Verschillende Berichten. behandeld de zaak tegen L. B. G., oud 43 jaar, schaapherder, en P. de S., oud 73 jaar, dag- looner, beiden te Westdorpe, maar thans in hechtenis. Aan hen was te laste gelegd dat de eerste bekl. op of omstreeks 24 Juli 1897 te Biervliet opzettelijk 11 schapen, toebehoorende aan J. J. Galon, althans aan een ander dan aan hem bekl., welke door evengenoemden Calon, bij wien hij als schaapherder in dienst was, aan hem bekl., waren toevertrouwd om daarover het opzicht te houden en die te verzorgen, welke schapen hy derhalve uit hoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend, door er over te beschikken en ze aan den tweeden bekl. over te geven, en dat de tweede bekl., Ie ten tijde en plaatse als vermeld, den eersten bekl. opzettelijk heeft uitgelokt om bovenver melde, hem toevertrouwde schapen opzettelijk wederrechtelijk zich toe te eigenen, door hem te vragen of hij (G.) cenige schapen uit de aan zyne zorg toevertrouwde kudde wilde uitnemen en aan hem, De S., overlaten, onder belofte dat hij hem dan voor ieder schaap 3 zou ge ven, althans dat hij den eersten bekl. opzette lijk behulpzaam is geweest bij het plegen van het boven omschreven feit door te Biervliet te komen en. in vereeniging met ilen eersten bekl., uit de aan diens hoede toevertrouwde kudde, 11 schapen uit te zoeken, die schapen van den eersten bekl. in ontvangst te nemen en die vervolgens naar Westdorpe te vervoe ren en 2e op of omstreeks 24 Juli 1897 te Westdorpe, opzettelijk een som van ongeveer fr 225, welk geld B. Schillemaus, bij wien hij, bekl., als schaapherder in dienst was, aan hem had ter hand gesteld om daarvan, ten behoeve van genoemden Schillemans, schapen te koo- pen, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. In deze zaak waren elf getuigen gedagvaard, waarvan er een, wegens ziekte, niet was ver schenen. Aan den eersten beklaagde was ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr K, W. Brevet en aan den tweeden beklaagde mr J. de Witt Hamer,in wiens plaats echter optrad de heer mr C, de Witt Hamer. De eerste beklaagde bekende het hem ten laste gelegde volledig, terwijl de tweede be klaagde beweerde, dat hij de schapen niet voor zichzelven maar voor Schillemans gekocht heeft. Hij beweerde verder ook geen bedrag van fr. 225 van Schillemans ontvangen te hebben. Hierna werd overgegaan tot het hooren der getuigen. De eerste, A. van denAmeele, wachtmeester der marechaussee te IJzendijke, verklaarde dat hij van Galon kennis had hekomen van den diefstaldat hij toen het kenmerk der schapen had opgenomen en van een en ander mede- deeling had gedaan aan de marechaussee te Sas van Gent. Op een vraag van den verdediger van den tweeden beklaagde deelde deze getuige mede, dat de afstand van Biervliet naar Westdorpe engeveer vijf unr gaans is. Hierna werd gehoord J. F. Calon, landbou wer te Biervliet, Deze verklaarde dat G. bij hem in dienst is geweest van September 1896 tot 1 Aug. 1897 en dat hij hem den 17en Aug. den dienst heeft opgezegd. Half Mei heeft ge tuige het aantal schapen onder bewaring van G. opgenomen: er waren toen 75 oudeen 63 jonge. Bij een latere opname in Juli bleken 11 schapen te ontbreken. Die 11 schapen hadden een waarde van f 14 per stuk. De hem ontvreemde schapen zijn hem later vertoond in de kazerne der marechaussee te Sas van Gent. Getuige had aan G. geen verlof gegeven schapen te verkoopen en in de kudde was er niet een dier dat aan G. toebehoorde. ïn Juli kreeg getuige een bezoek van