rechtszaken. "onderwijs. De heer De Bruyn van Melis eii Marie kerke zeide, hoe ongaarne ook, tegen den aankoop te zullen stemmen, zoolang de financiëele kwestie niet in 't reine is. Al leen'kan htj ervoor •temmen wanneer een regeling is getroffen, waardoor rente en aflossing van het te leenen kapitaal is verzekerd. Met 63 tegen 6 stemmen werd vervolgens goedgevonden den door het bestuur aanbevolen hengst aan te koopen, mits men omtrent den prijs tot overeenstemming kan komen. Bij dit besluit is tevens het bestuur gemach-- tigd het noodige te doen tot het sluiten van •en leening tot het bedrag van het tekort. Aan het eind der vergadering bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer De Kerkhove, burgemeester van Moerbeke, en diens hengstenhouder voor de hulp en voorlichting, van hen verkregen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Naar aanleiding van het door ons in ons yorig nommer opgenomen, aan het Wkbld van Z.-V. (W. D.) ontleende, bericht omtrent de korting van 2 die de suikerfabrikanten op de door hen voor de beten te betalen prijzen verlangen wegens grondverlies bij het wegen op de fairbank, meldt men ons dat, toen Dinsdag oen agent van een fabriek in Aardenburg zitting hield tot afrekening met de landbouwers voor de door hen geleverde bieten, velen van hen weiger den kunne gelden in ontvangst te nemen om dat naar zij meenden de fabrikant geen recht heeft tot aftrek der 2 waarvan in het eontract niet wordt gesproken. De landbouwers namen eene alles behalve vriendelijke houding aan, zoodat de agent het dan ook raadzaam vond om, na tractatie van eene ronde bier, zoo spoedig mogelijk te vertrekken, onder verkla ring dat hij met den fabrikant over de zaak zeu onderhandelen en later terugkeeren! Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjacktdelict A. C. D., Kruiningen, tot 2 x f b. s. 2 X 4 d. h.visohdelictP. v. H. en M. J. B., beiden Goes, ieder tot 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h, met verbeurdverklaring, en B. V. P., en A. P. Can., beiden Ierseke, ieder tot 2 X f 2 b. s. 2 x 2 d. h., met verbeurdverklaringB. de S., Wemeldingc, tot f 1 b. s. 1 d. h.A. de S,, Wemeldinge, tot f 2 b. s. 2d. h.mosselen visiehen zonder consent: S. G. JBz.,Philippine, tot f 2 b. s. 2 d. h. 5 overtreding plaatselijke verordening WissekerkeJ. F. de C. te Goes, tot f 5 b. s. 2 d. h.laten loopen van vee op eens anders met vruchten bezetten grond A. C, M., Camperland, tot f 3 b. s. 2 d. h.loopen over eens anders grondE. J. en A. B., beiden Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.A. v. d. S. te Kruiningen tot f 3 b. s. 3 d. h.politieover- tredingW. E. D. S., C'olijnsplaat, tot f 1 b. a. 1 d, h.onbeheerd laten staan van trekdie ren op openbaren wegD. v. d. W., Colijns- plftftt, tot 2 b. s. 2 d. h.rijden met honden zonder muilkorf: M. d. L., Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h.zitten op een hondenkarJ. K., Ylissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. en het beroep van hardlooper uitoefenen zonder vergunningH. v. H., woonplaats onbekend, tot f 2 b. s. 1 d. h. Verder wegens: het uitoefenen van det be roep van harmonicaspeler zonder vergunning: A. J. J. P. B., woonplaats onbekend, tot f 2 b. s. 1 d. h.overtreding plaatselijke verorde ning op het bouwen van IersekeP. M., Ierseke, tot f 3 b. s. 2 d. h.overtreding spoorwegwet J. B., Viake, tot f 3 b. s. 3 d. h. overtreding baggerreglementA. de BGraauw, tot f 10 b. s. 3 d. h.overtreding ScheldereglementJ. S. Jz., Ierseke. tot f 2 b. s. 2d. h.strooperij W, S. Az., Goes, en J. S., 11 jaar, Biezelinge, ieder tot f 2 b. s. 2 d, h.P. N., J. v. O., J. D., D. D. B. en J. S. Az., allen Biezelinge, J. V. d. B., huisvr. v. C. K., Krabbendijke, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.M. V., Kapelle, P. B., Goes, ieder