MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 263 140e Jaargang. 1897. Maandag 8 November. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zoo- en Feestdagen. Pry's, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 6 Nov. 8 u. vm. 39 gr. 12 u. 45 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Verw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan hef bureau te bekomen. Agenten. Te 'b Gravenhagc De Gebr. Belinfaxte Amsterdam A. de La Mar Azn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. UIT STAD EN PROVINCIE. Het is de tijd van weldoen en van vragen om liefdegaven. Dat merkt men het best in een kring als de onze, waar zoovele instellingen steun behoeven. Zoo werden éen persoon zeer kort geleden op éen dag zeven lijsten aangeboden. I3 het wonder dat menigeen, door zulk een stroom angstig gemaakt, zich zelfs onthoudt van de moeite om lijsten in te zien. Daarom wagen wij het die allen te verzoc ken eens een uitzondering te maken voor een dier lijstenen wel die betreffende de ook dit jaar, evenals reeds sedert tal van jaren, te houden Verloting van v r ouwel ij ke handwerken. Voor velen is zij een zeer goede bekende; en menigeen schonk haar steeds zijne of hare gaven in den vorm van een prijs of door het nemen van loten, omdat zij weten dat haar doel hoogst nuttig is. Uit hare opbrengst toch erlangen tal van nuttige instellingen gel- delijken steun. In onze stad zijn er echter ook velen die dit alles niet weten. En daarom zij hunne aandacht vooral op genoemde lijst gevestigd. Door haar te steunen, werken zij zijdelings mee tal van goede en nuttige vereenigingen het bestaan mogelijk te maken. Wij zijn nu alweêr een stapje genaderd tot het doel, dat beoogd wordthet oprichten van een kookcursus te Middelburg, Men weet: sedert lang heeft die oprichting een punt van bespreking uitgemaakt in ons JVMtedepartement en bij het bestuur van Ons Huis. Het gevolg van een en ander is geweest nader overleg en lust tot samenwerking bij beideterwijl nu, als vrucht van een en ander, Maandag a. in de leeszaal van Ons Huis eene voordracht zal worden gehouden door mejuf frouw Betsy Maas uit Schiedam. Bij deze gelegenheid staat de toegang open voor ieder belangstellende. Toegangskaarten daarvoor zijn kosteloos verkrijgbaar bij den concierge van het gebouw in de Wagenaarstraat. Wij vestigen daarop de aandacht. Van wege de vereeniging Trouw aan koning en vaderlandwaarvan, liet doel is on dersteuning van behoeftige oud-strijders, ge rechtigd tót het dragen van het Metalen kruis, of de Citadel-medaille, van welke vereeniging H. M. de Koningin-Regentes de beschermvrouw is, zal, zooals uit eene in dit nommer voor komende advertentie blijkt, aanstaanden Dins dag te Middel burg eene collecte aan de huizen der ingezetenen gehouden worden. Wij achten het niet noodig voor deze oudjes een beroep te doen op de offervaardigheid onzer burgerijhun aantal is niet groot meer en allen zijn zoo hoog bejaard, dat hun nog slechts eon korte leeftijd is toebeschikt. Wanneer ieder naar de mate zijner krach ten een bagatel wil bijdragen, dan helpt hij mede om dezen oud-strijders den avond van hun leven eenigszins te veraangenamen. Zooals uit een aankondiging in ons vorig nommer bleek, treedt Maandag a. voor het Natuurkundig gezelschap alhier als spreker op de heer dr Z. Th. Diehl van Goes, met het onderwerp„de ontwikkeling van het orga nisch leven op onze planeet." In verband met eene vroegere mededeeling omtrent de dezen winter van wege dit gezel schap te houden samenkomsten, willen wij, naar aanleiding van gedane vragen, er even op wijzen dat de kosten van het lid maatschap voor gewone leden f 10 per jaar bedragen en voor buitengewone leden, f 