FEUILLETON. ZIJN RIJKE VROUW. PRIJZEN VAN EFFECTEN. hart heeft voor het onderwijs, dat lieve, teedere, vertroetelde kindje, niet gaarne onderschrijven. Middelburg, 18 Oct. 1897. X. Wij zijn X. erkentelijk voor zijn schrijven waarin hij de kwestie nn in een duidelijker licht stelt en een tipje opligt van den sluier, die tot heden altijd heeft gelegen over de motieven, welke de meerderheid van den raad bewoog te handelen zooals zij tot heden deed. In hoever zijn beweren op dit punt juist is, weten wij niet, maar wij vermoeden toch, dat hij niet ver van de waarheid zijn zal. Maar juist het feit dat het publiek op de plaats waar dit behoorde in de opeubar e raadszitting nooit iets vernam van die beweegredenen, is een ernstige grief, en daarin kan misschien wel een der redenen schuilen, waarom de commissie van toezicht volhardde bij hare aanbeveling. De bezwaren, welke de meerderheid in den raad daartegen had, vernam zij nooit. Of die bedenkingen een grondige critiek konden door staan, of zij billijk en rechtvaardig waren, kon zij dus niet beoordeelen. En bovendien, zouden wij X willen vragen bestond de kans niet dat die meerderheid tot inkeer kwam En had die commissie van toezicht niet het recht om, waar zij meende een goede zaak voor te staan, een rechtvaar dig beginsel te huldigen, te volharden bij hare houding Waar zou het heen, wanneer zij, die zich op de bres stellen voor een, huns inziens, uit muntend idee, dit lieten varen na de eerste, de beste teleurstelling die zij ondervonden. Die commissie heeft bovendien het recht om aan te bevelen hen, die zij geschikt acht; evenzeer als de raad om te benoemen wie hij wil. Dit als antwoord op de vragen, door X ge daan ten opzichte van haar aau wie de ont stane moeilijkheden tusschen beide colleges zijn te wijten. Wie van die beide eene minder eorrecte houding aannam, beslisse ieder voor zich zelve. Waarom vragen wij op onze beurt heeft de raad niet voldaan aan het herhaaldelijk, duidelijk gebleken verlangen der commissie? X. verzekert, dat de raad dat niet deed omdat hij het niet gewenscht vindt de radicale meerderheid der commissie te versterkendat de raad een kalme opvatting heeft van de z.g. belangen van het onderwijs en dat zij „voor- loopig niet wil meewerken aan bevrediging van de meest nieuwmodische eischen voor dat onderwijs als schoolbaden, school voeding, schoolkleed ing enz." Nu zijn wij genaderd aan het cardinale punt. Maar mogen wij dan eens opmerken, dat ook wij dat alles voorloopig niet verlangen en waarschijnlijk de minderheid in den raad even min. Doch wie zegt dat rnr M. Jacq de Witt Hamer, hoewel in theorie voorstander van een en ander, dit alles nn reeds gaarne in de praktijk zal toe gepast zien dat, stel de heer Wibaut, meer voorstander van de praktijk in deze, ware benoemd, de commissie van toezicht hem op dien weg zou willen volgen Wij betwijfelen dit sterk. Het is ons natuurlijk niet bekend, of de com missie met haar aanbeveling tot doel had om in haar midden gelegenheid aan alle richtin gen te geven zich te doen hooren, opdat zij haar meening, hare besluiten zou kunnen toet sen aan de eisöhen der "rechtvaardigheid, der billijkheid en der mogelijkheid.] Dit zou bij ons veel gewicht in de schaal leggen. Voor hot overige hebben wij over de gevolgen van die radicale ideeën, het tegenhouden daar van onze meening reeds voldoende blootgelegd in onze eerste besclionwing over deze kwestie. De kwestie is misschien veel eenvoudiger de commissie kan de heeren De Witt Hamer en Wibaut hebben aanbevolen alleen