Vlissingen gelogeerd heeft en dat hij rneeraa- len zeer fijn met potlood geadresaeerdebrieveu voor hem had ontvangen. Beklaagde noemde zich Thomas. Nimmer is getuige gebleken, dat er onder de brieven, die beklaagde ontving, waren die aan anderen waren geadresseerd. Toen het Badhotel geopend werd, is beklaagde daarheen gegaan. Tijdens bij in het hotel Zeeland verbleef, had hij een schrijfmachine op zijn kamer. Eens is hij naar Engeland over gestoken. De getuige Levedag, opnieuw gehoord, ver klaarde dat beklaagde ook in het Badhotel eon schrijfmachine op zijn kamer had. Beklaagde erkende een paspoort in bezit gehad te hebben op den valschen naam van Thomas Waters en onder den naam van Thomas, en in liet hotel Zeeland en in het Bad hotel gelogeerd te hebben. De valsche namen had hij aangenomen, om het onderzoek naar zijn persoon te bemoeilijken. Hij had geheel gehandeld onder den invloed van zijn broeder. Verder erkende hij de schrijfmachine in zijn bezit gehad te hebben en herkende hij de hem vertoonde, op hem bevonden stukken. Hij bekende met zijn broeder afspraak ge maakt te hebben, dat deze hem zou telegrafeeren welke paarden op de wedrennen hadden ge wonnen dan zou hij met de brieven handelen, zooals hij gedaan heeft. Beklaagde erkende verder van zijn broeder hem vertoonde programma's ontvangen te heb ben en gaf verder inlichtingen hoe hij de tele grammen, die zijn broeder hem zond, moest ontcijferen en gebruiken. De telegrammen be stonden uit woorden en cijfers en waren zonder sleutel niet te verstaan. Beklaagde verklaarde nog dat hij, naar aan leiding van de ontvangen telegrammen en met behulp van den op hem gevonden sleutel, dc brieven aan de firma Crook samenstelde. Verder verklaarde hij die brieven geschreven te heb' en op papier met het hoofd Oxford Cottage Shirley, welk papier hem door zijn broeder, (lie daar woonachtig was, is verstrekt. Zijn broeder heette Charles H. maar voerde te Shirley den valschen naam van Clinton. Beklaagde erkende ook van de enveloppes, die bij hem gevonden waren, de potloodadres sen verwijderd en er niet den type-writer het adres van Crook opgezet te hebben. De enve loppen waren ook maar even dicht gemaakt, zoodat zij, zonder ze te schenden, gemakkelijk waren te openen. Bekl. erkende verder de banknoot, waarvan boven sprake is geweest, van den portier van het Grand Mitel ontvangen te hebben en ook met de brieven gehandeld te hebben, zooals boven is omschreven. Hij had bij alles wat hij deed de instructies van zijn broeder gevolgd. Verder zeide hij niet geweten te hebben, dat hij, diens orders volgende, handelde na afloop der wedrennen, ofschoon bij woUaoht, dat. de paarden, waarop gewed werd, gewonnen hadden. Beklaagde erkende na afloop der wedrennen uit de couranten den uitslag gezien te hebben en ook dat de paarden, waarop liij gewed had, hadden gewonnen. Hij wist niet hoeveel zijn broeder gewonnen had bij de firma Crook. Aan beklaagde werd gelegenheid gegeven om nader aan te toonen, dat hij geheel han delde onder den invloed van zijn broeder. Hij kon dat echter niet aannemelijk maken door een of ander bewijs. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. antwoordde bekl. dat hij, vóór hij in Vlis- singen kwam, te Birmingham bij zijn broeder gewerkt had. Hij. heeft zich niet bij bookma kers te Vlissingen vervoegd om hun wijze van werken te leeren kennen. Zijn broeder betaalde de kosten van zijne levenswijs. De getuige Sharkey, opnieuw gehoord, be antwoordde de vraag of er nog een bedrag ter name van Clinton in zijne boeken is te goed geschreven, ontkennend. Alles is verrekend. Hierna verkreeg de ambtenaar van het open baar ministerie het woord. Zoowel het groote bedrag, dat aan de firma Crook is afhandig gemaakt, als de listige wijze, waarop dit is geschied, maken, zeide hij, het gepleegde misdrijf zeer ernstig. Beklaagde is iemand van zekere opvoeding en niet ontbloot van