BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. ■aritpriizen van Tarwe en Meel. Maandag middag te ckrie uren houdt de kamer van koophandel en fabrieken alhier •ene openbare vergadering. Naar men ons uit Vliassingen meldt is heden middag te twaalf uren per sloep van den loodsschoener nol, schipper O. A. Ketting, het lijk van den bij de laatste ramp omgekomen Kederlandschen roeier De Jong aangebracht en per brancard naar de begraafplaats vervoerd. De bemanning van genoemde loodsschoener had bij het binnenkomen, nabij Vliasingen, het lijk zien drijven en een sloep uitgezet om het op te nemen. De toestand van den binnenloods C. M. Wil- lemse is beterende, al blijft de patiënt nog erg zwak'. Dinsdag en Woensdag werd door den ver- trekkenden burgemeester jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke in Veere en Yron- wcpolder in een openbare raadszitting af scheid genomen van de leden van den raad, de wethouders en den secretaris. In den raad van Vrouwepolder voerde na den burgemeester de wethouder J. de Croo het woord en in dien van Veere de wethouder W. de Buck, terwijl ook de secretaris daarbij cenige woorden sprak. Woensdag avond werd den vertrekkenden burgemeester door eenige vrienden en geestver wanten eene verrassing bereid, doordien zij hem eene photographie van het raadhuis, vervaar digd door den heer Helder te Middelburg, aan boden, met een album, bevattende de namen der gevers. De burgemeester dankte zeer getroffen voor dit blijk van sympathie. Wederom had Dinsdag de Provinciale stoomboot een defect aan de machine, waar door zij een uur te Borssele heeft stil gelegen en de afvaart van Terneuzen van 's morgens 7.30 uur ruim 1 uur vertraging ondervond, tot groote teleurstelling der reizigers, die in Vlis- singen weder de aansluiting op het spoor misten. Tem. Crt.) In de nabijheid van 0ud-Vosmeer is het schip van Vermeulen, van Roosendaal, op het droge geraakt en zoodanig ontredderd, dat het wel niet meer bruikbaar zal zijn. Benoemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor le cat. te Eede A. IIoogen; thans boekhouder 3e cat. ten kantore Enschede. De reclame van deu gepensionneerden wachtmeester te voet van de marechaussee K. Roelse te Hontenisse, betrekkelijk de regeling van zijn pensioen, is ongegrond ver klaard. Te H o o f dp 1 a a t wil men onder de land bouwers een dorpsvereeniging op coöperatie ven grondslag oprichten tot aankoop van guano enz. Het. voorloopig bestuur bestaat uit de heeren P. Thomaes, J. W. de Zwart en C. B. Tem merman. De heer Mul, onderwijzer aan school A al daar, is benoemd aan een roomscli-katholieke school te Rotterdam. Verschillende Berichten. Wij ontvingen het verslag over het jaar 1896-97 van de Vereeniging van gepensionneerde 07iderofficicren en minderen van het Nederland- sche leger, opgericht in 1879. De Vereeniging bestond op 1 Maart jl. uit 20 afdeelingen en 16 correspondentschappen, te zamen met 564 gewone leden, waarvan er in dit boekjaar 260 ondersteund werden. Gaat men na, dat er nu reeds ongeveer 200 wedu wen ondersteuning genieten, die in de plaats van hare echtgenooten traden, dan kan men veilig aannemen dat, met inbegrip van de we duwnaars, die bij hun overlijden geen weduwe achterlieten, er reeds 500 oud-gepensionneerden zijn, die door de Vereeniging, voor zoover zij dit vermocht, werden geholpen. Het bedrag der nitkeering was in het afgeloopen boekjaar f 19.352.75, waardoor het totaal bedrag der uitgereikte ondersteuningen sedert het oprichten der Vereeniging klom tot ongeveer tweemaal honderdduizend gulden. De sterkte van de