FEUILLETON. ZIJN RIJKE VROUW. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DE Maandag 18 October 1897, no. 245. Middelburg 16 October. Herziening spoorwegtarieven. In het Utr. Dagblad kwam dezer dagen een opstel voor, waarin gewezen werd op onze hooge spoorwegtarieven, voor het vervoer van fruit en groenten. Het zou wcnsehen, dat, vooral ook voor verzendingen als ijlgoed, lagere prijzen werden berekend en reduction en faciliteiten voor de verzendingen naar het zuiden en oosten in het algemeen wierden toe gestaan, zooals voor die naar Engeland, voor welk land de tarieven echter nog te hoog zijn, terwijl voor elke hoeveelheid, ongeacht de hoeveelheden, oen uniforme eenheidsprijs in rekening wordt gebracht. Vooral voor den export naar Engeland, waarbij Nederland de geduchte concurrentie te bestrijden heeft van de productie derDuitsche Rijnlanden, de Pfalz is nu een verlaging dei- bestaande tarieven, bij een vervoer als bestel- goed (met de personentreinen) noodzakelijk. Duitsehland produceert zulke enorme boe veelheden fruit, waarvoor het groote débouché's in de andere landen zoekt en reeds heeit ver kregen, dat. men van eene ontwikkeling in deze richting niet te veel moet verwachten. Pogin gen waren echter te beproeven en veel, ja zeer veel ware reeds verkregen, indien men in den strijd met Duitsehland voor de verovering der Engelsehe, Belgische en Fransche markten de zege aan den Nederlandschen export kon be zorgen. Naar het gevoelen van den schrijver moet het initiatief, om hierin verbetering te brengen, uitgaan van de Landbouw- en Tuïnvereenigin- gen. Deze moeten met de betrokken autoriteiten, waaronder de besturen der groote spoorweg maatschappijen, in overleg treden. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is met ingang van 1 November benoemd tot directeur der Polytechnische School J. M. Tel- ders, tevens hoogleeraar aan die inrichting is N. H. Honket, hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is de officier-machinist. 2e kl. bij 's rijks stoomvaartdienst H. W. Bor, wegens lichaams gebreken in maar niet door den dienst, op pen sioen gesteld, en hem toegekend: a. een pen sioen van f 846 's jaars, en b. eene verhooging van f 900 's jaars, en is benoemd tot officier machinist 2e kl. bij 's rijks stoomvaartdienst, de hoofd-maehinist le kl. M. Zwart; zijn bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemd tot conti-, te Groningen L. J. Hubcr, thans essaieiu- al daar tot essaieiu- te Groningen F. J. Gup- pertz, thans commies-stempelaar te Rotterdam; tot commies-stempelaar te Rotterdam R. van der Werff, thans in gelijke betrekking te Schoon hoven tot commies-stempelaar te Schoonhoven H. A. M. van Visvliet, thans aide-essaienr te Roosendaalen is aan C. Huygens, commies stempelaar te 's Graven hage, tevens de perso- neele titel van adjunct-controleur toegekend. De minister van koloniën maakt in de St. Ct. bekend, dat in elk der jaren 1898, 1899 en 1900 gerekend kan worden op de uitzen ding naar Nederlandsch-Indië, ter vervulling van administratieve betrekkingen daar te lande, van tien jongelieden, die hier te lande in het grootambtenaars-examen voor den Indisclien dienst g-e3laagd zijn. TWEEDE li. A M ER» De aldeelingen der Kamer benoemden tot rapporteurs over de begrooting voor koloniën de heeren Van Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk, Bahlman, Verliey en Mackay. 