MIDDËLRURGSCHE COURANT. N°. 244. 140e Jaargang. 1897. Zaterdag Middelburg IS October. Met verbazing 16 October. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in JTederland franco p.p.,/2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 15 Oct. 8 u. ra. 57 gr. 12 m. 65 gr., av. 4 u. 64 gr. F. Verw. aanw. Z. W. wind, reg. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. en leedwezen hebben wij kennis genomen van de houding, Woensdag door de meerder heid van den Middelburgschen gemeenteraad aangenomen tegenover de Commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Het gold hierbij de benoeming van een lid in die commissie, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer Leopold. Door de commissie was destijds eene aanbe voling by den Raad ingediend, bestaande uit de heeren mr M. Jacq. de Witt Hamer en F. M. Wibaut, maar de gemeenteraad benoemde in zijne zitting van 14 Juni, buiten de aanbe veling om, met 9 stemmen, den heer A. A. Bekaar, die echter zoo verstandig was voor zulk eene benoeming te bedanken. In die vergadering werden uitgebracht op den heer De Witt Hamer 3 en op den heer Wibaut 2 stemmen. Van een en ander werd aan de commissie kennis gegeven, met verzoek of vingerwijzing dit is ons niet bekend om eene nieuwe aanbeveling. De commissie deelde echter mee, dat zij voor de bestaande vacature reeds eene aanbeveling had ingezonden en dus aan hare verplichting had voldaan. Ergo kwam by den Raad wederom de benoeming aan de orde vol gens de aanbeveling van hetzelfde tweetal, hierboven genoemd. En uit de houding der commissie bleek nu nog duidelijker dan te voren, dat zy gaarue een der twee heeren in haar midden zag zitting nemen. De meerderheid van den Raad dacht er ecbtc-. anders overzij acht raadsleden sterk wees den heer C. Verhage als lid aan. De heer mr M. J. de Witt Hamer verkreeg nu 4 stemmen, de heer F. M. Wibaut en jbr mr E. P. Schorer elk 1 stem. De heer C. Verhage nam de benoeming aan met de verzekering, daardoor vereerd zich te gevoelen. Hieruit zou, dunkt ons, kunnen worden afgeleid, dat dit jongste raadslid de eigenlijke strekking van zijne benoeming niet schijnt te begrypen. Zij toch was dit staat voor de ingewijden als een paal boven water eenvoudig eene demonstratie tegen de aan bevolen personen en tegen de commissie van toezicht op het lager onderwijs; een beweging waarby hy als stormram is gebruikt. Zoo heeft zeker ook de heer Bekaar de zaak be schouwd en daarom bedankte hij voor de eer. De verklaring van den heer Verhage aanvaar den wij dus liever als een zeer ongelukkig gekozen phrase, en dit te meer omdat zijn lidmaatschap van den Raad, waarop hy zinspeelde, met de be noeming in geen onkel verband staat. Als hij nog iets gezegd had over de verrassing, die hem bereid was, ware hij juister geweest in zijne uitdrukking dan nn. Maar aan eene der gelijke verzekering op zulk een oogenblik willen wij niet al te veel waarde hechten. Wy houden ons dan ook overtuigd, dat de heer Verhage, na kalm nadenken, zelf wel zal inzien, hoe weinig vereerends er in die benoe ming is gelegen. Een groot beginsel lag daarin niet opge sloten, al zal de meerderheid uit den Raad het als zoodanig wel willen doen voorkomen. Gold het toch het principe, om ook in die commissie van toezicht den minderheden een plaats te verschaffen, opdat ook zij daarin ver tegenwoordigd zyn wij zonden zulk eene benoeming ten zeerste toejuichen. En als zoo danig zouden wij, bij eene volgende gelegen heid, de keuze van den heer C. Verhage