BUITENLAND^ tijd. Na de lange, nog niet gesloten reeks spoorwegongevallen in Duitschland, gaat België ook mededoen. De ochtendpost kwam door vertraging, gemiste aansluiting of iets derge lijks de laatste dagen telkens te laat, en nu bleef Vrijdagmiddag ook de Fransche post uit, ditmaal door een uit een materieel oogpunt nog al belangrijk ongeluk bij Laeken, waar een trein door een spoorbrug zakte. In de petroleurabergplaats aan het station te Namen is Vrijdagmiddag te drie uur brand ontstaan. In een oogwenk stonden 100 a 150 vaten, welke aan het uiteinde van het empla cement waren opgestapeld, in vlam, en deden telkens kleine ontploffingen hooren. De bran dende petroleum vloeide naar alle zijden weg, en dreigde den geheelen omtrek tot éen vuur zee te maken vooral het goederenstation werd ernstig bedreigd, en was daarom het hoofddoel van de pogingen der brandweer, die er in slaagde de gebouwen te behouden. De vernieling op het terrein was natuurlijk erg, maar het is de vraag of het nadeel niet zal worden overtroffen door de schade, welke aan leven en goederen is toegebracht door den vnilen, stinkenden rook, en de vettige zwarte sneeuw, welke bij te vlugge verbranding van petroleum ontstaat. Met de dreigende werkstakingen onder de mijnwerkers gaat liet goed. In Frankrijk is een schikking aanstaandeen hoewel de meeste eigenaren van Belgische kolenmijnen beslist weigeren de gevraagde 15 pet loonsver- hooging toe te staan, gelooft men niet, dat het tot een algemeene werkstaking zal komen, daar de meerderheid der mijnwerkers er tegen is. In Bohetnen is reeds tot uitstel van de sta king besloten. Er heeft, een brandje gewoed in het benedengedeelte van de Duitsche ambassade te Parijs. In l'/a uur was het vuur gebluscht, zonder dat groote schade was aangericht. De Parijache bladen beschouwen het par ticuliere leven van hen, die tot de groote wereld behooren, als publiek domein. Zoo kon men voor een dag of drie lezen, dat. de prins De Sagan, die langen tijd in zijn appartementen in de Jockey Club ziek had gelegen, weer eens was uitgereden, en door den bemiddelenden invloed van zijn zoon na het ritje was afge stapt aan het paleis der prinses, van wie de prins sedert langen tijd gescheiden leefde. De prinses had daarop aan haar familie bericht, ge geven van de gelukkige verzoening. Thans wordt dit verhaal aangevuld met de mededeeling, dat de prins eigenlijk door zijn zoon ontvoerd is. De prins toch lijdt aan een hersenverlamming, welke hem geestelijk niet meer doet bestaan. Toen hij in de woning zijner vrouw kwam, herkende hij haar zelfs niet meer. De broeder van den prins, die natuurlijker wijze over het geval is geïnterviewd, gelooft dat de prins, als hij bij kennis kwam, erg boos zou zijn over het gebeurde. Voor de handelwijze van zijn schoonzuster en neef kon hij geen verklaring vinden. Geld zucht schijnt in elk geval vreemd aan de zaak. Tot dusver telt het zondenregister van Vacher 19 moorden en 2 pogingen daartoe. Volgens de laatste statistiek dienden er als matrozen op de Engelsche koopvaardijvloot in 1891 127.567 Britten, 23.884 vreemdelingen (blanken) en 21.322 Laskars (Indiërs), te zamen 172.773, en in 1896 125.009 Britten, 27.446 vreemdelingen en 27.911 Laskars, te zamen 180.366. Het aantal Britsche zeelieden is dus met 2558 verminderd, dat der vreemdelingen vermeerderd mef 3562 en evenzoo dat der Laskars met 6589. Te Mustapha, Algiers, is een in aanbouw zijnd huis ingestort, zoodat zes werklieden onder het puin begraven werden. Er zijn reeds 5 lijken gevonden, twee van Europeanen. De cycloon op de Philippijneu heeft alleen in de stad Leithe een schade van 300.000 p. st. veroorzaakt. De beleedigingszaak, in verband met een Hollandsche miljoenenerfenis, is