MIDDELRIRGSCHE COURANT. Vrijdag FEUILLETON. 29 October. N\ 255, 1897, ZIJN RIJKE VROUW. 140e Jaargang. Prijt Deze courant verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 28 Oct. 8 u. vm. 46 gr. 12 u. 57 gr., av. 4 u. 57 gr. F. Verw. zwakke Z. wind. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór èén uur aan het bureau bezorgd zijn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel, dat reeds heden (Donderdag)morgen vroeg is bezorgd bij onze geabonneerden te Middelburg. Middelburg 28 October. EEN KINDERACHTIGE HOUDING neemt De Maasbode thans aan. Het blad had ons wij moeten daaraan even herinneren gevraagd op welke gronden wij durfden beweren dat juist uit streken, waar de Katholieke geestelijkheid de grootste macht heeft, een groot contingent voor de gevange nissen wordt geleverd, en het blad vroeg ons waar de statistieken zijn, waarmede wij dat beweren konden staven. Wij antwoorddende rechterlijke statistiek en haalden het laatst verschenen deel van dit werk aan om te bewijzen wat wij hadden be weerd. Hoewel wij het blad verzochten de door ons gegeven cijfers over te nemen, zweeg het. Wij kregen zelfs geen acte van onze beantwoording der door het blad gestelde vra gen, zoodat de lezers van De Maasbode wel moesten denken, dat wij met de zaak verlegen zaten, en ons niet wisten te verantwoorden. Eerst na ons rappel van Dinsdag maakt het blad melding van het vóór zfes weken door ons gegeven antwoord op zijn vragen en schrijft „De Midd. Ct. vraagt ons, waarom wij de statistiek uit haar no. van 13 Sept. 11. niet overgenomen en besproken hebben, en of die statistiek voor ons zoo verpletterend was, dat wij er niets tegen konden aanvoeren Uit die statistiek bleek, dat in een jaar (we gelooven 1895) het grootst aantal veroordeelden gevonden werd in Limburg en N.-Brabant, juist in streken waar de geestelijkheid de groot ste macht in handen heeft. Wy willen de Midd. Crt. openhartig ant woorden, dat we gezwegen hebben, omdat haar argument al te zot is; en we zouden het nog doen, als zij niet aandrong op het antwoord van eenverpletterde, wat niet minder dwaas is. Laat ons thans alleen zeggen, dat één bonte kraai nog den winter niet maakt, en dat de statistiek van één jaar niets bewijst betreffende een constanten toestand. Indien de Midd. Crt. een statistiek geeft bv. van de laatste 20 ja ren, en hieruit geregeld hetzelfde blijkt als uit die van één jaar, dan kunnen we verder zien en naar de oorzaken van dien toestand onder- Wij zijn niet zoo haastig gebakerd als de Midd. Crt., en maken geen conclusiën uit een feit, dat nog vastgesteld moet worden. Trou wens, zij die gelooven, haasten niet." Indien het blad terstond dit antwoord hadde gegeven, ware zijn beroep op de be perktheid van ons veld van vergelyking tot zekere hoogte ontvankelijk geweest. Uit een wetenschappelijk oogpunt is het gebruik van één deel van een jaarstatistiek niet geoorloofd, en past een vergelijkend over zicht aan vele jaren. Maar in een dagbladpolemiek, als tusschen ons en De Maasbode, stond het anders. Nadat De Maasbode feitelijk had geïnsinueerd, dat onze bewering uit de lucht was gegrepen, was een beroep op éen jaar voldoende, om te 44. Uit het Engelseh. VA* Mrs ALEXANDER HOOFDSTUK XXVI. Eenige dagen later had de ontmoeting m< de familie Milton plaats. „Aline? Wel kind! Wat ziet gij er goed uit! riep mevrouw uit, zoodra zij hare doch ter gewaar werd de vader was nog uitbun diger in zijn verrukking over het welvarende uiterlijk van zijn kind. Aline kreeg tranen in hare oogen, toen zij zag hoe blij men was van haar weer te zien. „Gij hebt wonderen