Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. men 196, totaal 247, hersteld 46, overleden 135, restant op 20 September 66 afdeeling Demak, welks cijfers gelden voor den geheelen duur der epidemie, totaal aantal gevallen op 10 September 5501, by gekomen 179, samen 5680, hersteld 1406, overleden 4126, restant zieken op 20 September 88. In de boe. van 2 October leest men In den afgeloopen nacht zijn in het stads verband binnengebracht twee choleralijders, waarvan hedenochtend reeds een overleden was vanochtend is wederom een lijder binnenge bracht het aantal met cholera verpleegden be droeg in genoemde inrichting op heden nog vijf in het geheel. Gedurende de laatste tien dagen der afge loopen maand September zijn in hot militair hospitaal alhier vier choleralijders verpleegd, die allen gestorven zijn. De pokken, die onlangs het eerst zijn uitge broken in de afdeeling Bojolali, hebben zich nu ook uitgebreid over de afdeeling Klaten en wel zoodanig dat men daar de ziekte bijna als epidemisch kan beschouwen. UIT STAD EN PROVINCIE. Aan de heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het bedanken van wijlen den heer J. A. Tak, werd door 64 stemgerechtigden deelgenomen. Bij "de opening der biljetten bleek dat alle kiezers geldige biljetten hadden ingeleverd. Gekozen werd de heer Ph. Boudewijnse met 37 stemmen. Verder werden uitgebracht 11 stemmen op den heer W. A. de Rljcke, 4 stemmen op de heeren F. M. Wibaut »n P. Dumon Tak, 3 op den heer M. G. Boasson, 2 op den heer M. P. van der Harst en 1 stem op de heeren Yan Woeldercn, H. Boasson en J. F, M. van der Heil. Op hoogst eenvoudige wijze had heden ochtend alhier de teraardebestelling plaats van den heer J. A. Tak. Op de begraafplaats sloten zich bij den lijk stoet aan verschillende vertegenwoordigers van corporaties, waarin de overledene zitting heeft gehad, zooals van den gemeenteraad, het depar tement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van Algemeen, de commissie voor de 2V»fe-spaarbank en anderen. Het college van burg. en weth. was bij de plechtigheid niet aanwezig, in verband met de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel, waarvoor het als stembureau zitting had. Verder bevonden zich op den doodenakkev onderscheiden vrienden van den overledene en eenige personeH, met wie hij gewerkt had of in handelsrelatie stond. Volgens het verlangen van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Bij een kibbelpartij tusschen een paar jongens van een jaar of 14 werd heden mid dag op den,Langen Burg alhier den eenen door den anderen een weinig beteekonende mes- snede over de hand toegebracht. Bij kon. bonlriit ceyn bonoomd tot raden in het polderbestuur van Walcheren dr A. van der Swalme en M. C. van Westen. Blijkens het zgn. Maandboekje zijn gedu rende de maand October te Middelburg overleden 16 personen. Hun ouderdom was: beneden het jaar 2, van 1 tot 5 jaar 3, van 20 tot 25 jaar 2, van 35 tot 40 jaar 1, van 40 tot 45 jaar 1, van 45 tot 50 jaar 2, van 55 tot 60 jaar 1, van 60 tot 65 jaar 1, van 65 tot 70 jaar 1, van 75 tot 80 jaar 1, en van 80 tot 85 jaar 1. De ziekten der overledenen waren beroerte, longtering en longontsteking ieder 2, en ver der vroeggeboorte, kliertering, ngelsche ziekte, typhus, slepend longhjden, hartziekte, maag kanker, buikvlies ontsteking, nierziekte en ver drinken allen êen. De off. van gez. 2kl. G. M. van der Wal, dié 1 December wordt geplaatst bij het 3e reg. inf., komt alsdan te Middelburg in gar nizoen. Met ingang van 1 December wordt op het postkantoor te Vlissiugen werkzaam gesteld mej. C. F. van Schelven, vau bet telegraaikantoor te Rotterdam. Te