voor het gerecht te Hof behandeld. Daarbij bleek dat de aan klager, freiherr Von Freilitszch, zich noch door zulk een erfenis had verrijkt, noch een op zulk een zaak betrekking hebbend papier had ver duisterd. De familie, die zich benadeeld achtte, heeft, naar verder bleek, reeds heel wat geld vermorst aan het verwerven van bedoelde erfe nis, welke, als bijna alle nalatenschappen van dien aard, een fantasie is. Als een merk waardig bewijs, bij hoevele Duitschers nog het geloof bestaat dat zij een miljoenenerfenis te die ook een paar dagen kwam, merkte het op. In het naar huis gaan, bezocht zij het jong getrouwde paar. „Gij hebt zeker een heerlijke huwelijks reis gemaakt, Geertruidagij ziet er veel jon ger uit dan vroeger," zei zij. „Ja, ik geloof dat wij voor zoo'n oud echtpaar belachelijk jeugdig zijn. Gij moet Alan zien, die leeft ook heelemaal op. Ik wilde dat ik hetzelfde van u kon zeggen maar gij ziet er niet zoo goed uit." „Dat komt alleen omdat ik een beetje verkouden ben." De dames brachten een paar uur door met het huis van boven tot onder te bekijken, totdat de dokter thuis kwam, die aan tafel heel gezellig vertelde en bleek een goed op merker te zijn. „Ik zal nooit alleen kunnen blijven", zei Celia bij zich zelf, toen zij 's avonds in haar mooie doch verlaten woning kwam, „ik moet naar een andere gezelschapsdame uitzien maar wie zal ik nemen Het beste zou ik met een mannelijken levensgezel overweg kunnen, maar dat zou te duur gekocht zijn." Zij bracht de akeligste week door, die zij gekend had na die welke op Derks vertrek volgde. Iedereen was uit de stad behalve Geertruida en zij vond het onbescheiden om die te dikwijls te gaan opzoeken. Aan het einde van een somberen, regenach- wachten hebben, welke steeds uit het „stein- reiche" Holland moet komen, kan dienen, dat de advocaat van den beklaagden houtvester op het oogenblik in niet minder dan 12 pro cessen wegens Hollandsche erfenissen betrok ken is. Hij verklaarde in deze zaak op te treden, om voor den rechter het bewijs te leveren van de rechtvaardigheid der aanspraken op de erfenis. Maar de voorzitter wees alle bewijsvoering, welke buiten de beleedigings- kwestie viel, af. In het kerkproces te Rome heeft de rech ter, die in hooger beroep de zaak behandelt, de uitvoering van het vonnis van den lageren rechter tot 12 November verdaagd. Uit Rome wordt geseind, dat Vittori, de moordenaar van wijlen den correspondent van de N. R. Ct- aldaar, dr Modderman, is veroor deeld tot levenslange galeistraf en zijn mede plicktïge Fiori tot een galeistraf van zes jaren. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van de vergiftiging aan boord van een landverhuizersschip de Agordat. Deze boot had ongeveer 1600 tusschendekspasagiers aan boord, en lag te Genua gereed om te vertrek ken, toen, een uur na den maaltijd welke aan deze passagiers was toegediend, het bleek dat een paar honderd personen vergiftigd waren. De ontsteltenis was natuurlijk groot en met allen spoed werd om hulp gezonden. Om streeks 100 personen werden naar een gast huis gezonden, en werden daar door de over heidspersonen bezocht. Onmiddellijk werd een commissie van onderzoek benoemd, om de oor zaak van het ongeluk op te sporen. Wij hebben te zijner tijd melding gemaakt van het proces tegen een fabrikant te Chicago, die verdacht werd zijn vrouw te hebben doen verdwijnen in een kuip met een sterk oplos sende vloeistof, en van de proeven om na te gaan of op de aangegeven wijze een mensclielijk lichaam kan verdwijnen. De jury heeft, na een afzondering van 70 uur, den moordenaar vrijgesproken. Het proces, dat aldus op niets uitliep, heeft bijna f 75.000 gekost. De Daily Mail meldt dat twee van de juryleden, die voor