MIDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 246. 140" Jaargang. 1897. Dinsdag 19 October. Middelburg 18 October. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Oct. 8 u. vm. 54 gr. 12 it. 65 gr., av. 4 n. 65 gr. F. Verw. tam. kr. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur. aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeï. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Verkeerd begrepen? liet was een zeer verstandig besluit, in dertijd door de liberale kiesvereeniging te Zierikzee genomen om kort vóór den ver kiezingsstrijd, ia den afgeloopen zomer, de kwestie, die er tusschen haar en het bestuur der Liberale Onie was gerezen, te laten rusten, en niet in openbare vergadering te behandelen een voorstel tot afscheiding, maar een beslissing daaromtrent te verdagen. Met zulk een gewichtigen kamp voor oogen, waarbij het noodig is alle krachten te con- centreeren en geen onderlinge veeten aan te roeren, is het zaak dergelijke geschillen te laten rosten, althans voor zooveel dit mogelijk is. Bovendien: in zulke dagen zijn de ge moederen niet altyd even kalm, is de blik niet steeds onbevangen, en daardoor aller minst de gelegenheid geschikt om elkaar goed te verstaan. Een enkel minder gelukkig woord, ge sproken of geschreven, is als olie in het vuur; een enkel verkeerd begrepen uiting kan gevolgen hebben, die men later ten zeerste betreurt. Maar even goed gedacht was het, om in deze dagen, nu de verkiezingsstrijd reeds ge- ruimen tijd voorbij is, zooveel mogelijk open baarheid te geven aan het voorgevallene. Wy hebben daaraan gaarne willen mede werken, spijt het gevoelen van Het Cen trumdat wy „den liberalen van Zierikzee, en in 'tbyzonder den voorzitter van hunne kiesvereeniging" daarmee geen dienst zou den bewezen hebben. Waarom niet? Z0 toch kunnen allerminst er bezwaar tegen hebben, dat over hunne houding, over hunne meeningen iu deze, over hunne mo tieven het volle licht opgaat. Hebben zij het recht aan hunne zijde zij behoeven allerminst die openbaarheid te vreezen 1 Hebben zij gedwaald, welnu, zij deden dit te goeder trouw en de bekendmaking van de beweegredenen, die zij hadden voor hunne honding, kan het uitspreken van een billijk en rechtvaardig oordeel over hen in de hand werken. Velen znllen dan ook, evenals wy, met belangstelling kennis genomen hebben van de tusschen het bestuur der Liberale Unie en den voorzitter der kiesvereeniging te Zierikzee gewisselde brieven en van hetgeen op de Maandag 11 Oct. door die vereeniging gehouden vergadering is besproken. Uit een en ander blijkt, naar ons gevoe len, voor de zooveelste maal opnieuw hoe licht verbreekbaar de band is die liberale vereenigingen aan elkaar bindt. Gewenscht kwam het ons daarom voor ons gevoelen over deze kwestie eens uiteen te zetten en aan te toonen, dat beide par tijen elkaar verkeerd hebben begrepen eB er een onjuist begrip beerscbt ten opzichte van doel en strekking der Liberale Unie. Steeds hebben wy ons doen kennen als groote voorstanders van die Uniewij heb ben haar met warmte verdedigd, zonder daarom hare gebreken over het hoofd te zien. Maar die fouten waren haar niet te wijten daaraan had de Unie op zich zelve geen schuld; het waren misslagen, die hare leiders of hare leden begingen. Niet éen menschelijk werk is volmaakt. Niet éen bond is bestaanbaar zonder foutenjuist omdat hy altijd door menschen wordt bestuurd, uit menschen bestaat. Eu daarom vonden wij het zoo kleingeestig van een man als mr A. J. F. Fokker om wêer met de oude, versleten bewering voor den dag te komen, dat bij de Liberale Unie liever eene liberale desunie zou willen noemen. Van zijne zijde hadden wij beter argu menten verwacht ter handhaving van zijn standpunt, dat hy Bteeds tegenover de Unie heeft aangenomen; vooral nu dit toch zeker wel vaststaat, dat by de jongste verkiezingen de Unie-liberalen op zoovele plaatsen hebben getriomfeerd en het anti- Unie of oud-libe- Talisme zulke gevoelige slagen heeft ont vangen. Zeker, de Unie is niet meer dan eene „ver zameling" van