B. Schillemans, die vergezeld was van iemand, dien hij niet kende. Schillemans kwam om schapen te koopen, wijl G. hem geschreven had dat zijn baas er wel eenige verkoopen wilde, waarop getuige zeide geen schapen te willen van de hand doen. Op de vraag van den verdediger van den tweeden bekl. verklaarde getuige nooit met Schillemans in briefwisseling gestaan te hebben. De derde getuige, 0. Calon, landbouwer te Biervliet, zoon van den vorigen getuige, ver klaarde, evenals zijn vader, dat het aantal schapen, aan G. toevertrouwd, 138 was en dat na diens vertrek gebleken is dat er 11 ont braken. Ook hij heeft de vermiste schapen in de kazerne te Sas van Gent herkend. Getuige was ook tegenwoordig hij het bezoek van Schillemans aan zijn vader en bij diens vraag of Galon schapen verkoopen wilde. A. Heule, eveneens landbouwer te Biervliet, de volgende getuige, heeft op Zaterdag den 24sten Julischapen zien vervoeren. Hij zag 's avonds aan den buitenkant van den zeedijk iemand met twee schapen aan een touw en 10 of 11 los er achter. Als den drijver herkende hij ter terechtzitting den beklaagde De S. Aan den binnenkant van don dijk zag hij den be klaagde G. loopen, vergezeld van de kudde van Calon. Beiden waren onder de gemeente Biervliet. De volgende getuige C. Koster, landbouwer te Biervliet, heeft op denzelfden avond even eens de beide beklaagden met de schapen gezien. P. J. van Waes, schaapherder te Biervliet, verklaarde dat in het jaar 1888 De S. bij hem is gekomen met de vraag of hij hem niet een viertal jonge schapen wilde verkoopen. Ge tuige weigerde dit omdat de schapen hem niet behoorden maar aan zijn meester. Daarop zeide De S.„als ge een boer bedrie gen kunt, verdient ge een stoel in den hemel," waarop getuige antwoordde„je zoudt maken dat ik een stoel in de gevangenis kreeg." Daarop ging De S, weg. De tweede beid. ontkende dit. Aangezien de vier overige getuigen nog niet ter terechtzitting aanwezig waren, werd de zitting geschorst tot dat zij tegenwoordig zouden zijn. Te ruim half twaalf waren de overige ge tuigen aanwezig en werd de zitting voortgezet, J, Borders, brigadier der marechaussee, ver klaarde in Juli bericht ontvangen te hebbeti van den schapendiefstal bij Calon. Hij stelde een onderzoek in eu vond de vermiste schapen in den stal bij Schillemans, ten getale van elf. Getuige heeft De S. gehoord, die verklaarde dat de schapen vermoedelijk in den stal gebo ren warenmocht dat niet het geval zijn, dan had hij ze in October 1896 in het land van Hulst gekocht. Na dien tijd had hij volgens zijn zeggen geen schapen gekocht. De getuige heeft daarop Schillemans gehoord, die verklaarde de beesten in het begin van Juli van De S. gekocht te hebben. Getuige heeft de elf schapen in beslag genomen en De S. medegenomen naar de kazerne. Onderweg deed De S. verschillende verhalen omtrent de her komst der schapeno. a. dat hij de dieren in 't land van Hulst van Belgische smokkelaars gekocht had voor geld, dat hij van zijn baas had medegekregen tot een bedrag van fr. 225. De tweede bekl. verklaarde thans niet meer te weten wat bij tegen den brigadier gezegd heeft, omdat hij zoo geschrokken was toen hij gehoord werd. De brigadier verklaarde dat hij niet den indruk gekregen had, dat de bekl. geschrok-, ken was. De getuige beweerde verder nog, dat dooi den jongen Goethals in een stroomijt een zakje met geld gevonden was, 21 vijffranc stukken bevattende. Eerst had getuige met een paar andere politiemannen de stroomijt onderzocht, zonder het geld te vinden, De