Vlissingen zijn verscheidene per sonen door gebruik van leverworst ziek ge worden. De verschijnselen, die zich voordoen, zijn buikpijnen en diarrhée. Er wordt een onderzoek ingesteld. (VI. Ct In verband met een vorig bericht meldt uien ons van particuliere zyde, dat, toen Maan dag door den zwaren mist de Schelöeboot te B o r s 8 e 1 e eenige uren aan het steiger moest blijven liggen, voor een 35 stuks hoornvee plaats gevraagd werd by landbouwers in hun weiden. Tegen den avond werd het aantal vermeerderd tot 106 stuks, afkomstig uit de provincie Noord-Holland. Gedurende den nacht werden de dieren in een groep om beurten door de kooplui bij elkander gehouden tot Dinsdag morgen, toen de mist opklaarde en het vervoer naar Ter- neuzen kon plaats hebben. Een bewijs temeer hoe noodig dak en stalling is voor het vee en hoe gewettigd het verlangen van velen, dat er spoedig door de provincie in die behoefte voorzien worde. Waar meermalen geklaagd wordt «ver de postverzending en in den iaatsten tijd ook niet zonder reilen mag ook wel eens ge wezen worden pp feiten, die van de zyde der postambtenaren van zorg en lust tot meewer king getuigen. Zoo kwam deze week te I e r s e k e uit Engeland een brief aan met het adres Messrs Maatschap EendrachtHolland. Ilij was inderdaad voor een oesterfirma te Ierseke bestemd. Ondanks de groote onvol ledigheid van het adres had de post toch den bedoelden persoon weten te vinden. Men meldt ons uit Terneu zen: Donderdag te Hulst en heden hier zijn de kantonrechters genoodzaakt geweest de straf zitting kort na den aanvang op te heffen, ten gevolge van vreemde handelingen van den ambtenaar van het openbaar ministerie. De zaken werden uitgesteld. LETTEREN EN KUNST. Nu reeds ontvingen wij eenige feestliede ren, in verband met de huldigingsfeesten in het a. jaar. Daaruit blijkt o. a. dat men veelal niet weet, dat er bij die gelegenheid van kronen onzer koningin geen sprake is. De stroom van zulke „feestzangen" zal nog wel schrikbarend vloeienen wij achten ons niet geroepen over al die goede of slechte poezie een oordeel uit te spreken. Wie haar aangekondigd wenschen, vinden in de rubriek advertentiën daartoe alle gelegenheid. Van de kleine eenstemmige editie van het Nederlandsche Volksliederenboeksaamgesteld door Daniël de Lange en dr. G. Kalft' en uit gegeven door de Maatschappij tot Nut van 'i Algemeenheeft het eerste vijfde duizendtal de pers verlaten. Waar wij indertijd, bij het verschynen van de eerste uitgave van het liederenboek daarvan met lof melding maakten, kunnen wij volstaan met de mededeeling dat deze volksbundel, met zijn 84 liederen voor zang in noten en cijfer schrift, keurig net gedrukt, een alleraangenaam- sten indruk maakt en zeker weldra een nieuwe oplaag zal noodig zijn, want de prijs, 30 cent per exemplaar, bij 50 ex. en meer slechts 25 cent, is bespottelijk laag in verband met de kosten, aan zulk een uitgaaf verbonden. Blijkens achterstaande annonce verscheen van den bekenden tooneelspeler Mari J. Ternooy Apel een romanOm het Mensch-worden. Bij de gedurende deze dagen gehouden wordende bockverkooping te Leiden door de firma Burgerdijk Niermans, waar ook de Dnitsche- en Engelsche boekhandel vertegen woordigd zijn, werd no. 763 van den catalogus HiltonScala perfectionis verkocht voor f 3000 aan de firma Pickering Chatto te Londen. Door den heer M. H. van 't Kruijs, orkest directeur van de Harmonie te Groningen, is een feest-ouverture op Io Vivat gecomponeerd en opgedragen aan het studentenkorps Vbidica' at que Polit. Het Boheemscb strijkquartet geeft tegen woordig concerten in Rusland, die zeer druk bezocht worden. Het