MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 248. 140e Jaargang, 1897. Donderdag 21 October. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middolburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 20 Oct. 8 u. vm. 56 gr. 12 u. 6 av. 4 u. 56 gr. F. Verw. tam. kr. wind. Middelburg 20 October. Een stoute bewering. In zijn nommer van heden beweert De Standaard opnieuw, dat onlangs „de Midd. Crt op hoogen toon over de antirevolutionnaire party vonnis streek, niet alleen zonder haar te kennen, maar zelfs haar toedichtende wat ze steeds bestreed." Men weet dat dit slaat op onze beschouwin gen over de houding, welke die partij aanneemt tegenover de Fransche revolutie. Zou De Standaard niet zoo eerlijk willen ztjn zyn lezers eens mee te deelen wat wij schreven in ons nommer van Vrijdag 1 October? Die lozers kunnen dan zeiven oordeelen in hoever het beweren der redactie juist is. Juristenvereeniging. Naar men meldt, heeft het bestuur van de Nederlandsche Juristenvereeniging besloten in 1898 geen algemeene vergadering te houden, maar eerst in 1899, en heeft het alsdan de twee volgende onderwerpen ter behandeling gesteld 1. Moeten voor de toelating tot de rechts* praktijk en de magistratuur andere dan de bestaande eischen en waarborgen worden ge steld, zoo ja, welke 2. Is herziening wenschelijk van de voor schriften ter uitvoering van art. 22 Wetboek van Strafrecht; (inrichting en beheer der ge vangenissen, enz.) zoo ja, in welken zin BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is een pensioen verleend van f 2534 aan F. C. Dufour, ontvanger der invoerrechten enz., en van f 3000 aan S. Bartstra, secretaris generaal bij het dep. van financiën; is de heer W. P. L. van Ouwerkerk, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezond heid 2e kl. bij het pers. van den geneeskun digen dienst van het leger in N.-I. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 23 Oc tober e. k. niet plaats hebben. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar wij vernemen, is het in ver schillende bladen voorkomende bericht inzake een voorstel, te doen door Gedeputeerden aan de Provinciale Staten tot aanschaffing van eene nieuwe boot voor den dienst op de Wester- Schelde, zeer voorbarig. Er is door dat college omtrent dit belangrijk punt nog géene beslissing genomen; wel zijn daaromtrent inlichtingen genomen en zal de zaak spoedig worden overwogen. Op de agenda der werkzaamheden voor de aanstaande najaarszitting der provinciale Sta ten komt dan ook nog geen dergelijk voor stel voor. Naar men ons uit Vli ssingen meldt, zal de tooneelvereeniging Momus aldaar in den loop dezer maand eene voorstelling geven, waarvan de opbrengst, na aftrek der onver mijdelijke kosten, zal ten goede komen aan het gezin van wijlen Van der Kolk, die op 5 Oct. jj. op do Kon. Mij. de Schelde op zulk een noodlottige wijze om het leven kwam, en welk gezin hulpbehoevend achterbleef. De commies der posterijen le kl. A. J. G. Geysen, van het spoorwegpostkantoor N°. 2 te Rotterdam, is nader geplaatst als afdeelingg- chef van dat kantoor te V1 i s s i n g e n. Voor de vaceerende betrekking van vader en moeder in het Herv. diaconie verplegings- huis te Zierikzee hebben zich76echtparen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regei, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. tot en met Maart meer dan tien schooltijden in éen dezer maanden hebben verzuimdonge steldheid of omstandigheden buiten hun wil uitgezonderd." Verder word besloten den om vang van het onderwijs op school A te beperken het Engelsch en Duitsch van het program te schrappen. Op een verzoek van den