gewone liberale kjesvereeni- zooals er in tal van districten zijn, en ook in het district Zierikzee. Maar wan neer nu in de centrale vereeniging op Schouwen eenige personen een autocratisch standpunt innemen, zich meer gezag aan matigen dan hnn toekomt, het een of ander verrichten, dat in de oogen van eenige leden niet te verdedigen valt, en daardoor ernstig geschil ontstaat, is daardoor dan zulk eene centrale vereeniging veroordeeld Zat men dan niet verstan iiger doen met te trachten den invloed van die minder ge schikte elementen, die de harmonie verstoren, te neutraliseeren of te verzwakken In elk gevalaan de vereeniging zelve ligt dan de fout niet; misschien aan de organisatie, maar die zou kunnen verbeterd worden. Dit alles geldt ook van da Liberale Unie. Zy bestaat uit verschillende vereenigingen, door het gansche land verspreid. Die allen hebben al wat de vereeniging zijn zal, de beginselen die zij moet belijden, de grenzen waar binnen zij zich bewegen moet, zeiven vastgesteld, nadat zy vooraf zich allen vry- willig hadden aangesloten. Ieder bleef vry maar eenmaal de statuten, de programma's vastgesteld, was het elks moreele plicht zich daaraan te bonden. Op de algemeene vergaderingen, die te Amsterdam plaats hebben, zendt elke vereeniging hare drie afgevaardigden, die de zaken behandelen, een bestuur kiezen enz. Aan dat bestuur was en is de uitvoerende macht opgedragen. Gaat het zijne bevoegdheid te huiten, welnude algemeene vergaderingen zyn daar om het rekenschap te vragen van zyn daden. Was het niet, of minder, goed opgetreden, men kon het ter verantwoording roepen. Maar by dit alles dient men nooit uit het oog te verliezen, dat in verkiezingsdagen, waarin vaak spoedig gehandeld moet worden, het optreden lang niet gemakkelijk is en bestuur den weg bezaaid vindt met voetangels en klemmen. Op dit punt is ook het critiseeren o 1 zoo gemakkelijk, het handelend optreden zoo zwaar vaak. Waar wij dus nu staan voor eene heoor- deeling van hetgeen dat bestunr in de jong ste campagne in sommiger oogen misdeed, daar roepen wij niet als rechters op hen, die bevooroordeeld zyn tegen de Unie, die van begin af haar afvallig waren, neen. daar wenden wy ons liever tot hare onde en huidige vrienden, tot mannen als de voorzitter der kiesvereeniging, de heer J. A. de Brnijne, die zoo waardig zijn stand punt verdedigde; daar roepen wij als ge tuigen tevens op personen als de heeren mrVanGeunsen Van der Vegt, die naar ons gevoelen een practisch standpunt innamen. Wat den eerste betreft, wy betreuren het zeer dat by zelf heeft medegewerkt den band met de Unie te verbreken, dien hij „zoolang mogelijk" wilde bewaren, om dat, al kon hij gegronde redenen vinden tot ergernis over een paar regels in het eerste schry ven, dd. 13 Mei, van het bestuur der Unie, hij toch ook niet de mogelijkheid uit het oog mocht verliezen, dat de be doeling lang niet zoo ernstig was als de woorden deden schynen. Had ook hij niet beter gedaan den brief onbeantwoord te laten, tot tyd en wyle de gelegenheid daar was om het beBtunr, liefst mondeling, rekenschap te vragen van zijne handeling in deze? Wat in Amsterdam is geschied, waar een werkmanscandidaat werd bestreden, kan moeilijk dat bestuur tot verwijt worden ge maakt; dat was de daad van eene afdeeling der Unie. Het optreden van dat bestuur te Dordrecht gaf zeker reden tot ernstige be denking, maar nog eens, in zulke dagen is het handelen niet gemakkelijk; en zou het ons daarom beter toeschynen, dat in ver kiezingstijd meer persoonlijk overleg werde gepleegd dan per brief. In zulke da- geu moesten een of meer bestuursleden der Unie permanent gereed zijn om de af- deelingen te bezoeken waar geschillen dreigen. Wat het standpunt betreft, door de Unie en hare afdeeling, tegenover den heer Van Kerkwyk aangenomen, wy voor ons deelen in deze niet bet gevoelen van den heer De Bruyne. Wjj willen gaarne erkennen, by hem achter te staan in kennis van lo cale toestanden, maar toch meenen wy dat in dezen tyd, waarin naar zuivere toe standen wordt gestreefd, boven