tot 5 d. gev.straf; burengeruchtA. W., Goes, tot f 3 b. s. 3. h. G. A., Driewegen, tot f 2 b. s. 2 d. h,straat schenderij A. W. v. L., Biezelinge, J. K. en P. J. v. d. W., beiden Hanswèert, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h,J. P. S., Goes, tot 5 b. s. 3 d. h.overtreding wet op de wegenS. N., wed. J. S., S. E., M. V. W, en J. de K. Jz allen Ierseke, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.L. P. v. O., Ierseke, tot 2 X f *2 b. s. 2 X 2 d. h. in staat Van dronkenschap verkecrende, de orde verstoren en opgeven valschen naamC. B. en A. V., beiden Hendrik Ido-ambacht, ieder tot 3 en fo b. s. 3 d. voor elke boete voor ieder hunner; dronkenschapL. T., Heinkenszand, tot 3 b. s. 2d. b.H. B., Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h J. v. D., Ellewoutsdijk, G. S., Baarland, en J. F., Goes, ieder tot 2 b. a. 2 d. h.dronkeu- schap bij leherhalingE. J., Goes, en O. F. Ch., onbekende woonplaats, ieder tot 3 d. h.dron kenschap by 3e herhalingJ. V., Hansweert, tot 7 d. h.dronkenschap bij Be herhalingA. v. S., Ierseke, tot 3 weken h.overtreding veeartsenij wetW. v. d. L., Kloetinge, tot f 3 b. s. 1 d. h. met verbeurd verkl. der f 80, tot teruggave der koe gestort. Crt.) Door de NedZuid-Afrikaansche Vereeni- ffing is aan den minister van binnenlandsche zaken opnieuw een adres gezonden inzake de toelating van Zuid-Afrikaansche studenten aan onze Hooge scholen. Daarin wordt verzocht wijziging te brengen in de lijst der buitenland- sche getuigschriften, voorkomende in het Kon. besluit van 30 Juli 1886. Adressanten deelen mede, dat de Zuid-Afri kaansche studenten thans de studie in Enge land en Schotland moeten verkiezen boven die in Nederland, omdat zij daar te lande in den regel worden toegelaten op vertoon van het diploma der „matriculation-examination", ter wijl genoemd kon. besluit het diploma van de veel zwaardere „intermediate-examination" en daarenboven een bewya eischt, dat de candi- daat bij dit examen èn in het Latijn èn in het Grieksch voldaan heeft. Deze laatste eiseh is ook daarom lastig, omdat het Grieksch bij bet bedoeld examen een facultatief vak is. Geen wonder dat nagenoeg alle Zuid-Afri kanen, ook na de uitvaardiging van het konink lijk besluit van 1886, naar Engeland en Schot land ter studie blijven gaan, of wel indien zij buiten Groot-Britannië willen studeeren zich wenden tot de Duitsche hoogescholen, waar men hen ook gaarne met het diploma van het matriculatie-examen tot de examens voor academische graden toelaat. Na de pogingen, bij vorige ministers aan gewend om in deze zaak verandering te bren gen, te hebben gereleveerd, spreekt het bestuur der Zuid-Afrik, vereeniging de overtuiging uit, dat de Afrikaansche jongelieden, met het diploma van het matriculatie-examen hier toegelaten, in Nederland niet minder goed zullen studeeren dan zij in Groot-Britannië en Duitsehland doen, en betreurt het bestuur, dat een al te beperkte uitlegging van een wetsartikel hen tot dusverre verhindert dit dooi de feiten te bewijzen. Vandaar dat het verzoek in art. 1 van het koninklijk besluit van 30 Juli 1886 de woorden „intermediate examina tion" te vervangen door „matriculation-exami nation", en dat art. 2 van dit koninklijk be sluit vervalle. Verschillende Berichten. Door de Ncderlandsche Tooneelvereeniging is dezer dagen met veel succes te Amsterdam opgevoerd: Een vijand des vólks, van Ibsen. Dit stuk zal zij zeker ook wel te Middel burg geven bij hare tweede abonnements voorstelling op Woensdag 17 November. De hoofd-commi88ari8 van politie te Rot terdam waarschuwt tegen Janus Hendrikscn, geboren 9 Juli 1858 te V1 i s s i n g e n, gewe zen hofmeester, die op advertentiën, voorko mende in provinciale bladen, schrijft en jonge lieden, onder aanbieding van vooruitzichten op betrekkingen, naar