5. Behalve dat men, door als gewoon of bui tengewoon lid toe te treden, zich zeiven eenige leerrijke en aangename avonden verschaft, werkt men er tevens aan mede, om dat ook anderen mogelijk te maken, wijl het bestuur bevoegd is de lezingen door verschillende, in de statuten genoemde personen tegen eene verminderde geldelijke bijdrage te laten bijwo nen. Bovendien is er dit jaar, evenals in 't vorige, besloten om, als tijdelijken maatregel, op «enigszins uitgebreide wijze introductie toe te laten ter kennismaking. Dit geldt vooral ook voor dames, in de eerste plaats voor echtgenooten der leden. 1895 en 1896 verkochte hoeveelheden waren opgeslagente Dordrecht 8000 en 3000, te Schiedam 9000 en 4500 en te Middelburg 3000 en 9000 pikols. Tot afslager van de zeevisch te M i d- d e 1 b u r g, ter vervanging van A. W. de Broekert, overleden, is 'door burg. en weth. benoemd L. F. Beurkens, thans assistent. Uit Vlissingen schrijft men ons De uitvoering der klassen A en B van de zangschool van de heer G. B. Dommisse, Vrij dag avond in het lokaal Stofkoper gegeven, mag zeer goed geslaagd heeten. 't Moet heel wat moeite gekost hebben om bijv. In het Duin van M. H. van 't Kruijs, Vergeet mij nietje en Avondgebedje van A. II. Fagel of Muizepoes van L. F. Brandts Buijs te laten zingen, zoo als die kleinen uit klasse A dat deden. Meer gevorderden zongen met opgewektheid Worp's De Lenteom daarna met de uitvoering van De Ster en Naar Buiten van H. Lichner of Gods Vaderoog van R. Van Bruggen het be wijs te leveren, dat zij flink geleerd hadden. Kinderspelencantate van G. Wouters Jr., werd tot slot uitgevoerd, waarbij meisjes en jongens hun beste beentjes voorzetten, 't Ge heel klonk zeer goedeen lief stemmetje zong het gebeurde met bet muiltje van Asschepoester op verdienstelijke wijze. De begeleiding van piano en harmonium bracht er veel toe bij, om alles zoo goed van stapel te doen loopen. De talrijk aanwezige ouders zullen ook nu zeker weer de overtuiging verkregen hebben, dat het muziekonderwijs hunner kinderen aan goede handen is toevertrouwd. - Prins Heinrich van Pruisen zou heden middag per dagboot Engeland te Vlissin gen aankomen, om met den aansluitenden sneltrein naar Berlijn door te reizen. In zijn memorie van antwoord, naar aanlei ding van het voorloopig verslag dei afdeelingen van de Tweede kamer ten opzichte van de be grooting van Ned. Indië, deelt de minister van kolortiën, ten aanzien van de bewering dat de' gouvernementskoffie alleen te Amsterdam en te Rotterdam werd aangebracht, mede, dat door de Nederlandsche Handelmaatschappij aan te wijzen deel van te Rotterdam aangebrachte koffie door de Rotterdamsche Lloyd bij open water, tegen een vrachtverhooging van respec tievelijk van f 1.50, f 1.20 en 3 per last, te Dordrecht, Schiedam en te Middelburg jnoet worden uitgeleverd, en dat van de in In de gemeenten Tholen, Goes, Zie- rikzee, Kruiningen en IJzendijke zullen gedurende dezen winter weder oefeningen wor den gehouden in den wapenhandel, onder lei ding van het kader der infanteriegarnizoenen. Met die te Goes wordt belast de eerste- luitenant J. A. Snoek en met die te Zierikzee en Kruiningen de tweede-luitenant P. J. Boo- gaert, voor zoover het garnizoen Middelburg betreft. - De heer A. G. den Dunnen te 'aHeer Arendskerke is benoemd tot brieven gaarder te Drimmelen. Te Borssele wierp Donderdag avond een jongen een steentje naar een anderen knaap, en ongelukkig trof het voorwerp juist het rechteroog, dat daardoor zeer gevaarlijk werd gewond en hevig bloedde. Wegens afwezigheid van den geneeskundige kon niet onderzocht worden of het licht zal verloren zijn. De jóngen leed veel pijn. Werd in ons vorig nommer, op gezag van een ons nit