kundigheden, die hem konden in staat stellen op eerlijke wijze zijn brood te verdienen, indien hij er niet de voorkeur aangaf anderen op te lichten en een gemakkelijk l'even te leiden. Spreker ging in het breede het bekl. ten laste gelegde na,, roemde liet tactvol optreden in deze zaak van den commissaris van politie Fanoij te Vlissingen, waaraan het te danken is dat de beklaagde heeft bekend en dat de Engelsche justitie de hand heeft, kunnen leg gen. op den broeder van beklaagde, een berucht oplichter, die lang gezocht werd en onlangs tot vijf jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Beklaagde was een ijverig leerling en mede plichtige van zijn broeder. Hij, te Vlissingen gekomen met een valsek paspoort en onder een anderen naam, beeft verklaard dat hij kwam om te Vlissingen een bookmakerskantoor te vestigen, doch dit niet durfde doen onder zijn eigen naam, omdat die te slecht bekend was in Engeland. Die verklaring is onwaar. Bekl. had niets bij zich dan een schrijfma chine en een sleutel van een stelsel van ge heimschrift, alleen betrekking hebbend op wedrennen, Bekl. heeft zich eerst gevestigd in het hotel Zeeland, en later in het Grand hotelerkent daar brieven ontvangen te hebben, waarvan hij de enveloppes gebruikte om ze van het adres der firma Crook te voorzien en waarin hij op drachten sloot voor aan te gane weddenschappen. Een en ander is bevestigd door de verschil lende getuigenverklaringen. In den -brecde besprak de ambtenaar het ge beurde met den brief van 1/2 Juli en toonde aan dat, ware die order uitgevoerd, de firma Crook em groot verlies had geleden. Dat dit niet geschiedde, is onaihankelijk geweest van den wil van beklaagde. Deze beroept zich er steeds op een werktuig te zijn van zijn broeder, maar hij, die gernimen tijd heeft gewerkt met zijn broeder, die, naar hij wist, door de Bngeische. politie gezocht werd, is niet zoo onnoozeJ als hij 't wil doen voorkomen. In Engeland staat bekl. bekend als den hel per van zijn broeder bij diens oplichterijen. Geld ontving hij van zijn broeder niet, maar deze betaalde zijn levenswijs. Spreker meende dat de den bekl. op te leggen straf niet te gering mag zijn en vorderde we gens oplichting en poging tot. oplichting zijne vcroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf, met mindering van den in voorloopige hechtenis doorgébrachten tijd. Do verdediger, de heer mr Jacobse Boude- wijnse, begon met te zeggen dat de qnalificatie van het openbaar, ministerie z._i. onjuist is en dat deze bekl. alleen kan vervolgd worden wegens medeplichtigheid aan oplichting. Spreker zette uiteen, dat bekl. was het werk tuig van zijn broeder, die hem onderhield, maar zoo slecht van geldmiddelen voorzag, dat hij steeds macht over hem uitoefende. Do broeder was de man, die het geheele spel op het getouw zette, voorbereidde.en in orde bracht. Bekl. was de .machine die. niet. wist wat gewonnen werd, ook .geen winst kreeg, maar eenvoudig deed wat zijn broeder hem in strueerde. Bekl. had bij de oplichting der firma Crook geen belang; dat hatl alleen zijn broeder. Spreker zag in bekl. een misleide, die door zijn onderen broeder op een verkeerden weg is gebracht. Dat dit zoo is, blijkt nit de verslagen in de Engelsche nieuwsbladen van de zaak tegen den broeder van beklaagde. Wanneer men het talent moet afmeten naar het succes, moet inderdaad de geslepenheid van den broeder van bekl. bewonderenswaardig zijn. Als arme jongen begonnen, werd die broeder gearresteerd, levende als een landedelman, wonende op een buiten van meer dan 2000 pond, electriseh verlicht, met een stal van vijf paarden en een aantal bedienden. Dat bekl. geen aanleg had, om de voetstap pen van zijn broeder te' drukken, blijkt uit zijne handelingen tijdens en na zijne arrestatie. De domheid van bekl. heeft het geheele sluw opgezette plan aan het licht gebracht. Dit was een gevolg van het inwisselen van een