behaalde enorm succes te Petersburg en te Moskou. ANTON VAN ROOY. Deze, ook iu onzen kring bekende, zanger heeft bij een concert, Donderdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven, zeei veel succes gehad. Reeds vroeger trad hij in bet Concertgebouw op toen gaf zijn zang eene groote belofte, doch thans stond hij voor ons als meesteraldus schrijft V. M. in het Hbld. „Men weet uit de bladen hoe de heer Van Rooy in de partij van Wotan te Bayréuth en te Berlijn heeft gedebuteerd. Zijn optreden was eene verrassing en eene openbaring. Men had als Wotan meermalen zeer bekende zan gers gehoord, doch geen van allen had deze partij in alle opzichten zoo gezongen als hij deed. Een heerlijk, glanzend orgaan, eene door en door muzikale, warm gevoelde voordracht en daarbij een macht over de stem die hem tot alles in staat stelt, maken hem tot den aange wezen persoon voor deze partij. Van Rooy logenstraft schitterend wat door zooveien beweerd isdat het zingen van Wagner-partijen ongeschikt zou maken voor andere kunst. Een zoo volkomen geschoolde zanger is evengoed in staat Schubert, Brahms, Schumann en anderen te vertolken. Dat heeft hij Donderdag avond schitterend bewezeih Hoe vol uitdrukking werden de liederen van Brahms voorgedragen en welk een heer lijke vertolking gaf hy yan Schumann's Löwenbraut. (Slecht» eens heb ik een even grooten indruk van deze ballade gekregen, toen Van Rooy's leermeester Stockhausen die zong.) En na deze ballade werd Schubert's Seimir gegrüsst zoo edel en schoon voorgedragen, dat het publiek niet ophield met. applaudiseeren tot de zanger nog een lied zong. Hij koos daarvoor een lied van Richard Strauss. Dat de heer Mengelberg hem weder hoogst artistiek begeleidde, behoeft eigenlijk niet meer vermeld te worden. Wy weten reeds lang hoe voortreffelijk hij accompagneert. Wotan's Abschied bracht de hoorders nog meer in extase. Zoo heeft men het hier nog niet hooien zingen, noe machtig klonk zijne stem aan het slot en hoe vol uitdrukking sprak hij Briinnhilde toe. Waarlijk, het is een groot voorrecht, dat wij den heer Van Rooy bij de aanstaande uitvoe ring der Wagnersvereeniging als Wanderer (Wotan) zullen hoeren en zien. Men weet hoe vaak beroemde operazangers en zangeressen in onze concertzaal teleurstel lingen hebben bereid. Dit bewijst dunkt mij, dat er aan de stembebeersching iets ontbreekt, en dat zulke kunstenaars het spel en de geba ren niet kunnen missen. Daar is bij Van Rooy geen sprake van. Hij heeft de heerlijke gaven, die hem geschonken zijn, als een getTOuwe schatbewaarder beheerd, hij heeft daarmede gewoekerd en daarom staat hij nu als zulk een voortreffelijk kunstenaar voor ons. Hij had een eminenten leeraar als Stock- hausen noodig om zijn talent tot zoo schoone ontwikkeling te brengen, doch Van Rooy heeft door de wijze waarop hij partij heeft getrokken van dit onderricht en waarop hij nu als zelfstandig kunstenaar optreedt, getoond een leerling te zijn, dezen grooten zang meester ten volle waardig. Daarby doen zijn eenvoud en de adel in zijne voordracht in sterke mate den fyn- voelenden kunstenaar kennen. Dat kou nie mand hem leeren. ONDERWIJS. Voor het examen in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek is Donderdag te Nijme gen o. a. geslaagd de heer P. Missel van M i d- d el b u rg. Verder zijn daar voor hetzelfde examen nog geslaagd de heeren K. Butter, L. J. Dormaar, J. M. de Feyter en O. de Haas. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de in ons nommer van 23 October 11. breedvoerig vermelde zaak tegen A. C H., oud 20 jaar, klerk, geboren te Exeter (Engeland), laatstelijk zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans alhier in hechtenis. Be klaagde werd ter zake van twee feiten van op lichting en poging tot. oplichtingveroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met mindering van den tyd, in verzekerde bewaring doorgebracht. Voorts zijn veroordeeld wegens het verbergen van een lijk met het oogmerk om de geboorte te verhelenA. G., 36 j., zonder beroep, Wilbelminadorp, tot 2 m. gev. straf; diefstal: D. v. I., 25 j., schippersknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats, tot 3 m. gev.straf; W. Th., 29 j„ sjouwerman, Vlissin gen, thans alhier in hechtenis, tot 2 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis, en J. R., 39 j., klompenmaker, Hoedekenskerke (Kwadendamrae), tot f 3 b. s. 3 d. b.; strooperij mee een wagenJ. P. S., 18 j., koopman, Goes, tot 7 d. gev.straf; strooperij door inlclbnming door twee ver- eenigde personen M. v. Z., 18 j., en M, S., 15 j., heiden zonder beroep, Biezelinge, ieder tot 3 d. gev.straf; dronkenschap en beleedigbig van ambtenaren L. S., 32 j. werkman, Heinkenszand, tot f 3 b. s. 3 d. en f 5 b. s. 5 d. h.; mishandeling van een ambtenaarP. It., 27 j., veldarbeider, 's-Heerenhoek, tot 1 m. gev. straf; en mishandelingA. A., 23 j., hvr. van P. v. H., veldarbeidster, Krabbendijke, tot 14 d. gev.straf, en L. M., 16 j., landbouwer, Borssele, tot f 3 b. s. 3 d. h. De man, die zich tijdens de verkiezings periode te Bergen-op-Zoom schuldig maakte aan tweemaal stemmen, is door de rechtbank te Breda vrijgesproken. De notaris te Roermond, tegen wien de vorige week door het O. M. bij het gerechts hof te Den Bosch geöischt werd bevestiging van het vonnis der Roermondsche rechtbank, waarbij hij was veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt we gens valsehheid, twee malen gepleegd, werd Donderdag dóór het hof veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf zonder ontzetting, terwijl het vonnis o.m. in zooverre werd gewijzigd, dat slechts ééne valsehheid bewezen werd verklaard. Kerkelijke omslag. Door den kantonrechter te Leiden is uit spraak gedaan in zake de vordering van de gemeente-commissie van het Ned. Herv. kerk genootschap aldaar tegen leden der Herv. ge meente tot betaling van hun aanslag in den kerkelyken hoofdelyken «inslag over 1895. De kantonrechter veroordeelde de meesten der gedaagden tot voldoening van voormelden aanslag, tot betaling der rente, berekend tegen vijf ten honderd 's jaars, loopende van den datum der dagvaarding tot dien der voldoe ning, en in de gerechtskosten. Hij overwoog, dat die gedaagden zijn aange slagen geheel met inachtneming der bepalingen van het reglement op genoemden kerkelyken hoofdelijken omslag en zij als leden van het zedelijk lichaam der Ned. Herv. gemeente te Leiden verplicht zijn hun aanslag te voldoen. In de uitspraken betreffende de gedaagden, tegen wie verstek was verleend, luidt het, dat de vordering van eischeresse den kantonrechter niet onrechtmatig en ongegrond voorkomt. Enkele vorderingen werden, op verlangen van mr O. W. Sipkes, advocaat van eischeresse, geroyeerd, terwijl de uitspraken van een zestal zaken werden uitgesteld tot 10 dezer. Naar aanleiding van een hoofdartikel Vaderlandsvh Belang in De Standaard, waarin werd aangedrongen op eene waardige ontvangst der buitenlandsche pers, bij gelegenheid der huldigingsfeesten van onze koningin in het volgend jaar, deelde do directie der stoom vaart-maatschappij Zeeland mede, dat zij waar schijnlijk bereid zal zijn bij die gelegenheid de Engelsche journalisten op royale wyze te helpen, meer bepaald wat den overtocht be- treft. Volgens de N. R. fl.'zal er een wets ontwerp