34. Uit het Engelsch. VAN Mrs ALEXANDER HOOFDSTUK XVIII. Op een frisschen October morgen ontmoetten t.woe heeren elkaar te Parijs op (le Place de la Concorde. „Wat! Riversdale! „Hé PrestonIk dacht dat gij in Schot land waart." „Ik kom er net van daan. En hoe hebt gij uwe fazanten en patrijzen kunnen verlaten „Ik heb er niet veel aan gedaanWel ken kant moet gij uit?" „Dat is mij hetzelfdeik keer met u om." „Doe dat. Ik ga een paar oude kennissen van u opzoeken, Mevrouw Rivers en hare tante." „Zoo waarlijk! Ik heb mevrouw Rivers heelemaal uit het oog verloren." „Zij is in twee jaar niet in Engeland ge weest. Haar tante is een paar malen overge komen, maar zij niet. Zij hebben veel gereisd en brachten den laatsten winter op Sicilië door. Ik kom met haar onderhandelen over een zeer gewichtige zaak. Hebt gij kortelings iets van Derk gehoord?" Verkoopingen enz. Door den notaris mr J. Loeff werden Vrijdag te W e s t k a p e 11 e in het openbaar verkocht, de volgende aldaar gelegen onroe rende goedereneen huis, schuur en tuin, onder aan den Dijk, groot 253 ca. aan de wed. Cij80iiw voor f 450; een huis en tuin aan de Koestraat, groot 189 ca. aan P. Ver- straate Iz. voor f 250een huis en tuin aan de Koestraat, groot 565 ca. aan A. Roelse Lz. voor f 505; 0.3380 heet. bouwland, aan het Vroon, aan P. Pattcnier voor f 326; 0.3180 heet. bouwland en sprink aan J. Moens voor 307. Al de koopers wonen te Westkapelle. LETTEREN EN KUNST. No. 25, dt. 15 Oct., van Belang en Recht, redactrice mej. Henr. van der Meij, bevat Vrouwelijke verloskundigen uit- den beschaafden stand door dr Catharine van Tussenbroek. De vrouw en de Atjeh. oorlog door H. v. d. M. Wat heeft de Verceniging voor vrouwenkies recht voorloopig te doen De Rotterdamsche Buurtvereeniging door L. Verscheidenheden. Mededeelingen. Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid. Onze leestafel. Inge zonden. Hoewel het niet beleefd is den leeftijd van dames bekend te maken, deelt, naar aanleiding van onjuiste berichten daaromtrent, de Arnh. Ct. mee dat Sarah Bernhardt nog 51 jaar moet wordenzij werd den 22 Oct. 1846 te Parijs geboren. Donderdag dejeuneerde zij in Den Haag bij den Franschen gezant. ONDERWIJS. Op de voordracht van onderwijzeres te Zwijndrecht komt. o. a. voor mej. J. Korsten te Rilland. In de Vrijdag te Scherpenisse ge houden vergadering van de afdeeling „T h o- 1 e n" van het Nederlandsch onderwijzers-ge nootschap werd gestemd voor 2 leden in het hoofdbestuur. Voor de vacature-Kappenburg werden uitgebracht 17 stemmen op den heer J. Stamperius en 9 op den heer A. H. Gerhard, en voor de vacature-Gerhardt, 13 op den heer II. Wuite en 10 op den heer J. J. Dikker. Hierna werd door den heer W. Carels behan deld de nieuwe stelmethode: „Van daden tot woorden", waarna de heer German besprak een vroeger geopperd idéé, om voor gemeen schappelijke rekening van al de gemeenten van het eiland Tholen een verzameling natuurkun dige instrumenten voor de lagere school aan te schaffen. Door de vele bezwaren, hieraan verhonden, werd besloten niet verder op deze zaak in te gaan. Blijkens eene op de laatstgehouden ver gadering van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtschool te Z i e- r i k z e e door den voorzitter gedane mededee ling, bedraagt het aantal leerlingen op de school thans 34, nl. 9 voor het timmeren, 16 voor het smeden en 9 voor het schilderen. 