onderwijzer A. Beerens, met verplichte hoofdacte aan school A, om verhooging zijner jaarwedde werd gun stig beschikt en deze verhoogd met f 50, zoodat de jaarwedde gebracht werd op f 700. De begrooting van 1898 werd vastgesteld. Provinciale staten van Zeeland. Dinsdag namiddag reed van Schoon- dijke een ledige grinttrein naar Breskens, ter- wyi van Breskens een ledige trein voor vervoer kwam naar eerstgenoem' met het gevolg dat op het gehucht Kruis- d ij k béide treinen tegen elkander reden. Ge lukkig dat de-machinisten de tegenwoordigheid van geest hadden; om den stoom af te sluiten, te remmen en daarna van de machines te sprin gen, zoodat persoonlijke ongelukken niet te be treuren zijn en alleen materieele schade is ver oorzaakt. De dienst der gewone passagiers- treinen was door dit ongeval in de war; maar heden rijdt toch weder alles, alsof er niets voorgevallen is. In de Dinsdag te S c h o o n d ij k e ge houden raadszitting werd o. m. besloten tot wijzi ging van art. 8 van de verordening, regelende het lager onderwijs en daaraan toe te voegen eene nieuwe alinea, luidende: „door burge meester en wethouders kan de toegang tot de cchool worden ontzegd aan leerli J3 jaren, die gedurende de maanden November Naar aanleiding van het besluit der Staten van 15 Juli, waarbij in handen van Gedepu teerde Staten is gesteld het adres van den voorzitter en den secretaris der „afdeeling Zee land" van Het Nederlandsch Paardenstamboek, houdende verzoek het op de Provinciale be grooting voor 1898 uitgetrokken bedrag ten behoeve der paardenfokkerij ter beschikking te stellen hunner afdeeling, hebben Ged. Staten het volgende voorstel gedaan Sedert jaren wordt zeggen Ged. Staten aan de Maatschappij tot bevordering vm Land bouw en Veeteelt in Zeeland uit de Provinciale fondsen subsidie verleend voor de bevordering en aanmoediging der paardenfokkerij, terwijl ook het rijk zijn tot dusver voor datzelfde doel verstrekt subsidie steeds aan die Maat schappij heeft toegekend. Daar in het thans goedgekeurde „Reglement op de keuring van dekhengsten" geen verbod is opgenomen, om afgekeurde dieren te ge bruiken, welk verbod door de vorige ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog als voorwaarde was gesteld voor de bestendiging van het rijkssubsidie werd art. van hoofdstuk VIII der uitgaven vau dc enkel Provinciale begrooting voor 1898 met goed keuring der Staten van f 2350 in 1897 gebracht op ƒ8000, welke verhooging ongeveer over eenkomt met het door dc Maatschappij van Landbouw in het afgeloopen jaar genoten rijkssubsidie. Hetzij nu het rijkssubsidie voor 1898 be stendigd worde waartoe pogingen zullen worden aangewend of niet, komt het Ged. Staten voor, dat er geene enkele reden bestaat, om deze zaak uit handen van fa Maatschappij van Landbouw over te brengen op de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek. Voor zoover hun bekend is, heeft de Maat schappij van Landbouw deze aangelegenheid steeds naar behooren behartigd en kan daar mede ook voor het vervolg genoegen genomen woeden. By de behandeling van bovengenoemden be- grootingspost in de jongste zomerzitting is evenmin gebleken, dat de Staten-vergadering in dat opzicht in de bestaande regeling verandering wenschte te brengen. De meening der adressanten, dat het nieuwe reglement voor de paardenkeuringen, ontworpen naar aanleiding van het „reglement aangaande de ondersteuning van rijkswege van de Paar denfokkerij" met het ophouden van dat sub sidie niet meer van kracht zoude zijn en eene nieuwe keuringscommissie zoude moeten wor den in het leven geroepen, kunnen Ged. St. niet beamen, daar art. 3 van het (Provinciaal) re glement op de verbetering van dc paarden fokkerij in Zeeland inhoudt, dat de keurings commissie dezelfde is als die, omschreven in art. 2 van het door de adressanten dusge- noemde nieuwe reglement, alsmede, dat alle bepalingen uit laatstgenoemd reglement worden geacht in het eerstgenoemde te zijn opgenomen. Het komt hun voor, dat daardoor voor 1898 voldoende in de zaak voorzien is. Mocht het rijkssubsidie voor het vervolg inderdaad op houden, dan ligt het voor de hand, dat bij de behandeling der in het volgende jaar te wach ten aanvraag van de Maatschappij van Landbouw om vernieuwing van het met 31 December 1898 eindigende provinciaal subsidie, overwogen worde, of het niet wenschelijk is de bestaande rijks en provinciale reglementen door één nieuw provinciaal reglement te vervangen. Thans achten Ged. Staten geeno voorziening noodig. Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De afdeeling „Middelburg" van den Alge- meenen Nederlandschen Typografenbond in Neder land verzoekt aan de Staten een besluit te nemen, om te beletten, dat op de provinciale drukkerij van Zeeland en, voor zooverre door de Staten invloed kan worden uitgeoefend, ook op andere drukkerijen in de provincie des Zondags worde gewerkt. Gedeputeerde Staten zeggen hieromtrent Dat de Staten geene voorschriften kunnen geven omtrent particuliere drukkenen, behoeft geen betoog. De drukkerij van de firma U. F. Aner en Zoon, waar de drukwerken der provin- vincie meercndeels gedrukt worden, is eveneens in particuliere exploitatie en wordt door de adressanten ten onrechte „de provinciale drukkerij" genoemd. Intusschen betreft de vraag, waar en op welke wijze de stukken ten behoeve der provincie gedrnkt worden, een punt van uit voering, zoodat Ged. Staten, in verband met het bepaalde bij art. 149 der provinciale wet aan de Staten voorstellen, de beschikking op het adres aan Gedeputeerde Staten over te laten. LETTEREN EN KUNST. Door de Ned. Tooneelvereeniging zal weldra worden opgevoerdEen vijand des Volks, van Ibsen, vertaling van Kapteyn. Van Kuijk zal dr Stockman zijn. Niet de Frankfurter, maar de Londen- sche Rothschild kocht de drie doeken uit de collectie-Six. Laurence Alma Taderaa zal eerstdaags een bundel verzen Realms of unknoton Kings in het licht geven. WILLEM VAM 2UYLEN of, wy kunnen gerust zeggen, ziek. Anders geen voorstander van aanzeggingen, gevoelde hij zich Dinsdag toch verplicht dit het publiek mee te deelen en diens toegevendheid in te roepen. Nadat hij 's morgens telegraphisch op de hoogte van het resultaat der bespreking was gebracht, besloot hy toch te komen, om het publiek niet te leur te stellen. En hij kwam, tot groote vreugde zeker van ben, die op de bovenste rangen in groote ge tale waren opgekomen, op den tweeden rang vele maar op den eersten slechts weinig plaatsen hadden bezet. In het eerst bleef het publiek zeer kalm. Misschien ook wel uit consideratie tegenover den kunstenaar, dieu aen door terugroepingen niet wild3 dwingen tot meerdere vermoeienissen dan hoog noodig was. Klaarblijkelijk wilde men hem dus sparen, maar hij spaarde zichzelven toch niet. Natuurlijk beviel de eene voordracht beter dan de andere. Zoo zouden wij Van Zuylen wel willen aan raden Een slachtoffer van het modernisme van Henri Dekking van zijn programma af te nemen. Dat is versleten en niet geestig, zelfs niet meer. Het vraagstuk der vrouwenbe weging is in den laatsten tijd in zulk een ge heel ander licht gekomen, dat het niet meer dienen kan tot stof van zulke overdreven schetsen en quasi-grappigheden. Trouwens, de voordracht dateert zeker al van eenige jaren geleden en is nu alleen geschikt