plaatse vol doende intich'.iugen te vragen... (Red) RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld wegens straatschenderij J. v. B. Kz., Arnemuiden, tot 3 b. s. 3d. h.; laten staan van een trekdier: F. H. F., Middelburg, tot "2 b. s. 1 d. h. nachtrumoer(4. j. j. L, J. J. H., Middelburg, tot I b. s. 1 d. h,verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunningA. A. C. L., zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 3 b. s. 2 d. h.toelaten dat in zijne woning sterke drank wordt verkocht,zonder vergunning: C. T., Middelburg, tot ƒ121». s. 5 d. h.; loopen op den spoorweg, zonder toestemmingK. C., A. v. S., Arnemuiden, tot f 3 b. s. 2 d. li.; anders dan stapvoets rijden te Middelburg: P. K., Aagte- kerkp, tot 1 b. s. 1 d. h.; zijn trekdier laten losloopen te Middelburg zonder muilkorf: W. C. de V., Middelburg, tot 3 b. s. 2 d. h. hardloopen te Middelburg zonder vergunning A. V. K., zonder bekende woon- of verblijf plaats, tot 3 X 3 b. s. 1 d. h. iedere b. werpen van puin op verboden plaats te Vlis singen M. H., Vlissingen, tot 3 b. s. 1 d. h.noodcloo8 klimmen achterop een rijtuig te VlissingenC. J. W., zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten ue bakken te VlissingenC. A. K., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens het zijn voertuig niet voorzien van eene brandende lantaarn en plaatsnemen <>p een door honden getrokken voertuig te VlissingenI.. J. R., Bergen op Zoom, tot ƒ2 en 1 b. 8. 1 d. h. iedere b.uitkloppen van karpetten en kleedjes op den openb. weg te Vlissingen op verboden tijd: J. M. v. II., vr. van J. A. L., Vlissingen, tot 2 b. s. 1 d. h. hardloopen te Vlissingen zonder vergunning N. v. R., 2onder bekende woon- of verblijf plaats, tot 2 b. s. 1 d. h. plaatsnemen op een doof hónden getrokken voertuig te Vlissin gen C. A. H. S., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschapA. M., P. A. W.v Middelburg, H. K. B., Vlissingen, P. de N., Arnemuiden, J. 0. V,, Rotterdam, J. J. M., Amsterdam, tot 1 b. s. 1 d. b.Ph. H., zon der bekende woon- of verblijfplaats, tot 2 X 2 b. s. 2 d. h. iedere b., Th. N., Middelburg, P. d. Q., Vlissingen, C4. S., J. J., Arnemuiden, P. L., P. d. W., zonder bekende woon- of ver blijfplaats. tot 3 b. s. 2 d. h., B. d. Q., Vlis singen, tot 5 b. s. 3 d. b., J. J. v. H., Mid delburg, tot 3 dagen h., J. S., Arnemuiden, tot eene week h. Tot lid van den raad te Rotterdam is in district V bij herstemming gekozen de heer G. H, llintzen (liberaal) met 877 stemmen tegen 716 op den anti-revolutionnairen candidaat, het oud-lid dr W. B. van Staveren. Van de 2G8I kiezers stemden er slechts 1603. Do zeehavencommissie uit den Haagschen gemeenteraad heeft benoemd tot deskundigen voor de beantwoording van de door den minister van waterstaat gedane vragen, betref fende de wenschelijkhcid van eene haven te Scheveningen, geschikt voor bomschuiten, de heeren H. E. de Bruyn, hoofdingenieur van den waterstaat te 's GravenhageA. A. Bekaar, hoofdingenieur 2e kl. te Middelburg en J. A. Lindo, ingenieur, directeur der gemeentewerken te 's Gravenhage. Door den heer mr A.. Kerdijk is zoowel aan de bakkerspatroons te 's-Gravenhage als aan het comité der gezellen een bemiddelings voorstel toegezonden, ter oplossing van het hangende geschil. Dinsdag is het ontslagen personeel van de Brood- en Meelfabriek (82 man voor twee fa brieken) geheel aangevuld door nieuwe of dooi den terugkeer van een aantal vroegere gezellen, die zich neerleggen bij den bestaanden toestand en willen bedanken voor het lidmaatschap van den Bakkersgezellenbond. Aan de gezellen uit andere plaatsen is tijdelijk in de fabriek woon gelegenheid verschaft. Den avond van dien dag vergaderde de Bond van 's-Gravenhaagsche depothouders dei- verschillende broodfabrieken en bakkerijen, ter nadere bespreking van de houding der depot houders met het oog op de geproclameerde staking van den nachtarbeid op 17 Januari 1898. De hoofden van fabrieken en bakkerijen waren tot bijwoning