16 leerlingen hebben examen gedaan voor de burger-avondschool, waarvan 14 zijn toegelaten. Besloten werd de tractementen van de drie leeraars te herzien en voor elk te verhoogen met f 100 's jaars. De heeren P. Bodt, P. van der Have en J. A. de Brnyne, aftredende bestuursleden, werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. Te Ou d-V o s m e e r (G.K.) bracht de collecte voor de scholen met den bijbel dit jaar op f 13. De gemeenteraad van Utrecht, heeft met 16 tegen 9 stemmen het voorstel van burg. en wetli. tot heffing eener straatbelasting aange nomen Bij de behandeling ervan werd een voorstel om den grondslag gevelbreedte te doen ver vallen, verworpen hetzelfde lot onderging een ander voorstel, om perceelen, die dienen tot uitoefening van een beroep of bedrijf, vrij te stellen, terwijl een derde voorstel, om percee len, die gebouwd worden op vroeger onbebouwde terreinen (die dus nieuwe straten vormen), voor den tijd van 5 jaar vrijdom van belasting te verleenen, eveneens werd verworpen. Daarentegen werd aangenomen een voorstel om, behalve de genoemde instellingen van wel- Ja praatjes; maar daar hecht ik niet veel aan. Hij was een heelen tijd niet genoemd en toen zag ik op eens zijn naam in het rap port van generaal Herxé, over de expeditie in het gebergte, in het district Chandrapure Hier hield hij op. „Wij schrijven elkaar ook niet meer," zei Riversdale. „Ik geloof dat hij wel inziet welk een misslag hij begaan heeft, maar hij is er de man niet naar om Peckavi te roepen. Wat zijn die praatjes die gij gehoord hebt?" „Eergisteren ontmoette ik kolonel Wil- loughby, die juist uit Indië teruggekeerd was; hij vertelde dat Derk weggeloopen was met de vrouw van een inlandsch officier, waarover natuurlijk heel wat gepraat was. Ik geloof het nietwant ik vind het niets voor hem." „Men kan nooit weten waar iemand toe komen kan. Ik heb er ook veel over gehoord en vrees dat het een leelijke zaak is. Ik weet niet hoe mevrouw Rivers het zal opnemen. Zij spreekt nooit over haar manmaar zij is geen vrouw die spoedig vergeet. Deze daad zal haar waarschijnlijk in staat stellen, haar huwelijk te doen ontbinden en zij zou dwaas zijn, indien zij er geen gebruik van maakte. Ik ben nooit zoo in iemand teleurge steld als in Derkwant ik meende stellig dat hij van zijn vrouw hield. Iedereen moet met haar ingenomen zijn, maar ik had nooit gedacht dat zij zoo'n flink karakter had. Als zij hem geschreven had dat zij stierf van verlangen naar dadigheifl en rijks- of provinciale eigendommen, ook vrij te stellen de van rijles- of gemeente wege gesubsidieerde bijzondere scholen. Nog werd verworpen een voorstel om geen belasting te heffen van niet-verhuurde eigen dommen, van huizen dus die eenigen tijd leeg staan ten nadeele van den eigenaar. Het 0. M. bij het gerechtsof te 's Herto genbosch eischte tegen W. Z., landbouwer te Gemert, thans in voorloopige hechtenis, in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Roermond, waarbij hij, wegens moord, op zijn echtgenoote gepleegd, tot 20 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld bevestiging van dit vonnis. Vrijdagmiddag had te 'sHage de aanbie ding plaats van het huldeblijk van de burge meesters in Noord-Holland aan jhrrar. J. W.M. Schorer, vroeger Commissaris der koningin in dat gewest, thans vice-president van den raad van state. Aanstaanden Zondag en Maandag zal de vroedschap van Oud-Dordrecht een tegenbezoek brengen aan de vroedschap van Oud-Antwerpen, die voor hare gasten verschillende uitspannin gen heeft op 't getouw gezet. De weduwe te Rotterdam, die verdacht wordt van verduistering van staat, is in arrest genomen en naar het huis van bewaring over gebracht. De eigenaar eener eierenzaak op dePrin- segraebt te Amsterdam zat Donderdag ochtend in zijn kelder eieren te tellen, toen zijn sigaar in het hooi, waar dit breekbare handelsartikel gewoonlijk in verpakt is, viel en eierenkisten, zolder, enz. in een oogwenk in brand stonden. Aan zelf blusschen viel niet te denken en de brandweer moest gewaarschuwd worden, die, spoedig ter plaats, even snel bet vuur meester was. Van de eieren is niet veel voor de con sumptie geschikt gebleven. Op het N.