MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 27 October. FEUILLETON N°. 253. 140" Jaargang. 1897. ZIJN RIJKE VROUW. Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg aïs voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Oct. 8 u. vm. 45 gr. 12 u. 57: gr., av. 4 u. 64 gr. F. Yerw. tam. kr. Z. 0. wind. Middelburg 26 October. Scholen en gevangenissen. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiên20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiên bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Dezer dagen herinnerde Het Ned. Dagblad ook weêr aan de bewering, eens geuit door prof. Opzoomer, dat vermeerdering van aantal scholen vermindering van het aantal gevangenissen ten gevolge zou hebben. Dit gaf De Vaderlander aanleiding tot dé opmerking, dat Opzoomer zelf reeds zes jaar later zijne overmoedige dwaling heeft herroe pen en het dus niet nobel en rechtvaardig was iemand eene herroepen dwaling na dertig jaar als zijn lijfspreuk voor te houden. Dit stemde het eerstgenoemde blad gere delijk toe; maar het had alleen willen aan- toonen, dat de zedelijke en de verstandelijke opvoeding elk haar eigen terrein hebben, dat iemand niet zedelijk beter wordt, wanneer men hem alleen verstandelijk ontwikkelt. Onze lezers herinneren zich wellicht, dat wij over deze kwestie onlangs ook een woordje hebben gewisseld met De Maasbode en daarbij met cijfers aantoonden hoe juist daar, waar de geestelijke overheersching het sterkst is, de gevangenissen het meest bevolkt zijn. Nu zal Het Ned. Dagblad wel opmerken dat dit katholieke streken geldt, en beweren dat de opleiding van die zijde niet zoo goed is als van Protestanten. Wij willen in deze kweatie ons niet verdiepen. Alleen dit, wij betwijfelen of het stijle orthodoxisme, of wat men verder onder kerk leer en godsdienst den menschen verkondigt, wei geschikt Ia om nen op ie iienen, i« vciHoat.,, te sterken en te adelen. Meestal wordt bun een berustingsleer ver kondigd, die hnn kracht verlamt, hun eigen waarde miskent, het begrip omtrent hun roeping in eene verkeerde richting stuurt en hun blik afleidt van hetgeen zij op de wereld moeten zijn: zelfstandige, flinke menschen, die voor hunne medemenschen en hunne omgeving, tot heil van het algemeen, moeten arbeiden en tevens doordrongen zijn van de waarheid, dat zij hun eigen pad maken en dat zij de last moeten dragen van eigen fouten en tekortko mingen. Bij de meeste dier geloofsrichtingen wordt de waarde van den mensch miskenden, loffe lijke uitzonderingen daargelaten, de algemeene menschenliefde verdrongen door zeer be krompen begrippen, waarvan sympathie voor eigen geloofsgenooten en eigen kerk schering en inslag is. Of dat de menschen zedelijk beter maakt? De ervaring leert veelal het tegendeel. Als vruchten van dergelijke geloofsprftdiking zien wij nog al eens het akeligst eigenbelang, de meest hekrompen meeningen en huichelarij. Verstandsontwikkeling kan in elk geval meewerken op al die punten den hilik te ver ruimen en, al vermag zij niet alles en al is het ook zaak het hart te doen spreken, veel is er aan gelegen dat men de menschen leert denken en begrijpen, want dat kan leiden tot waardeeren en beter en warmer gevoelen. Dat verstandelijk ontwikkelden ook buiten sporigheden begaan, slechte daden verrichten en daarbij juist door hunne ontwikkeling ge leid worden om middelen te bezigen, die anderen niet kennen, is een niet te loochenen feit, maar zulke uitzonderingen doen aan de waarde van den regel niets afevenmin als de feiten, die wij op geloofs gebied aanhaalden, pleiten tegen een goed, liefdevol geloof. Nn wij deze kweBtie ongezocht nog eens moesten aanroeren, meenen wij tegelijkertijd tot De Maasbode de vraag te moeten richten, waarom zijne redactie, na de door ons, in ons nommer van 13 September, gegeven statistiek om aan te toonen, dat juist uit streken, waar de katholieke geestelijkheid de grootste macht heeft, een groot contingent voor die gevange nissen wordt geleverd, het stilzwijgen bewaarde