volgende getuige, K. van Giese, gemeen teveldwachter te Westdorpe, deelde mede dat hij met den brigadier in den stal van Schille mans gekomen is en daar de schapen gevon den heeft. Hij heeft ook dezelfde uitdrukking van De S. gehoord als de brigadier. Schille mans verklaarde de schapen van De S. over genomen te hebben, wien hy fr. 225 had medegegeven om daarvoor schapen te koopen. Toen verklaarde De S. dat bedrag ontvangen en de schapen in het. land van Philippine ge kocht te hebben van Belgische smokkelaars. De S. bleef er bij niet te weten dat hij een en ander gezegd had. Op een vraag van den verdediger van den tweeden bekl. welken indruk getuige kreeg toen Schillemans mededeelde dat het geld ge vonden was, zeide deze dat Schillemans er ge agiteerd en angstig uitzag. Nog verklaarde de getuige dat de jpnge Goethals, die het geld gevonden heeft, nooit bij Schillemans kwam. L. van Waes, landbouwer te Westdorpe, de achtste getuige, deelde mede dat De S. bij hem en bij Schillemans, met wien getuige samen in schapen handelt, in dienst geweest is. Getuige verklaarde met Schillemans naar Calon ge weest te zijn om schapen te koopen, naar aan leiding van een brief van G., waarin deze mededeelde dat bij Calon schapen te koop waren. Calon verklaarde geen schapen te willen verkoopen, waarop G., des gevraagd, zeide dat de baas van gevoelen verandevd was. Getuige heeft van Schillemans gehoord dat De S. van een baanlooper II schapen gekocht had voor fr. 220, welk bedrag door Schille mans betaald was. Getuige heeft de helft van dat geld aan Schillemans afgedragen. Getuige handelt reeds een jaar of zeven met Schille mans hij kan niet nagaan of deze werkelijk de fr. 225 betaald heeft. Boek wordt niet ge houden en kwitanties worden nooit gevraagd of gegeven. B. Schillemans, landbouwer te Westdorpe, deelde mede dat De S. meer dan twintig jaar bij hem in dienst geweest is en hij dikwijls schapen voor hem gekocht heeft. Getuige heeft aan G. geschreven of hij geen schapen te koop wist, waarop G. eerst schreef, dat 't nog te vroeg was en later dat er schapen te koop waren bij Calon. Toen is getuige 22 Juli bij Calon geweest, die hem zeide geen schapen te koop te hebben. Den 24 Juli bracht De S. aan getuige, dio hem fr. 225 had medegegeven, elf schapen. Hij zeide die gekocht te hebben van een baanloo per in het land van Hulst. De S. zeide fr 220 en 10 centimes besteed te hebben en. gaf getuige het overschot terug. Zondags daarop heeft getuige de schapen ge zien, maar er niet opgelet of de dieren gemerkt waren. Dc S. stelde hem voor de schapen te merken, wat hij niet noodig- oordeelde. Daarna werd getuige gevraagd hoe hy ge komen was aan het zakje met geld, dat door hem aan de politie is gegeven, waarop h ij ant woordde dat dit gevonden werd door den jon gen Goethals, die getuige gevraagd had of hij hem helpen mocht wat stroo van de mijt te halen. Het zakje, door Goethals gevonden, was het zelfde dat getuige met het geld aan De S. ge geven had. Getuige verklaarde nog dat G. na zijn ont slag nog eenige dagen bij hem is verbleven. Hij heeft hem geen geld aangeboden om schapen te betalen. De bekl. G. verklaarde dat 8 dagen na den diefstal hem door Schillemans f 33 aangeboden ishij weigerde die echter, omdat hij zo nog niet noodig had en er geen weg mede wist. Schillemans ontkende dit en bleef ofschoon de voorzitter hem herhaaldelijk wees op het gewicht van den afgelegden eed - bij die oatkenuing volharden. Getuige wist niet dat de schapen, door De