-Holl. kanaal heeft een aanva ring plaats gehad, waarbij een der twee man nen, die zicli op een leege dekschuit bevonden, over boord sloeg en verdronk. Op de Tes- selsche kunst zijn al wilde zwanen gezien. Naar men meldt, is het bekende landgoed Sonsbeek, bij Arnhem, door den tegenwoordigen eigenaar uit de hand verkocht aan een combi natie van bouwondernemers. Jammer genoeg! Het plan om den weg, waarlangs de Ko ninginnen lieden avond Arnhem zullen verlaten, met toortsen te verlichten, gaat niet door, aan gezien die weg van gemeentewege in bengaal- schen lichtglans zal schitteren, De vrouw te Buchten, die op een buur man een schot uit een Flobertgeweer lostte, is gearresteerd en naar Maastricht overgebracht. Te Franeker is een jonge vrouw, die eenigen tijd geleden in een naald trapte, welke in den voet verdween, door middel van Röntgen stralen van die overtolligheid bevrijd. Over het reeds vermelde plan om een klein entrée te heffen voor het bezoek der Brusselsche musea wordt au gemeld, dat de minister van schoone kunsten De Bruyn een toegangsprijs van vijf centen zal invoeren. De minister meent daardoor het bezoek tegen te gaan van degenen, die minder uit kunstzin de galerijen bezoeken, dan wel om te schuilen of een kleinen maaltijd te houden. De Zondagen blijven vrij. Parijs is weer zonder koningen. Zondag had men er nog drie, die van België, Servie en Siam, maar allen zijn sedert vertrokken. Zeker opzien baart het, dat de als rede naar bekende abbé Victor C'liarbonnel de Room- sche kerk en den priesterstand verlaten beeft. Volgens zijne mededeeling aan een berichtge ver der Temps had hij daarvan den aartsbis schop van Parijs en den bisschop van Meaux schriftelijk kennis gegeven. Vruchteloos, zeide hij, had hij liberaler en onafhankelijker denk beelden in zijne omgeving pogen te verbreiden, hopende, dat geestelijkheid en geloovigen ten slotte het verlangen zouden laten blijken, om het juK der verstikkende tucht af te werpen. Het tegendeel was waar en hij zag in, dat het on begonnen werk was licht en lucht te brengen in de Roomsche kerk. Ook de tegenstand van de kerk tegen het in 1900 voorgenomen congres der godsdiensten moet tot het besluit van dezen geestelijke hebben medegewerkt. Terwijl men in Frankrijk nog steeds 15 centimes betaalt voor een brief van 15 gram, is de Fransche post-administratie in Tunis al hem, zou hij wel terug gekomen zijn. Nu moet ik liaar dit nieuwtje gaan vertellen en daar zie ik nog al tegen op. Daarom zoudt gij mij ge noegen doen, als gij mee gingt. Misschien heeft zij er al iets van vernomen. Zij mocht u altijd gaarne lijden en zal blij zijn van u te zien. Zij is veel veranderd, maar ziet er volstrekt niet uit als een ongelukkige, verlaten vrouw". „Ik wil haar zeer gaarne terug zien, zij woont immers met haar tante". „Ja, en die is geen toonbeeld van bescha ving, maar een goede ziel en een flinke vrouw". Al pratende bereikten zij het Hotel Conti nental en vonden Celia aan de piano in haar salon. Zij begroette hen heel hartelijk. Preston vond haar verouderd en de vroolijke uitdruk king op haar gelaat had voor een ernstige plaats gemaakt. Zij scheen ook grooter, daar zij veel slanker was geworden, en hare bewe gingen waren bedaarder en langzamer. „Dat is een aangename verrassingriep zij uit. „Wij hebben elkaar