omdat zij zijn bekwame, ijverige, welbespraakte mannen, die hart. hebben voor het onderwijs en reeds meermalen hun stem lieten hooren tegen maat regelen, welke nadeelig warenjvoor hetjopenbaar onderwijs. Dat de raad veel deed en doet voor de be- 6. Uit het Engelsch. VAM Mrs ALEXANDER, HOOFDSTUK XIX. „Kindlief! Gij hebt zeker een nare reis gehadriep mevrouw Twiss uit, „ik heb den heelen dag naar den wind geluisterdik kon n niet komen halen, omdat ik verkouden ben. Wat zult gij blij zijn weer thuis te komen na die lage „O noen tante. Ik heb Oen heel goede reis gehad, Riversdale en Preston hadden goed voor mij gezorgd; maar ik ben heel moe want ik heb slecht geslapen, zooals altijd wanneer ik op veis moet. Na het eten zal het wel beter gaan. Maar gij ziet er niet goed uit." „Ik ben ook niet wel; maar het doet mij goed om u te zien. Is Lord Riversdale nog in Parijs?" „Ja; hij komt dezer dagen ook hier." „Daar ben ik blij om. Hij is de beste yan den troep." „Ja, hij is heel hartelijk; maar liij gaat dadelijk door naar Riversdale." „Hij hoeft gelukkig niet weer over de zee om van daar nog eens hierheen te komen." Mevrouw Twiss had een fijn|dineetje besteld en was erg geraakt, dat Celja er bijna niets van at. Dat was _een beleediging voor haar. „Ik heb al uw lievelingskostjes laten maken en wat geeft het nu?" langen van het onderwijs in onze gemeente erkennen wij gaarne, al getuigt ook veel, dat in de laatste jaren is voorgevallen, niet altijd van practisch en doelmatig handelen. Men denke eens aan de scholen-bouwerij in Mid delburg aan het besluit betreffende het maxi mum aantal kinderen in éene klasse te plaatsen, nl. 60, en aan dat om de hoofden der scholen te belasten met een klasse, waardoor het kan voorkomen, dat een onderwijzer, bij den post van een tusschendeur staande, twee klassen moet leiden, elk van 50 a 60 kinderen. Door het benoemen van een paar reserve-onderwij zeressen is wel aan dat laatste bezwaar te ge- moet gekomen, maar toch nog gebrekkig. Dan herinnere men zich eens de weigering van den raad om de jaarwedden der openbare onderwijzers te verhoogen. In al deze gevallen besliste de raad tegen het advies der commissie. Maar niet daarom schreven wij dat de com missie van toezicht meer hart toont te gevoe len voor het onderwijs dan de meerderheid van den raad. Wij hadden daarbij natuurlijk meer het oog op de hangende kwestie. En dan is het, naar onze meening, meer in het belang van dat onderwijs, dat in eene commissie van toezicht ook worden opgeno men voorstanders van eene uiterste richting, die toch in elk geval ook vrienden zich ton nen van het volksonderwijs. Of zijn zij, vol gens de meerderheid van den raad, gevaar lijker dan de tegenstanders van het open baar onderwijs, zooals de heer Vevhage en de zijnen Er kan een tijd komen, dat wat men)nunog „voorloopig" niet gewenscht acht, als dringende eiscli op den voorgrond treedt. Dan kan het nuttig zijn dat in eene commissie van toezicht al die eischen van nabij zijn bezien, ernstig besproken, opdafeen oordeel daarover, in welken geest ook, op goede gronden steune en den raad wezenlijk tot voorlichting dienen kan. Daarom juist zijn wij er zoo voor, om het hoor en wederhoor" ook in deze toe te passen. Of de commissie doen zal wat X meent, is eene kwestie, die zij zelve heeft uit te maken. Van veel vertrouwen in haar doen en laten getuigt de houding, door de meerderheid van den raad tegenover hare besluiten en aanbe velingen aangenomen, zeker niet. Voor het overige zij met waardeering op gemerkt dat X door