S. aangebracht, van Calon afkomstig waren. De bekl. De S. bleef bij zijn eenmaal afge legde verklaring dat hij van Schillemans geen geld ontvangen en hem ook niets terugbe taald heeft. Hij heeft aan Schillemans ge zegd dat hij de schapen van G. gekocht had en dat Schillemans daarvoor aan G. f 33 beta len moest. Niettegenstaande de tegenspraak van Schil lemans hield de beklaagde dit stijf en sterk vol. Nogmaals drukte de voorzitter den getuige het gewicht van den eed op het hart, om hom daarna te vragen of hij de waarheid gesproken had. Hierop antwoordde getuige toestemmend. Op een vraag van den verdediger van den tweede» beklaagde of getuige geweest is te, Bouchaute bij een broer van De S., antwoordde deze toestemmend. Daar is over schapen ge sproken getuige wilde aan den broer van De S. schapen verkoopen, doch van den koop is uiets gekomen. Hierna werd de bekl. G. nogmaals gehoord. Deze bleef bij zijn afgelegde bekentenis. De S. heeft lieni na lang aanhouden overgehaald elf schapen te verkoopen. Daarop heeft hij samen met De S. de schapen uit de kudde genomen. De laatste zeide dat Schillemans hem had ge zonden en dat deze aan G. voor elk schaap f 3 zou betalen daarop is De S. met elf scha pen vertrokken. De beklaagde hield vol dat Schillemans, toen hij bij dezen in de kost was, hein 33 voor de schapen heeft aangeboden. De tweede bekl:, De S., beweerde dat G. de elf schapen vrijwillig gegeven had en ze alleen uit de kudde had gehaald. Verder zeide hij, toen hij ondervraagd werd over hetgeen hij aan de politie-beambtcn had verklaard, dat hij niet precies weet wat hij had gezegd, omdat hij zoo verschrokken was. Hij wist ook niet wat te verklaren, omdat Schillemans hem had gelast niet te zeggen dat hij de schapen van G. had gekocht. Hierop werd de zitting geschorst. De zitting heropend zijnde, verkreeg de ambtenaar van het 0. M. het woord. Hij begon met aan te toonen dat de land bouwer Calon bij het vertrek van zyn schaap herder G. zijne kudde heeft nagezien en ge constateerd dat er elf stuks ontbraken. Spoe dig viel het vermoeden van diefstal op de beide beklaagden en het ingesteld onderzoek heeft tot beider inhechtenisneming geleid. Spreker wees op de bekentenis van G., waar uit blijkt dat de bewuste schapen door dezen aan De S. zijn verkocht. De eerste bekl. heeft erkend dat de schapen aan zijn zorg waren toevertrouwd en hij geen opdracht had om die te verkoopen. Deze bekentenis wordt bevestigd door de verschillende getuigenverklaringen. De tweede bekl. ontkent iets misdadigs ge daan te hebbenhij heeft de schapen voor zijn baas Schillemans gekocht en van dezen geen halven cent ontvangen. Deze verklaring is geheel in stryd met het geen door Schillemans werd getuigd. De ambtenaar wéés op de uitèenloopende verklaringen van De S. tegenover de politie beambten en toonde aan dat Schillemans van den beginne af bij de ook thans afgelegde ge tuigenis i» gebleven. Verder stelde de ambtenaar in het licht dat de beweringen, door bekl. De S. thans in het mid den gebracht, door niets worden bevestigd. De ambtenaar achtte het aan den eersten beklaagde te laste gelegde wettig en overtui gend bewezen, terwijl hij, wat betreft den tweeden beklaagde, dezen medeplichtig achtte aan de verduistering van de schapen en schuldig aan de verduistering van het geld. Spreker vorderde schuldigverklaring van beiden en veroordeeling van den eersten tot een jaar en van den tweeden tot anderhalfjaar gevangenisstraf. De heer mr K. W. Brevet, verdediger van clen eersten