uitgenoodigd, maar slechts zeer enkelen verschenen, hetgeen met leed wezen geconstateerd werd. Betreurd werd in de tweede plaats het optre den van het dames-comité ten gunste van afschaffing van den nachtarbeid, welk comité, dat beschouwd werd te eenzijdig te zijn voor gelicht, zooal niet om den tuin geleid, geheel de belangen voorbijziet van de depothouders, wier bestaan en dat van hunne gezinnen, toch al niet rooskleurig, ten zeerste bedreigd wordt, door het aangekondigde besluit tot afschaffing van den nachtarbeid. De breedvoerige gedachtenwisseling leidde tot aanneming van het tweeledige voorstel van den voorzitter, om een commissie te benoemen die 1°. zich in verbinding zal stellen met genoemd damescomité, om de belangen van de depothou ders in het licht te stellen en te bespreken 2°. voeling te honden met de patroons betref fende hunne houding, met het oog op de be langen dier depothouders, tegenover de voor genomen staking. Door het hoofdbestuur van hét Néder- landsch Toorieelverbond is de heer Frits Lapi- doth te 's Gravenhage, voorloopig benoemd tot redaóteur voor Noord-Nederland van HetTooneèl het orgaan van het Verbond.. De definitieve benoeming geschiedt in de algemeene vergadering. Hecht voor Allen spreekt thans het be richt tegen dat Ohr. Cornelissen uit zijne re dactie zou treden. De Vereeniging ter bevordering van nijver heid, land- en tuinbouw enz. te Leeuwarden heeft besloten om gedurende.de Pinksterdagen van 1898 aldaar een tentoonstelling te houden van pluimgedierte op uitgebreide schaal en daaraan te verbinden een groóten wedstrijd van post duiven. Te Oudenbosch werden in den laatsten tijd bij de leden van den gemeenteraad om de beurt de ruiten ingeworpen. Maandagavond was dit het geval bijeen nieuw gekozen raads lid, doch hier werd de dader, de knecht van den burgemeester, op heeterdaad betrapt en aan de rijkspolitie overgeleverd. De burgemeester heeft dezen zonderlingen knecht dadelijk ontslagen. Te Rotterdam is Dinsdag avond een felle brand ontstaan in een fabriek van vuurmakers en bergplaats van brandstoffen aan de Slaak- kade. Het gebouw is nagenoeg uitgebrand. De eigenaar was niet verzekerd. In een café in de Panlownastraat aldaar had Zondag een werkman de aardigheid een bezoeker met een geladen revolver te dreigen, maar hield de linkerhand voor den loop. Plotseling ging het schot af, met het gevolg dat de palm van zijn hand geheel verbrijzeld werd. Te 's Gravenhage is Dinsdag ochtend een vrouw, die in haar woning bezig was vet uit te braden, door den schrik dat de vlam in de pan sloeg, plotseling overleden. In een dameshoedenmagazijn aldaar brak in den nacht van Maandag op-Dinsdag een hevige brand uit. De bewoners, vrouw, twee kinderen en dienstbode, die zich ter ruste bevonden, werden door het rumoer gewekt, doch konden door rook en vlammen niet meer naar beneden. Een der buren redde hen over een plat aan de achterzijde van het perceel. Het huis met al wat erin was is uit gebrand. Te Lisse werd den 24 Oct. in een herberg een partijtje gehouden, waarbij ook iemand was, die in geen beste verstandhouding stond met den gastheer. Weldra was men des gasten gezelschap moede, wierp hem de deur uit en schopte en trapte hem zoodanig dat hij den volgenden dag bewusteloos, badend in zijn bloed en met wonden aan 't hoofd voor de herberg werd gevonden. Bijgebracht ging de jongen huiswaarts en als gewoonlijk aan zijn werk, zonder zijn ouders iets te vertellen. In het laatst der volgende week werd hij onge steld en stierf plotseling. Het lijk is geschouwd en de justitie heeft een onderzoek ingesteld. In de Oude Doelenstraat te Amsterdam geraakte een zes-jarig meisje in een kuip met kokend water en was eenige oogenblikken later reeds een lijk. De tusschonkomst van den kantonrechter te Haarlem ie ingeroepen om een B. K, meisje, dat zoogenaamd ontvoerd zou zijn uit het'ge sticht De goede herder te Yelp weder thuis te krijgen. Door de politie te IJmuiden is aange houden ecu matroos op een