of een ander anti-revolutionnair met vreugde begroeten. Aan hen zeiven zij dan overgelaten de beslis sing, in boever zij het met hunne beginselen kunnen overeenbrengen, om zitting te nemen in een commissie die toch, volgens de wet, voor de belangen van het openbaar onder wij» moet waken. Van het huldigen van ztrjk een groot beginsel kon echter bij deze beD.oeming bij den rasnd geen kwestie zijn. Er w.as daaraan al zooveel voorafgegaan; de toes'tand was reeda zoo onzuiver geworden, dpt hieraan niet] meer gedacht koü wordeft. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regeh Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh VAN Ditmar. Want ware dit het ernstig, het waarachtig streven geweest van de meerderheid in den raad, dan had zij reeds veel vroeger, al jaren geleden, en in elk geval den 14en Juni zich moeten houden aan de aanbeveling en een der twee heeren: De Witt Hamer of Wibaut moeten kiezen; want ook zy vertegenwoordigen een minderheid in onze gemeente, eene party, die waarlijk in kracht en in macht toeneemt. En dan had zij voor een volgende maal, op dien weg voortgaande, aan de andere partijen of richtingen, aan de anti-revolutionnairen en katholieken, dezelfde eer kunnen bewijzen en ook hun een stem in het kapittel kunnen geven. De eer van te getuigen voor een groot be ginsel mogen wij dus aan die meerderheid niet toekennen. Zij hoeft in deze, meenen wij, alleen volhard in hare kleingeestige houding tegenover twee mannen, met wie men in gevoelen mag ver schillen, maar wier bekwaamheden, toewijding aan de volksbelangen en liefde voor het onder ijs algemeen dienen erkend te worden. Waarom handelde die meerderheid dan alzoo Wij willen niet denken aan eene kinderachtige woeligheid over hetgeen indertijd, toen er sprake was van schoolhoofden en klassehoofden, een der voorgedragenen zich verstoutte tegen over den raad. Dit zou, wij merkten dit reeds vroeger op, die meerderheid alleen moeten geleid hebben tot de keuze van den tweeden aanbevolene. De eenige verklaring, die wij van hare houding kunnen geven, is deze dat die meer derheid uit officieele lichamen die ideeën wil weren, welke die beide manneu huldigendat zij bevreesd is voor hun invloed; voor de macht van hun woord. Waar de commissie van toesioht echter toonde die niet te vreezeu, intiigendefil gesteld te zyn op de medewerking van een der twee meergeneemde personen, daar behoeft waarlijk de raad zich niet zoo bekommerd te toonen. Meent nn wezenlijk de meerderheid van dat college dat zij op die wijze den voortgang van gedachten kan tegenhouden Heeft zij dan nooit gehoord van eene struis vogelpolitiek, die zoo nadeelig werkt en niet het gevaar als hierbij ten minste van gevaar sprake kan zijn, keert die meerderheid niet, dat al wat wordt onderdrukt vaak, tegen de verdrukking in, bloeit en welig tiert? Het zou belachelijk van haar wezen, wan neer zij meent, dat zij die ideeën en haar in vloed kan keeren. Die zullen wel meer en meer worden gehuldigd, trots die meerderheid. Het eenige wat, als gevolg van hare hou ding, zou kunnen ondergaan is zy zelve. Waarom liever niet de vrijheid gehuldigd om ook in commissiën als die van toezicht op het lager onderwijs aller gevoelens te laten mee spreken. In haar midden zyn nog genoeg leden zoo noodig, voor buitensporigheden te wakenen mocht de invloed van zulk een per soon, dien men nu heeft geweerd, zoo Bterk zijn dat zijne ideeën de overheerschende werden in de coramissio dan is immers nog altyd die meerderheid in den raad daar