beklaagde, gaf toe dat het dezen te laste gelegde is bewezen. Hij meende echter, op grond van den onge- lulckigen lichaamsbouw en de weinige ver standelijke vermogens van G., de clementie van de rechtbank voor zijn cliënt te mogen inroepen. Pleiter wees op het vlekkeloos verleden van den beklaagde, die door een oogenblik van zwakheid zijn tegenwoordig en toekomstig bestaan heeft verloren, om daarna op eene lichtere straf aan te dringen. De heer mr C. de Witt Hamer, verdediger van den tweeden beklaagde, achtte diens schuld niet wettig en overtuigend bewezen. Hy begon met te zeggen dat op den bekl. in diens gansche leven niets te zeggen is ge weest en dat hij twintig jaar in écu dienst werkzaam was. Spreker ging de verklaringen van getuige Schillemans, op verschillende tijdstippen gedaan, na, om daarin onderscheidene tegenstrijdighe den aan te toonen. Pleiter herinnerde aan liet zonderling toeval dat een jongetje van zeven jaar in een door de politiebeambten onderzochte stroomijt een zak met geld zou gevonden hebben en op het vreemde dat G. als frère compagnon by Schil lemans heeft gelogeerd. Hem kwam het voor dat noch het wettig noch het overtuigend bewijs is geleverd dat deze grijsaard zich heeft schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde. Op grond van het aangevoerde vroeg hij in de eerste plaats onmiddellijke invrijheidstelling van dezen beklaagde en secundair diens vrij spraak. Na repliek van den ambtenaar van het O. M. ging de rechtbank, in verband met het ver zoek van den verdediger van den tweeden bekl. tot diens onmiddellijke in vrijheidstelling, in raadkamer. Daaruit teruggekeerd, verklaarde de presi dent dat de rechtbank heden over acht dagen uitspraak zal doen. Intusschen had de recht bank de onmiddellijke invrijheidstelling van De S. toegestaan. Door dezelfde rechtbank zijn heden veroor deeld wegens mishandeling E. v. A., 23 j., veldarbeidster, Westdorpe, tot 4 m. gev. straf; strooperijO. M., iöj., arbeider, Sluis (Heille), tot f 0.50 b. 8. 1 d. h. diefstal; F. X. G., 17 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 1 jaar, en C. d. M., 16 j., schoenmakersknecht, Axel, thans alhier in hechtenis, tot 3 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis, en K. V., 22 j., landbouwerszoon, Koudekerke, ('t Zand), tot f 3 b. s. 1 d. h., en dronkenschap en belecdiging van een ambte naar I" H.. 24 j,, eu B. 28 j-, dijkwerkers, Westkapelle, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. en 1 111. gev. straf; en beleedigingH. R.} 37 j., graanhandelaar, Koudekerke ('t Zand), tot 25 h. s. 25 d. h. LETTEREN EN KUNST. Messchaert is geëngageerd voor een der concerten van de Muzikalische Akademie te Mflnchen. Do Berlyners, die Sarah Bernhardt niet te zien krijgen, troosten zich met Réjane, wier optreden als Sappho Zaterdag avond één triomf is geweest. Met groote belangstelling ziet men haar verdere Leistungen te gemoet. Zondag avond zou zy Mad. Sans Gêne, Maandag avond Nora spelen. De Berlijnsche dames komen in haar rijksten tooi bij de voorstelling. Nog nooit heb ik zooveel briljanten in den schouw burg bijeengezien, schrijft de berichtgever van het Berl. Tageblatt. Over Munkaczy's toestand wordt gemeld, dat de groote schilder niet achteruit gaat, ge lijk door eenige Duitsche bladen was mede gedeeld. Het voornemen moet bestaan om fran keering van dienstbrieven voortaan verplich tend te stellen en daarvoor afzonderlijke post zegels te doen vervaardigen. Bernard Zweers zal de cantate componee- ren, uit te voeren