BUITENLAND. FEUILLETON. ZIJN RIJKE VROUW. LAATSTE BERICHTEN. Marktprijzen van Tarwe en Meel. het eenigeu tijd duurde eer de 200 gerecruteerde militairen aan het bakken waren. In het Franscliè stadje Bap&uine daarentegen zit men zonder gas teugevolge van een ont- ploffing in de gasfabriek. De directeur heeft, opdanks zware brandwonden, flinke maatregelen genomen, om een groot, onheil af te wenden. Eerst daarna sprong hij in een vat met water om aan den brand te ontkomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De toenemende uitbreiding van het post verkeer doet ecnerzijds de drang ontstaan naar nieuwe gemakken ten bate van het publiek, en anderzijds zoeken naar middelen tot ver mindering van de werkzaamheden, door ver eenvoudiging van de formaliteiten. In beide richtingen is men vooral in Duitschland ijverig bezig. Zoo schijnt men op eon te Berlijn ge houden postconferentie eindelijk te hebben be sloten tot verbooging van het gawicht dei- enkelvoudige brieven tot 20 gram. Ook zal het maximum van het per postwissel te ver- zenden bedrag van 400 tot 600 M. worden verhoogd. Verder wordt overwogen om het verlaagde port voor stadsverkeer ook toe te passen op enkele zeer dicht bij elkander ge legen plaatsen. Het stelsel van postwissels zal zeer vereen voudigd worden. Tijdens zijn verblijf in Hongarije heeft keizer Frans Jozef in het atelier van den beeld houwer George Zala geposeerd ten behoeve van een nieuw borstbeeld, door dien kunstenaar te maken. Zou ik nog moeten terugkeeren vroeg de keizer na de eerste 'zitting Ja Sire, ik gevoel dat ik u te oud heb ge- gemaakt, ik moet trachten u een jeugdiger uit drukking te geven, was het antwoord. Niet noodig, mijn vriend, ik weet maar al Te goed dat ik een oud heer ben en blijf. Maar, als gij 't verlangt, zal ik wel terugkomen. Toen de keizer 's anderen daags terug kwam, onderhield hij zich lang met den beeldhouwer over de kunst in al haar openbaringen. Zoo viel het gesprek ook op schouwburgen van Budapest en verklaarde Frans Jozef, dat hij nog altijd gaarne een goede voorstelling zag. „Want", zeide hij, „schoonheid en illusie hebben in het vaak droevige leven grooto waarde. Het naakte realisme heeft iets afstootends. Ten tooneele is mij een weinig illusie, liever dan de ongesluierde waarheid." In deze uitspraak ligt iets melancholischde bejaarde keizer, die vele illusies verloren heeft, is dankbaar als de kunst voor een oogenblik het verlorene doet herleven. In de Italiaansche provincie Groseto had een botsing tusschen roovers en kavabiniers plaats. Twee roovers werden gekwetst. Te Qragnano bij Napels gaat het eigen aardig toe. De gelukkige inwoners worden er sedert 25 jaar bestuurd door leden van ééne familie de gemeentekas is sedert 27 jaar niet nagezien betalingsmandaten voor verplichte uitgaven zijn te koop voor de helft der nominale waïö'g "zeMt; "vëfkïa&ït "06 „¥k betaal niet, want er is geen geld') sedert April is de gemeenteraad niet vergaderd geweest, want er zijn geen raadsledensedert vier maanden zijn er ook geen wethouders: de scholen staan vrijwel leeg en ofschoon de plaats tusschen de 15.000 en 20.000 zielen telt, heeft zich maar één schoolkind aangemeld om 't getuigschrift van volbrachten leeftijd tien jaar geleden had de gemeente 80.000 lires schuld; thans is het sommetje aangewassen tot 1 Va millioen. Op het graf van Harriet Beechcr Stowe is een gedenkteeken onthuld; een copie van een van den hertog van Argyll, dat door de beroemde schrijfster zeer bewonderd was. De Boeloewayo-spoorweg wordt zonder Rhodes geopend. Een teiefoon-teiegraaf. Terwijl bij de telegraaf de bediening dei- toestellen geheel aan daarvoor aangewezen ambtenaren is opgedragen, is dit bij de telefoon anders. Daar heeft het personeel slechts een ondergeschikte rol te vervullen, en treden de personen van hen, diecorrespondee- ren, meer op den voorgrond. Dat dit laatste groote voordeelen heeft is duidelijk, en daarom is hot geen wonder, dat velen reeds hebben getracht de voordeeelen van telegrafie en tele fonie te vereenigen. 