Botterdam lokt, met onzede- lijke bedoelingen. Bij zijne correspondentie be dient hy zich van den naam J. F. Jansen. Hij komt ook voor op bladzijde 1901 van het Algemeen Politieblad van 1894. Te Rotterdam is tot lid van den raad gekozen, in plaats van mr VanBaalte,deheer J. M. Voorhoeve, anti-rcvolutionnair, terwijl voor een tweede vacature eene herstemming moet plaats hebben tusschen den beerendrW. B. van Staveren, eveneens anti-rcvolutionnair, en G. H. Hintzon, liberaal. Laksheid en verdeeldheid onder de vrijzin nigen zijn de oorzaken van dezen uitslag. Half November beginnen de stoomschepen der Holland-Ainerika-\ijn, in plaats van des Woensdags, des Donderdags van Rotterdam 'te vertrekken. In de afvaarten van Amster dam komt geen verandering. In de jongste raadszitting te 's-Graven- hage toonde de nieuwe biu-gemeester jbr. De Beaufort zich een warm voorstander van Sche- directeuren, dat zijn collega uit zijn eigen zak f 300 had voorgeschoten om het werkvolk te betalen, en die f 300 een paar dagen later uit de kas van het filiaal had teruggenomen. De advocaat van commissarissen merkte daartegen op, dat, als de directeur uit eigen zak f 300 voorschoot om het werkvolk te be talen, omdat er niet genoeg in kas was, hy daardoor een eigenmachtige handeling pleegde, wijl hij daaromtrent niet met de vennootschap had gecontracteerd. De vergadering werd bij deze woorden on rustig en wrevelig. Geroep van„dat is vuil". Het voorstel om de directeuren te ontslaan werd echter goedgekeurd. Een der aandeelhouders wilde nog het woord voeren, hetgeen hem niet werd toegestaan hij werd toen heftig en werd door de „commissie van uitgeleide" volgens het N. v. d. D. vier stevige kruiers met verbazend groote handen met geweld uit de zaal verwijderd, op last van den voorzitter, die bij dit incident de verga dering schorste. Toen Maandagavond een achttal werklie den van de fabriek van de firma Penn Bau- duin te Dordrecht zich om 10 uur huiswaarts begaven, werden zij door eenige van de wer kende arbeiders aangevallen. Eerst werd met vuisten gestompt, later evenwel kwamen an dere van de z. g., „peeboeren" met spade te hulp en begonnen hiermee te slaan. Een werk man kreeg een slag met een spa op het hoofd, waardoor bij neerzeeg. Een andere kreeg een slag langs het hoofd, waardoor het oor bijna afgehakt werd, ook weer met een spa. De overige werklieden der ijzerfabriek werden ook duchtig mishandeld. Een der werklieden werd zoo geslagen, dat hij niet in staat, is tot ar beiden. Een slechte vloer. In een huis aan de Bierhaven te Rotterdam zakte Dinsdag de vloer van de keuken in. De 56jarige bewoonster viel met het gedeelte van den vloer, dat in zakte, in het souterrein en brak het sleutel been. De schrik verergerde nog haar toestand. In de Houttuinen te Amsterdam kreeg Dinsdag morgen een persoon door het breken van een touw een vat indigo op 't hoofd, waar door de dood onmiddellijk intrad. Denzelf den dag werd uit het oude mannen- en vrouwen huis aldaar een omstreeks 60-jarig vrouwtje vermist. Eenigen tijd later werd haar lijk in de Keizersgracht bij den Amstel drijvende ge vonden. Men vermoedt, dat zij, bij de gracht ongeveer voor half zeven een kleedje willende uitkloppen, te water is geraakt. Eenigen tijd geleden kwam een fabrieks arbeider te Enschedé met zijn hand waaraan hij eene kleine wonde had, in de fabriek in aanraking met een kamrad. Ofschoon hij de eerste dagen wel wat pijn had, sloeg hij er verder geen acht op. Toen echter de hand ernstig begon te zwellen, riep hij de hulp van een geneesheer in, die bloedvergiftiging con stateerde. In korten tijd zwollen arm en borst dermate op, dat aan genezing niet meer te denken viel. Onder de hevigste pijnen bezweek de ongelukkige, eene vrouw met drie jeugdige kinderen achterlatende. Een elfjarig schoolmeisje is