in de Nieuwe kerk te Am sterdam, bij de offieieele plechtigheid der inhul diging van onze koningin. De woorden zijn van Nie. Beets. Het volgende jaar zullen, naar gemeld wordt, geen groote manoeuvres plaats hebben, maar zou een groote wapenschouwing door de koningin worden gehouden. Op een der Gel- dersche heiden zou daartoe ongeveer de geheele legermacht op een punt worden geconcentreerd. Door den gemeenteraad van Arnhem is besloten, de nalatenschap van mr Alex Ver Huel onder voorrecht van boedelbeschrijving te aanvaarden en het door den overledene bewoonde huis, overeenkomstig zijn wensch, tot museum in te richten. Aldaar zal men Zaterdagavond, wanneer de Koninginnen na haar bezoek huiswaarts keeren, in die straten, waar H. M. des avonds doorry- den, voor iedere woning een persoon met een brandenden fakkel plaatsen. In andere landen wordt het vaak gedaan. De directeur van het proefstation te Wageningen en de heer G. J. Bredius, een der voornaamste beetwortelsuikerfabrikanten van 1 Nederland, hebben Californië bezocht om de beetwortelsuikerfabricatie van dien Btaat te bestudèeren en er een rapport over uit te bren gen. Den heer F. A. Holleman te Oisterwyk heeft aan de Tweede kamer een adres gericht, waarin hij verzoekt het daarheen te willen leiden, dat weldra, evenals in het buitenland, het verontreinigen der openbare wateren bij de wet wordt verboden, opdat aan den toestand van vervuiling, waarin niet alleen de omstre ken van Tilburg verkeeren, maar onder welke het aanzienlijkst deel {van Nederland gebukt gaat, een einde worde gemaakt. Adressen van gelijke strekking zijn door den adressant tot de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat gericht. Tusschen Roosendaal en Esschen zyn twee paarden, twee wagens en twintig varkens be naderd, die men heimelijk in België smokkelen wilde. De smokkelaars vluchtten. Maandagmiddag is de Rotterdainsche jon gen, die zich zeiven beschuldigde van moord, in vrijheid gesteld. Een dronken kerel, wonende te Kralingen, heeft Zaterdagnacht een met hagel geladen pistool gelost op twee jonge mannen, die hij tegenkwam en die hem den raad gaven het pistool en een oud geweer, dat hij bij zich had, op te bergen. Een der jonge mannen kreeg een deel van de lading in het been en de knie. Gelukkig beteekenden de toegebrachte verwondingen niet veel. Een beambte in de strafgevangenis onder Schoveningen kreeg Zondag oneenigheid met een gevangene, die zijn cel niet wilde verlaten om naar de godsdienstoefening te gaan. Met behulp van andere beambten werd de onwillige echter gedwongen zijn cel te verlaten, maar eerstbedoelde beambte raakte onder den voet. Eenigon tijd later, toen hij in zijn kamer was teruggekeerd, stierf hij. De bewaarder schijnt lijdende geweest te zijn aan hartkloppingen. Bij eene vroedvrouw te Veghel vervoeg den zien in den nacht van Zaterdag op Zondag twee personen, die haar, door op de deur te kloppen, wekten. Toen zij vroeg wie daar was, werd geantwoord „de dokter". Nadat zij de deur had geopend, werd zij door de kerels gegrepen en zoodanig door één hunner vastgehouden, dat de ander een en ander kon nasnuffelen, waarbij hij zich meester maakte van 90 gulden aan specie. Daarop namen de dieven ijlings de vlucht. Men is de daders nog niet op het spoor. Te Rotterdam is een 20jarig meisje na een vreeselijk lijden bezweken, tengevolge van de hulp, haar door een herbergierster In moeilijke omstandigheden verleend, met het doel de geboorte van een kind te voorkomen. Maandagochtend had