48. Uit liet Engelsch. VAN Mrs ALEXANDER, HOOFDSTUK XXIX. Den volgenden morgen zag Celia er al zoo veel beter uit, in het vooruitzicht van Lady Mary te zien, dat deze er verbaasd van was. Geertruida zei echter', dat haar man nog niets gerust was, en er op aandrong dat zij zich heel kalm hield en zoo min mogelijk over het spoorwegongeluk sprak. Lady Mary vertelde dus van haar man en kinderen. „Jack is al sedert een maand de eerste van zijn klasse. Gij begrijpt hoe blij zijn Papa isIk kan niet langer blijven dan mor gen, maar hoop dat gij met Kerstmis komt lo- geeren," zei Lady Mary opstaande. „Dat kan ik nog niet beloven. Gij zegt dat Riversdale er zijn zal en en het zou mij speten als ik u belette Derk kolonel Grantley ook te vragen. Wij kunnen elkaar niet ontmoeten. Ik voel mij niet sterk ge noeg en voor hem zou het ook onaangenaam zijn." „Het zou ook in strijd zijn met de welvoe- Technisch was het vraagstuk reeds lang op- j gelost, daar niets belet langs een telefoondraad i to telegrafeeren. Maar de tegenwoordige tele- j gras {toestellen zijn in meer dan een opzicht ongeschikt voor liet gebruik in andere dan 1 zeer groote particuliere instellingen. Thans heeft een Oostenrijker, Hoffmann, een toestel uitgevonden, dat veel eenvoudiger is en bediend wordt als een schrijfmachine, welke hoe langer zoo meer zich een plaats in den handel verovert. Tiet weergeven der berichten heeft, evenals bij de Morsetelegraaf, plaats op lange strooken, welke in werking komen, zoodra de aansluiting aan het centraal kantoor is tot stand gebracht. Men kan dus een ander een bericht doen toekomen in diens afwezigheid, en behoeft niet, als bij de telefoon, drie of vier maal om aansluiting te vragen, als de persoon, dien men spreken wil, niet thuis is. Bovendien zal men geen last hebben van slecht en nog minder van verkeerd verstaan, terwijl men de overge brachte boodschap op schrift heeft. Niemand zal dus een ander met 60 voorwerpen verrassen als er 16 besteld zijn. Een niet minder groot voordeel is, dat men als de staat slechts een voldoend aan tal draden beschikbaar stelt geen tijd ver liest met het loopen naar het telegraafkantoor en het bezorgen van de berichten. Blijkt het nieuwe toestel te voldoen, en de berichten doen dat voorzien, dan zal vooral de telegraafdienst een groote verandering onder- gaan. De officieele telegraaf zal haar beste klanten verliezen, dat wil zeggen ben die dikwijls en. lange berichten te verzenden hebben, en dus aan een minimum geoefend personeel genoeg heb ben. Daarentegen zal ander personeel noodig zijn voor het tot standbrengen der aansluitin gen en weer anderen voor bet geregeld nazien van de huistoestellen der aangeslotenen. Maar vooral zal in handel, nijverheid en journalistiek vraag komen naar personeel tot bediening dei- toestellen. Het nieuwe toestel was dezer dagen in Kaiserhpf te Berlijn voor genoodigden te zien. Bij de vertooning werkten de beide corres- pondeerende toestellen, die in twee verschillende hoeken van het vertrek stonden, uitstekend. Hoffmann werkte er acht jaar aan, voordat het hem gelukte, goed en zeker werkende machines te maken. De prijs van den „tele- scripteur" bedraagt tot nu toe ongeveer300, Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Rotterdam (Lloyd) 5 Nov. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 5 Nov. 1.05 's nam. Marseille (Fr.dienst)6 Nov. 5.45 's morgens Genua(NederI.)9 Nov. 6.30 's avonds. Amsterdam (Nedèrl.). 12 Nov. 6.80 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 12 Nov. 1.05 's nam. Marseille"(Lloyd) fTV 16 Nov. è.SÖ avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Pad an g wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi, Britschc booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met de van daar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "W est-Indië. Suriname via St Na- zaire8 Nov. 5.45 's morgens. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatius) via Southampton26 Nov. 5.45 's morgens. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Curasao (Bonaire en Aruba) via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 'savonds. gelijkheid," zei Lady Mary, „en al raoogt gij niet altijd onverzoenlijk blijven, want Derk heeft oprecht berouw ontmoeten kunt ge elkaar nooit, behalve „Kolonel Grantleydiende de knecht aan. De drie dames verstomden en zagen elkaar aan. De schuldige kwam binnen, gaf Lady Mary en mevrouw Maclean de hand en boog voor Celia, zeggende„Ik verwachtte niet u beneden te zien, anders ware ik niet geko men; de berichten van den dokter luidden echter zoo weinig gunstig dat ik eens bij me vrouw Maclean kwam hooren ik lioop niet dat mijn bijzijn u hindert". „Dat zou heel ondankbaar zijn". „Ik weet wel dat het niet is zooals het behoortmaar ik verlaat morgen de stad", „Vertel ons iets van uwe plannen", zei Geertruida. „Plannen heb ik nietmaar ik moet naar "WaDuigferdmen zegt dat oom Grantley de plaats heelemaal heeft laten vervallen en daar ik er in het vervolg moet wonen, zal ik er eerst een klein fortuin in moeten steken om haar in orde te brengen." „Welnu, daar gij fortuin bezit, zal dat eén aangename bezigheid zijn." „Ja, Lady Mary en gij moet af en toe eens komen om mij een wenk te geven. Want. ik heb geen verstand hoegenaamd van huizen bonwen en meubelen." „Ik zal u graag met mijn raad bjjstaah". Vllssingen. Heden voormiddag is alhier een 15-jarige jongen, C. J. A. P., die om graan ging naar den Oranjemolen, door een wiek ge troffen. Zijn toestand is bedenkelijk. Coes. Voor de Stierenkeuring voor het Nederl. Rundvee Stamboek waren heden alhier 5 tweejarige dieren aangevoerd. Van gemeente wege was op de Beestenmarkt daarvoor een afgesloten terrein beschikbaar gesteld. De uitslag der verkiezing van twee leden in ket hoofdbestuur van het Nederl. Onderwij- eersffenootschap is dat 208 afdeelingen aan de stemming deelnamen en een stembriefje van onwaarde verklaard werd. Uitgebracht zijn voor de vacature-G. Kap- penburg Pz. 2839 geldige stemmen, blanco 25, onwaarde 4, zoodat de volstrekte meerderheid 1420 stemmen was. Daarvan bekwamen J. J. Eekmann 49, A. H. Gerhard 1522. A. J. Schréudcr 60 en J. Stam- perius 1204 stemmen; allen aanbevolen door het hoofdbestuur. Voorts waren enkele stemmen op anderen verdeeld. Gekozen is alzoo de heer A. H. Gerhard (Amsterdam) Voor 'de vacature-L. Gerhardt (Utrecht) waren uitgebracht 2851 stemmen, waarvan 20 blanco en 1 van onwaarde; volstrekte meerderheid alzoo 1420. Uitgebracht werden op de heeren J. J. Dik ker 1373, Thoden van Velzen 496 en H. Wuite 982 stemmen, Voor 13 Dee. a. s. moet herstemming plaats hebben tusschen de. heeren J. J. Dikker en H. Wuite. 's Gravenhage. Met 4 November zijn bui ten toepassing gesteld de wegens mond- en klauwzeer in gemeenten op Schouwen, Duive- land, St." Philipsland, Tholen,Walcheren en Noord-BevelanA voorgeschreven maatregelen. Pretoria. Kruger protesteerde in den Volks raad krachtig tegen de opheffing van de dyna- mictconceesie en wilde door het Hooggerechtshof doen beslissen of de maatschappij haar ver plichtingen nakomt, Caracas. Er is een samenzwering ontdekt, welke tot doel had xn Venezuela een omwen teling te doen uitbreken. Met het oog. op de bijeenkomst van het con gres zijn 500 personen gearresteerd. In het binnenland is alles rustig en verlangt men naar vrede. Londen. De Times. verneemt uit Johaixnes- hnr«r. jint Spjialkbureet: zich, candïdaat stelt voor het Presidentschap, -waarvan voordeel voor Kruger wordt verwacht. Maandag 1 November. New-York dis. 99'/4 .5 vorigon dag 99% Chicago 96l/4; Algemeen Overzicht. De parlementen zijn, voor zoover ze reeds bijeenwaren, weer voor een paar dagen naar huis, een gevolg van de Katholieke feest dagen. Maar met deze rust in de parlemen* taire wereld, staat de politiek niet stil. In Duitschland houdt xnen zich bezig met het communique in zake de militaire rechtpleging, welk stukje bewijst dat de keizer heeft toege geven cn dat Von Hohenlolie blijft. Dat het zoo