MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 250. 1897. Zaterdag 23 October. Ï4CF Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry's, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Oct. 8 u. vuf. 50 gr. 12 u. 55 gr., av, 4u. 54 gr. F. Verw. tam. kr. O. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regei. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. db Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Middelburg 22 October. EEN TEGENSPRAAK. Naar men ons beden uit 's Gravenhage seint, is het bericht, onlangs door een Haagschen briefschrijver gemeld, dat bij H. M. de Koningin het voornemen zou bestaan in den loop van 1899, na hare huldiging, de provinciën te be zoeken, van allen grond ontbloot. Een dergelijk voornemen bestaat beslist niet. Wij hebben allen grond to vermoeden, dat er tusschen die zoo besliste tegenspraak, waar mee aan velen zeker een dienst wordt bewezen, en hetgeen wij in ons nommer van 13 October schreven, eenig verband bestaat. INHULDIGING KONINGIN. Op welken dag die inhuldiging zal plaats hebben, is nog niet te zeggen. De aanvaarding van de regeering geschiedt op don avond van den dag,waarop de Koningin haar achttiende jaar zal hebben vervuld, maar de 'huldiging behoeft niet en kan ook niet op denzelfden dag plaats hebben. De bewoordingen der Grondwet eischen dit niet en de geschiedenis leert dan ook, dat er steeds korter of langer tijd tusschen dié twee feiten verstreken zijn. Koning Willem III werd gehuldigd ongeveer twee maanden, naddt hij de regeering had aanvaard. Het Hbl. vermoedt, dat ongeveer eeneweek na de aanvaarding der regeering, dus in de eerste volle week van September, de Staten- Generaal binnen de stad Amsterdam H. M. zullen ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandsche volk. Christelijk onder elkaar. Zoo nu en dan is hot wel eens goed een kijkje te nemen bij de bestrijders der liberalen; men leert dan inzien, hoe zonderling en méér eigenaardig dan aardig zij elkaar bestrijden. In De Volksbode kwam dezer dagen voor het volgende: De politieke tien geboden van Independents of van valschelijk dusgenaamde Anti-revolution- nairen. 1. Gij zult geen andere geboden voor uw aangezicht hebben dan uw Program, uw Tolk en wv Wil. 2. Gij zult gemeene zaak maken met wie den beelden eere aandoen. 3. Gij zult den naam des Heeren uwsGods alleen in de ordeningen van uw leven en van de natuur zoeken. 4. Gedenkt den Sabbatdag te gebruiken voor de uitbreiding van uw rijk. 5. Eert uw vader en moeder door hun werk af te breken, hun beulen tot Regenten van hun erfdeel makende. 6. Gij zult niemand doodsteken met uwe pen dan de Christelijk-Historischen. 7. Gij zult den echt met Rome en de Re volutie niet breken. 8. Gij zult niets vervreemden dan de goe deren van de'Gemeente in het Synodale Kerk genootschap. 9. Gij zult allerlei valsche getuigenissen spreken tegen Liberalen en Hervormden. 10. Gij zult alles begeeren wat des Staats is ten behoeve van eigen invloed. Vs. Het anti-revolutionnaire blad De Hollander noemt dit „een bespotting van de wet des Heeren toepassen op onze (de anti-rev.) partij" en schrijft verder „Blijkens de onderteekening is dit profane stuk van niemand anders dan dr Vos, dezelfde die in Sneek ijverde voor mr Van Gilse tegen rar Heemskerk. Hoe ver moet een predikant we zeggen niet van den eisch der christelijke liefde, maar van de Waarheid zijn afgeweken, om dergelijke taal, die men tot heden alleen in Uilenspiegel aantrof, in een blad, publiekelijk met zijn naam onderteekend, te kunnen plaatsen. 