de kans rekening moet staan de eer van eene vereeniging, de handhaving van een beginsel. Eu nn moge de heer Van Kerkwyk op protectionistisch gebied niet zoo rood op den graad zyn geweest; nu mogen allerlei be rekeningen over de kans van slagen hebben moeten wegen, de heer Van Kerkwyk bleef toch op dit punt opportunist, voor wien men op zijn hoede moest zijn. Dit blijft waar als het protectionisme bij de stembus een6 had gezegevierd, dan zou de liberale kiesver eeniging te Zierikzee, lid der Unie, door de verkiezing van den heer Van Kerkwijk daar toe hebben meegewerkt. Is dit au fond te verdedigen Wat belette daarom de vereeniging om, op grond van de overweging dat zij tegen protectie was, te verklaren dat zy hem niet kon stellen, maar ook geen tegencandidaat zou proclameereu, ea zich op de centrale vergadering niet te doen vertegenwoordigen 't De heer Van Kerkwyk zou toch gesteld zyn en gekozen ook. Aan den eerbied voor zyn trouwe en langdurige behartiging der belangen van het district ware daardoor niet te kort ge- daan. Dat de anti-revolntionnaire candidaat in dat geval zou gezegevierd hebben, betwy- felen wij sterk. Dinsdag 15 Juni verkreeg de beer Heemskerk 1943 stemmen tegen 3414 van de 5357, op den heer Van Kerkwyk uitgebracht. Het eenig mogelyke zou eene her stemming geweest zijn, waaruit onzes inziens stellig de oud-afgevaardigde glansrijk als overwinnaar zou zijn getreden. Maar wij willen ni«f te v^1 'ciugucucu ui net verleden en zu'ke oude en afgedane kwesties liever laten rusten. Ons doel was alleen ons leedwezen uit te spreken over bet door de kiesvereeniging te Zierikzee onlangs genomen besluit tot afscheiding en over het feit, dat men niet den weg is ingeslagen, door de heeren Van Gemis en Van der Vegt aangewezen, om bij de Unie zelve in beroep te komen. Dit had te eer kunnen geschieden, omdat eene algemeene vergadering de volgende maand is te wachten. Wij willen hopen dat in die bijeenkomst, Zaterdag 6 November te Amsterdam te houden, de afgevaardigden toch rekenschap zullen vragen aan het bestuur van zijn houding, tegenover de kiesvereeniging te Zierikzee en die te Dordt aangenomen. Wellicht zullen de ophelderingen, door het bestunr dan te geven, meewerken om de lncht te doen opklaren en de betrokken partijen te doen inzien, dat men elkaar ver keerd heeft begrepen. Wie weet of wij dan nog niet eenmaal weêr de verloren dochteren, de vereenigingen die zich van de Unie afscheidden, tot haar zien weerkeeren van die straf de eene of andere inwendige ziekte beloopen, en werd toen door ons als voorbeeld het geval aangehaald van een gevangene te Breda, die als gevolg van „'t zitten" een levensgevaarlijke operatie in het R.-K. Gast huis te Breda moest ondergaan, van welke opera tie hij opkwam, doch welke niet de oorzaak zyner ziekte kon wegnemen, thans is by konink lijk besluit aan dienzelfden gevangene kwijt schelding verleend van de rest zijner celstraf van drie jaren, waartoe hij den 2n September 1895 werd veroordeeld. Ware het niet wenachelijk, dat van regeerings- wege eindelijk eens een enquête werd geopend, om na te gaan, of inderdaad langdurige een zame opsluiting slecht werkt op den gezond heidstoestand der gevangenen; allicht zou dan die enquête ook oorzaak worden, dat er ver andering kwam in ons strafstelsel, en dat men b.v. door deportatie elders liet goedmaken wat hier te lande werd misdreven, of wel dat men hetzelfde in ons land beproefde, door gevangenen als heideontginners te gebruiken. BEirOEHDfGEN ENZ. Bij kon. besluit: zyn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, commissaris der koningin in de provincie Gelderlandtot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. O. van Osenjhr C. M. Brantsen, leden van Gedeputeerde staten van Gelderland, jhr G. A. van Nispen, lid der Provinciale staten van Gelderland en wethou der der gemeente Arnhem, en mr. P. Rink, lid van de Tweede kamer der Staten-Generaaltot officier in de orde van Oranje-Nassau jhr mr F. X. G. M. van Nispen tot Sevenaer, lid dei- Provinciale staten van