categorie, beschermers, beschermvrouwen, donateurs en donatrices, dat zijn zij, die uit zuivere belangstelling in de Vereeniging, haar met eene jaarlijksche bijdrage steunen, was op uit. Februari als volgt: 101 beschermers en '26 beschermvrouwen, die per jaar minstens f 10 bijdragen often minste f 25 in eens schenken, terwijl ér meer dan 300 beschermers en beschermvrouwen zijn, die door eene schenking in eens van minstens f 25 in vorige boekjaren, ingevolge het bopaalde bij artikel 9 der statuten, op dien titel aanspraak hebben. Verder telde de Vereeniging op 28Febr.jl. 2553 donateurs en 310 donatrices, die jaarlijks per hoofd van ai' 1 tot beneden f 10 bij dragen, terwijl er in dit boekjaar ruim 100 bijdragen in eens beneden het bedrag van f 10 inkwamen. Aangezien bij het bestuur der afd. Middel burg het voornemen bestaat dezer dagen hier circulaires onder de meergegoeden te versprei den tot het verkrijgen van bijdragen, melden wij nog dat dc ontvangsten te Middelburg in het afgeloopen jaar f 222 besomden en dat daar aan onderstand f 370 werd uitgekeerd. Wegens geschil van meening met den mi nister van justitie in zake de onlangs in de ge vangenis aan den Amstelveensehen weg onder Amsterdam plaats gehad hebbende ongeregeld heden en van de overplaatsing van den direc teur naar Utrecht, heeft het college van regen ten zijn ontslag gevraagd. Door den krijgsraad te 's Gravenhage is de sergeant van het regiment grenadiers en jagers, die zich in Friesland wederspannig ge droeg tegen een burgemeester, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Gemelde sergeant heeft in zijn vonnis be rust en alzoo geen gebruik gemaakt van het hem toegekende recht van appél. - Aan het examen in het boekhouden van Vooruit, vereeniging van handels- en kantoor bedienden te Amsterdam, op 13 en 14 October te houden, wordt door 74 candidaten deelge nomen. Woensdag is te Dordrecht op noodlottige wijze de majoor-commandant J. R- Naeff, van het korps pontonniers, om het leven gekomen. In den namiddag was de majoor te paard uit gereden om een ritje te maken, als gewoonlijk vergezeld van zijn hond. Onder den weg schrikte het paard van het blaffen on de uit gelatenheid van den hond, waarop de majoor trachtte het dier te verjagen. Doordat het paard hierbij mot de sporen van zijn berijder geraakt werd, begon het te steigeren en wierp den majoor eraf. Deze hield de leidsels vast, waarvan het gevolg was, dat hij meegesleept werd, waarna het eindelijk tot staan gebrachte paard, woest springende, hem verscheidene malen op de borst trapte. Een paar personen, die in de nabijheid werkzaam waren, namen den majoor op en brachten hem in eene nabij zijnde woning. Hier werd geneeskundige hulp ingeroepen en geconstateerd, dat de borstkas ingedrukt en de toestand hopeloos was. 's Avonds overleed de majoor. De heer Naeff was bij zijn korps zeer ge zien en ook de burgerlijke samenleving verliest in hem iemand, die op velerlei gebied van zijne belangstelling in het publieke leveu blijk gaf. Te Rotterdam is Dinsdagavond een 28- jarige werkman aan boord van een stoomschip met een mand kolen op zijn rug van een lad der gevallen. Hij viel in het water en ver dronk. Te Haarlem is een 19-jarig meisje, onder verdenking van kindermoord, naai- net huis van bewaring overgebracht. Te Ber- chem bij Osch zijn door een onbekende oorzaak twee huizingen door brand vernield. Van de inboedels werd niets gered en dehuisgenooten, die reeds ten ruste waren, konden zich slechts met moeite redden. Alles was verzekerd. Zondagavond bij de vertooning van Faust- te Rotterdam is Mephistopheles in de