vijfponds banknoot én van zijn, van geen over leg getuigende, handeling met de brieven. Uit bekl. gedrag is nooit gebleken, dat liij een gevaarlijk sujet zijn zou. Toen de politie op zijn kamer kwam, vond zij open en bloot al het materieel, dat gebruikt was om de firma Crook op te lichten. Bekl. bekende aan de politie direct alles en noemde ook dadelijk zijn waren naam. Daaruit blijkt dat bekl. Zich niet bewust was mede plichtig te zijn aan dc oplichterijen van zijn broeder. Wanneer hij er belang bij gehad had, dat zijn broeder, die in het bezit was van een 60.000 pond, de politie ontliep, had hij zeker ge zwegen. Dat hij dit niet deed, pleit voor zijn goede tronw. Bekl. is naar Vlissingen gekomen, omdat zijn broeder daar een bookmakersfirma wilde stichten. Pleiter wees er verder op dat beklaagde, die op tweejarigen leeftijd zijn vader moest ver liezen, geen goede opvoeding 'heeft genoten, maar steeds het werktuig is geweest in de hand van zijn elf jaar ouderen broeder: Spreker deed een beroep op de clementie van de rechtbank en hoopte dat deze de voor loopige hechtenis van vier maanden, die de beklaagde ondergaan heeft, eene voldoende straf zal achten voor Wat hij heeft misdreven. De ambtenaar van :hct O. M. gaf bij zijne repliek toe, dat de broeder van bekl. een vrij wat meer verdorven individu is dan beklaagde, maar bleef toch bij zijne meening, dat deze niet zoo dom is als de verdediger het wel liet voorkomen. Hij trachtte aan te toonen dat bekl. niet kon voorzien, dat hij bij de firma Wibaut een bank noot zon krijgen, afkomstig van de firma Crook Verder wees de ambtenaar erop, dat bekl. voor den commissaris van politie niet dadelijk zijn waren naam noemde, maar dit eerst na herhaalde ondervraging deed. De ambtenaar bleef bij zijne meening, dat bekl. niet is het slachtoffer maar een navolger van zijn broeder. De verdediger zette zijn standpunt nog nader ui teen, en liet er den nadruk op vallen dat beklzij het dan ook niet direct, toch zeer spoedig aan de politie zijn eigen naam opgaf, waarvan het gevolg is geweest, dat men de hand heeft kunnen leggen op zijn broeder. Hij hield vol dat de bekl. alleen het werk tuig is van zijn broeder, die een aartsschelm is. Hierna werd het onderzoek gesloten en de uitspraak in deze zaak bepaald op heden over 14 dagen. De voorzitter dankte den tolk voor de vlngge cn flinke wijze, waarop (leze de rechtbank heeft bijgestaan, en sloot daarop dc zitting. Door dezeifde rechtbank is heden uitspraak gedaan in .de, in ons nommer van 16 dezer, uitvoerig gemelde, zaak tegen W. P. J., 28 j., dienstbode te Middelburg. Zij werd, wegens verduistering door iemanddie het, goed uithoofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder ■zich heeft, veroordeeld tot 2 m. gev. straf. Verder zijn veroordeeld wegens strooperij: D, M. v. (1. V., 13 j. en M. v. K., 10 j., beiden zonder beroep, Ierseke, ieder tot, f 1 b. s. 1 d. h. en J. C. C., 23 j., metselaar, en C. I., 21 j., steenhouwer, beiden Middel burg, eerstgenoemde ook wegens straatschenderij de le tot f 3 b. s. 3 d. h. en f 5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot. f 3 b. s. 3 d. h.en diefstalE. A. d. M., 37 j., klompenmaker, St. Gilles Waas, (België), tot 2 m. gev. straf, en J. M., 17 j., metaaldraaiersleerliug, Middel burg, tot b. a. 3 d. h. Vrijgesproken zijn W. v. B., 22 j., leurder, Arnemuiden, beklaagd van oplichting, cn M. 