Terneuzen gezonden bericht, gemeld dat de Donderdag en Vrijdag te Hulst en te Terneuzen gehouden zittingen van de kantongerechten aldaar moesten worden opge heven wegens „vreemde handelingen" van den ambtenaar van het O. M., mr Bool, nader vernemen wij dat deze haar oorzaak vonden in een hoogst ernstige ongesteldheid van ge noemden ambtenaar. Men meldt ons uit T r n e u z e n In de Donderdag alhier gehouden gemeente raadsvergadering, waarin de heer Van den Hoek niet tegenwoordig was, werd na breed voerige discussie eene instructie voor dén ge meente-secretaris vastgesteld en daarna tot de benoeming van zoodanigen ambtenaar over gegaan. Zooals reeds gemeld is, werd de beer J. Wiskerke benoemd en wel met 9 stemmen. Op de door het dag. bestuur opgemaakte aanbeve ling waren geplaatst de heeren C. F. Klaar, adj.-commie8 ter secretarie te Dordrecht, die twee stemmen bekwam, en J. Fray, gediplo meerd ambtenaar ter secretarie te Helder. Een stem verkreeg de heer W. S. J. Dieleman te Hoek. Bij de aanbeveling was door het dag. bestuur eene memorie van toelichting gevoegd, waarin het mededeelde, ofschoon hulde brengende aan den waarnemenden secretaris, met het oog op diens leeftijd hem niet te kunnen aanbevelen, daar ook de burgemeester zijn eerste jeugd voorbij is en jonge krachten, zoowel theoretisch als practisch op de hoogte van het staats- en gemeenterecht, die thans geheel ontbreken, noodig zijn. Het college verklaarde tenslotte dat, mocht de raad zich met deze zienswijze kunnen vereenigen, dit het dag. bestuur aan genaam zijn zal, doch is dit niet het geval, bet bewustzijn plichtmatig gehandeld te hebben in het belang der gemeente het college genoeg is. Bij de discussie over dit punt bleek dat het dagèlijksch bestuur in deze niet homogeen was. Verder werd een uitvoerige discussie gehou den over een aan den minister van waterstaat te zenden adres betreffende bruggen over het kanaal, naar aanleiding van een door burg. en weth. met den ingenieur gehouden conferentie, waarin deze, volgens het oordeel van den voor zitter, overtuigend had aangetoond dat het moeilijk beter te maken is dan het thans is ontworpen, en dat op de plaatsen, waar men bruggen zou wensehen, aan de Zevenaar of de Berkstraat, inet een groote en aan de sluis te Terneuzen en te Sluiskil met kleine over zet ponten aan de bezwaren zal tegemoet gekomen worden. Een aantal leden (landbouwers) ach ten voorziening met ponten niet afdoende, daar bij vriezend weer, als 't kanaal dicht ligt, daar mee niets is aan te vangen. Ten slotte is be sloten het adres te verzenden zooals eerst ia besloten. Aangenomen voor kennisgeving werd het adres van een stoombootondernemer te Lemmer, die een bootdienst van bier op Hoedekenskerke wil inrichten in verbinding met een tram van daar over 'sGravenpoldef naar 't Katsche veer, waarvoor hij deh raad verzoekt zijn pogen zooveel mogelijk te willen bevorderen. Hoewel erkend werd, dat het een voor het verkeer gunstige verbinding zou zijn, werd bet door enkele leden wensehelijker geacht, dat als route gekozen werd Ellewoutsdijk inet een tram naar Goes. Dan is men in 't hart van Z.- Beveland en Hoedekenskerke ligt dicht hij Hansweert, waar een bootveer is. Ook werd opgemerkt, dat de Provinciale Staten het pu bliek meer zouden gerieven, wanneer de aan gevraagde f 130.000 werden besteed aan een dienst TerneuzenEllewoutsdijkGoes, dan met een nieuwe boot, welke meening ook tegen spraak ondervond en waaromtrent het betrach ten van voorzichtigheid dienstig werd geoordeeld Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ontvangen, waarin deze bericht dat veekeuring te Borssele, waarom verzocht wn', niet van wege de provincie (kan geschieden, daar het