om opgeborgen te worden als herinnering aan ziekelijke over drijving. Maar bij alle verschil van gevoelen over de nommers van het programma zeiven, zal men wel algemeen het eens zyn in bewondering van den man, die op zoo verschillende wijzen zijn talent van voordragen ons weer toonde. "Wat een natuur, welk een radheid van tong b. v. bij De Marktventer van J. Rinse; welk een begrijpelijk, goed spel in de ondeugende pantomime van Jan C. de Voswat een gevoel in de voordracht De Roepstem van prof. Stok vis, dat met zooveel stille aandacht werd aan- .gehoordwelk een geestige manier van zeggen bij het vroeger hier al eens voorgedragen nommer De Bankbreuk van Pierrot. De heer Van Zuylen had nl. de twee laatste nommers van het programma gewijzigd; om dat de aangekondigde Wat is oud en wat jong en Een.gevaarlijk keukenmeisje nergens „gepakt" hadden, gaf hij liever de hierboven genoemde van prof. Stokvis en Pierrot. Nu, beide vielen bijzonder in den smaaken na de pauze liet het publiek zich dan ook niet meer terughou den om warmer van zijne ingenomenheid te doen blijken. De buitengewone aandacht, waarmee De Roepstem werd gevolgd men kon een speld hooren vallen was voor ons het bewijs dat het publiek ook bij het optreden van onzen grootcn karakterspeler afwisseling zeer waar deert en het zeker wel gewenscht is op zijn program steeds enkelen niet-komischcn voor drachten een plaats te verleenen. Dat Van Zuylen geen extra-nommer gaf, zal men hem, in de gegeven omstandigheden, wel niet kwalijk genomen hebben. Sprekende over de slechte opkomst van de eersten-rang-bezoekers een groot verschil bij Dinsdag 17 November verleden jaar, toen ook door hen alle plaatsen in den schouwburg bezet waren zei Van Zuylen: „Welnn,als zij dan maar 4 November komen als ik De Zwerver speeldat is mo nog liever, want o dat is zoo'n heerlijke rol en wij hebben daarmee zoo veel Bucces Welnu, wy durfden hem die talrijke opkomst wél voorspellenIn jaren zagen w$ hem hier niet optreden als acteurEn dan wordt hy in dat stuk, dat overal opgang maakt, bijgestaan door mevrouw Beersmans, mej. Alida Klein, mevrouw Van Eysden-Vink en de heeren Alex. Faassen senior, Jan C. de Vos en Van Eysdön. Altemaal redenen, waarom wij zoo stout durfden beloven, wat wij deden. Met 1 Oct. 11. ia benoomd tot assistent directeur aan de filiaal-inrichting van het Kon. Meteorologisch Instituut te Rotterdam de luitenant ter zee 2e klasse J. P. F. van der Mieden van Opmeer. Te Amsterdam slaagde voor het aanvul lingsexamen Dier- en Delfstof kunde de heer N. Kenlemans. - De heer J. D. van der Velden, die het beroep aannam naar de Ger. kerk teKlundert, zal, na des Zondags te voren alhier afscheid te hebben gepredikt, Zondag 5 December in zijne nieuwe gemeente intrede te doen, na be vestiging door den heer A. Schouten van Willemstad. - De off. van gez. 2e kl. C. C. Vermaas, van het 8e reg. inf. te Deventer, wordt wegens 8-jarigen dienst als zoodanig, bevorderd tot off. van gez. le kl. (kapitein). - Het gerucht, dat mr C. J. Sickesz, te Lochem, bestemd is om eventueel op te treden als directeur-generaal van landbouw, wordt meer en meer bevestigd. - Van het standbeeld voor Tromp te Rot terdam zal, naar men aan de ZwCrt mede deelt, niets komen. De burgerij schijnt niet warm te maken te zgn voor dit huldeblijk, zoodat de bijdragen onvoldoende blijven. Do Amsterdamsche rechtbank heeft Dins dag den bedrieger die, door zich voor te doen als een sedert lang doodgewaande zoon, twee arme gezinnen oplichtte, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het eerste nommer is verschenen van Vrede. Orgaan tot bespreking van de praktijk der