viermastschoener, die den '3en Maart 1896 te Kaapstad gedeser teerd is jvan het Nederlandsche oorlogsvaartuig Koningin Emma der Nederlanden. Te Utrecht zijn bij diverse uitdragers en opkoopers een aantal jassen en mantels in beslag genomen, die te Amsterdam moeten gestolen zijn. Te Havelte (.Dr.) stonden twee boeren knechts gereed om over Meppel naar Duitsch- Iand te vort rekken, óm daar te gaan werken. De een, die een revolver bij zich had gesto ken, had het ongeluk bij het opnemen van dat wapen het schot te doen afgaan, waardoor zijn metgezel boven het oog getroffen werd. De kogel is diep \n 't hoofd gedrongen en de getroffene verkeert in zeer bedenkelijken toe stand. Tc Munsterscheveld, gemeente Emmen, is een meisje van 16 jaar vermoord. Maandag- avoud van Weerdingermond komende, werd zij aangesproken door een 19jarigen arbeider, die, toen hij geen gevolg kon geven aan zijne af schuwelijke bedoelingen, het arme meisje de slagader aan den hals doorsneed. Het meisje overleed kort daarop. De dader is gevangen genomen. In het Fricsehe dorp Katlijk is de dochter vaD een arbeider bij het waterscheppen voor over in een kuil gevallen en verdronken. In- Groningen en Friesland worden dit jaar bijzónder veel zeevogels gevangen. Een kooiker, op het eiland Ameland, bemachtigde er in een week 1200 die hg voor 700 van de hand zette. Te Gulpen (L.) werd Zondag aangehou den en vervolgens naar Maastricht overgebracht iemand, verdacht van poging tot moord, te bandsraad-Gulpen gepleegd, op de marechaussees in November van het vorige jaar. De Maandag te Brussel gesloten "tentoon stelling werd door ongeveer zes millioén kij kers bezocht Die van Ter vu eren wérd door 1.800 000 personen bezichtigd. Een jongmensch te Brnssel had gewed, dat hij in een uur tijd 3600 aardappelen zoix oprapen, "die op éen afstand van 1 M. van elkander waren gelegd, z'oodat hij elke seconde éen meter moest afleggen en bukken. Duizenden waren getuige vandeze dwaze weddenschap en van het neervallen van den jongenman, nadat- hij 2118 aardappelen had geraapt. Te Luik is een schildwacht van achter aangevallen door twee soldaten en mishandeld. Ook'werd hij, toen hij tot zelfverdediging zijn bayonet trók, met zijn eigen wapen gekwetst. Te Valenciennes, bij Rijssel, heeft daaren tegen een schildwacht een man doodgeschoten, .iemand dio met" vief anderen twist met een agent had gehad .ék dezen zijn sabel had ont- nomen. Door den0 ageüt achtervolgd, liep hij weg, in de Tichting van een militairen post, welks commandant'op het hulpgeroep tweè soldaten uitzond. Dezen zagen een man naderen met een sabel in dé hand, en riepen hem toe stil te staan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, gaf een van de soldaten na een drie maal herhaalde waarschuwing vuur, met het gevolg dat de getroffene direct dood was. De drie deftige Spaansche dames, die te Ostende en Brussel op zakkenrollen enz. wer den betrapt, hebben terecht gestaan. De moe der kreeg vier maal 7 maanden, en elk der- beide dochters vier maal 2 maanden. Nadat de Parijzenaars herhaaldelijk waren blij gemaakt met de verzekering, dat een Rus sische kapel van de garde een reeks concerten zou komen geven, is thans zekerheid gekregen, dat de gasten Zaterdag zullen komen. Oniioodig te vermelden dat het succes verzekerd is. Te Görlitz is overleden de generaal der infanterie Hans v. Werder, die zich in 1870 bij den staf onderscheidde, later commandeerend generaal was van het eerste legercorps en in 1895 zijn pensioen kreeg. Te Berlijn is eenige opschudding gewekt door het bericht, dat een officier van de dra gonders, prins Schönaich-Carolath, die bij de begrafenis van generaal v. Billow in den lijk stoet was, door een steen in den rug is ge troffen, welke van den steiger v.oor een huis door den een of anderen werkman moet ge worpen zijn. De keizer en de keizerin waren even te voren voorbijgereden. Alle werklie den, die op den steiger het voorbijtrekken van den stoet in oogénschouw hadden genomen, zijn dadelijk