keuren van voor uitvoer naar België bestemd vee rijkszaak is. Met ingang van 8 dezer is het post- en telegraafkantoor te Ede, wat den telegraaf dienst betreft, óp werkdagen open van 8 u 30 voor- tot 1 u. 30 m. namiddags en van 3 tot 4 en 5 u. 30 m. tót 7 u. 30 m. namiddags (spoortijd). De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. STUKKEN CEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Naar aanleiding van het adres van den heer J. I. Nier se, .hoofdvan school B, om verhoo ging van jaarwedde of toekenning eener grati ficatie, berichten burg. en weth., dat zij, nu evenmin als vroeger, toen de school meer leer lingen telde, termen kunnen vinden voor te stellen aan adressant een gratificatie of ver van jaarwedde te verleerien. Met betrekking tót hét adres van J. P. I. Buteux c.8., aangaande onvoldoenden afvoer van rioolwater door de bermsloot langs hunne lan derijen, zeggen burg. en weth. dat hnn nimmer iets is gebleken van een onvoldoenden afvoer van het rioolwater door bedoelde bermsloót. Zijn de landerijen langs de sloot al achter uitgegaan, dan is de achteruitgang aan gpheel andere oorzaken, dan adressanten meenen, toe te schrijven. Het ligt niet op den weg van' burg. en weth. oorzaken na te ga^n, doch zij wensehen toch aan te stippen, dat de slechte zorg voor eene behoorlijke afwatering van de landerijen door belanghebbenden en het door sijpelen van zout uit het kanaal door Walche ren aan den geschetsten ongunstigen toestand niet vreemd zijn. In ieder geval achten burg. en weth. het door adressanten aangegeven middel, nl. .door spoeling' met düinwater, t"ë ondoelmatig en te kostbaar, om aanwending daarvan in nadere overweging te kunnen nemen. Zij stellen voor" aan adressanten te berichten, dat hnn verzoek niet kan worden ingewilligd. Burg. en weth. Btellen voor om uit den pest voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebe- grooting voor 1898 te beschikken over f 25.08 voor kosten van voeding en ligging van den met provoostarrest getroffen schutter J. K. van der Veer. Het voorstel van burg. en weth. in zake de oprichting eenér burgerdagschool strekt om de ontheffing van de verplichting daartoe met zes jaar te willen verlengen. In verband mét het adres van het bestuur der Concert- en Gehoorzaal tot wijziging dér verordening, houdende tarief en voorwaarden betreffende de levering van duinwater, deeïen burg. en weth. mede, dat naar hunne meer het hebben van brandkfanen in het belang van de openbare veiligheid zooveel mogelijk behoort te worden aangemoedigd, en stellen mitsdien voor art. 1 en litt. B der verordening, houdende tarief en voorwaarden betreffende dé levering van duinwater, te wijzigen en te doen luiden als volgt „Ook daar, waar overigens geen water wordt genomen, hetzij bij abonnement, hetzij volgens watermeter, worden kosteloos brand kranen toe gelaten zij moeten in dat geval echter van- ege den directeur worden verzegeld. „Yoor het verbreken van elk zegel, ingeval van proefneming op verlangen van den ver bruiker en in tegenwoordigheid van den direc teur of dien hem vervangt,, is verschuldigd fl. Yoor het verbreken van elk zegel buiten dat geval en het geval van brand is, onverminderd het bepaalde in art. 17, verschuldigd 10 tot f 25 ter beóordeeling van burg. en weth. Op verlangen" enz. NOC ALTIJD: DREIJFUSS. Scheurer-Kestner neemt den tijd en wil niet spreken vóór hij alle gegevens tot in de kleinste bijzonderheden bij elkaar heeft. Daar het publiek, als altijd, ongeduldig is, oogst hij blaam in plaats van lof voor deze voorzichtig heid. De Eclair betoogt reeds, dat de sénator plichten tegenóver het publiek heeft en niet vrij is om de openbaarmaking der beloofde be wijzen te verschuiven. De