zou loopen, kon vermoed worden, maar het lange uitblijven van de beslissing heeft af en toe wel eens de vrees gewekt, dat de keizer op dit punt erg halstar rig zou zijn en „Voelt gij u van morgen beter?" vroeg Grantley aan Celia en zag haar in het gelaat. „Nog niet veelmaar ik ben blij hier te zijn en onder behandeling van dr Maclean. Ik hoop spoedig weer tot het gewone leven terug te keoren". „Het is een ongewone tijd van werkloos heid voor u geweest," zei Geertruida, „Gij zijt nooit een ingebeelde zieke ge weest" voegde Grantley er bij. „Mij dunkt dat gij nog zeer zwak zijt. Er zal nog lang voor u gezorgd moeten worden. Zoo even heb ik Damer gesproken. Hij komt aanstonds hier; maar moest eerst met Ridley over uwe zaken gaan spreken". „Ik geef heel wat last". -„Neenniemand vindt uwe belangen een last. Ik ben de lastige, en zal mij dus ver wijderen". „Ik zie niet in dat het noodig is", zei Geertruida. „Gij zijt wel goed maar ik ben hier niet op mijn plaats". Dit zeggende nam hij afscheid en verdween. „Ik had altijd, gehoord, dat Derk zoo'n dapper soldaat was', maar nu moet ik zeggen dat hij moed getoond heeft, hier zoo koelbloe dig binnen te komen en Celia bij u te ont moeten. Dat was. een stout stuk", zei Lady Mary. „O, Derk durft alles waarop'hij zijn zin nen gezet heeft, Ik moet zeggen, hoewel hij: den rijksdag en de openbare meening geen vol doening zou geven. Dat deze met zooveel moeite afgedwongen toestemming tot de indie ning der lang beloofde wet, niet van harte is gegeven, spreekt van zelf, en daarom is men beducht, dat deze stemming van invloed zal zijn op de inhoud van het ontwerp, en dat met alle mogelijke middelen zal worden getracht nog wat te beknibbelen. 'tZou ook wel wat onaardig wezen, als men, eenmaal toegevende, dat royaal deed, en daar door misschien wel de geheele kwestie uit de wereld hielp. Maar in elk gevalVon Hohen lolie kan weer aanblijven, tot de oppositie hem zijn belofte in zake het recht van vereen iging en vergadering voor oogen houdt, een zaak welke, merkwaardiger wijze, de laatste maanden zoo diep rust, dat men er gansch niet meer van hoort. Maar wie de stroomingen in Duitsch land slechts oppervlakkig kent, weet dat. deze rust niets beteekent, dat de oppositie vergeet achtig is. Op dat gebied zal nog menig woord moeten vallen, en nog heel wat verzet moeten gebroken worden, vooral in de omgeving des keizers. Want zonderling, ondanks de krachtige indi vidualiteit van den keizer, ondanks zijn groote zelfstandigheid en veel andere eigenschappen, welke in hem den heerscher doen zien, meent men voortdurend in zijn houding den invloed zijner omgeving te herkennen. Dat de keizer in menig opzicht meer geleid wordt dan leidt, wordt beschouwd als iets dat algemeen bekend is, en het wordt openlijk uitgesproken. Zoo b.v. door Hans Delbrück, die in het jongste nommer van de Preussische Jahrbiicher een belangrijk artikel wijdt aan het intrigeeren van de hof kringen tegen de her vormingen der militaire rechtspleging, een artikel dat zijn waarde behoudt, ook al zijn sporen van verbetering duidelijk zichtbaar. Delbrück dan zegt dat, waar men die beloofde en noodige hervorming in 's keizers omgeving tegenhoudt, daar de verdenking gerechtvaar digd is, dat men in die omgeving gaarne ziet dat de wederzijdsche verhoudingen zich ver scherpen. Dit geeft de verklaring van al de tegenstrijdigheden en al de verwarring in dé regeeringszaken. Eenigen uit dien kring willen gaarne de grondwet schenden en tot dat doel een conflict uitlokken. Delbrück herinnert ver der aan :t onlangs uit het dagboek van gene raal v. Gerlach gebleken feit, dat Frederik Willem IV op hartstochtelijke wijze gepoogd heeft zich van de grondwet van '48 te ontslaan en dat hieruit de onvruchtbaarheid en verre gaande ongeschiktheid van zijn laatste regce- ringsjaren is voortgekomen. En als men nu willekeurig aan het sedert eeuw verworven algemeen stemrecht ging tornen, dan zou men nog heel andere gevolgen ondervinden. Wordt de Rijksdag omvergeworpen, dan