worden ingediend om aan de heffing van een uitvoerrecht op suiker uit Indië voor goed een einde te maken. De uitgevers van een Nijmeegsch blad zijn dupe geworden van de letterlijke opvatting van een ministerieel besluit. Zij moesten dub bele port betalen wegens een onnoozele drukfout. Het bijvoegsel van hun blad droeg den rechten datum, doch bij vergissing het niet veranderde nummer van het voorafgegane blad. De post administratie heeft enkel te letten op de num mers; beweerde zy. Maandag 1 Nov. jl. is de Rijks-geweer winkel tc Delft gesloten. Alle officieren, be ambten en werklieden zijn naar de Hembrug overgeplaatst. Aan boord van het instructie-vaartuig Pollux te Amsterdam, is Donderdag een matroos bij bet manoenvreeren uit de ra gevallen. Kort na opneming in het gasthuis is de man overleden. Het hoofd eener openbare lagere school te Zalt-Bommel is gevankelijk naar Tiel over gebracht, onder beschuldiging van onzedelijke handelingen te hebben gepleegd met kinderen uit zijne klasse. Nadat te Berkenwoude gedurende twee dagen verscheidene personen in zake den moord in verhoor zijn genomen, werden een bakkers knecht en een boerenknecht gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Met betrekking tot den vermoedelijken moord op een 75-jarigen man te Nieuw-Dor- drecht is gebleken, dat de overledene 's avonds of 'a nachts aan de woning van zekeren T. ge komen is en die woning, waarin liy vroeger verblijf had gehouden, wilde binnendringen. T., die met zijn zuster alleen thuis was, zegt dit te hebben willen beletten en den man tcrug- gestooten te hebben. Uit bet geneeskundig onderzoek is echter gebleken, dat de man waarschijnlijk met een stok op het hoofd is geslagen en de daardoor veroorzaakte wonden doodelijk waren. T., een jeugdig persoon, is in hechtenis genomen. Een slager te Wildervank, die gevanke lijk naar Winschoten getransporteerd, werd op het vermoeden van brandstichting, is weder op vrije voeten gesteld. Jongen (tot bakker)Compliment van moeder, ik moet een broodje van twee centen en acht centen weerom hebben. Moeder zal morgen het dubbeltje wel betalen. Woensdag zijn te Gent twee gevangenen uit de gevangenis ontvlucht, beide mannen die tot levenslange gevangenisstraf waren veroor deeld. Een politieagent, die van de ontvluch ting getuige was, achtervolgde de vluchtelingen, maar kreeg, juist toen hij een hunner wilde grijpen, een hevigen slag op het hoofd. Op het zelfde oogenblik naderden eenige andere agen ten, waarop de vluchtelingen in de Lys spron gen. Een hunner bereikte spoedig weer den vasten wal en werd gegrepen, inaar de tweede verkoos den dood boven den dwangarbeid. Volgens de Patri e is aan het Ooster station te Parijs een pak met diplomatieke stukken, voor Kaïro bestemd, gestolen. Het zondenregister van Vacher telt reeds 40 moorden, en nog dagelijks komen er aan wijzingen, welke op nog meer misdaden wyzen. Vacher is zoo kalm mogelijk, en geeft de justitie alle gewenschte inlichtingen. Alleen van tijd tot tijd weigert hij meer te zeggen, tenzij men hem een of andere gunst bewijst. In de eerste dagen was hy er vooral op gesteld, dat een stuk zijner memoires in de krant kwam, terwijl hij nog steeds de mededeelingen ver slindt, welke de bladen over hem opnemen. Het burgermeisje, dat zich te Parijs voor gravin had uitgegeven, en onder dien titel allerlei oplichterijen had gepleegd, was door de jury vrijgesproken. Wegens andere ver grijpen heeft de rechter haar echter 4 jaar gevangenisstraf oggelegd. Te Londen is een schuit verbrand, welke 80 ton lucifers had ingeladen. Nu Bismarck zich zoo ongunstig heeft uitgelaten over keizerin Augusta en keizer