vrijspraak stemden, zijn gevangen genomen, op grond dat zij zich had den doen omkoopen. De vrijgesproken man wordt te Chicago erg gefêteerd. Vooral de dames overladen hem met bloemen, en men brengt geld bijeen voor zijn verdediging in een tweede proces, dat hem te wachten staat. Fijne, deftige wereld Nog steeds onthullingen over „Vooruit". Pol Dewitte, de bekende Belgische sociaal democraat, die in de oppositie tegen de otli- cieele leiders is, gaat voort met zijn onthullingen over het door Anseele bestuurde Vooruit. In den regel zou, als de helft van wat wordt mede gedeeld waar is, die helft voldoende zijn, om Anseele tot een van de meest karakterlooze mensclien te stempelen. Zoo maakte Dewitte zich nu tot tolk van de volgende klachten van een broekmaker: „Toen ik negen jaren geleden begon met voor Vooruit te werken, weru voor de meest ge wone broek 1 fr. 75 maakloon betaald. De zaak bestond toen uit een kleinen winkel met enkele knechtswant zij had nog niet veel klanten. De partij bezat nog niet de macht van heden. Er is veel veranderd. We zijn grooter en grooter geworden; tegenwoordig bezitten we de mooiste zaak uit de stad. Maar hoe meer we vooruitgingen, hoe talrijker de Vereniging werd, hoe sterker de loonen daalden. Eerst werd het maakloon voor een broek op 1 fr. 50, later op 1 fr. 25 ge bracht, en in de vorige week heb ik twaalf broeken voor 75 centimes 'tstulc afgeleverd. Het H. v. A. deelt uit deze onthullingen nog mede, dat Dewitte op verzoek van Anseele zou nazien of eenige broeken behoorlijk waren afgewerkt, en dien aangaande het volgende ver haalt. „Zij zijn voorzeker niet goed," zeide ik, „maar voor dien prijs kunt ge dat ook niet eischen; voor dat geld zijn ze wel genoeg." „Wij hebben met het loon niets te maken," vervolgde de snijder„wij zijn gesteld om na te zien of het werk goed is of niet". Des avonds was ik in gesprek met den eer sten snijder in het koffiehuis, toen Anseele bij mij kwam en vroeg: „Is het waar dat ge ge zegd hebt, dat die broeken goed genoeg waren voor het loon, dat men er voor toekent „Zeker, wie eene stoften broek goed zou tigen dag, zat zij te lezen in een boek, dat haar echter niet boeide, toen onverwachts Preston aangediend werd. „O, wat ben ik blij u te zienriep zij opgetogen uit, „ik dacht niet dat gij zoo spoedig zoudt komen." „Het lijkt mij niet zoo gauw. Ik ben gisteren eerst in de stad gekomen. Lady Mary laat u zeggen dat zij den 26en gereed zal zijn om naar de Italiaansche meren te vertrekken." „Daar ben ik blij om. Ik heb nog nooit zoo verlangd om Londen te verlaten". „Wat heeft Londen u gedaan „Niets. Het ligt aan mij. En wat gaat gij doen „Ik weet het nog niet". „Waarom gaat gij niet mee tot Florence? Dat is zoo'n heerlijke staden gij kunt daar even goed werken als hier". „Ik denk niet dat ik voorloopig zal schrijven". „Gij zijt immers niet gelukkig als gij geen boek onderhanden hebt „Ik ben ook niet gelukkig, mevrouw Ri vers en dan kan ik niet". „Dat spijt mij. Ik hoop toch dat u geen ongeluk overkomen is". „Neen maar mijn leven wordt vergald door een wensch, die, naar ik vrees, onbereik baar is". „Mag ik vragen wat dat is?" „Ik verlang ontzettend naar het gezel maken voor 1.25 fr. ware een loonbederver" antwoordde ik. „Zij moeten het er elders wel voor doen," was liet wederantwoord van den snijder. „Het is er niet te beter om" zeide ik. „Als het zoo is," zeide Anseele, „zullen wij u niet meer vragen om werk na te zien" en .daarmee ging hij heen. „Het stond dus vast dat ik scheidsrechter mocht spelen, op voorwaarde tegen de werk lieden te beslissen. „Als dit in andere werkhuizen gebeurt, roe pen de leiders van Vooruit „ach en wee" over het lot der ongelukkige slaven, die aan zulke schelmen van