te Uithuizen door een met stroo beladen wagen overreden en gedood. KOLONISATIE OP CHILI. Het Fnesche Volksblad deelt treurige bijzon derheden mede omtrent de Nederlandsche ko lonisatie op Chili, op de westkust van Znid- Amerika. Tien arbeidersgezinnen, 28 personen tellende, uit' Friesland, lieten zich het vorige jaar door de voorspiegelingen der agenten be wegen derwaarts te gaan. Hun werden toege zegd vrije overtocht, een maandgeld van 30 een jaar lang, 3 bunders goede bouwgrond met een buisje en 70 bunders bosch voor elk huisgezin, dat de kolonisten zelf moesten kap pen en in cultuur brengen. De Chileensche regeering kwam deze toezegging getrouw na, maar zij zelve was misleid door haar eigen agenten en ingenieurs. De vruchtbare grond was een dun laagje bladaarde op een harde rots, de woning, een houten schapen hok, was uren verwijderd van de beschaafde maatschappij. Velen zochten een heenkomen naar elders en leefden van het maandgeld, maar met het ophouden daarvan zijn de mensehen aan den hongerdood prijsgegeven. Het Volksbl. kreeg inzage van de brieven, waarin de jammerlyke toestand wordt geschetst, een ervan, door zeven kolonisten onderteekend, deelt bet in zijn geheel mede. Slechts f 650 zijn noodig om die misleide kolonisten in de gelegenheid te stellen naar het vaderland terug te keeren. Het blad doet een beroep op be middelde Nederlanders, en de redactie verklaart zicb bereid de giften in ontvangst te nemen en te verantwoorden. In de Belgische kam er is aan den minis- ster van spoorwegen gevraagd, of hij inder daad voornemens was de eerste klasse by de spoorwegen op te heffen. De heer Van den Peereboom antwoordde, dat hij de tweede-klasse rijtuigen buiten dienst zal stellen en tegelijk het tarief der eerste klasse verminderen. Dat zal een bate opleveren, die besteed zal worden aan verbeteringen van het inwendige der wagens van alle klassen, aan vermindering van het aantal plaatsen (8 in plaats van 10, ook in de derde) en aan verbe tering der wijze van verwarming. Bij een brand te Verviers heeft een pas toor een 80jarige grijsaard, die vergeten was, gered. Aan een huis op de Place du Tilleul te Huy verscheen Maandag een in 't zwart gekleede en gesluierde dame, die naar den heer des huizes vroeg. Toen het alleen aanwezige 21 jarige dienstmeisje verklaarde, dat haar meester met zijn vrouw naar de kerk was, viel de zwarte dame haar plotseling aan, wierp haar op den grond, knevelde haar en bracht haar daarop verscheidene messteeken toe. De heer des huizes vond bet meisje bij zijne terugkeer uit de miB bebloed en bewusteloos in de gang lig gen. Uit een vertrek op de eerste verdieping waren 600 frs. gestolen. Naar de beschrijving van de gewonde is de misdaad door een man in vrouwenkleederen gepleegd. Een drievoudige moord is te Bois-de- Villers bij Namen gepleegd. Eene vrouw uit Malonne wilde daar Zaterdagavond bare bloed verwanten Piot bezoeken. Geen gehoor krij gende, dacht ze dat allen naar bed waren en ging terug. Toen Zondagochtend te acht uren de luiken nog niet geopend waren, riep zy buren te hulp, om de deur open te breken. Een afgrijselijk schouwspel deed zich op. De bezoekster vond hare moeder geworgd, han gende aan de trapleuninghare zuster, even eens geworgd, vastgebonden aan de voordenr. De grootvader lag doodgeslagen in den stal* Alles was overhoop gehaald en eene som gelds, afkomstig van den verkoop eener koe, was verdwenen. Uit Havre meldt men, dat de petroleum - raffinaderij Deutsch door brand vernield is. De schade wordt op 450.000 free, geraamd. De vooral door de Parijzenaars bestreden verplaatsing van het station van den Orleans- spoorweg zal o. a. leiden tot opheffing van de bekende boekenstalletjes langs de Seinekaden In Juli werden te Parijs een twintigtal personen aangehouden, als leden eener bende