de kwestie zuiver te stel len, ons de gelegenheid schonk ons 9tandpun1 eens nader uiteen te zetten. Red. „ONTGROENEN" EN „BAREN". Amsterdam, 16 October 1897. Geachte Redacteur Toevallig uw blad van Donderdag 14 Oct- in handen krijgende, las ik daarin het artikel „Ontgroenen" en „Baren". Ik wil daarover geene critiek uitoefenen, maar ik geloof niet, dat n mij het recht betwisten zult, u inlich tingen te vragen omtrent de „ergerlijke too- neelen", die, zoowel op onze inrichting als op de andere door it genoemde, zouden zijn voor gevallen. Van het groenen op de andere in richtingen ben ik niet op de hoogte, daarom kan ik die ook niet verdedigen, maar dat ei gedurende het groenen op de K. v. M. te Amsterdam „ergerlijke tooneelen" zouden zijn voorgevallen, is geheel onwaar Ik spreek uit naam van al mijne collega's, zoowel groenen als niet-groenen en allen zijn het er over eens, dat waar u van „ergerlijke tooneelen" spreekt, niet alleen van schromelijke overdrijving, maar ook van laster sprake is. Zeer zult n ons verplichten met die z. g. „ergerlijke tooneelen" openlijk bekend te maken't zal dan blijken, dat er óf een groot verschil in opinie bestaat óf tl geheel verkeerd is ingelicht. Ik zelf ben ook groen geweest en kan n verklaren, dat mij nooit iets „ergerlijks" of „vernederends" is opgedragen. Ik weet niet, of uw blad soms in handen is gekomen van een cadet, adelborst of bweekeling-machinist van Hellevoetsluis; zoo dit het geval is, hoop ik, dat ook zij tegen uw artikel zullen opko men, en u zoodoende een juisten indruk van het groenen op onze inrichting en andere ge noemde zult krijgen. U bij voorbaat mijn dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij namens alle Kweekelingen-Machinisten der afd. Technici. Hoogachtend, J. v. d. HIJDEN. Wij wenschen den schrijver op te merken, dat wij niet in het bijzonder eene inrichting op het oog hadden, maar eenige instellingen noemden, waar het „baren" in zwang is. Hij vraagt ons om bewijzen, maar de gege vens zijn thans voor ons niet bijdehand. Wij willen echter nog trachten hier en daar eenige feiten te verkrijgen en hopen die binnenkort mede te deelen. In afwachting daarvan zij herinnerd, dat wij door de ervaring hebben geleerd voor een tegenspraak als de hier bedoelde niet terstond te moeten wijken. Een tegenspraak werd indertijd ook gegeven, toen de beweging tegen het ontgroenen bij de studenten, en de misbruiken, daarbij in zwang, ontstond, totdat eindelijk verschillende feiten aan het licht werden gebracht door hen, die den moed hadden te spreken. Wat wij vernamen geeft ons aanleiding te gelooven, dat het in deze niet anders is. Al leen zijn met een uitvoerig antwoord uit den aaid der zaak eenige dagen gemoeid. Red. BOEKEN. „Gij zijt altijd even lief voor mij maar ik ben heusch te moede om te eten. Morgen zal het wel beter gaan." - „Als ge niet eet, zult ge nooit kracht genoeg hebben om alles te doorstaan wat u te wachten staat." - „Daar wil ik zoo min mogelijk aan den ken dat is de beste manier om sterk te blijven". - „Zeker, maar mijnheer Ridley komt gauw om alles met u te bepraten". „Hij had mij wel een dag rust kunnen gunnen". - „Er is geen tijd te verliezenik heb hem gevraagd om zooveel mogelijk voort te maken". - „Van avond wil ik er in geen geval over praten. Hoe gaat het met uwe vriendinnen Celia was den volgenden dag toch blij haar gewezen voogd te zien en hij deed zoo veel mogelijk zijn best om haar te sparen, maar zij moesten toch een lang cu pijnlijk onder houd hebben en als rechtsgeleerde moest hij