en niet voldeed aan ons verzoek om die onder de oogen harer lezers te brengen. Toen wij in de zomer vacantia om eene zeer afdoende reden, afwezigheid, niet dadelijk antwoordden op een repliek van hare zijde, wist zij daarover heel wat onaangenaams aan ons adres te zeggen. Nu zijn er reeds zes weken verloopen en zij ieft nog geen woord gezegd in verband met onze mededeeling tot staving van ons bewe ren, waartoe zij ons uitnoodigde. Was ons antwoord zoo afdoende en voor haar verpletterend, dat zij daartegen niets kon aftBvnurAn UIT STAD EN PROVINCIE. Door eene commissie te Vlissingen wordt aldaar een beroep gedaan op den liefdar digheidszin der ingezetenen, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de hij de ramp op 3 October zoo noodlottig om het leven ge komen drie roeiers van het Nederlandsche loodswezen. Ook hier ter stede zijn in de verschillende hotels en cafés lijsten nedergolegd, waarop zij kunnen teekenen, die deernis hebben met dé drie weduwen en 17 kinderen, welke hun man e* vader en kostwinner moesten verliezen, en dié iets in hun belang willen bijdragen. Wij vestigen hierop, op verzoek der com missie, gaarne de aandacht onzer lezers - Bij kon. besluit is eervol ontslag verleenp aan mr. J. de Witt Hamer als 2de luit. hij het 3e bataljon rustende schutterij in Zeé- a n d. Zondag ochtend werd door de Wielrijders- rereeniging Tavenu alhier een clubtocht ge maakt van Middelburg naar Goes. Daaraan werd deelgenomen door den wereldbekenden recerdrijder M. Cordang, die aan eene door het bestuur der genoemde vereeniging daartoe tot hem gerichte uitnoodiging welwillend gevolg DE ALCEMEENE BESCHOUWINGEN, door de Tweede kamer in de afdeelingen geleverd bij het onderzoek der staatsbegroo- ting, zijn in hoofdzaak weergegeven in het telegraphisch overzicht, ons Maandag uit 's-Gravenhage gezonden en in ons vorig nom mer opgenomen. "ene meer uitvoerige mededeeling achten wij overbodig. Alles draait vrij wel om alge meen bekende ideeën en beginselen. En te minder behoeven wij onze lezers las tig te vallen met eene uitgebreide opsomming van wat „vele", „enkele" of „meerdere" leden zeggen, verlangen, denken of hopen, nu we er vast op kunnen rekenen, dat bij de'algemeene beraadslagingen in de Tweedé kamer wij alles nog eens zullen te hooren krijgen. 2. Uit het Engelsch, VA* Mrs ALEXANDER. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan E. H. B. S. te AlkmaarjN. Kranenborg Jesse, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Warffum, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van 24 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 471,000 pikols. HOOFDSTUK I£XIV. - „Vindt gij het niet o~ heerlijk", zoo vroeg Celia, „dat ik eenige h'eéken gestólen heb? Die kon ik niet achterlaten en het wil er nog niet bij mij in, dat nie ts van hetgeen ik ge- keèht heb, mijn eigendom meer is". „Geen wonderMaar neem nu plaats en eet watGij moei uwe krachten schragen, dan blijft de ziel ook gezond." - „Ik beken dat ik mij flauw gevoelmaar ik geloof dat uw vr ouw nog meer versterking noodig heeft dan i'k," Na het eten lie/t zij zich overreden om op de canapé te ga1 an liggen en daar al de aan doeningen haar toch meer hadden aangegre pen dsn zij zie A zelf wilde bekennen, viel zij weldra gerust i n slaap. Intusschen riat haar vriendin bij het vuur to peinzen, wrat er voor haar te doen zou zijn. „Zij kon bijj ons en bij de Damera logéeren, zoolang zij wümaar zij zal niet afhankelijk willen zijn, en. hoe kan zjj In haaf eigen on derhoud vow-ate»?'' Weldra werd zij gestoord door de komst van Damer. „Wat een treurige zaak!" begon hg. ,Heeft Celia mijn telegram gekregèn? Is zij hier „Ja zij rust, maar ik zal haar zeggen dat gij er zijt." „Doe dat nietIk heb geen haast Is zij erg getroffen „Nëen, zij is verwonderlijk kalm. Maar zij beseft natuurlijk den toeBtand nog niet Agenten. Te Ter neuzen; M. de Jonge te Rotterdam: Nijgh VAN Ditmar. zal zeker de raad nog wel eens ernstig onder zoeken; als hij dan tevens de groote voordeelen van zulk een telephoondienst maar laat wegen. In dio gemeente waren in een landbonw- schuur eenige kinderen aan het spelen, toen hun oog op een peemolen viel. Bij het spelen daarmede geraakte een jongetje van zeven jaren met zijn hand zoo dicht er by, dat hem de toppen van drie zijner vingers gedeeltelijk werden afgesneden. Zaterdag namiddag is in het noordergat van het Krammer, tegenover Bruinisse, een yzeren scheepje gezonken in de haven van Battenoord, geladen met suikerbieten. De op varenden zijn gered. Verder zijn te Bruinisse een luik en merkel aangedreven. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. De heer Cordang, die vergezeld was van zijn trainer, den heer Okhuysen uit Haarlem, toonde onder den weg herhaaldeiyk zijn meesterschap op het rijwiel en verbaasde de Middelburgsche rijders door zijn koloasalen gang wanneer hij spurte. Naar men ons uit Vlissingen meldt, zullen de daar gevestigde afdeelingen van de werklieden vereeniging Patrimonium en den Jtoomsch katholieke Volksbond de adresbeweging, uitgaande van den Bestuurdersbondtot in vrij heidstelling van de gebroeders Hoogerhuis niet 8tennën, zoolang haar niet op vertrouwbare gronden duideiyk gebleken ig, dat de rechter sprak. Zij willen het vonnis, dat door de recht bank gewezen en door bet Hof bevestigd werd, niet wantrouwen en ontraden mitsdien hare le den op een adres te teekenen, daf de invrij heidstelling dier broeders eischt. Woensdag 3 November zullen te Amster dam verkocht worden de stoom barges, thans varende tusschen Middelburg en Vlis singen, de kolenbergplaats aan het kanaal te Middelburg en de aanlegsteigers te Middelburg, Abeele, Souburg, en Vlissingen, benevens het huisje, staande aan de Keersluis. ONDERWIJS. Te Rotterdam zijn voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek geslaagd de heeren L. Eckhardt van 'sGravenpolder on P. Valkier van Wolfaartsdijk. De minister van binnen!, zaken brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 December é.k. te vervullen is de betrekking van assistent aan het rijkslandbouw proefstation te Goea. Jaarwedde f 1000. Zij, die in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 4 November e.k. aan te melden bij den directeur van genoemd rijkslandbouw proefstation. Door den raad van Colijnsplaat is besloten in het volgende dienstjaar de 40 óp- centen op 't personeel niet te heffen en eene nieuwe oproeping te doen voor onderwijzer,, 'Niettegenstaande de meerderheid van den gemeenteraad van Cats reeds herhaalde ma len zich afkeerig heeft betoond van het op richten van een telefoondienst, hebben thans een dertigtal belastingschuldigen een verzoek tot den raad gericht, om zulk een dienst in te voeren. Vooral het gemis van een dokter, tegemoet koming aan handel en scheepvaart en andere motieven hebben adressanten er toe geleid om hun dringend verzoek te doen. In hoever zulk eene inrichting ai dan niet draagkracht van de gemeente te bovengaat, RECHTSZAKEN. Arremdissemerits-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens diefstalE. S. M. v. M 14 j., dienstbode, Retranchement, tot 1 m. gev. straf; mishandeling S. d. R., 17 j., Schippersknecht, Terneuzen, tot 4 m. gev. straf en J. A. K., 11 j., arbeider, Aardenburg, tot 5 b. s. 5 d. h. tcederspannigheid en beleediging van een Middelburg, tot 3 m. gév. Stra'l"ëff 1 overtreding prov. reglement op de steigers C. L. W., 36 j., schipper, Antwerpen, tot 2 X 0.50 b. s. 2 X 1 d. fa. VrijgesprokenL. D., 39 j landbouwer, P. W., 54 j., hvr. I. G., zonder beroep, I. G., j., landbouwer, en C. G., 18 j, kleermaker, allen Meliskerke, beklaagd van mishandeling, E. v. K., 60 j., ondernemer van een wagen- dienst, Hulst, beklaagd van het toebrengen van letsel door 'schuld, met afwijzing eener tegen hem ter voormelder zake ingestelde civiele vordering. Men zal zich zeker nog de brutale wijze herinneren, waarop eene weduwe te 'sGraven- hage in de maand Juli bestolen werd, na vooraf door een verdoovingsmiddel bedwelmd te zijn. Twee Duitschera, van dien