klem ge raakt. Bij zijn eerste opkomst in het eerste be drijf bleef zijn kleeding tusschen het valluik, dat hem naar boven had gebracht, en den too- neelvloer zitten, zoodat hij niet van zijn plaats kon. Het gordijn moest zakken om den gevan gene los te maken, want het prestige van den duivel zou te veel geleden hebben, indien het publiek daarvan getuige ware geweest. Een melkboer te Gorinchem heeft vitriool gedronken, en is tengevolge daarvan na een zeer smartelijk lijden gestorven. Een berichtgever, die, in plaats van eerst goed te informeeren, zijn lust botvierde om een sensatie-wekkend bericht in de wereld te zenden, had gemeld dat men te Apeldoorn zich vermaakt had met een afschuwelijk spel, waar bij men trachten moest een levenden haan den kop af te slaan. Natuurlijk was daarbij gevoegd een verwijt aan het adres van den burgemees ter, dat hij zoo iets toeliet. Wij lieten dit bericht voor hetgeen het was, overtuigd dat het wel weêr zou worden tegengesproken. Dit is dan ook spoedig geschied. De haan, waar van sprake is, wordt sedert jaren eerst gedood, dan aan de pooten opgehangen met het lichaam in een mand zonder bodem, waaronder uit de kop te voorschijn komt. Bij het geblinddoekt slaan wordt dus ook nog het lichaam beschermd. Door een paar jongens van eene Duitsche familie in een kermiswagen, die bij Doesburg stond, is Zondagavond getracht de stoomtram te doen ontsporen. Zij hadden een paar basalt- steenen op de staven gelegd. De toeslag mis lukte echter. De conducteur wist een van hen te grijpen en aan de politie over te leveren. De familie is over de grenzen van Doesburg gebracht. Omtrent den vroeger gemelden moord op een veldwachter te Roermond wordt nader bericht, dat het nog lang niet zeker is, dat de man, die zich nu vrijwillig heeft aangemeld als de moordenaar van den veldwachter, de werkelijke moordenaar is. Deze toch heeft te Posterholt, waar hij ge boren is, steeds bekend gestaan als maar half toerekenbaar, en op de vragen, welke de justitie hem thans heel't gesteld met betrekking tot den moord, geeft hij ook onsamenhangende antwoorden. Zoo heeft hij o. a., op de vraag om de plaats op te geven, waar hij den veld wachter doodgeschoten had, een terrein opge geven, dat zeer ver verwijderd is van de plek, waar de moord gepleegd werd. Het onder zoek duurt voort. Nog een turfgrap. Door het bestuur eener gemeente nabij Veen- dam was de turfleverantie publiek aanbesteed voor een bepaalde som per hectoliter of ton. Toen de brandstof voor den wal lag, bleek, dat zij niet aan het monster voldeed. De lever ancier werd ontboden en na een kort onder houd was men het in zooverre eens, dat de turf gelost zou worden tegen verminderden prijs. De brandstof werd bij 't lossen gemeten door den veldwachter, die daarvoor was aangesteld- Nauwelijks echter waren de turven ter plaatse, of onze veenboer nam de maat onder den arm en toog er mee naar het gemeentehuis. Daar gekomen, verzocht hij uitbetaling en wel van het volle bedrag, waarvoor hij had ingeschre ven. In geval dit geweigerd werd, bracht hij de maat op de plaats, waar zij behoorde te zijn. Wat was het geval? De maat, het eigen dom van de gemeente, was niet voorzien van het vereischte waarborgmerk, zij was niet geijkt. TableauZij werd dadelijk naar het ijkkantoor opgezonden. De veenboer heeft het pleit gewonnen. Alsdus meldt men aan het Utr. Dbld. Het aanstaand bezoek van Duitsche bur gemeesters enz., die de havenwerken van Ant werpen komen bezichtigen in verband met het gewenschte aanleggen van de schepen der Nord- dentsche Lloyd aldaar, geeft aanleiding tot een brief