Wilhelm zijn grootmoeder op zulk een voet stuk plaatst, wordt een aanteekening uit de mémoires van 's keizers Franschen leeraar, Aymes aangehaald. Keizerin Augusta heeft, naar Aymes verhaalt, hem by een bezoek toegevoegd„wat een aar dige jongens zijn mijn kleinzoonswat jammer dat zij zulk een moeder hebben." Een erg vleienden indruk van de spreekster gaven deze woorden zeker niet. Maandag stelde de Dnitsche postadmini stratie kaartbrieven (postbladen) verkrijgbaar, en reeds nu vonden wij in de Dnitsche bladen afbeeldingen van een toestel, om deze brieven te kunnen copiëeren, zonder dat de gom zich aan de bladen van het eopieboek hecht. Zou er in ons land geen ondernemend man zijn, die zulke toestellen maakt voor de post bladen De Kaiser Wilhelm der Grossevoor het oogenblik de snelst varende Oceaanboot, heeft door een klein gebrek aan de machine de thuis reis niet met volle kracht kunnen afleggen. Tusschen Unter-Piesting en Wöllersdort, uiet ver ten westen van Wiener-Neustadt, ont spoorden Dinsdagavond de locomotief en tien wagens van een goederentrein. Een remmer kwam om, twee beambten werden zwaar, en een licht gewond. Er schijnt Donderdagavond te Berlijn weer een ongeluk te hebben plaats gehad met een bestuurbaren luchtballon. Bijzonderheden ileelen de Duitsche bladen nog niet mede. Het vroeger vermelde verzoek van Zwit seriand, om uitbreiding van den voorraad zil veren pasmunt heeft tot een nadere conventie van de Latijnsche Unie geleid. De verhooging bedraagt 1 franc per inwoner. De kantonnale raad van Zurich besloot met 116 tegen 58 stemmen over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van een ont werp tot verplichte verzekering van inboedels. In Europa heeft men meer gezien, dat vorstelijke personen in huwelijkszaken hun eigen weg gaan, maar in Mohammedaansche landen is het iets nieuws, dat een prins om een meisje al zijn aanspraken op een troon weg werpt. Dit doorluchtige voorbeeld wordt ge geven door Mohamed Ali, den broeder van den Khedive, die liever aanstonds de gevangene van een lieve Amerikaansche wordt dan kans te loopen later de gevangene van John Buil te worden. Verkoopingen enz. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelbnrgaanbesteed: a. Het verrichten van vernieuwingen aan de bovendekken op ile noordelijke aanlegponton aan de Westzyde van de buitenhaven op de draaibruggen over de Marinesluis en over de binnen keer- en schutsluis te Vlissingen en op de draaibrug over het kanaal door Walcheren te West-Souburg. (Raming f 8950). Ingeschreven werd door de heeren W. A. Verbruggen te Waddinxveen voor f 9280, D. Bijl te Vlissingen voor f 9127, H. J. Gander- heijden te Vlissingen voor 8960, A. Barentseu te Middelburg voor f 8838, J. de Jonge idem voor f 8778, A. Foudraine Az. te Goes voor f 8695, J. M. ïïeyl v. d. Sande te Breskens voor f 8660, P. Dronkers te Kapelle voor f 8604, C. van der Hooft te Terneuzen voor 8590, W. Dekker te Veere voor 8408, J.M. Ditmars en Zoon te Middelburg voor f 8389, J. Louis tc Vlissingen voor f 8364 en J. van den Hoek te Middelbnrg voor f 8275. b. Het onderhoud van het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1898,1899 en 1900. (Raming f 250. per jaar.) Ingeschreven werd door de heeren A. van Male Dz. Schoondijke voor f 262 en P. Monjè te Breskens voor f 247. Door den directeur van den Wilhel- Mumxpolder werd heden te Wilbelmina dorp aanbesteed de levering van 50.000 kilo Thomasphosphaatmeel en 50.000 kilo kainiet voor den genoemden polder, te leveren franco Wilhelminadorp. Ingeschreven werd voor Thomasphosphaat meel door de heeren F. Gazan te Rotterdam voer 1.79, G. J. Krol en Co te Zwolle