verricht, mevrouw Riverszei mevrouw den volgenden dag toen zij met Celia alleen was. „De omstandigheden waren gunstig. Aline had behoefte aan volslagen verandering van geving „En nu gaat gij mee naar Rome, niet waar Ik durf Aline niet van n te scheiden". Celia, die tot nu toe altijd geweifeld had, voelde nu in eens dat het voot Aline be ter zou zijn om alleen met hare familie te zijn, en bovendien bekroop haar een onweerstaan baar verlangen naar huis en hare vrienden, doen zien dat wij op vasten grondslag stonden. Aan De Maasbode was toen de taak het onderzoek uit te breiden en met cijfers over een grooter aantal jaren voor den dag te ko men. Nu het blad zoolang zweeg, ligt het vermoeden voor de hand, dat het dit heeft beproefd, maar ervaren, dat het niet kwam waar het wezen wilde. Indien dit niet het geval is, welnu laat dan De Maasbode eens met een statistiek over één jaar komen, waaruit blijkt dat onze conclusie uit de statistiek over één jaar verkeerd was. Wij hebben, om niet partijdig te zijn, den laatsten jaargang genomen en hebben er vrede mee als De Maasbode zelf er een uitkiest. Die eene statistiek van De Maasbode zal ons dan voldoende bewijs zijn, dat onze conclusie uit éen jaargang verkeerd was. Kunnen wij een onpartijdiger en billijker voorstel doen DE ZAAK—HOGERHUIS. Het jongste nommer van het weekblad Kieuw Leven bevat onder het opschrift: De strijd over Oebr. Hogerhuis, het volgende: „Het Friesch Volksblad had alweer, op de ge wone onaangename wijze, een scherp artikel tegen Nieuw Leven, omdat wij tot voorzichtig heid in het oordeelen bleven aanraden. Wij zullen daar niet op antwoorden. Slechts her halen wij, dat niets ons liever is, dan een me- demensch waarlijk «nschuldig te mogen vinden. Maar onzes inziens wordt die onschuld stellig niet bewezen door hard en hatelijk roepen. Ook ge on schuld bewijst men door zulke middelen. Alleen nauwkeurig onderzoek door onpartijdigen kan hier tot een betrouwbaar oordeel leiden. Als zoodanig hebben wij tot dusver èn de rechtbank èn het gerechtshof te Leeuwarden beschouwd. Die beschouwing is zeker niet ver zwakt door de onwaardige brochure van den heer Valk. Want partijdiger geschrift lazen wij zelden." Dezer dagen bevatte ook de ArnhCrt over deze zaak een opstel, waarin werd betoogd dat genoemde brochure van den heer M. Valk Lzn, onlangs te Rotterdam verschenen., inderdaad geen overtuigende argumenten bevat. Dit opstel eindigde aldus „Zij, die van de onschuld der veroordeelden op goede gronden overtuigd meenen te zijn, kunnen niet gezegd worden den juisten weg te hebben ingeslagen om hun doel te bereiken. Stukjes in couranten, brochures tot verdedi ging van vooraf opgemaakte stellingen, open bare vergaderingen met luide betuigingen en beschuldigingen kunnen bij de groote gemeente het gezag en het vertrouwen op den ernst van de rechterlijke macht ondermijnen, maar een aan onscbuldigen gepleegd onrecht, indien het werkelijk gepleegd is, niet goed maken. Daar toe dient een andere weg te worden inge slagen. Men verzamele getuigenissen en verkla ringen, niet van wat de een van den ander heeft hooren vertellen als zijn vaste overtuiging, zijn verdenking of z$n gevolgtrekkingen, maar verklaringen, die eenige beteekenis in rechten kunnen hebben, genoeg om tegen de stellige beëedigde getuigenissen van drie getuigen, slachtoffers van de misdaad, te kunnen opwegen. Zijn die bijeen, dan ga een aanklacht tegen de meineedige getuigen in het proces-Hogerhuis in AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per reg< Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. zee, en er