'Bi, 27 j., schipperskecht, Balk, beklaagd van strooperij. r- Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vonnis van den krijgsraad te 's-Gravenhage be vestigd, waarbij werd veroordeeld de sergeant van het regiment grenadiers en jagers, tot een maand gevangenisstraf, ter zake van weder- spannigheid, door zich met geweld te verzet ten tegen oen ambtenaar, werkzaam in de recht matige uitoofening zijner bediening, en tegen een persoon, die hem krachtens wettelijke ver plichting bijstand verleende. LETTEREN EN KUNST. Bij de firma Martinus Nijhoff te 'sGra- venhagè zal binnenkort verschijnen Bas' Was- senvesen der Niederliindischen Provim Zeeland ron Friedrich MullerKöwglicher Regierunys- Baumeister. De heer W. Mengelberg, .directeur van het orkest van het Concertgebouw te Amster. dam, is zoo goed als hersteld. Anton van Jtooy zal dit seisoeu ook als gast in de opera te Munchen optreden. Verschillende Berichten. Het comité tot oprichting van een stand beeld voor Maarten Harpertszoon Tromp te Rotterdam is ontbonden. Te 'sGravenhage overleed in 81-jarigen ouderdom mr C. C. E. d'Engelbronner, secreta ris van de Vereeniging van en voor Ned. In- du&trieelenredacteur van de Ned. Industrieel en tot vOor weinige jaren van Be Volksvriend, het orgaan (ler Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank, welke vereeniging hij als secretaris vele diensten bewees. De overledene, een man van groote gaven en werkkracht, be gon zijn loopbaan als adjunct-commies bij het Provinciaal bestuur in Drente en later bij het Provinciaal gouvernement in Noord-Holland en werd in 1843 als referendaris bij het Dep. van Justitie aangesteld, bij welk departement hij later tot 1856 Becretaris-generaal werd. Tot 't ambteloos leven teruggekeerd, wijdde hij zich aan de bevordering van indnstrieele belangen en aan economische studiën. Bekwaam jurist, en stylist, werkte hij tot op hoogen leeftijd. G. a. bewerkte hij het Bijblad op het Staats blad van 1830 af en Van der Hoiierts' Formu lierboek. Bij de oprichting van het monument, ter herinnering aan Nederlands onafhankelijk heid, in het Willemspark alhier, stond hij als secretaris den voorzitter, wijlen Prins Fredcrik, ter zijde. De overledene was ridder van den Ned. Leeuw. In dezelfde stad overleed nog de gep.-maj ooi- van het Ned.Ind. leger L. J. W. van Rouveroy. Hij was bijna 80 jaar. Op de Donderdag door den Nederl. Christ. Geheel-onthouders bond te Amsterdam-gehouden algemeene vergadering bleek nit het jaarverslag dat të Bresken s, Harderwijk en Deventer afdeelingen werden gesticht, welker getal thans 14 bedraagt. In de plaats van mej. W. Berg werd mej. A. G. P. Schreuder te Amsterdam tot bestuurslid gekozen en de heer J. Visser Jr als zoodanig herkozen. Omtrent het maandblad werd medegedeeld, dat het 2000 abonné's telt en het zich thans kan bedruipen. Besloten werd tot het houden van openlucht-meetings en het uitgeven eens per jaar van een geïl lustreerd propaganda-nommer. Te Gouda werd Woensdag door den 1 Christelijk Nationalen Werkmansbond de tweede jaarvergadering gehouden, die o. a. werd bij gewoond door de afgevaardigden van Mid delburg en Goes. Uit het verslag bleek, dat de Boud bestaat uit 20 afdeelingen met 5600 leden. In dit jaar werden 10 nieuwe afdeelingen opgericht. Besloten werd dat ieder lid van eene afdec- ling, nadat zij een jaar bestaat, 5 cents per jaar zal betalen ten behoeve van de nationale kas, en dat de afdeelingen bij hare jaarverga deringen de besturen van andere afdeelingen zullen uitnoodigen. Een beslissing omtrent het uitgeven van 'een jaarboekje, waarvan de wenschelijkheid werd uitgesproken, is uitgesteld tot het vol gend jaar terwijl verworpen werd een voorstel om op Hemelvaartsdag een nationalen Bonds dag te 'houden. Het initiatief daartoe werd overgelaten aan de afdeelingen. Tijdens de afwezigheid der ouders viel een V/3 jarig knaapje nabij ile ouderlijke wo ning te Oud-Charlois in het water, met het gevolg, dat de kleine verdronk. Inden Haag is een ontslagen brievenbe steller geattrapeerd op het lichten van brieven bussen hij zit achter slot. Nabij Kinderdijk is opgehaald het lijk van een vijftigjarig boek houder van de firma Smithij was vermoedelijk bij ongeluk in 't water geraakt en verdronken. Bij deloting voor de militie trokken te Kollum drie broeders, drielingen, allen een hoog nommer en was te Arnhem een jong- raensch die nog geen meter groot