voor f 1.99, Mig. tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor f 1.99, P. J. van Aardonne te Dordrecht voor f 2.09 en E. Hoefling te Lo- chem voor f 2.17 per 100 kg. Voor kainiet werd door dezelfde heeren in geschreven, en welde Mij. te Dordrecht voor f 2.08, Van Aardenne voor 2.12®, Krol Co, voor f 2.13' en Hoefling voor f 2,21 per 100 K.G, De levering van beide partijen werd gegund aan de Mij. tot den aankoop van Hulpmeststof fen to Dordrecht. Te W i s s e k e r k e is heden door het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Anna Frisoin de directiekeet aan den polder, onder nadere goedkeuring, aanbesteed het maken van werken ter verdediging van den oever (zinkwerken enz.) tusschen de peilraaien XVI en XIX, aan de waterkeering van hoven- genoemden polder, dienst 1897/8 en 1898/9. Raming ƒ149.895.68®. Minste inschrijver was de heer C. de Wilde te Kattendijke voor f 169.500. Woensdag middag te half drie houdt de ge meenteraad van Middelburg een openbare zitting. Behalve voorstellen van burg. en weth. be treffende onderscheidene, reeds vroeger korte- lijk vermelde adressen, komt ook ter tafel een voorstel van burg. en weth. tot het weder ver zoeken om vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschool. Madrid. Sagasta verklaarde bij de ontvangst eener deputatie van Cnhaansche afgevaardigden der constitntioneele unie dat hij aan die partij niet langer denzelfden invloed kan verleenen als vroeger. Berlijn. Het ongeluk met den bestuurbaren luchtballon had plaats op het Tempelhoferveld, waar vóór eenige maanden een dergelijk onheil voorviel. Het van alluminium vervaardigde gevaarte had een benzine-motor, welke de vleugels in beweging moest brengen. Aanvankelijk ging alles goed, en slaagde de bestuurder Jagels er werkelijk in den koers te veranderen. Eenige oogeiiblikken later, toen een hoogte van omstreeks 460 M. was bereikt, geraakte de inrichting in ongereede, vermoedelijk dooi den invloed van den wind op de riemen, welke de beweging moesten overbrengen. Jagels had de tegenwoordigheid van geest juist toen het gevaarte op de aarde zou vallen er uit te springen. Hij kwam er nu met een lichte kneuzing af. Het luchtvoertnig, dat bijna een miljoen had gekost, is geheel vernield. Weenen. Nadat de zitting van den Rijks raad Donderdag middag wegens het heidensche lawaai van de banken der oppositie was ge schorst, werd de vergadering later heropend. Ook nu ging hét rumoer alle beschrijving te boven. Lueger slaagde er des avonds laat in zijn rede tc eindigen. Hij noemde de partij van Scnönerer verraders des vaderlands en brandmerkte haar leider als een schurk. Deze uitingen gaven aanleiding tot nieuw tumult, en tot een vechtpartij onder do leden van dit eerbiedwaardige lichaam. Te 2 uur in den morgen was aan de orde de stemming over een voorstel tot sluiting van het debat. De zitting duurt nog altijd voort. Havanna. Generaal Blanco zal belangrijke maatregelen voorschrijven tot bescherming van den grondeigendom en tot uitbreiding van de Zones voor vrije cultuur, verkoop van vee en de cultuur van koffie, cacao en suiker.Ver der zal hij opnieuw de middelen aanwyzen voor de pacificatie van Cuba. Pretoria. De Volksraad besloot de dyna- mietkwestie te verwijzen naar den landsadvo caat, teneinde diens advies in te winnen over de mogelijkheid van een verlaging van den dynamietprijs. Dank zij den herhaalden bezoeken van dr Leyda aan den gouverneur van Lorenzo-Marques, zijn vele administratieve voorschriften vereenvou digd, o. a. ten aanzien van de paspoorten voor kaffers, die naar de goudmijnen gaan,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2