uitbuiters overgeleverd zijn." Dat in de socialistische maatschappij de vrij heid als een overtollig iets zal worden be schouwd, is meer beweerd. Maar dit voorproelje is toch al heel sterk als het waar is. Een valsche Virchow. Het geneeskundig congres van Moskou heeft aanleiding gegeven tot een eigenaardig bedrog. In het land van den valschen Demetrius is een valsche Virchow opgestaan. Te Sysran verschenen kort na afloop vau het congres twee deftige oude heeren, die zich als prof. Virchow uit Berlijn en dr Roux uit Parijs lieten iuschrijven. Zoodra de aankomst der beroemde geleerden bekend werd, regende het eerbewijzen en uitnoodigingen. Een feestmaal werd hun ten stadhuize aangeboden. Toen zij zouden vertrekken, kwam een belemmering zij hadden om telegrapkische overmaking van geld gevraagd, maar dit bleef uit. Geen nood de vriendelijke gastheeren waren bereid hun een goede som voor te schieten, wat dankbaar werd aanvaard. Reeds was een hartelijk afscheid genomen, toen verdenking rees. De politie ging ijlings aan boord van de stoomboot waarop de heeren plaats hadden genomen en toen bleek hoezeer men bedrogen was. Een verloopen tooneelspeler en een dito koffiehuis houder hadden uitstekend de rollen gespeeld. Zij zitten nu achter slot. Beknopte Mededeelingen. De Belgische kamer, die nu al twee weken met de algemeene beraadslagingen over de wet op de vakvereenigingen bezig is, besloot op voorstel van Daens deze beraadslagingen te sluiten, zoodra de minister, en na deze nog éen lid der Kamer, liet woord hebben gevoerd. De dubbeltjes wegen toch altijd zwaar nu men voor Antwerpen voordeel verwacht van Duitschlands handel en nijverheid zijn de meeste Belgische bladen, Vlaamsche en Fransche, in eens zoo Duitschlievend als nooit te voren. Bijna alles, waarop men beide stammen, Walen en Vlamingen, trots waande, wordt in deze dagen verloochend. De Duitschers waren Vrijdag de gast van de K. v. K. en maakten met de mailboot Prin- cesse Clémentine eén tochtje op de Schelde tot Lillo. Des middags werd hun aan boord van de Bremen van de Nordd. Lloyd een dejeuner aangeboden. Des avonds had een banket plaats, waaraan prins Albert den koning vertegen woordigde. Bary, van de Lloyd, bracht een dronk uit op koning Leopold, wiens werkzaam heid in het belang van handel en scheepvaart hij herdacht. Prins Albert dankte met een toost op den keizer en de keizerin. Aan de Fransche Kamer is voorgesteld het 6de legercorps te splitsen. De Fransche minister van justitie heeft aan een der geestelijke orden de belasting kwijtgescholden over liet bedrag, door haar aan liefdewerken besteed. De socialistische kamerleden in Frankrijk hebben een door 52 hunner geteekend mani fest uitgevaardigd, waarin ten behoeve van de Engelsche werkstakers een beroep wordt ge daan op de Fransche werklieden. In den Parijschen gemeenteraad is krach tig geprotesteerd tegen de houding van den minister van marine, die bij de plechtigheid te Chateaudun weigerde de afgevaardigden van den raad het woord te geven, tenzij de door hen te houden redevoeringen hem vooraf waren medegedeeld. Vergeefs betoogde de prefect, dat de minis ter de beide raadsleden niet had willen kwetsen en evenmin de gevoelens van den Parijschen schap van de liefste, de innemendste, gezellig ste vrouw die ik ooit gezien heb, en ik vrees dat mijn eerzucht mij veel te ver voert. In een woord, ik durf liet haar niet bekennen". Hij zweeg. Celia zag hem aan en begon met verbazing te begrijpen wat hij bedoelde. „Is het mogelijk dat gij nog niet gemerkt hebt, dat het leven zonder u voor mij kleurloos en onbeduidend is. Vindt gij het vermetel van mij als ik u vraag of gij mijn vrouw wilt worden „Iedere vrouw zou trotsch mogen zijn uw naam te dragen