om te waken En de voorbeelden, dat zij juist anders beslist dan de commissie adviseerde, zijn in de annalen van den raad talrijk genoeg! Of begint zij zelve zich zoo zwak te gevoelen, dat zij dien stryd niet langer aandurft? Nog eenswij betreuren hare houding ten zeerste, vooral omdat de liberale meerderheid in den raad in deze haar karakter heeft ver loochend. Wat de commissie van toezicht doen zal, weten wij niet. Haar taak is weinig benijdens waard, of liever zeer moeilijk, vooral met een gemeenteraad, waar zulke zonderlinge begrippen heerscben omtrent de belangen van het onder wijs als in het huidige college. Wij twij felen echter niet of die commissie zal, bij het nemen van een besluit in deze, zich alleen laten leiden door het belang van het onderwijs, dat aan hare morgen is toevertrouwden waar voor zy meer hart toont te gevoelen dan de meerderheid van den raad. Anders zou 'deze toch stellig vermeden heb ben eene ho tilling aan te nemen, die de bron kan worden v$ n velerlei moeilijkheden. Do Rijksmiddelen hebben het in September niet te best gemaakt, en zonder een meevallertje van 123.000 by de successie zou het er met alle hoofdgroepen slecht uitzien. De directe belastingen verloren 360.000 en wel 60.000 op de grondbelasting en 400.000 op het personeel (dat nu 22 ton achter is), waartegenover een vooruitgang van 82.000 bij de bedrijfsbelasting en een van 22.000 bij de vermogensbelasting staat. De invoerrechten vertoonen een stijging van 17.000, maar de accijnzen maakten het weer slecht. De suiker verloor 427.000, de wyn 33.000, het bier 7000. Daarentegen ging het gedistilleerd weer iets vooruit en wel 40.000, evenals het zout dat 13.000 en het geslacht dat 26.000 vooruitging. Maar de geheele groep daalde 390.000. De indirecte belastingen toonen, behalve de reeds vermelde stijging bij de successie, geen verandering van beteekenis. Wél do domeinen die 31.000 daalden. Post. en telegrafie hielden zich goed, de eerste steeg 39.000, de laatste 12.000, terwijl een stijging van 16.000 by loodsgelden mede getuigt van een verleven diging in zaken. Het totaal van de maand is door dit alles 562.000 lager dan in September 1896. De drie kwartalen vertoonen nn een mindere opbrengst van ƒ3.718.000, waarvan 2.260.000 ten laste van het personeel en 1.700.000 ten laste van de suiker komen. Verder gaf de successie ruim 2 ton minder, terwyi de andere middelen slechts zeer geringe afwijkingen bij de cijfers van verleden jaar aangeven. Jhr mr A. P. C. van Karnebeek. In de verkiezingsdagen van Juni is er nog al verschil van meening geweest over de vraag, tot welke partij de oud-commissaris der Koningin in Zeeland en oud-minister Van Karnebeek behoorde. Wij hebben altiid. zooals onze lezers zich zullen herinneren, ontkend uac hem onder de liberalen mocht rekenenen zelfs beweerd dat men hem zeiven onrecht deed door dit te doen. De heer Van Karnebeek toch stelde zelf prijs op zijne aristocratisch-conservatieve ideeën. In die Juni-dagen werd hij daarenboven te Utrecht candidaat gesteld door de Christelijk- Historische partijen stond hij dus nog verder van de liberale partij. En thans blijkt uit de statuten der „naam- looze vennootschap tot exploitatie van een Christelijk-Historisch dagblad" te Amsterdam, voorkomende in de Staatscourant, dat hy tot de oprichters van bedoeld orgaan behoorde. Het standpunt, door ons tegenover hem aan genomen, blijkt dus meer en meer bet juiste te zijn geweest. Trouwens, in ons distriet schaarde de ovèrgroote meerderheid zich ten