't Is in éen woord schandelijk; maar we hebben nog wel zoo goede gedachten van de Christelijk-historischén, die in dr Vos een hunner woordvoerders zagen, dat zij zich over dergelijk stuk zullen schamen." Onzerzijds is commentaar op eem en ander vrij wel overbodig. Ieder kan die voor zich zelf maken. BENOEMINGEN ENIZ. Bij kon. besluit is aan A. C. van Wijngaar den, op zijn daartoe gedaan verzoek, tegen 19 Dec. eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Door de arrondissements-rechtbamEj le Dor drecht is, ter vervulling van de vacatnee van kantonrechter te Gorinchem, opgeösaafct de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr J, H. van Bel, kantonrechter te Ridderkpk mr G. T. J. de Jongh, substituut-griffier bij de rëchtbank te Winschoten, en mr A. van de Koppel, griffier bij het kantongerecht te Gorin chem. PROVINCIALE BELASTINGEN. Ingediend zijn de wetsontwerpen tot bekrach tiging van provinciale belastingen in dé ver schillende provinciën. Het aantal opcenten is alleen in Gelderland en Friesland hooger, res pectievelijk l'/s en 2Vj, tengevolge der ver mindering van de hoofdsom der belasting op bet personeel döor de werking der wet van 1896, en voor zooveel Gelderland betreft ook ter voorziening in hoogere provinciale uitgaven hoofdzakelijk voor verbetering van wegen en andere werken van algemeen nut. UIT STAD EN PROVINCIE. Volgens ons gedane mededeoling zal het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg welks lezingen, blijkens eene advertentie in ons vorig nommer, aanstaanden Maandag weder aanvangen ook in dezen winter weder hoofd zakelijk sprekers van elders laten optreden. Had deze maatregel reeds in 't vorige jaar eenige vermeerdering van het ledental ten gevolge, het bestuur meent te mogen hopen dat nu dit tijdig wordt bekend gemaakt nog meerdere zich opgewekt zullen gevoelen tot het lidmaatschap toe te treden. Behalve onze stadgenooton, de heeren J. J. Berdenis van Berlekom, dr H, Japikse en dr J. v. d. Stadt, zullen o. a. spreekbeurten vervul len de heeren dr G. O. van Walsem van Mee- renberg, dr H. van der Stadt 'van Arnhem, dr A. J. C. Snijders van Zutfen, prof. M. Straub van Amsterdam, dr C. Hoitsema van Breda, dr Z. Th. Diehl van Goes, prof. H. P. Wijsman van Leidon en B. A. van Ketel van Amsterdam. Het bestuur van het gezelschap, dat thans bestaat uit de heeren J. J. Berdenis v. Berle kom, J. F. Fak Brouwer, J G. van der Harst JJzn., A. Y. A. Looyen en A. J. Wijnne, neemt gaarne aangiften voor liet lidmaatschap in ontvangst. Wij ontvingen wederom de bekende reis wijzers van de maatschappij ZeelandEngelsch en Duitsch, nu voor den winterdienst. Zij zijn op aanvrage voor een ieder beschik baar, evenals een verkorte Nederlandsche reisgids. De officier van gezondheid 2e klasse drP. B. van Loo, van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, .is op den 1 December a. s. overgeplaatst bij het le regiment huzaren te Amersfoort, terwijl in zijn plaats te Middelburg in diénst komt de officier van ge zondheid 2e kl. G. M. van der Wal, van het militair hospitaal te Utrecht. Zooals wij neg in een deel der oplaag van ons vorig nommer aan het slot van het verslag der Donderdag te G o e b gehouden raadszitting meedeelden, is dien middag de gansche be grooting voor 1898 onveranderd vastgesteld en het aantal opcenten op de personeele be lasting op 50 bepaald. Te Sta ven is se kwam Woensdag och tend zekere familie tot de onaangename ont dekking, dat van het waschgoed, hetwelk op den bleek had gelegen, in den vorigen nacht elf stuks ontvreemd waren. Het geschondene had men laten liggen. Een gerechtelijke huiszoeking leidde nog niet tot ontdekking van den dader. Provinciale staten van