in hechtenis genomen en aan een streng verhoor onderworpentot nu toe echter zonder eenig gevolg. Te Karlsbad maakt men zich na de laat ste aardbeving ongerust over de bronnen. Een nauwkeurig onderzoek bracht echter aan het licht dat alles in orde was. Te Weenen heeft een 18-jarige schoen makersleerling, terwijl hij een vrouw met den linker arm omarmde, haar met dc rechter hand 25 messteken toegebracht, zoodat de dood onmid dellijk volgde. De knaap, die uit roofzucht handelde, is terstond gevangen genomen. De verkiezingsstrijd van New-York, welke Henry George het leven kostte, is ook nog voor anderen noodlottig geweest. Dr James P. Daly, die naar het ambt van inspecteur der lijkschouwingen dong, is door een beroerte getroffen en overleden. Edw. Byrne, broeder van Daly's tcgencandidaat, werd bij het uitdeelen van verkiezings-manifesten door een trein overreden. Owen Mac Gymaia, candidaat voor het erftimuaw-schap yan Tam many, heeft een beroerte gekregen en ligt op sterven. John Fennuel kreeg, na -het-presi- deeren van een democratische vergadering, in fluenza en overleed" den volgonden dag, en Hermanius Dreifaeher werd door een beroerte getroffen en stierf terwijl hij een republikein- sche vergadering presideerde. Op het gebied van excentrieke huweïjjkcn zijn zelfs voor een Amerikaan grenzen. Een theologisch student te Boston, die een huwelijk in een leeuwenkooi had ingezegend, is door zijn medestudenten uitgeworpen en "zal disci plinair terechtstaan, iets dat zeker voor de Amerikanen pleit. Uit Alaska wordt alweer de ontdekking van nieuwe goudvelden gemeld, mijnen nog rijker dan die van Klondyke. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden (Woensdag) middag te half drie uur. Voorzitter de heer jhr mr L. Schorer, burge meester. Afwezig de heeren Van Hoek, F. G. Spren- ger en De Stoppelaar met. kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Hierna wordt mededeeling gedaan van inge komen stukken. Daaronder behoort een schrij ven van Ged. Staten, houdende bericht der goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897. Verder zijn ingekomen een adres van R. van Veen, schipper, hou dende verzoek om een stukje grond achter zijne woning aan de Punt, voor 25 jaar in erfpacht te verkrijgen een adres van de Middelburgsche coöperatieve bouwvereeniging, houdende verzoek om van de gemeente te mogen koopen ot voor 50 jaar in erfpacht te verkrijgen een stuk gemeente grond aan de Oostpunt achter de kleine werf; en een adres van de firma G. Alberts Lz. Co., om voor 15 's jaars iu huur te ver krijgen een stuk grond aan de Loskade, groot 300 Ms. Deze stukken worden gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Verder wordt nog mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, die in de Hande lingen zullen worden opgenomen. Aan de orde is een voorstel van burg. en :weth., betreffende een stukje erfpachtsgrond tusschen de Ververij straat en het erf van de scholen H en I. Het recht van erfpacht op dit stukje grond is door burg. en weth. in openbare veiling gekocht voor 10. Zij stel len voor in dien koop te berusten en dan tevens uit te maken, of de grond tot doorgang naar de scholen zal worden bestemd, dan wel opnieuw in recht van erfpacht of huur zal worden uitgegeven. Burg. en weth. achten het 'fc meest geraden te trachten voorshands het -terrein voor bleekveld of iets dergelijks te verhuren, in dier voege dat daarover ten allen tijde kan worden beschikt. Conform het voorstel van burg. en wetb. wordt besloten. Achtereenvolgens kómen nu in behandeling verschillende adressen met de daarop bétrek king hebbende voorstellen van het dag. bestuur. Goedgevonden wordt aan J. W. van Workom van 1 Jan. 1898 tot en mét 31 Dec. 1947 voor 5 'S jaars in erfpaeht uit te geven een stuk grond achter perceel wijk P no.. 78 aan den Kinderdijk. Eveneens om voor gelijken termijn voor 2 en 1.50 's jaars aan W. van Uije Zonen en J. P. Fokker in erfpacht uit te geven twee stukjes grond achter de perceelen