worgers, die 's nachts bij de brug van Neuilly voorbijgangers opwachtten, worgden en naakt uitgeschud in de Seine wierpen. Maandag zijn nog twee broers als als helers gevat en een „vriendin" van een der worgers die, zeer sterk, zelve menigmaal hoeft meegedaan. Bij de helers vond men o. a. 50 horloges en een 20 paar bruine schoenen. Op White Lodge, Richmond, overleed Woensdag de hertogin van Teek, een nicht van koningin Victoria. Haar dochter May is met den Engelschen erfprins gehuwd. Deze vorstin, die in Engeland zeer gezien was, overleed by een operatie van een be klemde breuk. De Engelsche machinefabrikanten willen de voorgestelde conferentie alleen maar bij wonen, als de kwestie van den arbeidsdag geheel buiten bepreking blijtt. Sedert ettelijke maanden werd in Zwit serland een Engelschman Cooper vermist. In een bosch, drie uur van Zermatt gelegen,, heeft men thans het lijk gevonden. Het trekt de aandacht, dat bedoeld bosch niet van paden was voorzien, zoodat men niet weet hoe de ongelukkige kwam op de plaats waar zijn lijk gevonden is. De epidemie te Maidstone is weer aan het afnemen. Maar nu komen uit andere plaatsen berichten over verspreide gevallen, welke hier en daar een epidemisch karakter beginnen te krijgen, zoo te Lynn waal' reeds 120 lijders zijn, Te Belfast met 354 gevallen in 4 weken, kan men reeds van een epidemie spreken. madame." „Ja, en hij blyft totdat gij beter zijt én heeft gezegd dat gij zoo goed mogelijk be diend moet worden." „Hoe is zyn naam „Ja, die Engelsche namen zijn zoo lastig te onthouden. Grand lit geloof ik." „Grantley zeker. Waar heb ik dien naam ook gehoord?" herhaalde Celia. Rivers had familie die zoo heette, en deze heer had waarschijnlijk haar naam op haar tasch herkend. Wat was zij ondankbaar ge weest zy dacht dat hy al lang weg' was Hoe buitengewoon beleefd van hemMaar misschien moest hij voor zijn eigen zaken ook blijven. „Ik geloof niet dat ik dien heer ken. Zoodra ik kan, moet ik met hem spreken, maai' zend mij in alle geval geon lekkernijen meer; ik wil ze zelf niet betalen en verlang ook niet dat een ander het doet." „Wees gerust, madame, het is een voor naam, i-yk heer, die ongetwijfeld weet wat u toekomt." „Hoe ziet hij er uit?" „O zeer fatsoenlijk. Groot en niet jong toeer. Hij is grijs en hij heeft iets zeer wee moedigs over zich. Hij verstaat niet heel veel Fransch, wandelt den heelen dag alleen, eet alleen en spreekt weinig. Echt Engelseht" Die beschryving bracht Celia niet veel ver der m 2$ vroeg niet meer. Een paar dage* later zei de dokter, dat zij moest gaan zitten in een klein salon aan de overzijde van de gang. „Daar is een mooi uitzicht," zei hij „gy ziet in de rivier en de stad, en's middags hebt gij er zon. Deze kamer is te somber." „Maar ik heb heusch geen twee kamers noodig. Ik zal toch al zooveel onkosten hebben." „Dat is niets. Wat noodig is moet ge schieden. Bekommer u niet over zulke klei nigheden." „Dat moet ik wel doen. Ik ken dien heer niet; ik heb geen recht om zyn gaven aan te nemen en dat wil ik ook niet." „Lieve mevrouw, uw plicht is om beter te worden al het andere komt terecht." „Ik kan den heer Grantley ontvangen, als ik in die andere kamer ben," dacht zij, „dan kan hij voor mij aan Geertruida schrijven. Maar hoe zal ik alles betalen Wat is het ellendig om geen geld te hebben?" Zuster Monica bracht haar lang voor, het dejeuner naar het salon, gaf haar een armstoel voor het raam, waar een heerlijke bloemruiker op een tafeltje stond, en ging heen om het eten te halen. Even daarna ging de deur open en er stapte een heer binnen, in de meening dat er niemand in de kamer was. In het eerst zag hy achter de hooge leuning van den stoel niets van die kleine gedaante, in hare lila mórgenjapon met open getornden rechtermouw, en keek onge duldig rond, alsof hij iemand