Zeeland. Naar aanleiding vanjhet adres van het bestuur der afdeeling Zeeland van het Ned. Rundvee- stamboekom andermaal nit de provinciale fondsen een subsidie te mogen ontvangen van f 1050, thans voor de jaren 1898,1899 en 1900, stellen Gedeputeerde Staten voor te besluiten: aan de afdeeling „Zeeland" van de vereeniging Het Nederlandsche Rundveestamboek voor de jaren 1898, 1899 en 1900 een crediet te openen ter bevordering en aanmoediging van de ver betering der veeteelt in dit gewest, tot een maximum van f 1050, onder de vólgende voor waarden lo. dat van het subsidie jaarlijks ten hoog ste f 900 worde besteed voor uit te loven prijzen bij stierenkeuringen en ten hoogste f 150 voor keuringskosten 2o. dat de keuringen geschieden overeen komstig de bepalingen, opgenomenln het „regle ment op het honden van stierenkeuringen met subsidie uit de provinciale fondsen in de provincie Zeeland", door het bestuur der af deeling overgelegd bij zijn verzoek om subsidie dd. 6 October 1897 3o. dat de jaarlijks, uiterlijk op 15 April, aan Gedeputeerde Staten in to zenden rekening en verantwoording van alle ohtvangen en uit gegeven gelden betreffende het voorafgaande jaar, door de noodige bescheiden toegelicht, aan de goedkeuring van dat college worde onderworpen. ONDERWIJS. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Col ij n sp 1 a at, op een traktement van f 500, beeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De door den raad van Poortvliet benoemde onderwijzer, met hoofdakte, G. A. Kleinstra te Wageningen heeft voor de benoe ming bedankt, evenals de heer Timmermans, onderwijzer te Sliedrecht, voor zijne benoeming te Hein kens zand. KERKNIEUWS. In den aanstaanden winter zullen in Evangelische Vooruitgang (afd. van den Ned. Prot. Bond) te Middelburg als sprekers optreden de heerenHaverkamp, predikant te NijmegenHerderschee, predikant te Deventer Heijse, em. predikant te Middelburg, en Van Doorn, predikant te Hoorn. Het provinciaal college van toezicht op het beheer enz. in Zeeland benoemde tot lid van het algemeen college den heer A, de Roo Pzn te Groede en tot secundus den heer mr Ph. J. Callenfels te Middelburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Oplichting van een bookmakersfirma. Voor bovengenoemde rechtbank had zich heden te verantwoorden: A. C. H., oud 20 jaar, klerk, geboren te Exeter, in Engeland, laatstelijk zonder vaste woon-of verblijfplaats, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in Juni 1897, met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen, te Vlissin- g e n de bookmakersfirma Alfred Crook aldaar verschillende, malen door listige kunstgrepen heeft bewogen tot afgifte van gelden tot eon gezamenlijk bedrag van 150 pond sterling dat hij daarvoor gebruik maakte van opzet telijk zeer weinig dichtgemaakte en daardoor dus zonder schending gemakkelijk te openen briefomslagen, hem per post uit Birmingham naar Vlissingen toegezonden en alzoo voor zien van de postmerken dier beide plaatsen, op welke briefomslagen het oorspronkelijke adres zeer licht met potlood geschreven was, welk adres hij beklaagde vervolgens uit- wischte en daarop de briefomslagen adresseerde aan de firma Alfred Crook, Flussing, Hollande, na te voren in die briefomslagen te hebben ge daan een brief, geteekend „Hanley Clinton" aan het hoofd bedrukt met de woorden „Oxford Cottage, Shirley, near Birmingham" benevens het noodige geld, welke brief dan inhield, dat hij wedde op bepaald in dien brief aangegeven paarden dat hij bovenomschreven brieven telkens schreef en bezorgde op hot postkantoor te Vlissingen op die dagen, waarop de in die