aan den Koren- en den Kinderdijk P no. 79 en 98 en voor 40 's jaars aan J. A. Pieters een stuk grond aan het Seisbolwerk. Aan P. de Pagter c. s. worden van 1 Jan. 1898 tot 31 Dec. 1900 in erfpacht uitgegeven tegen 0.05 per week voor elk bleekje eenige bleekjes op het Smidsbolwerk. Aan A. A. Bekaar, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat, worden opnieuw verhuurd de boven lokalen van het huis op den Dam wijk F no. 97 voor twee jaar en tegen een huurprijs van 140 's jaars. Van TT. van Grooeen is een verzoek inge komen om een stuk grond aan den Segeers- singel te mogen huren om daarop een houten woning te bouwen. Burg. en weth. hebben tegen inwilliging van het verzoek bezwaar, omdat de afvoer van hemel en spoelwater niet naar behooren zou kunnen geschieden en alzoo de openbare gezondheid daarmede allicht zou kun nen worden geschaad. Zij stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, met welk voorstel de raad zich vereenigt. Alvorens vraagt de heer Gratama of adres sant in kennis is gesteld met dit bezwaar, opdat hij des gewenscht maatregelen kunne nemen dit op te heffen. De wethouder Den Bouwmeester zegt dat den adressant geen kennis gegeven is van dit bezwaar; maar al ware dit gedaan en al had adressant het ondervangen, dan zou er nog bezwaar bestaan tegen het bouwen van een houten woning. De heer Van der Swalme wijst erop, dat ook het bouwen buiten de rooilijn, zooals adressant wenseht, niet kan toegestaan worden. De heer mr A. P. Snouck Elurgronje zegt dat er nog een ander bezwaar is, nl. dat het niet ge wenscht is de Singels nog meer te bebouwen dan nu reeds het geval is. Goedgevonden wordt om aan M. O. Roest voor 35 te verkoopen een stukje grond aan het Molenwater om daarop woningen te bouwen. Het vroeger medegedeelde voorstel van burg. en weth. tot wijziging der verordening, hou dende tarief en voorwaarden betreffende de levering van duinwater ten aanzien van brand- kranen, naar aanleiding van een adres van het bestuur der Concert- en Gehoorzaal, komt als- nu ter tafel. De heer Van der Swalme kan niet medegaan met het voorstel. De redeneering van adres santen gaat z. i. niet op. Het moge waar zijn dat brandkranen nuttig zijn en het werk der brandweer er door kan worden verlicht, maar toch zijn brandkranen in eigen perceelen ten bate van de eigenaars. Billijk is het daarom, dat zij voor den aanleg er-van betalen. 1 Het geldt hier een corporatie die heel goed het recht, dat verschuldigd is, kan voldoen. Op een allerzonderlingste manier is bij den bouw van dit perceel gehandeld met het oog op het gevaar van brand en ook met het oog op de bepalingen der politieverordening. Naief is het dat, na al het gebeurde, men nu nog komt vragen om gratis gebruik te maken van brandkranen. Spreker kan daaraan zijn stem niet geven. De heer W. J. Sprenger, die in de minder heid was in het college van burg. en weth,, is tegen het voorstel. Spreker acht de retri butie billijk. Het was der corporatie bekend dat voor brandkranen recht wordt geheven. Na den bouw zijn die kranen aangelegd om de bezoekers van het gebouw gerust te stellen; anders ware het zeker niet gebeurd. De heer Van Dunné is het met de heer Sprenger eens. Het verwijt, dat in het adres aan den raad gemaakt is omtrent de heffing van recht voor brandkranen, acht hij onver diend. Ook de heer De Waal stemt met de denk beelden van de heeren Sprenger enVan Dunné in. De heer E. P. Schorer kan zich wel veree nigen met het voorstel van burg. en weth., op grond van de door de vereeniging aangevoerde argumenten. De posten van aanleg der leiding van de brandkranen met den aankleve van dien blijven voor rekening der vereenigingen nu gaat het z. i. niet aan om, ook al gebruikt zij de kranen, niet, recht van haar te heffen. Zelfs al worden de kranen voor blusscliing gebezigd, dan nog acht spreker betaling daarvoor niet gewenscht, omdat steeds bij brand de gemeente het tot blussching benoodigde duinwater gratis levert. Verder geeft de heer Schorer