zocht, Toen stond veilingen-zeehaven en kondigde hij het ais een blijde boodschap aan, dat de regeering haar eisch tot het bouwen van een fort heeft losge laten, mits men zich met een eenvoudige bom- menhaven te Scheveningen wil tevreden stellen. Door directeuren van Teyler's stichting en de leden vau Teyler's godgeleerd genoot schap is uitspraak gedaan over twee antwoor den, beiden in het Hoogduitsch gesteld, die bij hen ingekomen waren op de prijsvraag over den invloed van het Pdrsistne op het Jodendom. Aan het eerste antwoord, met het motto Dies diem docet, werd de zilveren, aan een ander, met het motto Jesaja 45: 7, de gouden medaille toegekend. De schrijver van eerst genoemde verhandeling is onbekend, en van de tweede, die zal uitgegeven worden, de do cent Erik Stave te Upsala. Het genootschap heeft een nieuwe prijsvraag uitgeschreven, waarvan de antwoorden, met Latijnsche letter geschreven, in het Neder- laudsch, Latijn, Fransch, Engelsch of Duitsch, en onder de bekende voorwaarden, ingeleverd moeten worden voor 1 Januari 1899. Er wordt gevraagd„Eene critisehe verhandeling over de historische gegevens voor de geschiedenis der christelijke gemeente te Rome tot om streeks 150 jaren na Christus," De te Dordt gehouden tentoonstelling van nijverheid en kunst moet een tekort opleveren van ƒ35.000. Dit zou grootendeels zijn toe te schrijven aan de hooge kosten, die het museum voor oude kunst vereischte. De directeur der koninklijke militaire kapel, de heer N. A. Bouwman, is eere-direc- teur geworden van Bergen op Zoom's mannen koor. Het prachtige eere-diploma is hem ge zonden. Vier der voornaamste wielrijdersvereeni- gingen te Rotterdam hebben zich vereenigd om den wereld-recordrijder M. Cordang een offici- eele ontvangst te bereiden. Deze receptie, waar ook vertegenwoordigers van den wielrijders- bond aanwezig zullen zijn, heeft Vrijdagavond in de Doelen plaats. Cordang zal door een tal rijke wielrijdersschare van het station worden gehaald. Gelijk men weet, trad voor drie maanden te Amsterdam de verordening in werking, waarbij de openbare huizen van ontucht werden verboden. Zij, die van dezen maatregel meer kwaad dan goed verwachtten, en deswege na tuurlijk voor voorstanders van de ontucht werden gehouden, worden door de praktyk reeds in het gelijk gesteld. Een der raadsleden had al spijt van den steun, die hij aan de verordening had gegeven, ook omdat door de toepassing zooveel agen ten van politie aan den dienBt worden onttrok ken (2 voor elk huis). De agenten, die, naar dit raadslid vernam, ook belast zijn met het opnemen der signale menten van bezoekers der bedoelde huizen, waren daarvoor niet aangesteld en de verorde ning zal op deze wijze ook niet zijn te hand haven. De 3»ti-revohitionnaire heer Hovy meende dat zijn collega aan de zaak der openbare eer baarheid groot onrecht had gedaan, omdat hij de moreele zijde dei' zaak had vergeten, die niet onder cijfers is. te brengen. Spreker bracht hartelijken dank aan den burgemeester en aan den hoofdcommissaris van politie, die deze verordening zoo flink handhaven. Maar de voorzitter gaf dezen enthousiast een koudwaterbad, door de waarschuwing, dat men zich niet te veel van deze verordening moet voor stellen. De politie doet wat zij kan, doch het is dikwerf onmogelyk om proces-verbaal op te makendat gaat zoo gemakkelijk niet. Zeker, er zijn inrichtingen verdwenen, doch het bezoek der groote inrichtingen is zeker niet veel ver minderd. Men heeft met het plaatsen dei- posten beoogd te voorkomen dat die inrich tingen zouden voortgaan, zooals tot dusverre. Maar op deze wijze kan do politie niet blijven optredenmet opoffering van den gewonen dienst heeft men getracht te handelen in den zin van den raad, doch dat kan niet voortdurend geschieden. Vergaderingen van naamlooze vennoot schappen