liefde. Redacteur ervan is J. K. van der Veer, met medewerking van eenige bekende mannen en vrouwenHet verschijnt, te Haarlem en men kan den abonnementsprijs naar eigen wensch bepalen. Voorloopig zal het blad om dc veertien dagen verschijnen, om echter met 1 Januari, zoo mogelijk, wekelijks uit te komen- Op dc internationale tentoonstelling van hygiène te Stockholm, is het eere-diploma, hoog ste onderscheiding, toegekend aan de Ned. fa briek van geconcentreerde voedingsmiddelen te Gravenhage, voor het Hygeakindermeel. Te Schiedam wordt een schipper vermist, die Maandagavond zich naar zijn schuit begaf die buiten te brengen. Dinsdagochtend dreef zijn vaartuig in de buitenhaven, terwijl van den schipper geen spoor te ontdekken was. Vruchteloos is naar hem gedregd. - By Westerbroek is bij eene vechtpartij jongens, die dien dag voor de militie ge loot hadden, een der lotelingen met een mes zeer ernstig in het aangezicht verwond. Eene diepe snede van meer dan 12 centimeters lengte loopt over de wang tot onder de keel. Men vreest het ergste. Terwyi Maandagmiddag een twee-jarig meisje te Geldrop op straat speelde, geraakte het onder een boerenkar. Een der wielen ging de kleine over het hoofd, en op de plaats bleef het kind dood. Te Grave is in een twist tusschen twee broeders, steen leggers uit Berchem, en twee arbeiders, de jongste der broeders met een mes in den hals en over het gelaat verwond. Den oudste wer den verwondingen toegebracht met een steenen luciferspot. De aanvallers zijn gearresteerd. De toestand der gekwetsten is niet gevaarlijk. Een gedenkraam voor de Nieuwe Kerk te Amsterdam. vrouwenfiguur, de 7 provinciën met haar wapens voorstellende. De andere groep, rechts, zinspeelt op het nieuwe verbond onzer jeugdige Koningin met ons volk, in rust en vrede aangegaan. Zij stelt Koningin Wilhelmina voor, steunende op den Bijbel, de hand liggende op de grondwet, haar door de gerechtigheid aangeboden. De wapons van Prins Willem en van Konin gin Wilhelmina ontbreken niet, evenmin tal van in de omgeving passende voorstellingen van houw en trouw aan 't Vorstenhuis, van handel, scheepvaarten nijverheid enz. enz.,ter wijl boven deze groepen naar de lijst van het raam de oranjebloem zich heenslingert in vol len dos en wasdom. ij de compositie en de keuze der talrijke figuren is met de beste dér vaderlandsche ge- schiedvorsohers, nl. met prof. mr. Fruin, en is tevens te rade gegaan met de plaats van het raam in een kerk in laat gothischen stijl, die aan den Ned. Herv. eeredienst is gewijd. Van de benoodigde gelden voor het raam ad f 35.000 is voor f 24.000 toezegging gedaan, zoodat er nog f 11.000 ontbreken, welke som de commissie gaarne spoedig zou ontvangen, op dat de heer J. L. Schouten te Delft met het branden van het glas kan aanvangen. Een teekening van het raam, met een album bevattende de handteekeningen der schenkers, zal aan HH. MM. worden aangeboden. Biykens de voorloopig goedgekeurde schets voor een gedenkraam van geschilderd glas, aan de Damzijde der Nieuwe Kerk aan te bréngen, als een hulde aan Koningin Wilhelmina op haar inhuldigingsdag en een verheerlijking van haar Doorluchtig voorgeslacht, een schets, ont worpen door den heer O. Mengelberg te Rijsen- burg, die ook het werk zal uitvoeren, zal het raam 24 meter hoog en 7 meter breed worden. De kunstenaar heeft, gebruik makende van de groote afmetingen van het raam en in aan sluiting aan de architectuur van het raamkruis, zijn ontwerp in twee hoofdgroepen verdeeld. In de bovenste groep treft men de stadhou ders, en daarna onze drie Koningen aan, met de in de geschiedenis het meest op den voor grond tredende