partij, welke tot eiken prijs een weder- oprakelen dezer zaak wil voorkomen, heeft het vooral de laatste dagen weer druk over de geheime bewijsstukken, welker openbaarmaking onmiddellijk tot een oorlogsverklaring aan Frankrijk zou leiden. De Gil Blos, een boulevardblad van een nog luchtiger type dan de Figarohaalt het woord aan van een officier: Wij zullen de bewijzen openbaar maken 5 maar wie geeft ons de mil- iioenen soldaten, die, door wat dan uitkomt, onvermijdelijk noodig zullen z$m Ook de antisemitische Libre Parole-spreekt in denzelfden geest, en zégt dat de oorlog, welke door die openbaarmaking zou ontstaan, nog veel bloediger zou zijn dan die van 70. Gelijk men weet, staat dit alles in verband met. het beweren, dat.de toemalige Fransche regeering zich de noodige bewijsstukken heeft verschaft, door zoo laakbare middelen tegenover Duitsche ambassade te Parijs, dat daardoor een casus belli zou zijn ontstaan. Wat daarvan waar is, zal men misschien iii ónzen tijd wel niet vernemen. Maar toch zijn de mededee- lingen van bedoelde bladen belangrijk, in zoover zjj kenschetsend zijn voor de zedelijke begrippen, niet alleen van de redacties, maar van de openbare meening. Immers de bladen, die wel weten wat de openbare méening ver dragen kan,, zouden zich wel wachten zoo iets te beweren, als zij wisten dat het openbare geweten wakker zou worden, en het publiek zou opkomen, óf voor de aldus beleedigöe ministers èn leden van den krijgsraad öf tegen de mannen die zich door zulke schandelijke middelen de bewijzen verschaffen, en tegen hen, die niet weigerden recht te doen op zulke, niet langs regelmatigen weg verkregen en op onwet- tigón weg in het geding gebrachte bewijs stukken. Maar "de openbare meening blijft onder dat alles kalm; en het schijnt wel dat men het eigenlijk niets erg, misschien zelfs wel aardig vindt, dat men die Duitschers zoo leuk heeft bestolen. Die höüdjng van eeü- deel der pérs en van het publiek, is bijna even belangrijk als de vraag, of. die beweringen waar zijn. Alleen hoort men enkele stemmen, welke opkomen tegen het beweerde rechtdoen op stukken, welke eerst na de behandeling der zaak in raadkamer aan dé ledën van den. krijgs raad zouden zijn overgelegd. Zoo 0. a. de hoogleeraar Gabriel Monod, die in .de Temps bewèert, dat men in rechte geen rekening mag houden met mcdedeèlirigen, welke op zulk een wijze aan de réchters zouden zijn gedaan. De zaak begint de laatste dagen meer en meer de eerste plaats in te nemen. Faure had Donderdag en Vrijdag een conferentie met Méline, Hanotaux en Billot, de drie ministers die in deze zaak betrokken zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Christ. Volksbond en Werkverschaffing. M. d. R. Dezer dagen wordt het verslag van den Christ. Volksbond gezonden aan de leden en aan velen, van wie verwacht mag worden, dat zij belangstellen in de Werkzaamheden van den'Bond. Uit dit verslag WJJkt, dat de Bond niet zon der vrucht is werkzaam geweest. De bespre king van maatschappelijke vraagstukken vond niet altijd zooveel belangstelling alsgewenscht werd. De Kamer van Navraag had echter niet te klagen en kon daardoor naar vermogen mede werken aan. verbetering van armenzorg. Het meest mocht de werkverschaffing zich in alge- meene belangstelling verheugen en zij heeft daardoor in den vorigen winter weder aan vele huisvaders arbeid en brood kunnen ver schaffen. Thans zullen twee lijsten aau de ingezetenen van Middelburg worden aangeboden. Eéne, waarop.men door inteekening verklaart toe te treden als lid van den Bond. Wij hopen,, dat velen daarop hun naam zullen plaatsen. Want, hoewel wij zeer dankbaar zijn, ook voor het. geringste bewijs van waardeeving aan onze lezingen, Kamer