bestaat geen twijfel of de justitie zal haar medewerking verleenen om de gerechtelijke dwaling, zoo die begaan is, te herstellen en de schuldigen voor de onschuldigen te doen boeten. Bij den omvang, dien de beweging ten gunste van de broeders Hogerhuis heeft genomen, zal de justitie zelve wel gevoelen, dat, zoo er maar eenige grond of aanleiding toe bestaat, door haar in dien zin gehandeld zon moeten wor den; de zorg voor haar eigen goeden naam vereischt dat, evenzeer als de handhaving van het recht. Maar zeer waar is wat, volgens de brochure (bl. 103) een der veroordeelden zelf uit de gevangenis schreef: „de procureur-ge neraal gaat natuurlijk niet op losse geruchten te werk." Tot nogtoe zijn er niet veel meer dan „losse geruchten" bij monde en bij geschrifte in om loop gebracht. Wie een gerechtelijke dwaling constateeren en herstellen wil, moet tegenover een vonnis geen losse gerncbten stellen, maar bewezen feiten, althans argumenten, die voor onderzoek en nader bewijs vatbaar zijn." BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit zijn gehandhaafd de afwij zende beschikkingen van den directeur der directe belastingen enz. te 's Hertogenbosch, genomen op de verzoeken van de besturen der loges VInsêparable te Bergen-op-Zoom en het Vrij Geweten te Breda om vrijstelling vanper- seneele belasting, en zulks op grond dat ge noemde beBturen wel hebben beweerd, doch niet bewezen, dat de lokalen, waarvoor de vrijstelling werd gevraagd, uitsluitend gebruikt worden voor inrichtingen van algemeen nut. In de St. Ct is opgenomen een Kon. besluit tot wijziging van het Kon. besluit van den löen Sept. 1886 (Stbl. no 164) herzien by Kon. besluit van den 14en Sept. 1892 (Stbl. no 219), houdende nadere regeling der voorwaarden, waarop met medewerking der gemeenten, ryks- telegraaf kan toren en rij kstelephoonkan toren in kleinere plaatsen kunnen wr>rden opgericht en in stand gehouden. A T J E H. ,Naar aanleiding van de buitengewone bevor dering van overste Van Heutsz tot kolonel en zijn plaatsing te Batavia als chef van den generalen staf, schrijft de Deli Crt: Dat men kolonel Van Heutsz ook eens op zijne beurt van Atjeh aflost, is alleszins billijk; dat hij daarbij op buitengewone wijze wordt bevorderd is niet meer dan hij verdiende. Door het geheele Atjeh-leger zal dat erkend worden. Zoo ooit, dan is hier de vox populi de vox Dei. Het Atjeh-leger zal dus kolonel Van Heutsz, voor wien elk soldaat zeker door het vuur vliegt, met leede oogen zien vertrekken. Wij gelooven echter dat bedoeld leger hem wel spoedig zal terugziendat het verbiyf te Batavia slechts een entre-acte is, welke duch tig gebruikt zal worden door de hooge regee ring en den kolonel, om een positief Atjeh- programma vast te stellen, waardoor èn regee ring in Nederland èn het gouvernement alhier in staat gesteld zal worden over het toekom stige Atjeh-jaar klaren wijn te schenken. Als dan het nieuwe ministerie zich niet te veelin de details mengt en vooral niet toelaat dat er in de Kamers over gedelibereerd wordt, zal er vooruitzicht bestaan onze geliefde Koningin bij haren volgenden jaardag en by hare troons- bestyging eene bevredigenden toestand van waarschijnlijk omdat zij, ondanks al de beleefdheid waarmede zij bejegend werd, toch een vreemde ling was in deze hereenigde familie. - „Neen, mevrouw, ik geloof dat het beter is voor Aline dat ik niet meegazij zal zioh wel spoedig weer bij u thuis gevoelen, wan neer er geen tusschenpersoon is. Bovendien moet ik voor myne eigen zaken naar Londen. - „Als het uwe belangen in den weg zou staan, om bg ons te blijven, wil ik er