haar allerlei vragen doon over haar huwelijks leven en afschriften verzoeken van de gewis- e brieven. „Ik vrees dat liet een lang en kostbaar proces zal worden, mevrouwtje en gij moet nw ziel in lijdzaamheid bezitten," zei hij heengaande. „Ik zal mijn best doen. En moet ik al dien tijd in Londen blijven?" - „Neen, zeker niet. Gij kunt af en toe op reis gaan en wees vooral niet neerslachtig. Gij zult het winnen." - „Is dat de beste troost dien gij mij geven kan," dacht Celia; „maar men zegt da,t de jeugd zich zoo gemakkelijk schikt. Mettertijd zal ik dns wel vergeten, en het leven weer leeren liefhebben." Laat mij uw boeken zienen ik zal u zeggen, u'ie gij zijt. De lange avonden zijn er weer, en daarmede is, naar ik hoop, voor zeer velen uit het volk de tijd van lezen weêr aangebroken. Een goed boek is een vertrouwd vriend, die de verveling van u houdt, en u niet alleen aangenaam en nuttig bezig houdt, maar ook uwe kennis vermeerdert en nw gezichtskring uitbreidt. Hoe gezellig, als vader of een der grootere kinderen iets voorleest, waarnaar allen onder het verrichten van een of anderen arbeid luis teren. Hoe gezellig ook als allen lezen, terwijl het in de kamer zoo rustig is, dat men de stilte hooren kan. Maar laat mij u een raad geven (voor velen zeker overtollig)weest zuinig op de boeken. Meermalen was ik belast met het uitdeelen van boeken uit de Nwfs-bibliotheek in mijne woonplaats, en vaak was het bedroevend in welken toestand die boeken na acht dagen werden teruggebracht (vooral plaatwerken Eigen Haard, Holl. Illustratie, Aarde en liaar Volken e. d. g.) zijn, na enkele malen ter lezing gegeven te zijn, dikwijls ontoonbaar en onbruikbaar voor zindelijke lezers en lezeressen, 't Lijkt wel of die boeken gebruikt worden voor speelgoed voor de .kleinste leden van bet huisgezin. Behalve scheuren, kan men vet vlekken, afdrukken van den voet van koffie- en theekopjes, een enkele maal zelfs, van glaasjes ontdekken. Het spreekt van zelf, dat het daardoor noodzakelijke repareeren dei- boeken nadeelig is voor het uitbreiden dei boekerij. Het geld kan natuurlijk maar een maal worden uitgegeven. Mag een goed vriend u een raad geven Vouw nooit boeken in den rug dubbel. Leg nooit vouwen in de bladen, maar ge bruik een stuk papier voor bladwijzer. Maak geen z. g. „ezelsooren". Beduimel het boek niet, zelfs niet den omslag. - Wen vooral uwe kinderen zuinig op boeken te zijnzij zullen daardoor leeren ook op andere zaken zuinig te zijn. Een vriend van het volk. Overal, October '97. Vertrokken en aangekomen schepen. Hr. Ms. instructieschip Nautilus is 17 dezer te Plymouth binnen geloopen en Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden denzelfden dag van Colombo vertrokken. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Vlissingen, 19 Oct. Boter 1.05 a 0.95. Eieren f 5.60 per 104 stuks. Tante Sara was zóo blij, dat zij weer in haar eigen huis was, dat zij verkondigde voorloopig niet verder te willen reizen dan Folkestone als Celia weer de wereld wilde doortrekken, moest zij maar een juffrouw van gezelschap meenemen. Celia had dikwijls moeite om zich te schikken in den omgang met hare tante en hare vrien dinnen en verheugde zich niet weinig over een briefje van Lady Mary, die haar meldde dat zij in de stad was gekomen. Met welke andere gevoelens dan vroeger betrad zij thans die ge zellige woning en na de eerste begroeting zei Lady Mary„Ik vind het heel naar om het onderwerp aan te roeren, maar het moet toch, Celia-lief. Dit is het eerste groote verdriet in mijn leven