deze aan onze zijde. Tot de oprichters van diezelfde vennootschap behooren nog de beer W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerken, burgemeester van Kou- dekerke, en vrouwe P. P. C. Boddaert, wed. van den heer J. C. de Bruyn te Middelburg. DE SNEEK8CHE VERKIEZING. „Aan den tot deelneming aan bevoegden kiezer, die zijn kaart heeft verloren of wien geen kaart is toegezondon, wordt op zijn aanvraag door of vanwege den burgemees ter een kaart uitgereikt, mits hy voldoende van zyn identiteit doe blyken." Aldus art. 55, al. 4, der kieBwet. De kiezer Wiebe Cnossen, die zich 25 Juni tusschen half 4 en 4 uur vervoegde voor het stembureau te Ijlst om te stemmen, kon tot die handeling niet worden toegelaten, omdat hij geen stemkaart overreikte. Had hy haar verloren? Het blijkt niet. Was er hem geen toegezonden? Het blijkt niet. Vroeg hy een nieuwe kaart aan Neen. Ze hadden hom alleen maar verteld, naar hy zeido, ,dat hy wel klaar kon komen". Deed hij voldoende van zijn identiteit bly ken Neen. En de voorzitter kende hem niet. Toch beweert de commissie, in wier handen de stukken zijn gesteld betreffende de Sneek- sche verkiezing, dat dezen persoon ten onrechte een kieskaart is geweigerd en dat, waar hij verhinderd was aan de stemming deel te nemen, de heer Van Gilse niet als lid der Tweede kamer kan worden toegelaten. De conclusie der commissie komt ons onjuist voor. De bepalingen der wet dienen streng formeel te worden opgevat. Zoo handelt de commissie immers ook, als zij biljetten van onwaarde verklaart, ook al wijzen zij een per soon duidelijk aan, zoodra zij maar iets meer bevatten dan de wet toelaat. Zoo behoort zij ook te handelen bij toepassing van art. 55. Wie zonder stemkaart verschijnt, kan niet stemmen. Maar hij kan een nieuwe stemkaart bekomen, als aan de verschillende voorwaarden van art. 55, al. 4, voldaan is. Was daaraan niet voldaan, dan mocht hem ook geen nieuwe stemkaart worden uitgereikt. Wordt een laksere practyk gevolgd, de burge meesters zouden wel voortdurend lastig kunnen worden gevallen door personen, die zonder stemkaart verschynen en die beweren kiezer te zijn. Vad BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is in zijnen rang overgeplaatst by het wapen der infanterie van het leger in N.-I., de tweede- luit. G. L. N. Britt, van het korps genietroepen met bepaling, dat de anciënniteit van dien offi cier, als tweede-luit. der inf. bij genoemd leger, zal rekenen van de dagteekening van genoemd besluit zijn de nagenoemde magazijnmeesters der artillerie in rang en betrekking verplaatst, als naar Willemstad, de kapitein-magazijnmeester W. J. G. van der Veur, thans te Geortruiden- berg; naar de stapelmagazijnen, do eerste- luitenant-magazijnmeester H. W. van Bijleveldt, thans te Willemstad; naar Amsterdam de tweede-luitenant-magazynmeester F. D. de Witte, thans te Terneuzen. uitgebrachte stemmen benoemd de heer J. A- Bourdrez. Op den heer J. H. Ie Clercq waren 150 en op den heer D. W. Louis 16 stemmen uitge bracht; 19 briefjes waren van onwaarde. Hedennacht, te ruim twaalf uur, heeft men te Vlisingen, door verbreking van een ijzeren deurpaneel en eenige ruiten, getracht zich toegang te verschaffen tot het café Admi raal de Suijter, van den- heer Kotte aldaar. De bewoners waren reeds te ruste. De dader, een matroos van het aldaar gesta tioneerd kostschip Bulgia, werd echter in zijn werk gestoord door de komst van twee agenten van politie, die item op heeterdaad betrapten. Met ingang van 1 November a.s. zijn bevorderdK. A. Schuit, kommies-verificateur 1ste categorie, tot verificateur 3de cat.; C. den Braber en S. Hazenberg, komm.