in jaren niet ge zien, mijnheer Preston." Lord Riversdale praatte van zenuwachtig heid druk, en Preston was stil. Mevrouw Twiss was uit om boodschappen te doen. „Ja,"zei Celia, „wij zijn naar Parijs gekomen, om ons van alles te voorzien. Wij gaan den winter in Egypte doorbrengen en. schijnen al tot 10 ets gedaald, met het gevolg dat de op brengst hooger werd en met een voordeelig saldo sluit. In het aangrenzende Algiers, dat reeds zoolang Europeesche toestanden kent, is het tarief als in Frankrijk en daar sluit de rekening der posterijen met een tekort. De Parijsche oplichtster, die zich voor gravin uitgaf, is met haar medeplichtige dooi de jury vrijgesproken. Iu het hospitaal te Bordeaux heeft men een bediende van den president der rechtbank geopereerd. De man had acht kogels in het hoofd, die alle verwijderd werden. Men heeft hoop den patient te redden. In Spanje heeft een aardbeving plaats gehad, welke vooral te Grenada ernstig was. Toch valt de schade nog al mede. Te Londen gelooft men het spoor te hebben van den moordenaar van juffrouw Camp, de buffetjuffrouw, die in den trein ver moord werd. Te Londen is in 90-jarigen ouderdom overleden de Hr. George Palmer, lid der firma Huntley Palmer, de bekende Biscuit-fabri kanten. De Hr. Palmer was geheel in het klein be gonnen en was zoowel banket- en suikerbak- kersbediende als molenaarsknecht geweest. In 1841 associeerde hij zich met den Hr. Thomas Huntley en gaf toen eene groote uitbreiding aan de Biscuitfabriek te Reading, welke tot dus verre nog van weinig beteeken is was geweest. Na eerst gemeenteraadslid en daarna Mayor (Burgemeester) van Reading te zijn geweest, werd hij in 1878 gekozen tot lid van het Lagerhuis, waar hij eenige jaren lang zitting nam in de liberale partij. Later is hij als lid van het Parlement opgevolgd door zijn zoon Sir G. W. Palmer, die er alsnog zitting heeft. De stad Reading, die op het gebied van kunst en philantropie groote verplichtingen aan den Hr. Palmer heeft hij schonk haar o. a. een park en een kunstmuseum heeft in 1891 bij openbare inschrijving een stand beeld voor hem opgericht. Te Glasgow vragen de bakkersgezellen loonsverhooging tot f 18 per arbeidsweek van 50 uur. Bismarck, die vroeger niet straffeloos kon worden beleed igd (de strafwet bevatte een apart bepalinkje ten zijnen gunste), moet thans als elk particulier een aanklacht indienen als hij iemand vervolgd wil zien, een recht waarvan de oude kanselier niet te druk gebruik maakt, daar hij vrij wel gehard is. Maar nu is het toch eens de spuigaten uitgeloopen. Een Poolsch blad had een plaatje gegeven, waarop de dood en de duiveldeze laatste, die een Bismarck kop droeg, werd door den dood naar de hel ge zonden. Dat was den ouden heer wat kras, die den uitgever deed vervolgen. Het vonnis luidde drie maanden. De brand te Aarhuus is beperkt, hetgeen ten deele daaraan te danken is, dat de felle wind ging liggen. Er zijn omstreeks 30 gebouwen vernield. Redacteur Stenzei, die wegens beleediging van koning Leopold in preventieve hechtenis zat, is tegen een borgstelling van 5000 M. op vrije voeten gesteld.