BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Marktprüzen van Tarwe ei Meel. Met verbazing Heden, Dinsdag, deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de in ons nommer van 13 dezer breedvoerig vermelde zaak tegen L. B. O oud 43 jaar, en P. de S., oud 73 jaar, schaap herders te Westdorpe, de le thans alhier i" hechtenis, terwijl de 2e beklaagde na afloop dei- zitting in vrijheid werd gesteld. De le be klaagde is ter zake van verduistering in dienst betrekking veroordeeld tot 7 maanden gevange nisstraf, met mindering der preventieve hech tenis, terwjjl de 2e beklaagde is vrijgesproken- Nog zijn veroordeeld wegens: landloopertyA. T., 18 j., arbeider, zonder vaste woou- of verblijfplaats, thans alhier in hechtenis, tot 12 d. hechtenis en opzending naar eeue rijkswerkinrichting gedurende den tijd van 4 maanden: en diefstalP. G., 29 j., werkman en stoelen- matter, Axel, tot f 3 b. s. 3 d. li. ONDERWIJS. Bij het examen in de vrije- en orde- oefeningen is te Botterdam o. a. geslaagd de heer J. Husson te Co lijn spl a at. Schoolbaden. In de Memorie van beantwoording over de begrooting van 1898 merken burg. en wétli. van Amsterdam het volgende op: „Voor de resultaten van de sell ooi b a d en, die in de laatste jaren niet zijn uitgebreid, niecnen B. en W. te mogen verwijzen naar hetgeen daaromtrent vernield wordt in het jongste verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daaruit blijkt dat de rapporten over liet schoolbad over het alge- meeu gunstig luiden, en dat de hoofden zich van den goeden invloed van het had overtuigd houden, ook al is die invloed niet steeds ter stond merkbaar. B. en W. zouden dan ook, in overeenstemming met bet advies van de meerdeiflieid der commissie van bijstand inliet beheer der zaken van onderwijs, op de begroo ting een som hebben uitgetrokken voor de in richting van nieuwe schoolbaden, wanneer zij niet genieend hadden, met het oog op den toe? stand der begroot ing, de uitbreiding der school baden liever nog een jaar te moeten ver schuiven". LETTEREN EN KUNST. Naar CaecMa meldt, zullen de eerstvol gende uitvoeringen der Wagner-rereeniging, bestaande in Siegfried, plaats hebben den 20en en 22en Januari in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Als solisten zullen o. a. mede werken Burgstaller, (Siegfried), Rosa Sueher Briimhilde) Schuinatm-Heink ErdaVan Hwy (Wotan),Lieban (Mime), K.ü\s\vv(Alberich). In do maand Mei zullen uitvoeringen van Die Meistersinger von Nürnberg gegeven worden. De directie van de Nieuwe Amsterdammer meldt nu weder, dat de uitgifte van het blad op verzoek van invloedrijke zijde voorloopig wordt voortgezet. De Ncd, Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst looft, ingevolge het besluit der algenieene vergadering van 5 Juli 1897, een gouden medaille of f 300 uit voor hem of haar, die het beste en op zich zelf voldoende werk in de Nederlandsche taal samenstelt over mediBche gedragsleer. De mededingers moeten vóór 15 Maart 1899 hun werk ingeleverd hebben aan het hoofd bestuur. Het hoofdbestuur do$fc op de hem het meest geschikt voorkomende wijze bcoordeeleii, welke der ingekomen werken aan het gestelde doel beantwoorden en kentiucasu aan den schrijver van het beste werk de medaille of f 300 toe. Generaal K. van der Heyden is opgetre den als eere-voorzitter van den Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren. Naar men nu weer meldt gaat de heer De Ram, lid der Tweede kamer, niet naar Suriname, maar naar Borneo. Even voor het station Oudenboseh wenl de sneltrein van Parijs, die 3.14 uur uit Ant werpen vertrekt, tot staan gebracht, daar de wachteres van een overweg had bemerkt, dat een rail gebroken was. Dank zij de waakzaam beid dier vrouw is een déraillement van den in volle vaart zijnden trein voorkomen. Een lievig