-verificateur 3de cat., tot komm.-verif. 2de cat. Voorts zijn met denzelfden datum verplaatst van Hansweert naar Harlingen de verif. K. A. Schuit, van V1 i s s i n g e n naar 's-Gra- venhage de verif. C. P. A. Heijmans, van Arnhem naar Vlissingen de verif. W. Kuijpers, van Hansweert naar Maassluis de komm.-verif. 3de cat. J. F. Tiemeljer, van gen op Zoom naar Hansweert de komm. verif. 3de cat. J. Zuidema, en van Middel burg naar Groesbeek de komm.-verif. 2de cat. J. H. L. Versteeg. Ontgroenen en paedagogie. Eet Nieuws v. d. Dag heeft in een atkeuring van het z. g. „groenloopen" o. a. gezegd dat wat doorgaat onder den schoonen naam van „ontbolstering" menigmalen eene bejege ning bevat, die geen enkel burger in dit land, van welken leeftijd en onder welke omstandig heden ook, zich behoeft te laten welgevallen, gevaarlijk voor de gezondheid van lichaam en ziel,beide zouteloos en ergerlijk". Het Hbld. is het hiermede volmaakt eens. Het wordt aldus schrijft dat blad hoog tijd, dat aan de pseudo-paedagogie van het intellect in wording, door een krachtige be weging een eind komt. Een zokere ontbolste ring kan voor sommigen nuttig zijn, al mag het zeker de vraag heeten of, in 't alge meen, de voordeelen wel tegen de nadeelen opwegen. Maar in allen geval zou het toch niet meer dan gezond-verstandig zijn, als men in de keuze van den ontbolstorenden opvoeder de ouders en den patiënt zelf een woordje liet meespreken, in plaats van hem over te leveren aan den eersten den besten jongen man die, al of niet verstandig, al of niet geestig en al of niet nuchter, zich tusschen twee „kroegjolen" even aan een moeilijk stuk practische opvoed kunde zal wijden. Deze zonderlinge paedagogie, door de be drijvers (en de patiënten als zo later op anderen weerwraak kunnen nomen) Voor opvoedkunde versleten, is zoowel om den averechtschen vorm als om de onbevoegdheid der bedrijvende auto riteiten, een caricatuur van paedagogie. Alle ernstige personen, paedagogen in de eerste plaats, behooren mede te werken tot een poging om dit monstrum van dilettantisme te doen verdwijnen; UIT STAD EN PROVINCIE, Schitterend verlicht eit allerkeurigst ge- etaleerd als het was, trok het Donderdagavond geopende magazijn van de firma H. van Weer en, voorheen Oostmeijer,in de Langedelft alhier dien avond veler aandacht. Die firma is geen onbekende voor de Middelburgers, want sedert jaren was haar confectie- en modemagazijn op de Groote Markt gevestigd, totdat behoefte aan meerdere ruimte tot verplaatsing der zaak dwong en in onze hoofdstraat daarvoor de ge legenheid werd gevonden. Op eene daartoe tot ons gerichte uitnoodiging, namen wij er Donderdagavond even een kijkje. Het nienwe magazijn, dat van buiten een zeer Bmaakvol aanzien heeft, voldoet ook van binnen aan de eischen des tijds en kan gerust de vergelijking met dergelijke magazijnen in grootere steden doorstaan. Aan de uitstalling was buitengewoon veel zorg besteed, waardoor de verschillende zaken, waarvoor de firma de aandacht vraagt-, uitste kend tot haar recht kwamen. Dit magazyn is, evenals dat van de firma Kreymborg en Co., die aan de andere zijde van de Langedelft dezer dagen een gelijke, evenzeer op grootschen voet ingerichte zaak opende, een sieraad te meer yan onze voor naamste winkelstraat. Met genoegen melden wij, dat aan den wensch, door ons uitgedrukt aan het slot van Eet Tooneel in ons vorig