brieven vermelde wedrennen plaats hadden, en nadat hij per draad van den afloop daarvan bericht had ontvangen, zoodat hij dan mede deelde tc wedden op die paarden, welke bij wiBt dat gewonnen hadden dat hij bij die bezorging der brieven op het postkantoor te Vlissingen alsdan valsche lijk voorgaf, dat die brieven bij vergissing onder de door hem op dat postkantoor afge haalde en aldaar aan hem ter hand gestelde stukken waren geraakt, waarna dan die brie ven werden bezorgd aan hun adres, de firma Alfred Crook, die door de postmerken en den inhoud in den waan werd gebracht, dat de brieven werkelijk uit Birmingham waren afge zonden vóór dat de daarin vermelde wedren nen hadden plaats gehad en te Vlissingen waren aangekomen, en daarna de aan den af zender naar haar meening verschuldigde winst toezond of met hem verrekende; dat hij op gelijke wijze op 2 Juli jl. getracht heeft te Vlissingen zich of een persoon, zich noemende Hanley Clinton, wederrechtelijk te bevoordeelen door in een briefomslag, be handeld en geadresseerd als hierboven om schreven en alzoo voorzien van de postmerken Birmingham 1 Juli 1897 en Vlissingen 2 Juli 1897, eén brief te doen van den volgenden in houd Oxford CottageShirleynear Birming ham, lste July 1897. Accumulative-commission Dear Sir. Please execute the following accumu lative commission for me at Newmarket on Friday, Fulbourne Stks Colt by St. SimonClap per en DonyWelter Hdcp Little Bob Altesse. Ellesmere stks Kolcock History 5 on each of the two for the first race that is run. All to come to be equally divided between the two for the next race, according to the order of funning and so on as usual. Enclosed is £7.1 don't quite knoto how my account stands. Yours truly Hanley Clinton. Mr Alfred Croók onder bijvoeging van een Engëlsche banknoot van 5 pond en twee postorders, te zamen 7 pond Engelech geld en zulks nadat -hem te voren dien dag per draad was bericht de afloop der op den len Juli te Newmarket gehouden wedrennen, waardoor hij dus wistdat de door hem in dien brief opgegeven paarden hadden ge wonnen, vervolgens dien brief te bezorgen op het postkantoor te Vlissingen en daarbij val schelijk voor te geven, dat die brief bij vergis sing onder de door hem op dat postkantoor afgehaalde en aldaar aan hem ter hand gestelde brieven of stukken was geraakt, terwijl de uitvoering van zijn bovenomschreven-voorne men echter niet voltooid is, door de-van zijn wil onafhankelijke omstandigheden, dat zoowel de directeur van genoemd postkantoor als de aldaar werkzame klerk R. P. Goudschaal, aan wien de beklaagde den brief bezorgd had, be nevens de directeur van het kantoor der ge adresseerde bookmakersfirma J. F. Sharkey, aan wien diebrief ten postkantore werd ter hand gesteld, in verband met de vorige op dezelfde wijze aan het postkantoor terugbezorgde, even eens voor de firma Crook bestemde brieven argwaan koesterden, te meer toen aan boven vermelden Sharkey, na opening van dien brief, bleek dat zich daarin bevond dezelfde banknoot, welke hij eon paar dagen te voren aan den kassier Wibaut te Vlissingen gezonden had, hetgeen tengevolge had, dat door de firma Crook geen betaling, naar aanleiding van dien brief, werd gedaan, maar daarentegen de politie van het voorgevallene werd in kennis gesteld. In deze zaak waren door het O. M. 13 ge tuigen gedagvaard, terwijl den beklaagde mr A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger was toegevoegd. Als tolk trad op de heer G. Asaert, klerk, wonende te Vlissingen. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van een proces-verbaal van den rechter-com- missaris, waarin omschreven is de boven aan gehaalde brief, die op een schrijfmachine was vervaardigd, benevens de daarbij behoorende enveloppe en andere stukken, op deze zaak be trekking hebbende. Ook werd lecture gegeven van een proces verbaal van den rijks-commissaris van politie te Vlissingea, betreffende in beslag genomen stukken. Hierna werd overgegaan tot het hooren der verschillende getuigen. De eerste J. C. Fanoy, inspecteur van po litie te Vlissingen, herkende de hem vertoonde, in beslag genomen stukken, het papier waarop de orders waren geschreven, en de enveloppes met zeer licht met potlood beschreven adressen. Deze getuige heeft verder in verschillende hotels onderzoek gedaan, of beklaagde daar ge logeerd was. Daarbij is gebleken dat H. op ver schillende datums verbleven is in het hotel Zeeland en het Grdndhotel en in de nachtregisters was ingeschreven onder den naam van W. Thomas. De beklaagde erkende, dat de hem vertoonde stukken op hem bevonden zijn en ook dat hij in genoemde hotels gelogeerd heeft onder den naam van Thomas. R. P. Goudschaal, klerk bij de posterijen en de telegraphic te Vlissingen, verklaarde dat bekl. busrecht had ten postkantore van Vlis singen; Op 2 Juli heeft bekl. hem een brief ter hand gesteld, geadresseerd aan de firma Alfred Crook, onder mededeeling dat die brief abusief onder aan hem ter hand gestelde stukken was geraakt. Die brief droeg een bestellersstempel, wat getuige vreemd voorkwam, te meer omdat de terugbezorging van brieven voor Crook door beklaagde zeker reeds eenmaal was voorge komen. Daarom waarschuwde hij den directeur van het postkantoor. Getuige verklaarde, dat meermalen voor be klaagde brieven nit Birmingham werden ont vangen, waarvan het adres zeer licht met pot lood was geschreven. De beklaagde sprak dezen getuige niet tegen. Vijfmaal heeft hij dergelijke brieven terugge bracht. De getuige verklaarde, op een vraag van den ambtenaar van het O. M., dat de firma Crook busrecht had en dat bij haar nooit brieven door bestellers werden bezorgd. Daarna werd geboord de directeur van het postkantoor te Vlissingen J. D. J. M. Bekaar, die de verklaring van den vorigen getuige bevestigde. De: directeur verklaarde dat de brief, hem door getuige Goudschaal overhandigd, in tegenwoordigheid van den directeur van- het bookmakerskantoor, A. Crook, is geopend, en daarin de bovenomschreven bestelling en het genóemde bedrag is gevonden. De directeur van de firma Crook heeft aan den directeur van het postkantoor ook afgegeven vier brieven met het bestellingstempel, een bewijs dat die bezorgd zijn. De verdediger vroeg aan den directeur van het postkantoor, of door de 'firma Crook niet is verzocht nimmer brieven of stukken in ont vangst te nemen vau personen, die voorgaven die brieven gevonden tebebbèo. De directeur antwoordde hierop toestem mend. De volgende getuige J. F. Sharkey, direc teur van de bookmakersfirma Alfred Crook te Vlissingen, verklaarde in zijn betrekking bus recht te hebben aan het postkantoor te Vlis singen dientengevolge werden nooit brieven bij hem besteld. Hij verklaarde verder, dat hij in tegenwoor digheid van den postdirecteur den boven om schreven brief heeft geopend. Verder herkende hij den hem vertoonden brief en de daarin gesloten geweest zijnde banknoot en postorders. De banknoot was door hem herkend als eene, die hij hoogstens een paar dagen te voren bij de firma Wibaut had ingewisseld. De firma Crook was gewoon zaken te doen met zekeren Clinton te Shirley, die bij haar nog een crediet had van 3. De opgegeven weddenschap eischte een inzending van 10. Wanneer het bedrog niet ontdekt ware ge worden, dan