verzet had in den nacht van Zaterdag op Zondag aan den Verversdijk te Delft tegen de politie plaats, .die eenige vech tende personen wilde scheiden. Twee ageuten werden op schandelijke wijze getrapt en gesla gen. Twee belhamels werden verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In het binnen-gasthuis te Amsterdam is een der dienstboden, bezig zijnde in een grooten pot karnemelk te koken, in de gloeiend heete vloeistof gevallen. Het ongelukkige meisje werd er spoedig uitgehaald, maar had zeer ernstige andwonden bekomen. Te Koog aan de Zaan is in den nacht «n Zaterdag op Zondag in de consitoriekainci' er Ned. Herv. kerk ingebroken. De brandkast werd geforceerd en eene geringe geldsom -ont vreemd. De dief of de dieven hadden gepro beerd brand te stichten, doeh dat is niet ge lukt. In korten tijd is dat nu de derde in braak in die gemeente. lu de rivier de Waal, nabij de-Nieuwe Haven te Nijmegen, is van een aldaar liggend turfschip over boord gevallen en verdronken de 54jarige machinist van een sleepboot. De ongelukkige, wiens lijk t.ot nog toe niet is opgevischt, laat een weduwe met 8 kinderen achter. Te Wijhe is een boerenknecht door een geladen wagen overeden. Kort daarop overleed hij. Te Den Helder is een tweejarig knaapje met andere kinderen nabij de ouderlijke woning spelende, in een beer ton gevallen, en daarin gestikt. Bij een bakker te Ottoland ontstond Zondag ochtend brand, die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat niet alleeu het gehcele huis, maar ook een belendende boerenwoning met schuur en voorraad hooi enz., in ascli werd gelegd. Terwijl het kindje van een arbeider te Beerta .Gr.),in de wieg lag. te slapen, werd door een ander kind daarin brand veroorzaakt. Toen op het geschrei dc moeder kwam toe- loopen, was het kind reeds met brandwonden als overdekt. Er bestaat weinig hoop voor het leven der kleine. Maastricht telt 34000 inwoners en heeft '400 bierhuizen, waarvan 30 aan de Groote Markt en 19 aan het Vrijthof. Het bezoek van de vroedschap van Oud- Dordt aan die van Oud-Antwerpen had Zondag plaats. Men bood opzen landgenooten een lunch en een diner aan, bracht hen naar den dieren tuin, het huis Raes en liet museum Plantijn. Volgeus de Belgische bladen zou Jan van Rijswijk, burgemeester ven Antwerpeii,' benoemd zijn tot ridder vau den Nod&rUmd- schen Leeuw. Het deel der Brusselsche tentoonstelling, dat als Bruxelles-kermesse bekend was, was een exploitatie van 10 Brusselsche bladen, die elk 25.000 francs verdienden. Hoe die bladen nog reclame voor die zaak hebben durven maken, is ons onbegrijpelijk. In de Brusselsche voorstadSaint Gilles heeft iemand in dronkenschap, verklapt, dat zijn lief zich toelegde op engeltjes-makerij. Twee personen zijn gearresteerd, maar. de hoofdschuldige is gevlucht. Zondag is te Luik het 50 jarig bestaan gevierd van de „Association des ingenieurs' (atkomstig van de Ecoles des Mines). Ook uit ons land waren zustergenootsehappen verte genwoordigd. Eene kerk door zg. kermisvolk gered. Te Luik was, tengevolge van de zorgeloosheid van leidekkers, brand ontstaan in de bovendeelen der Pauluskerk. Gelukkig was het er kermis en een circus in de nabij heid der kerk opgeslagen. De klauterkunst der „al tisten" kwam te stade, en aan hunne vaar dige hulp is het wellicht te danken, dat het geheele fraaie gebouw en zijne rijke schat kamer niet verwoest is. Het Belgische post bestuur heeft een lijst van bladen, welke in België niet yerspreid mogen wordendaartoe beliooren 18 Franschen en 2 Nederlandsche bladen. Tot dusver is gebleken dat Vachor, de onlangs aangehouden moordenaar, tien misdaden van de ergste soort had bedreven, en men weet uog niet of de lijst compleet is. De meeste misdaden hadden in verschillende Fransche departementen plaats. Nansen was geheel