niet op aandringen", zei mevrouw Milton en ging voort met haren dank te betuigen. Daar de heer Milton gaarne zoo spoedig mogeiyk naar Rome wilde vertrekken om goede appartementen te huren, besloot Celia nog dien pvond met den trein uit Brindisi, die te Turijn ophield, te vertrek ken en na een hartelgk afscheid stoomde zy huiswaarts. In jaren had zij zich niet zoo eenzaam en verlaten gevoeld. Het contrast van die gelukkige familie met haar eigen lot stemde haar diep weemoedig. "Voor het eerst reisde zij geheel alleen, met het besef dat zij voortaan alleen voor zich zelf moest zorgen. Gedurende de naohtelijke uren viel zij af en toe in een onrustigen slaap en toen de dag aanbrak, merkte zij dat zy reeds in Frankryk was. Zij zou juist weer ingeslapen zijn, toen de trein te L. stil hield, en de reizigers allen uitstapten, om een kop koffie met een broodje te gebruiken. Celia betrad de restauratiezaal en nam plaats bij de deur, waar zij spoedig bediend werd behalve dat zy goed Fransch sprak had zy iets voornaams en aantrekkelijks in hare houding, ofschoon zij heel eenvoudig gekleed was. Eenige heeren zagen haar vol belangstelling aan en daaronder waren verscheidene mili tairen, die blijkbaar regelrecht uit Indië Zoodra zij haar kopje leeg had, ging zij weer naar het perron, van waar de trein even weggereden was, wandelde op en neder en keek naar een jongetje, van zes of zeven jaar, dat met een kat speelde. Zij sprak tegen bet kind, maar hij hoorde haar niet, waarschijniyk omdat er juist een locomotief kwam aan- stoomen. Eensklaps ontsnapte de kat en liep weg, gevolgd door het kind. Vlak bij Celia gekomen draaide het dier om en liep de rails over en zij, vreezende dat de knaap het zou nasnellen en verpletterd worden, schoot toe om hem te grijpen, doch struikelde en sloeg voorover op de rails, met haar arm waaraan zij haar tasch droeg, dubbel onder haar. De jongen bleef verschrikt staan en vergat zgn kat; de locomotief maakte eenvervaarHjk geraas en naderde meer en meer, toen een heer van het andere einde van het perron kwam aanhollen en Celia nog kon optillen, éen secon de voor dat het gevaarte over de plaats gleed, waar zij even te voren gelegen had. „Gy hebt mij het leven gered" sprak zy op zwakken toondoch zich willende rerroe- A g e n t e n. Te Terneuzen; M. db Jongs; te Rotterdam: NlJGH VAN DlTMAB. Hare Indische koloniën te kunnen rapportee ren". UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wy vernemen, moeten thans Gede puteerde Staten van Zeeland in de boot kwestie een- beslissing hebben genomen en, naar het schijnt, door de omstandigheden en bestaande toestanden daartoe gedrongen, be sloten hebben alsnog een voorstel te doen aan de Provinciale Staten tot aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst op de Wester- Sehelde. Dit voorstel zal dan in de a. najaarszitting, die de volgende week wordt geopend, in be handeling komen. Naar men ons mededeelt iB, ingaande 1 Nov., aan den heer mr W. A. van Hoek, op verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als adviseur bij het agentschap Mid delburg der Nederlandsche Bank, en is in diens plaats benoemd de heer J. W. Verhuist, notaris alhier. - In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn op een onverklaarbare manier uit de keuken van een perceel in de Molstraat alhier en kele voorwerpen, toebehoorende aan de dame des huizes en hare dienstbode, ontvreemd. Van inbraak is geen spoor te bekennen. De politie doet onderzoek. Het stoomschip Neptun, van Antwerpen naar zee, geraakte Woensdagmorgen in 't naauw van Bath omhoog. Des namiddags omstreeks