Gelderland en M. A. van Idsinga, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Gelderland, en is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver toegekend aan W. Vastenbolt, bode bij het provinciaal bestuur van Gelderland van mil. apotheker 2de fel, C. Noë, van hef pers. van uoh 6mvTOuu digen dienst der landmacht, op zijne aanvrage van 15 October 1897, voor den tijd van één jaar verlengd, zonder bezwaar der schatkist. TWEKHE HAUIFB, De heeren Kerdijk, Pijnappel, Hartogh en Drucker, leden der kamer, bezochten Zaterdag Jubbega en Schoterland, voor een onderzoek naar de werkverschaffing door landontginning, De heer L. de Ram, lid van de Tweede kamer voor het kiesdistrict Bergen-op-Zoom, zal den 15den Dec. voor eenige maanden naar Suriname vertrekken. Anti-revolutionaire Kamerclub. Naar De Holl. meldt, is eene anti-revolution- naire Kamerclub geconstitueerd voor den duur van de op 15 en 25 Juni 1897 gekozen kamer. Gekozen werden tot voorzitterdr A. Kuyper; 2en voorzitterJ. van Alphen; penningmeester jhr mr L. H. J. M. v. Asoh v. Wijck; secre taris Joh. Krap; 2en secretarismr H. A. v. d. Velde. EENE ONBILLIJKHEID is door ons begaan, maar zonder het te weten, ergo zonder eénigen opzet. Toch haasten wij ons die te herstellen. In ons nommer van Vrijdag 15 Oct. gaven wij een overzicht van het opstel van prof. Van Geer in de Vragen das Tijds over de flnan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Wij namen dit over met de opmerkingen, daaraan, naar wij meenden, door de Arnh. CH UIT STAD EN PROVINCIE. Heden avond wordt in de sociëteit St.Joris alhier aan den heer mr. E. Fokker, in verband met zijn vertrek nit Middelburg, door het meerendeel der leden van de onder scheidene besturen, waarvan de heer Fokker deel uitmaakte, benevens door enkelen zijner vri enden, een diner aangeboden. Daaraan nemen 32 heeren deel; 4, die ook hadden willen aan zitten, waren daarin door ziekte verhinderd. De heer mr G. N. de Stoppelaar, voorzitter der Kamer van koophandel en fabrieken, zal de tafel pregideeren. Uit ons verstrekte inlichtingen blijkt nu eobter dat genoemd blad dit geheele overzicht met die opmerkingen aan een andere courant had ontleend, zonder wat niet bijzonder collegiaal was de bron te noemen. Wij willen in deze nu niet langer dc eer onthouden aan het blad, waaraan die eerlijk toekomt, en deelen dus mee, dat het geheel oorspronkelijk afkomstig was van de Prov. Ooerijsselsche en Zwolsche Courant. Ons Strafstelsel. Werd er aldus schrijft men uit Breda aan de Tijd werd er reeds meermalen door ons op gewezen, hoe tot meer dan één jaar celstraf veroordeelden gewoonlijk ten De toestand van den binnenloods Wil- lemse is thans naar men ons uit V l i s s i n- g e n meldt zoo veel verbeterd, dat hij heden morgen per brancard uit de wachtkamer der loodsen, waarin hij sedert het ongeluk ver pleegd werd, naar Zijne woning is kunnen ver voerd worden. Aan den heer Breukink, arts te Vlissingen, die destijds de eerste en krachtdadige hulp verleende, en aan wiens kundige en doelmatige behandeling het voorzeker te danken is, dat de loods Willemse niet dadelijk aan de gevolgen van het ongeval bezweek, namens den minister van marine, daarvoor bijzondere dank betuigd. Vrijdag heeft de adj .-onderofficier van het algemeen depot van discipline te Vlissin gen, do heer Alleda, den dienst met pensioen verlaten. De heer Alleda, die den lande 33 jaar diende en zeer langen tijd bij bet depot geplaatst was, ontving hij zijn heengaan van de officieren en vele oud-onderofficieren een fraai cadeau, bestaande in een fauteuil en zes stoelen, met een gecalligrafeerde lijst, bevat tende de namen der schenkers. Te Borssele spoelde verleden week miniatuur-driemaster aan. Het nette, kleine ding was volledig opgetuigd en bleek door een deskundige vervaardigd te zijn. Vermoedelijk heeft het geen groote. reis al leen gemaakt, het had althans weinig schade geleden. Misschien geeft deze mededeeling aanleiding dat de eigenaar van het scheepje het weer in zijn bezit krijgt. In de maanden Juli, Augustus