nommcr, waarschijn lijk zal worden voldaan. Den 4den Nov. bestaat er kans dat het ge zelschap Le Gras en Haspels in den schouw burg te Middelburg zal opvoeren De Zwerver van Riehepin met dezelfde rol verdee ling als nu te Rotterdam. Men weet dat wij die voorstelling te danken zullen hebben aan de Verconiging t. i. v. g. v. o. h. a 1 h i e r. Tot directeur der begrafenis-maatschappy l Vit Voorzorg alhier is met 459 van de 644 In de Donderdagavond te lerseke gehouden raadsvergadering werd tot secretaris penningmeester van het burgerlijk armbestuur benoemd de heer C. de Jonge Cz., ter vervan ging van diens vader C. de Jónge Mz. Bij de behandeling der gemeente-begrooting kwam nogmaals de verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris ter sprake. Volgens de begrooting zou die ver hooging 125 bedragen, maar dit plan werd verworpen. Een voorstel van een dei- leden tot verhooging met 100, werd even eens verworpen. Daarentegen werd het salaris van den haven- fi 2il enja^derjrido gemeente- Een voorstel van den voorzitter (den burge meester) om den nachtwacht wegens zijne uit stekende plichtsbetrachting tot gemeente-veld wachter te bevorderen, kon ook geen genade vinden by den raad. De postuitkeering voor de personeele be lasting werd op 7703,85 geraamd. Voor de vie ring van het huldigingsfeest van de koningin werd op voorstel van den voorzitter, ƒ100 bestemd. De heele begrooting werd goedgekeurd met een eindcijfer van ƒ28.560.44*. Tot onderwijzer met hoofdacts aan dë o. 1. school te Poortvliet is benoemd de heer G. A. Kleinstra te Wageningen. Te Stavenisse is het mond- en klauwzeer onder het rundvee, dat van de laatste helft van Mei af aldaar woedde, geweken. Slechts een paar stallen en weiden zijn vrij gebleven. Directe sterfgevallen dientengevolge zijn ge lukkig niet voorgekomen. Wel Zijn de gevol gen bij het kalven bij sommige koeien niet uitgebleven. In de Donderdag te Terneuzen ge houden vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken, die door alle leden werd bijgewoond, werd het nieuwbenoemde lid, de heer E. J. N. Nolson, toegelaten en geïnstalleerd. Besloten werd een brief van rappel te zenden aan Ged. Staten betreffende het schrijden der Kamer, over het plaatsen van een uurwerk in het gebouwtje bij de aanlegplaats der Prov. stoombooten. Nog zal aan Ged. Staten een schrijven wor den gericht, waarin de Kamer hoewel over tuigd dat daarvan op het oogenblik geen werk kan gemaakt worden de hoop uitspreekt) dat na het voltooien van de aanlegponton voor do booten, daar ter plaatse een grooter gebouw met wachtlokaal zal worden gesticht. Met het oog op Vele verbeteringen, die aldaar in het belang van het zeevaartver keer noodig geacht worden en op verschillende waarvan reeds vroeger bij de regeering is gewezen, zal aan haar een adres, met memorie van toelich ting, worden gezonden. Men achtte het echter beter daarmede te wachten tot dc plannen voor verbetering van het kanaal Gent—Terneuzërt) die thans zijn ontworpen) vaststaan. Daarom is eene commissie benoemd, om permanent werkzaam te zijn en zich steeds op de hoogte te honden van verkeerde toestanden, teneinde, zoodra de tijd daar is, een op feiten berustend adres met memorie te kunnen opmaken. Ge noemde commissie bestaat uit de heeren H. C. E. van IJsselsteijn, J. A. van Rompu en P. van de Velde. Tengevolge der benoeming van het lid van het bestuur der waterkeering van de eal*; miteuze Margaretha-, Kleine Hu team- en JBttf* i

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1