vrouwen, als Louise de Coligny, Amalia Van Solms, Maria, gemalin van Prins Willem III, en wordt deze reeks besloten met Koningin Emma. De onderste groep bestaat uit twee allegori sche voorstellingen. Links met Willem den Zwijger als hoofdfiguur, herinnerende aan het verbond van Oranje en Nederland, in beeld gebracht door een portret van den Prins en Op grond dat h et aantal gevallen van mond- en klauwzeer zich onder het vee in België opnieuw uitbreidt en deze ziekte in Nederland nog vrij hevig heerscht, is het personeel der Belgische Staatsspoorwegen aangeschreven om, ter voorkoming van de uitbreiding dier ziekte in België, met de grootste nauwkeurigheid er voor te waken, dat de voor den invoer van Hollandsch vee in België voorgeschreven maat regelen in alle deelen worden nageleefd. Do plannen voor de uitbreiding der Ant- werpsche liaven zijn thans hoewel nog geen definitieve keuze is gedaan bekend. Het meest komt in aanmerking het plan Hawkskaw- Brialmont, waarin begrepen is een omlegging van de Schelde, met behoud van het af te snijden deel als handelsdok. Wordt dit plan uitgevoerd, dan zal de groote scheepvaart on afhankelijk worden van het tij. Door een ook om andere redenen gewenschte afsnijding van bochten zal de afvoer van ijsschollen bevor derd worden. Te Rouaan heeft de justitie, door naam- looze brieven gewaarschuwd, een zeldzame misdaad ontdekt. Een 20jarige gehuwde vrouw heeft haar ruim tweejarig kind zoo mishandeld, dat de kleine bezweek. Het lichaampje zat vol met wonden, terwijl aan het hoofd een zoo groote wond was, dat de hersens zichtbaar waren. De vader bleek van deze slechte be handeling geheel niet op de hoogte. De typhus is te Maidstone zoowat tot staan gekomen, nadat er 1683 personen waren aangetast en 93 overleden. De Fransche geneeskundigen, die de lepraconferentie te Berlijn bijwoonden, zijn bij zonder getroffen door de ontvangst welke hun daar ook van de zijde van den keizer, te beurt viel. Toevallig kwamen de laatste dagen juist klachten over de koele ontvangst en de achter stelling der Franschen op het medisch congres te Moskou, waar zy, als vertegenwoordigers van de nation amie et atliée, wonder wat onder scheiding en voorkeur hadden verwacht. Zaterdag, Zondag en Maandag werden ont huld: te Sigmaringen een standbeeld voor kei zer Wilhelm I, te Karlsruhe een voor denzelfde, te Wiesbaden een voor keizer Frederik (een groote plechtigheid, door de keizerlijke familie bijgewoond) en te Leipzig een voor Bismarck. Voor de Duitsche beeldhouwers is er dus veel werk aan den winkel. Een Duitsch huzaren-officier heeft zijn „eer" gered door in een duel zijn tegenstander, een journalist, dood te schieten. In Duitschland wordt een beleedigings- preces gevoerd naar aanleiding van een bewe ren, dat de in 1868 overleden Freiherr von Feilitseh een erfenis van 5 miljoen gulden (Nederl.) had ontvangen, maar niet aan de rechtmatige erven uitgekeerd. De aangeklaagde heeft aangeboden de door hem gestelde feiten te bewijzen, en heeft o. a. prins Hermann van Saksen-Weimar als getuige gedagvaard. Er wordt in de dagbladen bij verteld, dat deze prins een zoon is van een zuster van wijlen koning Willem I, een genealogische berekening met 2 fouten. Waarom deze zaak met het hoofdje „een Hollandsche miljoenen erfenis" prijkt, is uit de berichten niet duide- lijk op te maken. In Italië is een merkwaardig proces ge voerd. Zekere monseigneur Onesto Brogida had gelden verzameld, om ter eere van het ju bileum van den Paus een kerk te bouwen. Het gebouw, dat een miljoen lire kostte, kwam tot stand» Maar bet schjjnt dat geeq

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1