aan de Klokke Roeland, orgaan der Vlaamsche „Christelijke democratie", over de ■toenemende verduitsching dier Belgische koop stad. De handel en de industrie is voor verre het grootste gedeelte reeds in handen der Duitschers, verzekert dé schrijverzij vormen eene stad in de stad, hebben hunne eigen scholen en kerken, vereenigingen, bakkerijen, slagerijen, zeis in den gemeenteraad hebben zij hunne mannen. Al de afdeelingen der Kamer van Koophandel bijna hebben Duitschers tot voorzittersin de Oud-Antwerpsche vereeni gingen van den Dierentuin, de Harmonie, de Kunstenaarsclub geven zij den toon. Men moet eens hooren, zegt de schrijver, hoe zij spreken van „onze Schelde, onze schoone haven, onze stad". De Antwerpenaars van eenig doorzicht zien het alles in, maar hebben noch vader landsliefde, noch geestkracht genoeg om de overweldiging te keeren en de hoogere standen wonen buiten en te Parijs, en bekommeren zich alleen om de aangelegenheden der plaatselijke politiek. In de jongste zitting van den Antwerp- schen gemeenteraad waagde een slecht ingelicht clerieaa! lid een leelijken aanval op de verslag gevers van de liberale bladen. Beter ingelicht deed hij door den burgemeester in het openbaar zijn excuses aanbieden. Toeli zal deze-zaak nog een staartje hebben. Te Brussel werden weder op één dag Zondag drie gevallen van krankzinnigheid geconstateerd. Adelina Patti is te Parijs ernstig ziek geworden. Te Parijs staat een dochter van een stratenmaker terecht, dié zich als een groote dauie had voorgedaan, en allerlei oplichterijen pleegde. Een vermakelijke bijzonderheid is, dat de fpseudo-gravin na haar ontmaskering Sardou een briefje schreef, om zijn voorspraak bij een toonecl-directie te verwerven. Zij had in de wereld zooveel en zoo goed comedie gespeeld, dat zij geloofde het onk op de planken wel te kunnen Een Dinsdagmiddag te Eastbourne opge stegen luchtballon, met de heeren Spencer en baron Ch. Pellack, is overeenkomstig het voorne men der reizigers het Kanaal overgestoken en te Domart, ten Zuiden van Abbeville, behouden neergekomen. De Fran sche bladen deelen ontzettende bijzonderheden mede over de aanhouding van een man, die de jongste 3 jaar in verschillende deelen van Frankrijk niet minder dan 8 per sonen heeft vermoord. Deze man, die door moordlust bevangen schijnt, heet Joseph Vaeher en werd geboren in 1869, in Isëre. Zijne ouders waren welge stelde landbouwers. Hij deed zijn militairen dienst te Besangon, wérd onderofficier en ver loofde zich met een meisje van Beaune. Die verloving geraakte echter af, terwijl hij poogde het meisje te dooden, waarna hij zich zelf twee kogels in het hoofd joeg. Toen hij genezen was, werd hij te Dole naar het zinneloozenge- sticht gebracht, later in dat van St-Robert, waaruit hij in 1894 ontslagen werd. Toen begon hij een zwervend leven te leiden en pleegde hij de misdaden, welke hij thans be kend heeft, ten getale van acht, alle op herders of herderinnen. Vacher beweert dat God hem dat gelast had. Hij schijnt trotsch te zijn op zijne misdaden en te verlangen zijn naam in de dagbladen te zien verschijnen. Aan den rechter heeft hij nog andere onthullingen beloofd! Zijn aanhouding was het gevolg van de ver spreiding van het signalement van den moor denaar van een herdersknaap, die 19 Juni werd vermoord, welk signalement groote overeen komst had met dat van een wegens andere moorden gesignaleerd persoon. In de gevangenis neemt Vaeher een zeer zonderlinge houding aan en stelt allerlei eisehen. Zoo is hij alleen bereid inlichtingen te geven als men hem voert naar de plaatsen, waar hij