en ik schaam mij zoo over mijn neef." „Gij zijt de eenige die met mij over hem moogt spreken, omdat gij toch nog liefde voor hem gevoelt. Ik ben akelig zwakmaar ik doe mijn best om sterker te worden." Zij bleven nog een heelen tijd praten totdat er bezoek werd aangediend, en wel van juf frouw Wilmot. „Gij weet wel de dochter van onzen armen dominë „Ja, zeker. Ik heb met leedwezen zijn dood vernomen." „Het is een groot verlies voor ons allen, en daar hij ongelukkig zijn geld in allerlei gewaagde ondernemingen gestoken had, heeft de arme Geevtruida niets en moet een betrek king zoeken. Gij hebt er toch niet tegen om haar te ontmoeten?" „Integendeel. Ik mocht haar altijd heel graag lijden. Ik heb zoo met haar te doen |wat moet het treurig zijn om arm te wezen." Goes, 19 Oct. Ter graanmarkt van heden waren bruineboonen 25 eeuts lager. Overigens wareu de prijzen onveranderd. De prijzen waren als volgtJarige tarwe 7.75 a 8.— nieuwe tarwe 7.25 a 7.75; jarige rogge nieuwe rogge 5.25 a 5.50; jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 5.a 5.50nieuwe zomer- gerst 4.25 a 4.50haver 2.25 a 3. paardenboonen a bruineboonen f 7.a f 7.50; groene erwten 6.75 a 7.50; koolzaad a kanariezaad a f kroonerwten 7.75 a 8.25. Boter ƒ0.90, f l'.a /"0.94 per kilo. Eieren a 4.40, f 5.a 4.60 per 104 stuks. Rotterdam, 18 Oct. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was de handelsbewe ging in binnenland sche granen als volgt Tarwe was wederom weinig ter markt. Jarige kon vorige prijzen opbrengen en werd verkocht van f 7.25 tot f 8.30 per heet. en extra puike kwal. nog daarboven en per 100 kilo f 9.50 a f 10.25. Nieuwe vond, door kleinen aanvoer, prijshoudend plaatsing. Per heet. f 6.50 a f 8.30, extra puike daarboven en per 100 kilo f 9.50 a f 10.35. Rogge onveranderd 5 a 5.70. Gerst blijft schaars aangevoerd. Winter per 100 kilo 8 a 8.50. Zomer- per 100 kilo f 7 a f 7.50. Chevalier- per 100 kilo f 8.30 a 9. Haver alsvoren. Per heet. f 2.50 a f 3.40 en per 100 kilo f 6.50 a f 6.70. Witteboonen waren in bepaald puike kwal. alsvoren te plaatsen, doch goede soort moest 25 en mindere 50 cents lager worden afgegeven. Naar kwal. verkocht van f IS' tot f 9.75. Bruineboonen werden begin markt in puike kwal. tot vorige prijzen uitgezocht, doch later moest men eene verlaging van 25 cents inwilligen. Naar kwal. f 6.50 a 8. Blauwe Erwten onveranderd. Kook- soort f 6.50 a f 7.40 en voor extra fijne kwal. nog boven de hoogste noteering. Niet-kokende f 6 a f 6.50. Koolzaad verkeert in vaste stemming. Kanariezaad flauw onveranderd. Per heet. 4.50 a 6.50. L ij n z a a d met ruimer aanvoernoteering onveranderd. Zeeuwse he ajuin. Aanvoer heden ca 10.000 balen. Prijs voor puike groote f 0.75 en voor puike mooie kleine 0.70 per 50 kilo. Aardappelen. Spuische jammen 3.30 a f 3.75, Zeeuwsche dito 2.75 a f 2.9Ó, dito blauwe 2.50 a 2.60, Geldersche blauwe f 2.50 a f 2.60, Poters f 1.80 a f 1.90, Cham pions 2 a 2.80. Redelijke aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren 4.20 a 4.50 de 100 stuks. Vlas. Op het land ging in de vorige week nog redelijk wat om in oud vlas tot vaste prijzen. Heden aangevoerd 10.800 steen blauw en 2700 steen Groningschde stemming was kalm en de handel zeer sleepend wegens de hooge eischen der houders; er werd slechts weinig verkocht, enkele partijtjes nieuw vlas werden tot vorige prijzen opgeruimd, In bnitenlandsche granen was de handel vast. Rogge per 2100 kilo: Petersburger f 118, f 132Helena f 149, f 153126 <16 dito uit zeeboot f 152; State f 146 