diefstal verdacht, hadden zich uit de voeten gemaakt, doch wér den te Antwerpen gearresteerd. Een hunnèr, P. H. F., was door de Belgische regeering uit geleverd en had zich Maandag voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden. Door den ambtenaar van het O. M. werd het beklaagdo te laste gelegde wettig en overtui gend bewezen geacht en tegen hem wegens diefBtal, samen en in vereeniging bedreven, met geweldpleging 9 jaren gevangenisstraf gevorderd. De verdediger betwistte dat het bewijs voor de schuld geleverd was èn vroeg vrijspraak. „Het is een schandaal dat zij het slacht offer moet zijn, ofschoon het in beginsel billijk is, dat bankiers, die failliet gaan, een zware boete betalen. Wij zijn zoo benieuwd wat Derk zal doen. Van den zaakwaarnemer onzer familie vernamen wij dat hij, toen hij zijn vrouw verliet, 'duizend pond had opgenomen, doch sedert die som met interest en al betaald heeft en sedert nooit een cent van zijn jaar- lijksch inkomen heeft gebruikt, zoodat er een mooi kapitaaltje op zijn naam staat, dat hij haar zeker zal teruggeven. Hy wilde het al eerder doen, maar zij heeft het geweigerd. Ik ben huiverig om er over te schrijven en zag liever dat hij het uit eigen beweging deed." „Gij moet niet vergeten dat, indien hij haar het kapitaal schonk, er onmiddellijk be slag op gelegd zou worden door de schuld- eischerö." „Ja, dat begrijp ik, en zij heeft een goeden raadsman in den heer Ridley." „Voórloopig kan zij hier blijven, maar zij zal niet lang uit logeeren willen zijn." Hèbt gij nog iets naders van het bankroet vernomen „Heel weinig. Men vreest dat Roberts' de directeur, in zeer leelijke zaken betrokken ip." Geertruida, die eens naar Gel ia was gaan zien kwam terüg met de boodschap dat zij nog sliep. „Kunt gij niet blijven eten?" vroeg Het is zoo jammer om baar wakker tc maken." Damer stemde hierin toe en ging uit om eenige boodschappen te doen. Celia ontwaakte heel opgefrischt en moest lachen toen Franks bezig was het mooiste, wat zij by. zich had, klaar te leggen. „O! Franks! wilt gij mij, ondanks mijn armoede, tocii mooi maken „Ja mevrouw, de heer Damer eet hier van daag." „Daar ben ik blij om Zoodra zij beneden kwam, zei Damer„Mijn vrouw heeft mij opgedragen u mede te gen. Gij moet bij ons blijven totdat de storm voorbjj is." „Gy zijt wel good; maar Voorloopig wil ik liever in de stad blijven, daar ik d Ridley nog wel eens zal moeten spreken. Hoe gahwer ik iets vind hoe beter". - „Dat heeft toch zoo'n baast niet". Zij antwoordde dóór haar portemonnaie uit te I balen eb te laten zien dat zi) geen honderd Door de rechtbank te Roermond is thans uitspraak gedaan in dë zaak van den staat dei- Nederlanden, eischer, tegen de gemeente Roef- mond als gedaagde. De rechtbank heeft op verschillende gronden bevolen dat, alvorens verder recht te doen, door deskundigen zal worden uitgebracht een rap port omtrent het doel, den aard en de bestem ming der archiefstukken, in de dagvaarding vermeld, en ook omtrent den aard, bestemming en het doel der overige niet door den eischer opgevorderde, doch zich eveneens in de kisten be vindende archiefstukken. Tot deskundigen werden benoemd de heeren A. J. Flament, rijks-archivaris te Maastricht, M. Willem8en, pastoor te St. Odiliënberg, en Hansen, kapelaan te Herkenbosch, tenzij par tijen omtrent de keuze van andere deskundigen met elkaar mochten overeenkomen. De rechtbank te Assen deed Maandag uitspraak in de zaak van twee personen, woon achtig te Beilen, tegen wien door hét O. M. de vorige week eene gevangenisstraf van 4 maanden was gevorderd, ter zake dat zij in den namiddag van 8 Aug. 11. in vereeniging met een groot aantal andere personen geweld had den gepleegd tegen het huis van den bakker Werdly te Wijster, gem. Beilen, door met stee- nen tegen of op die woning te wei-pen. De rechtbank heeft hen schuldig verklaard aan openiyk met vereende krachten geweld plegen tegen een anders goed en ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 maanden. LETTEREN EN KUNST. In het oordeel over het Udel-kwartret komt ook al eene kentering. Te Utrecht, waar dit voor de tweede maal optrad, was het publiek niet zoo talrijk als den eersten keer. En de heer Hugo Noltlienius verklaart dat het genre hem nu meer hinderde dan do vorige maal. Hij schrijft o. a.