van Navraag of werkverschaf fing gegeven, toch merkten wij op, dat velen vergeten, hoe elk dezer instellingen een tak van werkzaamheid van den Bond is. Deze instellingen ontvangen dus den besten steun alsmen eerst lid van den Bond wordt. (Con tributie f 1.20 per jaar.) Door de andere lijst worden geldelijke bij dragen gevraagd voor de werkverschaffing. Nu de winter weder op handen is, die telken jare vele Middelburgers, broodeloos maakt, is het noodig, dat wij tijdig weten hoeveel geld voor werkverschaffing kan gebruikt worden. Evenals allen, wensehen ook wij maatschap pelijke toestanden, die werkverschaffing .over bodig. maken. Doch, zoolang die toestanden niet bestaan, de werkloosheid als een kanker voortvreet in de steden en een afdoend genees middel nog niet schijnt gevonden, is werkver schaffing zeker het beste middel om de werk loosheid .te beperken en de droevige gevolgen ervan te keeren. En terwijl over verzekering tegen werkloosheid nog slechts wordt gesproken, is werkverschaffing het beste dat kan worden. gedaan. Velen kunnen met weinig opoffering zelf werk verschaffen, als zij den raad volgen van eeno Amsterdamsche commissie en hun bestellin gen doen of werkzaamheden opdragen „bij voorkeur in de maanden, die in het vak, waar toe de werkzaamheden behooren, niet tot de drukke maanden worden gerekend". Als zij ,het smidswerk niet bij voorkeur in Sept. en Oct., het behangers- en stoffeerderswerk niet bij voorkeur in April of Mei, het timmer:, metseL en schilderwerk- niet bij voorkeur in de zomermaanden en bet kleermakerswerk niet voorkeur in den aanvang van het zomer en winterseizoen" doen .verrichten. Doch, dit alles is niet genoeg. Al wilden allen, voortaan dezen wenk volgen, het helpt noch dadelijk, noch genoegzaam. Daarom vragen wij den zoo noodigen Bteun tn alle Middelburgers. Dankbaar erkennen wij, dat in vorige winters het totaal der bij dragen nagenoeg voldoende was. Doch dit was in hoofdzaak te danken aan buitengewoon groote bijdragen van enkelendoch niet toe te schrijven aan het naar vermogen bijdragen van allen. Wij vragen nu voor dit Middelburgseh maatschappelijk belang eene bijdrage van allen, hoewel wij ook hopen, dat de groote giften van vroeger ons weder zullen te beurt vallen. Nauwkeurig wordt toegezien, dat het geld niet aan onwaardigen wordt besteed. Wie zijn verdienste misbruikt voor drank of andere dingen, waardoor het geld niet aan vrouw en kinderen ten goede komt; wie. wel luieren, doch. niet werken wil; wie niet lang genoeg in Middelburgwoont, om uit fondsen, voor Middelburgers alleen bestemd, geholpen te wordenal zulken worden beslist afgewezen. Gaarne ontvangen wij van alle zijden op-of aanmerkingen, die den werkloozen ten goede kunnen komen. Doch men onthoude ons dan ook niet de middelen om, waar het noodig blijkt, door werkverschaffing huisgezinnen te bewaren voor gebrek. Medelijden met Middelburgers, die in bittere armoede zuchten en door werkloos heid maatschappelijk dreigen onder te gaan, is zeker te waardeeren, doch alleen ais hét in da den van naastenliefde 'wordt omgezet. Als maar ieder mar vermogen inschrijft op de lijst, zïil ook dezen winter de werkverschaffing éen mid del kunnen zijn, om in deze stad velen voor ar moede en gebrek te bewaren. Moge het dan aan milde bijdragen niet ontbreken! Hartelijk zegt 11, M.-d. R., voor uwe afge stane plaatsruimte dank het bestuur van den Christ. Volksbond H. J. L. POORT, voorzitter, W. J. SPRENGER, wnd-secretaris. Mr S. GR AT AM A, penningmeester. N. EPKEMA. Middelburg, November. 189,7. De Commissie tot het geven van advies omtrent maatregelen ter beperking van de ge dwongen werkloosheid.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1