te Tienraai een ernstig ongeluk plaats. Een man uit Wel stond met paard en kar nabij het station voor een ge sloten slagboom. Het paard schrikte toon voor een sneltrein, die voorbijreed. De man kwam daardoor te vallen en het wiel ging hem over het hoofd, waardoor de schedel zwaar gekwetst werd. De ongelukkige gaf spoedig den geest. In hot Friesche dorp Roodkerk werd een 18 jarig meisje, dat 's avonds het linnen van de bleek wilde halen, door iemand aangerand, het haar ten deele afgesneden en in een sloot geworpen. Met moeite wist zij naar den wal te kruipen. Men vermoedt dat hier minnennijd in het spel is. Koniug Leopold blijft slechts kort in zijn land. Hij zond zijn jacht naar Viileffanche om er spoedig een tocht over de Middelland- sche zee mede te gaan maken. Een tentoonstelling zonder verlies kan die, te Brussel gehouden, genoemd worden. Van de 600.000 francs, welke de staat had toegestaan tot dekking van een tekort, zal geen gebruik gemaakt worden en het gestort aandeelenkapitaal is geheel aanwezig. - In den roaiJtrein van Charing Cross (Londen) naar Dover is Zaterdag brand ont staan in een postwagen, door het warm loopen der wielen. Ook de Fransche Noorderspoorweg-maat- schappij is het slachtoffer geworden van be hendige dieven, die gelukkig niet op zoo groote schaal werkten als de beambte der Pp- ris-Lyon Mediterrannée, die bij miljoenen stal. Drie beambten, zekere Godefroy en eene vrouw, die sedert twee jaar aan het Noorder spoorwegstation te Parijs postpaketten ver duisterden, zijn na een langdurig onderzoek betrapt en gevat. Hun diefstallen waren der spoorweg-maatschappij op 25000 francs aan schadeloosstellingen te staan gekomen. Een vierde beambte heeft zich verdronken. Te Bordeaux zal van 27 Nov. tot einde Dec. een internationale tentoonstelling plaats hebben van handel, voedingsmiddelen, hygiëne, wijn- en ooftbouw. Inlichtingen geeft de heer Jean Alfred Vigé, directeur, en zijn ook ver krijgbaar hij dc Fransche consuls in den vreemde. In het klooster der Uraulinen te Boulogne is eene zuster, die in Maart honderd jaar wordt. .Sedert tachtig jaar heeft zij geen voet buiten het gebouw gezet. In de buurt van Warschau is een Pool gevangen, die op merkwaardige wijze op de bekrompenheid der rnenschen speculeerde. Hij deed zich voor als een helderziende, een clair voyant. Indien de boeren bestolen waren, wiBt hij hun aan te wijzen, waar de gestolen voor werpen zich bevonden. Hij nam dan gaarne een belooning aan, en werd bovendien alge meen geacht en ontzien. Thans is gebleken, waaraan hij de eigenschap ontleende, steeds gestolen goederen te kunnen vinden. Hij stal die zelf en verborg ze daarna. Hij zit nu in de gevangenis. De hoogleeraar Zamarelli, die. onlangs be richt zond, dat hij de bacil der gele koorts had ontdekt, heeft volgens een telegram uit Mon tevideo aan de Times thans een serum tegen deze ziekte gevonden. Telegrafeer©n zonder draad. Daarover bevat De Stoompost een opstel, waaraan het volgende is ontleend. Het beginsel, dat aan dit stelsel van tele- grapheeren ten grondslag ligt, is niet nieuw, doch Marconi heeft uitgevonden het beginsel in toepassing te brengen op zoodanige wijze en op zulke afstanden als tot nog toe niet bereikt zijn. Het is daarmede gegaan als met het ei van Columbus; men kende het ei wel, doch verstond de kunst niet om het rechtop te doen staan. De door Marconi, een jongmensch van 22 jaren, aanvankelijk verkregen uitkomsten zijn van niet geringe beteekenismen heeft het toch reeds zoo ver