zou do firma een verlies hebben geleden van f 523.20. Getuige herinnerde zich meermalen zaken gedaan te hebben met Clinton en dezen her haaldelijk bedragen te hebben uitgekeerd of op dieas rekeningen te goed geschreven. Het totaal ervan was ongeveer 248 pd st. Ten deele is het bedrag overgemaakt en ten deele gebruikt als inleg voor nieuwe weddenschappen. Getuige verklaarde, dat in een of twee geval len hem brieven door postbeambten thuis zijn bezorgd. Verder verzekerde hij nog, dat vier hem ver toonde brieven, afkomstig van Clinton, door hem aan den inspecteur van politie zijn afge geven. De beklaagde erkende, met de hem ver toonde brieven gehandeld te hebben als met dien van 1/2 Juli. Do verklaring van W. Duff Itoss, klerk bij de firma Crook te Vlissingen, sloot in hoofd zaak met die vau getuig O 0fa»rkoy, wat betreft de orders, voor Clinton uitgevoerd. Hij her kende de rekening-courant, die door hem ge schreven was en waaruit bleek dat Clinton in Mei en Juni ongeveer 248 pd st. heeft gewon nen. Dit geld is ten deele uitbetaald, ten deele op de rekening van Clinton geboekt, R. A. Levedag, cbef van het Grand Hotel te Vlissingen, verklaarde dat beklaagde in de maand Juli in dat hotel heeft gelogeerd onder den naam van W. Thomas. Getuige heeft aan bekl. eenmaal 5 pd st. geleend en in zijn tegenwoordigheid heeft deze den portier op gedragen, dat geld in te wisselen voor een Engelsche banknoot. De beklaagde bekende dat. De volgende getuige P. Deig, thans te Lon den, vroeger kellner in het Grand Hötel te Vlissingen, verklaarde dat in het laatst van Juni en begin van Juli beklaagde in het Hötel gelogeerd heeft onder den naam Thomas en hij ook onder dien naam brieven per post ontving. De adressen van die brieven waren zeer licht met potlood geschreven, zoodat die dikwjjls moeilijk leesbaar waren. Onder de brieven, welke voor bekl. kwamen, heeft getuige er nimmer gezien die aan de firma Crook ge adresseerd waren. Getuige verklaarde 6 pd at. in goud ontvan gen te hebben ten behoeve van Thomas, om dat in te wisselen voor een banknoot. Getuige heeft dat gedaan ten kantore der firma Wibaut en meent de hem vertoonde banknoot, die bij aan Thomas had gegeven, te herkennen. De beklaagde had op die verklaringen niets aan te merken en bekende, dat de hem ver toonde banknoot dezelfde was, die hij van getuige heeft ontvangen. De verklaring van C. R. C. Wibaut, kassier te Vlissingen, sloot geheel met die van den vorigen getuige. Hij herkende ook de hom ver toonde banknoot, die hjj in den morgen van denzelfden dag van de firma Crook hod ontvangen. A. Lindhorst, brievenbesteller te Vlissingen, verklaarde meermalen brieven, zeer licht met potlood geadresseerd, bezorgd te hebben aan W. Thomas in het Badhotel. De beklaagde gaf dit toe. A. Meerman, eveneens brievenbesteller te Vlissingen, aan wien brieven, geadresseerd aan de firma Crook, werden vertoond; die zijn be* stellersstempel droegen, verklaarde nooit bij die firma bezorgd te hebben. Wel had hjj brieven bezorgd bij Thomas. Het had zijn aandacht wel eens getrokken, dat de aan laatstgenoemde geadresseerde brie ven met zeer licht potlood beschreven waren zoo iets kwam bij andere brieven nooit voor. De volgende getuige W. Sybrandts, eveneens brievenbesteller te Vlissingen, verklaarde ook nimmer brieven bij de firma Crook te hebben beBteld, ook niet de hem vertoonde van zijn stempel voorziene. W. Ibschen, portier te Antwerpen, vroeger portier in het hotel Zeelandde laatste getuige want een was niet verschenen, verklaarde dat beklaagde ia Mei in het hotel Ztelani te

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1