- Een ondernemend Berlijner heeft aange boden liet Berlijnsche Griinerwald te voorzien van een geheel net wielrijwegen, mits hij de bevoegdheid erlange van alle rijwielen, die het bosch binnenkomen, 6 ct. te heffen. Er is in de Alpen veel sneeuw gevallen. De meeste toeristen-spoorwegen zijn versperd, en daarom is de dienst na tevens maar voor dit seizoen geëindigd. Ook de kudden zijn naai de dalen teruggebracht. De Paus heeft, na een rust van eenige weken (een jaarlijks op dit tijdstip terugkee- rende vacantie), liet. lezen der mis in tegen woordigheid van pelgrims hervat. De kardinaal-aartsbisschop van Milaan heeft dezer dagen een onaangenaam avontuur beleefd. Van geen kwaad bewust, reed hij het tot zijn diocees behoorend stadje Lecco in Lom- bardië binnen. Maar in plaats van een feeste lijke ontvaugst te genieten, weid hij uitgeflo ten, terwijl op vele andere wijzen teekenen van ontevredenheid werden gegeven. Het bleek dat de bevolking alles gereed bad gemaakt om den prelaat op de gebruikelijke wijze te ontvangen, maar deze had zicli ettelijke uren laten wachten. De optocht, welke hem •zou begeleiden, was in die uren weggesmolten ■en de menigte, die ook het wachten moede '•sraze kleeren versleten te hebben. Tante zou gaarne naar Londen gaan, maar ik ben zoo zelfzuchtig van mij daartegen te verzetten. Ik kan nog niet". Dit was de eenige toespeling, die zij op haar gemoedstoestand maakte. Zij sprak veel over hare reizen en Preston kreeg den indruk, dat zij met vrucht gereisd had- De beide heeren begrepen uit al wat zij vertelde, dat zij niets -vernomen had van de praatjes over Derk, en nadat Riversdale zijn vriend een wenk had gegeven, stond deze op om afscheid te nemen. „Blijft gij hier lang?" vroeg Celia. „Dat is nog onzeker." „Geef mij dan uw adres. Wij gaan niet voor December naar Egypte." „Ik logeer in het hotel Meurice, zooals altijd „Als gij kunt, kom dan nog eens aanof hebt gif het erg druk „Ntï niet." Zoodra hij weg was, zei Celia„ik mag hem zoo graag7 hij schijnt over alle onderwerpen nagedacht ±e hebben. Maar wat hebt gij, Riversdale? gij zijt zoo ongedurig." Hij liep Met. groote stappen op en neer en zei eindelijk: „Dat komt, omdat ik u iets on aangenaams: heb te vertellen". „Doe bet dan dadelijk. Is het over Derk?" vroeg zij, verbleeltende. „Ja". .„Is bij dood gilde zij e klemde zich aan haar stoel vast. was geworden, was daardoor in een minder opgewekte stemming gekomen, welke zich op zoo onvriendelijke wijze uitte. De kardinaal wreekte zich door het geheele feestprogamma onderst boven te werpen. De bevolking nam toen weerwraak en deed bij de nadering van den kardinaal de gehate Garibaldi-hymne spelen- De Russische regeering is druk bezig met het Rusaificeeren van eenige steden en scholen in het Z. en W. waar veel Duitschers gevestigd zijn. Uit Newfoundland wordt de ontdekking- gemeld van een rijke koperertslaag aan de Westkust, De scheikundige analyse toonde aan, dat er 83 percent koper in het erts aanwezig was. Door middel van den nieuwen spoorweg kan het erts vervoerd worden, zoodat men êene voordeelige exploitatie verwachten kan. Volgens de schatting van den wereldoogst van tarwe, door de Evening Corn Trade List gemaakt, zullen de Vereenigde Staten, Argen tinië en Chili thans de grootste voorraadschu ren van tarwe zijn voor Europa. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche regeering maatregelen neemt om de Amerikaansche boter een plaats op de Euro peesche markt te bezorgen. Men zou in de booten boterkamers maken en deze op een temperatuur van 2° a 3° hou den. De vervoerkosten, zouden 14 ct. per kilo zijn. Te St. Louis, Missouri, hebben twee wiel rijders geduelleerd, doorop het rijwiel tegeu elkaar in te rijden. De machines werden ver nield en de rijders vielen bewusteloos neer. Wie gewonnen had, konden de getuigen niet uitmaken. Maar aan de eer was voldaan. Victor Hugo's Les Misêrables is te Phila delphia als onzedelijke lectuur in de scholen en openbare bibliotheken verboden. Eiectrlsche lantaarns. Een