contant; Western Oct./Nov. afl. f 137. Gerst per 2000 kiloZwarte Zee f 97, f 10260/61 kilo dito stoomend 97. Haver per 100 kiloPetersburger f 1, f 7.25; Amerikaansche f 6.60, f 6.80. M a i s per 2000 kilo Amerik. Mixed f 86, f 90dito dito uit stoomboot f 85, f 86 Foxa- nian stoomend f 99; Cinquantin f 110, f 115. Meel. Gedurende de afgeloopen week waren de bnitenlandsche meelofferten eerder hooger, waardoor meel op vorige prijzen werd gehou den, die door koopers schoorvoetend werden ingewilligd. Heden onveranderd. Rotterdam, 19 jJct. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd2552 runderen, 674 vette, 48 nuchtere kalveren, 1784 schapen, 583 varkens, 287 biggen. Run deren le qual. 58, 2e qual. 48, 3e qual. 40, kalveren le qual. 76, 2e qual. 64, 3e qual. schapen le qual. 40, 2e qual. 32, 3e qual. varkens le qual. 44, 2e qual. 41, 3e qual. 36 cent. Antwerpen, 18 Oct. Ter veemarkt van heden (Maandag) werden verkocht 48 ossen, 72 koeien, 33 vaarzen, 12 stieren, 20 kalveren en schapen. Betaald werd per kilo voor: ossen le kwal. 0.81, 2e kwal. 0.71, 3e kwal 0.61 francs. Koeien le kwal. 2e kwal. 3e kwal. fres. Vaarzen le kwal. 0.74, 2e kwal. 0.64, 3e kwal. 0.54, francs. 'Stieren le kwal. 0.68, 2e kwal. 0.58, 3e kwal. 0.-48 francs. Kalveren le kwal. 1.03, 2e kwal. 0.93, 3e kwal. 0.83 francs. Schapen le kwal. 2e kwal. 3e kwal. francs. Celia schrikte van de verandering; die het uiterlijk van Geertruida ondergaan had. De frissche kleur, die zoo goed stond bij haar welig grijs haar, was verdwenen en haar ge laat had een strakke uitdrukking gekregen. - „Hier is een verrassing vooi' tt, Geer truida!" zei Lady Mary. „O, wat ben ik blij dat ik u weer eens ontmoet, mevrouwriep Geertruida met op rechte blijdschap uit. „Ik kwam Lady Mary iets nieuws vertellen." „Is het goed nieuws?" „Dat geloof ik wel gij weet dat ik aan het zoeken ben van een betrekking, maar gij weet niet wat dat een werk is. De men- schen, die iemand zoeken, schijnen altijd even wijdig te loopen met hen die een betrekking wenschen, althans zij ontmoeten elkaar nooit; maar eindelijk is het mij toch gelukt iets te vin den. Het is een waagstuk, maar ik ben benoemd tot directrice van een Weeshuis. Ik hoop dat ik er geschikt voor zal zijn, maar het is nog al een groote inrichting met eon bewaar school en een kweekschool." „O, ga daar niet heen riep Celia uit, „dat moet vreeselijk zijnKom liever bij mij wonen, dan doet gij mij een grooten dienst en ik zal er u zeer dankbaar voor zijn." „Ik zou niets liever willen, lieve me vrouw maar ik heb mij al aan die inrichting verbonden." „Schrijf dan dadelijk dat gij er van af ziet als gij het ten minste niet al te moei lijk vindt om bij my te komen." „Ik denk dat het bij u nog al gemakken lijk uit te houden zal zijn". „Dat weet ik zeker" zei Lady Mary. Staatsleeniiigen. Per telegraaf Koers van Gisteren Heden Oct. Oct. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Sch. 21/9 1000 887/j6 881/g dito Obl3 -/ 1000 999/18 995/g dito Cert3 1000 985/16 987/16 HONG. dito goudl. 5 100 ITALIË. Ins. 62/81 5 Lir. 100-100000 87 37 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November.5 fl. 1000 8411/jg 851/jfl dito Jan.-Juli... 5 u 1000 855/g dito dito Goud.4 200-1000 1023,'. POLEN. OW. S. 44 4- Z.R. 600 PORT. O. B. 68/8 met ticket8 21 l/ig 211/irt dito dito 1888/89 met ticket4l/g fr. 500 317/m 3 ll/a RUSLAND. Cert. Ins. 5e S. 1854 5 Z.R. 500 7S1A 7S dito 80 gec. dito 4 125-625 981/g dito 1889 dito 4 R. 125 981/g dito 93 5e Em. 4 G.R. 125 dito 94 6e Em. 4 R. 125 1001/ig 1001/W Obl. L. 1867/69 4 A 20-100 Cert. v. B. Asgu. 6 P.R 1000 dito 1884 goud 5 G.R. 125-1000 1043/. SPANJE. O. B. Per. 4 Pes. 1000-24000 dito bin. Perpet. 