onbemiddeld, zoo zelfs dat, toen hij weg was, zijn vrouw met zingen den kost moest verdienen. Maar nu is hij er in eens boven op. Zijn reis maakt hem tot een halven miljoenair. Vlissingeri. Van de gelegenheid ora den nieuwen burgemeester heden namiddag ten raadhuize te spreken werd door 45 autoriteiten, corporatiën, vereenigingen en particuliere personen gebruik gemaakt. Hamburg. Volgens hier ontvangen be richten, is de opstand in Guatemala onderdrukt. Konstantinopel. De aankomst van prins Mavrocordoto, dén Grieksch'en vredesonderhan- delaar, leidde tot eenincident. De overheid weigerde den prins de vrijheid, welke buiten, landschen gezanten toekomt; 'sprinsen koffers moesten gevisiteerd, en zijn bedienden moesten ontwapend worden, met verbod andere dan burgerkleeding te dragen. De prins bleef op zijn vechten staan, en had den kapitein van het schip reeds bevel gegeven tevng tekeeren. toen zijn vrienden hem overhaalden niet tot zoo'n uitersten maatregel te besluiten, waarop men 's prinsen bagage ongehinderd liet pas- seeren. Simla. Bij gevechten in het Savanagebergte verloren de Eng-elschen een officier en 10 man schappen 53 personen werden gewond. Het verlies van den vijand is zeer groot. Maandag 18 October. Antwerpen. Tarwe vast. Amerik. fr. 21 P a r ij s. Tarwe kalm loop. md. fr. 29.20. Berlijn. De hier bestaande vaste stemming vond in de berichten uit liet. buitenland niet veel steun, zoodat de aanvankelijk voor Tarwe betaalde hoogere prijzen naderhand weder moes ten verlaagd worden om koopers te vinden. Rogge weinig begeerd en heeft zich op de 'prijzen van Zaterdag nauwelijks kunnen hand haven. P e s t h. Tarwe prijshoudendMaandag fl Zaterdag- fl. 12.31. New-Yor.'k dis. 9478vorigen dag 95l/e. Chicago OO'/a92. Algemeen Overzicht. Dat men niet te veel verwachting moet heb ben van de extra-parlementaire redevoeringen, welke in sommige landen elkander zoo snel opvolgen, dat is iets wat men al laDg zal hebben geleerd. Maar toch is de groote rede, Zondag te Chalons door Bourgeois gehouden, nog tegengevallen, 't Geheel had zoo weinig aan 'tlijf, dat zelfs een zoo radicaal blad als de Justice van Cleraenceau zich bepaalt tot het mededeelen van enkele mooie zinnetjes. Maar daar Bourgeois toch altijd de erkende leider eener partij is, is het moeielijk zijn rede geheel onopgemerkt te laten. Bourgeois begon dan met de buitenlandsche politiek. Maai-, wonder boven wonder, zoo ge. raatigd als zich denken laat. Hij vroeg wat te Konstantinopel en te Athene het resultaat van de actie der Fransche diplo matie was geweest. Hij vroeg of Frankrijk, dat zonder nevenbedoelingen zijn medewerking aan het Europeesch concert had geschonken, d;\t had verworven, wat het had mogen ver wachten of de toekomst van Griekenland ge red, de autonomie vau Kreta verzekerd en de hervorming in het staatsbestuur van Turkije verwezenlijkt was. Maar wie nu zou denken, dat deze vragen slechts gesteld werden om er een beslist ont kennend antwoord op te doen volgen, vergist zich. Bourgeois voegde er nog de vraag bij of men voldoende waarborgen had verkregen Jegen verdere aanmatigingen van liet over winnend Turkije, tegen een baatzuttig drijven en tegen den toenemenden invloed van zekere mogendheden. Maar daarop volgde de in dén mond van den leider der radicalen zeker merkwaardige mededeeling, dat men over al die vragen op dit oogenblik nog geen juist oordeel kan vellen. Toch wenschte hij wel, dat hij het antwoordop die vragen met meer hoop kon verwachten. Gunstiger liet hij zich uit over de alliance waarbij hij zeker om Hanotaux niet de eer te laten herinnerde dat dit woord reeds voor ongeveer drie jaren van de tribune in de Kamer was gehoord, en thans plechtig was herhaald door den czaar en den president (de volgorde was anders juist anders omnij erkende dat