inrichting voor straatverlichting, waarbij het mogelijk is de verlichting op een bepaald tijdstip te temperen, wordt beschreven in de Electrical Review., In verscheidene steden van Engeland wordt zij reeds toegepast, o. a. te Portsmouth, waar zij met het meeste succes werkt. Het systeem komt in het algemeen neer op een soort wisselinrichting. De automatische wissel, die tegelijkertijd voor 240 lantaarnpalen moet dienen, is zoodanig samengesteld dat, wanneer de booglampen wor den uitgedoofd, de gloeilampjes worden ontsto ken. Voor de toepassing is het dus noodig lan taarns te hebben die, behalve van een booglicht* tevens van een paar gloeilampjes zijn voorzien. Het beginsel berust op een opgewonden draad of kabel, in verbinding staande met de boog lichten. Wanneer deze laatste branden, trekt deze kabel samen en haalt daardoor een hefboom aan terwijl, wanneer de booglampen worden uitgedoofd, de hefboom op een mesvormigen wissel neervalt, en door deze beweging den gloeilampstroom opent. Te Portsmouth rekent men door deze toe passing het loon van drie werklieden te heb ben uitgespaard. Een wanhopig gezagvoerder. De Hann. Kur. geeft een tragiseli verhaal van het vergaan van den schoener Arvid, liet reeds dertig jaar oude schip, waarvan de kapitein eigenaar was, had te Gooi bij Huil kolen ingenomen voor Liibeck. Op de reis had men te kampen met hevig stormweer. Dag en nacht moest de bemanning pompen om het schip boven water te houden, terwijl ile kapitein rustig iu de kajuit bleef zitten eu zich bedronk aan whiskey. De manschappen kregen den indruk, dat iie gezagvoerder voornemens was het schip met man en muis te laten vergaan. Bij het vertrek had hij een brief ontvangen met de mededeeling, dat zijn driejarig eenig zoontje Vrvid was gestorven. Hij had toen gezegd „dan maakt het schip ook de laatste reis." De stuurlieden konden de kapitein, die half waanzinnig van dronkenschap was, niet bewegen de kajuit te verlaten. Eerst toen de bemanning de reddingsboot had gereed ge maakt, verscheen de kapitein aan dek om met een wending van het schip de sloep te doen verbrijzelen. „Nu moeten jullie toch hier blij ven", lachte de dronkaard. Daarna begaf hij zich weder naar de kajuit om te drinken. Des nachts opi 1 uur deelde de stuurman il en gezagvoerder piede, dgt het schip niet meer boven water ,te houden was eu op strand ge- „Neen dat niet maar het is bijna evep erg, hij is weggeloopen met de vrouw y.a» een inlandsch officier," riep Riverdale ia eena. Dat was nu het resultaat van al zijn over peinzingen, hoe hij het haar op zijn zachtst zou zeggen Celia deinsde achteruit, alsof zij een slag gekregen had en zag hem verbijsterd aan. „Dat kan niet waar zijnWeet gij het zeker „Ik vrees dat het waar is. Zoodra ik er iets van gehoord had, telegrafeerde ik aan een vriend die in Derk's garnizoen is, en zijn ant woord liet geen twijfel toe." „Maar het lijkt niets op Derk. Hij was veel te fatsoenlijk" zei zij met trillende lippen, „Ik had het ook nooit van hem gedacht. Tot nog toe weet ik geen bijzonderheden. Ik heb er om gevraagd". „Aan wien „Aan Derk zelf. Hij zal de waarheid zeg gen of niet antwoorden en dat zal voor mij antwoord genoeg zijn". „AchRiversdale, wat moet hij haar lief gehad hebben .om de vrouw van een ander te nemen riep zij Ojp een itoo.n ,djc hem door de ziel sneed. s „Hij verdient uw leedwezen niet. Denk niet meer aan hem". „Daar heb ik mijn best toe gedaan ep het heeft mij geholpen ik bedoel om te ge- looven dat hij niet in staat wa9 om te bemin-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 5