en voor mij zijt gij een dierbare vriend. Het is mij een waar genoe gen met u te spreken, maar ik durf nog niet aan trouwen denken. Verwondert u dat?" „Neenmaar mijn liefde is gegrond op vriendschap en achting. Wij begrijpen elkaar zeer goed." Hij hield plotseling op en het trof haar dien sterken man zoo aangedaan te zien. „Geloof mij, ik waardeer het dat gij mij deze kans op geluk aanbiedt; maar ik kan nog geen besluit nemenlaat mij eenige uren nadenken." „NatuurlijkIk verwachtte ook niet dadelijk antwoord, tenzij het een weigering ware. Gij wilt zeker ook uwe vrienden raad plegen." „Neen. Ik raadpleeg alleen mijn gevoel en mijn verstand. Ik zal u morgen schrijven," voegde zij er opstaande bij. Hij kuste haai de hand en vertrok. gemeenteraad verdacht, maar dat het verzoek om mededeeling der redevoeringen door het gebruik was voorgeschreven. De raad liet zich niet overtuigen, en nam een motie aan, waarin de beide leden werden geluk gewenscht met hun houding, d. w. z. met hun heengaan van het tooneel der plechtigheid. Minister Brodrick heeft in zijn rede tot aanprijzing van een versterking van het En gelsche leger, het een merkwaardig feit ge noemd, dat het volk zelf zulk een uitbreiding verlangde. Jammer voor den minister, dat de protesten tegen zijn plannen niet uitblijve^ protesten welke te luider zijn, omdat zij samen vallen met de vrij wel mislukte viering van Trafalgar-dag, een opgeschroefd feest, in het leven geroepen door de Navy League, welks streven wordt veroordeeld als chauvinistisch en, voor zooverre men tevens propaganda maakt voor grootere wapeningen ter zee, schadelijk voor het land. Er bestaat een vereeniging tegen de overdreven wapeniug, welke zich natuurlijk druk doet hooren en de jongste redevoeringen van Wolseley on Brodrick veroordeelt als uit vloeisels van een groot en gevaarlijk program ma van een reactouair chauvinisme. Wie nu eigenlijk het meest de openbare meening weergeeft De Engelsche regecring heeft aan de Amerikaansche geantwoord, dat zij voor het tegenwoordige niet kan besluiten tot heropening van de Indische munten voor zilver. De regeering drukt haar spijt uit niet anders te kunnen doenimmers Engeland heeft bij een vaste verhouding tusschen goud en zilver even groot belang als Frankrijk en Amerika. Onder deze omstandigheden gelooft de Brit sche regeering niet, dat een internationale conferentie nuttig zal zijn, maar wel is zij bereid alle practisclie voorstellen van de regee ring te Washington te overwegen. Aan de Times wordt als de meening te New-York gemeld, dat de Amerikaansche re geering nu slechts te kiezen heeft tusschen vrije aanmunting en de handhaving van den gouden standaard. Men acht het zeker, dat zij tot dit laatste zal besluiten, en zegt dat zij reeds een aantal maatregelen overweegt om te voorzien in het tekort, dat door het tegen woordige muntstelsel ontstaat. Keizer Wilhelm heeft den czaar te Darm stadt een tegenbezoek gebracht, na vooraf even te Karlsruhe het dezer dagen onthulde stand beeld van zijn grootvader te hebben bezichtigd en natuurlijk een rede te hebben gehouden. De Temps beweert, dat het de aandacht heeft getrokken, dat de czaritza den czaar niet be geleidde op zijn bezoek te Wiesbaden en dat de keizerin niet met den keizer naar Darmstadt ging. Een Berlijnsche vereeniging van invaliden, veteranen en gepensioneerde militairen had in April Bismarck tot eerelid benoemd. Bismarck heeft echter voor deze eer en voor het cere- voor zit ter schap bedankt, en wel op grond, dat een door den voorzitter geredigeerd blad Re veille een socialistische strekking heeft, en deswege in het leger verboden is. Het zijn niet alleen de Berlijnsche socia listen, die de besluiten van den Hamburger partijdag