was. Bij een vechtpartij tusschen lotelingen te Vuren werden drie personen ernstig gekwetst cn twee personen gearresteerd. De persoon, die door den trein GroningenSauwert is over reden, bleek te zijn een landbouwer uit St. Annen (Ten Boer), die door het overstappen van de 2e in de 3e klasse onder den trein ge= raakte. Het twee en halfjarig doehtertje van een bloemist te Roermond, dat op de trap aan 't spelen was, stak het hoofdje te ver door de leuning en viel voorover van een hoogte van circa 2 M. op de steenen. Na een pijnlijk lijden van drie uur gaf de kleine den geest. Te Wijdenes geraakte een heer te wateren werd eenige oogenblikken later levenloos op gehaald. Een predikant te Hollandsche Veld vond, bij een gevaarlijke zieke geroepen, op een afstand van 20 minuten van Hoogeveen, in een groot hok de patient. De vloer van dat hok, dat door geen dak werd gedekt, was'met plas sen water bedekt. Dit verblijf wordt bewoond door zeven per sonen van wie de oudste, eene weduwe, 70 jaar is en de jongste vijf maanden. Het reclame-feest voor de Antwerpsche haven is Donderdagavond aangevangen met een schitterende receptie ten stadhuize van de burgemeesters uit de Rijnstreek en van de vertegenwoordigers der daar gevestigde kamers van koophandel. In de fraai versierde zalen sprak de burge meester de vreemde gasten in hun taal toe, terwijl zij later vergast werden op een heerlijk concert en op de op fraaie buffetten uitgestalde lekkernijen. Het II. v. A. deelt mede dat de snelheid der Belgische bliksemtreinen in den zomer van 1898 op 1ÓÓ K. M. per uur zal worden gebracht. De laatste dagen werd in België groote reclame gemaakt voor een 2 premieleening van de maatschappij Brussel Zeehaven. Er was ruim 35 miljoen francs gevraagd, maar de in schrijvingen overtroffen verscheidene malen dit bedrag. Als een staaltje van zeldzame kleingees tigheid kan dienen, dat de meeste Belgische bladen uit de lijst der te Brussel toegekende bekroningen 'de afdeeling „drukkerijen" weg lieten, in welke afdeeling de Petit Bleu een hoogen prijs had behaald. De Moniteur de la Meunerie was niet minder kleinzielig door, waarschijnlijk eveneens uit broodnijd, alle bekroningen betreffende dat vak weg te laten. Het onderzoek in de zaak van Vaehev, den Franschmau, die al moordende een gedeelte van zijn vaderland doortrok, neemt steeds grooter afmetingen aan. Men schrijft natunrlijk alle moorden der laatste jaren, welke werden gepleegd op een wijze die overeenkomt met de laatst bekende, aan Vaclier toe. Deze ont kent met groote beslistheid zijn schuld aan enkele dezer moorden, maar bekent zich schuldig aan andere dierlijke vergrijpen, welke men nog niet op zijn rekening had gesteld. Men heeft thans aan het bloedig spoor zijn zwerftochten door het land vastgesteld, en zijn bewegingen in het laatste jaar vrij nauwkeurig vastgesteld. Te Martris, in de buurt van de Garonne, heeft men 17 Romeinsche standbeelden, eenig ander beeldhouwwerk en muurschilderingen gevonden. Een Belgisch consortium heeft verlof ge vraagd bij Lissabon een soort Monte Carlo te maken, waar men een speelhuis zou bouwen, zoo fraai als zich denken laat. Natuurlijk zal voor (leze concessie een reusachtig bedrag moeten worden betaald. Wat zal men in zekere kringen weer afgeven op de Portugeezen, die toelaten dat men ook buiten de beurs en het. wedrenveld zijn geld kan verdobbelen! Toen onlangs zoo geklaagd werd over het veld winnen der Duitsche nijverheid op de Engelsche, werd dit voor een groot deel toe geschreven aan de voortreffelijkheid van de Duitsche vakopleiding, oen belang dat in En geland erg verwaarloosd heette. De kamer van koophandel te Birmingham besloot daarop in Duitschland en Oostenrijk een onderzoek te doen instellen door een commissie. Deze bracht voor een paar dagen verslag uit. Daarin wordt onbeschroomd erkend, dat de Engelsche werkman, bij de Duitsche vergeleken, een halve wilde