„Laat mij dit nog opmerken, dat ik het heele optreden van deze vrooliike heeren wel wat pretentieus vind. Zoo kennis maken en er een hartelijkeu lach aan te wijden, wie zou er op tegen hebben, maar zie, dat geven van heele concerten in ditzelfde naar den grond trekkende genre, dit lijkt mij Wel wat kras." De markies van Lorne, de schoonzoon van koningin Victoria, heeft een opera Diamid gecompagneerd, welke Vrijdag voor het eerst ia opgevoerd onder leiding van den componist en wel in Covent Garden-théater. Het succes was vrij groot. De muziek is in Wagner's stijl geschreven, maar bevat ook als origineel ge- Possart: en Richard Strauss gaan samen op reis met Tennyson's Enoch Ardende een declameerend, de ander daarbij met zijn muziek aan het klavier begeleidend. Verschillende Berichten. Op de te Utrecht, onder presidium van dr H. de Vries, gehouden algemeene vergade ring van de Vereeniging De Dageraad, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Cuypers, dat er nu zijn II afdeelingen met 1054 leden, waaronder 344 algemeene leden. Het vorig jaar bedroeg het ledental 1023» Nieuwe afdeelingen worden gesticht te Helder» Nijmegen en Leeuwarden. Behalve de bespreking van eenige huishou* gulden meer bezat. „Gy ziet dus dat ik op dit kapitaal niet lang kan teëren". „Maar gij zijt toch niet geheel onbe middeld „Hoe eerder ik wat verdien hoe beter". Onder de thee ging zij naar de piano en be gon heel zacht een Schotsch lied te spelen, daarop ging zij over tot Duitsche melodiën en Hongaarsche dansen. „Gij doet de piano spraken", zei Maclean. „Vindt ge dat waarlijk? Zonden er niet eenige ouders en voogden te vinden zijn, die zich laten overhalen om hunne kinderen en papillen door my te doen onderwijzen." „Zeker. O, gij zoudt leerlingen genoog kunnen krijgen, doch eerst mettertijd natuurlijk en gij zondt heel wat lessen moeten geven om er van te leven." „Hoeveel zou ik noodig hebben om mij te voeden, te kleeden en huur te betalen?' vroeg Celia en nu ontspon zich een druk ge sprek over de goedkoopste manier van leven, waarover menige ervaren huismoeder zou ge lachen hebben. 's Avonds ontving zij nog verscheidene brie ven o. a. pok van Riversdale en van Preston, „Wat ben ik blij dat ik hen beiden heb afge wezen. Mijn geld heeft mij al veel huwelijks- bezwaren bezorgdmaar bet zou nog erger zijn om met mijn armoede een man tot last U zjjn." HOOFDSTUK XXV. Preston schreef „Ik voelde mij meer teleurgesteld doof uw brief dan ik bet recht had te zynwant gij hadt mij nooit hoop gegeven. Maar gij znlt er nooit meer een woord van hooren. Geef mij nü echter verlof n te bezoeken en te helpen Zooveel Ik kan, en mocht eenmaal de dag aanbreken dat gij mij wilt béschouweli als uw levensgezel, dan zal ik niet alleert gelukkig, maar ook trotsch zijn. Ik vraag u echter nu niet om aan die mogelijkheid tö denken. Vergeet niet dat ik altijd ben uw trouwe friend Preston." Celia was tot tranen toe bewogen en schreide over dien brief meer dan by het vernemen van haar verlies. Wat een edelman was die Preston 1 Maar nu was het onmogelijker dan ooit onï met hem te trouwen. Zij kon niemand tot last zijn. „Goddank heb ik een goede gezondheid en als ik maar hulp had voör mijn arme stak kers van bedeelden, zou ik nergens tegen opzien. Ik moet zien dat ik hen ergens onder breng. Wat zal ik beginnen als dit beetje geld op is ?f' Daar zij in de eerste dagen toch niets voof zichzelf kon doen, zoo lang het faillissement niet geregeld was, hield Celia zich onledig met voor hare armen te zorgen en sprak af en tod over haar plan om piano-lessen te Zoeken, „Gij moet wachten tot October", zei Geertruida, «laat dan circulaires drukken eü

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1