gebracht, dat men teekens heeft kunnen overbrengen op een afstand van 15 kilometers, zonder dat tusschen de plaats van afzending en die van bestemming een draad gelegd of gespannen was. Sommigen zien nu reeds in gedachte het dradennet, dat den aardbol omgeeft, achtereen volgens opgeruimd, en betreuren de millioenen, welke aan dat net besteed zijn, alsmede de nadeelige gevolgen voor takken van nijverheid, die hun bloei aan de draadtelegraphie te dan ken hebben. Anderen daarentegen beschouwen de door Marconi verkregen resultaten als een uitvloeisel van kabinetsproeven, welke voor de practijk weinig of geen waarde hebben, en geven schou derophalend te kennen, dat zij van de nieuwe methode yan telegrapheeren geen heil ver wachten. Hoe het zij, wat Marconi nu reeds heeft kunnen verkrijgen, heeft nooit iemand vóór hem bereikt, en wie weet welke omwentelingen door zijne vinding nog zullen worden teweeg gebracht. Men overdrijve echter niet, noch in optimistischen, noch in pessimistischen 2in. Reeds heeft men hooren vertellen, dat men onder toepassing van Marconi's stelsel de vij andelijke kruitmagazijnen in de lucht kan doen vliegen, enz., enz. Soortgelijke fantastische overdrijvingen verdienen, meenen wij, de aan dacht niet, noch van het wetenschappelijke, noch van het ontwikkelde publiek. Wat echter nu reeds verkregen is, stemt evenwel tot na denken. Men behoeft geen groot profeet te zijn om te voorspellen, dat de telegraphie zonder draad een middel zal zijn om langs electrischen weg de gemeenschap te onderhouden tusBchen den vasten wal en in zee gelegen lichttorens of lichtschepen, en dat zij het aanvaren zal voorkomen, daar zy met goed gevolg den misthoorn kan vervangen, die menigmaal niet gehoord wordt, terwijl de werking van het stelsel Marconi door zwaren mist volstrekt niet wordt belemmerd. Met dit stelsel zal men op het slagveld nog steeds kunnen telegra pheeren waar andere stelsels het moeten afleg gen. Men zal bij belegeringen met het garni zoen kunnen correspondeereu zonder dat de vijand dit kan verhinderen. Marconi schijnt thans bezig te zijn met het vervaardigen van toestellen, waarmede men de seinen op een afstand van 60 kilometer zal kunnen opvangen. De middelen, waarover hij tot nog toe heeft beschikt 0111 bevredigende uitkomsten te verkrijgen op afstanden tot 15 kilometer, zijn voor beduidende vermeerdering en uitbreiding vatbaar, zoodat ons vermoede lijk nog tal yau verrassingen te wachten staan. Loting Nationale Militie. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1898 zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Hontenisse Woensdag 13 Oct. 10u.vin. voor Ossenisse, 10.15 u. vra. Hengstdijk, 10.30 u. vin. Hontenisse, 1 u. nm. Bosehkapelie en 1.30 u, nm. Stoppeldijk. Vergaderingen. Concerten enz. Middelburg. Woensd. 13 Oct. Voorstelling Nederl. Tóo- neelveremiging Schouw burg f1/., n. Woensd. 13 Oct. Verg. Vit Voorzorg. Bo-* venzaal De Vergenoeging 710 u. Donderd. 14 Oct. Idem l*/a4 u, Donderd. 14 Oct. Concert Vereen, voorlnstr. muziek. Concert- en Ge hoorzaal. Zaterdag 16 Oct. Concert Weener Humor. kwart. Udel. Concert- en Gehoorzaal. Dinsdag 19 Oct. Voordrachten-Willem Vas Zuylen. Schouwburg 8 n. Donderd. 28 Oct. Voorstelling Tivoli-gezel schap Rotterdam. Schouw burg 77a n. Donderd. 4 Nov. Voorstelling Le Gras en Haspels. Schouwburg11/3u. Woensd. 10 Nov. Concert Strijkkwartet. Hugo Heermann c. s. Concert- en Gehoorzaal 8 tt, Woensd, 24 Nov, Nwte-lezing8 h.

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2