nog eene redactie, wijziging in het voorstel aan, waardoor de gebruiker aansprakelijk gesteld wordt voor de betaling van de kosten bij verbreking van zegels. De heer Van Dunné weet wel dat de kosten van aanleg voor rekening der eigenaars zijn, maar weet ook dat die aanleg aan de gemeente toch geld kost omdat daarbij een ambtenaar der duinwaterleiding assisteert en tijd verliest. De heer Brevet zal gaarne medegaan met het voorstel van burg. en weth., omdat, naar het hem voorkomt, de retributie niet te hppg is. Deze spreker geeft ook nog een redactie: wijziging aan, hl. deze om het minimum der boete op 0.50 vast te stellen in plaats van 10.. De heer Den Bouwmeester stelt, in het licht dat de brandkranen vrijwillig zijn aangelegd en alje. kosten, op den aanleg gevallen, door de vereeniging moeten betaald worde®., De heer Van Dunné. blijft bij zijn beweren dat het verlies van tijd der gemeeute-ambtena- ren niet vergoed wordt. Den heer Den Bouwmeester zegt dat dit wel het geval is, omdat de vergoeding-daarvoor zit in huur voor het eind buis in de straat. De heer Gratama zal zijn stem geven aan het voorstel van burg. en weth., omdat hij de vei ligheid van het publiek hooger schat dan de kleine opoffering, die de gemeente zich getroost De heer Schorer verklaart geen bezwaar te hebben het amendement-Brevet óver te nemen. Dé voorzitter heeft bij het gesprokene v'oo'r het voorstel van) burg. en wetli. weinig té voegen. Hij stelt alleen in het licht dat het onzinnig is rechten te heffen yoor zaken, waarvan men geen gebruik maakt. De voorzitter brengt alsnu in stemming dé vraag of het verzoek kan ingewilligd worden al dan niet. Met 8 tegen 6 stemmen wórdt die vrqag toestemmend beantwoord. Tegen stemmen de heeren Van der Swalme, Verhage, Yan Dunné, Do Waal, jhr mr W. J. Snoiick Hurgronje én W. J. Sprenger. Alsnu komt. het amendement-Schorer, ver bonden met dat van den heer Brevet, in be handeling. De heer W. J. Sprenger zal tegen het denk beeld van den heer Brevet stemmen, omdat daardoor misbruik zou kunnen plaats hebben. De voorzitter zegt dan beide amendementen afzonderlijk in stemming te zpllen brengen. Het amendement van den heer Schorer wórdt daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het amendement-Brevet wordt eveneens aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van de heeren Van der Swalme en Sprenger. Daarna wordt het gewijzigde voorstel van burg. en weth.' zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is de begrooting voor 1898 van dén Middelburgsehen-Vlissingscben rijweg. De heer Van der Swalme wijst daarbij óp den droevigen toestand, waarin het vak Mid delburg tot Abeele verkeert. Daar vindt men veel slechte boomen. Spreker had gehoopt dat men bij de begroo tingen iets zou uittrekken ter verbetering, maar in die hoop wordt hij steeds teleurgesteld- Wel wordt er nu en dan iets aangeplant maar dat geschiedt zorgeloos en.slordig. Als protest daartegen zal spreker tegen stemmen De voorzitter verdedigt de handelwijs van het bestuur over genoemden weg. Aan de beplanting wordt veel zorg besteed maar de ligging van den weg, die daar vrij open is, werkt de beplanting tegen. Met algemeene stemmen, behalve die van den heer Van der Swalme, wordt daarna de begrooting goedgekeurd. Naar aanleiding van een verzoek van mevr. de wed. Van Geelkerken, om rooiing. van- een boom aan de Nieuwe Oostersche straat, Btellen burg. en weth. voor dit verzoek in te willigen. Met dit voorstel vereenigt zich de raad. Ook vereenigt de raad zich met het voorstel van hetzelfde college tot het vragen aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes om ontheffing voor zes jaar van de verplichting tot oprich ting eener burger dagschool. Gelijk besluit, neemt de raad ten opzichte van het voorstel van burg. en weth. om af wijzend te beschikken op het adres van J. P. I. Butenx c. s., betreffende de landerijen ge legen langs den rioolwatergang naar Veere,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2