deze gebeurtenis vreugde in aller harten heeft gewekt, dat alle vaderlandslievende mannen daarop hun hoop vestigen. Maar hij kwam er tegen op, dat men van deze nationale gebeurte nis een strijdwapen voor de binnenlandsche politiek heeft willen maken. Verder roemde hij Faure's aandeel aan deze zaak en zelfs Meline, die het werk voortzette waaraan sinds 7 jaar door alle kabinetten, met éen geest en éen hart was gearbeid. Doen wij desgelijks, en zien wij in het historische feit, een waarborg voor de eenheid onder alle goede burgers, en in de toekomst de kiem voor de krachtige ontwikkeling'van de grootheid des vaderlands. Tot zoover was de oude Bourgeois bijna niet te herkennen. Maar andera werd hij, toen hij op de binnenlandsche politiek kwam. Op dat gebied vond hij zeer weinig troost rijks. Méline had geen republikeinsche meer derheid, iets dat de spreker bewees uit de stemmingslijsten over eenige belangrijke stem mingen, maar hij, Bourgeois had wel zulk een meerderheid gehad. Waarom dan niet aan de regeering gebleven, riep een der aanwezigen, die waarschijnlijk vergatMat niet de Kamer, maar de Senaat het kabinet-Bourgeois omver had geworpen. Verder schetste hij de politiek van Méline als een strijdvoeren tegen de oude republi keinsche partij. De maatschappelijk bevoor rechten hebben uit vrees voor de democratie een machtig' syndicaat gevormd, welks zaken thans door de republiek worden voortgezet. En als men de balans der jongste 18 maanden van Mélines bestuur nagaat, dan kan men, evenals voor jaren onder een kabinet Guizot, het resultaat samenvatten in de woorden rien, rien, rien, een toevallige of moedwillige zinspeling op de Temps, welk blad met dezelfde woorden het verschil tusschen de radicalen en republikeinen had aangegeven. Bourgeois verklaarde verder, dat de radicalen geen vrees hebben voor de ontbinding, waar mede men hen dreigt. Dan kwam de verwachtte aanval op het heulen der regeering met conservatieven en clericalen, de verdachte bondgenootschappen vau de regeering. Beide genoemde groepen hebben bij de aanstaande verkiezingen den steun der' regeering te verwachten, maar Bour geois hield zich overtuigd, dat het algemeen stemrecht zich niet zou vergissen tusschen de Roomsche en de Fransche republiek. Verder werd vooritl de baatzuchtige bekecring van de tegenstanders der republiek een ernstig teeken genoemd, en verklaard dat de democratie bij de stembus tegenover een coalitie van het geld en de kerk zou staan. Beiden verheugen zich nu reeds over den huidigen toestand. Maar de gematigde republikeinen kan men niet genoeg waarschuwenWeest voorzichtig of gij zult uw leven lang den prijs voor die mis dadige alliantie betreuren. Na aldus getraeht te hebben zijn tegenstan ders te benadcelen, kwam Bourgeois eindelijk op dat, wat toch het hoofdpunt had moeten zijn, zijn eigen partij. Als doel gaf liij alleen maar aan de hervor ming van het parlement, opdat de wetgevende arbeid vruchtbaarder zij, en hij gaf als program ma van alle eanilidaten der democratie aan „de organisatie van dc democratische leeken- republiek, door de volledige ontwikkeling van de vrijheid van het individu, en de geheele vervulling van den socialen plicht." Of Bourgeois werkelijk zou meeneu, dat zulke heele groote woorden een geschikt verkiezings program zijn Als het hem ernst is, dan toont hij, gelooven wij, al bitter weinig eerbied voor de kiezers, op wier steun hij rekent. Misschien echter, dat uit den woordenlij ken tekst der rede blijkt, dat hij een beter pro gramma heeft, dan de Justice hem hier toe dicht. Maar het verslag in de Temps doet ons niet veel verwachten, en deelt mede dat Bourgeois als programma ontwikkeldede republiek waarin plaats is voor de souvereiniteit van allen, de vrijheid van allen, de gerechtigheid voor allen en de