de moorden pleegde en hem daar brengt voor (le rechter die de zaken het eerst onderzochten. Verder zal hij niet spreken, maar het ver haal zijner misdaden opschrijven, mits de justitie zorgt, dat het in de bladen komt enz. Wat men dagen lang geheim heeft willen houden, is nu algemeen bekend: de typhus is naar Londen overgebracht, en tastte vooral de verpleegsters en de dienstboden van het acade misch ziekenhuis aan, waar zich 18 gevallen voordeden. Het ontstaan dezer plaatselijke epidemie wordt toegeschreven aan toevallige besmetting van het drinkwater in de eetkamer van het vrouwelijk personeel. Onderwijl blijft de ziekte zich te Maidstone uitbreiden. Het dagelijksch aantal gevallen is al grooter geweest dan nu, maar het sterfte cijfer neemt toe. Tot groote verontwaardiging van de bevol king, heeft een Londenaar zich met een voor raad doodkisten derwaarts begeven, om een magazijn te openen. Op een vergadering van Parnellieten te Dublin heeft het parlementslid W. Redmond zijn sympathie uitgesproken voor de stammen, die aan de Indo-Afghaansche grens hun vrijheid tegen de Engelschen verdedigen, en de verga dering uitgenoodigd, driewerf hoezee voor die stammen te roepen. Daaraan werd voldaan. Keizer Wilhelm is of wordt eerelid van de Hongaarsche academie van wetenschappen. Het Siemens- en Halskefeest in den Zoölogischen Garten te Berlijn (niet Thiergar- t-en) werd door Karl Siemens geopend, waarna dr Boediker, de pas afgetreden president van het Rijksverzekeringsdepartement, de feestrede hield en in het bijzonder het vriendenpaar herdacht, dat vó'or 50 jaar eene zoo schoone zaak stichtte, terwijl hij verder sprak over de goede verstandhouding tusschen de firma en haar arbeiders. Het feest, dat door 3 muziekkorpsen werd opgeluisterd, bestond verder uit illuminatie, een fakkeloptocht in den tuin, vuurwerk, ge legenheid tot dansen, voordrachten, koren enz. Deze laatsten werden, met behulp van de meest volmaakte electrische toestellen, naar verder afgelegen lokalen overgebracht. Koning Alexander is niet naar Belgrado teruggekeerd, voor de vermelde plechtigheid, eu blijft nog wat te Parijs, Verdi, die 10 Oct. zijn 85e jaar intrad, kreeg van koning Humbert de Annunziata-orde als verjaargeschenk. Hij is volkomen gezond en op zijn verjaardag gaf hij een feestje. Uit Tonkin wordt bericht, dat, door aan varing met een Chineesehe sloep, een vaartuig van den rivierdienst is omgeslagen, waardoor 30 van de 86 passagiers verdronken. Aan de verkiezing van een directeur der Begrafenis-maatsehappjj Uit Voorzorg alhier werd tot heden middag- 4 uren door ongeveer 700 stemgerechtigden deelgenomen. Heden avond te zeven wordt de vergadering voortgezet en heeft de opening der stembil jetten plaats. Borssele. Woensdag besloot de gemeente raad tot herziening van den hoofdelijken om slag en van de heffing van havengelden en begrafenisreehten ter voldoening aan de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no 156) De begrooting voor 1898 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 12.148.34 en het subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor 1898 bepaald op f 500. ATJEH. Een officieel telegram, gedateerd heden, luidt „Trambaan naar Indrapoeri wordt morgen voor beperkt gebruik en in de eerste dagen van November voor het verkeer geopend". Londen. De Times verneemt uit Pretoria, dat Kruger den volksraad aanspoorde te over wegen of voor den bouw van spoorwegen niet eenige raillioenen moesten geleend worden, die wel a pari tegen 4 pet. verkrijgbaar zouden zijn. Woensdag 13 October. Parijs. Tarwe vast; loop. md. fr. 29.25. Berlijn. Met het oog op de verdere daling, uit Amerika gemeld, vond hier wel is waar eenige verlaging der vraagprijzen van tarwe en rogge plaats, maar de stemming werd op nieuw iets vaster, toen het beperkte aanbod tamelijk grif opgenomen was. P e a t h. Tarwe vast. Woensdag ff. 12.18. Dins dag fl. 12.03. N e w - Y o r k dis. 95 '/8vorigen dag 943/8. Chicago 90; 88s/4. Verkoopingen en Verpacktin gen in Zeeland. Datum* Plaats. Voorwerpen. Information 6 Oct. Westkapelle, Westkapelle, Huizen, Loeff. 