is. Vooral in het machinevak is Duitsch land Engeland hard vooruitgestreefd. Nadat het aantal typliusgevallen te Maid stone ettelijke dagen al lager en lager werd, kwam er Woensdag in eens een vermeerdering met 17 gevallen en Donderdag een van 14 waardoor het totaal tot 175 steeg. De giften ten behoeve van de noodlijdenden komen goed in. Koning in Victoria zond 50 pd. st. Leite, een van de kleine Philippijnsehe eilanden is door een cycloon verwoest. Men seinde zelfs, dat de geheele bevolking is uitge roeid, maar het blijkt reeds dat de stad Leytc door haar ligging weinig geleden heeft. Ook andere eilanden leden groote schade. In de vrij belangrijke stad Tacloba kwamen eenige duizenden om het levenalle inlanders. Het plaatsje Bernani schijnt geheel verwoest. Er zijn nog drie schipbreukelingen gered van de op de Cubaansehe kust vergane boot Triton. Met de nieuwe reuzentelescoop, welke Amerika thans rijk is, zijn waarnemingen op de maan gedaan. Alles wat men met andere werktuigen reeds had waargenomen, was veel duidelijker te zien, maar men nam niets waar dat wees op de aanwezigheid van water, damp kring of leven. De kleinste man op onzen aardbol is ontdekt door een wereldreiziger op het eiland Anguilla, dat tot de Britsche bezitting'en in West-Indië behoort. Dit mannetje, van de kleur van ebbenhout, is slechts 27 duim groot zijn gewicht bedraagt 40 pond. Deze kleine neger, die ongeveer 30 jaren oud is, verheugt zich in,.de beste gezondheid. Men heeft te Washington de revolver teruggevonden, waarmede Guiteau in 1881 pre sident Garfield vermoordde. Het wapen was destijds in beslag genomen, op het politiebureau gedeponeerd, maar daar spoorloos verdwenen, waarschijnlijk door de oneerlijkheid van iemand die dit wapen als rariteit begeerde te bezitten. Een heelster van hooge komaf. In buitenlandsche bladen worden merk waardige bijzonderheden medegedeeld over (le aanhouding eener dame uit de Brusselsclie groote wereld, eebtgenoote van een hoogge plaatst ambtenaar. De herhaaldelijk vermelde diefstal ten huize van ecu rijke dame te Uccle, waar vooral effecten werden gestolen, leidde tot de aanhou ding van een der daders, die echter alle vra gen onbeantwoord liet eu een hardnekkig stil zwijgen bewaarde; bij wilde zijn kameraden niet verraden. Eerst het verhoor van het meisje van den gevangene ontstak meer licht, daar deze ge tuige mededeelde, dat zij zelve een gedeelte van het geldswaardig papier verre beneden de waaide aan de echtgenoote van een hoogge plaatst staatsambtenaar bad verkocht. Zij ver zekerde verder, dat deze dame van de herkomst der papieren niet onkundig was gebleven. Men begrijpt, dat deze verklaring aanvankelijk geen geloof vond. 't Was toch bekend, dat de dame een villa buiten Brussel bezat, waar zij zich voor het oogenblik bevond, en dat zij voor rijk bekend stond. Een nader onderzoek, in het diepste geheim ingesteld, bevestigde echter het verhaal van het meisje. Het bleek dat de dame werkelijk met een dievenbende-in betrekking stond, van welke zij alles, wat deze roofde, tot spotprijzen opkocht, ook de papieren, te Uccle gestolen. Daarop werd bevel gegeven over te gaan tot de aanhouding der dame. Toen de politie in de nabijheid der villa kwam, bemerkte zij, dat er juist éen soirèe gegeven word, waar de eerste standen van Brussel vertegenwoordigd waren. De villa werd omsingeld, politic-agen ten drongen naar binnen, bezetten alle toegan gen en verklaarden de huisvrouw voor gevangen. Reeds bij haar eerste verhoor bekende zij haar schuld. Zij verklaarde tot de dievenbende in betrekking te staan, en verheelde niet, dat zij het gestolenc gekocht en door wederverkoop belangrijke sommen gewonnen had. Op de vraagwat haar, de elegante dame, de vrouw van den man van eene zoo voorname positie, die zich naar het schijnt in zulke gunstige ver houdingen bevindt, tot een dergelijke daad be wogen had, antwoordde zij „Ik wilde