solidariteit voor allen. Tevens blijkt uit dat verslag, dat Bourgeois krachtig opkwam tegen het collectivisme, en voor de fiscale rechtvaardigheid. Een programma is ook dat echter niet. Maar toch zonder .een beter programma gaat het ook wel. Dat bleek Zondag te Vesonl (dep. Hante Saone) waar een verkiezing plaats had, ter vervanging van het overleden repu blikeinsche kamerlid Mercier, indertijd met 12.500 van de 22.000 stemmen gekozen. Nu delfde de republikein het onderspit met 8900 van de 21.000 stemmen en werd de radicaal met ruim 12.000 stemmen gokozen. Beknopte Mededeelingen. De Times laat zich zeer bitter uit tegen de Franschen. Het blad noemt liet optreden van dit land in West-Afrika een verkrachting van het internationale recht, en zegt verder wij willen niet tot dezelfde middelen onze toe vlucht nemen als onze tegenstanders, niet omdat wij aan onze kracht twijfelen, maar omdat wij voorzien dat dit ernstige gevolgen zou hebben met betrekking tot het handhaven van den vrede. Daily Graphic meent dat beide landen beter doen zich tegen gemeenschappelijke vijanden te vereenigen, dan elkander in de haren te vliegen. Grappig is de verklaring, welke andere bladen geven voor den aanval der Baribas op de llaoussahs, de inlandsch-Britsche troepen. De Baribas, zoo seint men, hadden de Haoussali's voor Franschen aangezien. Natuurlijk, want welke negerstam zou willens en wetens tegen die brave Engelscheu strijden. De Zaterdag te Londen gehouden minis terraad heeft, zooals ouze lezers weten, reeds tot heel wat praatjes aanleiding gegeven. Waarom de ministers zoo vroeg op den dag vergaderden, deelden wij reeds mede. Maar de bijeenkomst had ook vroeg in het seizoen plaats, en dat prikkelde de nieuwsgierigheid. Gewoon* lijk toch worden de zittingen eerst in Novem ber hervat, zoodat er werkelijk eenige reden bestond om iets bijzonders te verwachten. Bal four kwam zelfs voor de zitting over. Naar wij in buitenlandsche bladen lezen, wordt door de Engelsche kanselarij een groote schat bewaard, een som van 300 miljoen pd st., afkomstig van niet opgeeischte erfenissen enz. Een lid van het parlement, Trevon Williams, zal thans voorstellen dezen sedert meer dan 30 jaar bewaarden schat tot nationaal eigendom te verklaren, en het geld als volgt te besteden verdubbeling van de sterkte van land- en zeemacht, met verhooging van de bezoldiging der officieren en van de soldij van soldaten en matrozen (die 4 pence per dag meer zouden erlangen); afbetaling van een gedeelte der Na tionale schuldafschaffing van de poor-taxes (een soort belasting naar de huurwaarde ten bate van de armbesturen); overbrenging ten laste van dit fonds van de kosten van het lager onderwijs; toekenning van een bezoldiging van 1000 pd st. aan alle parlements leden, en van een pensioen van 150 pd st.schenking van 100.000 pd st. aan de hospitalen enz. Op de waarheid van dit verhaal en vooral op de cijfers zal misschien nog wel wat zijn af te dingen. Zaterdag had de wekelijksche uitdeeling van ondersteuningsgelden aan de Engelsche machinewerkers plaats. Er bleken 76000 man te zijn die gemiddeld f 6, samen alzoo 38000 pd st. ontvangen. Ook in Bohemen dreigt een groote werksta king onder de mijnwerkers. Te Florence gaf bet ontplooien van een roode vlag in een begrafenisstoet aanleiding- tot een botsing. Een persoon werd gedood. De Italiaansche regeering heeft besloten tot een wat gematigder toepassing van de belastingwetten. Dientengevolge heeft het comité voor de betoogingen zich ontbonden, na vooraf den minister zijn dank te hebben betuigd. De Grieksche bladen zijn de laatste dagen weer slecht over de koninklijke familie te spre ken. De Ethnike Hetaria intrigeert, en speelt generaal Smolensk uit, die verschil van mee ning met den koning zou hebben, hetgeen door anderen weer wordt