afkeuren. Te Elberfeld werd op een vergadering luide geprotesteerd tegen een rede naar, (lie Schippels opportunistische houding in de legerkwestie verdedigde. De grondwet geeft keizer Franz Joseph de macht om zelfstandig op te treden als de Oostenrijksclie Kamer het vergelijk verwerpt. Banff}- heeft echter in de Kamer te Boedapest verklaard, dat alle schikkingen tusschen beide landen het gevolg van de overeenstemming der beide parlementen moet zijn. Franz Kossuth hield bij het debat over de Ausgleich een groote rede over de noodzake lijkheid van de onafhankelijkheid van Hongarije en van Oostenrijk, met behoud der personeele unie. De Kamer was niet mild met toejuichingen. Griekenland zou per jaar ruim 4 miljoen gulden beschikbaar stellen voor de oude schuld. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft aan een journalist verklaard, dat nooit van een minder goede verhouding tus schen hem en den heer Sagasta sprake is ge weest. Hij voegde er bij, dat het antwoord op de nota van den Amerikaanschen gezant, ge neraal Woodford, moest worden onderzocht en goedgekeurd door den ministerraad, alvorens het werd verzonden. Een oogenschijnlijk officieus bericht bevat de mededeeling, dat Sagasta, in verband „Ik wilde dat ik hem kon liefhebben," dacht zij toen hij weg was, „dat zou alle be zwaren uit den weg ruimen." Maar het scheen, dat zij het vermogen daartoe verloren had. Haar korte roman met ltivers lag als een droom uit haar jeugd achter haai en toch gruwde zij bij de gedachte aan een tweede huwelijk. Later zou zij misschien veranderen, maar daar kon zij Preston toch niet op laten wachten en dus schreef zij hem in een paar zeer vriendelijke woorden een beleefde doch besliste weigering. Daarna voelde zij zich bepaald verlicht. HOOFDSTUK XXIV. Den anderen morgen, terwijl zij nog zat te ontbijten, liet de heer Ridley zich aandienen. „WelDat is lief van u," riep zij, hem tegemoet gaande, „vooral dat gij zoo vroeg komt." De heer Ridley zag er even netjes uit als altijd en toch was er iets in zijn uiterlijk dat haar deed ontstellen. „Lieve mevrouw Rivers, mijn dierbare jonge dame", waren zijne eerste woorden. „Neem plaats mijnheer Ridley, en zeg mij wat er is. Gij zijt van streek. Ik hoop dat u niets ernstigs is overkomen." „Ik ben nog nooit in mijn leven zoo be droefd geweest." „Is er iets met. uw zoon „O, neen, het is niet over ons. Het is met het vertrek van vrijbuiters uit Ameri kaansche havens, heeft besloten de regeering te Washington te doen verstaan, dat de tegen woordige Spaansche regeering een dergelijke schending van het internationale recht niet zoo geduldig zal aanzien als Canovas. In dien zin zouden den gezant te Washington instructies worden gegeven. Sagasta zou deze zaak liever te Washington behandelen, omdat de gezant daar beter op de hoogte is van wat vroeger te dezer zake voorviel. Een merkwaardig rijtje nieuwtjes van Cuba, welke alle bevestiging behoeven Gene raal Weyler wil het bevel niet neerleggen, en zal zich met het overschot van zijn door ziekte en verliezen gediend leger onafhankelijk ver klaren. Het van hem afhankelijke blad Lu Lucha dringt op een oorlogsverklaring aan de Vereenigde Staten aan. De kooplieden te Ha vanna organiseeren een betooging ter eere van Weyler. De correspondent vau de New-York Herald, die het eerste bericht mededeelde, zegt verder dat de vrijwilligers te Havana op (le hand van Weyler zijn. Hun macht bestaat uit 30.000 welbewapende en gedisciplineerde mannen, be reid om zijn bevelen te gehoorzamen. De bestorming van de hoogte van Chaqui Kotal is volgens de Engelsche bladen een van de grootste wapenfeiten, welke de bladzijden van de geschiedenis der Indische oorlogen aan wijzen, iets dat ook wel blijkt