op deze wijze den glans van mijn huis behouden." Proces over een nul. Een telegraphische order tot aankoop van zekere aandeelen bevatte het cijfer 3200, maar dit kwam aan met een nul er bij, (lus als 32,000. De lasthebber kocht nu voor 32,000 mark aandeelen, tot groote verbazing van den lastgever, die nu bij den verkoop der te veel gekochte 651 mark schade leed. Bij onderzoek bleek dat het telegram over Kassei was verder geseind en dat een telegraafbeambte daar bij vergissing de nul te veel had overgeseind. De afzender vroeg vergoeding van de administra tie der posterijen en telegraphie,'die antwoordde dat de beambte, die zich vergist had, evenals een tweede die met het nalezen belast was geweest, disciplinair waren gestraft, en dat die ambte naren ook voor de schade aansprakelijk waren Met den nalezer trad de afzender in een schik king, wat de andere beambte echter weigerde. Deze werd nu in rechten aangesproken en dc rechtbank te Kassei veroordeelde hem tot be taling van de helft der schade, met de kosten. PULLMANN. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van den dood van Pullmann, den man van de bekende salon- en slaapwaggous, die, als veel groote industrieelen uit dc nieuwe wereld, een inerkwaardigen levensloop had. Ilij was in 1831 geboren en begon op veev- tienjarigen leeftijd zijne loopbaan als bediende van een winkeliertje ten plattelande. Later arbeidde hij bij zijn broeder, schrijnwerker, te Albion, exploiteerde vervolgens een" stelsel om steenen huizen te verplaatsen en begon in 1860 de spoorwegwagens te bouwen, welke allerwe gen zijn naam beroemd hebben gemaakt." Of liever, hij begon met een paar ouderwetsche wagens te verbouwen en maakte, daarna een geheel nieuwen, welke hij den „Pionier" noemde en die gebruikt werd om het lijk van denver- moorden president Lincoln te vervoeren. Deze wagen had f 50.000 gekost. In 1867 richtte Pullman eene Maatschappij op voor het exploiteeren van zijne wagens, welke zich steeds heeft uitgebreid, en in 1880 stichtte hij bij Chicago eene naar hemzelven genaamde stad, welke thans 11.000 inwoners telt. Van dezen verdienen 5000 htm brood op zijne werkplaatsen. Men zal niet vergeten zijn, hoe zijn onwrikbaar verzet tegen hunne eischen van loonsverhooging de groote werkstaking op de spoorwegen veroorzaakte, welke tot de on geregeldheden te Chicago leidden. Uit een ander oogpunt zijn nog de volgende bijzonderheden merkwaardig. Typisch voor het land, waar dc arbeid zoo gewaardeerd wol'dt, is dat, naar men zegt, Pullman als directeur der Maatschappij zal worden opgevolgd" door den Amerikaanscben ambassadeur in Frankrijk, generaal Horace Porter. Maar geheel in strijd met deze waardeering van den arbeid is het feit, dat de dochter van den overledene ook een betrekking aan de Pallmunn-car Cy had. De gewichtige werk zaamheden dezer jonge dame, welke met f 2000 per maand werden beloond, bestonden in het vinden van namen voor de rijtuigen der Maat schappij Zoover heeft men het zelfs in den Holland- scben regenten-tjjd nooit durven brengen. Verkoopingen enz. Ten dienste van het Militair hospitaal te Middelburg werd heden op het bureel van den administrateur van die inrichting aanbe steedhet wasschen van linnen en wollen goederen, ten behoeve van genoemd hospitaal. Hiervoor was slechts eene inschrijving inge komen, nl. van heer J. Hooftman te Middel burg i cn wel voorlinnen of katoenen muts f 0.02 halsdoeken 0.02zakdoeken f 0.02 hemden linnen of katoen 0.05wollen of flanellen hemden f 0.05 onderbroeken f 0.04 paren sokken f 0.02 handdoeken ƒ0.02 borst rokken f 0.05boezeroenen f 0.05beddelakens f 0.05; overtrekken van een hoofdpeluw 0.03 linnenpantalons f 0.05stroozakken 0.07 hoofdkussens f 0.03tafellakens f 0.06voor schoten voor oppassers 0.03werkkielen f 0.05kokski el f 0.05 koksbroek 0.05 en koksmuts 0.02, alles per stuk.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2