15 Bouwland (verb.), Loeff. 20 Serooskerke, Hofstede, W. Verstegen en Huverpj 11 Middelburg, Tollen (verp.), Walcheren 21 Middelburg, Hout, Kouion. 21 Middelbnrg, luspaD, De Vos. 23 ArniDiiiiden, Huis, Fabriek enz., Verhulst J5 s Middelburg, Loeff en W Verstegen. 26/87 Middelburg, Inventaris, Loeff en Verstegen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Vrijdag 15 Oct. Verg.Ons Maatschappelijk belang. Schuttershof!1/3 u. Zaterdag 16 Oct. Concert Weener Humor. kwart. Udel. Concert- en Gehoorzaal 8 u. Dinsdag 19 Oct. Voordrachten-Willem van Zuylen. Schouwburg 8 u. D o n d e r d. 28 Oct. Voorstelling T/üo^-gezel schap Rotterdam. Schouw burg !l/s u. POSTER IJ EN. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-ïradië. Amsterdam (Nederl.). 15 Oct. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 15 Oct. 1.05's nam. Napels (Duitsche dst.)18 Oct. 1.05 's nam. Marseille (Lloyd). 19Oct. 6.30'savonds. Rotterdam (Lloyd)22 Oct. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 22 Oct. 1.05 's nam. Marseille (Fr.dienst). 23Oct. 5.45'smorgens. Genua (Nederl.)26 Oct. 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met de van daar vertrekkende booten verzekerd zij. Oyer Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatius) via Southampton19 Oct. 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire8 Nov. 5.45 's morgeus. Suriname via Am sterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Curasao (Bonaire en Aruba) via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Loting Nationale Militie. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1898 zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Terneuzen Vrijdag 15 Oct. 9 u. vm. voor Philippine, 9.15 u. vm. Zaamslag, 10.15 u. vm. Hoek en 11 u. vm. Terneuzen. Oostburg Dinsdag 19 Oct. 9 u. vm. voor Nieuwvliet, 9.15 u. vm. Groede, 10 u. vm. Bres keus, 10.30 u. vm. Zuidzande en 10.45 u. vm. Oostburg. Sluis Woensdag 20 Oct. 9 u. vm. voor Aar denburg, 9.30 u. vm. St. Kruis, 9.45 u. vm. Cadzand, 10 u. vm. Eede, 10.15 u. vm. Retren chement en 10.30 u. vm Sluis. IJzendljke Donderdag 21 Oct. 9 u. vm. voor Schoondijke, 9.30 u. vm. Biervliet, 10 u. vm. Waterlandkerkje, 10.15 u. vm. Hoofdplaat en 10.45 u. vm. IJzendljke. Veere Zaterdag 23 Oct. 10 n. vm. voof Veere, 10.30 u. vm. Vrouwepolder, 10.45 u. vm. Serooskerke (W.), 11 u. vm. Aagtekerke, 11.15 u. vm. Meliskerke, 11.30 u. vm. Grijpskerke, 11.45 u. vm. St. Laurens, 12 u. midd. Ooutka- pelle en 12.15 nm. Domburg. Middelburg Maandag 25 Oct. 10 u. vm. voor Arnemuiden en 10.45 u. vm. Nieuw- en St. Joosland. Middelburg Dinsdag 26 Oct. 9 u. vm. voor Middelburg. Vlissingen Woensdag 27 Oct. 10 n. vm. voor Westkapelle, 10.45 u. vm. Zoutelande, 11 u. vm. Oost- en West-Souburg, 11.45 u. vm. Biggekerke, Ritthem en 1.30 u. nm. Koudekerke. Algemeen Overzicht. De twee groote belangen op sociaal gebied, welke de laatste dagen reedt, eenige malen op deze plaats besproken werden, blijven de aan dacht eisehen. Vooral is dit het geval met de arbeidersbeweging in Engeland. Voor eenige dagsp deelden de Engelsche bladen een