gooit men de rijks-eenheid omver. Want ter betaling van de hulp der bondsstaten bij dit bedrijf zou men aan deze groóter zelfstandigheid moeten toè- kennen. De hoogleeraar wijst er tevens op, dat pogingen om een revolutie „van boven af" «ovui'uuo vnu uuaereii uit een rechtstitel geven zouden. Nog sterker is wellicht dat de beslist monar chale en conservatieve v. Mittelstadt in Die Zukunft den keizer vermaant zijn krachten met te verslijten door zich met alles te bemoeien en zijn wil overal door te drijven. De keizer, wiens menigvuldige opwellingen en wisselende inzichten veel te veel aan 't licht komen, ver liest daardoor meer en meer zijn prestige, ook by hen, die aan zijn goede bedoelingen gelooven. Vooral met het oog op deze teekenen des tijds is het een geluk, dat de keizer althans van eenige toenadering heeft blijk gegeven- De gebeurtenissen in het aangrenzende keizer rijk toch doen met den dag meer zien, hoe noodlottig dergelijke conflikten zijn. Er zijn thans uitvoerige berichten over de jongste zitting van 27 uur, en het verslag is voor liefhebbers van standjes en schandaal werkelijk heerlijke lectuur. En zij, die willen weten, hoe verderfelijken invloed de politieke hartstocht op het fatsoen van beschaafde lieden heeft, kan een interessante studie maken. Gelukkig daarom, dat men althans één ding heeft gehoord dat tot bewondering stemt, en wel de 22 uur-rede van dr Lecher. Het is in parlementen meer gezien, dat een of ander lid, door uren achtereen bet woord te voeren, belet dat een stemming plaats heeft. Een redevoering als die welke dr Lecher in den nacht van Donderdag op Vrijdag in den het niet verdient, dat ik diep medelijden met hem hebwant hij heeft zijn eigen leven nog meer vergald dan het uwe, Celia. Hij was be paald verlangend om te weten hoe het met u ging. Ik hoop dat hij spoedig een betere keus zal doen." „Ik wil hem nooit meer zien, nooit meer" riep Celia, en barstte in tranen uit. Zij was zoo van streek, dat haar vriendinnen haar maar naar baar kamer brachten en erg boos waren op Grantley, die zoo onbesuisd, ongevoelig en wat al meer was. Celia stortte weer in en was eenige dagen heel ernstig ziek. Geertruida en Franks pasttén haar trouw op, en ofschoon Grantley niet wist hoe erg zij er aan toe was, zond hij dagelijks bloemen eii vruchten van zijn buiten. Dit wist Celia echter niét en daar zijn naam nooit genoemd werd, dacht zij dat al die heerlijkheden van Damerhof kwamen. Het was reeds na Kerstmis en zóo koud dat Celia onmogelijk uit kon. De dokter vond dat allerakeligst, daar hij veel heil voor haar verwachtte van buitenlucht en beweging. „Gij zult hier nooit sterk worden", zei hij tot. haar. „Gij moet weg. Ik weet een lief beschut hoekje in de nabijheid van B., slechts drie uur hier van daan. Daar is de lucht heel zacht en er is een goed, eenvoudig hotel. Juist iets voor u. Overmorgen gaat Geertruida er met u heen. Gij hebt behoefte aan frissche lucht om de muizenissen te verdrij Oostenrijkschen rijksraad hield, en uit onge veer 70.000 woorden bestond, is dus iets dat meer gehoord is. Maar nieuw was het voor zeker, dat zulk een rede good in elkander zat en voldeed aan alle eischen, welke aan een goede redevoering kunnen worden gesteld. De stof was goed ingedeeld waar noodig werd wat beweerd was, door statistieke gegevens en officieele verslagen bewezenstijl en voordracht waren goed en helder, en het betoog was gekruid door geestige zetten, enz. Van het begiu tot het einde was Lecher zaakrijk en hij hield zich alleen bezig met punt voor punt na te gaan de verhouding tusschen het Cis- en het Trans-Leithaansche deel der Oostenrijkseh-ïïongaarsclie Monarchie. Onwillekeurig zou men denken, dat het onmo gelijk was zoolang voet bij stuk te houden en bovendien interressant te spreken. Maar Lecher heeft bewezen, dat dit mogelijk was. Tot het einde was zijn rede uitstekend. Zelfs de tegenstanders, die natuurlijk woedend waren over zulk een dwaraboomerij, konden hun waardeering niet verbergen, iets dat