tegengesproken. Ook is een deel der pers boos over het feit dat keizer Wilhelm aan zijn zuster, de kroon prinses, een ridderorde zond. Men zou dit eereteeken in het openbaar willen verbranden. Ons dacht dat de prinses genoeg karakter en genegenheid voor haar nieuwe vaderland had getoond, dan dat men haar wel kon over laten te beslissen of zij het geschenk zal aan nemen of weigeren, Volgens Havas bepaalt het door de Mo gendheden vastgestelde reglement op deEuro- peesche controle der Grieksche finantiën o. a.: In beginsel mag de Helloensche regeering over geen enkele staatsinkomst beschikken. De Mogendheden stellen ieder een controleur voor, wiens benoeming door den koning moet wor den bekrachtigd. Alle kosten van bezoldiging en bureaux worden door Griekenland betaald, terwijl elke Mogendheid voor de inrichting der controle 60.000 francs ia goud ontvangt. De controle-commissie stelt- aan en ontslaat haar beambten. De regeering en de besturen der monopolies worden rekenplichtig aan de commissie.: deze laatste is onderworpen aan het veto der com missie. Alle contracten tusschen de regeering en de ontvangers der douanen of de nijverheid zijn aan hot oordeel der commissie onderworpen. De controle blijft bestaan tot na afbetaling van al lp staatsschulden. Vooral deze laatste bepaling zal den Grieken hard vallen, daar de controle zoodoende niet een tijdeljjke maatregel is. Er is altijd nog sprake van, dat een syndicaat Griekenland aan het geld voor de oorlogskosten zal helpen, zoodat in het definitieve vredesverdrag tusschen de beide partijen, alle bepalingen van financieelen aard, dus ook die betreffende de controle, zou den kunnen vervallen. Of de kans van slagen groot is, weten wij niet. Maar het zou een kostelijke grap zijn, als de zaak dien loop nam. De sultan zal door keizer Wilhelm wel worden opgestookt het tegen te werken. Maar hij heeft liever contanten, en bovendien, op welken grond kan hij contante betaling weigeren? De mogendheden hebben de controle wel in de preliminairen gezet, maar dat was een ver drag tusschen den sultan en Griekenland vertegenwoordigd door de Mogendheden, Dezen hebben niets gecontracteerd en hadden niets te contracteeren met Griekenland. De leider van den eersten opstand dei- Kretenzers heeft de hoofden der insurgenten uit alle districten tot een algemeene vergade ring saamgeroepeu. Tegen dit plan zijn vele bedenkingen gemaakt, maar Goudouriotis hield vol. Waarschijnlijk zal deze nationale vergadering zich bezig houden met de verkiezing van een president en met de vaststelling van een me morandum voor de admiraals. Dr Leyds was de laatste dagen in een deel der pers van allerlei leelijke dingen be schuldigd, zoodat hij reeds tot, eenige vervol gingen had besloten. De Tweede Volksraad, die den laatsten tijd telkens in de oppositie is tot groote vreugde der Engelsche kliek vroeg daarop Leyds naai de juistheid van krantenberichten, dat hij en de andere leden van de regeering een geldelijke toelage van dynamiet-maatschapplj ontvangen. Leyds weigerde eerst te antwoorden, omdat de Tweede Volksraad onbevoegd was tot zulke vragen, een bewering, welke uit een formeel oogpunt misschien juist was, maar toch haar bedenkelijke zijde had. Na een warm debat verklaarde hij echter, dat de berichten gelogen waren en de regeering de lasteraars zou vervolgen. De Tweede Volksraad toonde verder zijn geest van oppositie door zijn weigering om wijzigingen in de goudmijnwet in overweging te nemen, ofschoon de regeering die urgent had genoemd. Het rapport van een sub-commissie uit den Volksraad geeft verschillende verbeteringen ten bate van de nijverheid aan, zooals verlaging van den dynamietprijs en van de spoorweg- vracht en inkomende rechten voor enkele arti kelen, en dringt aan op een Zuid-Afrikaansehe conferentie