en Sep tember werden in de onderstaande Nederland- sche zeegaten de volgende diepte bij laagwater gevonden zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 73 dm met een verval van 25 dm, Droogte ben. Dykwater 75 en 26, Droogte van Bruinisse 70 en 26Krammer Gat van Oude Tonge 55 en 26, Overloop van den Steenberg- schen Vliet naar het vaarwater langs den GaZaUt^-polder 50 en 26Volkerak Overloop van het vaarwater langs den Ga lath ^-polder naar het Hellegat 22 en 22Westerschelde Deurloo 59 en 33, Oostgat (buitendrempel) 72 en 30, Sardijngeul 50 en 37, Zuidergat (drem pel) 75 en 41, Rug van Bath tusschen de spitse tonn. no 27« en 28 (in de lichtenlijn) 64 en 44, (beO. de lichteniyn) 70 en 44, van spitse ton no 28 tot de grensscheiding (in de lichtenlijn) 62 en 44, Droogte bij Santvliet (bew. de lichten iyn) 78 en 44. Stukken gemeehteraad van Middelburg. STRAATBELASTINC. Omtrent de ontwerpen-verordening omtrent de heffing en invordering van bovengenoemde belasting, wordt door de commissie voor de financiën het volgende opgemerkt Artikel 1. De commissie vestigt de aan dacht op het onbestemde in de beteekenis van het woord belenden en acht het wénschelijk, dat uit de verordening blijke, welke beteekenis aan dit woord bij de toepassing zal worden gehecht. Verschil van gevoelen toch openbaarde zich in de vergadering der commissie omtrent de oordimr oon eigendom in Or wnyr doch door een sloot of gracht van den open baren. weg afgescheiden, te beschouwen was als belendende. A r t i k e 1 4. De commissie geeft in over weging daarbij te voegen voor een perceel van eene huurwaarde van f 50,f 99,f 0.50. Artikel 5. De commissie stelt voor hierbij te voegen d. die gedurende het belastingjaar meer dan 6 maanden achtereen onbewoond of onge bruikt zijn. Artikel 6. Het komt der commissie niet billijk voor, alle eigendommen buiten de kom der gemeente op ééne lijn te plaatsen. Zij kun nen toch door hunne ligging aan een al dan niet verharden bij de gemeente al dan niet in onderhoud verkeerenden weg, in zeer verschil lende conditie verkeeren. Door de plaatsing van éen lantaarn op eenen anders buiten de belasting vallenden weg, zal, krachtens dit artikel en art. 1, die weg, anders vrij van belasting zijnde, belastbaar kunnen worden. De commissie zoude het, tot wegneming dezer onbillijkheid, wensehelijk achten, indien voor eigendommen, welke alléén van gemeente verlichting genot hebben, een lager tarief werde in bet leven geroepen. Wat betreft de verordening op de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting naar het inkomen enz. vestigt de commissie er de aandacht op, dat de inhoud van de artikelen 5 en 6, der thans geldende verordening eene afwijking vormt van de beginselen van art. 243 gemeentewet, zooals dit artikel gewijzigd, is bij de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156 Of die afwyking binnen de grenzen blijft, bij voornoemd artikel gesteld, komt der commissie twijfelachtig voor. Een Roomboterfabriek te Aardenburg. Als gevolg van eene nadere oproeping kwa-. men Zaterdagavond in de herberg van A. Blon- deel te Aardenburg een veertigtal belang hebbenden en belangstellenden in de stichting eener roomboterfabriek bijeen. De voorloopigc commissie gaf, bij monde vart den lieer mr P. C. J. Hennequin, een uitvoerig, verslag van haar bezoek aan de boterfabrieken te Sluis, te 's-Heer Arendskerke en te Axel, welke inrichtingen zij had leeren kennen en van welker deelnemers zij volledige inlichtin gen omtrent de geldelijke en andere resultaten dier ondernemingen mocht ontvangen. De. commissie is daarbij tot de overtuiging geko men, dat de oprichting eener roomboterfabriek in Aardenburg, na alleswat zij gezien en vernomen heeft, alle aanbeveling verdient; dat. met dezen maatregel alléén mén niet zal kun nen zeggen, dat de boerenstand gered, is, maar. dat, zonder tegenspraak te vreezen, als gevolg daarvan kan worden genoemd: io. dat in het algemeen een hoogere prys voor de boter zal worden gemaakt}

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1