bericht mede, dat door een inmid dels ontvangen telegram veel van zijn bet.ee- kenis verloren had. Het bestuur der „Verbonden Ambachtsver- eenigingen" (Federated Trades) zou besloten hebben morgen (Vrijdag) eene algemeene staking af te kondigen, ten éinde met de machine-makers mede te strijden voor het door dezen voorgestane beginsel. Men twijfelde niet of de werklieden zouden aan de oproe ping gehoor geven, zoodat, als de staking doorging, een week later 30 belangrijke takken van industrie in het koninkrijk stil zouden staan. Bij de „Vereenigde Ambachtsvereeni- gingen" zijn vakvereenigingen van ketelma kers, scheepsbouwers,allerlei werklieden in het machine-vak, timmerlieden, scheepstim merlieden, modelmakers, schrijnwerkers, lood gieters, smeden enz. aangesloten. En als men de beoefenaars van. deze vakken voegde bij de thans reeds leeglóopenden, dan zou men tot het reusachtige cijfer van 400.000 werkloozen komen, ongerekend nog de katoen spinners, onder wie door de loonsverlaging ook een werkstaking dreigt. De ketelmakers, die in deze combinatie van bedrijven een groote. rol spelen, hadden eerst besloten de onderhandelingen met de patroons voort te zetten. Maar nu dezen opeen verga dering besloten weer. over te gaan tot invoe ring van den arbeidsdag van 9 uur, zijn de ketel makers op hun besluit teruggekomen, en kon digen werkelijk tegen morgen een werkstaking aan, voorloopig alleen voor de werven aan de Theems. Of dit uit een tactisch oogpunt aanbeveling verdient, moeten de leiders weten*. Müarophet vasteland wacht men zich in den regel voor zulk een algemeene beweging, en geeft er de voorkeur aan de krachten telkens op een vak te concentreeren. Dat heeft het dubbele voor deel, dat de gevolgen van de werkstaking telkens slechts op een klein deel der arbeiders drukken, en do werkstakers uit een grooter kring steun kunnen ontvangen. Knight, de secretaris van den grooten bond der ketelmakers, die de vergadering leidde, waar het eerste besluit werd genomen, heeft zich in denzelfden geest uitgelaten. Hij ver klaarde, dat het hem niet duidelijk was hoe de belaugen van de machinewerkers bevorderd zouden worden, als het aantal werkstakers en werkloozen met 200.000 man uit andere vakken werd vergroot. De spoorwegbeambten hebben nog geen defi nitief besluit genomen. Zij deden de besturen hun eisehen ten aanzien van den arbeidsduur (8, 9 of 10 uur, al naar de werkzaamheden) en van betaling van overwerk aanbieden. Maar eerst als het antwoord is ingekomen, zal een beslissing worden genomen. Ook de katoenspinners zijn nog niet besloten wat te doen, nu de overgroote meerderheid van de patroons besloot te volharden bij de reeds vroeger aangekondigde loonsverlaging. De toestand blijft er in Engeland dus drei gend uitzien. Het ia daardoor zeker niet onverklaarbaar, dat er werkelijk patroons zijn, die het op den ondergang der Trade Unions, ten minste op een groote verzwakking van deze vakvereeni gingen toeleggen. Juist de invloed, welke van deze lichamen uitgaat, doet de Belgische socialisten, die bijna allen tot do parlementairen behooren, met te meer kracht ijveren voor alles wat de vrQe ontwikkeling van deze vereenigingen in hun land kan bevorderen. Zoo heeft hot socialistisch kamerlid Furnemont, bij de behandeling van de wet op de vakvereeni gingen de geheele afschaffing van art. 310 van het strafwetboek, tot bescherming van de vrijheid van arbeid voorgesteld. Verder diende hij een amendement in om de rechtspersoonlijkheid te verleenen aan vereenigingen, gevormd tot het be-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2