zeker voor het groote talent van dezen redenaar pleit. Het is dus zeer goed te begrijpen, dat zijn partij hem schitterende ovaties brengt. Eerst in den Rijksraad, na het eindigen der monster- rede, maar ook elders. In zijn woonplaats Brünn waren duizenden op den been om den redenaar te ontvangen, en de burgemeester bood hem namens de gemeente en haar inwo ners een krans aan. Mag men de laatste berichten gelooven, dan is de toeleg gelukt. Uit Weenen wordt (niet voor de eerste maal) geseind, dat Badeni zijn ontslag heeft gevraagd. Maar wat als het werd aangenomen Beknopte Mededeelingen. Dc uiterste linkerzijde in Frankrijk begint zich van de kwcstie-Dreyfuss meester te maken, hetgeen natuurlijk jammer is, omdat deze zaak geen partijzaak mag zijn, en allerminst die zaak van een niet zeer invloedrijke minderheid, die steeds aan de verdenking bloot staat, haar minder om haar zelf dan als middel van agitatie en oppositie aan te grijpen. Maar er ligt veel waars in de redeneering van Viviani in de Petite Sépubliquedat men het geheime bewijsstuk, dat aan de Duitsche ambassade ontstolen zou zijn, nu wel openbaar kan maken. Want als Duitschland nooit iets deed, waar telkens en telkens van dat stuk is gesproken, zal het nu wel geen bezwaren maken, als men het volle licht over deze zaak laat opgaan, zoo zegt hij. Op de snorkende taal, de vorige week door de Londensche Times geuit, volgt in eens kalme uiteenzetting van den toestand. Elk der beide partijen komt in het veld met een vast plan en kan verdragen overleggen, geheel in strijd met die van de andere partij. Beide hebben verdragen, welke die van andere ver nietigen, en op hun beurt weer door anderen tui<1 irvidou. Do hoofden, koningen, en koninkjes, die spreken of handelen namens een of ander gebied tusschen den bocht van den Niger en de zee, te zamen het achterland vor mende van de Ivoorkust de goudkust Togoland, Dahomey en Lagos, hebben beurt om beurt Fran sche, Engelsche en Duitsche ontdekkingsreizigers ontvangen, en hun bandteekening of iets dat daarop gelijkt gesteld in ruil voor een ylag, een zijden bal, of een vaatje rum, zonder dat zij wisten wat zij deden, of waarin zij toe stemden. De Engelschen zijn gedurende vier jaar meester in dat gebied geweest, maar door hun werkloosheid, bun onwetendheid of hun on verschilligheid hebben zij anderen toegestaan er den voet te zetten, en verdragen te ver vangen door nieuwe, welke zij thans als een rechtstitel beschouwen. Thans zijn de Engel schen ontwaakt, en zien het land in handen van de Franachen. Dit betoog is zeker merkwaardig. Na de schildering van de wijze, waarop de hoofden der inlanders tractaten sloten, zal het blad wel niet meer beweren, dat zulke tractaten uit een zedelijk oogpunt bindend zijn. En na de be schrijving van de wijze, waarop de Engelschen het feitelijk bezit yerloren, zal liet blad al niet meer kunnen doen, dan de Franachen gelijk geven, en zijn aanvallen te bewaren voor hen die verantwoordelijk zijn voor het loslaten van het eens bezette gebied. De Engelsche bladen, die geen vnrige ven die uw opgewektheid verstikken. Ik zal dadelijk kamers bestellen." „En hoe heet dat heerlijke oord „Sandfoort aan zee." „Ik herinner mg dat gij het zoo gepre zen hebt, toen gij onlangs iemand opgezocht hebt. Gij schijnt het niet noodig te vinden te vragen of Celia het goedvindt.", zei Geer- truida. „O, breng mij waarheen gij wilt, als gij mij maar weer beter maaktIk voel mij slechts ten halve levend", riep Celia uit, „ik hoop dat het er niet duur is." „Celia denkt altijd aan de dubbeltjes." „Dat is heel verstandig. Dat is de beste manier om guldens te sparen", meende de dokter. „Ik kom natuurlijk terug, zoodra Celia daar voor goed gevestigd is", zei zijn vrouw. „Natuurlijk", viel Celia in, „ik mag geen goed met kwaad vergelden en den dokter van zijn zonneschijn berooven." „Wij zullen het in der minne Schikken en u van Zaterdag tot Maandag komen op zoeken." (Worii vsroslji.)

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2