half drie kwam het vlot en vervolgde het zijn reis. De kantonnior Baveco op den provin cialen weg van Hulst naar Walsoorden, is met 1 Januari a. s. op verzoek wegens ouderdom eervol uit zijne betrekking ontslagen en hem met ingang van dien datum een pensioen ver leend ten laste der provincie, van ƒ210 'sjaars. Burg. en weth. van Philippine heb ben Woensdag jl. verpacht het recht tot het heffen van straatgeld over 1898. Het werd gegund aan den eenigen inschrijver, Th. van Hurck, voor de som van f 300. LANDBOUW. AANKOOP VAN EEN HENGST. Onder voorzitterschap van den heer G. Bom werd heden middag op de bovenzaal van de sociëteit De Vergenoeging alhier eene buiten gewone vergadering gehouden van leden der Vereeniging tot verbetering van het paardenras i/i Walcheren en Nieuw- en St. Joosland, ter bespreking van bovengenoemden aankoop. De opkomst was zeer druk. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeten en de notulen der vorige verga dering waren gelezen en goedgekeurd, deelde de heer Bom mede, dat sedert de vorige ver gadering het aantal aandeelhouders van 104 tot 194 is gestegen en het kapitaal tot f 1940. Daarna bracht de voorzitter verslag uit van hetgeen door het bestuur sedert de laatste bijeenkomst is verricht. Er is een reis gemaakt naar de tentoonstelling te 's Gravenhage, waar van het resultaat echter teleurstellend was, omdat de keus, die men meende daar te zullen hebben, wegens kleinen aanvoer van Verder is een bezoek gebracht aan St. Kr nis, naar aanleiding van een schrijven van iemand, die een flink dier te koop had. De prijs was ren slaakte zij een kreet van pyn. „O, raak mijn arm niet aan", gilde zij en viel bijna in zwijm. Zij had echter toch nog eenig besef, dat er menschen om haar heen stonden, dat iedereen tegeiyk sprak, maar de vreeselyke angst, toen zij daar roerloos lag, terwijl dat monster naderde om haar te ver pletteren, was te overweldigend en zij verloor het bewustzijn. By komende begreep zij er niets van, dat zij in een ledikant lag, in een groot, weelderig vertrek dat zich een liefdezuster over haar heen boog, terwijl een dame, met donkere oogen, aan den anderen kant van het bed stond, en een man, blijkbaar een dokter, baar arm ver bond. Zoodra zy wilde spreken, legde hij haar het stilzwijgen op en gaf haar iets te drinken. Morgen ,[wo« enfant moogt gy alles vragen en vernemen. Tracht nu te slapen." De eerste dagen was zij koortsig en leed veel pyn. Den derden voelde zij zich echter veel beter. Het was al heel ongelukkig, dat haar rechter arm gebroken was. Hoe kon zij nu aan Geer- trnida laten weten, wat haar overkomen was en wat zou zij in dit hotel een hooge rekening krijgen. Gelukkig zou men in Engeland denken dat zij naar Rome was doorgegaan en zich dus de eerste week nog niet ongeruBt maken. Zij keek naar de verpleegster, zuster Monica, die zoo rustig zat te breien, en dat kalmeerde haar. Toen baar ontbflt gebracht werd, vroeg zy j zeer aannemelijk, doch het bestuur is van mee ning, dat het paard voor Walcheren minder geschikt is te achten. Nog is Dirksland bezocht, in verband met een brief van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras aldaar, waarin bericht werd dat haar hengst wilde verkoopen. Ook dat dier werd door het bestuur niet geschikt geoordeeld. Ter gelegenheid van de provinciale keuring van hengsten te Gent is door den voorzitter reis derwaarts gemaakt. Daar waren wel geschikte dieren, maar de prijs was te hoog. Bg de keuring te St. Nikolaas zijn door het bestuur verschillende hengsten gezien, o. a. een die zeer geschikt leek, maar wat klein was; het paard meette 