uit de beschrij ving in ons vorig nummer. De Engelsche bladen zijn vol met berichten over den moed der troepen en het schijnt wer kelijk, dat er bewonderenswaardig is gestreden. Vooral de Gordon-Hooglanders worden geroemd. De bladen meldeu dienaangaande„Op het kritieke oogenblik, na verscheidene vruchte- looze pogingen om de hoogten te nemen, sprak hun kolonel hen toe en zeideMannen van de Gordon Hooglanders, de generaal zegt dat de stelling tot eiken prijs moet genomen worden." „De Gordon Hooglanders zullen haar nemen," antwoordden de mannen onder luide juich kreten en stormden hun officieren na tegen de open helling op, schoongeveegd door het vuur van den vijand, waar de vorige aanvallen mis lukt waren. De Sikhs en de andere troepen volgden. Toen de Gordon Hooglanders in het kamp terugkeerden, juichten al de andere regi menten hen geestdriftig toe. Na dit gevecht is generaal Lockhart naar Karappa opgerukt. Op weg daarheen ontmoette hij lichten tegenstand. Men zou nu een of twee dagen halt houden. Maar een later telegram meldt dat daarvan wel niets zal komen. De bergruggen, welke het Khanki-dal bestrijken, zijn in het bezit van den vijand, die des nachts een afmattend vuur op het kamp onderhoudt. De vijanden worden duchtig gedrild en aange voerd door oude Sepoyszij gebruiken zelfs lieliografen. Het wordt bevestigd dat de opstandelingen aanzienlijke versterkingen kregen. Li-Hung-Tchang heeft groote plannen met het Chineesche leger en de Chineesche vloot. Hij wil 3 oorlogshavens bouwen en een vloot hebben, vooral op de verdediging- berekend, en in Europa gebouwd. Een Euro peaan zou het oppertoezicht over alles krijgen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 24 Oct. Openb. vergadering Schut tershof 's morgens 10 u. Maandag 25 Oct. Voordr. Natuurk. gezelsch. Gebouw Lat. Schoolstraat 7 7s u. Dinsdag 26 Oct.. Feestel. godsd. oefening Protestantenbond. Waal- sche kerk 7 u. W o e n s d. 27 Oct. Openbare samenlc. Pro testantenbond. Concertzaal 8 u. D o n d e r d. 28 Oct. Voorstelling ÏVeoK-gezel- schap Rotterdam. Schouw burg 77a Vrijdag 29 Oct. Verg. Lib. Kiesv. Ge meentebelang. Benedene Soc. Markt 8 u. Donder d. 4 Nov. Voorstelling Le Gras en Haspels. Schouwburg! 7su- W o e n s d. 10 Nov. Concert Strijkkwartet. Hugo Heermann c. s. Concert- en Gehoorzaal 8 u. W o e n s d. 17 Nov. Voorstelling Ned- Too- neelvereeniging. Schouw burg 77a 11 W o e n s d. 24 Nov. WM<s-lezing8 u. over u dat ik zoo ontdaan ben, mevrouw Rivers." „Over mij Maar ik ben heel wel mij deert niets zoover ik weet." „Juist, gij weet het niet. Ik hoorde het gisteren avond en wachtte tot van morgen om uw nachtrust niet te storen. De bank is ge sprongen Gij zijt uw heele vermogen kwijt." „Dat is vreemd Hoe is het mogelijk? Wilt gij het mij eens verklaren De heer Ridley had een zenuwtoeval ver wacht en dus viel die vraag hem mede. Hij vertelde al wat hij wist, hoe de bank groote sommen gestoken had in een Bouwmaatschappij, die failliet was gegaan en de bank had meege sleept. Celia deed heel bedaard allerlei vragen, uit gaande van de veronderstelling, dat de schuld- eischers dor bank zooveel mogelijk van de aandeelhouders zouden terugeischen. „Dus moet ik dit huis weer verkoopen en mijn meubels en mijn juweelen Ik heb er niet veel, en de arme schuldeischers mogen er over beschikken. Maar heb ik dan in het geheel geen geld meer? Wat moet ik dan doen?" Dat was geen wanhoopskreet; maar een vraag. (Wordt vervolgd.) In Engeland zijn de aandeelhouders in vele ge vallen met al hunne bezittingen aansprakelijk voor de schulden, dus niet alleen, gelijk hier te lande, voor het bedrag van hun deelneming. Stoomdrukkerij - D. G. Kröber Jr. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 6