4 Pr. 600-25000 TURKIJE. Gepriv. 4 fr. 500-2500 86}£ 86J^ Ceconv. serie D. 20-2000 dito dito C. u 20-100 EGYPTE. O. L. 76 4 20-100 dito sp. dito 1876 8ty« 20-100 BRAZILIË. Obl. Londen 18884 1000 641/4 dito Obl. 1889 4 625/ig VENEZUELA 1881 4 100-500 36}£ Indnstrieele en Finan«ieele ondernemingen. NEDERLAND. pCt. N.W. en Pac. Pbr. 5 500-1000 57K &7Vs Ned. Hand. Msch. A. rescontr5 1000 187M N.-I. Hand. A. 160 863/4 Zeeland Aand... 500 ito dito Pr. dito 500 2Sl£ dito Obl. 1886.. 8 u 1000 DUITSCHLAND Cert. Rijksbank Aand. Amsterdam R.M. 2000 OOSTENRIJK. A. O. H. Bfl, 600 Spoorwegleeningen. NEDERLAND. pCt. Holl. Spoor Mij tot Expl. van St. Spw. Aand250 105 Ned. Ctr. Spw. A. 250 84 341/a dito Obligatie.n 1000 N.-I. Spw. Aand. 250-1000 N.-B. Bost. OW. gestemp. 1876/80 m '00 798U ITALIË. Spoorw. leening 1887/89 Vict. Em. Sp. O. 3 Zuid-Ital. Sp. O. 3 OOSTENRIJK. F. Spw. Obl. 8 POLEN. W. W. A. RUSLAND. Gr. Sp. Maatsch. Obligatie 41/j dito dito dito 4 n n»o Balt. Spw. Aand. 3 25-1250 Kurk Ch. Az. O. 4 100 1021/g Mosk. Smol. dito 5 1000 1077 AMERIK. Crt. P. O 6 1000 100>£ 1001/2 dit. Calif. Org. dit. 5 1000 101U Chic,, N.-W. Cert. dito le hypt. Cert. 7 dito Mad. Ex. Ob. 7 Menominie dito 7 N.-W. Union dito 7 Win. St Peter dito 7 dito S. W. Obl. 7 Illinois C. v. A. 7 dit. Leas L. St. Ct. 4 St.P. M. M. Obl. 7 Un. Pac. Hfdl. dit. 6 Lir. 500-2500 54^ i' 500 603/4 ii 500-5000 581/9 58S/g Z.R. 100 500 1003/4 IOOS/4 500-1000 1000 123] 500-1000 600-1000 600-1000 500-1000 500-1000 500-1000 500-1000 600-1000 1000 Premie-Iteeningen. NEDERL. St. Am. 8 f 100 Stad Rotterdam.8 100 BELGIË. St. Antw. 188721/q fr. dito Brussel 1886 31fa HONG. Staatsl. 1870 fl. 008TENRIJK. Staatsleeningl854 4 dito 18605 11 dito 1864v Cred. inst. 1863 RUSL. Staatsl. 1304 5 dito 18005 11 SPANJE. St. Madr. 3 TURKIJE. Spoorwl. 3 102SL 102 250 _a. 500 100 85' 360/16 348/4 S6IB/16 Speeiekoers. GOUD I ZILVER Wisbt. Souv. 12.05 ƒ12.15 Stukk. v. 5 fr. 8.85 ƒ2.40 St. v. 20 mk. a 11.80 11.90 Prff. Zilver 11 1.75 1.70 11 11 ƒ20 fr. 9.521/4 O.20I/3I Geeft dat weeshuis maat op, Geertruida. Gij en Celia zijt voor elkaar geknipt. Gy kunt haar van groot nut zijn, Geertruida. Daar staat mijn schrijftafel, schrijf maar dadelijk". „Ik Vraag vier en twintig uur bedenktijd} en die moet mevrouw Rivers ook hebben, of schoon wij ons nog niet voor goed behoeven te verbinden. Gij wilt er toch zeker ook eerst met uw tante over spreken. - „Goed. Ik zal u morgen schrijven". - „Tante" zei Celia een paar uur later. Ik heb juffrouw Wilmot van daag gezien. Mag ze morgen komen ontbijten of eten „Dat hoeft gij niet te vragen". „Ik kan toch iemand niet zoo maar aan uw tafel noodigen". - „Het is even goed de uwe als de rnyne. Maar gij zoudt wel liever nw eigen huis hebben en dat kan ik u niet kwalijk nemen." -„Later misschien; maar wat ik u van juf frouw Wilmot wilde vertellengij weet zeker dat zij onverzorgd is achter gebleven." - „Hoe is het mogelijkEn haar vader was toch een vrome dominé. Een raar soort van vroomheid, als hij niet eens voor zpn kind gezorgd heeftKon hij niet wat voor haar sparen? Er moest een wet zijn, die de ouders strafte, die hun kinderen arm achter laten." - „Gij praat alsof gij een Iersche zijt, tante". zei Celia lachend. „Waarom O ja, ik begrijp dat dat on zin ismaar iedereen begrijpt toch wat ik bedoel." Wordt vervolgd,}

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 3