tot bespreking van den arbeid dei- inboorlingen. De strijd in Noord-Indië is aangevangen. Een divisie heeft de bij den bergketen Samana verzamelde macht opstandelingen uiteengejaagd, terwijl de Gordon Highlanders en Ghoerk&'a het Margaiplateau bestormden. Er werden nog' al verliezen geleden. Hoe zonderlinge toestauden in Midden Amerika bestaan, blijkt weder uit een bericht uit Guatemala aan de Voss. Z. President Barrios heeft, de hulp ingeroepen van den vroegeren president Barillas, en deze zond daarop van zijn goederen een hulpcorps van 5000 goed gewapende mannen, en voorzag zijn opvolger rijkelijk van geld. Als een staats man zoo even een legertje van 5000 man tot zijn beschikking heeft, dan is het toch geen wonder dat er rare dingen gebeuren. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. M. d. R., las ik uw hoofdartikel in de cou rant van 16 dezer, waarin eën scherpe afkeu ring wordt uitgesproken over het, niet benoemen door den gemeenteraad van een der twee dooi de Commissie van toezicht op het lager onder wijs aanbevolen heeren. Hoe had iemand kunnen verwachten dat een dier heeren zou benoemd worden In December 1895 had de raad in de vacature-Van Voorst Vader met elf, van de zestien stemmen dr Bijla- ma benoemd met voorbijgaan van de toen even eens aanbevolen heeren De Witt Hamei- en Wibaut. De bevoegdheid daartoe van den' raad zal wel niemand ontkennen. Of daar nu een groot beginsel uit sprak, wil ik daarlaten maar een beginsel sprak er toch zeker uit, want de goedkoope Fliegende Blütter geestig heid van een der voorgedragenen of de nauwe fauiilierelatiën van den anderen met twee leden van de commissie, zullen den doorslag wel niet gegeven hebben. De raad sprak toén uit dat hij het niet gewenscht vond, om de radicale meerderheid van die commissie, blijkende uit de aanbeveling van de beide politiek zoórood gekleurde heeren, te versterken. Wie heeft thans willens en wetens moeilijk heden in het leven geroepen? De schoolcom missie immers? Waarom kwam zij weder met eene aanbeveling waarvan zij vooruit wist dat de raad niet gediend was Is dat eene correcte houding van het eene college tegenover het andere U weet niet wat de commissie thans doén zal. Mij duukt, dat is nog al eenvoudig: be rusten iu de nu voor de tweede maal zoo duidelijk uitgesproken meening van den raad. Voor terugtreden, 't zij collectief, 't zij door de meerderheid van de commissie, is thans geeue aanleiding; die had kunnen bestaan na de be noeming iu 1895. Nu wist men. vooruit wat geschieden zou. Met niet weinig verbazing ook las ik uwe uitspraak, dat de commissie meer hart toont te bezitten voor de belangen van het onderwijs dan de gemeenteraad. Ik vind die uitspraak nog al gewaagd, als ik naga hoe in deze ge meente in alle opzichten voor voldoend onder wijs wordt gezorgd en zie dat op de begrooting voor 1898 weder, na aftrek van schoolgelden en uitkeeringen, een f 70/rn daarvoor is uit getrokken, onder welke som niet gerekend zijn de rente en aflossing van de kapitalen, in schoolgebouwen belegd, noch de kosten vau eene nieuwe school. Indien in eene gemeente als de onze, waar de belastingen zwaar drukken en nog drukkender dreigen te worden, de raad zijne meening- duidelijk uitspreekt, dat hij eene eenigszins kalme opvatting- heeft van de zg. belangen van het onderwijs, dat hij voorloopig nog niet wil meewerken aan bevrediging van de meest nieuwmodische eischen voor dat onder wijs als: schoolbaden, schoolvoeding, school- kleeding enz. omdat zeer zeker inzake onderwijs het noodige moet gedaan worden, maar niet al het gewenschte bereikbaar is, daar in de tegen woordige levensomstandigheden aan het be- lastingbetalen toeh ook een grens is dan zou ik uwe meening-, dat de raad niet genoeg

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2