zijn den laatsten tijd dikwijls zoo rumoerig, dat men er zich in den Oostenrijk- scheu rijksraad verplaatst waant. Zoo werd Dinsdag te Amsterdam een ver gadering gehouden van aandeelhouders iu een fabriek van rijwielen, welker directeuren door commissarissen waren geschorst wegens verduis tering van kasgeld. Wat die verduistering betreft, zeide een der Celia op en zag hem aan. Haar gelaat was zóo bleek en ingevallen dat hij niets zag dan een paar groote bruine oogen. Zöodra die de zijnen ontmoetten gaf zij een gil„Derk Ach Derken greep den stoel om zich staande te honden. „Mijn God Celia Vergeef mij riep hij uit en ving haar op in zijne armen. „Ik kwam de verpleegster spreken, het was niet mijn bedoeling, u te storenIk dacht niet dat gij uw kamer al zoo vroeg mocht verlaten. Ik zal de zuster roepen, Als die schrik u maar geen kwaad doetIk kan het mij zelf niet vergeven." „Blijf! Ik ben nog zwak," zei zij buiten adem. „Ik zal terstond weer bijkomen. Ik wil niet dat de verpleegster ziet „Ik begrijp u," zei hij en bleef stil staan." „Ga nu," fluisterde Celia na een poos, „maar zend de zuster nietzij behoeft het niet te weten." Hy verliet stilzwijgend de kamer. HOOFDSTUK XXVII. Deze noodlottige ontmoeting had Derk Rivers, of Grantley, zooals hij nu heette, ge heel van streek gebracht. Hij dacht niet dat Celia voor den middag haar kamer zou ver laten en zocht de zuster om haar te vragen of hy aan de patient mocht schrijven. Nn was hij doodsbang dat hij haar kwaad gedaan had. Was dit uiet bet geval, dan zou bet misschien, het onderhoud, waarnaar hij zoo verlangde, gemakkelijker maken. Hij schreef dus zijn brief om hem gereed te hebben als hij de zuster ontmoette en liep peinzend rond. Zijn geweten zei hem wel altijd, dat hij leelijk en zelfzuchtig gehandeld had maar nu was het te laat voor berouw. „Het is maar beter dat wij gescheiden blyven, zij zou my toch altijd geërgerd hebbeu. Wie had gedacht dat zoo'n tenger schepseltje zoo koppig kon zijn? Als zij maar eens gezegd hadKeer terug lieveling, ik zal u niet meer tegenspreken", zou ik gekomen zyn. Maar ik haat die flinke, verstandige vrouwen, zelfs al zijn zij mooi. En zij is mooi wel wat oud geworden, maar ze kan iemand, die haar niet zoo kent als ik, nog genoeg bekoren". De zuster beloofde, dat zij den brief zou geven, zoodra de patient wel genoeg was, maar op het oogenblik was deze erg moede en zenuw achtig. Den volgenden dag vernam Derk dat Madame den kolonel om 2 uur zou ontvangen. Men veronderstelde natuurlijk dat er een liefdeshistorie achter zat en toch hield mad. Dulac vol dat de dame niet wist wie haar redder was, anders zou zij nog grooter actrice zijn geweest dan Sarah Bernhardt. Derk verbeidde in groote spanning het oogen blik waarop de kellner hem aandiende als „kolonel Grandlit „Ik dank u dat gij er in toestemt mij te zien", sprak hij met een deftige bnigiug, „En ik dank u mijn leven," zei zy, haar best doende om het beven van haar stem te bedwingen. „O, die locomotief was niet zoo dicht by als gij dacht maar blijf niet staan, gij zijt nog zoo zwak." Hij nam een stoel naast haar. „Ik zal niet langer blyven dan bepaald noodig is", begon hij doch zweeg plotseling. „Zijt gij ziek geweest „Ja. Al sedert een jaar, tengevolge Van dat gevecht in het gebergte. Ik was toen op weg naar huis en vond te Bombay een brief, met de mededeeling dat mijn oude oom Grantley dood was, en mij zijn heelen fortuin had nagelaten, onder voorwaarde dat ik zijn naam zou aannemen. Ik zou u dit niet ver- tellen, maar ik ben bang dat gij anders denkt dat ik mijn waren naam voor u heb willen verzwijgen. En" voegde hy er aarzelend bij, „ik dacht dat gij liever een vreemdeling dank verschuldigd zoudt zijn voor dien kleinen dienst, dan juist mij." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2