1.61 M. Een ander paard, uitstekend in alle opzichten, was te koop voor f 3000. Die prijs is zeker nog te hoog maar vermoe delijk is de eigenaar wel te vinden voor een iets lagere som. Ook te Grammont heeft de voorzitter zeer geschikte dieren gezien, maar de prijzen waren te hoog, ongeveer f 4000. Het bestuur zou de voorkeur geven aan het zoo even besproken dier te St NikolaaB en ad viseert om dat, zoo men het over den prijs eens kan worden, aan te koopen. De heer Voorbeytel heeft ook het andere paard te St. Nicolaas gezienhij acht dat een zeer geschikt dier maar vindt het wel wat klein De heer J. Polderdijk herinnerde er aan dat Mamix bij den aankoop niet grooter was dan het hier bedoelde dier. Is Marnix groot genoeg, dan is dat ook de hengst, dien men op het oog heeft. De voorzitter zet de goede hoedanigheden van dit dier, dat van zeer mooi model is, uiteen. De heer Polderdijk vroeg of, waar het andere, het kleine, paard een Rouaan is, het nietwen- schelijk is de leden te raadplegen of de kleur, vuil wit, wel in hun smaak zou vallen. Hiertegen bleek wel geen overwegend be zwaar te bestaan, doch het bestuur ontraadde toch den aankoop. De heer Polderdyk zou ook de voorkeur geven aan het paard, dat het bestuur wenscht aan te koopen, indien, bijv. door eene ieening, het benoodigd bedrag kon worden gevonden. Do voorzitter meende dat een zoodanige leening wel te sluiten is cn dat de rente en aflossing van het kapitaal te vinden is uit een kleine verhooging van het dek- en veulengeld. De heer Voorbeijtel wees er nog op dat wan neer de nieuw aan te koopen hengat bevalt, Marnix wel zal kunnen verkocht worden, om dat de vereeniging met éen hengst voldoende gebaat is. In dat geval zon rente en aflossing der Ieening uit de kas gevonden kunnen worden. De heer Polderdijk stelde het gevaar van het wegdoen van Marnix in het licht. In elk geval dient eerst gebleken te zijn, of het nieuw aan te koopen dier voldoet en goed wint. Dit stemde de voorzitter toe en daarom zou hg bet dek- en veulengeld iets willen verhoogen. Hierna wilde het bestuur de vraag in stem ming brengen of de leden al of niet den Rouaan wenschen aan te koopen. De heer Polderdijk achtte het beter dat eerst gestemd werd over de vraag, of al dan niet het paard zou worden aangekocht, het bruine paard, dat het bestuur aanbeveelt, onder voor waarde dat het dek- en veulengeld iets worde verhoogd. Dit denkbeeld werd door het bestuur gedeeld. „Waarom brengt men mij van daag weer champagne „De dokter heeft gezegd, dat mevrouw het hebben mocht," „Ik heb het waariyk niet noodig. Ik voel my veel sterker." „Maar gij zijt toch heel zwak geweest mevrouw en wij zouden u zoo gaarne laten opstaan, dan zult ge veel spoediger herstellen." „Het is volstrekt niet noodig om mij wijn te geven, zuster." „Ik moet doen wat de dokter zegt,'' antwoordde dezfl en maakte kalm de flesch opens „Wilt gij madam la propriêtdire verzoo; ken eens by mij te komen, zuster." „Zeker, madame du Lac zal mijn plaats innemen, terwyi ik ga ontbijten." Even daarna verscheen de gezette dame die vroeg: „Yoelt mevrouw zich beter vati daag „O ja, dank n, maar ik moet eerst met n spreken, madame du Lac; Want ik vrees dat gij mij allerlei lekkernijen zendt, die ik niet betalen kan. Bovendien is deze kamer veel te mooi en te groot en daar ik zooveel beter ben, zou ik morgen gaarne naar een kleineré verhuizen, want „O, mevrouw dat zou ik niet mogeö doen. Wy staan geheel onder de bevelen van Monsieur." „Van Monsieur? Wie is dat?" »De mijnbeer, die u bet leren gered heeft)

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1